Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκά υπερκαταστήματα και προβλήματα  (Αναγνώστηκε 31183 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
μου πούλησαν ελατωματική κιθάρα (Thomann)

ποιο ήταν το ελάτωμά της?  αν το έχεις αναφέρει κάπου και δεν το'δα συγχώρεσέ με

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
@hot_sauce (φλουτσ) αγόρι μου κάνε τον κόπο και διαχώρισε όλα τα άσχετα μας από το τρέχον, να μείνει το όμορφο οδοιπορικό του Σταύρου να το χαιρόμαστε εμείς και τα επόμενα
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/16, 22:48 από hot_sauce (φλουτσ) »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@hot_sauce (φλουτσ) αγόρι μου κάνε τον κόπο και διαχώρισε όλα τα άσχετα μας από το τρέχον, να μείνει το όμορφο οδοιπορικό του Σταύρου να το χαιρόμαστε εμείς και τα επόμενα

 done  ;)  (για όσους θέλουν να δουν το αρχικό θέμα ας πατήσουν εδώ )

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Λεω και εγω..σε 130 λεπτα ξετυλιχτικε τετοιο θεμα..μην με τρολαρετε..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
μου πούλησαν ελατωματική κιθάρα (Thomann)

ποιο ήταν το ελάτωμά της?  αν το έχεις αναφέρει κάπου και δεν το'δα συγχώρεσέ με

κακό neck joint. πολύ κακό, σε βαθμό το μπράτσο (neck heel) να "μπαίνει" στην κοιλότητα του neck μαγνήτη, και να τον σπρώχνει. To sustain ήταν κακό, σαν συνέπεια, το intonation ήταν off, όταν έστειλα παλι την κιθάρα στην γερμανία, τους ζήτησα το εξωτερικό σέρβις όπου θα την έστελναν να επικοινωνήσει για να τους δώσω οδηγίες για το πρόβλημα, επίσης τους ζήτησα αν το κινουν να μου κάνουν και μια προσφορά, εφόσον η εγγύηση κατα τα λεγόμενά τους είχε χαθεί. Αντ'αυτού πήρα μια κιθάρα απλώς σεταρισμένη, είχαν αλλάξει κατι χαλασμένα βιδάκια, το μπράτσο το είχαν αφήσει στην θέση του, τα intonation saddles τα είχαν στείλει δεξια στο θεό όλα, στις 2ες τρύπες του plate. Και θεώρησαν οτι μου έκαναν και χάρη. Όταν κατάλαβα οτι οι άνθρωποι είναι άσχετοι από κιθάρες (τα setup τους τα κάνει ένα plek) άρχισα να λύνω το πρόβλημα μόνος μου, και με την βοήθεια του Μίμη στον Χολάργο (manmade guitars). (Ο οποίος βασικά απλώς μου έδωσε την σιγουριά οτι η κιθάρα σώνεται). Μπορώ να μπω και σε πιο τεχνικά θέματα αν είναι ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Στα οργανα τα παντα γινοντε.Το θεμα ειναι αν σε βολεψει το κοστος και το αποτελεσμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Επησεις δεν ξερω κατα ποσο εχει σημασια το νεκ χιλ να ακουμπαει τερμα η πισο μερια.Μιας και βιδωνει απο κατω αρα σταθεροποιητε και οι δυναμεις μεταφεροντε.Αλλιως θα το κανανε κωνικο και θα βιδωνε προς τα πισω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Επησεις δεν ξερω κατα ποσο εχει σημασια το νεκ χιλ να ακουμπαει τερμα η πισο μερια.Μιας και βιδωνει απο κατω αρα σταθεροποιητε και οι δυναμεις μεταφεροντε.Αλλιως θα το κανανε κωνικο και θα βιδωνε προς τα πισω

στις 24άρες (24 τάστα) Ibanez δεν υπάρχει heel stop όπως υπάρχει π.χ στις fender. Εναπόκειται στην δύναμη των 4 βιδών να στερεώσουν το μπράτσο στο σώμα. Αν οι επιφάνεις (και το basswood δεν είναι πορώδες) είναι λείες τότε το να μείνει το μπράτσο στην θέση του είναι πολύ δύσκολο όταν κάνεις trem pull up και τραβάς με δύναμη 70+ κιλών. Χρειάστηκαν πολλές πατέντες να το φέρω στα ίσια του το όργανο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Κοιτα καταρχην σε ρωταω γιατι θελω να μαθαινω και οχι απο βιτσιο/κομπλεξ/μαγκια/να το παιξω σουπερ-κουλ-τα-ξερω-ολα-ειστε-κοροιδα.Εαν το ξυλο επρεπε να εχει φρενο απο πισω,θα το εβαζε η εταιρια γιατι πολυ απλα θα επρεπε.4βιδες συνιθος ειναι υπερ αρκετες.Ποτε δεν στιριζεσε στην δυναμη της τριβης οταν ειναι να σταιερο ποιησεις κατι.Οταν βιρτουοζοι χρισιμοποιουν μπολτ ον οργανα τοτε αυτα δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τα νεκ θρου.Θελω να καταληξω στο οτι δεν νομιζω το νεκ τζοιντ να εχει την σουπερ ουαου σημασια.Δεν ξερω ποσο σου κοστισε οικονομικα και ηθικα το οργανο(μπωρει να αφησε ο 150 χρονων θειος απο την αμερικη 100000€ μπορει να μαζευες λεφτα 5 χρονια και ξαθε δευτερα να μην ετρωγες για να μην ξοδευτεις)αλλα εχεις καθε δικιο να το θες στην πενα μολις το αγορασεις.Τωρα για πατεντες..1-2 βιδες στο λοξο να τραβαν το μανικι προς τα μπρος..Οσο για το νεκ τζοιντ,φτιαχνω μπασο(ειμαι στα λουστρα και λογικα δευτερα θα παιζει) με ενα κενο 1-2mm και θα δω ποσο εχει σημασια(και λουτρα σε μανικι-νεκ ποκετ αλλα βιδομα που πιο καλο δεν παει.θα σου στειλω φωτο)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
φίλε το μεγαλύτερο πρόβλημα της κιθάρας ήταν το μήκος των δεξιά βιδών. Απλά .... έβρισκαν στο fretboard!!!!!  Για την τριβή που λές, δυστυχώς χρειάζεται, όταν τα ξύλα είναι μαλακά (basswood, maple ένας Θεός ξέρει από πού), εκεί που κατέληξα είναι :
- ενίσχυσα με πριονίδι και ξυλόκολα τις υπάρχουσες σπέιρες (στο πρόγραμμα καβίλιες απο indian rosewood)
- άλλαξα όλες τις βίδες (με ίδιας διάστασης ξυλόβιδες του εμπορίου)
- έβαλα ροδέλες στις μακριές βίδες (δεξιά), ωστε να μην βρίσκουν στο fretboard
- γυαλοχάρτισα ελαφρώς τις επιφάνειες
- αφαίρεσα το παλιό χάρτινο neck shim και το αντικατέστησα με όμοιο κομάτι αυτοκόλητου γυαλόχαρτου
- έτσι κέρδισα την σταθερότητα που έλειπε

είναι καιρό τώρα που μετράω τα κενά - clearances μεταξύ σώματος και neck heel και είναι στο ίδιο σημείο. Το sustain έχει εκτιναχθεί!!! Το intonation είναι σωστό, και επίσης η σταθερότητα κουρδίσματος. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απο τα καλύτερα floyd, αν και είναι edge zero ii (υποτίθεται κατώτερο του edge zero)

Υπόψην οτι η κιθάρα έκανε καινούργια 1200 ευρώ, και εγώ την πήρα 890 υποτίθεται καινούργια. Νομίζω απλά οτι η ταλαιπωρία ήταν μέσα στην τιμή. Απλά ήταν πουστιά εκ μέρους Θωμά να μην το παραδέχονται οτι μου πούλησαν b-stock σε τιμή καινούργιου.


στείλε φώτο μαν, γουστάρω μπασιές αν και ποτέ δεν έπαιξα.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/16, 14:29 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φίλε το μεγαλύτερο πρόβλημα της κιθάρας ήταν το μήκος των δεξιά βιδών. Απλά .... έβρισκαν στο fretboard!!!!!  Για την τριβή που λές, δυστυχώς χρειάζεται, όταν τα ξύλα είναι μαλακά (basswood, maple ένας Θεός ξέρει από πού), εκεί που κατέληξα είναι :
- ενίσχυσα με πριονίδι και ξυλόκολα τις υπάρχουσες σπέιρες (στο πρόγραμμα καβίλιες απο indian rosewood)
- άλλαξα όλες τις βίδες (με ίδιας διάστασης ξυλόβιδες του εμπορίου)
- έβαλα ροδέλες στις μακριές βίδες (δεξιά), ωστε να μην βρίσκουν στο fretboard
- γυαλοχάρτισα ελαφρώς τις επιφάνειες
- αφαίρεσα το παλιό χάρτινο neck shim και το αντικατέστησα με όμοιο κομάτι αυτοκόλητου γυαλόχαρτου
- έτσι κέρδισα την σταθερότητα που έλειπε

είναι καιρό τώρα που μετράω τα κενά - clearances μεταξύ σώματος και neck heel και είναι στο ίδιο σημείο. Το sustain έχει εκτιναχθεί!!! Το intonation είναι σωστό, και επίσης η σταθερότητα κουρδίσματος. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτε απο τα καλύτερα floyd, αν και είναι edge zero ii (υποτίθεται κατώτερο του edge zero)

Υπόψην οτι η κιθάρα έκανε καινούργια 1200 ευρώ, και εγώ την πήρα 890 υποτίθεται καινούργια. Νομίζω απλά οτι η ταλαιπωρία ήταν μέσα στην τιμή. Απλά ήταν πουστιά εκ μέρους Θωμά να μην το παραδέχονται οτι μου πούλησαν b-stock σε τιμή καινούργιου.


στείλε φώτο μαν, γουστάρω μπασιές αν και ποτέ δεν έπαιξα.

Δεν το κάνεις ένα θέμα μόνο του με φωτό όλο αυτό? Θα έχει ενδιαφέρον... (δεν το λέω αστεία, το εννοώ)
Το πως το έφτιαξες εννοώ...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
φίλε Νικό,  η ιστορία κρατάει απο τον Οκτώβριο 2014 και μόλις στο τέλος του 2015 μπορώ να πώ οτι το όργανο έγινε καλό και σταθερό. Μεσολάβησαν άπειρα στάδια και απόπειρες διάφορες. Έκανα και 2 βλακείες, η μια διορθώθηκε απο τον Μίμη manmadeguitars και η άλλη δεν έχει τελικά σημασία. Υλικό υπαρχει άπειρο αλλά έχει και τις βλακείες μέσα. Για αυτο θεωρώ οτι απο εκπαιδευτικής απόψεως σημασία έχει το γενικό/τελικό συμπέρασμα.

Νομίζω οτι η κιθάρα (Ibanez uv70p) έχει ακόμα περιθωρια βελτίωσης (rosewood καβίλιες + plug/redrill/TAP!! sto σωμα) , και αν το αποφσίσω θα την πάω στον Μίμη δαγκωτή!

Στην φάση που βρίσκεται τώρα απο full dive μέχρι full pull up, δεν ακούγεται κιχ. Action height στο 24ο τάστο, στο 1mm high E, 1.2mm low B. Αλλά απο sustain νομίζω έχει ακόμα να δώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/16, 15:06 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φίλε Νικό,  η ιστορία κρατάει απο τον Οκτώβριο 2014 και μόλις στο τέλος του 2015 μπορώ να πώ οτι το όργανο έγινε καλό και σταθερό. Μεσολάβησαν άπειρα στάδια και απόπειρες διάφορες. Έκανα και 2 βλακείες, η μια διορθώθηκε απο τον Μίμη manmadeguitars και η άλλη δεν έχει τελικά σημασία. Υλικό υπαρχει άπειρο αλλά έχει και τις βλακείες μέσα. Για αυτο θεωρώ οτι απο εκπαιδευτικής απόψεως σημασία έχει το γενικό/τελικό συμπέρασμα.

Νομίζω οτι η κιθάρα (Ibanez uv70p) έχει ακόμα περιθωρια βελτίωσης (rosewood καβίλιες + plug/redrill/TAP!! sto σωμα) , και αν το αποφσίσω θα την πάω στον Μίμη δαγκωτή!

Αυτό ακριβώς σου είπα. Από εκπαιδευτικής άποψης θα είχε ενδιαφέρον να μας έδειχνες με φωτό ίσως και λίγα λόγια τι είχε και πως λύθηκε. Μπορεί να βοηθήσεις και άλλους με παρόμοια προβλήματα. Θα έχει ενδιαφέρον για όλους. Ολο και κάτι μαθαίνει κανείς απο τέτοια...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν ξερω τι θα εκανα στην θεση σου γιατι δεν εχω βρεθει απλα,μπορω ομως να υποθεσω.Αλλες τρυπες σε σωμα-μπρατσο και μεγαλυτερες(πιο χοντρες διλαδη βιδες)
Οι φωτο που σου χροσταω και ισως σου δοσουν εμπνευση..
Τις χροσταω και στο φορουμ luthier.gr που τα παιδια εκει με βοηθισαν παρα πολυ και φετος ισως κανουν εκθεση στα Γιανιτσα και θα παω,εκει δεν τις εχω ανεβασει αυτες γιατι θελω να κανω μια ολοκληρομενη παρουσιαση οταν το τελιωσω,καθως θα την κανω και εδω.Ολα αυτα τα εχω δει σε αλλα μπασα εκτως αθτο με τα κολλημενα παξιμαδια.ηθελα να βαλω και κατω απο την ταστιερα αλλα την κολλησα και μετα το θυμηθικα και εβαλα αυτες τις μουφες απο ποδια καναπε,οπου μπορεις και εσυ να βαλεις.Μ8 αλλενοβιδα φρεζατη,πολυ πιο σταθερη απο τις ξυλοβιδες..
http://www.tsamouris.gr/ecat/eShop/Items.aspx?CategoryID=990
στην πρωτη φωτο αναμεσα απο τα παξημαδια μπηκε ο νεκ μαγνητης
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
παξιμάδια/μούφες υπάρχουν και βιδωτά. Επίσης φίλε τσέκαρε την Pattex Stabilit Express = η πιο φανταστική κόλα που έχω βρεί ΕΒΕΡ!!! για τα πάντα, ανώτερη απο εποξεική/logo/ξυλόκολα.
Ωραίο το μπασάκι σου!

Δεν κατάλαβα εκει που λες για την ταστιέρα. M5 είναι το μέγιστο που θα έβαζα... Δεν είναι μπασο η κιθάρα!

στέλνε ενημέρωση λεπτομερή!


υγ

μια χαρά είναι η κιθάρα τώρα, φτου φτου....!!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αυτες οι μουφες στο λινκ ειναι βιδοτες με αλλεν και μεσα μπαινει βιδα με μετρικο σπιρομα.Εγω εβαλα Μ8 αλλα δεν τα εχω σε φωτο να στα δειξω.Αυτα που φαινοντε στην φωτο ειναι πατεντα δικη μου παγημαδια+ηλεκτοκοληση+λαμαρινα γαλβανι 2mm.Τα κολλησα ετσι γιατι ετσι οσο και να σφιξεις,η βιδα να κοπει,το παξιμαδι δεν θα γυρισει μεσα(αρα εχω εξασφαλισει πως οποτε θελισω να βγαλω το μανικι,θα μπορω)ηιελα να βαλω και τετοια πιο μπροστα,κατο απο την ταστιερα αλλα την κολλησα και μετα οταν το θυμηθικα ηταν αργα και εβαλα τις μουφες εκει.Αν δεις απο κατω φαινοντε 8 βιδες ενω απο πανω μονο οι 4(καθε τετοιο λαμακι εχει 2 παξιμαδια απο κατω)Ποσο φαρδος εχει εκει το μανικι?στο μπασο εχεις πιο χοντρες χορδες αλλα 4 δεν νομιζω να ειναι πολυ πιο φαρδυ απο της κιθαρας (χορανε 6 χορδες)
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/06, 10:47
από deebblues
8 Απαντήσεις
11872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 09:50
από chamav
33 Απαντήσεις
35192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 13:10
από Korgy
2 Απαντήσεις
4671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 19:00
από bluesbreaker
7 Απαντήσεις
6201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 18:37
από CrippleHorse
18 Απαντήσεις
6843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/09, 20:36
από JimiDS
7 Απαντήσεις
69354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 16:54
από leojeicob11
17 Απαντήσεις
7928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 13:42
από themos
8 Απαντήσεις
3775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/11, 16:40
από Korgy
0 Απαντήσεις
34456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/13, 16:49
από Spyros Delta