Αποστολέας Θέμα: Ερμηνεία στίχων  (Αναγνώστηκε 360738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #50 στις: 21/07/03, 14:52 »
Νομιζω οτι εχει υπερβολικη φαντασια ο τυπος που εκανε την αναλυση... :P

Για μένα λες?

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #51 στις: 18/02/04, 14:42 »
Έχει ενδιαφέρον το θέμα ...συγκεκριμένα προχθές προσπαθούσαμε με την αδερφή μου να κάνουμε την ποιητική ανάλυση του τραγουδιού "Ο καθρέφτης " στίχοι/μουσική /ερμηνεία Φοίβου Δεληβοριά .Σας παραθέτω τους στίχους...

Έχω μπροστά μου συνεχώς έναν καθρέφτη
που με εμποδίζει ότι είναι πίσω του να δω
Δεν έχω δει ποτέ μου ποιο μεγάλο ψεύτη
και το χειρότερο είμαι όμηρος εγώ

Δείχνει πολύ καλός ενώ εγώ δεν είμαι
δείχνει κακός ενώ δεν είμαι ούτε αυτό
Όσοι μου λένε "φίλε όπως είσαι μείνε"
είναι όσοι χάψαν τον αντικατοπτρισμό

Έναν καθρέφτη συνεχώς έχω μπροστά μου
Πάνω του πέφτει και ραγίζεται η καρδιά μου
Πάνω του πέφτει και ραγίζεται η καρδιά μου
Έναν καθρέφτη συνεχώς έχω μπροστά μου

Αντανακλά αυτά που θέλουν οι γυναίκες
και έτσι τις πείθει ότι ’μαι το άλλο τους μισό
Μπροστά του γδύνονται του λεν γλυκές κουβέντες
πίσω από το τζάμι εγώ ολομόναχος κοιτώ

Κάνει παιχνίδι ως και με τα πρότυπα μου
τις θείες φωνές που μου μιλούσανε παιδί
Τις φέρνει απέναντί μου και στα κυβικά μου
πάω να τις φτάσω και τσουγκρίζω στο γυαλί


Έναν καθρέφτη συνεχώς έχω μπροστά μου
Πάνω του πέφτει και ραγίζεται η καρδιά μου
Πάνω του πέφτει και ραγίζεται η καρδιά μου
Έναν καθρέφτη συνεχώς έχω μπροστά μου

Ξέρω πως όλοι πια πιστεύουν σε καθρέφτες
σε οθόνες, φωτοτυπίες και προβολείς
Μέχρι παιχνίδια έχουν βγάλει που οι παίκτες
ζούνε σε μια γυάλα και τους βλέπουμε όλοι εμείς

Μα εγώ θα κάνω τον καθρέφτη μου κομμάτια
ξέρω ότι αυτός που κρύβει πίσω του είσαι εσύ
Εσύ που ψάχνεις πίσω από τα μαύρα σου τα μάτια
να καθρεφτίσεις μόνο εμένα στην ζωή



Ήδη καταλήξαμε κάπου ...αλλά με ενδιαφέρει πολύ ν'ακούσω τις απόψεις σας .... :)


Αποσυνδεδεμένος sting

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Άντρας
  • Της ερημιάς ιππότης...
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #52 στις: 26/02/04, 11:26 »
Αν και αρχικά το τραγούδι φαίνεται απλό ως προς την ανάλυσή του, στην ουσία δεν είναι. Βέβαια δεν είναι και αρκετά πολύπλοκο. Κρύβει όμως μέσα του νοήματα τα οποία αν αναλυθούν θα δούμε τον ίδιο μας τον εαυτό:

Έχω μπροστά μου συνεχώς έναν καθρέφτη
που με εμποδίζει ότι είναι πίσω του να δω
Δεν έχω δει ποτέ μου ποιο μεγάλο ψεύτη
και το χειρότερο είμαι όμηρος εγώ


Ο καθρέφτης πάντα ήταν η άσχημη πλευρά του εαυτού μας. Πάντα αντικατόπτριζε όλα αυτά που εμείς θέλαμε να δούμε. Βέβαια υπάρχουν φορές που ο καθρέφτης λειτουργεί και σαν την φωνή της συνείδησής μας.

Δείχνει πολύ καλός ενώ εγώ δεν είμαι
δείχνει κακός ενώ δεν είμαι ούτε αυτό
Όσοι μου λένε "φίλε όπως είσαι μείνε"
είναι όσοι χάψαν τον αντικατοπτρισμό


Ο καθρέφτης είναι επικίνδυνος. Έχει την τάση να μας δείχνει έτσι όπως θέλουμε να είμαστε ή έτσι όπως θα ήθελαν οι άλλοι να είμαστε. Ποτέ όμως δεν μας δείχνει έτσι όπως είμαστε. Γι αυτό και μερικοί χάφτουν τον αντικατοπτρισμό.

Αντανακλά αυτά που θέλουν οι γυναίκες
και έτσι τις πείθει ότι ’μαι το άλλο τους μισό
Μπροστά του γδύνονται του λεν γλυκές κουβέντες
πίσω από το τζάμι εγώ ολομόναχος κοιτώ


Καταφέρνει να κερδίσει με διάφορα λόγια τις γυναίκες, χωρίς στην ουσία να τα εννοεί. Και ο πραγματικός μας εαυτός μένει πίσω από το τζάμι και κοιτάζει.

Κάνει παιχνίδι ως και με τα πρότυπα μου
τις θείες φωνές που μου μιλούσανε παιδί
Τις φέρνει απέναντί μου και στα κυβικά μου
πάω να τις φτάσω και τσουγκρίζω στο γυαλί


Τα πρότυπα που είχαμε ως παιδιά δεν αλλάζουν (με ελάχιστες πάντα εξαιρέσεις). Ο καθρέφτης όμως μας κάνει να πιστέψουμε ότι τα φτάνουμε κι όταν πάμε να τα αγγίξουμε χτυπάμε στο γυαλί και ξυπνάμε.

Ξέρω πως όλοι πια πιστεύουν σε καθρέφτες
σε οθόνες, φωτοτυπίες και προβολείς
Μέχρι παιχνίδια έχουν βγάλει που οι παίκτες
ζούνε σε μια γυάλα και τους βλέπουμε όλοι εμείς


Τελικά όλοι πιστεύουν στους καθρέφτες, σε αυτό που θα ήθελαν να είναι. Σε πρότυπα της τηλεόρασης, των περιοδικών, σε εφήμερα πρότυπα. Και τελικά ταυτιζόμαστε με τους εφήμερους ήρωες, τους παίχτες των reality.

Μα εγώ θα κάνω τον καθρέφτη μου κομμάτια
ξέρω ότι αυτός που κρύβει πίσω του είσαι εσύ
Εσύ που ψάχνεις πίσω από τα μαύρα σου τα μάτια
να καθρεφτίσεις μόνο εμένα στην ζωή


Μα έρχεται η στιγμή που ξυπνάμε. Καταλαβαίνουμε ότι όλα όσα κάνουμε είναι αυτά που τελικά δεν θέλουμε και σπάμε τον καθρέφτη για να κάνουμε εκείνα που θέλουμε.

Θα ήθελα να δω και το αποτέλεσμα που βγάλατε εσύ κι η αδερφή σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/04, 11:38 από sting »

Δεν είναι ζήτημα τόπου το φευγιό...

Αποσυνδεδεμένος foteinoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιό δυνατό
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #53 στις: 10/04/04, 11:48 »
sting, θα διαφωνήσω στην ερμηνεία που δίνεις στην πρώτη στροφή.Όλοι οι άνθρωποι έχουμε μπρόστά μας ένα καθρέπτη,που ειναι τα θετικά μας..ο καθρέπτης δίχνει αυτό που θέλουμε να δουμε και εμείς καθόμαστε σαν νάρκισοι και μας χαζεύουμε...Ετσι,για να επιστρέψω στο τραγούδι,ο καθρέπτης που πάνω του βλέπουμε οτι μας αρέσει πίσωμας εμποδιζει οτι είναι  του να δουμε ,δηλαδή τα λάθη,τα μειονεκτήματα,τις αδυναμίες μας....ειναι ψεύτης γιατί δε μας αντικατοπτρίζει όπως πραγματικά είμαστε...........πολύ άμεση η απάντηση.ε?είμαι καινούργια βασικά...... :)  :D
...σαν σεντόνι φανερώνει οτι αγαπούσα και το άφησα ότι μισούσα και το κράτησα...

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #54 στις: 13/04/04, 22:58 »
Εμενα μπορει καποιος να μου εξηγησει το τραγουδι "Θεσσαλονικη"?.... ποιος ειναι "ο Στρατης που παει για το Ντεπω", ποια ειναι η Σμαρω........γενικα, δεν εχω καταλαβει αν ειναι μια ιστορια,ή πολλες μαζι.....δεν πιστευω οτι ειναι ασχετα αυτα που λεει, αλλα δεν ξερω τι σκεφτοταν ο δημιουργος οταν το εγραφε....

 
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος Angy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλλάζουν δρόμοι και μορφές κι οι εποχές αλλάζουν..
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #55 στις: 26/05/04, 22:38 »
θεσσαλονικη! φοβερα νοσταλγικο τραγουδι,ενα απ'τα αγαπημενα μου...
η σμαρω απ'την καλαμαρια που θα θυμασαι οταν φυγεις ειναι πολυ πιθανον να ειναι μια αγαπη,μια φιλη,καποια τελοσπαντων που τοτε βρισκοταν στην ζωη σου ενω τωρα (που εφυγες) δεν υπαρχει πια...
ο στρατης που παει για το ντεπω ειναι μαλλον καποιος παλιος φιλος που εφυγε ειτε κυνηγωντας τα ονειρα του (καλως) ειτε αναγκαστηκε για καποιο λογο (κακως)

νομιζω! :)
Μάθε τη γλώσσα της σιωπής
κι ύστερα έλα να μου πεις
πως κλίνεται το "σ'αγαπώ"...

Αποσυνδεδεμένος Angy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλλάζουν δρόμοι και μορφές κι οι εποχές αλλάζουν..
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #56 στις: 26/05/04, 23:26 »
εκτενεστερα (εχω ορεξη) κατα την ταπεινη μου αποψη :
   ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
 
ηταν εκεινη τη νυχτια που φυσαγε ο βαρδαρης
το κυμα η πλωρη εκερδιζε οργια με την οργια
σ'εστειλε ο πρωτος στα νερα να πας για να γραδαρεις
μα εσυ θυμασαι τη σμαρω και την καλαμαρια


οι 4 πρωτοι στιχοι μαλλον δεν εχουν καμμια αλληγορικη σημασια.περιγραφουν τη ζωη του ηρωα στο καραβι και τη συνεχη του νοσταλγια για την πριν ζωη του (σμαρω-φιλη,καλαμαρια-σπιτι και λοιπα)

ξεχασες κεινον το σκοπο που λεγαν οι χιλιανοι
αγιε νικολα φυλαγε κι αγια θαλασσινη
τυφλο κοριτσι σ'οδηγαει παιδι του μοντιλιανι
που τ'αγαπουσε ο δοκιμος κι οι δυο μαρμαρινοι


χιλιανοι ειναι οι κατοικοι της χιλης.τωρα δεν ξερω πως ακριβως σχετιζεται με τον επομενο στιχο αφου τετοιες παρακλησεις εκαναν οι ελληνες ναυτες...ο μοντιλιανι ηταν ιταλος ζωγραφος του οποιου τα εργα διακρινονται απο εντονη μελαγχολια.οι 2 τελευταιοι στιχοι μαλλον υπονοουν την καθοδηγηση,τη διαγραφη της πορειας της ζωης απο την τεχνη ή ισως υποδηλωνουν οτι η τεχνη ειναι μια διεξοδος στη φαντασια σε μια ζωη απο την οποια λειπουν εκεινα που ο ηρωας αγαπησε πιο πολυ.

απανω στο γιατακι σου φιδι νωθρο κοιμαται
και φερνει βολτες ψαχνοντας τα ρουχα σου η μαιμου
εκτος απο τη μανα σου κανεις δε σε θυμαται
σε τουτο το μοναχικο ταξιδι του χαμου


ο πρωτος στιχος μπορει να ερμηνευτει κυριολεκτικα αλλα και μεταφορικα:γιατακι ειναι το κρεββατι.επομενως το νωθρο φιδι μπορει να συμβολιζει ειτε τη νωθρωτητα,το παγωμα σκεψης και συναισθηματων οταν βρισκεσαι για πολυ καιρο μακρια απο οσα αγαπας ειτε την κακια που θελεις δε θελεις η ζωη σταζει μεσα σου καθως μεγαλωνεις.ο τριτος στιχος δεν ξερω γιατι αλλα παντα μου δημιουργουσε μια αισθηση θανατου,χαμου(το ζωο που μυριζει τα ρουχα του αφεντικου του ψαχνοντας το οταν δεν εμφανιζεται ποτε). οι 2 τελευταιοι στιχοι προφανως εννοουν οτι ο ηρωας εχει ξεχαστει απο ολους σ'αυτο το ταξιδι προς τα πισω,το ταξιδι του χαμου προς το παρελθον.

κατω απο φωτα κοκκινα κοιμαται η σαλονικη
πριν δεκα χρονια μεθυσμενη μου ειπες "σ'αγαπω"
αυριο σαν πρωτα και χωρις χρυσαφι στο μανικι
ματαια θα ψαχνεις το στρατη που παει για το ντεπω

επιστροφη ξανα στο παρον περιγραφοντας την εικονα που βλεπει ο ηρωας που του θυμιζει εντονα το "σ'αγαπω" μιας παλιας του αγαπης.αυριο σαν τοτε μια μελαχγολικη επετειος.το οτι τωρα ειναι χωρις χρυσαφι στο μανικι μαλλον σημαινει οτι δεν εχει πλεον τη διναμη που του εδινε τοτε η ορμη της νιοτης του (τα χρυσα σηματα στο μανικι ειναι απο οτι ξερω σημαδι εξουσιας,δυναμης,ανωτερωτητας).η ματαιοτητα της αναζητησης για τον στρατη που εφυγε μπορει αφ'ενος να σημαινει ματαιοτητα της αναζητησης των ονειρων που καποτε εκανε,αφου ολα σπαταληθηκαν στην πεζοτητα της ζωης,στην προσπαθεια για επιβιωση
αφ'ετερου την νοσταλγια για καποιον παλιο φιλο που αναγκαστηκε να αφησει την πατριδα

Μάθε τη γλώσσα της σιωπής
κι ύστερα έλα να μου πεις
πως κλίνεται το "σ'αγαπώ"...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #57 στις: 27/05/04, 00:08 »
Mia mikrh parathrhsh sxetika me thn ermhneia sou, agaphth Angy: Den einai "tha psaxneis to Strath" (onoma) alla "to strati" dhladh to dromo pou paei gia to ntepo. Ayth h lanthasmenh ermhneia mallon se exei odhghsei se lathos syneirmous.

Sth parakatw selida mporeis na breis ola ta poihmata tou Kabbadia.

http://www.geocities.com/nikos_kavvadias/main.htm

Kapou eixame kanei mia syzhthsh gia ayto to poihma paliotera. Gia koitakste edw:

http://forum.kithara.gr/yabbse/index.php?board=39;subid=14;subid2=39;subid3=F.A.Q.%20µ??s????%20?e????;action=display;threadid=3491
« Τελευταία τροποποίηση: 27/05/04, 00:16 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Angy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλλάζουν δρόμοι και μορφές κι οι εποχές αλλάζουν..
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #58 στις: 28/05/04, 00:32 »
Mia mikrh parathrhsh sxetika me thn ermhneia sou, agaphth Angy: Den einai "tha psaxneis to Strath" (onoma) alla "to strati" dhladh to dromo pou paei gia to ntepo. Ayth h lanthasmenh ermhneia mallon se exei odhghsei se lathos syneirmous.

ουπς,ευχαριστω για τη διευκρινηση! :)
Μάθε τη γλώσσα της σιωπής
κι ύστερα έλα να μου πεις
πως κλίνεται το "σ'αγαπώ"...

Αποσυνδεδεμένος Alex.f.f.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλεχανδρα-Σαλαμανδρα !
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #59 στις: 02/06/04, 21:46 »
΄Καλησπέρα !εγω αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι καταρχας 1 τραγουδι δεν εχει μονο μια ερμηνια!!!Το τραγουδι που πετυχαίνει τον σκοπο του σαν τραγουδι ειναι αυτο που οσες φορες κ αν το ακουσεις βρισκεις κατι καινουριο!!!Ακομα πιστευω πως δε μπορει να εξηγει ο ενας στον αλλο τι θελει να μας πει ο στιχουργος με το τραγουδι που γραφει γιατι 1 τραγουδι ο καθενας το εξηγει αλλιως αναλογα με τισ προσωπικες του εμπειριες....φυσικα μπορουμε να παρουμε μυνηματα απο τα τραγουδια αλλα κ παλι ο καθενας το βλεπει διαφορετικα το καθε τι.....αποψη μου..!εε; :)
Αυτοι που δραπετεύουν έμαθαν τι γυρεύουν!..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #60 στις: 02/06/04, 22:18 »
Φυσικά και κάθε τραγούδι έχει μόνο μια ερμηνεία, εφόσον μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι ο δημιουργός του είχε κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό του όταν έγραφε τους στίχους. Αν αυτός εξέφρασε τις σκέψεις και τα αισθήματα του με μέσα αλληγορικά, συμβολικά ή γενικώς δυσνόητα, καθιστώντας το έργο του ασαφές, δίνεται βεβαίως στους ακροατές η δυνατότητα να εντρυφήσουν σε εικασίες σχετικά με το νόημα του. Αυτό μπορεί να συμβεί με οποιοδήποτε έργο τέχνης και αποτελεί μια διαδικασία η οποία είναι σημαντικότατη και ίσως ιδιαίτερα καθοριστική για την αξία του. Δεν σημαίνει όμως και ότι το έργο αυτό κάθ' αυτό έχει περισσότερες από μια νοηματικές ερμηνείες,
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alex.f.f.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλεχανδρα-Σαλαμανδρα !
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #61 στις: 03/06/04, 15:02 »
Απλα λεω οτι  ο καθενας μπορει να το εξηγει αλλιως 1 τραγουδι!και δε μπορουμε  να ξερουμε ακριβως τι ηθελε να μας πει ο στιχουργος ουτε τι ακριβως σκεφτοταν κ ενοιωθε οταν το εγραφε!
Αυτοι που δραπετεύουν έμαθαν τι γυρεύουν!..

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #62 στις: 19/06/04, 17:02 »
Να με συγχωρείτε κι όλας, αλλά από τα τελευταία σας posts μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι λέτε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια... ή απλά η υπερβολική ζέστη με κάνει να φαντάζομαι πράγματα που δεν υπάρχουν...? ???
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #63 στις: 19/06/04, 17:39 »
Να με συγχωρείτε κι όλας, αλλά από τα τελευταία σας posts μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι λέτε το ίδιο πράγμα με διαφορετικά λόγια... ή απλά η υπερβολική ζέστη με κάνει να φαντάζομαι πράγματα που δεν υπάρχουν...? ???

ερχεται το φθινοπωρο ερχεται ε ε ε ερχεται  :P :P
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #64 στις: 27/06/04, 22:31 »
ποιος ειναι "ο Στρατης που παει για το Ντεπω"

Ισως λιγο ασχετο αλλα ειπα να το πεταξω...

Το "Ντεπω" βγαινει απο το Αγγλικο Depo και σημαινει αποθηκη... Αρα συμφωνα και με τα λεγομενα του Απόλλων ο στιχος λεει:

"ο δρομος που παει για την αποθηκη"

Δεν ξερω αν βοηθησα, απλα θελησα να το διευκρινησω...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/04, 19:55 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Nemo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Take me down to the Paradice City...
    • Προφίλ
Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #65 στις: 27/07/04, 13:00 »
To provlima me ton Kavvadia einai oti ta tragoudia tou, an kai fenomenika einai mia seira apo naytika cliche, ftanoun poly pio vathia.

Einai omws epishs kai poly proswpika. Den pistevw oti ta onomata symvolizoun kati. Mallon prepei na einai yparkta proswpa pou ton ephrreasan.
Soon i will be here no more
You'll hear my tale through my blood
Through my people and the evening sun
The bear within will never lay to rest

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #66 στις: 02/01/05, 12:11 »
Filoi mou mhpws mporei kapoios na mou metafrasei kai meta na mou ekshghsei thn allhgorikh shmasia(an uparxei) tou Zabarakatranemia;

euxaristw


O Γιάννης Μαρκόπουλος, δημιουργός αυτού του τραγουδιού, είχε πεί σε κάποια συνέντευξή του ότι το "ίλεως" δεν σημαίνει παρά "έλεος".  Δεν έδωσε πλήρη ερμηνεία των στίχων, θυμάμαι όμως ότι είχε πει πως την ίδια εποχή ή λίγο αργότερα είχε βγεί το "Help" των Beatles και θεώρησε ότι αυτά τα δύο τραγούδια κινούνταν στο ίδιο μήκος κύματος.  Από εκεί κι έπειτα, τα συμπεράσματα είναι δικά σας.  Δεν ξέρω αν μπορούν να βρεθούν περισσότερα στοιχεία στην ιστοσελίδα του Μαρκόπουλου, η οποία είναι:

http://www.yannismarkopoulos.gr

ΥΓ:  Δεν είναι λυπηρό πόσο λίγες αναφορές γίνονται, όχι μόνο από αυτό το forum αλλά και γενικότερα, σε αυτόν τον πραγματικά τεράστιας σημασίας και ποιότητας Έλληνα συνθέτη;  Eμείς ασχολούμαστε ακόμα με Κότσιρες...


Αυτό το τραγούδι το είχε βγάλει αρχικά με άλλους στίχους αλλά του το έκοψε η χούντα. Σε ένδειξη διαμαρτυρίας, κράτησε τη μουσική και τις πρώτες συλλαβές των στίχων και βγήκε το "Ζαβαρακατρανέμια".
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ακανές

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #67 στις: 05/02/05, 19:53 »
Να προτείνω κι εγώ ένα τραούδι για συζήτηση; Το δίχτυ (Στίχοι Ξαρχάκου, Μουσική Γκάτσου, Ερμηνεία Μπίνη).Αν θέλετε να παραθέσω τους στίχους, πείτε μου...

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #68 στις: 06/02/05, 14:16 »
Να προτείνω κι εγώ ένα τραούδι για συζήτηση; Το δίχτυ (Στίχοι Ξαρχάκου, Μουσική Γκάτσου, Ερμηνεία Μπίνη).Αν θέλετε να παραθέσω τους στίχους, πείτε μου...

στίχοι Γκάτσου και μουσική Ξαρχάκου ασφαλώς..... τυπογραφικό λάθος.... ελπίζω.....

πάντα θα ψάχνουμε την άκρη της κλωστής μέχρι να σταθούμε κάποτε τυχεροί και να ξεκινήσουμε πάλι απ την αρχή..... ο καθένας έχει το δικό του δίχτυ στο δρόμο της ζωής....
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Ακανές

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #69 στις: 06/02/05, 21:57 »
Να προτείνω κι εγώ ένα τραούδι για συζήτηση; Το δίχτυ (Στίχοι Ξαρχάκου, Μουσική Γκάτσου, Ερμηνεία Μπίνη).Αν θέλετε να παραθέσω τους στίχους, πείτε μου...

στίχοι Γκάτσου και μουσική Ξαρχάκου ασφαλώς..... τυπογραφικό λάθος.... ελπίζω.....

πάντα θα ψάχνουμε την άκρη της κλωστής μέχρι να σταθούμε κάποτε τυχεροί και να ξεκινήσουμε πάλι απ την αρχή..... ο καθένας έχει το δικό του δίχτυ στο δρόμο της ζωής....

Ωχ! :o Πώς προέκυψε αυτό;  ??? ;D Αφού τους μπέρδεψα μόνο μεταξύ τους και δεν έβαλα κανένα «Στίχοι Φοίβος» πάλι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #70 στις: 05/03/05, 14:40 »
Μπορεί κανέις να μου κάνει μία μικρη ανάλυση για το κομμάτι Νοεμβρης 90' του τσακνή; Η έστω ποια η αφορμή, τα γεγονότα και τα "πρόσωπα" στα οποία αναφέρεται;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος iAnos...

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ... μια μελωδία απρόσμενη που γίνεται δική σας ...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #71 στις: 11/03/05, 01:20 »
Τις νύχτες μπαίνεις στα όνειρά μου
λες κι ήρθες σε δικό σου κήπο
Κι αν μεγαλώσαν τα φτερά μου
εγώ απ' το πλάι σου δε λείπω
Θεός αν είναι

Χιλιάδες άγγελοι με τ' άσπρα
κλωνάρια λησμονιάς μοιράζουν
Κι από το σώμα μου σαν άστρα
παιδιά δικά σου ανάσες βγάζουν
Θεός αν είναι

Οι φίλοι μου όλοι εδώ και χρόνια
Ζευγάρια γίναν, φτιάξαν σπίτια
Μονάχα εμένα χάσκει ακόμα
χωρίς μια στέγη ετούτη η αλήθεια
Θεός αν είναι

Στις φλόγες να καείς
Κι από το δάκρυ μου φωτιά να πιείς
Δεν μπορείς
Μια ζωή καρδιά να συγχωρείς

Θεός αν είναι
Κι αν μ' αγαπάει κανείς



Θα 'θελα πολύ να ξέρω τι σημαίνουν για σας αυτοί οι στίχοι
"Το παραμύθι τέλειωσε, αρχίζει η ζωή, αχ να 'τανε η αλήθεια σου σαν ψέμα αληθινή..."

Αποσυνδεδεμένος fimgia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΥΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΧΩ
    • Προφίλ
Απ: Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #72 στις: 07/04/05, 21:35 »
  ΠΩΣ ΛΕΜΕ ΑΛΗ ΑΛΗ ? ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ...
fimgia

Αποσυνδεδεμένος xnfn

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #73 στις: 14/04/05, 14:06 »
Sxetika me th synaylia tou Berolinou:
Mou fainetai pws oi Floyd kai waters eixan paei sta dikasthria gia to onoma tou sygkrothmatos kai kerdisan oi enapomhnantes Floyd.
Wstoso dwsan eidikoi adeis (oi Floyd) ston Waters na kanei th synaulia sto Berolino tote me to onoma Pink Floyd

Dalarofili

  • Επισκέπτης
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #74 στις: 24/05/05, 12:46 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/07, 10:38 από - »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
15863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 00:34
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
4785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 12:22
από Aganippi
18 Απαντήσεις
8290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 19:59
από papous
0 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 22:25
από Ο Νέος Κιθαρωδός
3 Απαντήσεις
4949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
50162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/13, 14:35
από adr1anos
4 Απαντήσεις
9304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:01
από adr1anos
5 Απαντήσεις
8647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/19, 23:54
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
6573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/19, 10:42
από vartanis
0 Απαντήσεις
5593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 13:03
από Βραζίλης