Αποστολέας Θέμα: Kapoies skorpies idees  (Αναγνώστηκε 2929 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Kapoies skorpies idees
« στις: 06/02/06, 18:43 »
Ζηλεψα και αποφασισα να ανεβασω και εγω καποιες ιδεες μου που εχω δημιουργησει στο Fruity Loops.
Αυτα που θα ακουσετε ειναι εμπνευσεις υλοποιημενες κατι βραδια(μετα τις 2:00)που δε ειχα υπνο.
Γι'αυτο αν μου πεταξετε κατι,να ειναι ελαφρυ!!!

1)http://rapidshare.de/files/12686990/Electric_journey.mp3.html (1ΜΒ)

2)http://rapidshare.de/files/12687199/Space.mp3.html (900ΚΒ)

3)http://rapidshare.de/files/12687668/Grand_Tale2.1.mp3.html (900ΚΒ)

Τελος να πω πως τα παραπανω δεν αποτελουν ολοκληρωμενα κομματια αλλα αρχικες ιδεες.
Το τριτο μαλιστα το εχω για ringtone(Ψωνιονιονιο!!!)
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Απ: Kapoies skorpies idees
« Απάντηση #1 στις: 08/02/06, 01:36 »
Ρε παιδια,γιατι τετοιο φτυσιμο??
Μα ουτε ενας να τα κατεβασει??Και να ηταν μεγαλα σε μεγεθος να το δεχτω!!!
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Kapoies skorpies idees
« Απάντηση #2 στις: 08/02/06, 07:35 »
  Αν και δεν ακουω τετοιο στυλ ωστοσο θα σου κανω την κριτικη μου
   Το πρωτο μου αρεσει γιατι αυτα που παιζεις ανατρεχουν το μυαλο μου σε μυστηριο κ.τ.λ.
   Το δευτερο με το στυλ του με παραπεμπει σε δεκαετια του 80.Σε κατι ψαγμενες ταινιες με ΑΤΙΑ.Συνεχισε το,δεν ειναι καθολου κακό!!!
    Το τριτο θεωρω οτι δεν εχεις βαλει το καταλληλο preset.Ειναι πολυ ηλετρονικο!!!Πολυ Zoom ηχο θυμιζει...αν ξερεις απο πεταλια για κιθαρες!
    Γενικά οι ιδεες σου ειναι ωραιες.Τονιζω οτι δεν εχω καλη εμπειρια σε αυτο το ειδος που γραφεις.Συνεχισε τα ομως εχεις ωραιες ιδεες μεσα!Αν επρεπε να επιλεξω καποιο ως το καλυτερο απ'ολα θα επελεγα το δευτερο!
 
                                                                                                                                Φιλικα
                                                                                                                                Ικαρος
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Απ: Kapoies skorpies idees
« Απάντηση #3 στις: 10/02/06, 19:12 »
Ρε παιδιά με ενδιαφερει η αποψη σας,γι'αυτο ανεβασα τα κομματια!!
Τι πρεπει να κανω για να τα κατεβασετε?Ειναι μικρα σε μεγεθος και ακουγονται,δεν ειναι καφριλες!!
Μονο ο Ικαρος τα εχει κατεβασει και ειλικρινα τον ευχαριστω....
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Kapoies skorpies idees
« Απάντηση #4 στις: 10/02/06, 19:53 »
Αρκετά καλή δουλειά. Τα κατέβασα κ τα άκουσα κ τα 3. Τα 2 πρώτα μου άρεσαν αρκετά, στο τρίτο με χάλασε λίγο ο ήχος που έχεις φτιάξει. Πάντως σαν ιδέες τις βρίσκω πολύ καλές κ αξίζει να τις συνεχίσεις. Είναι πολύ ατμοσφαιρικά μπορώ να πω, μου θυμίσουν soundtrack απο ταινία μυστηρίου η δρασης. Περιμένω να τα δω κ ολοκληρωμένα, συνέχισε τα!!! :)
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Kapoies skorpies idees
« Απάντηση #5 στις: 10/02/06, 19:59 »
Ωραίες οι ιδέες σου.Θα μπορούσαν ανετα να χρησιμοποιηθούν σαν χαλί σε ταινίες τρόμου ή επιστημονικής φαντασίας.Προσπάθησε όμως να ολοκληρώσεις κάποιες απο αυτές ωστε να θυμήζουν κανονικό κομμάτι.Aυτό που θέλω να πώ είναι οτι όταν γράψεις ολοκληρωμένο κομμάτι να εξελίξεις και λίγο τις ιδέες σου και να μην loopάρεις το θεματάκι που βρήκες συνεχώς.Αρα η συμβουλή μου είναι:γράψε ολοκληρωμένα κομμάτια και ψάξου σιγά σιγά και με προγράμματα όπως το Reason ;).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Wintermute23

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Το καλύτερο είναι ο εχθρός του καλού
    • Προφίλ
Απ: Kapoies skorpies idees
« Απάντηση #6 στις: 11/02/06, 14:58 »
Ευχαριστω για τα σχολια σας!
Φιλε denisgiann,εχω χρησιμοποιησει το Reason και μου φανηκε λιγο δυσκολο.Βεβαια και στο FL Studio στην αρχη δεν ευρισκα ακρη
αλλα τωρα τα παω καλυτερα!Στο FL Studio εχω κυριολεκτικα λατρεψει το Sytrus,το οποιο σε συνδιασμο με το Absynth 3 μου εχουν προσφερει πολλες διεξοδους!
Τελος για το λουπαρισμα που λες,πρεπει να σου πω πως δεν εχω ακομα τις μουσικες γνωσεις για κατι πιο συνθετο.Κανω κιθαρα κοντα τρια χρονια και ο καθηγητης μου λεει πως κινουμαι στα πλαισια του μινιμαλισμου.Δηλαδη ξεκιναω με μια μελωδια η ενα ρυθμο και σταδιακα εισαγω περισσοτερους ηχους.
Τελος σχετικα με τα κομματακια:
1)Το πρωτο προεκυψε τυχαια οταν ακουγα μια καινουρια βιβλιοθηκη ηχων για το Absynth και επεσα πανω στο pad της εισαγωγης.
2)Το δευτερο κομματακι μαρτυρα την επι χρονια ενασχοληση μου με τα ηλεκτρονικα παιχνιδια(ειμαι 21 και παιζω απο τα 10).Σε ενα φιλο μου του
   θυμισε κατι παιχνιδακια με διαστημοπλοια σε στυλ side-scroll Galaga-Galaxian!!
3)Στο τριτο ολοι μου λετε για τον βασικο ηχο που ακουγεται.Τωρα που το ξαναβλεπω στο FL Studio,πιθανολογω οτι σας ενοχλει που παιζουν ταυτοχρονα τις ιδιες νοτες δυο "Rough Saw Brass".
Δε χρειάζεται να είσαι πάντα πρώτος για να σε θεωρούν οι άλλοι μεγάλο!