Αποστολέας Θέμα: Tonelab SE - "Marooned" effect?  (Αναγνώστηκε 4484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Michalis G

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Tonelab SE - "Marooned" effect?
« στις: 25/01/15, 01:47 »
Χαιρετώ την παρέα των καλλιτεχνών!
Πριν γράψω οτιδήποτε θα με συγχωρήσουν οι διαχειριστές αν είναι περιττό που ξεκίνησα νέο θέμα, όμως σας διαβεβαιώνω,
το κάνω αφού έψαξα το φόρουμ και όλα τα σχετικά ήταν άνω των 120 ημερών κλπ κλπ.  ::)

Στο θέμα μας λοιπόν.
Απευθύνομαι σε χρήστες της tonelab se ΚΑΙ ΜΟΝΟ (τονίζω για να μη γεμίζουμε σελίδες με "νομίζω, μάλλον, πρέπει να γίνεται, δεν είμαι σίγουρος  0:) ). Παιδιά, θέλω να αναθέσω σε ένα expression pedal το εφέ που ανεβοκατεβάζει οκτάβα (στυλ whammy απ' ότι κατάλαβα, ή όπως το κάνει ο Gilmour στο marooned). Κάποιους που ρώτησα (αλλά δεν την έχουν πια για να με βοηθήσουν) μου είπαν οτι γίνεται, οπότε άρχισα να ψάχνω το μάνιουαλ, όμως δεν έβγαλα άκρη. Δοκίμασα να αναθέσω το pitch shifter και το octave, με περίεργα αποτελέσματα (ακούγονται κι άλλες νότες ενώ παίζω μόνο μία, κ.α.  :-\  ).

Προφανώς κάτι αγνοώ, δεν την έχω καιρό και γενικά είμαι νέος στο χώρο της
ηλεκτρικής και των εφέ. Έφαγα όλο το ιντερνετ, μέχρι και σ' ένα φόρουμ της βοξ έγραψα, αλλά ...φωνή βοόντως εν τη ερήμω.
Άντε κι όποιος βοηθήσει κερνάω καφέ  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/15, 02:28 από Michalis G »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #1 στις: 25/01/15, 01:58 »
To "whammy" με το "pitch shifter" είναι διαφορετικά εφέ και έχουν διαφορετική λειτουργία, ακόμα και αν στην καθομιλουμένη πολλές φορές εννοούμε το ένα και λέμε το άλλο.
Στο Marooned o Gilmour χρησιμοποιεί κάποιο whammy πεντάλ, το οποίο ανεβάζει ή κατεβάζει οκτάβες (ανάλογα με το τι επιλογές έχει) σε όλο το σήμα που λαμβάνει από την κιθάρα. Επομένως δεν ακούς άλλες νότες.
Τα pitch shifter/harmonists εφέ συνήθως "αντιγράφουν" το σήμα και το ανέβαζουν ή κατεβάζουν παράλληλα με το "πραγματικό" σήμα, επομένως ακούς και τα δυο ταυτόχρονα.
Δες ξανα στο manual ή ψάξε στο ιντερνετ σε τι ακριβώς αναφέρεται το εφέ που έχει η Vox σου. Π.χ. η ΜΕ-80 που έχω εγώ έχει και whammy δυνατότητες στο expression pedal και pitch shifting εφέ σε άλλη ενότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/15, 02:01 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Michalis G

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #2 στις: 25/01/15, 02:14 »
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά ίσως δεν στο έδωσα σωστά να καταλάβεις τι ζητώ. Κατ' αρχήν συμφωνώ απολύτα πως πρέπει να μιλάμε την ίδια γλώσσα, άρα έχεις την ΙΔΙΑ πεταλιέρα για να συνεννοούμαστε; (το μάνιουαλ το ψάχνω μελετώ απ' το απόγευμα, κι όπως γράφω και στην πρώτη δημοσίευση κι όλο το ίντερνετ)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/15, 02:31 από Michalis G »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #3 στις: 25/01/15, 02:43 »
Όχι δεν την έχω, την έχω χρησιμοποιήσει ανα περιστάσεις. Πολύ φτηνιάρικη και δύσχρηστη για εμένα προσωπικά. Προσπερνώντας τον κάπως αγενή τόνο σου ενώ κανείς άλλος δεν έχει προσφερθεί να σε βοηθήσει μέχρι στιγμής και ενώ δεν φαίνεται να έχεις καταλάβει την διαφορά μεταξύ των δυο εφέ, αν έχεις ρυθμίσει σωστά το e.p. στο "pitch shifter" και ακούγεται πάλι η αρχική οκτάβα μαζί με την ανεβασμένη, τότε πολύ απλά κάνει αυτό που σου έγραψα παραπάνω. Αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το pitch shifter, αν δηλαδή η πεταλιέρα σου δεν εχει επιλογή για whammy, τότε πολύ απλά δεν μπορείς να παράξεις τον ήχο για το Marooned.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Michalis G

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #4 στις: 25/01/15, 02:54 »
Τρεις παρά δέκα τη νύχτα ομολογώ δεν περίμενα και να παρελάσει όλο το φόρουμ...
Επίσης θα σου πρότεινα καλύτερα να μην ασχολείσαι με βλάκες και αγενείς σαν εμένα αφού σε πειράζει.  :) 
Μπορείς να περάσεις μια βόλτα όταν θα έχω απάντηση από κάποιον που γνωρίζει να δεις κι εσύ αν γίνεται.
Καλό σου βράδυ και καλό βόλι αύριο.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #5 στις: 25/01/15, 03:11 »
Δεν ψάχνω απάντηση, να βοηθήσω πήγα. Θα ζητήσω συγνώμη.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #6 στις: 25/01/15, 04:40 »
Καλημερούδια.

Δεν θα έλεγα οτι το whammy είναι ξεχωριστή κατηγορία εφφέ. Απλά έχει κι άλλες λειτουργίες εκτός από pitch shifter - harmonist.

Δεν είμαι κάτοχος της πεταλιέρας. Θα πρότεινα πάντως να "παίξεις" με τις ρυθμίσεις πάνω σε pitch shifter εφφέ και ορίζοντας το pedal ως expression θα ανεβοκατεβάζει οκτάβες.

Παλιότερα είχα ένα zoom 606 και μπορούσα να κάνω τέτοια παραμετροποίηση άρα δε νομίζω να μή γίνεται στην tonelab se.

ΥΓ: Ειρήνη υμίν! μιά παρέα είμαστε.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #7 στις: 25/01/15, 04:46 »
Δοκίμασα να αναθέσω το pitch shifter και το octave, με περίεργα αποτελέσματα (ακούγονται κι άλλες νότες ενώ παίζω μόνο μία, κ.α.  :-\  ).
Ενεργοποίησε το pitch shifter και ανάθεσε το σε ένα expression pedal (manual p.53-4)
Για να μην ακούς και άλλες νότες, βάλε το “DIRECT” στο 0 (που είναι το dry σήμα) και το “EFFECT” στο 10 (που είναι το wet σήμα) και θα γίνει whammy. (manual p.43)
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #8 στις: 25/01/15, 04:59 »
Κι εγώ το μανουάλι "ξεφύλλιζα" τώρα! Οι σελιδες 43 και 53-54, όπως λέει και ο Αδριανός, πιστεύω θα σε καλύψουν.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #9 στις: 25/01/15, 10:21 »
Noμίζω ότι οι προλαλήσαντες κάλυψαν την ερώτησή σου. Εγώ απλά θα παρατηρήσω ότι η συγκεκριμένη πεταλιέρα κυκλοφόρησε (αν θυμάμαι καλά) το 2004 και είναι discontinued εδώ και αρκετά χρόνια, οπότε δεν είναι περίεργο που βρήκες μόνο παλιές συζητήσεις σχετικά με αυτήν. Σε κάποια από αυτές τις συζητήσεις (όχι απαραίτητα στο Κιθάρα, αλλά μάλλον σε κάποιες άλλες κιθαριστικές ιστοσελίδες και fora) ίσως να είχες βρει την απάντηση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Michalis G

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #10 στις: 25/01/15, 12:40 »
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :D

adr1anos, αυτό ακολούθησα σύμφωνα με το εγχειρίδιο, αλλά κάτι μου ξεφεύγει γ**ώτο! είσαι πολύ συγκεκριμένος στις
οδηγίες σου, σ' ευχαριστώ γι αυτό, θα το παλέψω ξανά σήμερα

Απόλλωνα, το γράφω στην πρώτη δημοσίευση, έκανα φύλλο και φτερό όλο το ίντερνετ. Δεν βρήκα τίποτα.
Και επειδή δεν έχω εμπειρία με πετάλια-πεταλιέρες και φυσικά δεν είμαι ούτε sound engineer για να ξέρω
το κάθε εφέ, πόσο μάλλον τις παραμέτρους τους, ρώτησα εδώ. Άσχημα έκανα που ρώτησα;  ::)
(ζήτησα και προκαταβολικά συγγνώμη γι αυτό αν πρόσεξες...)

Καθόδιος, εύχομαι να μην ξεφύλλιζες μάνιουαλ για χάρη μου στις πέντε τα χαράματα;;; Μάλλον εσένα θα κεράσω εκείνο τον καφέ  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/15, 12:47 από Michalis G »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #11 στις: 25/01/15, 12:55 »

Και επειδή δεν έχω εμπειρία με πετάλια-πεταλιέρες και φυσικά δεν είμαι ούτε sound engineer για να ξέρω
το κάθε εφέ, πόσο μάλλον τις παραμέτρους τους, ρώτησα εδώ. Έκανα κακό;

καθόλου κακό αφού λογικά η απάντηση που σου έδωσε ο adrianos φαίνεται να'ναι και η λύση στο πρόβλημά σου.

υποθέτω όμως πως ούτε ο adrianos έχει τη συγκεκριμένη πεταλιέρα οπότε ... (σύμφωνα με τα λεγόμενά σου )δε θα έπρεπε να σου απαντήσει?


επίσης, δεν είδα κανένα να σε αποκαλεί βλάκα . είναι άδικο να αποπαίρνουμε κάποιον που έχει τη διάθεση να βοηθήσει.

αυτά απο μένα και καλως όρισες στο kithara

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Michalis G

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #12 στις: 25/01/15, 13:05 »
Καλώς σας βρήκα κι ευχαριστώ!

Φίλε διευκρινίζω το λόγο που ζητώ να είναι κάτοχος της πεταλιέρας. Αλλού που δεν διευκρινίστηκε γέμισαν ολόκληρες σελίδες
χωρίς καμμιά ουσία και κάτι τέτοιο κουράζει. Και πρέπει να παραδεχτείς οτι οι Έλληνες είμαστε ξερόλες και ημιμαθείς.
Πόσες φορές χάσατε το χρόνο σας σε ένα thread διαβάζοντας το μακρύ και το κοντό του καθενός..; Προσωπικά άπειρες φορές!
Άσχημα έκανα κι εδώ; Όλο με μαλώνετε...

Τώρα ο adr1anos, προφανώς ο άνθρωπος ανήκει στην κατηγορία εκείνων που διαθέτει τη σοβαρότητα
και την ευθύνη του λόγου του -χωρίς να υποννοώ τίποτα για κανέναν- και μου δίνει την εντύπωση οτι μπορώ να τον εμπιστευτώ είτε την έχει είτε δεν την έχει.

Και πάλι καλώς σας βρήκα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #13 στις: 25/01/15, 15:09 »
Nαι, κουράζει ένα thread άπειρων απαντήσεων χωρίς ουσία, αλλά εδώ δεν είναι helpdesk της Vox. Όταν κάποιος προσπαθεί να βοηθήσει επί του πρακτέου, χωρίς να πετάει γενικούρες απλά για το σπαμ, δε δικαιολογείσαι να τον μηδενίζεις επειδή δεν έχει την ίδια πεταλιέρα για να σε πάει σε αυτό που θες βήμα-βήμα. Στην τελική, για αυτό μπορούσες να απευθυνθείς με ένα e-mail στην ίδια τη Vox από την αρχή, αντί να ψάχνεις απάντηση σε όλο το internet.

Τώρα ο adr1anos, προφανώς ο άνθρωπος ανήκει στην κατηγορία εκείνων που διαθέτει τη σοβαρότητα
και την ευθύνη του λόγου του -χωρίς να υποννοώ τίποτα για κανέναν- και μου δίνει την εντύπωση οτι μπορώ να τον εμπιστευτώ είτε την έχει είτε δεν την έχει.

Kι αν αυτή η παράγραφος δεν αποτελεί υπονοούμενο για κανέναν, εγώ είμαι ninja.

Anyway, καλό βόλι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #14 στις: 25/01/15, 15:42 »
Κανονικά θα απαντούσα στον κύριο μετά από ακόμα ένα προσβλητικό ποστ του, αλλά είμαι και Ιρλανδός εκτός από ξερόλας Έλληνας οπότε μάλλον δεν μπορώ. Δεν έχω μεγαλώσει έτσι και έχω μάθει να σέβομαι τον άλλο, ειδικά όταν θέλω να με βοηθήσει σε κάτι.

Οι διαχειριστές ας κάνουν ό,τι θεωρούν σωστό. Η πεταλιέρα είναι πλέον αντίκα. Όταν θέλει κανεις πληροφορίες για τόσο παλιό και discontinued επίσης μοντέλο, είτε αυτό είναι πεταλιέρα, είτε ενισχυτής, καλό θα ήταν να επιδεικνύει την ελάχιστη απαιτούμενη ευγένεια όταν κάποιος πάει να τους βοηθήσει, πόσο μάλλον όταν οι ίδιοι μάλλον δεν γνωρίζουν καν τι ακριβώς θέλουν από τον εξοπλισμό τους.

Είμαι συντάκτης σε άλλο μεγάλο Ελληνικό site σχετικά με games/gadgets/ταινίες. Τέτοια συμπεριφορά από παλιούς και περαστικούς δεν έχω ξαναδει.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #15 στις: 25/01/15, 15:56 »
Άσχημα έκανα που ρώτησα;  ::) (ζήτησα και προκαταβολικά συγγνώμη γι αυτό αν πρόσεξες...)

Φίλε διευκρινίζω το λόγο που ζητώ να είναι κάτοχος της πεταλιέρας. Αλλού που δεν διευκρινίστηκε γέμισαν ολόκληρες σελίδες
χωρίς καμμιά ουσία και κάτι τέτοιο κουράζει. Και πρέπει να παραδεχτείς οτι οι Έλληνες είμαστε ξερόλες και ημιμαθείς.
Πόσες φορές χάσατε το χρόνο σας σε ένα thread διαβάζοντας το μακρύ και το κοντό του καθενός..; Προσωπικά άπειρες φορές!
Άσχημα έκανα κι εδώ; Όλο με μαλώνετε...

Εν μέρει έχεις κάποιο δίκιο στο ότι πολλές φορές ένα thead ξεκινάει με ένα συγκεκριμένο ερώτημα και στην πορεία παρεκτρέπεται σε ανούσιες κενολογίες. Και είναι πράγματι κουραστικό να διαβάζει κανείς ένα σωρό άσχετα μηνύματα προκειμένου (ή μάλλον με την ελπίδα) να βρει κάποιο ίχνος έγκυρης πληροφορίας που θα βοηθήσει ουσιαστικά. Ως προς αυτό αυτό σε καταλαβαίνω.

Εγώ προσωπικά υπήρξα στο παρελθόν κάτοχος της Tοnelab LE και της Tonelab ST που έχουν παρόμοια μέθοδο ανάθεσης λειτουργίας στο expression pedal και θα μπορούσα να σού παραθέσω την εμπειρία μου από αυτές τις πεταλιέρες. Σκεπτόμενος όμως ότι υπάρχει έστω και 1% πιθανότητα να ισχύει κάτι διαφορετικό στην SE ή πολύ απλά να υπάρχουν άλλες παράμετροι σε ένα εφφέ (octaver, pitch shift ή ότι άλλο μπορεί να είναι) από το οποίο εγώ δεν έχω καμία εμπειρία, προτίμησα να μην το κάνω.

Από εκεί και πέρα, δεν σε "μαλώνει" κανείς (εδώ δεν είναι νηπιαγωγείο), ούτε σού την είπαμε επειδή υπέβαλες ένα ερώτημα. Είναι σημαντικό όμως ότι έγραψες το πρώτο σου post στις δύο το πρωί ώρα Ελλάδας και μέσα στις επόμενες τρεις ώρες πήρες απαντήσεις από 3-4 άτομα, οι οποίες όπως είπα και πριν πιστεύω ότι μάλλον κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό το ερώτημά σου. Και όταν κάποιος μπαίνει στον κόπο να σού απαντήσει, ακόμα και αν δεν είναι απόλυτος γνώστης ή δεν έχει απαραίτητα τη σωστή απάντηση, νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος στοιχειώδης σεβασμός. Όπως είδες κάποια πράγματα που έγραψες, ίσως ο τόνος που πέρασε στα μηνύματά σου, θεωρήθηκε από άλλα άτομα μάλλον αγενής ή τουλάχιστον όχι ιδιαίτερα φιλικός. Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί με μια πιο νηφάλια και μετρημένη προσέγγιση στον τρόπο επικοινωνίας.

Εντελώς φιλικά και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Michalis G

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #16 στις: 25/01/15, 16:11 »
Τιμή μου που απασχόλησα τους μισούς διαχειριστές και παλιά μέλη της σελίδας, τώρα για τα σχόλιά σας, τί να πώ...

Φίλε ανιμαπούρα αν προσβλήθηκες ξανά είναι δικό σου θέμα και δεν ευθύνομαι γι αυτό. Απ' την άλλη ένιωσες
μια ανάγκη να ζητήσεις συγγνώμη. Αδυνατώ να σε καταλάβω.
Υπονόησες ξεκάθαρα οτι είμαι ένας βλάκας (αφού δεν μπορώ να καταλάβω τι μου λες)
και ακύρωσες το τί αντιμετώπισα εγώ με τον εξοπλισμό μου (εκτός από αδυναμία κατανόησης έχω και παραισθήσεις και ακούω νότες)

Ύστερα, αγαπητέ Μητσάκο και στο δρόμο να έβγαινα και να ρωτούσα τον μπάρμπα
απέναντι για το θέμα μου θα είχε κι αυτός απάντηση. Εκτός κι αν είμαι περίεργος (προφανώς, για να μου την πέφτετε έτσι όλοι)
που αναζητώ την ουσία χωρίς φλυαρίες...

Τέλος, Απόλλωνα, δεν γίνεται να ευθύνομαι εγώ για το πώς μεταφράζει ο καθένας τι διαβάζει. Πώς μπορεί κάποιος που
σας ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΟΛΟΥΣ, ΖΗΤΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ για ενδεχόμενη λάθος δημοσίευση και στο τέλος ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΦΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ να θεωρείται αγενής;;;;
Ο Καθόδιος κι ο adr1anos που πραγματικά με έσωσαν και τους ευχαριστώ είναι κι αυτοί περίεργοι που δεν με βρήκαν αγενή και μή φιλικό; Ελάτε ρε παιδιά....  ::)

Όλα θα ήταν πολύ καλύτερα αν δεν διαβάζαμε άλλα και άλλα καταλαβαίναμε.
Και κάπου εδώ θεωρώ πως εξηγώ τα αυτονόητα..
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/15, 16:16 από Michalis G »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #17 στις: 25/01/15, 16:25 »
Τιμή μου που απασχόλησα τους μισούς διαχειριστές και παλιά μέλη της σελίδας, τώρα για τα σχόλιά σας, τί να πώ...

Φίλε ανιμαπούρα αν προσβλήθηκες ξανά είναι δικό σου θέμα και δεν ευθύνομαι γι αυτό. Απ' την άλλη ένιωσες
μια ανάγκη να ζητήσεις συγγνώμη. Αδυνατώ να σε καταλάβω.
Υπονόησες ξεκάθαρα οτι είμαι ένας βλάκας (αφού δεν μπορώ να καταλάβω τι μου λες)
και ακύρωσες το τί αντιμετώπισα εγώ με τον εξοπλισμό μου (εκτός από αδυναμία κατανόησης έχω και παραισθήσεις και ακούω νότες)

Ύστερα, αγαπητέ Μητσάκο και στο δρόμο να έβγαινα και να ρωτούσα τον μπάρμπα
απέναντι για το θέμα μου θα είχε κι αυτός απάντηση. Εκτός κι αν είμαι περίεργος (προφανώς, για να μου την πέφτετε έτσι όλοι)
που αναζητώ την ουσία χωρίς φλυαρίες...

Τέλος, Απόλλωνα, δεν γίνεται να ευθύνομαι εγώ για το πώς μεταφράζει ο καθένας τι διαβάζει. Πώς μπορεί κάποιος που
σας ΧΑΙΡΕΤΑΕΙ ΟΛΟΥΣ, ΖΗΤΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ για ενδεχόμενη λάθος δημοσίευση και στο τέλος ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΑΦΕ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ να θεωρείται αγενής;;;;
Ο Καθόδιος κι ο adr1anos που πραγματικά με έσωσαν και τους ευχαριστώ είναι κι αυτοί περίεργοι που δεν με βρήκαν αγενή και μή φιλικό; Ελάτε ρε παιδιά....  ::)

Όλα θα ήταν πολύ καλύτερα αν δεν διαβάζαμε άλλα και άλλα καταλαβαίναμε.
Και κάπου εδώ θεωρώ πως εξηγώ τα αυτονόητα..

Δεν είσαι φίλος μου. Ένα αυτό.

Δεύτερον. Ζήτησα συγνώμη μπας και το θέμα κλείσει εκεί αλλά συνέχισες τα υπονοούμενα. Και τα υπόλοιπα μέλη το κατάλαβαν αυτό, δεν μπορεί να είμαστε όλοι λάθος.

Τρίτον. Δεν υπονόησα τίποτα, άλλο να μην καταλαβαίνεις τι σου λέω, άλλο να είσαι βλάκας. Δεν σε ξέρω προσωπικά για να μπορώ να κάνω αυτόν τον χαρακτηρισμό.


Τέταρτον. Στο αρχικό ποστ σου αναφέρεις ότι ακους και άλλες νότες, δηλαδή δεν μπορείς να την ρυθμίσεις για whammy. Αυτό είναι το πρόβλημα, σωστά?

Πέμπτον. Και ο αδριανός έχει μιλήσει απότομα και σε μένα, δεν με εκπλησει που δεν σε βρηκε επιθετικο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Michalis G

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #18 στις: 25/01/15, 16:26 »
Όταν θέλει κανεις πληροφορίες ..........
........................, πόσο μάλλον όταν οι ίδιοι μάλλον δεν γνωρίζουν καν τι ακριβώς θέλουν από τον εξοπλισμό τους.

Πάντως όσοι με βοήθησαν δεν μύρισαν τα νύχια τους. Διάβασαν τι ζητώ και αυτό ήταν ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ.
Θα με κατηγορήσεις και γι αυτό; Αν είχες προσέξει τι ακριβώς ήθελα θα ήσουν εσύ που θα κέρνούσα αυτόν τον ρημαδοκαφέ και θα ήταν και Irish.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/15, 16:36 από Michalis G »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Tonelab SE - "Marooned" effect?
« Απάντηση #19 στις: 25/01/15, 17:21 »
Και ο αδριανός έχει μιλήσει απότομα και σε μένα..
? ?? ??  :eee

... δεν με εκπλησει που δεν σε βρηκε επιθετικο.
Δεν βρήκα τον Μιχάλη επιθετικό, μου ήταν πρόδηλο ότι έστω και με λίγο προδικαστικό τρόπο προσπάθησε να αποκλείσει τους μη χρήστες (στους οποίους είμαι και εγώ) για να περιορίσει τα περιττά σχόλια, το οποίο όμως είναι κατά του, διότι είναι φανερό ότι μαζί με τους μή χρήστες αποκλείει και άλλους έμπειρους που ίσως να είχαν την απάντηση που ψάχνει.

Αν είχα πάρει αυτή την θέση τοις μετρητοίς δεν θα απαντούσα. Όμως επέλεξα να κοιτάξω την ουσία και απάντησα επί της ουσίας, έχοντας εμπιστοσύνη στο ότι ο Μιχάλης θα έβλεπε ότι ήρθε μία απάντηση από έναν μή χρήστη/ιδιοκτήτη και θα αναθεωρούσε την θέση του για το μέλλον εκ του αποτελέσματος, όπως νομίζω και έγινε.

Άρα όταν όλοι έχουμε πάρει τα προφανή μαθήματα και πάμε μπροστά φιλικά και όμορφα το θέμα για μένα θεωρείται λήξαν.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
13030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
39 Απαντήσεις
17475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
5018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
7069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
5059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
0 Απαντήσεις
2979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta