Αποστολέας Θέμα: Η πτώση του kithara.gr αναζήτηση αιτίων και προτάσεις  (Αναγνώστηκε 33361 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Είμαι μέλος στο kithara.gr πολλά χρόνια όπως πολλοί γνωρίζετε και όσοι δεν το γνωρίζετε μπορείται να το βεβαιώσετε στο προφίλ μου. Από όταν το φόρουμ ήταν ακόμα μικρό σχετικά σε δημοσιότητα μέχρι την περίοδο των μεγάλων ομολωγουμένως μουσικών φεστιβάλ μέχρι και σήμερα. Επειδή λοιπόν το φόρουμ αυτό έχει υπάρξει για μένα τόπος που μου γέμισε μέρες και νύχτες ενδιαφέρομαι άμεσα για την καλή λειτουργία του και για την διατήρηση της δημοτικότητας του.

Όλος αυτός ο πρόλογος έγινε γιατί θέλω, με όλη την ειλικρινά καλή διάθεση, να παρατηρήσω την σταθερή πτώση δημοτικότητας του kithara.gr τον τελευταίο χρόνο. Δεν χρειάζετια να είναι κανείς διαχειριστής για να το διαπιστώση αυτό. Και μόνο με την τακτική παρακολούθηση του site και μια επισκόπηση των στατιστικών φαίνεται ξεκάθαρα ότι το kithara.gr αυτή τη στιγμή φυτοζωή. Τα μουσικά θέματα είναι σχεδόν ανύπαρκτα, νέα και μουσικές συζητήσεις γίνονται μια φορά στο τόσο και πάλι συμμετέχουμε οι γνωστοί ίδιοι πάντοτε που δεν έχουμε και πολλά να πούμε πλέον αφού έχουμε και αρκετά διαφρετικά γούστα αλλά και γνωρίζουμε τι θα πει ο καθένας. Επίσης στα ποιήματα μετά την γνωστή κρίση και τους τσακωμούς επίσης υπάρχει μειωμένο ενδιαφέρον, το ίδιο ισχύει και για τις συναυλίες που απλά όσοι ενδιαφερόμαστε για το site βάζουμε καμιά συναυλία αλλά κανένας πλέον δεν ασχολείται με reviews συναυλιών κτλ. Έτσι είναι και στις δισκοκριτικές που ουδείς ασχολείται με μια καλή δισκοκριτική. Μόνον σε θέματα κιθαριστικού εξοπλισμού και τεχνικής έχουμε μια σποραδική αύξηση αλλά είναι η εξαίρεση στον κανόνα και συνήθως οι πιο δραστήριοι συμμετέχουν ενεργότερα και σε πιο έγκυρα forums μουσικού εξοπλισμού. Τέλος η κατηγροία λοιπά επίσης φυτοζωεί με τις ίδιες επαναλαμβανόμενες συζητήσεις.

Και αναρωτιέμαι λοιπόν, τί οδήγησε σε αυτήν την κατάσταση το kithara που διοργάνωνε μουσικά φεστιβαλ, εκδηλώσεις, διαγωνισμούς με πολύ μεγάλες συμμετοχές, συναντήσεις και που είχε μια πολύ ζωντανή και δυνατή παρέα και κοινότητα? Γιατί έφτασε σε αυτήν την παρακμή? Και το κυριότερο τι μπορούμε να κάνουμε για να ξαναδώσουμε ζωή στο πολυαγαπημένο μας φόρουμ? Θα ήθελα πραγματικά να ακούσω την γνώμη των διαχειριστών και των συντονιστών για την κατάσταση αλλά και να δω το ενδιαφέρον των μελών.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
1. Το φορουμ εχει γινει περισσοτερο πολιτικο, παρα μουσικο και δυστυχως με συγκεκριμενες κατευθυνσεις. Εαν καποιος τολμησει να εκφερει "λαθος" αποψη, οπως πχ εγω, που ειμαι υπερ της τοποθετησης καμερων σε ολη την Αθηνα, καθως και κατα των ανουσιων καθημερινων διαδηλωσεων, θα αντιμετωπισει αμεσως την συντονισμενη κατακραυγη, χλευη και επιθεση συγκεκριμενης ομαδας μελων, και το χειροτερο, με τη ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΗ ΑΝΟΧΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΩΝ.

2. Το μουσικο επιπεδο του φορουμ ειναι αρκετα χαμηλο, σε σχεση με το "αλλο" φορουμ. Αποδειξη, οτι το τελευταιο φεστιβαλ ειχε σχεδον αποκλειστικα μεταλ μπαντες, γι αυτο και πηγαν ελαχιστοι, καθως και το οτι στο "αλλο" φορουμ συμμετεχουν και ανταλλασουν αποψεις μεταξυ αλλων, σοβαροι μουσικοι και δασκαλοι με αξιοσεβαστη πορεια στα μουσικα ελληνικα δρωμενα, πραγμα που κατ' εμε δε συμβαινει εδω, με ελαχιστες ισως εξαιρεσεις.

3. Γενικα ο μουσικος προσανατολισμος του φορουμ, μου δινει την εντυπωση οτι κινειται σε πιο μεταλ μονοπατια, πιθανοτατα λογω μικροτερης ηλικιας των ενεργων μελων του, πραγμα τελειως αρνητικο για εμενα τουλαχιστον.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να καταλογίσουμε και μια ευθυνη στην εξειδικευση του Forum σε ενα οργανο; Το Kithara μπορει να μην ελκύει εναν πιανιστα ισως μονο και απο το ονομα του. Και στην ελλαδα πολλοι καλοι μουσικοι σε θεωρητικο επιπεδο δεν ειναι κιθαριστες. Καλως ή κακως η κιθαρα ειναι ενα οργανο που εχει μεγαλη απήχηση σε νεαρες ηλικιες που κυριως ενδιαφέρονται για Rock και metal. Ειναι ενα οργανο που μπορεις να ασχοληθεις χωρις δασκαλο και μαλιστα με εκτενή βιβλιογραφια πανω σε αυτο. Τωρα αν αυτο "μειωνει" το επιπεδο του forum , προσωπικα δεν το βλεπω.

Τωρα για τις διοργανωσεις δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι ειμαι νεος στο Forum και δεν γνωριζω παλαιοτερα τι γινοταν.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Tο ιδιο σκεφτομουν και εγω εδω και καιρο... Θυμαμαι που ολα τα threads εκτος οτι ειχαν ενα ενδιαφερον ειτε ηταν για εξοπλισμο ειτε για δισκοκριτικες / συναυλιες κλπ ειχαν και ενα παρε'ι'στικο κλιμα (χωρια οι ομηρικοι καυγαδες που ειχαν και γελιο μπορω να πω) Να σου πω πως το βλεπω εγω... Πολλοι εχουν χασει το ενδιαφερον τους γιατι εχει πεσει και η ποιοτητα των threads/posts. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ.... Καθε μερα πεταγεται ενας και λεει ... Τι κιθαρα να παρω? Ειναι καλη? Ακουγεται σαν Metallica?? Εχω να δωσω για κιθαρα και ενισχυτη 180 Ευρω και θελω κρυσταλλινα καθαρα και ΒΑΡΓΙΑ (χαχα) παραμορφωση. Η τα αλλα... ΒΟΗΘΕΙΑ , Τα ΦΩΤΑ ΣΑΣ , τι ειναι οι χορδες? Αμ κατι αλλα του στυλ δεν ξερω να παιζω ουτε 2 συγχορδιες αλλα πηρα κιθαρα με floyd rose και κοντευει να μου φτασει η γεφυρα στo headstock απο την κλιση πως φτιαχνεται??? Και πεταγονται ολοι οι guitar luthiers και λεει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του.... Ε λογικο δεν ειναι ???? να υπαρχει ενας κορεσμος και μια παρακμη??? Να παρατηρησω οτι τα περισσοτερα ατομα που εχουν γνωσεις πλην ελαχιστων εξεραισεων εχουν εξαφανιστει απο το site και καλα κανουν... 2-3 που εχουν μεινει αναμασαν και αυτοι τα ιδια και τα ιδια σε ολα τους τα posts... (sorry παιδια αλλα ετσι ειναι) Για να ειμαι ειλικρινης κυριως παρακολουθουσα τους αυτοσχεδιασμους και τις σελιδες περι εξοπλισμου αλλα για να το λες οτι και στα αλλα θεματα αυτη η εικονα επικρατει δεν μπορω παρα να μη σε πιστεψω.
Χωρις να θελω να το παιξω κιθαροπατερας και εγκυκλοπαιδεια της κιθαρας πιστευω πως εχει γεμισει το forum με νεα παιδια με ελαχιστες γνωσεις και πανω στο παιξιμο αλλα και πανω στον εξοπλισμο γεγονος που ειναι πασιφανεστατο απο τα posts/threads Ισως πρεπει να αφησουμε το χρονο να κυλισει υπερ τους....
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
2. Το μουσικο επιπεδο του φορουμ ειναι αρκετα χαμηλο, σε σχεση με το "αλλο" φορουμ. Αποδειξη, οτι το τελευταιο φεστιβαλ ειχε σχεδον αποκλειστικα μεταλ μπαντες, γι αυτο και πηγαν ελαχιστοι, καθως και το οτι στο "αλλο" φορουμ συμμετεχουν και ανταλλασουν αποψεις μεταξυ αλλων, σοβαροι μουσικοι και δασκαλοι με αξιοσεβαστη πορεια στα μουσικα ελληνικα δρωμενα, πραγμα που κατ' εμε δε συμβαινει εδω, με ελαχιστες ισως εξαιρεσεις.
Δεν ήταν χαμηλό ανέκαθεν. Είχε φτάσει να είναι ιδιαίτερα υψηλό σε πολλά επίπεδα και μάλιστα με γνωστούς καλλιτέχνες να ασχολούνται με το φόρουμ. Το ζήτημα είναι τι άλλαξε και έπεσε το επίπεδο.

3. Γενικα ο μουσικος προσανατολισμος του φορουμ, μου δινει την εντυπωση οτι κινειται σε πιο μεταλ μονοπατια, πιθανοτατα λογω μικροτερης ηλικιας των ενεργων μελων του, πραγμα τελειως αρνητικο για εμενα τουλαχιστον.
Βασικά διαφωνώ σε αυτό καθώς πλέον ουτε για μέταλ συζητάει κανείς. Σε συγκριση δε με παλαιότερα τα θέματα που αφορούν το metal έχουν εκμηδενιστεί. Με το ζόρι μπαίνει ένα θέμα και ποστάρουν 3-4 άτομα.

woodaki
Συμφωνώ σε αυτά που λες για τον κορεσμό και ιδιαίτερα σε καινούριο κόσμο. Παλιότερα είχαν γίνει προσπάθειες από τους συντονιστές να συμπτιχθούν τέτοια θέμα που αφορούν το "τί να πάρω" αλλά δεν ευδοκίσμησαν δυστυχώς. Κάποτε πόσταρα ανελιπώς στο θέμα για το μπασο. Τώρα όμως τί? Να λέω τα ίδια και τα ίδια που εχουμε πει 100 φορές και αρνούνται όσοι καινούριοι μπαίνουν να κάνουν μια ελαχιστότατη αναζήτηση? Είναι πρόβλημα δυστυχώς αυτό.

songless_bird
Το φόρουμ έχει αποδείξει ότι δεν έχει την απόλυτη εξειδίκευση στην κιθάρα και δείχνει ενδιαφέρον για τα μουσικά δρώμενα αλλά και για λοιπά όργανα. Δεν νομίζω ότι είναι αυτό από τα κυρίαρχα προβλήματα αν είναι πρόβλημα.

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
King Mob, πρόσφατα, έχει ξεκινήσει ποστ, από σοβαρό άτομο, καθαρά κιθαριστικού περιεχομένου. Δεν είναι μόνο αυτό το ποστ, αλλά θα μείνω σε αυτό, για να κάνω την ερώτησή μου. Πως γίνεται, αυτή τη στιγμή, να είναι μέσα 113 άτομα, άλλα μέλη άλλα μη μέλη, το συγκεκριμένο ποστ έχει ξεκινήσει περίπου εδώ και 11 μέρες και έχουν απαντήσει μόνο 25 users...και απαντάνε σχεδόν τα ίδια άτομα, ενώ πιστεύω ότι είναι κάτι που αφορά όλο το κιθαριστικό κόσμο.Δηλαδή μοιάζει, σα να μη θέλουν να απαντήσουν. Δεν είναι βέβαια μόνο σε αυτό το ποστ, αλλά σε διάφορα ποστ είτε κιθαριστικά, είτε άλλου περιεχομένου. Βέβαια κανέναν δεν θα πιέσουμε να απαντήσει, όποιος θέλει απαντάει! Απλά εγώ μένω με την απορία, όχι τώρα...χρόνια λέμε!
 
Δεν θεωρώ Jim Pap, ότι το φόρουμ έχει γίνει περισσότερο πολιτικό, αλλά ακόμη και αν κάποιοι στην μπαίνουν σε τέτοιες συζητήσεις, καθένας έχει τη γνώμη του και αν κάτι θεωρηθεί υπερβολικό, είτε οι συντονιστές είτε οι αντμινιστράτορες βάζουν τα πράγματα στη θέση τους. Τουλάχιστον, δεν έχω δει κάποια μονόπλευρη ανοχή όπως αναφέρεις, παρ' όλο που γνωρίζεις, πως απαντάω, σε τέτοια θέματα.
Ίσως αν κάποιος είναι πιο εύθικτος κάποιες απαντήσεις να τις βλέπει σαν επίθεση, εγώ πάλι τις βλέπω απλά σαν γνώμη και τίποτα παραπάνω.
 
Πάντως σε άλλες κατηγορίες του kithara.gr, βλέπε κάποιους διαγωνισμούς, βλέπε αγγελίες, συμμετέχει κόσμος, που είναι εντελώς άγνωστος σε άλλα θέματα του site. Λέω τώρα εγώ...εντάξει δεν τους πολύαρέσει το kithara.gr στα άλλα θέματα, οπότε δεν θέλουν να συμμετέχουν, πέρα απο διαγωνισμούς και αγγελίες...όμως αυτά τα άτομα, μπορούν να ποστάρουν οι ίδιοι καινούρια θέματα, τα οποία είναι ενδιαφέροντα για τους ίδιους, αλλά μπορούν να είναι και ενδιαφέροντα για τους άλλους! Οπότε βλέπουμε πως, ούτε απαντάνε, αλλά ούτε ποστάρουνε κάτι καινούριο!παρόλα αυτά, χρησιμοποιούνε το kithara.gr για άλλους σκοπούς. Πάλι όμως, δεν πιέζουμε κανένα, όποιος θέλει ας ασχοληθεί με ότι θέλει. Με το ζόρι ιστορία δεν γίνεται.
 
Αυτά δίνουν απαντήσεις και στο δικό σου σκεπτικό Jimi. Το φόρουμ, δεν είναι κάποιοι συγκεκριμένοι άνθρωποι, ούτε μόνο αυτοί που απαντάνε. Το ότι κινείται σε μέταλ μονοπάτια, δεν εμποδίζει κανέναν, να κινηθεί σε κάποιο άλλο μονοπάτι. Όποιος θέλει μπορεί να ποστάρει ότι θέλει. Ούτε κάποιος εμπόδισε κάποιον σοβαρό μουσικό και δάσκαλο να συμμετέχει εδώ και οι ελάχιστες εξαιρέσεις που αναφέρεις, είναι αυτοί οι οποίοι απαντάνε...υπάρχουν αρκετοί όμως που δεν απαντάνε, αλλά κάνουνε τις βόλτες τους στο Kithara.gr. Κάνουν δε, αυτό που αναφέρω ακριβώς από πάνω.
 
Τώρα ας πούμε για μένα η πτώση δημοτικότητας, δεν είναι πόσοι μπαίνουνε, αλλά πόσοι ασχολούνται αρκετά. Δηλαδή να ποστάρουνε κάτι, κάθε βδομάδα, μία απάντηση, ένα καινούριο ποστ! Σε φάση ας πούμε υπερβολής, τι να το κάνω να μπαίνουνε μέσα 200 άτομα κάθε βδομάδα και να βλέπεις να συζητάνε μόνο 5. Να τη βράσω τη δημοτικότητα.Όσον αφορά το τελευταίο χρόνο, είναι ένας δύσκολος χρόνος και πέρα από αυτό πρέπει να ξέρεις καλά, ποιοι φύγανε και γιατί φύγανε, διότι η ζωή των ανθρώπων αλλάζει και μάλιστα μπορεί να άλλαξε η ζωή των ανθρώπων που απαντούσαν, που αν και δεν το έχω ψάξει, πιστεύω πως πάντα ήταν λίγοι και τώρα απλά είναι λιγότεροι.Μπορεί όμως και να είμαι λάθος σε αυτό.Αυτό μπορεί να δίνει απάντηση και  στην τελευταία σου ερώτηση. Δεν είναι δηλαδή παρακμή με την έννοια ότι κάτι έδιωξε το κόσμο, απλά άλλαξε η ζωή αρκετών συχνά ενεργών μελών που πόσταραν και απαντούσαν και συμμετείχαν σε εξωτερικές εκδηλώσεις. Αν και νομίζω ότι σε μια Ροκ-Μέταλ-Έντεχνη εκδήλωση, άσχετα με το πόσοι απαντάνε και ποστάρουνε συχνά εδώ, θα εμφανιστούνε εκεί πολλοί περισσότεροι, ιδιαίτερα αν έχει οργανωθεί και διαφημισθεί καλά από πριν. Δεν μιλάω για φίλους μελών ή μη μελών αλλά για παρουσία μελών και μη μελών.Το γλέντι και η παρέα είναι πιο ελαφριά κατάσταση από οποιοδήποτε είδος συζητήσεων.
Επίσης δεν μπορώ να συνδέσω, μία εκδήλωση, με την ενεργητικότητα και όχι δημοτικότητα του φόρουμ, παρά μόνο στο κοντινό χρονικό διάστημα που θα συμβεί η εκδήλωση.
 
Τώρα για να συγκρίνεις το φόρουμ αυτό, σε σχέση με άλλα φόρουμ, χρειάζεται πολύ ανάλυση και έχει να κάνει και με το χαρακτήρα του κάθε φόρουμ.Δεν θέλουν όλα τα φόρουμ, να έχουν τον ίδιο χαρακτήρα, με σκοπό να έχουν δημοτικότητα ή ενεργητικότητα, ιδιαίτερα σε συγκεκριμένα θέματα.
 
Όσο για το ενδιαφέρον των μελών, καταλαβαίνω, πως ζητάς απλά μια γνώμη, αλλά από ότι φαίνεται, εδώ και καιρό, είναι δύσκολο να πει κάποιος τη γνώμη του και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο, με αποτέλεσμα να απαντάνε και να ποστάρουνε ολίγοι, από τους πολλούς που επισκέπτονται καθημερινά το forum.
 
Διαφωνώ επίσης σε ότι λέγεται περί των νεαρών ηλικιών. Δεν ξέρω πόσο είναι το ποσοστό τους, αλλά δεν εμποδίζει σε τίποτα τις μεγαλύτερες ηλικίες να συμμετέχουν. Εκτός και αν έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ και έχουνε γίνει τόσο σοφοί και Σνομπίστες, που δεν θέλουν να συμμετέχουν σε ένα forum με νεαρές ηλικίες. Μπορεί κιόλας να έχω παραμείνει εγώ ένα μικρό παιδί, γι αυτό και δεν τους καταλαβαίνω, έαν συμβαίνει αυτό. Ας δώσουνε λοιπόν τα φώτα τους, για να μεγαλώσουμε και εμείς οι μικροί. Αν δεν τους καταλάβουμε τώρα, θα τους καταλάβουμε αργότερα. Αλλά σαν μεγαλύτεροι, οφείλουν να μας αφήσουν τις απαντήσεις τους και τα ποστ τους.
 
Όποιοι λοιπόν θεωρούν, ότι κάποια ποστ επαναλαμβάνονται και αυτό τους φαίνεται βαρετό, μιας και χρησιμοποιούνε το φόρουμ αλλά γιατί όχι και όσοι δεν το χρησιμοποιούνε αλλά μπορούνε να το εμπλουτίσουνε με τις ιδέες τους, τις γνώσεις τους, τις προτάσεις τους, να το κάνουνε. Δεν είναι κακό ξέρετε.
Μου φέρνει στο μυαλό αυτό, τη κλασσική περίπτωση στις σχέσεις. "Μωρό μου, είσαι βαρετός/η δεν πάει άλλο, δεν κάνεις κάτι για να ανανεώσεις τη σχέση μας!" οπότε απαντάει ο άλλος/η "Ωραία, εσύ που ξέρεις και δεν είσαι βαρετή/ος και παίρνει στροφές το μυαλό σου, γιατί δεν ανανεώνεις τη σχέση μας?" Ε γιατί προτιμώ να βρω κάποιον άλλο\η να με ανανεώνει χωρίς να κουνήσω εγώ τον πισινό μου.
 
Εκτός βέβαια και αν υπάρχουν εδώ μέσα κάποιοι άνθρωποι, που προσπαθήσανε πολύ να δώσουνε ζωή στο φόρουμ αλλά δυστυχώς, απέτυχαν οι προσπάθειες τους, μιας και γυρίζανε οι συζητήσεις στα ίδια επαναλαμβανόμενα θέματα. Αν μπορείτε να μου δείξετε τα ιδιαίτερα αξιοπρόσεκτα θέματά τους, που ξεπερνούν την επανάληψη, για να τους δώσουμε μια δεύτερη ευκαιρία και να κατανοήσω και εγώ την απουσία τους.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/10, 02:44 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Άρη έθιξες ένα πολύ μεγάλο θέμα που πλεον είναι ένα κοινό μυστικό.....πάντα όταν βρίσκομαι με παλιότερα άτομα απο το φόρουμ το ίδιο πράγμα λέμε....βέβαια κανείς απο τους υπεύθυνους δεν παραδέχεται κάτι πάνω στο θεμά....


Το γιατί δεν πιστεύω ότι μπορεί να απαντηθεί εύκολα....φταίνε πολλοί παράγοντες....και για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας...φταίμε όλοι....απο τους συντονιστές μέχρι και τα καινούρια μέλη....


Το μόνο σίγουρο είναι πως όσοι ζήσαν το  kithara περιόδους 2003-2005 τώρα το θεωρούν απλά ένα μεγάλο τσίρκο....θυμάμαι κάποτε κάτι συναντήσεις με 20 και άτομα....θυμάμαι θέματα που μας έκαναν όλους μια παρέα (όσο γελοίο και να φαίνεται....το "πείτε κάτι γι'αυτον που γράφει απο πάνω σας" ήταν ολόκληρη η ιστορία του φόρουμ σε ένα θέμα......)


Λείπουν πολλά παλιά μέλη που έδιναν στο φόρουμ προσωπικότητα...επίσης λείπει η αγία νεανική τριάδα (if you know what i mean.... ;D )...




τεσπά...πολύ μεγάλη κουβέντα.....απλά από τη στιγμή που επικρατεί η άποψη "δεν υπολειτουργεί....δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα μιλάς...έχουμε 30000+ μέλη....πως ορίζεις εσύ τα ενεργά μέλη?"....ασ'το....

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καλως η κακως, ειμαστε σε ενα μουσικο forum που δεν εχει αυστηρα μουσικο προσανατολισμο ομως.
Αυτο σημαινει οτι δεν θα συμμετεχουν μονο μουσικοι (ερασιτεχνες ή επαγγελματιες), αλλα και "ασχετοι" με την μουσικη.
Μαλιστα, συνηθως τα περισσοτερα posts ειναι σε κατηγοριες αλλες περα απο τις μουσικο-τεχνικες.
Για τις τεχνικες κατηγοριες υπαρχει το θεμα οτι απο την στιγμη που εχουν απαντηθει καποια βασικα πραγματα, ειναι σχετικα δυσκολο απο οσους ξερουν καποια πραγματα να γραφουν ξανα και ξανα τα ιδια και τα ιδια, απλα επειδη πολλοι χρηστες με αποριες (νεοι ή παλιοι) βαριουνται να διαβασουν ετοιμες συζητησεις, stickies κτλ.
Θα μπορουσαμε να ειχαμε πιο ενεργη συμμετοχη σε reviews εξοπλισμου, δισκοπαρουσιασεις κτλ, αλλα απο την αλλη μερια πρεπει να σκεφτουμε και τι γινεται και σε αυτους τους χωρους εκτος forum.
Εννοω, οτι εγω προσωπικα πχ, πολυ μα πολυ σπανια ακουω νεες κυκλοφοριες που να μου αρεσουν τοσο ωστε να κατσω να ασχοληθω μαζι τους, ποσο μαλλον να κανω και reviews...
Σε θεματα εξοπλισμου απο την αλλη, υπαρχει το προβλημα οτι οι περισσοτεροι που εχουν καποιες γνωσεις και θα μπορουσαν να τις μοιραστουν, συνηθως ειναι μεγαλυτεροι σε ηλικια (30+) και ο εξοπλισμος τους πλεον δεν αποτελειται (συνηθως) απο κιθαρες των 200-300€ και απο ενισχυτες των 100-300€...
Και ακριβως επειδη οι περισσοτερες ερωτησεις γινονται απο νεους χρηστες (και ηλικιακα και στο...αθλημα), η συντριπτικη πλειοψηφια των οποιων τωρα ξεκιναει ή θελει να ξεκινησει, τα ενδιαφεροντα αυτων των χρηστων με αποριες κτλ, περιοριζονται σε κατηγοριες τιμης εξοπλισμου που πλεον οι περισσοτεροι εμπειροι χρηστες εχουν αφησει εδω και καιρο πισω τους και απλα εχουν χασει επαφη με το αντικειμενο...
Και για να γινω πιο συγκεκριμενος, τι γνωμη πχ μπορω να δωσω εγω σε καποιο νεο παιδι που με ρωταει αν ειναι καλος ο MG-15 ή αν ο spider III ειναι καλυτερος την στιγμη που εχω να ασχοληθω με αυτη την κατηγορια ενισχυτων και εξοπλισμου εδω και καμια δεκαπενταετια, οποτε και εχω χασει επαφη αλλα και ενδιαφερον;
Προσοχη, δεν το λεω απο ελιτιστικη αποψη ("ε τωρα με αυτα θα ασχολουμαστε;"), το λεω γιατι αντικειμενικα ειτε καποιος ειναι ερασιτεχνης που τα σκαει στον εξοπλισμο του, ειτε ειναι επαγγελματιας (αρα παλι τα σκαει στον εξοπλισμο του), δυσκολα θα συνεχισει να ασχολειται με entry level οργανα και εξοπλισμο, ωστε να μπορει να κανει κανα review και να εχει ορεξη να δοκιμασει τετοια προϊοντα και να τα παρουσιασει σε νεοτερους...
Εχοντας πει αυτα, νομιζω οτι κατα καποιον τροπο ειναι και "καθηκον" των νεων παιδιων να "παρουν την σκυταλη" και να ξεκινησουν αυτοι να κανουν παρουσιασεις, δοκιμες, να λενε γνωμες κτλ.
Αυτο ομως που γινεται, ειναι οτι οι περισσοτεροι νεοι χρηστες (ηλικιακα και νεοι στο forum), απλα μπαινουν σε μια κατηγορια, διαβαζουν καποια posts, τις περισσοτερες φορες απλα ρωτανε αν αξιζει μια αγορα και μετα σιωπουν.
Γιατι γινεται αυτο;
Μηπως γιατι τελικα η ετοιμη μασημενη τροφη ειναι πιο θεμιτη απο τους περισσοτερους; Μηπως γιατι η εννοια της προσφορας εχει ξεφτισει τοσο πολυ στην καθημερινοτητα μας που εχει συμπεριλαβει και την e-καθημερινοτητα μας;
Θελω να πω με λιγα λογια, στην τελικη δεν ειναι ευθυνη ενος site, ενος forum κτλ το αν αναμασουνται τα ιδια θεματα, αν ακουγονται οι ιδιες αποψεις κτλ. Ειναι κυριως ευθυνη των μελων του.
Και οσο τα μελη που αποτελουν μια κοινοτητα φερονται με "εγωϊστικο" τροπο, παιρνουν χωρις να δινουν, τοσο και η ποιοτητα της κοινοτητας θα πεφτει και μαζι της θα πεφτει και το ενδιαφερον ακομα και παλιων μελων...
Εχω καποιες ιδεες για το πως θα μπορουσαν να ανεθερμανθουν ορισμενες κατηγοριες στις οποιες εγω τουλαχιστον ειμαι πιο ενεργος, αλλα δεν γινεται με το να ασχολουνται μονο 5 - 6 ατομα...
Θα μπορουσαμε πχ να φτιαξουμε καποια posts με ανταλλαγη αποψεων/ρυθμισεων σε πολυ γνωστα μηχανηματα που πιθανως εχουν αρκετοι χρηστες ή προτιθενται να αγορασουν, ωστε να δημιουργηθει ενα "database" με ρυθμισεις, ηχους, ηχογραφησεις, ανταλλαγη patches κτλ
Για παραδειγμα, ποσοι και ποσοι εχουν καποιο modelling μηχανημα; Γιατι να μην ξεκινησει ενα post του στυλ:
Pod family: ηχοι, patches, κολπα που μπορειτε να κανετε για να βελτιωσετε τον ηχο σας
Μεσα σε μια τετοια κατηγορια πχ, οσοι εχουν ασχοληθει με καποιο pod, spider, vetta κτλ, μπορουν να ανεβαζουν patches, videos, mp3s, να ποσταρουν ρυθμισεις για συγκεκριμενους ηχους που κατα την γνωμη τους εχουν πετυχει κτλ.
Και επανερχομαι λεγοντας οτι δυστυχως αυτο δεν γινεται γιατι κυριως οι νεοτεροι ειναι που δεν κανουν κατι τετοιο...
Πχ εγω εχω στο μυαλο μου να ξεκινησω ενα thread με το axe fx, να κανω παρουσιαση, reviews, να ανεβασω κανα mp3, κανα video, φωτογραφιες κτλ, αλλα απο την μια σκεφτομαι οτι λιγοι ειναι αυτοι που θα ενδιαφερονται για κατι τετοιο (λογω τιμης του axe fx) και απο την αλλη και ο δικος μου χρονος ειναι περιορισμενος (εδω και ενα χρονο τρεχω σαν παλαβος).
Δεν θα μπορουσα ομως να ξεκινησω ενα Thread για φτηνα πεταλακια ή ενισχυτες ή κιθαρες, μιας και τα χρονια που ενδιαφερομουν για τετοια πραγματα εχουν παρελθει και εχω χασει επαφη...
Αρα, για να αναβιωσει το ενδιαφερον ολων και επομενως του forum γενικοτερα, θα πρεπει νομιζω να αλλαξει και η σταση οσων συμμετεχουν στο forum...
Να υπαρχει δηλαδη μια διαθεση προσφορας, οχι για να πουλησει καποιος γνωσεις και εξυπναδα, αλλα γιατι ετσι πρεπει να ειναι ενα forum, χωρος που οχι μονο θα παρεις, αλλα και θα δωσεις γνωσεις, εμπειρια, θα ανταλλαξεις αποψεις και φυσικα θα πεις και τις μλκιες σου.
Προσωπικα, αυτο που συνηθως βλεπω ειναι μονο το τελευταιο (να λεμε μλκιες, να μπαινουμε σε ανουσιες κοντρες και να διαφωνουμε μονο και μονο για να διαφωνουμε, χωρις πραγματικα επιχειρηματα κτλ).
Και ολα αυτα δεν ειναι προβλημα αποκλειστικα του Kithara, αλλα γενικοτερα...
Ειναι η σταση που ολοι μας εχουμε απεναντι στη ζωη γενικα, να παρουμε χωρις να δωσουμε, να παπαγαλισουμε χωρις να μελετησουμε κτλ.
Αρα, νομιζω οτι η κριτικη που προσπαθουμε να κανουμε τωρα και οι λογοι για τους οποιους το kithara εχει χασει δημοτικοτητα, δεν ειναι θεμα ουτε του forum, ουτε των διαχειριστων κτλ, αλλα αποκλειστικα θεμα των χρηστων και της συμπεριφορας τους.
Γιατι οι περισσοτεροι απλα εχουν μαθει να μην μοιραζονται γνωσεις και αποψεις ή να το κανουν μονο και μονο για να θρεψουν την αυταρεσκεια τους.
Ας ξεκινησουμε λοιπον την κριτικη απο εμας τους ιδιους και εμεις οι ιδιοι που γκρινιαζουμε και βλεπουμε τον "κατηφορο", ας προσπαθησουμε να το αλλαξουμε και ας μην γκρινιαζουμε μονο για τους αλλους...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/10, 09:53 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Αυτο ομως που γινεται, ειναι οτι οι περισσοτεροι νεοι χρηστες (ηλικιακα και νεοι στο forum), απλα μπαινουν σε μια κατηγορια, διαβαζουν καποια posts, τις περισσοτερες φορες απλα ρωτανε αν αξιζει μια αγορα και μετα σιωπουν.
Γιατι γινεται αυτο;
Μηπως γιατι τελικα η ετοιμη μασημενη τροφη ειναι πιο θεμιτη απο τους περισσοτερους;

αυτο ειναι και ενα απο τα αμαρτήματα που ειχε αναφέρει ο Γκάντι σωστά?
 
 
Γνώση χωρίς προσωπικό μόχθο.
 
περασα και εγω απο την ηλικια των παιδιών που ρωτούν για έτοιμα πράματα, αλλά προσωπικά ντρεπόμουν να κάνω ηλίθεις ή άσκοπες ερωτήσεις και ριχνόμουν με τα μόύτρα στο διάβασμα,την εποχή που το ιντερνετ ήταν στα φόρτε με την Extreme  :P .
φυσικά τα μουσικά φορουμς ηταν κατι το εξωτικό και οι δημοσιεύεις κριτικων απο απλούς χρήστες ηταν σπάνιες.  Φυσικά η ενημέρωση ερχόταν κατα κόρον απο τα τότε κραταιά περίπτερα της Γλυφάδας με τα περιοδίκα Future Music,EQ, Keyboard,Total Guitar,Recording τα οποια ειχαν και το αναλογο τίμημα στη τσέπη.προτιμούσα να σκάσω 150.000 δραχμές σε περιοδικά για ένα χρόνο παρά να πάρω 2-3 πατάτες μουσικά είδη.
 
Δεν θέλω να το παίξω δεινόσαυρος που η εποχη μου ηταν πιο δύσκολη μπλα μπλα μπλα...
 
Δεν εχω πρόβλημα να βοηθήσω εναν άσχετο αλλά να σκέφτεται πριν ρωτήσει.φαινεται αλλωστε απο την συχνότητα των ποστ μου στο φόρουμ σε θέματα μουσικοτεχνικά.
 
Η πτώση του φόρουμ φαίνεται και απο το τοπικ περι Χριστουγεννιάτικης συνάντησης.παλαιότερα τετοιες συναντήσεις αφηναν ιστορία (ποπως και η μελοντικά μου ;D )
 
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Άρη έθιξες ένα πολύ μεγάλο θέμα που πλεον είναι ένα κοινό μυστικό.....πάντα όταν βρίσκομαι με παλιότερα άτομα απο το φόρουμ το ίδιο πράγμα λέμε....βέβαια κανείς απο τους υπεύθυνους δεν παραδέχεται κάτι πάνω στο θεμά....

τεσπά...πολύ μεγάλη κουβέντα.....απλά από τη στιγμή που επικρατεί η άποψη "δεν υπολειτουργεί....δεν καταλαβαίνω για ποιο πράγμα μιλάς...έχουμε 30000+ μέλη....πως ορίζεις εσύ τα ενεργά μέλη?"....ασ'το....

Από την πλευρά μου δεν έχω κανένα πρόβλημα να συμφωνήσω με τα παραπάνω που αναφέρουν ο King_Mob και ο master of puppets, είναι κάτι που το βλέπω και σε μένα προσωπικά, και σε άλλους διαχειριστές/συντονιστές και σε πολλά μέλη, ότι υπάρχει μια κούραση, ένα πέσιμο, και ένας κορεσμός. Ο λόγος που βλέπω γι αυτό, τουλάχιστο για εμένα (για τους άλλους δεν μπορώ να ξέρω), είναι το "δεν είσαι μηχανή, άνθρωπος είσαι και κάποια στιγμή δεν αντέχεις άλλο". Οι διάφορες διαμάχες και καβγάδες που έχουμε όλοι ζήσει εδώ μέσα, αφήνουν κάποια σημάδια πίσω τους και με τον καιρό όλα αυτά συσσωρεύονται και φτάνει κάποια στιγμή που δεν μπορείς πια να τα αγνοήσεις, δηλ. όπως θα λέγαμε αλλιώς "σε παίρνει η μπάλα".

Επίσης θα συμφωνήσω με τη γνώμη που εκφράστηκε παραπάνω, ότι η μεγάλη εξειδίκευση σε θέματα κιθάρας και metal έδρασε εναντίον των υπόλοιπων θεμάτων. Ήταν για μεγάλο διάστημα σταθερή πεποίθησή μας, ότι μια τέτοια εξειδίκευση θα δρούσε θετικά, αφού θα απομόνωνε και θα έδιωχνε σιγά-σιγά τα άσχετα άτομα και άσχετα θέματα. Δυστυχώς όμως εξειδικευτήκαμε υπερβολικά θα έλεγα, αφού πλέον η γκάμα των συζητήσεων είναι πια πολύ περιορισμένη, όπως σωστά αναφέρθηκε.

Πολύ μεγάλη η συζήτηση, και δυστυχώς αυτή τη στιγμή βιάζομαι και δεν μπορώ να επεκταθώ. Εξίσου μεγάλο και δύσκολο θέμα είναι και το τι μπορούμε να κάνουμε για να βελτιώσουμε την κατάσταση. Κάτι που πρότεινα και συνεχίζω να προτείνω, είναι να (ξανα-)γίνουν πάλι συγκεντρώσεις και συναντήσεις, έστω και γρήγορες για ένα καφέ, αυτό θα βοηθήσει πάλι να ξαναβρεθούν τα άτομα και να ξαναέρθουν πάλι καινούργιες ιδέες για εκδηλώσεις, δραστηριότητες, κλπ.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Κάτι που πρότεινα και συνεχίζω να προτείνω, είναι να (ξανα-)γίνουν πάλι συγκεντρώσεις και συναντήσεις, έστω και γρήγορες για ένα καφέ, αυτό θα βοηθήσει πάλι να ξαναβρεθούν τα άτομα και να ξαναέρθουν πάλι καινούργιες ιδέες για εκδηλώσεις, δραστηριότητες, κλπ.

 
+1. με τα κυάλια βλέπαμε προτίστως συναντήσεις  ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος spider3

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συμφωνώ απόλυτα με τα παιδιά (korgy, Johnie).
Σαν νέο μέλος που είμαι θα ήθελα να καταθέσω τις απόψεις μου. Όταν ξεκίνησα να παίζω κιθάρα πριν 1,5χρόνο αυτό το φόρουμ δεν το γνώριζα και το βρήκα κατά τύχη μέσω google. Μπήκα, έγινα μέλος, αναζήτησα θέματα που ήθελα να ενημερωθώ και στο τέλος έθεσα τις απορίες μου.
Στα θέματα τεχικές τρόποι παιξίματος, έχει γίνει μία πολύ καλή προσπάθεια απο το φόρουμ.
Στα θέματα εξοπλισμου βρίσκεις αμέτρητα παρομοιότυπα θέματα, κυρίως για αγορά κιθάρας-ενισχυτή, εκεί εστιάζεται το πρόβλημα με τα νέα μέλη που δεν ψάχνουν στην αναζήτηση παλαιώτερων θεμάτων για τις ερωτήσεις-απορίες που έχουν και έτσι επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια.
Τέλος για τα θέματα που έχουν να κάνουν με μουσικα νέα και συναυλίες είναι καλό όποιος γνωρίζει κάτι να το γράφει εδώ για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι.
Για μένα που μένω στην Πάτρα και είναι λίγο πακέτο να πηγαινοέρχομαι κάθε βδομάδα Αθήνα, για θέματα μουσικής (όχι μόνο για κιθάρα), το φόρουμ αυτό με έχει εξυπηρετήσει πλήρως.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κατ αρχάς θέλω να συγχαρώ τον King_Mob/Roufus και όλους τους συμμετέχοντες, τωρινούς και μελλοντικούς, για την συζήτηση που ανοίχθηκε.
Και αυτό διότι η Ενδοσκόπηση είναι πάντα δείγμα ωριμότητας, προόδου και θετικής πρόθεσης για βελτίωση.
Υπό το φώς βέβαια αυτό, θα είχε μεγαλύτερη αξία να είχε ξεκινήσει από τους ιθύνοντες, αλλά όπως και να έχει, είναι πολύ χρήσιμη.

Προσωπικά βλέπω 2 κατηγορίες λόγων για την πτώση της δημοτικότητας, Εξωγενείς και Ενδογενείς:

Εξωγενείς λόγοι είναι αυτοί που αφορούν το περιβάλλον γύρω από το forum. Αφορούν τον ανταγωνισμό, και τις συνθήκες που επικρατούν.
Εδώ μπορώ να αναφέρω τις πετυχημένες προσπάθειες των άλλων forum, τα οποία φαίνεται να έχουν ενθαρρύνει περισσότερους ανθρώπους να είναι δημιουργικοί στην συμμετοχή τους στα δρώμενα, μέσα και έξω από το forum. Ενας άλλος εξωγενής λόγος που δεν έχει να κάνει με τα μουσικά forum είναι η ιδιαίτερη άνθηση των social media τα τελευταία χρόνια, όπως το facebook, στο οποίο πολλοί θα επιλέξουν πρώτα να δώσουν τον προσωπικό τους χρόνο, για πολλούς και ευνόητους λόγους. Για τους Εξωγενείς λόγους λίγα μπορούμε να κάνουμε, πέραν από το να τους αφουγκραστούμε και να ρυθμίσουμε κατάλληλα τις δικές μας άμεσες και μελλοντικές ενέργειες.

Στους Ενδογενείες λόγους μπορούμε να εστιάσουμε καλύτερα, μιας και εδώ υπάρχει περισσότερος έλεγχος και μπορούμε να αλλάξουμε -αν θέλουμε- κάποια πράγματα.
 Για μένα υπάρχουν 4 λόγοι που κατέστειλαν και συνεχίζουν να καταστέλουν την δημοτικότητα:

  • Επανάπαυση σε παλαιότερες δόξες και πρακτικές από εποχές μονοπωλιακής παρουσίας στον χώρο
  • Ελλειψη δημοσίευσης ενδιαφέροντος πρωτογενούς υλικού σε τρέχοντα θέματα και πεδία
  • Ελλειψη παροχής κινήτρων συμμετοχικότητας από έμπειρους γνώστες των επιθυμητών γνωστικών πεδίων, και
  • Ελλειψη δημοφιλών και αποτελεσματικών προωθητικών ενεργειών εντός και εκτός του forum για την έλκυση ενδιαφερόμενων

Αντίθετα με κάποιους, δεν θεωρώ τα νέα παιδιά που ρωτούν ερωτήσεις αρχαρίων ανασταλτικό παράγοντα, αντίθετα θεωρώ ότι η προσέλευση νέων παιδιών εδώ είναι ένα από τα ιδιαίτερα θετικά γεγονότα και η ευκαιρία μας να κάνουμε την σωστή ανανέωση. Σαφώς είναι καλό να ενθαρύνουμε τα νέα παιδιά να διαβάζουν πρώτα το κατάλληλο υλικό αντί να περιμένουν μασημένη τροφή, ώστε και εμείς να μην αναλλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια, αλλά η ένταξη αυτών των νέων και η ενθάρρυνση τους να συμμετέχουν δημιουργικά από τους παλαιότερους είναι μονόδρομος.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/10, 11:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Ωραιο θεμα...πραγματικα ωραιο θεμα και το σκεφτομουν πολυ τον τελευταιο καιρο οτι εχει συμβει κατι τετοιο.Οντως απο παλια..το κιθαρα εχει ζησει μεγαλες δοξες.Οι συναντησεις πολλες και πολυαριθμες.Αλλα πρεπει να συμφωνησω με τον Κιθαρωδο.Κουραζεται ο κοσμος.Κ γω ο ιδιος που ειμαι παλαιο μελος βλεπω οτι ελαχιστοι κυριολεκτικα εχουν μεινει απο την διετια 2003-2005.Και γω εχω κουραστει.Και πρεπει επισης να συμφωνησω και με τον Jimi Pap στα λεγαμενα του.

Ολα παιζουν ρολο.Και η "κουραση",και η "παραβιαση"(κατ εμε) ενος μουσικου φορουμ με πολιτικα θεματα(στο οποιο κακην κακως αναλωθηκα μια περιοδο),και η ηλικια των μελων,και το επιπεδο τους ,και η μουσικη τους προτιμηση.Επισης συμφωνω και επαυξανω και με τον Αδριανο.Οταν υπαρχουν τα facebook k myspace και οχι μονο..λογικο ειναι ο κοσμος να προτιμα τετοια μεσα.Επισης υπαρχουν ανταγωνιστικα φορουμ μουσικα που εχουν οντως περισσοτερη δεκτικοτητα σε αλλα ειδη μουσικης περαν της ροκ-μεταλ που αποτελει εδω μεγαλη πλειοψηφια.

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, είμαι από το σεπτέμβρη εγγεγραμμένος αλλά δεν "έτυχε" να γράψω κάτι παρόλο που πολλές φορές καθόμουν κάμποση ώρα και έψαχνα θέματα για να πω κάτι, το παραμικρό.

Μου κέντρισε το ενδιαφέρον το topic γιατί, σαν "τρίτος", πιστεύω πως μπορώ να πω τη γνώμη μου για το site μιας και δε το βλέπω τόσο συναισθηματικά όπως θα το έβλεπα αν ήμουν μήνες ή και χρόνια.

Κατ' αρχήν, είναι πολύ ευχάριστο που υπάρχει κάτι τέτοιο στο διαδίκτυο, μιας και πολλοί από εμάς λόγω υποχρεώσεων, τόπου διαμονής, περιβάλλοντος κλπ δεν έχουμε την ευκαιρία να συνομιλούμε καθημερινά με φίλους ή γνωστούς μας για κιθαριστικά-μουσικά θέματα, κυρίως γιατί σε πολλές περιπτώσεις αυτοί δεν υπάρχουν (δεν είναι και έυκολο να έχεις παρέα μουσικούς ή μπάντα).

Η "πτώση" του kithara πιστεύω είναι λογική και εξηγούμαι:

 - Το κιθάρα δεν είναι ειδησεογραφικό site, κοινώς δεν θα τραβάει κόσμο καθημερινά για μουσικά θέματα, πράγμα κακό μεν για το traffic,      καλό δε γιατί όσοι μπαίνουν έχουν κάποια σχέση με το χώρο καθώς για να βρουν το site είτε έψαξαν κάτι σχετικό στο google κλπ, οπότε  κοινώς δεν μπαίνει "όποιος να' ναι".

- Νομίζω πως εκεί έξω υπάρχουν αναρίθμητες πηγές για θεωρία, τεχνικές, και άλλα παρόμοια, όχι όπως πριν κάποια χρόνια που έπρεπε κάποιος να ψάξει αρκετά για να βρει κάτι συγκεκριμένο. Πλέον ακόμα και η wikipedia (από εκεί ουσιαστικά έμαθα μουσική όσο τραγικό και αν ακούγεται) έχει πάρα, μα πάρα πολλές πληροφορίες. Οπότε μάλλον άσκοπο για κάποιον να μπει σε ένα φόρουμ, να γράψει την ερώτηση, να περιμένει απάντηση, και αυτή να είναι και αμφιβόλου εγκυρότητας, όπως είναι λογικό.

Η "λύση" που θέλω να προτείνω είναι αυτό που κατα τή γνώμη μου θα κάνει την κοινότητα ξεχωριστή, αυτό που θα της δώσει ποιότητα και όχι ποσότητα. Είναι ουσιαστικά η μεταφορά αυτού που θα κάναμε με ένα φίλο μας -ή που θα συζητούσαμε κάπου έξω- στο φόρουμ. Να μοιραζόμαστε τη μουσική που γράφει ο καθένας, να ανοίγουμε μουσικο-φιλοσοφικές συζητήσεις, να μπει κάποιος ένα πρωί και να γράψει "μάγκες ακούστε το τάδε σόλο σε εκείνο το σημείο" και μετά να γίνει ανάλυση, συζήτηση, παραλλαγή, γενικά αυτά που θα έκανε ο καθένας μας μόνος του ή με ένα φίλο του δίπλα. Με άλλα λόγια, αν κάτι λείπει από το κιθάρα, αυτό είναι να γίνει κοινότητα, και όχι μουσική εγκυκλοπαίδεια. Να πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει και πάρα πολλά θέματα για να ξέρω τι κλίμα επικρατεί, αλλά είπα ό,τι είπα από το λίγο που παρακολουθώ.

Αυτά και ελπίζω να τα λέμε συχνότερα  ;) (μια συναντησούλα στην Πάτρα δεν θα με χάλαγε)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλα τα μέλη και τον Νέο Κιθαρωδό που απάντησαν για τα επικοδομιτικά ποστ τους και το πραγματικό ενδιαφέρον για το φόρουμ. Όλες οι απαντήσεις βοηθούν πραγματικά και πιστεύω θα μας δώσουν την σωστή κατεύθηνση για να αναζωογονήσουμε το kithara.gr. Πριν κάνω μια σούμα όσων ειπώθηκαν θα ήθελα να βάλω άλλον έναν ανασταλτικό παράγοντα που τουλάχιστον έχει προκύψει σε μένα για να ποστάρω νέα θέματα. Το γεγονός ότι ξέρω ότι δεν θα υπάρξουν απαντήσεις. Δηλαδή, έχω έτοιμες και θα μπορούσα να κάνω 5-6 δισκοπαρουσιάσεις, τον τελευταίο χρόνο έκανα αρκετές, αλλά θα έχει νόημα? Θα ενδιαφερθεί κάποιος? Θα είναι, το σημαντικότερο, χρήσιμες σε κόσμο? Ή θα περάσουν γρήγορα στα αζήτητα όπως και όλες σχεδόν οι δισκοκριτικές. Το ίδιο ισχύει και για μουσικά θέματα όπου αυτός ο φόβος ότι τελικά άπατο θα πάει το θέμα και δνε θα φανεί και σε κανέναν χρήσιμο αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα και αυτό οδηγεί προφανώς σε έναν φαύλο κύκλο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
Εγω αν και 2 χρονια που ειμαι στο φορουμ δεν εχω καταλαβει μεγαλη διαφορα(που σιγουρα υπαρχει).
Με τα παραπανω,που συμφωνω σε ολα δηλαδη θα ηθελα να προσθεσω οτι χρειαζεται διαφημιση και απο τα μελη προς αλλους μουσικους  αλλα και διαφημιση σε αλλες ιστοσελιδες σχετικα με την μουσικη.Επισης εγω αμα δεν επαιζα κιθαρα δεν θα ηθελα να ειμαι σε αυτο το φορουμ,γιατι για τα αλλα οργανα εχει λιγα πραγματα.Γενικως πιστευω πως χρειαζεται διαφημιση και καινουργια ενδιαφεροντα θεματα οχι μονο για την κιθαρα αλλα και για τα αλλα μουσικα οργανα.
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω όλα τα μέλη και τον Νέο Κιθαρωδό που απάντησαν για τα επικοδομιτικά ποστ τους και το πραγματικό ενδιαφέρον για το φόρουμ. Όλες οι απαντήσεις βοηθούν πραγματικά και πιστεύω θα μας δώσουν την σωστή κατεύθηνση για να αναζωογονήσουμε το kithara.gr. Πριν κάνω μια σούμα όσων ειπώθηκαν θα ήθελα να βάλω άλλον έναν ανασταλτικό παράγοντα που τουλάχιστον έχει προκύψει σε μένα για να ποστάρω νέα θέματα. Το γεγονός ότι ξέρω ότι δεν θα υπάρξουν απαντήσεις. Δηλαδή, έχω έτοιμες και θα μπορούσα να κάνω 5-6 δισκοπαρουσιάσεις, τον τελευταίο χρόνο έκανα αρκετές, αλλά θα έχει νόημα? Θα ενδιαφερθεί κάποιος? Θα είναι, το σημαντικότερο, χρήσιμες σε κόσμο? Ή θα περάσουν γρήγορα στα αζήτητα όπως και όλες σχεδόν οι δισκοκριτικές. Το ίδιο ισχύει και για μουσικά θέματα όπου αυτός ο φόβος ότι τελικά άπατο θα πάει το θέμα και δνε θα φανεί και σε κανέναν χρήσιμο αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα και αυτό οδηγεί προφανώς σε έναν φαύλο κύκλο.

Κατα αρχας..δεν γνωριζω 100% αν γιορταζεις σημερα...αλλα για καλο και για κακο..χρονια σου πολλα επ ευκαιρια  :) .
Τωρα οσον αφορα τα θεματα που λες...αν οντως εχεις δισκοκριτικες βαλτες.Το οτι δεν απανταει καποιος δεν σημαινει οτι δεν το ειδε.Κανε εσυ το ποστ..και καποιοι μπορει να απαντησουν ..καποιοι οχι.Αλλα ειμαι σιγουρος οτι πιο πολυ καλο κανουν αυτες οι κινησεις.Κοινως..."Κανε το καλο και ριχτο στο γιαλο"

Και αν ο καθενας λιγο λιγο(μαζι και γω) προσφερει με την σειρα του οτι μπορει απο τις γνωσεις που ενδεχομενως κατεχει...απο το τπτ ολο κ κατι καλυτερο θα χουμε.


It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Επίσης πιστεύω πως σε κάποιες κατηγορίες θα πρέπει να αλλάξουν οι συντονιστές.....βλέπουμε ότι σε πίνακες υπάρχουν μέλη που σκίζονται σπο ενδιφέρον και δεν είναι συντονιστές......και βλέπουμε επίσης να υπάρχουν συντονιστές που δεν ποστάρουν ποτέ τπτ...και εμφανίζονται μόνο αν χρειαστεί κάτι να πάει σε κάδο (και πάλι δύσκολα0).....γενικά αν μπουν άτομα που ενδιαφέρονται σε τέτοια πόστε θα ρολάρει καλύτερα το πράγμα....άποψη μου πάντα....

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
επειδη τουτη την την κοινοτητα την διαχειριζεται καποιος-οι το, πιο σωστο ειναι να κανουμε καποιες προτασεις
και αν γινουν δεκτες εγιναν.
το θεμα ειναι οτι απουσιαζουν ακομα και αυτοι που το διαχειριζονται οποτε τι ζηταμε απο τα νεα μελη.

οσον αφορα τις συναντησεις εχω να πω οτι δεν ειδα μια φορα να γινει μια συναντηση υστερα απο καποια συζητηση
ωστε να μπορουν να ερθουν και αλλα μελη απο αλλες πολεις.
πεφτει μια ημερομηνια ημερα Κυριακη και κοφτε τον λαιμο σας οσοι εχετε να ταξιδεψετε μετα γιατι συνηθως δουλευει ο κοσμος την Δευτερα.(μονο ο freemind κατι κανονιζει τωρα για τα Χρισ/να και το συζηταει.)
αυτη ειναι μια προταση.

δευτερη, καταργηστε την ενοτητα με τα πολιτικα.
           
               καταργηστε την ενοτητα με τα διαφορα

               ξεκινηστε διαγωνισμους με επαθλο καποιο ερημην δωρο ετσι για την φαση. καποιος θα κανει καποια προσφορα απο
               καποιο καταστημα που εχει και να κανει και την διαφημιση του.

               
σχεδόν οι  Το ίδιο
                ισχύει και για μουσικά θέματα όπου αυτός ο φόβος ότι τελικά άπατο θα πάει το θέμα και δνε θα φανεί και σε καν         χρήσιμο αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα και αυτό οδηγεί προφανώς σε έναν φαύλο κύκλο.

               συμφωνω με αυτο αλλα οπως λεει ο bassman show what ? εσυ καντο και ας μην απαντησουν θα το διαβασουν.

             παρα πολλα μπορουν να αλλαξουν παιδια αλλα...

             και πολυ λιγο  με απασχολει τι γινεται στα αλλα site.

           
             
            το πολυ metal εδω μεσα που το ειδατε βρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, είμαι από το σεπτέμβρη εγγεγραμμένος αλλά δεν "έτυχε" να γράψω κάτι παρόλο που πολλές φορές καθόμουν κάμποση ώρα και έψαχνα θέματα για να πω κάτι, το παραμικρό.

Μου κέντρισε το ενδιαφέρον το topic γιατί, σαν "τρίτος", πιστεύω πως μπορώ να πω τη γνώμη μου για το site μιας και δε το βλέπω τόσο συναισθηματικά όπως θα το έβλεπα αν ήμουν μήνες ή και χρόνια.

Κατ' αρχήν, είναι πολύ ευχάριστο που υπάρχει κάτι τέτοιο στο διαδίκτυο, μιας και πολλοί από εμάς λόγω υποχρεώσεων, τόπου διαμονής, περιβάλλοντος κλπ δεν έχουμε την ευκαιρία να συνομιλούμε καθημερινά με φίλους ή γνωστούς μας για κιθαριστικά-μουσικά θέματα, κυρίως γιατί σε πολλές περιπτώσεις αυτοί δεν υπάρχουν (δεν είναι και έυκολο να έχεις παρέα μουσικούς ή μπάντα).

Η "πτώση" του kithara πιστεύω είναι λογική και εξηγούμαι:

 - Το κιθάρα δεν είναι ειδησεογραφικό site, κοινώς δεν θα τραβάει κόσμο καθημερινά για μουσικά θέματα, πράγμα κακό μεν για το traffic,      καλό δε γιατί όσοι μπαίνουν έχουν κάποια σχέση με το χώρο καθώς για να βρουν το site είτε έψαξαν κάτι σχετικό στο google κλπ, οπότε  κοινώς δεν μπαίνει "όποιος να' ναι".

- Νομίζω πως εκεί έξω υπάρχουν αναρίθμητες πηγές για θεωρία, τεχνικές, και άλλα παρόμοια, όχι όπως πριν κάποια χρόνια που έπρεπε κάποιος να ψάξει αρκετά για να βρει κάτι συγκεκριμένο. Πλέον ακόμα και η wikipedia (από εκεί ουσιαστικά έμαθα μουσική όσο τραγικό και αν ακούγεται) έχει πάρα, μα πάρα πολλές πληροφορίες. Οπότε μάλλον άσκοπο για κάποιον να μπει σε ένα φόρουμ, να γράψει την ερώτηση, να περιμένει απάντηση, και αυτή να είναι και αμφιβόλου εγκυρότητας, όπως είναι λογικό.

Η "λύση" που θέλω να προτείνω είναι αυτό που κατα τή γνώμη μου θα κάνει την κοινότητα ξεχωριστή, αυτό που θα της δώσει ποιότητα και όχι ποσότητα. Είναι ουσιαστικά η μεταφορά αυτού που θα κάναμε με ένα φίλο μας -ή που θα συζητούσαμε κάπου έξω- στο φόρουμ. Να μοιραζόμαστε τη μουσική που γράφει ο καθένας, να ανοίγουμε μουσικο-φιλοσοφικές συζητήσεις, να μπει κάποιος ένα πρωί και να γράψει "μάγκες ακούστε το τάδε σόλο σε εκείνο το σημείο" και μετά να γίνει ανάλυση, συζήτηση, παραλλαγή, γενικά αυτά που θα έκανε ο καθένας μας μόνος του ή με ένα φίλο του δίπλα. Με άλλα λόγια, αν κάτι λείπει από το κιθάρα, αυτό είναι να γίνει κοινότητα, και όχι μουσική εγκυκλοπαίδεια. Να πω την αλήθεια δεν έχω διαβάσει και πάρα πολλά θέματα για να ξέρω τι κλίμα επικρατεί, αλλά είπα ό,τι είπα από το λίγο που παρακολουθώ.

Αυτά και ελπίζω να τα λέμε συχνότερα  ;) (μια συναντησούλα στην Πάτρα δεν θα με χάλαγε)

Αυτο ειναι πολυ σωστο, μιας και εγω βρισκομαι σε μια παρομοια περιπτωση.   Και το κιθαρα εινα μια ευκαιρια, οχι μονο για μενα, αλλα και για αλλα   μελη, που θελουν να συζητησουν για κατι που τους αρεσει, και θα ηταν   κριμα να σταματησει. Παντως, εγω προσπαθω και απαντω σε ποστ και θα ηταν   κριμα να κλεισει η μοναδικη πηγη απο την οποια εγω και φυσικα και αλλα   μελη στο φορουμ να κλεισει, γιατι το ενδιαφερον μας για αυτο ειναι   μεγαλο. Παντως, εγω πριν δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο φορουμ, και οταν το   βρηκα, πραγματικα χαρηκα γιατι επιτελους βρηκα ατομα να συζητω πραγματα   τα οποια μου αρεσουν. Τωρα, τι να σας πω. Μακαρι να μην "χαθει" αυτο το   φορουμ.(Δεν ξερω αν ειμαι εκτος θεματος, παντως ειδα το θεμα αυτο και   σκεφτηκα να εκφρασω την γνωμη μου).

Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Λοιποοοοοοοοοον...ακρως ενδιαφερουσες οι αποψεις που γραφονται παραπανω...γενικα κι εγω αν και ειμαι σχετικα νεο μελος (ενας χρονος σχεδον περασε απο τοτε που με υποστηκατε για πρωτη φορα  ;D ), παρατηρω οντως μια μειωση ακομα και σε σχεση με τις αρχες του καλοκαιριου...δλδ οταν επεστρεψα απο τις διακοπες στο τελος του Αυγουστου, παρατηρησα οτι τα θεματα που διαβαζα τις μερες πριν φυγω (δλδ τελη Ιουνιου) ηταν ακομα στην πρωτη σελιδα του εκαστοτε board και μαλιστα δεν ειχαν σημειωσει καν προοδο...

Γενικα υπαρχουν πολλοι παραγοντες που εχουν οδηγησει σ'αυτο το τελμα-παρακμη-πτωση-κορεσμο η οπως αλλιως θελετε...κανοντας μια σουμα ολων οσων εχουν γραψει οι παραπανω και προσθετοντας και την δικη μου αποψη εχουμε:

1) Κουραση των παλιοτερων μελων...ελαχιστοι απο τους χρηστες πριν απο το 2005 ειναι ακομα ενεργοι...και ακομα λιγοτεροι ειναι πραγματικα γνωστες σε κιθαριστικα θεματα...και ακομα κι αυτοι σιγουρα θα εχουν βαρεθει να απαντανε 18294817491708710700 φορες στα ιδια ερωτηματα

2) Κορεσμος στα θεματα...130580271734596292352456581 θεματα με τιτλους, οπως λεει και ο woodaki, του στιλ "Θελω κιθαρα που να ακουγεται σαν Iron Maiden", "Γινεται να βαλω Seymour Duncans στην κιθαρα μου?", "Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι τα κλειδια?" κλπ κλπ...νταξει και εγω ο ιδιος οταν πρωτογραφτηκα στο φορουμ ημουν τρελος ψαρακας (για να φανταστειτε ρωταγα πληροφοριες για τον ενισχυτη Koch Studiotone των 1000€...) αλλα ειχα διαβασει 5-10 θεματα προσανατολισμενα σε αρχαριους, και μετα ανοιξα ενα καινουριο...καποια στιγμη ομως παραπαει ολο αυτο το θεμα με ερωτησεις απο αρχαριους (οχι οτι εγω ειμαι ο Vai...) ΑΚΡΙΒΩΣ στο ιδιο μοτιβο με ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο ζητουμενο στιλ μουσικης...απλα στο ενα thread πχ λεει Slayer και στο αλλο Megadeth...η οταν ρωτανε πως σας φαινεται η ταδε κιθαρα η οποια για εναν περιεργο λογο εχει ενα επιθετικο σχημα και μαυρο χρωμα...ρε φιλος για μενα η Λες Πολ μπορει να ειναι καυσοξυλο γιατι πχ δεν με βολευει παικτικα...για σενα μπορει να ειναι η dream guitar σου...παιξε με 5-6-7 μοντελα δες αν σε βολευουν και μετα ρωτα για παραπανω πληροφοριες...

3) Η υπερβολικη αυξηση των θεματων πολιτικης και γενικα μη μουσικης φιλοσοφιας...το φορουμ λεγεται kithara.gr και οχι politikh_me_mia_pinelia_kitharas_gr...ας περιοριστουν λιγο αυτες οι συζητησεις απο ολους μας...οι περισσοτερες εχουν οδηγησει σε ατελειωτα flames...

4) Τα πολλα μη ενεργα μελη...μπαινουν, ρωτανε για την Ιμπανεζ η την Επιφον που θελουν και φευγουν...τα σχολια δικα σας...

5) Γιατι ρε παιδες κανεις δεν απανταει στα θεματα των Μουσικων νεων, των Δισκοπαρουσιασεων και των συναυλιων? Δλδ κανεις δεν ακουει πια μουσικη? Κανεις δεν παει σε συναυλιες?

6) Εδω ειναι ενας παραγοντας που δεν αναφερθηκε οσο θα επρεπε...η κατασταση που επικρατει αυτον τον καιρο...ΔΝΤ, μνημονιο και τα ρεστα και δεν συμμαζευεται...βλεπω οτι ολος ο κοσμος πλεον εχει βρεθει, απο εκει που ειχε δεν ειχε λεφτα καταφερνε να διαχειριζεται τουλαχιστον τα εξοδα του, σε ενα αδιεξοδο με περικοπες αποδοχων, μειωση της κινησης στην αγορα, αβεβαιο μελλον γι αυτον και τα παιδια του...σιγουρα το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτοταν να κανει θα ηταν το να μπει στο κιθαρα...η ζωη πλεον εχει αλλαξει και εκει που ειχαμε μια δυο ωριτσες να μπουμε και στο φορουμ τρεχουμε για να βγαλουμε κανα φραγκο...

7) Η ελλειψη συναντησεων...προσωπικα, θελω να γνωριστω με τα αλλα μελη αλλα...δεν γινεται καποια συναντηση...οχι απαραιτητα με πρωτοβουλια administrator η moderator...να μαζευτουμε 5-10 ατομα οπως ειχαν κανει περσι οι Βορειοι απο Σαλλλλλλλλονικα και να παμε για ενα καφεδακι η σε καποιο live κλπ κλπ...

Αυτα για τα προβληματα...τωρα τροποι αντιμετωπισης...

1) Προωθηση του φορουμ και διαφημιση του σε αλλους ιστοχωρους...

2) Ανοιγμα θεματων κοινου ενδιαφεροντος οπως πχ αυτο που ειπε ο Johnnie Darko με τις ρυθμισεις για διαφορα μηχανηματα

3) Συναντησεις...

4) Περιορισμος (οχι απαραιτητα καταργηση) πολιτικων και γενικοτερα ασχετων με τη μουσικη συζητησεων

5) ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ οσων θεματων ρωτανε κατι το οποιο εχει απαντηθει 912918451835810731759137519 φορες...

6) Οπως λεει και ο master of puppets...τοποθετηση νεων ατομων στη θεση του συντονιστη

7) Καλυτερη συνδεση μεταξυ των διαφορων τμηματων του κιθαρα...πχ η κατηγορια των στιχων ειναι ουσιαστικα 10-20-30-χ-ψ ατομα που σχολιαζουν ο ενας τα ποιηματα του αλλου...πως να το πω...σαν ξενο σωμα...το μονο αλλο μερος στο οποιο ποσταρουν ειναι στα ¨Διαφορα"...καμια σχεση με κιθαρα και οι δυο πινακες...

Τελος πιστευω οτι η ασχολια του φορουμ μονο με την κιθαρα καθε αλλο παρα κακη ειναι...αν εμπαιναν και αλλα οργανα πιο σπανια θα εμπαιναν οι παικτες τους μια στο τοσο και μετα θα κουνουσαν το μαντηλι...

Αυτα απο μενα... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/10, 17:10 από Panos_Stargazer »
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Είμαι σχετικά φρέσκος στο Kithara ,το παρακολουθώ
από  παλιότερα αλλά εγγραφή έχω κάνει 1.5 χρόνο τώρα (αν θυμάμαι καλά)...
Θα προσπαθήσω να συνεισφέρω  με τη γνώμη μου...



1) όπως έχουν πει και άλλοι, θεματικές ενότητες που θα φέρει κοντά ανθρώπους με κοινές εμπειρίες όπως αυτο που είπε κάποιος πριν  με τις ρυθμισεις για διαφορα μηχανήματα (πεταλιερες , πετάλια κλπ)

2) Συναντήσεις, σίγουρα είναι καλύτερο από ένα ξερό πληκτρολόγιο (και που ξέρεις μπορεί να γίνουμε και φίλοι...)

3) Τσεκάρισμα στα πολιτικά και λοιπές κόντρες,όχι απαγόρευση,αλλά τράβηγμα αυτιού όταν κάποιος βρίζει ή δεν επιχειρηματολογεί

4)Σίγουρα κλείδωμα σε ερωτήσεις , που όπως είπε σωστά φίλος έχουν απαντηθεί ν φορές και θα έλεγα και ένα μίνιμουμ ποσταρίσματος πριν μπορέσει κάποιος ν' ανοίξει θέμα,έτσι θα γλυτώσουμε από το hit 'n'run...

5) Πιθανώς τοποθέτηση νέων mod,που θα έχουν χρόνο ασχοληθούν σοβαρά και ενεργά,θα δώσει "ζωή" στο φόρουμ...



Αυτά...



Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Για μενα, η βασικοτερη αιτια ειναι οτι πολλοι βαριουνται να δραστηριοποιηθουν για το forum, αναμεσα τους κι εγω, ενω μερικοι που δε βαριουνται, δεν εχουν το χρονο να το κανουν...

Επιπλεον, κακα τα ψεμματα, μερικοι απο εμας εχουν κουραστει κιολας τοσα χρονια να συζητανε τα ιδια και τα ιδια...ειδικα στα κοινωνικο-αθλητικο-οικονομικο-πολιτικα, ξερω τι θα πουν οι περισσοτεροι πριν καν το πουν.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Μπράβο στον King_Mob/Rufus που άνοιξε το θέμα, και σε όλους όσους συνεισφέρουν με τις σκέψεις τους.
Προσωπικά, λόγω δουλειάς τρέχω και δεν φτάνω αυτόν τον καιρό, οπότε μπαίνω και γράφω πολύ σπανιότερα. Και νωρίτερα όμως είχα διαπιστώσει μία "πτώση".

Τι μπορεί να γίνει; Σίγουρα κάποια από αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω... εγώ θα τονίσω για άλλη μία φορά την πρόταση για πίνακα με reviews, που συζητήθηκε με αρκετές προτάσεις (εδώ) αλλά έμεινε εκεί. Μέσω ενός τέτοιου πίνακα και με αρκετή προσπάθεια των παλιών, μπορεί ίσως και να λυθεί εν μέρει το πρόβλημα των επαναλαμβανόμενων ποστ για τα ίδια όργανα-ενισχυτές. Π.χ. ένα ωραίο review για τον Roland Cube, συζήτηση από κάτω, και τέρμα τα threads με ερωτήσεις "Θέλω να πάρω Cube, αξίζει;;". Και ούτω καθεξής για τις Squier, τις Epiphone, τις Fender, τους Marshall, που συνεχίζουν να μας "ζαλίζουν" καθημερινά. Το ίδιο φυσικά και για πιο hi-end/σπάνια/παράξενα όργανα - ενισχυτές - εφφέ κλπ., απλώς τονίζω την ανάγκη των review για entry level εξοπλισμό, για να προσελκύει μεν νέο κόσμο το φόρουμ, αλλά να μη λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια.

Ελπίζω επίσης -πέραν των απλών συναντήσεων- να ξαναγίνει φεστιβάλ, αν και ξέρω πόσο δύσκολο είναι, και πόσο τρέξιμο έπεσε στο προηγούμενο.

Γενικά, σωστά ειπώθηκε  ότι για να ανέβει επίπεδο το φόρουμ χρειάζεται εθελοντική προσφορά, είτε αυτό λέγεται γράφω μία δισκοκριτική, είτε ένα άρθρο, είτε ένα review... οι διαχειριστές/συντονιστές προσφέρουν το πλαίσιο, αλλά το φόρουμ είναι οι χρήστες του. Συνεπώς, ας βάλει ο καθένας το λιθαράκι του.

Υ.Γ. Πολύ θα εκτιμούσα επίσης γνώμες των υπόλοιπων διαχειριστών/συντονιστών.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/03, 02:55
από H4RRY
9 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/04, 12:06
από old_lion
0 Απαντήσεις
2112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/04, 01:45
από dora
1 Απαντήσεις
1759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/06, 18:53
από GIORGOS KANLIS
3 Απαντήσεις
2344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/08, 00:35
από MACMISIAS
8 Απαντήσεις
4785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 14:53
από Arg0
42 Απαντήσεις
15026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/10, 01:28
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/16, 23:31
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/16, 21:57
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/22, 15:32
από ΠΟΙΟΣ