Αποστολέας Θέμα: ibanez απο κοντρα πλακε!!  (Αναγνώστηκε 35053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #100 στις: 10/11/10, 19:46 »
τοσα link δηλαδη δεν δεχεσαι πως τεκμηριωνουν τον ρολο των ξυλων,στο δικο σου πως βγαινει το αντιθετο συμπερασμα?
ξαναδιάβασε τα links που παρέθεσες και πές μου γιατί τα θεωρείς αξιόπιστα...θα επαναλάβω ότι περιγράφουν ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ συνθήκες που είναι απολύτως δεκτές, αλλά αποφεύγουν να περιγράψουν τελικό προϊόν ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ, κάτι που είναι πολύ σωστό και έτσι πρέπει να κάνουν όσοι θέλουν να είναι σοβαροί....
κανείς μας όμως δεν παίζει με ακατέργαστα ξύλα....εγώ τουλάχιστον...εσύ δεν ξέρω... ;)


εγω δεν ειμαι σιγουρος για το τι θα ακουσω και το τι θα καταλαβω
είσαι όμως έτοιμος να πιστέψεις τον οποιονδήποτε στο Internet...τηνWikipedia ας πούμε...και σίγουρος ότι έχουν δίκιο...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #101 στις: 10/11/10, 19:58 »
Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλό μας?Ο ενας συγκρινει φεντερ με γκιμπσον που ειναι εκδιαμετρου αντιθετες κιθαρες (αλλο scale,αλλο ειδος μαγνητων κτλ κτλ...)και το αποδιδει στα ξυλα την διαφορα ηχου.Ο αλλος δειχνει εναν τυπο να χτυπα ενα μαδερι οπως ο μοναχος στο αγιο ορος..τοταλαντο τοταλαντο......και το συγκρινει με ετοιμες ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ κιθάρες λες και οταν τελειωσει η κιθαρα μεσα απο ολο τον συρφετο του rig του αυτο που θα ακουσει ειναι το brazilian rosewood...ημαρτον.Ο αλλος προσπαθει να αποδειξει τα οσα λεει μεσω...wikipedia τι να πω.......Αυτο που λετε συνεχεια ειναι...τι ειπε ο ενας...τι υποστηριζει ο αλλος ...τι γενικα επικρατει...ποια ειναι η αποψη των σκληροπυρηνικών nerds της κιθαρας κτλ κτλ..... Αντικειμενικες προσωπικες παρατηρησεις δεν ακουω....Ολοι ειναι ειδημονες και οπως ειπε ειρωνικα καποιος -τι να κανουμε...αν εισαι κουφος ολα τα ιδια ακουγονται- μεχρι να αντιμετωπισουν την γυμνη αληθεια....τον ηχο .
Εβαλε το παιδι ο μαραθων πχ ενα κλιπακι.....κανενας δεν μπηκε στο κοπο να κανει προβλεψη(αν και μονο δυο κιθαρες υπηρχαν και χωρις αυστηρα κριτηρια επιλογης και παραμετρων ασε που εχεις 50% πιθανοτητες να πεσεις μεσα).Παρολα αυτα γαργαρα την καναμε και προχωραμε να λεμε το ποιημα για το τι ειπε πχ ο Leo Fender ή τι υποστηριζει η Gibson.Αυτα τα ξερουμε απεξω.....Ρωτα καποιον για τα χαρακτηριστικα του Μαονιου....θα στα πει απεξω και ανακατωτα...οπως το μαθημα της Γεωγραφιας στο δημοτικο....Βαλτον ομως να σου βρει ποια κιθαρα εχει μαονι απο αυτες που θα ακουσει θα φαει τα μουτρα του.
Ειπαμε ενας ειναι ο τροπος:ιδια χερια, ιδιος ενισχυτης ,εφφε, πεταλακια ,μαγνητες ,πανομοιοτυπες κιθαρες σε scale μεγεθος κατασκευή(απο το ΙΔΙΟ ανθρωπο) τα παντα carbon...εκτος απο τα ξυλα της κιθαρας(και οχι μονο δυο κιθαρες γιατι μετα θα ειναι και θεμα τυχης).Βρειτε μετα  εσεις ποια ειναι ποια και ελατε μετα να μου πειτε ποιοι ειναι κουφοι και ποιοι οχι........συγκεκριμενα πραγματα οχι λογια του αερα.Οσοι εχουν κανει παρομοιο τεστ (και ουτε καν με τοσο λεπτομερεια στις παραμετρους) που θεωρουσαν και τον εαυτο τους γκουρου σε τετοιου ειδους θεματα εχουν φαει τετοια ηττα που εχει γελασει και το παρδαλο κατσικι.
Εγω παντως τα λεω ολα αυτα για να τα εχει καποιος τουλαχιστον στο πισω μερος του κεφαλιου του οταν καλειται να πληρωσει 300 και 400 ευρω παραπανω πχ....για το ΑΠΟΛΥΤΟ σωμα η δεν ξερω και εγω τι......γιατι πολυ απλα αν ο ιδιος δεν ακουει διαφορα..γιατι να δωσει τοσα χρηματα παραπανω για κατι που δεν ακουει.Τεστακι λοιπον φιλοι μου....οποιος τολμα βεβαια.....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #102 στις: 10/11/10, 19:59 »
το link της PRS αναξιοπιστο,αν βαζαμε αναλογα της GIBSON η IBANEZ η οποιοδηποτε αλλο κατασκευαστη δεν τα δεχεσαι γιατι αυτοι πουλανε κι εμεις αγοραζουμε οπως προανεφερες,
τα υπολοιπα που παλι εχουν την ιδια αποψη δεν τα δεχεσαι,ολοι λοιπον δεν ξερουν η δεν μπορουν. δεν νομιζω παντως οταν μιλαμε για μουσικα οργανα οτι μπορει ο κατασκευαστης να σου περιγραψει το τελικο προιον που παραγει συμφωνα με τα ξυλα που χρησιμοποιησε.
γιατι μηπως το κανει κανενας σε ακουστικα οργανα?
για μουσικη μιλαμε οχι για μπουγατσες και pop corn. ;)

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #103 στις: 10/11/10, 20:02 »
Ο αλλος προσπαθει να αποδειξει τα οσα λεει μεσω...wikipedia τι να πω
 
 
επειδη φιλε αυτος ο αλλος ειμαι εγω σου προτεινω να διαβασεις τις γνωμες μικρων και μεγαλων κατασκευαστων καθως και μουσικων και οχι τη wiki...
 

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #104 στις: 10/11/10, 20:12 »
εγω δεν ειμαι σιγουρος για το τι θα ακουσω και το τι θα καταλαβω ουτε καν με τελειως καθαρο ηχο,ποσο περισσοτερο ετσι οπως ειναι.

Ρε φιλε μονος σου δεν ειπες  οτι δεν εισαι σιγουρος   για το τι θα ακουσεις? οτι δεν μπορεις να ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιο?   Αμα δεν μπορεις τι σχεση εχουν οι εμποροι οι κατασκευαστες και οι   υπολοιποι? Αυτοι θα σου υποδειξουν τι ειναι αυτο που ακους?Θες δηλαδη να   σε υποβαλουν μεχρι να ακους διαφορες απο το πουθενα?Αφου δεν ακους   διαφορες τερμα.Ο επομενος....και ουτωκαθεξης μεχρι να βρεθει καποιος που   να τις ακουει.Αν βρεθει λοιπον αυτος που τις ακουει(μεγαλο αν) μεσα απο πραγματικα αντικειμενικα τεστ...αυτος να το καταλαβω να ψαχνεται και να σκαει υπερογκα ποσα.Θες να σκας αφθονο χρημα για κατι που δεν ακους επειδη το ειπε ο δεινα πωλητης η καλλιτεχνης? Ποσο λογικο το θεωρεις αυτο?
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #105 στις: 10/11/10, 20:22 »
φιλε μου εγω απο την αρχη ισχυριζομαι κατι που ισχυριζεται και η συντριπτικη πλειοψηφια
οσων ασχολουνται με αυτο το ευγενες σπορ,πως ολα παιζουν ρολο και φυσικα τα ξυλα.
καποια μειοψηφια υποστηριζει πως ολα παιζουν ρολο εκτος απο τα ξυλα....
εσυ το τεστ του Μαραθων το βρισκεις αξιοπιστο δειγμα?
στα ακουστικα οργανα που δεχεστε οτι παιζουν ρολο εσυ ποσο στοιχηματιζεις στον εαυτο σου οτι θα καταλαβεις το τι ξυλο εχει η καθε ακουστικη κιθαρα ας πουμε σ'ενα υποτιθεμενο τεστ?
δηλαδη ουτε εκει παιζουν ρολο.
 

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #106 στις: 10/11/10, 20:24 »
το κανει κανενας σε ακουστικα οργανα?

Εύκολα...


για μουσικη μιλαμε οχι για μπουγατσες και pop corn. ;)

Μάλλον για οργανοποιεία...τι σχέση έχει η μουσική? ;D  Εκτός όντως εάν μιλάμε για ποπ κόρν...


εσυ το τεστ του Μαραθων το βρισκεις αξιοπιστο δειγμα?

Μα πρώτος εγώ λέω ότι δεν είναι αξιόπιστο δείγμα...αυτό όμως που μπορεί να δείξει (εύκολα) είναι ότι δεν καταλαβαίνετε τι ακούτε...όπως στο Internet...δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 20:26 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #107 στις: 10/11/10, 20:28 »
Ρε φιλε μονος σου δεν ειπες  οτι δεν εισαι σιγουρος   για το τι θα ακουσεις? οτι δεν μπορεις να ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιο?   Αμα δεν μπορεις τι σχεση εχουν οι εμποροι οι κατασκευαστες και οι   υπολοιποι? Αυτοι θα σου υποδειξουν τι ειναι αυτο που ακους?Θες δηλαδη να   σε υποβαλουν μεχρι να ακους διαφορες απο το πουθενα?Αφου δεν ακους   διαφορες τερμα.Ο επομενος....και ουτωκαθεξης μεχρι να βρεθει καποιος που   να τις ακουει.Αν βρεθει λοιπον αυτος που τις ακουει(μεγαλο αν) μεσα απο πραγματικα αντικειμενικα τεστ...αυτος να το καταλαβω να ψαχνεται και να σκαει υπερογκα ποσα.Θες να σκας αφθονο χρημα για κατι που δεν ακους επειδη το ειπε ο δεινα πωλητης η καλλιτεχνης? Ποσο λογικο το θεωρεις αυτο?

Δε μου απαντησες!! Ειχες ποτε ακριβη κιθαρα? Γιατι απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν ειχες!
Και οπως προειπα, υπαρχουν απλα παραδειγματακια: strato με ιδια specs και διαφορετικη ταστιερα, maple ή rosewood. Η διαφορα μεταξυ της studio και της standard LP, που η πρωτη δεν εχει καπακι. Εαν δεν τα ακους αυτα, τοτε δεν ειναι τα ξυλα το προβλημα  ;D
 
Αν τα ξυλα δεν επαιζαν ρολο, τοτε ουτε epiphone θα υπηρχαν, ουτε squier. Γιατι αν τις αγοραζες και αλλαζες μαγνητες, τοτε θα κερδιζες 1000 ευρω απο τις εταιριες, αφου εχουν πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα, τα "ιδια" ξυλα κλπ. Συγχαρητηρια, τους πιασαμε κοροιδο! Πενηντα χρονια κατασκευαστες υπεκυψαν στην πονηρια μας! ;D
 
Αυριο θα βαλω στο PUNTO εξατμιση, θα του ριξω κι ενα πλυσιμο και θα γινει ferrari! ;D
 
 
Βάζεις μία φωτογραφία τις κιθάρες σου? ;D ;D ;D ;D

οχι για ευνοητους λογους  ;D ! Που ξερεις στην εποχη μας γινονται και θαυματα! Μπορεις να δεις καποιες βεβαια στα λινκς στην υπογραφη μου!
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 20:29 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #108 στις: 10/11/10, 20:33 »
οχι για ευνοητους λογους  ;D ! Που ξερεις στην εποχη μας γινονται και θαυματα! Μπορεις να δεις καποιες βεβαια στα λινκς στην υπογραφη μου!
Θα τις χάσεις ξέρεις...είτε από εμένα έιτε από τον Studio....και με διαφορετικό τρόπο ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #109 στις: 10/11/10, 20:36 »
...νομίζω ότι ξεφύγατε όλοι από το αρχικό ζητούμενο του thread που είναι αν το ΣΩΜΑ (όχι το μπράτσο) μιας ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ (όχι ακουστικής) είναι σωστό (ή λιγότερο σωστό) να κατασκευάζεται από σύνθετη αντικολλητή ξυλεία και όχι από μασίφ κομμάτι (ή κομάτια) ξύλου.
Τη άποψή μου την έχω πει ήδη, θεωρώ ότι ο κυριότερος σκοπός του σώματος (όχι του μπράτσου, το ξαναλέω) είναι ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΒΡΩΝΕΙ και να ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ. Φυσικά και γι αυτό το σκοπό χρησιμοποιούνται όσο το δυνατό "νεκρά" ξύλα (θα δείτε ημερομηνίες του 1940...) που ότι είχαν να πάθουν το πάθανε.
Τωρα όσον αφορά στην ταλάντωση του σώματος... έχω να προτείνω ένα μικρό τεστάκι: όποιος από εσάς έχει το κουρντηστήρι που πιάνει με την τσιμπίδα πάνω στα κλειδιά του μπράτσου να το ακουμπήσει και πάνω στο σώμα για να δούμε επιτέλους όλοι αν δονείται ή όχι το συγκεκριμένο τμήμα της κιθάρας.
Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα βγάλει (δεν είχα ποτέ μου τέτοιο μπλιμπλίκι), αλλά νομίζω ότι θα είναι αρκετά ενδιαφέρον. Να προσθέσω ότι η δοκιμή θα πρέπει να γίνει σε πραγματικές συνθήκες παιξίματος, δηλ. η κιθάρα να ακουμπάει στο σώμα με το χέρι που παίζει πάνω της.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #110 στις: 10/11/10, 20:44 »
φιλε μου εγω απο την αρχη ισχυριζομαι κατι που ισχυριζεται και η συντριπτικη πλειοψηφια
οσων ασχολουνται με αυτο το ευγενες σπορ,πως ολα παιζουν ρολο και φυσικα τα ξυλα.
καποια μειοψηφια υποστηριζει πως ολα παιζουν ρολο εκτος απο τα ξυλα....
εσυ το τεστ του Μαραθων το βρισκεις αξιοπιστο δειγμα?
στα ακουστικα οργανα που δεχεστε οτι παιζουν ρολο εσυ ποσο στοιχηματιζεις στον εαυτο σου οτι θα καταλαβεις το τι ξυλο εχει η καθε ακουστικη κιθαρα ας πουμε σ'ενα υποτιθεμενο τεστ?
δηλαδη ουτε εκει παιζουν ρολο.
Δεν το θεωρω αξιοπιστο γιατι δεν ξερω κατα ποσο μοιαζουν οι κιθαρες που χρησιμοποιησε (scale,μαγνητες,εφε,αν ο ενισχυτης ειχε ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις και στα δυο και ουτωκαθεξης) παντως ειναι ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση.Αυτο το τεστ που σου προτεινα εγω το ειδες? τα παντα απολυτα πανομοιοτυπα σε δυο κιθαρες εκτος των ξυλων + αλλες τρεις ασχετες για να μη παιζεις αμπεμπαμπλομ....μονο αν πραγματικα ακους διαφορες εχεις τυχη σε αυτο το τεστ.
Οσο για τα υπολοιπα δεν εχω ασχοληθει με ακουστικες αλλα μπορω να σου πω απο τωρα οτι και το ξυλο παιζει ρολο και το μεγεθος του σκαφους  και διαφορα αλλα οπως επισης μπορω να σου πω οτι εγω αποκλειεται να καταλαβω τι ξυλο εχει καθε μια.Βεβαια στις ακουστικες καποιος που ασχολειται πολυ με αυτες μπορει να διακρινει χαρακτηριστικα του ξυλου.Δεν μιλαμε για ηλεκτρικο οργανο ακους καθαρα τον ηχο απο την κιθαρα χωρις μαγνητες ενισχυτες εφφε...το σωμα της λειτουργει σαν ηχειο...το ξυλο με λιγα λογια εχει πρωταγωνιστικο ρολο.Στις ηλεκτρικες αντιο..........δεν βγαζεις ακρη.Ασε που πολυ απο την παραφιλολογια του ξυλου εχει μετεφερθει απο ακουστικα οργανα.Στις ηλεκτρικες...αν η κατασκευη ειναι καλη(τεχνιτης γαρ) σε βολευει το μπρατσο στο χερι με τα specs που θες(scale,μαγνητες κτλ κτλ) εχεις μια αψογη κιθαρα.Αν βεβαια εχεις και καλο ενισχυτη τοτε αναδεικνυεται σε μεγαλο βαθμο.Εγω στα λεω αυτα γιατι πχ αν τα εξτρα λεφτουδακια που διαθετεις τα δωσεις πχ...για καλυτερο ενισχυτη παρα για τα δεινα χαρακτηριστικα του ταδε ξυλου θα παρεις τουλ αυτα που πληρωνεις.Με το ξυλο πληρωνεις...αερα και προκαταληψεις.....και ειναι και κριμα γιατι τα φραγκα δεν τρεχουν και απο τις τσεπες.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #111 στις: 10/11/10, 20:47 »
όποιος από εσάς έχει το κουρντηστήρι που πιάνει με την τσιμπίδα πάνω στα κλειδιά του μπράτσου να το ακουμπήσει και πάνω στο σώμα για να δούμε επιτέλους όλοι αν δονείται ή όχι το συγκεκριμένο τμήμα της κιθάρας.
Σίγουρα δονείται...όπως και στον γραφίτη, το fiber....και? Σύμφωνα με αυτά που λές
θεωρώ ότι ο κυριότερος σκοπός του σώματος (όχι του μπράτσου, το ξαναλέω) είναι ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΒΡΩΝΕΙ και να ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΝΕΤΑΙ. Φυσικά και γι αυτό το σκοπό χρησιμοποιούνται όσο το δυνατό "νεκρά" ξύλα (θα δείτε ημερομηνίες του 1940...) που ότι είχαν να πάθουν το πάθανε.
τα παραπάνω υλικά είναι καλύτερα για κατασκευή κιθάρας...έτσι είναι? ;D

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #112 στις: 10/11/10, 20:49 »
Αν τα ξυλα δεν επαιζαν ρολο, τοτε ουτε epiphone θα υπηρχαν, ουτε squier. Γιατι αν τις αγοραζες και αλλαζες μαγνητες, τοτε θα κερδιζες 1000 ευρω απο τις εταιριες, αφου εχουν πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα, τα "ιδια" ξυλα κλπ.

Μα τόσο ακριβά ξύλα είναι που κάνουν 1000 ευρώ παραπάνω?...το λογότυπο που δημιουργεί μεταπωλητική αξία (μάλλον) τα αξίζει...δεν αγοράζεις ξύλα, mojo αγοράζεις και μεταπουλάς...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/10, 20:51 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #113 στις: 10/11/10, 20:52 »
τα παραπάνω υλικά είναι καλύτερα για κατασκευή κιθάρας...έτσι είναι? ;D
Δεν ξέρω... αναρωτιέμαι φωναχτά...
...αλλά σε καμία περίπτωση δεν δηλώνω ΑΠΟΛΥΤΑ κάτι, γι αυτό υπάρχουν τα forum, για να συζητάμε και να ξεστραβωνόμαστε

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #114 στις: 10/11/10, 21:36 »
Ρε φιλε μονος σου δεν ειπες  οτι δεν εισαι σιγουρος   για το τι θα ακουσεις? οτι δεν μπορεις να ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιο?   Αμα δεν μπορεις τι σχεση εχουν οι εμποροι οι κατασκευαστες και οι   υπολοιποι? Αυτοι θα σου υποδειξουν τι ειναι αυτο που ακους?Θες δηλαδη να   σε υποβαλουν μεχρι να ακους διαφορες απο το πουθενα?Αφου δεν ακους   διαφορες τερμα.Ο επομενος....και ουτωκαθεξης μεχρι να βρεθει καποιος που   να τις ακουει.Αν βρεθει λοιπον αυτος που τις ακουει(μεγαλο αν) μεσα απο πραγματικα αντικειμενικα τεστ...αυτος να το καταλαβω να ψαχνεται και να σκαει υπερογκα ποσα.Θες να σκας αφθονο χρημα για κατι που δεν ακους επειδη το ειπε ο δεινα πωλητης η καλλιτεχνης? Ποσο λογικο το θεωρεις αυτο?

Δε μου απαντησες!! Ειχες ποτε ακριβη κιθαρα? Γιατι απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν ειχες!
Και οπως προειπα, υπαρχουν απλα παραδειγματακια: strato με ιδια specs και διαφορετικη ταστιερα, maple ή rosewood. Η διαφορα μεταξυ της studio και της standard LP, που η πρωτη δεν εχει καπακι. Εαν δεν τα ακους αυτα, τοτε δεν ειναι τα ξυλα το προβλημα  ;D
 
Αν τα ξυλα δεν επαιζαν ρολο, τοτε ουτε epiphone θα υπηρχαν, ουτε squier. Γιατι αν τις αγοραζες και αλλαζες μαγνητες, τοτε θα κερδιζες 1000 ευρω απο τις εταιριες, αφου εχουν πανω κατω τα ιδια χαρακτηριστικα, τα "ιδια" ξυλα κλπ. Συγχαρητηρια, τους πιασαμε κοροιδο! Πενηντα χρονια κατασκευαστες υπεκυψαν στην πονηρια μας! ;D
 
Αυριο θα βαλω στο PUNTO εξατμιση, θα του ριξω κι ενα πλυσιμο και θα γινει ferrari! ;D
 
 
Βάζεις μία φωτογραφία τις κιθάρες σου? ;D ;D ;D ;D

οχι για ευνοητους λογους  ;D ! Που ξερεις στην εποχη μας γινονται και θαυματα! Μπορεις να δεις καποιες βεβαια στα λινκς στην υπογραφη μου!


Λοιπον φιλε η ποιο ακριβη κιθαρα που εχω ειναι μια ibanez rg prestige 1570  με αλλαγη μαγνητων ειναι γυρω στο 1000αρικο.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι σχεση εχει με αυτα που λεω.Γιατι κανεις το κινεζο ρε φιλαρακι....σου λεω κανε τεστακι χωρις να ξερεις τι κιθαρες ειναι και οταν τοτε βρισκεις τι ειναι τοτε λεγε οτι θες.Χωρις να δεις βρες μου εσυ μαονενια σωματα maple ταστιερες και φουμαρα.Εσυ πρωτα βλεπεις επηρρεαζεσαι και μετα ακους.Εγω σου μιλαω μονο για ηχο.Να σου κανει καποιος τριτος το τεστακι με το τροπο που ειπα και αν οντως τοτε αναγνωριζεις τι ειναι τι...να στη δωσω την prestige να την κανεις καυσοξυλα η οτι αλλο θες.
Η λογικη σου με την squire και τις epiphone αφηνει εξω τον ποιο σημαντικο παραγοντα...την ποιοτητα κατασκευης(τον πραγματικο ασταθμητο παραγοντα) η παλια μου κορεατικη rg 470 δειχνει καθαρα την διαφορα της με την ιαπωνικης κατασκευής prestige....αφου βεβαια την πιασεις στα χερια και παιξεις.Διαφορετική αισθηση και αρκετα καλυτερο playability.Εγω ομως μιλαω για τον ήχο.Δεν ειχαν ποτε τα ιδια ηλεκτρικα αρα δεν μπορω να τις συγκρινω αντικειμενικα.Κατσε πχ εσυ και βρες διαφορες αναμεσα στην alder jem και στην ακρυλική jem γαματος ηχος και στις δυο αλλα το σημαντικο ειναι οτι κατασκευαστηκαν με τα specs  μια κανονικής γνησιας jem.Αυτο ειναι το σημαντικο....βαλε ιδιους μαγνητες και μετα πες μου απο ηχο μονο ποια ειναι ποια......να σου βαλω και τιποτα ltd κανα lespauloeiδες  και δεν ξερω και εγω τι αλλο στο μιξ και μετα εσυ βρες μου ποια ειναι ποια......ασε τα παπατζιλικια και τους ελιτισμους του στυλ εγω εχω ακριβες κιθαρες και ξερω.Εδω σε θελω....  οταν απο τις 4 η 5 κιθαρες βρεις πχ την alder jem θα σε παραδεχτω αλλιως κατσε χαιδευε τις ακριβες σου κιθαρες νομιζοντας οτι ετσι ξερεις κατι παραπανω η ανεβαινεις σε status.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #115 στις: 10/11/10, 22:20 »
Aυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι πώς κρίνουμε την ποιότητα ενός κομματιού ξύλου. Σύμφωνοι, δεν μπορούν όλες οι κιθάρες να φτιάχνονται από ξύλα όπως το Brazilian rosewood που δείχνει ο τύπος στο video της PRS, το οποίο εμφανώς είναι κλασσικό παράδειγμα tonewood. Τι σημαίνει όμως κακής ποιότητας ξύλο; Eίναι π.χ. κακής ποιότητας το spalted maple που χρησιμοποιείται σε κάποιες κιθάρες, και μάλιστα αρκετά ακριβές; Πώς το αναγνωρίζουμε σε μια κιθάρα όταν το σώμα είναι καλυμμένο από χρώμα και βερνίκι; Και αν τελικά η επίδραση των ξύλων στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα είναι μικρή, γιατί ασχολούμαστε τόσο πολύ με αυτό και όχι με τις υπόλοιπες παραμέτρους που ίσως να είναι πιο σημαντικές; Γιατί τελικά κάπου χάνεται το νόημα όταν αναλωνόμαστε σε συζητήσεις για ξύλα και αγνοούμε τα άλλα χαρακτηριστικά της κιθάρας, τον υπόλοιπο εξοπλισμό και κυρίως τα δάχτυλα του κιθαρίστα ως κύρια συστατικά του καλού (ή απλά επιθυμητού) tone.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #116 στις: 10/11/10, 23:15 »
Απολλώνιε, το πρόβλημα είναι η υπερτιμολόγηση, δίχως λόγο και αποδείξεις. Λες και αυτό δεν συμβαίνει σχεδόν σε όλα. Από την εργασία ενός ανθρώπου, μέχρι την αγορά προϊόντων. Εξού και τρώει τα μαλλιά του εδώ ο κόσμος. Όπου ανάλογοι φαμφαρολόγοι άνθρωποι έχουν βρει ανάλογους αγοραστές των υπηρεσιών τους και τον προιόντων τους, τους παίρνουνε και το βρακί δίχως λόγο και αφορμή και μάλιστα μένουνε και οι δύο σχεδόν ευχαριστημένοι. Καθένας απλά επιλέγει τον άνθρωπο που θα του φτιάξει ή θα του πουλήσει κάτι και θα εμπιστευτεί τα λόγια του, την δουλειά του και την κοστολόγηση της δουλειάς του. Οι άνθρωποι πάντως έχουνε βρει το τρόπο να πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, ή μεταξωτές κορδέλες για χρυσές κορδέλες 24 καρατίων.
 
Θεωρώ πως όλα τα παραπάνω που ειπώθηκαν, είναι για να γίνουμε πιο έξυπνοι στις αγορές μας.
 
Συμφωνώ ότι ο παίκτης είναι αυτός ο οποίος απογειώνει το όργανο, χωρίς να είναι ανάγκη το όργανο ή ο εξοπλισμός να αξίζει μια περιουσία.
 
 
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #117 στις: 11/11/10, 00:42 »
Δεν διαφωνώ καθόλου, Χοληδόχε. Και οι ερωτήσεις μου ήταν περισσότερο ρητορικές, καθώς ασχολούμαστε με το θέμα των ξύλων σε θεωρητικό επίπεδο και στην πράξη αποδεικνύεται ότι δεν είμαστε σε θέση να ξεχωρίσουμε διαφορές ανάμεσα σε διαφορετικού τύπου κιθάρες, πόσο μάλλον ανάμεσα σε ίδιες κιθάρες με διαφορετικά ξύλα. Προσωπικά το θέμα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Έχουν περάσει από τα χέρια μου κιθάρες από μαόνι, από alder, από basswood, από nato, από κόντρα πλακέ, και παρά το γεγονός ότι διακρίνω στις προτιμήσεις μου μια κάποια αδυναμία στο μαόνι, δεν μπορώ να πω ότι θα με απασχολούσε και τόσο αν οι αγαπημένες μου Cort M600 και PRS SE είχαν σώμα από διαφορετικό ξύλο. Μακάρι να είχα το χρόνο και το κίνητρο να βελτιώσω λίγο τις κιθαριστικές μου ικανότητες, αντί να ασχολούμαι με ζητήματα ελάσσονος σημασίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #118 στις: 11/11/10, 03:02 »
κάπου διάβασα κάτι σαν...."και να έπαιζαν ρόλο οι δονήσεις του ξύλου...και να επηρρέαζαν τις δονήσεις των χορδών....όταν έχουμε το χέρι μας κολλημένο πάνω στην κιθάρα...και την κιθάρα κολλημένη πάνω στο σώμα μας....δεν εκμηδενίζουμε όλες αυτές τις (υποτιθέμενες) δονήσεις..?
με προβλημάτισε πολύ και το θεώρησα αρκετά σωστό από πλευράς φυσικής....

αλλά σκέφτομαι και το άλλο....οι δονήσεις περνάνε από τις χορδές...οι οποίες μπορούν να έχουν 5-6 παραμέτρους (παλαιότητα, πάχος, υλικό κατασκευής κτλ) στους μαγνήτες, από εκεί με καλώδιο στον ενισχυτή.....2 μεταφορές του σήματος οι οποίες ασκούν ΤΕΡΑΣΤΙΑ επιρροή στο σήμα....
πως....από πλευράς φυσικής...το ξύλο θα επηρρεάσει το σήμα?
ας μου πει κάποιος...δεν προκαλώ....δεν μιλάω με άσχημη διάθεση...
αλλά επειδή τέλος πάντων...ολα αυτά που συζητιούνται σ'αυτό το θέμα έχουν να κάνουν με φυσική....
ας μου εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια πως το ξύλο επηρρεάζει τόσο πολύ αυτό το σήμα της κιθάρας....
δε μιλάω για χοντρές διαφορές......αλλά για αυτές τις μικρούλες διαφορίτσες που τονίζονται τόσο πολύ ακόμα και (χοντρό παράδειγμα) από τμήματα ξύλου του ίδιου δέντρου ή (ελαφρύ παράδειγμα) απλές παραλλαγές της ίδιας ποιότητας ξύλου......

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #119 στις: 11/11/10, 08:30 »
Τα τεστς δεν τρέχουν έτσι όπως τα ζητάτε....
Όταν βρω μια ψηφιακή κάμερα θα γράψω μια Gibson LP Deluxe (μαόνι) μια Strat (μαόνι) μια Strat (alder) μια τελε (μαόνι) και μια electra (alder). Οι στρατ θα ξεχωρίζουν η Τελε επίσης η LP επίσης αλλά την Electra θα την ακούσετε και σαν strat (σε όλες τις θέσεις) και σαν LP ακόμα κοντά και σε Tele (στη μεσαία θέση).
ΟΛΑ ΤΑ TEST καρφί στον ενισχυτή χωρίς εφέ (μόνο βάθος).
 
Δεν καταδικάζω νέα υλικά διότι δεν τα έχω δουλέψει σχεδόν καθόλου είμαι σίγουρος ότι ορισμένα εξ αυτών θα έχουν καλές ιδιότητες αλλά δεν θα έχουν την μοναδικότητα του ξύλου την προσωπικότητα του. Πιστεύω ότι αυτά τα υλικά θα είναι "ταμαμ" για κιθάρες κλώνους.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #120 στις: 11/11/10, 09:21 »

Δεν είναι κακό κάποιος να ακούει καλύτερα απο εμας...
Ούτε είναι κακό κάποιοι να μπορούν να εκτιμήσουν καλύτερα ένα μουσικό όργανο απο εμας...
μα ακριβώς...αυτούς ψάχνουμε για να βοηθήσουν και εμάς...αλλά εσύ θα στηριζόσουν σε μία αίσθηση 3ου και όχι σε μία (πιο) επιστημονική τεκμηρίωση?
Και όσα links ανέβηκαν σήμερα, δεν αποτελούν κάτι τέτοιο... ::)

Εγω τώρα πλέον στηρίζομαι στην δική μου "αίσθηση" η οποία έχει αναπτυχθεί μέσα απο αρκετά χρόνια ενασχόλησης με το αντικείμενο και αφού έχω παίξει με έναν μεγάλο αριθμό κιθάρων...

Το να πω όμως οτι αντιλαμβάνομαι τα πάντα περί κιθαριστικού ήχου θα ήταν τουλάχιστον τραγικό εκ μέρους μου...
Συνεπώς, κανένας δεν μπορεί να βοηθήσει κανέναν, ο καθένας είναι μόνος του σε αυτό το θέμα...

Γιατί το να είσαι σε θέση να ακούς καλά δεν είναι κάτι που διδάσκεται σαν την ιστορία στο γυμνάσιο.
Είναι μια συνεχής ατομική διαδικασία που εξελίσσεται μέσα στο χρόνο αναλογα πάντα με το πόσο πλούσιες ή φτωχότερες "ηχητικές παραστάσεις" βιώνει ο καθένας μας στους χώρους που κινείται...

Ένας πχ σχετικά νέος κιθαρίστας που ξεκίνησε να ασχολείται πριν 2-3 χρόνια, έχει παίξει μόνο με 4-5 όργανα χαμηλομεσαίου budget ή έχει έστω γρατζουνίσει μια ακριβή κιθάρα για ένα 5λεπτο κάπου στα πεταχτά, πως μπορεί να παρουσιάζει την άποψη του επι του θέματος ως την απόλυτη αλήθεια??!!
...ή κάποιος να δηλώνει οτι δεν υπάρχουν καθόλου διαφορές και όταν του δίνεις μια κιθάρα να παίξει να μην μπορεί να βγάλει ήχο?
Πως είναι σε θέση να ακούει λεπτομέρειες όταν δεν είναι καν σε θέση να ακούσει οτι ο τρόπος με τον οποίον τοποθετεί τα δάχτυλα του δεν παράγει "σωστό" ήχο??

Τα παραπάνω είναι δυστυχώς παραδείγματα τα οποία έχω βιώσει, δεν τα έβγαλα απο το μυαλό μου, κυκλοφορούν καθημερινά στα μουσικά φόρουμς...

Λέω λοιπόν αυτό που είπα και πιο πριν..(χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα)... "Είναι καλό και συνετό για ένα τέτοιο θέμα να μην συμπεριφερόμαστε σαν να κατέχουμε την απόλυτη αλήθεια."

Το κλιπάκι σου πάντως δεν θα το σχολιάσω "ΞΑΝΑ" γιατί παλαιότερα, κάπου αλλού, ήμουν ο μόνος που είχε καταλάβει τί παίζει με δαύτο... ;)
 
  'Αντε, κατάλαβες και ποιός είμαι τώρα... ;D :-* :) ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #121 στις: 11/11/10, 10:56 »

Γιατί το να είσαι σε θέση να ακούς καλά δεν είναι κάτι που διδάσκεται σαν την ιστορία στο γυμνάσιο.
Είναι μια συνεχής ατομική διαδικασία που εξελίσσεται μέσα στο χρόνο αναλογα πάντα με το πόσο πλούσιες ή φτωχότερες "ηχητικές παραστάσεις" βιώνει ο καθένας μας στους χώρους που κινείται...

Ένας πχ σχετικά νέος κιθαρίστας που ξεκίνησε να ασχολείται πριν 2-3 χρόνια, έχει παίξει μόνο με 4-5 όργανα χαμηλομεσαίου budget ή έχει έστω γρατζουνίσει μια ακριβή κιθάρα για ένα 5λεπτο κάπου στα πεταχτά, πως μπορεί να παρουσιάζει την άποψη του επι του θέματος ως την απόλυτη αλήθεια??!!
...ή κάποιος να δηλώνει οτι δεν υπάρχουν καθόλου διαφορές και όταν του δίνεις μια κιθάρα να παίξει να μην μπορεί να βγάλει ήχο?
Πως είναι σε θέση να ακούει λεπτομέρειες όταν δεν είναι καν σε θέση να ακούσει οτι ο τρόπος με τον οποίον τοποθετεί τα δάχτυλα του δεν παράγει "σωστό" ήχο??

Τα παραπάνω είναι δυστυχώς παραδείγματα τα οποία έχω βιώσει, δεν τα έβγαλα απο το μυαλό μου, κυκλοφορούν καθημερινά στα μουσικά φόρουμς...

Λέω λοιπόν αυτό που είπα και πιο πριν..(χωρίς να αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα)... "Είναι καλό και συνετό για ένα τέτοιο θέμα να μην συμπεριφερόμαστε σαν να κατέχουμε την απόλυτη αλήθεια."


Πολυ σωστος ο παιχτης. Βλεπω κι εγω κατα καιρους στα φορουμς υπερ-υπεραναλυσεις και κατηγορηματικες
αποψεις περι ηχου, ξυλων κλπ απο διαφορους, αλλα οταν ερχεται εκεινη η ρημαδα η ωρα που ανεβαζουν κανενα κλιπακι...και ακους το χειροτερο ηχο που γραφτηκε ποτε σε...κασσετα! ;D 
 
Γι αυτο το θεμα δεν ειναι μονο το τι λεει καποιος, αλλα και ποιος ειναι αυτος που το λεει! Συμφωνω οτι μπορει να υπαρχουν υπερκοστολογησεις οργανων απο καποιες εταιριες, αλλα πρεπει να εχεις και σχετικα εκπαιδευμενα αυτια και χερια για να καταλαβεις αν ενα οργανο ειναι καλο για τα χρηματα του ή οχι. Σε καποιες περιπτωσεις βεβαια...οσα δε φτανει η αλεπου...τι αποψη μπορει να εχει καποιος για ενα ακριβο οργανο, οταν δεν επιασε ποτε ενα στα χερια του δεν το καταλαβαινω.
 
Σε θεωρητικο επιπεδο κι εγω μπορω να μιλαω εικοσι ωρες για τις Ferrari...στην πραξη ομως...δεν ξερω τιποτα! ;D 

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #122 στις: 11/11/10, 12:04 »
http://www.ibanez.co.jp/world/country/frame_greece.html
φίλε denisgiann,μιας και βλέπω πως γουστάρεις ibanez (κι εγώ!),πέρνα μια βόλτα από τον Τρίμη και κάνε ένα τεστάκι με τις SV PRESTIGE.Ελπίζω νά'χει τουλάχιστον τις 2 από τις 3.Αυτές απ'ότι βλέπεις είναι πανομοιότυπες κι έχουν μόνη διαφορά στο "καπάκι".
Πήγαινε κι αν δεν ακούσεις διαφορά,τότε....
αυτό που σου λέω τό'χω κάνει με RG PRESTIGE στον Τρίμη πριν κάποια χρόνια (3 νομίζω) που έβγαζε ένα limited edition model δεν θυμάμαι το μοντέλο αλλά νομίζω 20071 ήταν,το σώμα της από ash και σε σύγκριση με τις standard RG(basswood) είχε μεγάλη διαφορά,και το άκουγαν παραδόξως όσοι ήταν παρεβρισκόμενοι.
νομίζω ότι είναι είναι ένα καλό κι αξιόπιστο τεστάκι και μπορείς να το κάνεις μόνος σου κι όποιος άλλος τέλος πάντων έχει ίδιες απόψεις με'σένα...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #123 στις: 11/11/10, 12:10 »
και ακους το χειροτερο ηχο που γραφτηκε ποτε σε...κασσετα! ;D 

Απο το Χολαργό είσαι;;; ;)

Εμένα πάντως μου αρέσουν πολύ οι επιστημονικές αναλύσεις πάνω σε ένα τόσο παλιό ζήτημα της οργανοποιίας: Το ξύλο ως υλικό κατασκευής! Μου αρέσουν πολύ αυτές οι συζητήσεις οι διαφωνίες και οι αμφισβητήσεις γιατί πάνω σε αυτές θα έλθει και η εξέλιξη του οργάνου.

Απο εκεί και πέρα όμως για τον απλό κιθαρίστα το ζήτημα είναι ένα: Σου αρέσει στα αυτιά σου; Είναι καλό! Γιατι το πως αντιλαμβανόμαστε τον ήχο είναι και θέμα αυτιού. Αν για παράδειγμα το αυτί σου για κάποιο λόγο δε μπορεί να αντιληφθεί κάποιες συχνότητες, θα κρίνει υποκειμενικά κάποιο είδος ξύλου ή κάποιο μοντέλο μαγνήτη. Άρα δε θα μου φανεί περίεργο αν κάποιος προτιμήσει μια κιθάρα απο κόντρα πλακέ και αδιαφορήσει για μια κιθάρα φτιαγμένη απο το "τάδε" μαόνι. Αν επίσης κάποιος έχει πιο "κάφρικες" μουσικές αντιλήψεις και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι τα γκκκκάααααζιααααα, τότε και σανίδα κρεβατιού να του δώσεις με έναν EMG και έναν Rectifier, αυτός θα είναι ευτυχισμένος!!! Γιατί να του χαλάσω εγώ την ευτυχία λέγοντάς του πως "δεν έχεις καλό ήχο γιατί η κιθάρα σου δεν είναι φτιαγμένη απο το χ,ψ,ω, ξύλο;

Κοινώς, οκ! Το ξύλο επηρεάζει τον ήχο. Απο τη στιγμή που πάλλεται, προφανώς και ανατροφοδοτεί τις χορδές με τη δική του ποιότητα ταλάντωσης ή οποία περνά και αυτή στο μαγνήτη. Όπως και ο γραφίτης πάλλεται, και το fiberglass πάλλεται, και το δάχτυλο όταν πιέζει τη χορδή πάλλεται, και το σώμα του κιθαρίστα πάλλεται, και ο αέρας γύρω απο τη χορδή πάλλεται και το πάτωμα που πατάς όταν παίζεις πάλλεται. Το πόσο επηρεάζουν όλα αυτά το ηχητικό αποτέλεσμα; Απο απειροελάχιστα εως πολύ. Αν όμως το αποτέλεσμα σε ικανοποιεί, το να κολλάει κάποιος στο είδος του ξύλου σώνει και καλά, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό.

Καλά κάνουν και το ψάχνουν όσοι το ψάχνουν γιατί πράγματι ενδιαφέρονται να αναλύσουν μια απο τις πηγές του κιθαριστικού ήχου. Όσο για τους υπόλοιπους, ας μάθουν να παίζουν σωστά και να βγάζουν ήχο απο τα χέρια τους και μετά περί ορέξεως... alderόπιτα!! :D
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: ibanez απο κοντρα πλακε!!
« Απάντηση #124 στις: 11/11/10, 13:20 »
Κοινώς, οκ! Το ξύλο επηρεάζει τον ήχο.
 
....μη λες τέτοια...αφού είναι βερνικομένο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
20540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 12:01
από Joevaicci
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
2105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 17:23
από kuiper
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
7 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
7 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 10:59
από gkou
4 Απαντήσεις
3023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/12, 01:38
από pauldiamond