Αποστολέας Θέμα: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?  (Αναγνώστηκε 13152 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #25 στις: 30/08/10, 16:20 »
Ουτε Django Reinhardt, ουτε George Benson, ουτε Paco de Lucia, ουτε Al Di Meola, ουτε Γιαννης Σπαθας...
Καρα-ακυρη η λιστα!

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #26 στις: 30/08/10, 16:27 »
Απο οτι καταλαβαινω μιλαει μονο για παικτες ηλεκτρικης κιθαρας.

Ετσι ο Σπαθας! Να κανουμε δημοψηφισμα στο νετ, να τον ανακυρηξουμε τον καλυτερο ;D

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #27 στις: 30/08/10, 17:11 »
Απο οτι καταλαβαινω μιλαει μονο για παικτες ηλεκτρικης κιθαρας.

Ετσι ο Σπαθας! Να κανουμε δημοψηφισμα στο νετ, να τον ανακυρηξουμε τον καλυτερο ;D

O Benson ηλεκτρικη παιζει ;-)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #28 στις: 30/08/10, 19:36 »
Ουτε Django Reinhardt, ουτε George Benson, ουτε Paco de Lucia, ουτε Al Di Meola, ουτε Γιαννης Σπαθας...
Καρα-ακυρη η λιστα!

Απ'οτι κατάλαβα έχουν παραληφθεί σχεδόν όλοι οι κιθαρίστες που έχουν σχέση με την jazz........ίσως επειδή το συγκεκριμένο περιοδικό δεν θεωρεί την συγκεκριμένη μουσική αντικείμενο του...

Montgomery ,Pass, Benson, Metheny, Scofield....και πάει λέγοντας
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #29 στις: 31/08/10, 18:43 »
To θεμα διαχωριστηκε.

Ζητω συγνωμη, καλη συνεχεια.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος NickProgster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #30 στις: 07/09/10, 16:33 »
δεν θελω να μιλησω για το ποιος λειπει απο τη λιστα ( ασ πουμε πως αυτο ειναι υποκειμενικο ), αλλα μερικοι μερικοι τι κανουν εκει μεσα ρε παιδια???? βλεπε Cobain

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #31 στις: 09/09/10, 09:28 »
 Αν η λίστα ονομαζόταν "Top 100 guys holding a guitar and look awwwsome!!!" τα πράγματα θα ήταν μια χαρά για το περιοδικό, το οποίο θα μπορούσε να παραλείψει και μερικούς που έβαλε για ξεκάρφωμα!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #32 στις: 03/12/10, 17:09 »
δεν θελω να μιλησω για το ποιος λειπει απο τη λιστα ( ασ πουμε πως αυτο ειναι υποκειμενικο ), αλλα μερικοι μερικοι τι κανουν εκει μεσα ρε παιδια? ??? βλεπε Cobain

ενω ο johnny ramone, μεγαλος κιθαριστας....   ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #33 στις: 03/12/10, 17:13 »
μεχρι ενα βαθμο συμφωνω. προσπαθησαν να φτιαξουν μια λιστα που περιεχει αρκετες παραμετρους. εξαλλου ειναι ανουσιο να συγκρινουμε εναν κιθαριστα των 70s με εναν των 00s. ειναι επισης κουλο να συγκρινουμε εναν metal κιθαριστα με εναν punk κιθαριστα. και τελος ενας βιρτουοζος κιθαριστας δε μπορει να συγκριθει με εναν εφευρετικο κιθαριστα.

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #34 στις: 05/12/10, 23:08 »
Το μονο κοινο που εχουν ολες αυτες οι λιστες ειναι οτι οσο "ασχετες" κ εαν ειναι,ολες εχουν τον Hendrix πρωτο,κατι λεει κ αυτο.
 
 
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #35 στις: 06/12/10, 18:27 »
Το μονο κοινο που εχουν ολες αυτες οι λιστες ειναι οτι οσο "ασχετες" κ εαν ειναι,ολες εχουν τον Hendrix πρωτο,κατι λεει κ αυτο.

Sorry για την εκφραση που θα χρησιμοποιησω...@@ μεντολες λεει...με Cobain και Ramone τοσο ψηλα στην λιστα και με Blackmore, Van Halen, Gilmour στον πατο οι λιστες αυτες εχουν να κανουν απ οτι μου φαινεται μονο με σκοπιμοτητες...και συμφεροντα...δες πχ τι ονοματα λειπουν...Gallagher, Lynch, Vivian Campbell (που ειναι τρομερος shredder, ακουστε τις πρωτες δουλειες του Dio up to Sacred Heart και θα με θυμηθειτε), Vai, Satriani, Petrucci ( :o :o ελεος) και και και και...και για να μην μεινω στους Cobain & Ramone, δες καποια αλλα ονοματα: Clapton τι το καινουριο ηρθε να προσφερει αυτος? Το στιλ των bluesmen της Αμερικης πηρε και στην καριερα του δεν εξελιχθηκε καθολου...ελεος...μετα...ο George Harrison (R.I.P.) τι το καινουριο προσεφερε επισης? γενικα οι Βeatles κατα κοινη ομολογια θελω να πιστευω, ηταν ΜΟΝΟ ικανοτατοι τραγουδοποιοι...σαν μουσικοι δεν ελεγαν και τιποτα το ιδιαιτερο περαν των βασικων...το οτι εχουν καταφερει να παραμεινουν διαχρονικοι και να προσφερουν στον κοσμο τοσα υπεροχα κομματια δεν μου λεει απολυτως τιποτα οσον αφορα τα κιθαριστικα πραγματα...ελεος...τι να πω...ο πρωτος ever shredder, ο ανθρωπος που εγραψε και ηχογραφησε το πιο αναγνωρισιμο rock κομματι της ιστοριας κατω και απο τη μεση...(= Blackmore)

Γενικα ολες αυτες οι λιστες ειτε εχουν να κανουν με κιθαριστες ειτε με τραγουδια ειτε με δισκους ειναι για μενα απλως για τα σκουπιδια...ουτε καν για το μπανιο... ;D ;D ;D

ΥΓ ολα αυτα τα γραφω παιρνοντας ως δεδομενο το οτι ειναι θετικο που ο Hendrix βρισκεται στην πρωτη θεση... ;) και το post σου ηταν απλα η αφορμη για να απαντησω σ' αυτο το θεμα  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #36 στις: 06/12/10, 21:07 »
Αυτα ειναι καθαρα υποκειμενικα....ειδικα μαλιστα αν σκεφτειτε οτι για καθε κιθαριστα που θεωρουμε-ουν Θεο.....υπαρχει και απο ενας πχ ψυχοπαθης ασιατης που παιζει ποιο τεχνικα ποιο γρηγορα ποιο ωριμα κτλ κτλ κτλ....Το να βγει πχ ενα δημοψηφισμα για τους κιθαριστες που επηρρεσαν τους περισσοτερους το καταλαβαινω εχει μια βαση και απο καπου τουλαχιστον μπορεις να στηριχτεις(αν και παλι δυσκολο ειναι) αλλα αυτο.....ειναι mission impossible....σαν να ψαχνεις για την ωραιοτερη γκομενα ολων των εποχων..... ;D .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #37 στις: 06/12/10, 21:44 »
δες καποια αλλα ονοματα: Clapton τι το καινουριο ηρθε να προσφερει αυτος? Το στιλ των bluesmen της Αμερικης πηρε και στην καριερα του δεν εξελιχθηκε καθολου...ελεος...



 :o :o :o


Ξέρεις πολλούς που ακούγονταν έτσι το 1966?




Ο όρος (αλλά και ήχος) "blues rock" guitar, ουσιαστικά γεννήθηκε με αυτό το album...


Χιλιάδες κιθαρίστες επηρεάστηκαν απο αυτό...


Κατασκευαστές ενισχυτών επηρεάστηκαν απο αυτό...
Κατασκευαστές πεταλιών επηρεάζονται απο αυτό...


Είναι σημείο αναφοράς πλέον.


Επίσης ήταν η πρώτη φορά που το κοινό άκουσε το "πάντρεμα" μιας gibson les paul με έναν overdriven ενισχυτή marshall...
Πόσες φορές αλήθεια το έχει ξανακούσει απο τότε μέχρι σήμερα?...Αμέτρητες!!



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #38 στις: 07/12/10, 18:10 »
groovy δεν μιλησα για τον ηχο του ουτε για το αν επηρεασε πολυ κοσμο...ο ιδιος ομως παικτικα δεν εξελιχθηκε καθολου...και οταν εννοω εξελιξη δεν εννοω να αλλαξει το στιλ που παιζει αλλα ελεος ρε συ Ερικ...ενας λευκος Muddy Waters εισαι...copy paste πραγματικα...το οτι ο ενας ειχε Fender Telecaster και ο αλλος στην αρχη Les Paul και μετα Stratocaster δεν μου λεει κατι...αποψη μου βεβαια αυτη...και τα μπλουζ προσωπικα μαρεσουν παρα πολυ γιατι το blues-rock πχ Gary Moore, Rory Gallagher κλπ ειναι απο τα πρωτα δειγματα σκληρης μουσικης που ακουσα οποτε καταλαβαινεις...αλλα ο Clafton ποτε δεν μου εκανε ιδιαιτερο κλικ...αυταααααααααααα
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #39 στις: 07/12/10, 20:53 »
groovy δεν μιλησα για τον ηχο του ουτε για το αν επηρεασε πολυ κοσμο...ο ιδιος ομως παικτικα δεν εξελιχθηκε καθολου...και οταν εννοω εξελιξη δεν εννοω να αλλαξει το στιλ που παιζει αλλα ελεος ρε συ Ερικ...ενας λευκος Muddy Waters εισαι...copy paste πραγματικα...το οτι ο ενας ειχε Fender Telecaster και ο αλλος στην αρχη Les Paul και μετα Stratocaster δεν μου λεει κατι...αποψη μου βεβαια αυτη...και τα μπλουζ προσωπικα μαρεσουν παρα πολυ γιατι το blues-rock πχ Gary Moore, Rory Gallagher κλπ ειναι απο τα πρωτα δειγματα σκληρης μουσικης που ακουσα οποτε καταλαβαινεις...αλλα ο Clafton ποτε δεν μου εκανε ιδιαιτερο κλικ...αυταααααααααααα


Μακάρι να μπορούσε να παίξει έτσι ο muddy waters!... ::) ;D

Και πάλι όμως....όταν κρίνουμε κάποιον μουσικό, αν μείνουμε μόνο στο πόσο απλά ή πολύπλοκα είναι αυτά που παίζει τότε είμαστε μάλλον εκτός ζητούμενου...

Σε τί έπρεπε να εξελιχθεί δλδ ο clapton?
Πήρε τα blues και τα πήγε παραπέρα...(και σε πολύ μεγαλύτερα ακροατήρια)
Τί άλλο έπρεπε να κάνει δηλαδή?...Ασκήσεις στο σπίτι του για να παίζει πιο γρήγορα?...  ;D


Με το σκεπτικό οτι δεν έκανε και κάτι το καινούριο θα έπρεπε να ακυρώσουμε τότε και τον srv, ο οποίος πήρε αυτούς τους δύο...




...και τους γύρισε ανάποδα.
(απο τον δεύτερο μάλιστα αντέγραψε μέχρι και το ενδυματαλογικό του image, ακόμα και θέση στο τρέμολο bar άλλαξε για να του μοιάσει περισσότερο!.. ;D )


Ο καθένας κρίνεται και στο πόσο έχει συμβάλλει στην σύγχρονη μουσική, όχι μόνο στο τί "οργανοπαίχτης" είναι... (αν και ο clapton στην εποχή του είχε και τη φήμη του οργανοπαίχτη, είναι όμως λάθος να συγκρίνουμε το τότε με το τώρα..)

Αν είναι με την λέξη "μεγάλος" να εννοούμε απλά τις τεχνικές δυνατότητες του καθενός, ας παίρναμε τότε 100 αγνώστους μαμάτους παίχτες απο βίντεος του youtube κι ας ξαναφτιάχναμε τη λίστα με ανθρώπους που απλά "είναι πολύ καλοί παίχτες"...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #40 στις: 13/12/10, 19:16 »
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ????? Ο Randy Rhoads στη 85η και ο Tony Iommi στη 86η?????
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ???? ??? ??? ???
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #41 στις: 13/12/10, 19:34 »
XAXA και μετα αναρρωτιομαστε γιατι πεφτει η δημοτικοτητα του κιθαρα...οταν καποιοι λενε οτι ο Clapton δεν εκανε τιποτα  :o :o :o , οταν λενε γιατι ο Cobain και ο Ramone ειναι στη λιστα που ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΙΔΙΩΜΑΤΑ, οταν λεμε οτι ο Vai θα επρεπε να ειναι στο top 5 (super μουσικος, με κορυφαιο στυλ και πολυ μπροστα απο τους περισσοτερους μοντερνους κιθαριστες αλλα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΤΟΠ 5 ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ), οταν ζηταμε εναγωνιως να ειναι στη λιστα ο...Lynch (ισως στο Top 500 να αξιζε να μπει), οταν οταν οταν...

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #42 στις: 13/12/10, 19:52 »
Καλα, για Clapton, Steve Vai, Santana και Jimi Hendrix δεν το συζηταμε...
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #43 στις: 13/12/10, 20:07 »
XAXA και μετα αναρρωτιομαστε γιατι πεφτει η δημοτικοτητα του κιθαρα...οταν καποιοι λενε οτι ο Clapton δεν εκανε τιποτα  :o :o :o , οταν λενε γιατι ο Cobain και ο Ramone ειναι στη λιστα που ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΙΔΙΩΜΑΤΑ, οταν λεμε οτι ο Vai θα επρεπε να ειναι στο top 5 (super μουσικος, με κορυφαιο στυλ και πολυ μπροστα απο τους περισσοτερους μοντερνους κιθαριστες αλλα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΤΟΠ 5 ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ), οταν ζηταμε εναγωνιως να ειναι στη λιστα ο...Lynch (ισως στο Top 500 να αξιζε να μπει), οταν οταν οταν...

Εχμ...δλδ ο Ramone εφτιαξε το punk και ο Cobain το grunge 2 ειδη που ξεφουσκωσαν μετα απο ~10 και ~5 χρονια αντιστοιχα...ενω το μεταλ και ο Iommi που ηταν ουσιαστικα ο πρωτος που εθεσε τις βασεις για ενα ειδος που ακουγεται απο παρα πολυ κοσμο ακομα και σημερα δεν εχει προσφερει τιποτα ε? Δεν ειπα να ειναι στο #1 αλλα οχι και σχεδον εκτος λιστας...οσο για τον Clapton εγω προσωπικα δεν ειπα οτι ειναι gtp...απλα ουτε (κατα τη γνωμη μου) ιδιωμα δημιουργησε (τα blues υπηρχαν απο την εποχη που δεν ειχαν γεννηθει καν οι γονεις του...) ουτε παικτικα ηταν ο σουπερ ντουπερ ουαου...ειδικα σε συγκριση με τον Hendrix με τον οποιο εδρασαν περιπου την ιδια περιοδο και που και οι δυο ξεκινησαν να πειραματιζονται με τον ηχο τους, ναι ο Clapton δεν πιανει μια...και ναι ο Vai ειναι απο τους πιο underrated κιθαριστες ever που χαιρει εκτιμησης μονο στους κυκλους των ομοιων του κιθαριστων...οσο για τον Lynch ειναι ενας απο τους καλυτερους shredders των 80s...γιατι να αδιαφορουμε γι αυτην την δεκαετια μονο και μονο επειδη φοραγανε δερματινα και ειχαν παραξενα χτενισματα? Και δεν βλεπω πουθενα να ζηταω να ειναι στη λιστα εναγωνιως ο Lynch αλλα οχι και να απουσιαζει ο Gallagher πχ...και τι σημαινει οτι ειναι ιερα τερατα της κιθαρας...ΟΚ επηρεασαν ΟΚ εθεσαν τις βασεις αλλα η μουσικη προχωραει....για ποσο καιρο ακομα θα θεωρειται ο Keith Richards ιερο τερας του οργανου? Γιατι γκρινιαζουμε για τους δισκους των Maiden-Metallica-Purple, τους λεμε δεινοσαυρους και στη θεα του Richards τοσο ψηλα σφυριζουμε αδιαφορα? Τωρα αν παμε σε παραμετρους περι εξοπλισμου κλπ κλπ και περι εποχης θα χαθουμε...

Τεσπα...ειναι και θεμα γουστου...πχ εμενα δεν μ' αρεσει ο Clapton σαν κιθαριστας...δεν πιστευω οτι επηρεασε ΑΜΕΣΑ τις επομενες γενιες (σε αντιθεση με τον Hendrix που ο ηχος του ειναι το σημα κατατεθεν της ροκ μουσικης) και απο το 1970 και μετα εχει παραμεινει τραγικα στασιμος...στον συντακτη του Rolling Stone σε σενα και στον Νικολακη που παιζει στο συγκροτημα της διπλανης πολυκατοικιας αρεσει...δεν εχουμε ολοι τα ιδια αυτια...τον εκτιμω τον σεβομαι σαν μουσικη οντοτητα αλλα μεχρι εκει...φιλικα παντα...
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #44 στις: 13/12/10, 23:48 »
XAXA και μετα αναρρωτιομαστε γιατι πεφτει η δημοτικοτητα του κιθαρα...οταν καποιοι λενε οτι ο Clapton δεν εκανε τιποτα  :o :o :o , οταν λενε γιατι ο Cobain και ο Ramone ειναι στη λιστα που ΕΦΤΙΑΞΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΙΔΙΩΜΑΤΑ, οταν λεμε οτι ο Vai θα επρεπε να ειναι στο top 5 (super μουσικος, με κορυφαιο στυλ και πολυ μπροστα απο τους περισσοτερους μοντερνους κιθαριστες αλλα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΤΟΠ 5 ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ), οταν ζηταμε εναγωνιως να ειναι στη λιστα ο...Lynch (ισως στο Top 500 να αξιζε να μπει), οταν οταν οταν...
O καθενας χρησιμοποιει τελικα οτι κριτηρια γουσταρει.Ο ενας επειδη ο κιθαριστας παιζει στο αγαπημενο του συγκροτημα σωνει και καλα να ειναι μεσα στους καλυτερους ο αλλος επειδη ειναι ο καλυτερος τεχνιτης κτλ κτλ κτλ..... βαλτε το καλα στο μυαλο σας απαντηση δεν υπαρχει. Τι εννουμε καλυτερος...ποιο επιτυχημενος με περισσοτερες πωλησεις? καλυτερος παικτης? υπαρχουν απιστευτα αταλαντοι που εχουν πουλησει εκατομμυρια και κιθαριστες  σαν τον Shawn Lane που τους γνωριζει μονο ενας μικρος κυκλος παικτων.Ο καθενας απο μας εχει την Χ λιστα στο μυαλο του για τους X λογους...κανενας δεν εχει περισσοτερο δικιο απο τον αλλο.
Αυτο που θα ελεγα παντως ειναι να εχουμε ανοικτο μυαλο και να μη κολλαμε σε...αυθεντιες που ειτε μας τις εχουν περασει σαν στανταρντ ειτε τις υιοθετουμε για να δειξουμε γνωστες.Οτι ακουγεται καλο ειναι καλο...τοσο απλα. Ναι μου αρεσει ο Steve Lukather  περισσοτερο απο τον Clapton....Ο Marco Sfogli περισσοτερο απο  τον Petrucci.Υπαρχει καποιο αντικειμενικο κριτηριο που να το αναιρει η να το...υποστηριζει?Εδω δεν ειναι στιβος κοβεις πρωτος το νημα κερδισες.Ειναι τεχνη  ο καθενας την αντιλαμβανεται διαφορετικα.Δεν υπαρχουν ιερα τερατα λοιπον ...δεν υπαρχουν αυθεντιες....υπαρχει μονο ηχος...σου αρεσει καλως..δεν σου αρεσει τερμα......τι σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι....
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Nirvana16

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Top 100 Guitarists by Rolling Stone Magazine. Συμφωνείτε?
« Απάντηση #45 στις: 06/02/11, 03:27 »
Πού είναι ο Steve Vai, ο Eric Johnson, o Joe Satriani, ο Gary Moore (!!!) και πολλοί πολλοί άλλοι;
Ok, με τις πρώτες θέσεις συμφωνώ πάνω-κάτω μέχρι και τον Keith Richards αλλά μετά ο Hammett τι δουλειά έχει και μάλιστα πάνω από τον Jeff Beck...και ο Jack White πότε πρόλαβε να γίνει μύθος ή ο Kurt Cobain;; Μήπως έχει γίνει λάθος και η λίστα λέγεται "οι πιο μαστουρωμένοι κιθαρίστες"; Aν είναι έτσι συμφωνώ με την σειρά!!


χαχαχαχαχαχαχαχα πολυ καλο φιλε μου!οι πιο μαστουρωμενοι κιθαριστες!!χα0χα0χα0χαχ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
16244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/07, 13:04
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 10:43
από stavros75
0 Απαντήσεις
2089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 19:54
από Mrs Brightside
38 Απαντήσεις
14738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 09:26
από Σκίρων
1 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 22:58
από Nady
14 Απαντήσεις
6072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/09, 04:05
από Kelly Z
0 Απαντήσεις
1372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 22:30
από dimitris1985
34 Απαντήσεις
10645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 19:03
από themos
10 Απαντήσεις
3914 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 10:22
από zepfan
0 Απαντήσεις
2008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/12, 13:29
από mackay