Αποστολέας Θέμα: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!  (Αναγνώστηκε 3619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« στις: 21/08/11, 04:14 »
Μιας και σε 9 μέρες (30 Αυγούστου) θα παρουσιαστεί ο δίσκος, είπα να ανοίξω το θεματάκι να σαχλαμαρίσουμε.. :P

Δεδομένα:

- Ο Frusciante αποχώρησε από την μπάντα και ο νέος δίσκος θα είναι ένα στοίχημα τόσο για τα άλλα μέλη, όσο και για τον νεόφερτο Josh. Όχι ότι ο Frusciante άφησε τους peppers έχοντας γράψει τον καλύτερο δίσκο (προσωπικά θεωρώ το Stadium Arcadium πατάτα όσο δεν πάει) αλλά δε χρειάζεται να αναφερθούμε στους ύμνους που ηχογράφησε μαζί τους και στο τι ήταν ο Frusciante για τους peppers...

- Το album έρχεται μετά από ένα μεγάλο διάστημα 5 χρόνων, το μεγαλύτερο που είχαν ποτέ οι red hot. Ένα κενό που δημιουργήθηκε λόγω κούρασης όπως δήλωσαν και που έκανε αρκετούς να πιστέψουν (αναλογιζόμενοι και τα side-project των μελών) ότι βαρέθηκαν και θα διαλύονταν.

- Τίτλος Album: I 'm With You.

 Tracklisting:
1. Monarchy of Roses2. Factory of Faith3. Brendan's Death Song4. Ethiopia5. Annie Wants a Baby6. Look Around7. The Adventures of Rain Dance Maggie8. Did I Let You Know9. Goodbye Hooray10. Happiness Loves Company11. Police Station12. Even You Brutus?13. Meet Me at the Corner14. Dance, Dance, Dance

- Η μπάντα δημοσίευσε το ένα από τα κομμάτια του δίσκου (The Adventures of Rain Dance Maggie) με το video clip του.



Σχόλια:

Προσωπικά, βλέποντας τον καινούριο κιθαρίστα απογοητεύτηκα. Τσέκαρα το καινούριο κομμάτι, καθώς και κάποια άλλα από live που κυκλοφορούν στο youtube. Δεν είναι ότι είναι κακός ή κάτι τέτοιο.. Αλλά νομίζω πως είναι καθαρή αντιγραφή του Frusciante... Ο ήχος του, οι κινήσεις του, το όλο στυλ του... Ο Navarro για παράδειγμα που στα μέσα του '90 αντικατέστησε τον Frusciante, μπορεί να έφαγε κράξιμο από πολλούς αλλά έδωσε το δικό του στυλ και νέα πνοή στη μπάντα! Και έγραψε και κομματάρες (π.χ. coffee shop). Τέσπα, ελπίζω να είμαι λάθος!

Σχετικά με το κομμάτι τώρα, αυτό καθαυτό.. Η πρώτη ακρόαση με ξενέρωσε άγρια... Μου φάνηκε ανιαρό, η κουδούνα κάπου δε μου κόλλαγε, ενώ το refrain μου θύμισε τα γλυκανάλατα του Stadium Arcadium... Με κάποιες ακροάσεις ακόμα όμως άρχισα να κολλάω! Το μπάσο είναι πολύ πιασάρικο τελικά και σου κολλάει (οκ, Flea, εγγύηση) και γενικά το βρήκα αρκετά καλό. Με εξαίρεση το refrain που ακόμα με χαλάει.. Έχω ακούσει και κανα-δυο ακόμα κομμάτια από live τους, θα περιμένω να τα ακούσω όμως κανονικά (το ένα ανυπομονώ να το ακούσω στο δίσκο)..

Σε σχέση με το Stadium Arcadium, ο αριθμός των κομματιών είναι ακριβώς ο μισός (μάλλον έβαλαν μυαλό). Επίσης, το album έχει πιο πιασάρικο όνομα αυτή τη φορά... Άντε να βγαίνει να το ακούσουμε...











Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #1 στις: 21/08/11, 09:50 »
και γω που ειδα το βιντεο που μας παρεθεσες δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε....παρολο που δεν ειμαι φαν τον rhcp ειχα ακουσει καποια κομματια τους απο την εποχη που ο john ηταν στην μπαντα και μου αρεσαν κανα δυο.....προσωπικα θεωρω οτι  μπασιστας τους τα σπαει,ειναι κορυφαιος...το around the world (που ειναι απο τα κορυφαια κομματια τους) βασιστηκε ολοκληρο πανω στον balzary αρα συμφωνω με αυτο ;) :

(οκ, Flea, εγγύηση)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #2 στις: 21/08/11, 12:15 »
Να αναφερθώ στο κομμάτι αρχικά. Μου φαίνεται τυπικό RHCP κομμάτι από αυτά που αποτέλεσαν το stadium arcadium που μπορεί να μην ήταν δισκάρα αλλά προσωπικά μου άρεσε και πιστεύω ότι αν κρατάγανε τα καλά κομμάτια από τους 2 δίσκους θα είχαν έναν πολύ δυνατό. Το κομμάτι όμως δεν έχει κάνει κάποιο βήμα παραπέρα από εκεί. Επίσης, όσον αφορά τον νέο κιθαρίστα, δεν νομίζω ότι πρέπει να τον κρίνουμε από αυτό το τραγούδι διότι δεν νομίζω οτι δίχνει ούτε στο ελάχιστο το τι μπορεί να κάνει και τι μπορεί να προσφέρει, περνάει αρκετά αδιάφορος για μένα και το κομμάτι σώζει το γιγαντιαίο rythm section και η γνωστή φωνή που έχουμε συνηθίσει. Συνολικά είναι ένα μέτριο προς καλό κομμάτι που θα σου κάτσει το ρεφρέν για όσο καιρό θα παίζεται και στα ραδιόφωνα.

Πάντως ότι και να λέμε το να μπαίνεις για παπούτσια του Frusciante δεν είναι και λίγο και θέλει να είσαι κιθαρίστας με @@. Είναι δύσκολο να πούμε από ένα κομμάτι και νομίζω θα είναι δύσκολο να πούμε και από τον δίσκο διότι δεν βλέπω και την μπάντα να έχει διάθεση να αλλάξει πολλά πράγματα, ίσως να είναι λίγο φοβισμένη ακόμα. Τουλάχιστον αυτή η αίσθηση μου βγαίνει εμένα.  Θα δούμε τώρα, μακάρι να είναι δισκάρα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #3 στις: 21/08/11, 12:58 »
Εχοντας ακουσει και εγω μερικα τραγουδια σε κακη ποιοτητα ηχου και απο live καταληγω στο συμπερασμα οτι ειναι ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση. Παλιοτερα ειχα γραψει οτι ειχα την ελπιδα το νεο αλμπουμ να ειναι πιο ρυθμικο και groovy και οχι να βασιστει σε μελωδικες εμπνευσεις οπως τα by the way και stadium. Εδω ακουω κομματια που εχουν τη βαση τους στο groove αλλα απο την αλλη η πρωτη εντυπωση που μου αφηνουν ειναι οτι θα μπορουσαν να ειναι και καλυτερα. Φυσικα για την τελικη κριση θα περιμενω να ακουσω το αλμπουμ απλα ελπιζω να υπαρχουν εκει και κομματια που να μπαινουν στο club των give it away, can't stop, around the world, by the way, power of equality κτλ. γιατι στο stadium arcadium απλα δεν υπηρχαν.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #4 στις: 21/08/11, 17:15 »
επειδή ακούω και τη solo δουλειά του Frusciante (για να καταλάβετε πόσο υποκειμενικός θα είμαι :P ) δεν περιμένω να ακούσω επιτυχίες όπως αυτές των παλιών RHCP....
όχι,όμως πως δεν περιμένω να βγάλουν τίποτα εύηχο....
εν αναμονή....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #5 στις: 21/08/11, 18:16 »
το νεο αλμπουμ να ειναι πιο ρυθμικο και groovy και οχι να βασιστει σε μελωδικες εμπνευσεις οπως τα by the way και stadium
:up

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #6 στις: 21/08/11, 20:24 »


Πεθαίνω.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #7 στις: 21/08/11, 22:16 »
Η αλήθεια είναι ότι το μουστάκι είναι μόνο respect
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #8 στις: 23/08/11, 11:46 »
Και επειδή εμείς στο kithara μαθαίνουμε ΠΡΩΤΟΙ τις εξελίξεις...  8) :P :P

http://www.youtube.com/user/bergjasper#p/u

Καλή ακρόαση.. Τώρα το ακούω κι εγώ, για να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #9 στις: 23/08/11, 21:09 »
Με μια πολύ πρόχειρη ακρόαση, απογοητεύτηκα.. Κρατάω μια πισινή γιατί όπως είπα, πολύ πρόχειρη...

Τελικά το The Adventures (κλπ κλπ.....) είναι μάλλον από τα ωραία κομμάτια του album... Ωραίο είναι επίσης το Look Around.. Το συγκεκριμένο το είχα ακούσει από live (μέσω κακής λήψης από κάμερα κινητού) και περίμενα πώς και πώς να το ακούσω όπως λέω και στο πρώτο ποστ... Το περίμενα ελαφρώς καλύτερο πάντως, λίγο πιο δυνατό! Anyway, έχουν ξερφύγει απ ότι φαίνεται από τα groovy-funky κομμάτια που κάποτε έβγαζαν, ακόμα και από τα pop-rock που είχαν όμως το groove μέσα τους...

Υ.Γ. Τώρα ακούω το blood sugar sex magik... :(

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Λίγο πριν το νέο album των Peppers!
« Απάντηση #10 στις: 23/08/11, 21:36 »
Mε μια προχειρη ακροαση και εγω του βαζω περιπου ενα 7.
Εχει απομακρυνθει απο το funk και παει καπως προς το rock/punk rock, εχει βγαλει πολυ μπροστα το μπασο και εχει ψιλοθαψει την κιθαρα και τα μερικα κομματια που εχουν πληκτρα με την πρωτη ακροαση μου φανηκαν σα να διασκευαζουν οι peppers καποιο κομματι που δεν ξερω.
Εχει και 5-6 κομματια που μου αρεσαν αλλα κανενα δεν εκανε το μεγαλο μπαμ.
Οσο για καλυτερο μαλλον θα ελεγα το goodbye hooray
Θα ριξω και μερικες σωστες ακροασεις (και αν βρω την ευκαιρια για live τους θα παω με τα χιλια) αλλα αν παλι χρειαζεται να πεισουμε τους εαυτους μας οτι μας αρεσει αστα να πανε
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 00:20
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/05, 18:51
από Joef - Über Alles
17 Απαντήσεις
5778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/06, 19:07
από Fteo
0 Απαντήσεις
1766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/07, 13:37
από TAXIS
13 Απαντήσεις
4390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 18:51
από MISTREATED
13 Απαντήσεις
4816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 14:28
από red hot
57 Απαντήσεις
16482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 15:08
από Crazy Heart
9 Απαντήσεις
4096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/13, 14:43
από Yet!
1 Απαντήσεις
3829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/19, 17:26
από Dagoth
0 Απαντήσεις
2603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 20:09
από Dagoth