Αποστολέας Θέμα: From Darkness To Light (MP3 instrumental)  (Αναγνώστηκε 4112 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« στις: 06/02/06, 03:51 »
Γεια σας....... Μιας και προσφατα ανακαλυψα ενα υπεροχο προγραμματακι που λεγεται Reason 3, ειπα να ανεβασω ενα μικρο θεματακι που εχω γραψει για να μου πειτε καμια γνωμη. :)....... To μουσικο θεμα λεγεται From Darkness To Light και θα μπορουσε να ειναι καλλιστα εισαγωγη για καποιο αλλο (μεγαλυτερο) κομματι........ Για να μην τα πολυλογω, το κομματι βρισκεται εδω, και ειναι αρκετα μικρο οποτε δεν νομιζω να αποτελεσει προβλημα για κατεβασμα....

   http://rapidshare.de/files/12654568/From_Darkness_To_Light.mp3.html

Καθε παρατηρηση, συμβουλη και γενικα γνωμη, ειναι καλοδεχουμενη............
Ευχαριστω για τον χρονο σας.............  ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #1 στις: 06/02/06, 12:26 »
Πριν πω για το κομματι, να σου πω οτι το Reason 3 ειναι ενα εκπληκτικο εργαλειο για ολες τις midi εφαρμογες! Και επιτελους ενας ανθρωπος σε αυτο το forum που ειχε τη λογικη να δουλεψει με προϊον της Propellerhead.
Μετα τους παιανες, παμε στο κομματι..
Θυμιζει μουσικη ταινιας ( οπως ολα τα instrumental μεταξυ μας ) ψυχολογικου θριλερ ή φαντασιας. Αυτο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι ολα τα οργανα ειναι dry απο effects. Δηλαδη σκανε ολα μαζι, δεν εχουν μια συνδεση μεταξυ τους. Βεβαια, επειδη ειναι η πρωτη φορα που χρησιμοποιεις το reason, ετσι δουλευα και εγω τα πρωτα κομματια ( συνηθως ή θα πλεανε σε τονους απο reverb ή δεν θα ειχαν καθολου reverb ;D ).
Αν προσεξεις την παραγωγη του κομματιου ( γιατι η συνθεση ειναι ετοιμη ), αλλαξεις λιγο τον ηχο της κιθαρας ( καλυτερα καποια οργανα να τα περνας πραγματικα ) και ισορροπησεις λιγο τους ηχους, θα ειναι ενα παρα παρα παρα πολυ ομορφο θεμα!
Η αλληλουχια Bbm-Dm ( και σαν εξελιξη F#m-Bbm ) ειναι παρα πολυ εξυπνη ιδεα που υπαρχει σε πολλες μουσικες του Mark Snow ( ER, X-Files, κλπ ). Επισης ωραιο το A που βαζεις πριν μπει το φλαουτακι, καθως και το περασμα απο Em-D-A ( και η καθυστερηση  ;) ). Ομως με τετοια αλληχουχια, θα περιμενα ξαφνικα ενα ματζορε μερος ( γιατι ο τιτλος παραπεμπει..στο φως  8) ) ωστε να τονιστει περισσοτερο η αλλαγη..
Παντως οπως και να εχει ειναι ενα κομματι που αξιζει τη προσοχη
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/06, 12:59 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #2 στις: 06/02/06, 13:08 »
Σε ευχαριστω παρα πολυ Freemind..... Οντως, αρκετες απο τις παρατηρησεις τις ειχα καταλαβει και γω οταν το ακουγα το κομματι στο τελος, αλλα οπως σωστα ανεφερες, τωρα αρχισα να μαθαινω τις απιστευτες δυνατοτητες που σου δινει αυτο το προγραμμα και συνεχιζω την "εξευρενηση" του...... Επισης θελω να ξερεις οτι εκτιμω παααρα πολυ τη γνωμη σου γιατι εχω ακουσει αρκετα απο τα υπεροχα instrumental που κατα καιρους εχεις ανεβασει στο forum, και σιγουρα η γνωμη σου και η εμπειρια σου σε τετοια instrumental μετραει πολυ..... (ξερω και οτι εισαι πολυ καλος γνωστης του Reason).... :) Παντως αυτο που δεν καταφερα να βρω στο Reason ειναι το Orchestra Hit.. :(... Δηλ, μετα το φλαουτο (oboe ειναι για την ακριβεια) οταν αρχικα το εγραψα σε Guitar Pro, ειχα χρησιμοποιησει Orchestra Hit για να κανω την αλλαγη, αλλα δυστυχως εψαξα πολυ στο Reason και δεν βρηκα κατι αντιστοιχο (καλα, το πιο πιθανο ειναι να να μην εψαξα καλα)..... Αν μου ελεγες Freemind που ειναι αυτο (Orchestra Hit) θα το εκτιμουσα παρα πολυ...... Και φυσικα για την παραγωγη, οταν με το καλο βρεθω με εναν φιλο μου, θα τον ρωτησω αρκετα πραγματακια για αυτο το προγραμμα και πως να διορθωσω την παραγωγη.......  Και τελος, να πω οτι δεν εχω ιδεα απο πιανο και αλλα οργανα (οχι οτι ξερω κιθαρα, αλλα λεμε  ;D)..... Ολο το θεματακι το πρωτοεγραψα σε κιθαρα..... Αnyway και παλι σε ευχαριστω για τον χρονο σου και φυσικα για τις παρατηρησεις σου........ ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #3 στις: 06/02/06, 14:42 »
Δυστυχως το Reason δεν εχει προσομοιωση Orchestra hit. Παρολαυτα, μπορεις να δημιουργησεις μια "προσομοιωση" χρησιμοποιωντας τα samples που προσφερει το Orchestra refill..Πχ, ενα κλασσικο χτυπημα, μπορεις να κανεις με μαρκατο βιολια, βιολες και κοντραμπασα ( σε μια πληρη συγχορδια κατα προτιμηση ), χτυπηματα στα κυμβαλα και στα κρουστα ορχηστρας ( πχ, στην τονικη των τυμπανων ).
Επισης θελω να ξερεις οτι εκτιμω παααρα πολυ τη γνωμη σου γιατι εχω ακουσει αρκετα απο τα υπεροχα instrumental που κατα καιρους εχεις ανεβασει στο forum, και σιγουρα η γνωμη σου και η εμπειρια σου σε τετοια instrumental μετραει πολυ..... (ξερω και οτι εισαι πολυ καλος γνωστης του Reason).... :)
Οπως θα καταλαβες ομως, αν δεν ηταν η τεχνολογια, τιποτα απο ολα αυτα δεν θα μπορουσα να κανω ;) Αν μαθεις το Reason, θα γραφεις πολυ καλυτερα instrumental απο μενα ( αν και ο ορος "γραφω" ειναι πολυ βαρυς ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #4 στις: 06/02/06, 15:10 »
Θα συμφωνισω με τον free... Μια καλυτερη παραγωγη θα εδινε περισσοτερο στο κομματι... Τωρα ακουγεται πολυ midi

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #5 στις: 07/02/06, 12:46 »
Freemind o oρος "γραφω" που λες ειναι οντως πολυ βαρυς..... Αν μια ιδεα δεν εχει να πει τιποτα τοτε οσο καλη και αν ειναι η παραγωγη παλι στον τελικο αποδεκτη ΔΕΝ θα του ακουγεται καλη....... Δεν αμφιβαλω ομως πως εχω παρα πολλα να μαθω γι αυτο το προγραμμα......

Fteo σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και φυσικα που εκατσες και εγραψες την γνωμη σου....
Με τον καιρο και οσο θα μαθαινω το προγραμμα θα κατσω και θα διορθωσω οσο μπορω το κομματι....

Παντως, thanks παιδες αλλη μια φορα, για τον χρονο σας.......... ;)
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #6 στις: 07/02/06, 21:56 »
Σε γενικες γραμμες,αλλα και σαν ιδεα εχει ενδιαφερον...αλλα το μιντι φωναζει απο μακρια σε ολα...και αυτο το κανει λιγο ''ψευτικο''...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #7 στις: 07/02/06, 23:24 »
Αν μια ιδεα δεν εχει να πει τιποτα τοτε οσο καλη και αν ειναι η παραγωγη παλι στον τελικο αποδεκτη ΔΕΝ θα του ακουγεται καλη.......
Δεν εχεις δικιο σε αυτο... Αν κατσεις κ "βγαλεις" δειγματικα μερικα απο τα τραγουδια που ειναι επιτυχιες σημερα (περισσοτερο τα ξενα) θα δεις οτι ειναι βασισμενα σε αρκετα απλες ιδεες κ οτι αναδικνυονται λογω παραγωγης κ μονο.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #8 στις: 08/02/06, 07:41 »
   Ωραιο...λιγο καλυτερη παραγωγη και θα γινει πολυ ωραιο!Ακου και εφαρμοσε οσα θα σου πει ο freemind που ειναι καλος γνωστης του προγραμματος που χρησιμοποιησες κια θα γινει πολυ ωραιο κομματι!!!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #9 στις: 08/02/06, 17:24 »
Kαταρχην παιδες, σας ευχαριστω για το χρονο σας και φυσικα για τις παρατηρησεις σας.....

Dave Δεν εχω να πω και πολλα.... Εχεις δικιο και οπως προανεφερα ελπιζω με τον καιρο να μαθω το προγραμμα και να γινω καλυτερος "παραγωγος"..... ;D

Fteo Μαλλον δεν το εγραψα καλα.... Βασικα ηθελα να πω, οτι αν μια ιδεα δεν εχει κατι να πει τοτε οσο και να "τη λουσταρεις" με την παραγωγη, παλι στον ακροατη δεν θα ακουγεται καλα.... Και προσεξε οτι δεν ειπα πουθενα για "περιπλοκη" η ιδιαιτερα "τεχνικη" ιδεα.... Και φυσικα συμφωνω οτι πολλες απο τις επιτυχιες βασιζονται σε απλες ιδεες.... Η γοητεια της απλοτητας..... Το σιγουρο ειναι οτι μια καλη παραγωγη κανει μια ιδεα, οσο απλη η περιπλοκη και αν ειναι, να φαινεται ακομα καλυτερη...... Ελπιζω τωρα να τα εθεσα καλυτερα και να εβγαλες ακρη με τα λεγομενα μου.... ;D

Ιkare Εννοειται οτι θα προσεξω οσα ο freemind μου ειπε μιας και παντα ειναι καλο να ακους μια γνωμη απο καποιον με περισσοτερη εμπειρια..... Καποια στιγμη θα διορθωθει το κομματι και μολις νομισω οτι ακουγεται "πιο αληθινο" και λιγοτερο midi θα το ξαναανεβασω....

Μεχρι τοτε παιδες, σας ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας.......
;) 
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #10 στις: 08/02/06, 20:58 »
ωραιο, ατμοσφαιρικο, και με καλλιτερη παραγωγη θα ηταν εξαιρετικο...κοβεται λιγο αποτομα...η πρεπει να ειναι ετσι ???
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: From Darkness To Light (MP3 instrumental)
« Απάντηση #11 στις: 10/02/06, 13:45 »
Eυχαριστω vangeli, να σαι καλα....... Για την παραγωγη τα ειπαμε οτι θα την διορθωσω με τον καιρο... Οσο για το αν κοβεται αποτομα, τι να σου πω.... Αν το δουλεψω και αλλο μπορει και να το κανω αργοτερα πιο μεγαλο (απο τα 2 λεπτα που ειναι τωρα).... Παντως πιο πολυ για εισαγωγη σε κατι αλλο το ειχα φανταστει, οχι οτι αν προσθεσω και αλλα πραγματα δεν μπορει να σταθει και μονο του, αλλα λεμε  8)......
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 13:25
από Ommadawn
11 Απαντήσεις
4301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 11:02
από Symeon
10 Απαντήσεις
3231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 13:57
από Mana Sama
0 Απαντήσεις
1494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/06, 04:20
από stavros75
7 Απαντήσεις
3922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 00:18
από Holyshock
0 Απαντήσεις
2602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/11, 20:15
από YmiRLinG
5 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 16:52
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/15, 21:10
από AnimaPura
3 Απαντήσεις
1682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/20, 20:22
από panixgr
0 Απαντήσεις
1167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/20, 11:19
από Stratos VR