Αποστολέας Θέμα: Διπλοχορδα οργανα που παιζονται ως μονοχορδα  (Αναγνώστηκε 7109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα το εχετε δει (ή εστω υποψιαστει απο το ακουσμα), οτι ορισμενοι καλλιτεχνες που παιζουν οργανα τα οποια ειναι διπλοχορδα παραδοσιακα (οπως το μαντολινο, το μπουζουκι κλπ), τα εχουν μετατρεψει σε μονοχορδα. Τουλαχιστον στα δικα μου αφτια, αυτη η μετατροπη δινει πολλες φορες ενα αρκετα ενδιαφερον αποτελεσμα.

Φερ'ειπειν, το μαντολινο του Λουδοβικου των Ανωγειων, οσες φορες εχει τυχει να το δω, παντα φοραει 4 χορδες (και οχι 8, δηλαδη 4 ζευγη)


Ειμαι βεβαιος οτι ενα (τουλαχιστον) απο τα μπουζουκια του Θ.Παπακωνταντινου πρεπει να ειναι τριχορδο (και οχι εξαχορδο), αλλα δυστυχως δεν βρισκω καποιο βιντεο που να τον δειχνει απο τοσο κοντα.

Ακομα εχω ακουσει οτι παλαιοτερα, στις δεκαετιες 20-30, ορισμενοι χορδιζαν τους μπαγλαμαδες τους με τη λα χορδη μονη, και τις 2 ρε διπλες. Κατι αναλογο εχει κανει και ο φιλος σε αυτο το βιντεο (δεν ξερω αν του εχει σπασει κ απλα δεν την εχει αλλαξει, παντως οπως και να εχει μας δινει ενα δειγμα για το ακουσμα αυτου του χορδισματος -εστω και κατα λαθος).


Το εχετε παρατηρησει κ εσεις?

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Δεν το έχω παρατηρήσει αλλά δεν βλέπω τον λόγο να γίνει κάτι τέτοιο.
Τουλάχιστον όσον αφορά το μπουζούκι (με το οποίο είχα ασχοληθεί τα αρχαία χρόνια), νομίζω ότι ο "κουδουνιστός" ήχος της διπλής χοδρής είναι και αυτός που κάνει το μπουζούκι....μπουζούκι.

Μήπως οι περιπτώσεις που είδες με μια χορδή να λείπει, είναι γιατί απλά τους κόπηκαν οι άλλες και δεν είχαν καβάτζα?  :P
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Adoni, αυτή η αλλαγή που λες, σίγουρα έχει διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα στο τέλος, οπότε είναι θέμα πειραματισμού και γούστου. Όμως στην αρχή, ο τζουράς, το μπουζούκι, ο μπαγλαμάς που ήτανε τρίχορδο, δεν ήτανε κατ΄ανάγκη διπλές οι χορδές του όπως τώρα, αλλά μονές. Ο άμεσος πρόγονός του στην εξέλιξή του ήταν ο ταμπουράς. Οπότε λογικά για να διατηρηθεί το ίδιο παραδοσιακό ηχητικό άκουσμα, στην αρχή οι χορδές ήτανε μονές. Δεν φτάνει βέβαια μόνο αυτό, αλλά ήτανε σημαντικό και αυτό. Άλλωστε ακόμη και τα αρχικά μπουζουκοειδή, μοιάζανε περισσότερο με ταμπουράδες. Παιζόντουσαν όχι με πένες αλλά με τα νύχια. Με την εξέλιξή του αλλάξανε τα πράγματα. Δεν κατασκευάστηκαν μπουζούκια μόνο 8χορδα ή 6χορδα, αλλά υπήρχανε και παραλλαγές.
 
http://www.maqamechos.com/images/stories/baglam.jpg
 
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προφανως εχει διαφορα και προφανως ειναι θεμα γουστου. Το παραδειγμα του Λουδοβικου νομιζω ειναι το πιο χτυπητο, γιατι το μαντολινο χωρις τις ψιλες χορδες χανει αυτην ιδιαιτερη "ευχαριστη"-υψιφωνη χροια του... και γινεται κυριολεκτικα αλλο οργανο.

Οσο για τους ταμπουραδες κλπ, ετσι κ αλλιως αυτο που λεμε εμεις ταμπουρα ή σαζι, δηλαδη το τουρκικο bağlama (καθως και τα υπολοιπα σαζ, cura-meydan-dıvan), εχει 2 διπλες χορδες και 1 τριπλη (7 χορδες το συνολο), oπως και το τουρκικο tambur που εχει 3 διπλες. Βεβαια οπως σωστα τονιζει ο Χολιδοχος, υπαρχουν και παραλλαγες, αλλα κατα βασιν, σε αυτα τα οργανα οι διπλες χορδες ειναι κοινοτοπια (οπως και στα περισσοτερα παραδοσιακα νυκτα εγχορδα της ανατολικης Μεσογειου: ουτι, λαουτο, λαφτα, cümbüş, κ.α).

Εγω αυτο που ηθελα να σχολιασω κυριως ειναι το ενδιαφερον ηχητικο αποτελεσμα που προκυπτει, παρα την ιστορικη εξελιξη των μουσικων οργανων. Ανεφερα παραπανω για το μαντολινο. Ενδιαφερον αποτελεσμα δινει και ο μπαγλαμας, καθως οταν παιζει ρυθμικα ακουγεται χαρακτηριστικα "ανεπαρκης" (δεν ξερω πως να το περιγραψω καλυτερα) σε σχεση με εναν κανονικα χορδισμενο (λογικο βεβαια, αφου του λειπει μια χορδη), κατι το οποιο δινει ενα ενδιαφερον στον ηχο του που δεν ειναι τοσο στρογγυλος οσο τον εχουμε συνηθισει.
Θα ειχε ενδιαφερον να βλεπαμε και αλλα τετοια ιδιωματα-πειραματισμους

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Οι διπλές χορδές διευκολύνουν το σολάρισμα οπότε είναι θέμα τεχνικής και όχι τόσο ακούσματος.

Διακαής μου πόθος είναι να ακούσω ένα ούτι ή έναν ταμπουρά συνδεδεμένο σε παραμορφωτή ηλεκτρικής κιθάρας, ενταγμένο σε μια τζαζ-ροκ ορχήστρα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι διπλές χορδές διευκολύνουν το σολάρισμα οπότε είναι θέμα τεχνικής και όχι τόσο ακούσματος.
μπορεις σε παρακαλω να το εξηγησεις περισσοτερο αυτο?
Δηλαδη πως διευκολυνουν το σολαρισμα?
Παντως ειναι σιγουρα -και- θεμα ακουσματος γιατι με τις διπλες χορδες παιρνεις αυτον τον χαρακτηριστικο ηχο διπλοπενιας στο σολο, αλλα και ενα πιο γεματο αποτελεσμα στα ρυθμικα τμηματα.
Εξαλλου σε καποια οργανα δεν ειναι ολες οι χορδες ιδιες μεταξυ τους, αλλα οσο παμε προς τις μπασες οι δευτερες χορδες παραμενουν πιο λεπτες. Δεν ξερω αν ισχυει σε ολα αυτο, οποτε δεν γενικευω, παντως θα ηθελα μια επεξηγηση.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Πιθανότατα ο παππούς εννοεί, ότι 2 διπλές χορδές, προσφέρουνε μεγαλύτερη επιφάνεια, για να πατήσουνε επάνω τα δάχτυλα που σολάρουνε, πράγμα που διευκολύνει στο σολάρισμα, εφόσον δεν κόβουν τα δάχτυλα όπως η μονή χορδή και προσφέρουν μεγαλύτερη σταθερότητα στο παίξιμο.
 
Πρόσφατα παππού, δεν ξέρω αν το πήρες μάτι, είχε δώσει ο Newbie αυτό το βίντεο :
σε ένα ποστ του PetrouZaranh. Εσύ θέλεις ούτι ή ταμπουρά με περισσότερη παραμόρφωση και αρκετά μέλη στην ορχήστρα ?
 
Αυτός ίσως είναι ένας τρόπος να παρακαλουθήσεις αυτό που ζητάς ζωντανά, αν και δεν έχω πάει προς εκεί ο ίδιος : http://www.kyttarolive.gr/component/option,com_gigcal/task,details/gigcal_bands_id,37/Itemid,82/
 
Ένα cd που ίσως θα σε ενδιέφερε : http://www.musicmirror.gr/php/articles.php?lng=gr&pg=476

Άκου και αυτό, John Berberian :

                              ή αυτό  :

 
Εδώ παίζουν με κάργα παραμόρφωση : http://www.darylldobson.com/melec.htm
 
Οι mode plagal επίσης κάνουν τέτοιους πειραματισμούς με λαούτο ταμπουρά ούτι και jazz
"Οι Mode Plagal είναι: Θοδωρής Ρέλλος /σαξόφωνο, φωνή, Κλέων Αντωνίου - κιθάρα, φωνή, Τάκης Κανέλλος - drums, Αντώνης Μαράτος - μπάσο, percussions Florian Mikuta - πλήκτρα, φωνή

O Νίκος και ο Γιώργος Ματθαίου είναι οι βασικοί οργανοπαίκτες και ερμηνευτές των τραγουδιών του Ιδιόμελου. Η μαθητεία τους κοντά στους σημαντικότερους δασκάλους της Κωνσταντινούπολης αποτέλεσε το σημαντικότερο στάδιο για την καθιέρωσή τους ως σολίστες και οργανοπαίχτες στα ανατολίτικα όργανα, αντιπροσωπεύοντας διαφορετικά ο καθένας: ο Γιώργος νέι, φλογέρες, κλαρίνο, ταμπουρά, σάζι και λαούτο, ενώ ο Νίκος ούτι, πολίτικη - θρακιώτικη λύρα, ταμπουρά και βιολί."
 
και γενικά θέλει ψάξιμο στο google σαν : outi tamboura laouto jazz rock
μέχρι να βρεις ακριβώς αυτό που θες.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/11, 05:10 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδώ παίζουν με κάργα παραμόρφωση : http://www.darylldobson.com/melec.htm
 

φοβεροί

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
oud χόλι... Οπωσδήποτε έχουμε ακούσει προ καιρού ανατολίτικα όργανα και κλίμακες σε ροκ ορχήστρες πχ σιτάρ στο ΟΜ των Moody Blues:


αλλά μιλώ για χοντρό distortion, πιο χοντρό απ' αυτό:
http://www.reverbnation.com/audio_player/download_song/7198875  (α ρε πατρίδα!!!)

Τι να πω ρε παιδιά, μου έχει καθήσει. Επίσης και λίγο μπουζούκι παραμορφωμένο ρε παιδιά!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
10966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/03, 09:18
από Sl@sh
27 Απαντήσεις
24618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/02, 16:24
από christosl
22 Απαντήσεις
7961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 14:55
από Ο Νέος Κιθαρωδός
93 Απαντήσεις
40800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 17:26
από Jezus
3 Απαντήσεις
4003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/07, 03:09
από annatrakya
55 Απαντήσεις
19279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 01:59
από Jezus
12 Απαντήσεις
20852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/09, 10:31
από LILAKI
16 Απαντήσεις
12176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 16:14
από Germ1984
17 Απαντήσεις
20584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 01:22
από SneakySneaky
0 Απαντήσεις
3411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/19, 14:33
από Ioannis Anastassakis