Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #50 στις: 29/01/07, 12:17 »
Χμ..τι να προσφερουν? Την κατανοηση του ο,τι παντα καποιοι "υπευθυνοι" θα δρομολογουν τα γεγονοτα οπως εκεινοι θελουν?




Βασικα αλλο εννουσα αλλα δεν πειραζει! :)
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #51 στις: 29/01/07, 21:53 »
freemind
καλα αυτο νομιζεις οτι γινεται?Αν εχεις τετοια εντυπωση εισαι εντελως αλλου..δηλαδη εγω πχ που ημουνα απο  τη 1 μεχρι τισ 8.00 στη σχολη μου καθομουνα για να δω σε  ποια καφετερια να παω..
Το σκεφτηκες πολυ για να το γραψεις?οσον αφορα στα υπολοιπα γεγονοτα που εγραψα,γιατι δεν ανεφερες κατι?Ο σκοπος της απαντησης μου ηταν να γνωστοποιησω καποια γεγονοτα..εσυ δε σταθηκες αυτο,αλλα προσπαθησες να μειωσεις τη νοημοσυνη μου..εγω ετσι το καταλαβα,και νομιζω οτι κρινεις λαθος..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #52 στις: 29/01/07, 22:09 »
Σοφία μιας που μαι στην ΑΣΟΕΕ με νοιάζει να μην καταστρέφεται η σχολή μου κάθε τρεις και λίγο στο όνομα αυτού του έρμου του ασύλου.
Επίσης επειδή όπως είπα είμαι στην ΑΣΟΕΕ αυτά περί ξύλου σε φοιτητές που πήγαν να μπουν στη σχολή μια μέρα πριν τον τριήμερο εορτασμό δεν ισχύουν.Ναι η σχολή έκλεισε νωρίτερα, το ξέραμε νωρίτερα, τέλος.
Έτσι για να ξέρουμε τι λέμε....


Επίσης το επιχείρημα "θέλουμε το άσυλο για να κάνουμε ελεύθερα καταλήψεις και συνελεύσεις βλ.χάος και 300 άτομα να μιλούν ταυτόχρονα χωρίς νόημα με εκπλήσσει αν μη τι άλλο.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #53 στις: 29/01/07, 23:22 »
καλα θες να μου πεις οτι λεω ψεμματα?
δεν εχω λογο νομιζω..
Για τους ασφαλιτες που καλεσε η ΔΑΠ σημερα στο ΠΑΠΕΙ τι εχετε να πειτε?και αυτο απολυτα φυσιολογικο ειναι?η μηπως λεω ψεματα?

το χαος με τα 300 ατομα να μιλανε ταυτοχρονα χωρις νοημα δεν το εχω ζησει..
εμεις κανουμε τις συνελευσεις,αρα στο χερι μας ειναι και το επιπεδο συζητησης!επομενως το χαλι για το οποιο μιλας,αντιπροσωπευει ισως και το ποιον των ατομων(δεν θελω να υποβαθμισω κανεναν,αλλα ετσι ισως ειναι)
εμαι αρχιτετονικη και στη συνελευση,αν τυχει να μιλαω στο κινητο μου πχ,ψυθιριζω και νιωθω ασχημα!μια χαρα συζητηση ουσιαστικη γινεται τις περισσοτερες φορες..επιπλεον εχω παρακολουθησει συνελευση σε ηλεκτρολογους-μηχανολογους και πολιτικους μηχανικους..Εκει εχει πιο νταβαντουρι βεβαια,αλλα παλι μια χαρα ουσιαστικη ηταν η συνελευση στην οποια ειχα παει..και οχι των 3οο ατομων αλλα των 1700

δεν μπορω να ακουω πια γενικευσεις και ανακριβειες..μπορεις να μιλας για τη δικη σου σχολη..αν ειστε εσεις μπαχαλο και δεν μπορειτε να κανετε συνελευση,δεν κανεις τιποτα με το να το κατηγορεις..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #54 στις: 30/01/07, 08:37 »
Nομίζω πως είμαι σαφής όταν γράφω κάτι.
Μίλησες για την ΑΣΟΕΕ και εκεί σε διόρθωσα οπότε κοίτα αν μιλησα για το ΠΑΠΕΙ.
Όπως επίσης μίλησα για τη συνέλευση πάλι στην ΑΣΟΕΕ γιατί σ αυτή τη σχολή είμαι, να χαίρεσαι τη δική σου που την κάνετε υπό κανονικές συνθήκες, μακάρι να γινόταν και στη δική μας έτσι.
Όσο για τις γενικεύσεις και τις ανακρίβειες μάλλον εσύ τις κάνεις...και ενδεικτικά να σου αναφέρω πως καταπάτηση ασύλου σημαίνει να μπει η αστυνομία μέσα στο πανεπιστήμιο στη δική μου τη σχολή όμως η αστυνομία ήταν απ έξω εκτός αν το άσυλο περιλαμβάνει και το πεζοδρόμιο.Το ότι στο δικό σου τμήμα όλα γίνονται καλώς δε σημαίνει πως αυτό συνεπάγεται για το σύνολο των σχολών.Αυτό ειναι γενίκευση....

Η γνώμη μου για την εκκλησία είναι πάνω κάτω γνωστή, δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις.
Αυτή τη στιγμή "κάποιοι" έχουν καταλάβει την εκκλησία στην πανεπιστημιούπολη, δεν αφήνουν τους πολίτες να μπουν μέσα, θέλουν να βγάλουν και τους ιερείς έξω για να κάνουν κατάληψη εκτός του ότι έχουν "διακοσμήσει" το κτίριο απ έξω.Φυσικά η αστυνομία δε μπορεί να επέμβει λόγω του ασύλου.Έχουν πάει καθηγητές εκεί και πάει και ο πρύτανης να πείσουν τους αγωνιζόμενους "φοιτητές" να φύγουν.
Αυτή είναι η διακίνηση ελεύθερων ιδεών που προστατεύει το άσυλο?
Δυστυχώς τα όρια έχουν χαθεί προ πολλού....
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/07, 08:46 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #55 στις: 30/01/07, 09:13 »
Ρε σεις, μη τρελαίνεστε.
Δεν υπάρχει κανένα πανεπιστημιακό άσυλο. Υπάρχει το λημέρι του Νταβέλη και του Κίτσου του καραληστή, αυτό υπάρχει. Κι εξηγούμαι:
Το πανεπιστημιακό άσυλο θεσπίστηκε κι ισχύει για την προστασία της ελεύθερης έκφρασης των ιδεών και της απρόσκοπτης διδασκαλίας μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους. Αυτό. Τέλος!
Τώρα, όλοι ξέρουμε πως στα πανεπιστήμια ισχύει μια ιδιότυπη δικτατορία που ασκείται αυθαίρετα και στυγνά από μερικές πολύ συγκεκριμένες φοιτητικές παρατάξεις της εξοκοινοβουλευτικής αριστεράς. Αν κάποιον δεν τον γουστάρουν, απλά δεν μπορεί να πάει στο πανεπιστήμιο και να μιλήσει, χωρίς να προκληθούν τραμπουκισμοί κι επεισόδια. Έχουμε καταντήσει στο σημείο που να χρειάζεται κάποιος μπράβους για να κάνει μια ομιλία μέσα σ' ένα αμφιθέατρο! Αν οι φοιτητικές συνελεύσεις πάρουν αποφάσεις που δεν τους βρίσκουν, τους εν λόγω κυρίους,  σύμφωνους, απλώς κάνουν παρασυνελεύσεις και αποφασίζουν μεταξύ τους ό,τι γουστάρουνε, το οποίο στη συνέχεια  επιβάλουν ετσιθελικά. Είδαμε απ' αυτούς μερικές συμπεριφορές τόσο φασιστικές, που θα μπορούσαν με ευκολία να χαρακτηριστούν νεοναζιστικές. Να σας θυμίσω το κτίσιμο (!) του πρύτανη του Δημοκρίτειου (αν δεν κάνω λάθος) μέσα στο γραφείο του, τα πρόσφατα επεισόδια, όπου απαγόρευσαν στους επί πτυχίο να δώσουν εξετάσεις, τις αυθαίρετες καταλήψεις σε πείσμα των αποφάσεων της πλειοψηφίας των φοιτητικών συλλόγων κι ένα σωρό άλλα δείγματα καταπάτησης κάθε έννοιας πανεπιστημιακού ασύλου. Όσο για τους μπάχαλους που καπηλεύονται και απαξιώνουν το πανεπιστημιακό άσυλο για να παίζουν τους κλέφτες κι αστυνόμους, τι να πει κανείς; Είναι δυνατόν να βρίσκεται κάποιος μέσα στον πανεπιστημιακό χώρο και να προσπαθεί να πυρπολήσει, δηλαδή να δολοφονήσει, άλλους ανθρώπους που βρίσκονται απ' έξω, έστω κι αν αυτοί είναι άνδρες των ΕΚΑΜ; Τι άσυλο είναι αυτό, βρε σεις; Ο νόμος είναι σαφής: σε περιπτώσεις τέλεσης αυτόφωρων κακουργηματικών πράξεων, δεν απαιτείται ούτε απόφαση της συγκλήτου περί άσρης, ούτε εισαγγελική παραγγελία, ούτε τίποτε απολύτως. Η αστυνομία απλώς επεμβαίνει και συλλαμβάνει τον δράστη. Δηλαδή, αν τη νύχτα κάποιος βιάζει μια γυναίκα μέσα στο προαύλιο του ΕΜΠ και γίνει αντιληπτός, η αστυνομία θα πρέπει να ξυπνήσει τον πρύτανη, ο οποίος να συγκαλέσει την σύγκλητο, για να αποφασίσουν αν θα επιτρέψουν την είσοδο της αστυνομίας, ή θα ψάξουν να βρουν τον εισαγγελέα υπηρεσίας για να δώσει την σχετική εντολή;
Θα τρελαθούμε τελείως;
Η ουσία είναι πως το πανεπιστημιακό άσυλο, που κερδήθηκε με αγώνες και με αίμα για να κατοχυρώσει και να θωρακίσει ατομικά δικαιώματα και δημοκρατικές ελευθερίες της πανεπιστημιακής κοινότητας απέναντι σε (παρα)κρατικές αυθαιρεσίες, απαξιώνεται και καταστρατηγείται κάθε μέρα από μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, εξυπηρετώντας, ουσιαστικά, εκείνους που απεργάζονται την κατάργησή του.
Και στο τέλος, όταν θα καταργηθεί, ο περισσότερος κόσμος θα πει: "Ουφφφφ! Γλυτώσαμε επιτέλους!", να αυτός είναι ο σκοπός όλης αυτής της αλητείας.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #56 στις: 30/01/07, 10:20 »
Ισως, μετα απο το θεμα "Εγχειριδιο Ιστοριας", η δευτερη φορα που συμφωνω απολυτα με τον Ιανο και με τις θεσεις που εκφραζει.

Σοφια, ασε με να πιστευω πως μισα απο τα γεγονοτα που αναφερεις τα εμαθες απο τριτους και δεν ησουν παρων για να διαπιστωσεις εαν οι "φιλοι" σου "φουσκωναν" τα πραγματα για να συνεχισουν να ζουν σε αυτον τον πλαστο κοσμο που εχουν δημιουργησει. Εαν ησουν παρων σε ολα αυτα, τοτε να σε κανουν ανταποκριτη του Ριζοσπαστη ( αληθεια, πιστευεις πως το ραδιο αρβυλα της σχολης, δεν υποβιβαζει τη νοημοσυνη σου οσο και ο Ριζοσπαστης? Για σκεψου το λιγο ), αλλα πολυ αμφιβαλλω πως ησουν. Αυτα τα βλεπουν μονο "λιγοι" κατα παραξενο τροπο.

Και ειναι τελειως υποκειμενικο το να λεμε πως γινονται οι συνελευσεις. Εσυ μπορεις να θεωρεις πως μια "χαβρα Ιουδαιων" ειναι μια φυσιολογικη κατασταση για μια φυσιολογικη Συνελευση, ομως καποιοι αλλοι να το θεωρουν βαβουρα ( ιδιαιτερα οταν ολες οι αριστερες παραταξεις μαλωνουν για το ποιος θα πει τη μεγαλυτερη σοφια ).
Παντως το ο,τι εσεις κανετε μια καλη συνελευση, δεν σημαινει πως ειναι και η κατεξοχην ενδεικτικη κατασταση στις υπολοιπες συνελευσεις. Κοινως, δεν περιστρεφεται ολη η Παιδεια γυρω απο τη δικη σου σχολη. Καποια στιγμη πρεπει να το μαθετε αυτο! Δυστυχως, υπαρχουν αλλα 400+ τμηματα, τα οποια συμμετεχουν στη διαδικασια της συνελευσης και εκει δεν ειναι τοσο πολιτισμενα τα πραγματα. Οποτε "γενικευση" ειναι απαραιτητη μιας και μιλαμε για ενα θεμα ( ασυλο ) που αφορα ΟΛΕΣ τις σχολες ( και οχι μονο το αρχιτεκτονικοκεντρικο συστημα ) και "ανακριβεια" ειναι να κρινεις ολες τις σχολες με βαση τη δικη σου.
Και ξερεις τι μου κανει εντυπωση? Πως ενω ολα τα κρινεις με βαση τη δικη σου σχολη, οταν αναφερεις γεγονοτα καταπατησης του περιβοητου ασυλου, αναφερεσαι και σε αλλες σχολες! Τελικα, πρεπει να πετυχατε το ταξιδι στο χωροχρονο εσεις εκει περα στο Πολυτεχνειο!
Ειπαμε..οταν αποκτησεις θεσεις και εχεις και αποψεις, ελα να συζητησουμε. Μεχρι τοτε, δεν μπορω να δεχτω πως χωρις τη δραση, δεν υπαρχει αντιδραση ( και αυτο αναφερεται σε αλλο θεμα "με τις καμερες" ).
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/07, 10:21 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #57 στις: 30/01/07, 11:02 »
Αυτα που ανεφερα εννοεται οτι εμαθα απο τριτους..δεν γινεται να διακτινιζομαι σε ολη την Ελλαδα,ομως δεν τα θεωρω "αρβυλα της σχολης",σκεπτομενη τα ατομα που μου τα ειπαν,αλλα και αλλες ενεργεις που γινονται απο πλευρας αστυνομιας στους χωρους του πανεπιστημιου..Πχ ειμαι σε θεση να βλεπω ασφαλιτες στη δικη μου σχολη..επομενως δεν θεωρω υπερβολη την φιλη μου που μου ειπε οτι χθες στο ΠΑΠΕΙ τους κουβαλησε η δαπ για να παιξουν ξυλο..
πραγματι το ασυλο δεν πιανει και τα πεζοδδρομια,αλλα ειναι τουλαχιστον προκλητικο να τη στηνουν απεξω η να κανουν και συλληψεις..Και θυμιζω τον κυπριο φοιτητη,που ειχαν πλακωσει ασφαλιτες στη θεσσαλονικη εξω απο το abc (πολυ κοντα στις σχολες δηλαδη),χωρις λογο..Μιας που ο συγκεκριμενος ουτε ενταγμενος ηταν καπου,ουτε στην πορεια πηγαινε..
Και εκτος αυτου οταν ακομα δεν ειχαν καταλαβει οτι υπαργουν βιντεο,ειπαν οτι με το ποδηλατο επεσε πανω σε ζαρτνινιερες!! ειναι γελοιοι οι τυποι απλα!!
να μην αναφερθω στο ποιοι ηταν τελικα πισω απο τις κουκουλες τοτε......

βεβαια οπως λες θα υπαρχει μια δοση υπερβολης ,αυτο το πιστευω και σε καποιο βαθμο ειναι λογικο,γιατι απο στομα σε στομα διαστρεβλωνονται τα πραγματα,ωστοσο τη γνωμη μου για τους μπατσους και τους ασφαλιτες στο συνολο τους, δεν την αλλαζω..
ειπα στο συνολο τους,γιατι καποιοι ανθρωποι δεχομαι οτι κανουν τη δουλεια τους,οπως δεχομαι οτι και εμεις οι φοιτητες,το ζηταμε το δακρυγονο και γινομαστε αρκετα προκλητικοι..Βεβαια μονο και μονο η παρουσια τους στις πορειες πχ προκλητικη ειναι,αλλα τεσπα!

οσο για τις συνελευσεις, δεν ειναι τοσο υποκειμενικο να λες οτι μια συνελευση ειναι πολιτισμενη,οταν για να μιλησεις στο κινητο σου πρεπει να ψιθυρισεις και νιωθεις ασχημα πχ που το ειχες στο δυνατο!!
να σε ενημερωσω ακομα,οτι σε αυτη τη φαση οι αριστερες παραταξεις μαλωνουν λιγοτερο..δηλαδη σε πολλες σχολες ολες μαζι κατεβαζουν πλαισια
Δεν μπορς να καταλαβω πως τα κρινω ολα με βαση τη δικια μου σχολη..αφου σου ειπα οτι πηγα και σε συνελευση αλλων τμηματων(ηλεκτρολ-μηχανολ,πολιτ.μηχαν),οπου πραγματι γινοταν περισσοτερη βαβουρα ,ειχε πολυ πιο ενδιαφερον,αλλα ξυλο πχ δεν ειχε πεσει ..ισως βεβαια ετυχα παλι σε πολιτισμενες καταστασεις..
οσο για ην καταπατηση του ασυλου,ειναι λογικο να αναφερεσαι ενδεικτικα στο τι γινεται!!και ειναι απολυτα φυσιολογικο οτι επειδη τα περιστατικα ατα ειναι μεμονωμενα,δεν γινεται να αφορουν στη δικια μυο σχολη!δεν καταλαβαινω που εγκειται το προβλημα σε αυτο που λεω..
Απο τη μια σχολιαζψ την καασταση στη σχολη μου και γενικοτερα στον χωρο του πολυτεχνειου που βρισκομαι και απο την αλλη παραθετω γεγονοτα που εχουν γινει κατα καιρους σε σχολες!
μια χαρα φυσιολογικο το βρισκω!

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #58 στις: 30/01/07, 11:02 »


 η συνεχεια..
γιατι λες οταν αποκτησεις θεσεις και αποψεις?νομιζω οτι εχω σε ενα βαθμο και θεσεις και αποψεις..το οτι δικαιολογω καιποιους που αντισρουν απλα δεν σημαινει οτι βαζω και τον εαυτο μου σε αυτους,γιατι οπως ειπα πιστευω ακραδαντα οτι "εγω ειμαι γκρεμιστης,αλλα εγω και ο χτιστης" ειναι η τριτη φορα που το γραφω..
Σοβαρα τωρα,ακομα δεν εχεις καταλαβει την αποψη μου σχετικα με την αντιδραση  και τη δραση?

  και αφου καιγεσαι για τις προτασεις μου..αυτο που ζηταω εγω για τη σχολη μου ειναι χρηματοδοτηση.Ο λογος που αναφερομαι στη σχολη μου ειναι γιατι πιστευω οτι καποιος γινεται κατανοητος οταν λεει συγκεκριμενα πραγματα..Δηλαδη το να αρχισω εγω τωρα να λεω για το 5% του ΑΕΠ,νομιζω οτι απο λιγους θα γινω κατανοητη,γιατι ειναι κατι αοριστο..
ετσι λοιπον για να μην ειμαι αοριστη,χρειαζομαστε περισοτερες αιθουσες,μιας και σε καποια μαθηματα που ειναι εργαστριακης φυσης,δεν χωραμε η δουλευουμε 4 ατομα σε ενα τραπεζι..Ακομα χρεαιζομαστε σχεδιαστηρια και οργανα σχεδιασης,γιατι ειναι απαραδεκτο να πρεπει να σχεδιασεις χωρις να εχεις τον καταλληλο χωρο και εξοπλισμο..Δεν μιλαω για ανεπαρκη φωτισμο ..αυτα ειναι πολυτελειες!Επιπλεον θεωρω οτι ειναι απαραιτητη η υπαρξη χωρου με λοκερς κυριως,ωστε να αφηνουμε εκει μακετες και σχεδια,αφου η μεταφορα αο το σπιτι στη σχολη και αναποδα ,ειναι αρκετα δυσκολη..Βεβαια πρεπει να προστατευονται κιολας,γι αυτο θα μπορουσε ο καθε φοιτητης να εχει τον προσωπικο του χωρο,κλειδακια και τετοια..
ακομα και φοιτητες που κανουν τις πτυχιακες του εχουν προβλημα με τα καμαρακια,αφου ειναι περιορισμενα..γενικα οι συνθηκες λογω μη χρηματοδοτησης εχοθν καταντησει τη σχολη αθλια..Η σχολη απο αποψη υποδομης ειναι πολυ υποβαθμισμενη και εγω που φετος πηγα εχω απογοητευτει..
  Τελος θα ηθελα να υπαρχει καποια μορφη ελεγχου-αξιολογησης τψν καθηγητων που θα γνεται απο ολους τους εγγεγραμμενους στη σχολη φοιτητες και οχι απο διαφορες αλλες επιτροπες..Και αυτο διοτι υπαρχει το φαινομενο να πρεπει να δουλευει καποιος απο τισ 9 μεχρι τις 5 ,και αυτος ερχεται στις 11 και φευγει στις 1.30
δεν κανει τιποτα ενω μετα εχει απαιτησεις απο εμας και αν τυχον του πεις και τιποτα σου απανταει οτι οφειλεις μονη σου να ψαξεις να βρεις..οκ,ενταξει,αλλα τοε γιατι να πρεπει εγω να παρακολουθω το μαθημα του και μου λεει οτι δεν μπορω να παω στο τελος με εργασια ετοιμη,θελει να με βλεπει να την ετοιμαζω κατα τη δαρκεια του μαθηματος!
Γιατι πληρωνεται λοιπον?για το 11 με 1.30 ,αντι 9 με 5?
αυτα

ομως τωρα απαντησε μου διαφωνεις οτι το σταδιο πριν τη δραση,ειναι να συνειδητοποησεις το προβλημα και να αντιδρασεις γιαυτο?μετα ερχεται και η προταση που θα κανεις,,,δεν μπαινες ομως στον αυτοματο για να τα κανεις ολα αυτα μαζι..το ενα προκαλει το αλλο
δεν μου αρεσει αυτο που εχω τωρα ->αντιδρω -> προσπαθω για κατι καλυτερο
ειναι απλο αυτο που λεω..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #59 στις: 30/01/07, 11:16 »
Μα το προβλημα της Παιδειας ( και οχι μονο της σχολης σου, γιατι παλι το πηρες σε πολυ "αρχιτεκτονικοκεντρικο" επιπεδο ολο το σχεδιο αναπλασης...της παιδειας ) ειναι γνωστο τοσα χρονια και δεν νομιζω πως δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην το εχει συνειδητοποιησει! Το θεμα ειναι πως ολοι αυτοι που κατεβαινουν στο δρομους και φωναζουν, ζητανε να μην γινουν οι αλλαγες που θελει το υπουργειο, χωρις ομως οι ιδιοι να προσφερουν καποια θεση ή προταση! Αντιθετως, οταν βλεπεις τους πρυτανεις να ζητανε 6μηνη μεταθεση του νομοσχεδιου, ΜΠΑΣ και βρεθει λυση, καταλαβαινεις πως ουτε οι ιδιοι, αλλα ουτε και η ΠΟΣΔΕΠ εχει καποια προταση ( πλην της γνωστης "αυξηστε τις επιχορηγησεις του πανεπιστημιου" ).

Καταλαβαινεις λοιπον πως αυτο που λες δεν ειναι απλο, αλλα εξωφρενικο? Η αντιληψη ενος προβληματος ειναι καλη! Οταν ομως εδω και 15 χρονια μονο αυτη συμβαινει, και οχι η προσπαθεια λυσης ή η καταθεση προτασεων απο τους "αντιρρησιες", τοτε για ποια "αντιδραση" μιλαμε?

Τι δουλεια εχει ο Κυπριος φοιτητης με την παρουσια αστυνομικων εξω απο τις σχολες? Μετα λες εμας οτι δεν αντιλαμβανομαστε τι λες!
Το γεγονος με τον συγκεκριμενο φοιτητη, εγινε ναι ή οχι οταν πραγματοποιουνταν διαδηλωσεις στη Θεσσαλονικη? Πως εσυ συνδεεις ενα τετοιο γεγονος, με την ΓΕΝΙΚΗ παρουσια "ασφαλιτων" ( πιστεψε με, αυτος ο ορος ανηκει στη χουντα..αν εσυ πιστευεις πως ζουμε σε μια χουντα, τοτε δοκιμασε να πας στην Αμερικη ) μεσα στα πανεπιστημια.
Επισης, οι φοιτητες φιλη Σοφια, δεν εχουν αναγκη την αστυνομια για να δωσουν ξυλο! Το κανουν μια χαρα και μονοι τους. Απλα, να υποθεσω πως μελος της ΠΑΣΠ ή της ΠΑΝΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗΣ, για να κανει πιο τραγικα τα πραγματα, εξισωνει οποιον φοιτητη βλεπει μπροστα της με καδρονι, ως "ασφαλιτη" που εφερε η κακια η ΔΑΠ για να τους δειρει ολους..

Αν δεν εισαι μπροστα, τοτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη πως τα πραγματα γινονται ετσι οπως τα λενε οι αλλοι. Πολλες φορες, η πιστη σε μια ιδεολογια ( το οποιο στο μελλον σε προδιδει, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια ) σε κανει "τυφλο" και μεταφερεις ο,τι νεο θες, οπως το θες! Ασε με να αμφισβητω τα γεγονοτα που περιεγραψαν οι "φιλοι", γιατι τετοιους "φιλους" ειχα κι εγω οσο πατουσα στη σχολη συνεχως.

Να σου υπενθυμισω πως εκτος απο το Πολυτεχνειο, υπαρχουν και τα ΑΕΙ. ΞΕρω πως οι πολυτεχνιτες εχουν μια ταση να ξεχνανε πως σε αυτη τη χωρα υπαρχει και αλλη ανωτατη παιδεια. Πηγαινε λοιπον στις σχολες της FSL ή τη δικη μας ή της Παντειου. Να δεις συνελευσεις και θα καταλαβεις για τι μιλαμε εμεις. Με 3-4 σχολες του πολυτεχνειου, εκλεισες νομιζεις την μελετη "Συνελευσεις και Σχολες: Η μεγαλη Αληθεια"? Δεν νομιζω...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #60 στις: 30/01/07, 11:16 »
Εγώ, πάντως, όταν ήμουν φοιτητής (μη ρωτήσει κανείς πότε...θα σφαχτούμε), είχαμε πρόβλημα με τις κλίκες των φοιτητοπατέρων. Μας είχαν καπελώσει τα κόμματα κι αν δεν παίρνανε "γραμμη" οι, ούτως ειπείν, συνδικαλιστές μας δεν τολμούσαν ούτε να βήξουνε! Και τότε γίνονταν της κακομοίρας στις συνελεύσεις και τότε κάποιοι μονίμως δημιουργούσαν μπάχαλα και φασαρίες και τότε υπήρχαν κλίκες και μασωνίες, αλλά αυτό το χάλι δεν υπήρχε.
Υπήρχε μια έντονη πολιτικοποίηση (κομματικοποίηση λένε κάποιοι και μπορεί να 'χουν και δίκιο), υπήρχε πάθος κι αγωνιστικότητα, κάναμε και μερικές μαλ***ες, αλλά τέτοια τρομοκρατία και καταδυνάστευση από μια φοιτητική (; ) κλίκα ήταν αδιανόητη! Οι καταλήψεις ήταν είδος σπάνιο (εγώ δεν θυμάμαι να 'γινε ποτέ καμιά), αλλά βγαίναμε στο δρόμο και φωνάζαμε. Κι εμείς διεκδικούσαμε τότε κι εμείς νομίζαμε πως παλεύουμε για την παιδεία κι εμείς είχαμε τις ανησυχίες και τις αγωνίες μας, τους καυγάδες μας, τους τσαμπουκάδες μας, όλα τα είχαμε.
Μπορεί και να κάναμε μια τρύπα στο νερό τελικά, αλλά τουλάχιστον δε χέζαμε εκεί που σπουδάζαμε.
Όσο για την εξεταστική ήταν απολύτως σεβαστή.
Πού να τολμήσεις να πεις σε κάποιον επί πτυχίω, που μπορεί να 'χε κανονίσει μεταπτυχιακό ή να τελείωνε η αναβολή του, ότι του...απαγορεύεις (!) να μπει για και να δώσει εξετάσεις.
Υπάρχουν και παιδιά που σπουδάζουν στην επαρχία κι οι γονείς τους ΜΑΤΩΝΟΥΝΕ για να τους στέλνουν τα έξοδά τους. Είναι συνήθως παιδιά επιμελή και συνεπέστατα, που δεν χάνουν εξάμηνο. Πού να τους πεις ότι κάποιοι αποφάσισαν, ετσιθελικά, ότι "εξεταστική δεν έχει", επειδή έτσι γουστάρει μια μειοψηφία, η οποία, συνήθως, δεν ξέρει και προς τα πού πέφτει το αμφιθέατρο;
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #61 στις: 30/01/07, 11:20 »
Ιανε, ανηκω και εγω στη μειοψηφια που δεν ξερω που ειναι τα αμφιθεατρα ( ελπιζω συντομα ομως να λυθει αυτο το προβλημα ), ομως ειμαι και μαλλον στη ( σημερινη ) μειοψηφια που ειμαι κατα των καταληψεων για ολους τους λογους που ανεφερες. Απο την πρωτη στιγμη που περασα στην ( αμοιρη ) τη σχολη, ειχα την αποψη πως οι παραταξεις και οι πολιτικοποιησεις και τα "βαψιματα" επρεπε να καταργηθουν. Ανηκουν σε μια αλλη εποχη, η οποια εχει περασει εδω και καιρο..Αλλα για τολμα να το πεις! Θα πεσουν να σε φανε ολοι. Ασε που ολοι οι "επαναστατες του κολωνακιου" θα αρχισουν τα διδαγματα περι αντιδρασης, αλλα οι ιδιοι δεν θα ξερουν τι να προτεινουν ως..αντιδραση!

Δεν ξερω αν το παρατηρησες, αλλα αυτη ειναι η 3η φορα που συμφωνουμε..πρεπει να κανουμε κατι επειγοντως :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #62 στις: 30/01/07, 11:22 »
Και αυτο διοτι υπαρχει το φαινομενο να πρεπει να δουλευει καποιος απο τισ 9 μεχρι τις 5 ,και αυτος ερχεται στις 11 και φευγει στις 1.30
δεν κανει τιποτα ενω μετα εχει απαιτησεις απο εμας και αν τυχον του πεις και τιποτα σου απανταει οτι οφειλεις μονη σου να ψαξεις να βρεις..οκ,ενταξει,αλλα τοε γιατι να πρεπει εγω να παρακολουθω το μαθημα του και μου λεει οτι δεν μπορω να παω στο τελος με εργασια ετοιμη,θελει να με βλεπει να την ετοιμαζω κατα τη δαρκεια του μαθηματος!
Γιατι πληρωνεται λοιπον?για το 11 με 1.30 ,αντι 9 με 5?
αυτα

Σοφία να ξέρεις ότι όσον αφορά τους καθηγητές, η παράδοση του μαθήματος είναι το λιγότερο που έχουν να ασχοληθούν στο Πανεπιστήμιο. Τώρα αν κάποιοι την υπόλοιπη ώρα δεν κάνουν τίποτα ή ασχολούνται με χίλια δύο άλλα πράγματα (που αφορούν πάντα το Πανεπιστήμιο) είναι ανάλογα με την περίπτωση.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #63 στις: 30/01/07, 11:42 »
Δεν ξερω αν το παρατηρησες, αλλα αυτη ειναι η 3η φορα που συμφωνουμε..πρεπει να κανουμε κατι επειγοντως :P
;D
Ή εγώ γίνομαι πιο συντηρητικός ή εσύ πιο ριζοσπάστης!
Και, προσωπικά μαζί με κάποιους φίλους, έχουμε χορτάσει από ταμπέλες. Τι τσιράκια, τι λακέδες, τι μικροαστούληδες, τι πεμπτοφαλαγγίτες, τι μας είχανε, κατά καιρούς, σούρει δε λέγεται.,,
Το αστείο είναι ότι οι "ορθόδοξοι" μας λέγανε μικροαστούληδες, ενώ οι άλλοι μας λέγανε βρωμοκούμμουνα!
Χαμός.
Αλλά, τουλάχιστον, μπορούσαμε να πούμε εκείνο που θέλαμε. Μπορεί να έπεφτε γιούχα και πρόγκα, μπορεί να έπεφτε και καμιά σπρωξιά, αλλά τρομοκρατία δεν υπήρχε. Έμπαινες κι έβγαινες απ' την σχολή, κι ας σου 'χαν κρεμάσει ταμπέλα, χωρίς να χρειάζεται να κοιτάς συνεχώς πίσω σου, μη σου την πέσει κανένας κάγκουρας ή κανένας νεοναζί. Υπήρχε μια συλλογικότητα, τουλάχιστον απ' τους περισσότερους. Μόνο στις εκλογές γινόταν της κακομοίρας. Τότε, μπορεί να πέφτανε και μερικές ψιλές. Αλλά όχι να σε λιντσάρουν. Υπήρχε πάθος για τα πολιτικά. Έτσι θέλαμε να πιστεύουμε. Ε, πάνω στο πάθος, μπορεί και να γινόταν και κανένας ψιλοτσαμπουκάς.
Βεβαίως, και τότε υπήρχαν παρακρατικοί αλήτες που δημιουργούσαν χοντρές κι επικίνδυνες καταστάσεις, όπως τα γεγονότα της Πάτρας. Αλλά ήταν πολύ λίγες αυτές οι περιπτώσεις και συνήθως υπήρχε αλληλεγγύη μεταξύ των συναδέλφων. Άμα βλέπαμε ότι κάποιον τον είχαν στριμώξει και κινδύνευε, τρέχαμε ΟΛΟΙ. Τέλος πάντων, νομίζω πως υπήρχε μια διαφορετική ποιότητα. Αλλά μπορεί και να κάνω και λάθος. Έτσι κι αλλιώς, όλοι οι γέροντες τα ίδια λένε: "αχ...εμείς στην εποχή μου...", ξέρεις τα γνωστά.  ;D
Εκείνο για το οποίο μπορώ να σε διαβεβαιώσω είναι πως όσα παιδιά ανήκαν στον αναρχικό χώρο τότε (μιλάμε για αναρχικούς, όχι για γιαλαντζί κάγκουρες), ήταν τα πιό ψαγμένα, τα πιό διαβασμένα και τα πιό καλλιεργημένα άτομα! Συζητητές τρομεροί, ανεκτικοί, με βάθος και ποιότητα στην σκέψη τους, ασχέτως αν συμφωνούσες ή διαφωνούσες μαζί τους. Δεν τραμπουκάριζαν ΠΟΤΕ κανέναν, αντιθέτως ήταν μονίμως ανοιχτοί στον διάλογο, αν και κάπως ακραίοι στις πεποιθήσεις τους. Πάντως, χαιρόσουν να μιλάς μαζί τους και ήταν πολύ λίγοι εκείνοι που κατάφερναν να σταθούν με αξιώσεις απέναντί τους σε μια ιδεολογικοπολιτική αντιπαράθεση.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/07, 11:44 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #64 στις: 30/01/07, 11:55 »
Άλλη μια απορία.....
Πως ακριβώς τον ξεχωρίζεις τον ασφαλίτη?
Φοράει συγκεκριμένα ρούχα ή έχει κάποιο ιδιαίτερο χρώμα ματιών?
Έχω περάσει άπειρες μα άπειρες ώρες στη σχολή μου έχω παρακολουθήσει επίσης άπειρες συνελεύσεις αλλά δεν κατάφερα ποτέ να ξεχωρίσω κάποιον ως ασφαλίτη.
Μπορεί να μου το διευκρινίσει κάποιος?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #65 στις: 30/01/07, 12:02 »
Ελα τωρα..η κλασσικη απαντηση "Μα μυριζει μπατσιλα" :P
Το μαθαινουνε απο τον φιλο, του ξαδερφου, του κουμπαρου, του θειου του αδερφου του υπουργου δημοσιας ταξης! Ειναι γνωστο αυτο βρε Ιωαννα, πως σου ξεφυγε?:P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #66 στις: 30/01/07, 12:17 »
Ιανέ συμφωνώ σε πολλά από όσα λες, αλλά δεν μας λες πότε σπούδασες...
Μπορεί να αναφέρεσαι πολλά χρόνια πριν...για πες μας λοιπόν...Πότε σπούδασες???? :) :)

Πέρα από την πλάκα, επειδή ανήκω σε αυτούς που θέλουν να πάρουν πτυχίο, το πρόβλημα είναι ότι για τις καταλήψεις έχω την αίσθηση ότι δεν έχει αποφασίσει μία μειοψηφία αλλά η πλειοψηφία.
Δεύτερον ότι όσο περνάν τα χρόνια τα πράγματα γίνονται ακόμα και χειρότερα από άποψη εξουσίας και διακυβέρνησης...
Τρίτον, στην εποχή που αναφέρεσαι, υπήρχαν τόσο σημαντικά γεγονότα όπως η σημερινή αναθεώρηση του άρθρου 16???ΓΙατί φοβάμαι, ότι αυτή η αναθεώρηση θα φέρει επιπτώσεις στην ελληνική κοινωνία, που ούτε φανταζόμαστε...

Γενικότερα συμφωνώ μαζί σου, μάλλον είμαι πιο συντηριτικός κι εγώ :) απλά κάνω τις επισημάνσεις μου, γιατί ασχέτως αν διαφωνώ με τις καταλήψεις για προσωπικούς καθαρά λόγους και ειδικότερα για λόγους πτυχίου και μεταπτυχιακού, δεν μπορώ να αγνοήσω την πραγματικότητα και το σημαντικότερο, το μέλλον που μου επιφυλάσσουν κάποια κολόπαιδα που το παιξαν κάποτε αντιστασιακοί σε περίοδο χούντας και τώρα μας κυβερνάνε, ενώ δεν έχουν πάει καν στρατό...
Γι'αυτό τις καταλήψεις όχι μόνο δεν τις θεωρώ κάτι προς το παρών αντιδημοκρατικό, γιατί αν κρίνω από αυτά που βλέπω γύρω μου, μας περιμένει μία νέα γαλλική επανάσταση...Κι αυτό είναι προφητεία και απειλή!!!!:)
Αυτά...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #67 στις: 30/01/07, 12:36 »
Ιανέ συμφωνώ σε πολλά από όσα λες, αλλά δεν μας λες πότε σπούδασες...
Μπορεί να αναφέρεσαι πολλά χρόνια πριν...για πες μας λοιπόν...Πότε σπούδασες???? :) :)
Εχμμ...το 80τόσο...ο ληξίαρχος είσαι;;; :-\
Παράθεση
δεν μπορώ να αγνοήσω την πραγματικότητα και το σημαντικότερο, το μέλλον που μου επιφυλάσσουν κάποια κολόπαιδα που το παιξαν κάποτε αντιστασιακοί σε περίοδο χούντας και τώρα μας κυβερνάνε, ενώ δεν έχουν πάει καν στρατό...
Σ΄αυτό έχεις δίκιο, αλλά εγώ υπηρέτησα 25 μήνες!
Και δεν ήμουν στο Πολυτεχνείο. Είπαμε...είμαι μεγαλούτσικος, αλλά δεν είμαι και τόσο μεγαλούτσικος.
Παράθεση
γι'αυτό τις καταλήψεις όχι μόνο δεν τις θεωρώ κάτι προς το παρών αντιδημοκρατικό, γιατί αν κρίνω από αυτά που βλέπω γύρω μου, μας περιμένει μία νέα γαλλική επανάσταση...Κι αυτό είναι προφητεία και απειλή!!!!
Χμμμμ... Οι επαναστάσεις για να γίνουν και να έχουν προοπτική πρέπει να έχουν μαζικότητα, λαϊκό έρεισμα κι αποδοχή, μα κυρίως να εξυπηρετούν μια πολιτική κατεύθυνση, ένα όραμα, πρέπει να έχουν έναν σκοπό και να εδράζονται σε στοιβαρή ιδεολογικοπολιτική πλατφόρμα. Κι οι καταλήψεις δεν είναι αντιδημοκρατικές, εφόσον έχει αποφασίσει γι' αυτές η πλειοψηφία των φοιτητών κι όχι μια ασήμαντη φράξια που δεν εκπροσωπεί κανέναν και δεν έχει καμιά απήχηση, ή επιρροή, στον φοιτητόκοσμο.

Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #68 στις: 30/01/07, 13:14 »
Παράθεση
Ιανέ συμφωνώ σε πολλά από όσα λες, αλλά δεν μας λες πότε σπούδασες...
Μπορεί να αναφέρεσαι πολλά χρόνια πριν...για πες μας λοιπόν...Πότε σπούδασες?Huh Smiley Smiley
Εχμμ...το 80τόσο...ο ληξίαρχος είσαι;;; Undecided

Χαχα έλα ρε συ πλάκα έκανα, ορμώμενος από αυτό που προανέφερες "μην ρωτάτε πότε σπούδασα"... ;D

Παράθεση
Κι οι καταλήψεις δεν είναι αντιδημοκρατικές, εφόσον έχει αποφασίσει γι' αυτές η πλειοψηφία των φοιτητών κι όχι μια ασήμαντη φράξια που δεν εκπροσωπεί κανέναν και δεν έχει καμιά απήχηση, ή επιρροή, στον φοιτητόκοσμο.

Αυτό ακριβώς λέω...Είμαστε σίγουροι ότι είναι μια ασήμαντη φράξια που δεν εκπροσωπεί κανέναν??
Εγώ πιστεύω και βλέπω ότι δεν είναι καθόλου ασήμαντη φραξιά...
ΚΑι μην ξεχνάμε κι αυτούς που και καλά φωνάζουν, ενώ γουστάρουν γιατί χάνουν εξεταστικές (τα μικρά κυρίως έτη)...Θεωρείς ότι τον Ιούνιο, ήταν ασήμαντος ο φοιτητόκοσμος που υπιοστήριξε τις κινητοποιήσεις???
Τι να σου πω, μπορεί να κάνω και λάθος...Δεν μπορώ να διαφωνίσω όμως ότι όλα υποκεινούνται...

Παράθεση
δεν μπορώ να αγνοήσω την πραγματικότητα και το σημαντικότερο, το μέλλον που μου επιφυλάσσουν κάποια κολόπαιδα που το παιξαν κάποτε αντιστασιακοί σε περίοδο χούντας και τώρα μας κυβερνάνε, ενώ δεν έχουν πάει καν στρατό...
Σ΄αυτό έχεις δίκιο, αλλά εγώ υπηρέτησα 25 μήνες!
Και δεν ήμουν στο Πολυτεχνείο. Είπαμε...είμαι μεγαλούτσικος, αλλά δεν είμαι και τόσο μεγαλούτσικος.

Ιανέ, είσαι βουλευτής και μας κυβερνάς?Νοιώθω να νομίζεις ότι έθιξα εσένα, εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά... ::) :-\
Anyway,  have fun, επειδή ίσως το ύφος μου δεν γίνεται αντιληπτό, γράφω με χιουμορίστικη και προ παντώς καλή διάθεση... ;) :)
C ya!




Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #69 στις: 30/01/07, 13:54 »
Αυτό ακριβώς λέω...Είμαστε σίγουροι ότι είναι μια ασήμαντη φράξια που δεν εκπροσωπεί κανέναν??
Εγώ πιστεύω και βλέπω ότι δεν είναι καθόλου ασήμαντη φραξιά...
ΚΑι μην ξεχνάμε κι αυτούς που και καλά φωνάζουν, ενώ γουστάρουν γιατί χάνουν εξεταστικές (τα μικρά κυρίως έτη)...Θεωρείς ότι τον Ιούνιο, ήταν ασήμαντος ο φοιτητόκοσμος που υπιοστήριξε τις κινητοποιήσεις???
Τι να σου πω, μπορεί να κάνω και λάθος...Δεν μπορώ να διαφωνίσω όμως ότι όλα υποκεινούνται...
(...)
Ιανέ, είσαι βουλευτής και μας κυβερνάς?Νοιώθω να νομίζεις ότι έθιξα εσένα, εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά... ::) :-\
Anyway,  have fun, επειδή ίσως το ύφος μου δεν γίνεται αντιληπτό, γράφω με χιουμορίστικη και προ παντώς καλή διάθεση... ;) :)
C ya!
Όντως, το καλοκαίρι οι κινητοποιήσεις είχαν μια μαζικότητα, αλλά και τότε ακούστηκαν παράπονα.
Πάντως, τώρα, δεν νομίζω ότι συμφωνούν με τις καταλήψεις οι περισσότερες φοιτητικές παρατάξεις.
Α! Και δεν μίλησα για "ασήμαντο φοιτητόκοσμο". Μίλησα για ασήμαντες φράξιες που δεν έχουν επιρροή κι απήχηση μέσα στον φοιτητόκοσμο. Ή δεν είναι έτσι;
Και δεν μ' έθιξες καθόλου!
Δεν διαχειρίζομαι καμιά απολύτως εξουσία, άλλωστε συμφώνησα μαζί σου για την γενιά του Πολυτεχνείου.
Την κατάλαβα την χιουμοριστική σου διάθεση κι εγώ έτσι σου απάντησα άλλωστε.
Να 'σαι καλά.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #70 στις: 30/01/07, 14:18 »
Οκ Ιανέ τα βρήκαμε! :)
Take care!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #71 στις: 31/01/07, 04:46 »
εννοειται οτι αυτο που προτεινουν οι πρυτανεις δεν ειναι λυση,απλα παρατεινουν το προβλημα..προσωπικα δεν τους θεωρω οτι ειναι με το μερος των φοιτητων

Οσο για τις προτασεις που ειπα,το ξεκαθαρισα οτι θα πω πραγματα συγκεκριμενα,τα οποια ζω και θελω να αλλαξω...Το να καθομαι να λεω για το 5% του αεπ και χιλια δυο αλλα αιτηματα των φοιτητων (γιατι υπαρχουν προτασεις και φροντισε να τις μαθεις,αν νομιζεις οτι το μονο που γινεται ειναι στειρα αντιδραση) ειναι καπως αοριστο.Μιλας χωρις να ξερεις ισως τις θεσεις παραταξεων και σχηματων
  η συλληψη εγινε μετα την πορεια , η οποια πορεια εγινε χωρις κανενα μα κανενα επεισοδια..Στραβωσε δηλαδη το πραγμα και πρεπει με καποιο τροπο να δημιουργησουμε εμεις επεισοδια..σκεφτομαστε λοιπον τις ζαρτινιερες!!και ξαναλεω ο συγκεκριμενος φοιτητης δεν ειναι μελος παραταξης,απλα εκεινη η στιγμη πηγαινε προς τις καφετεριες..αυθαιρετα τον αρχισαν στο ξυλο και ισχυριζοναν οτι επεσε με το ποδηλατο σε ζαρντινιερα του ξενοδοχειου Abc,και οταν συνειδηοποιησαν την υπαρξη καμερας βεβαια,αποκαλυφτηκε η αληθεια!
μην πας να αμφισβητησεις ακομα και αυτο το γεγονος..σε αυτο τουλαχιστον ξερω πολυ καλα οτι εχω περα για περα δικιο..(ημουνα και στην πορεια και στο πολυτεχνειο εκεινη τη μερα και επαιρνα ειδηση για το τι γινοταν "απεξω" ),οπως εβλεπα και κινησεις να διασπασουν την ηρεμια που υπηρχε,ετυχως βεβαια που κατι τετοιο δεν το καταφεραν σε μεγαλο βαθμο..

  οσο για τους  ασφαλιτες..οταν βλεπεις ενα ατομο ασχετο να μπανοβγαινει στη σχολη σου σε περιοδους καταληψεων και να καθεται να παρατηρει..και το ιδιο ατομο να σε εχει επισκεφτει τον μαη-ιουνη αλλα και να αρχιζει τις επισκεψεις του και τωρα ,κατι βρωμαει..

και τελος ουτε πασπ ουτε πκσ ειναι η φιλη μου,ανεξαρτητη ειναι και κατηγορηματικη ως προς ολες τις παραταξεις και τα σχηματα(υπαρχει μια ταση να τα ξεχναμε μονιμως),αλα δεν μπορει να μη"δει" οτι η ΔΑΠ προσκαλεσε ενα σωρο κοσμο στη συνελευση,ωστε να γεμισει την αιθουσα και φωναξε και τους ασφαλιτες για να την προστατεψουν και να παιξουν ξυλο..εννοειται οτι μια χαρα οι φοιτητες παιζουν ξυλο μεταξυ τους,δεν αντιλεγω σε αυτο..απλα αντε βρες ενα παιδι που να σπουδαζει παπει ,οχι δαπιτη ομως,ανεξαρτητο καλυτερα,να σου περιγραψει αυτα που διαδραματιστηκαν!!


και κατι τελευταιο freemind,εσυ που εχεις συνειδητοπιησει την κατασταση,την εχεις αποδεχτει?διαφωνεις με αυτην και προτεινεις?και αν ναι τι προτεινεις?
η απλα αντιδρας στην παρουσα κατασταση,απλα δεν εισαι και σε θεση να προτεινεις?
που εντασσεις τον εαυτο σου..?
γιατι απο τη στιγμη που μιλας αρκετα παθιασμενα θα ελεγα για την υπαρξη προτασεων σημαινει οτι μπορεις μια χαρα να εκφρασεις τη γνωμη σου..ωστοσο κατι τετοιο δεν κανεις..για παρε θεση λοιπον και εσυ,περαν του να κραζεις εμας τους υπολοιπους..

King lui
μπορει να εχουν αλλλες ασχολιες,αλλα εγω απαιτω να κανουν το μαθημα και τις ωρες που πρεπει,αλλιως γιατι να πληρωνονται απο το ελληνικο δημοσιο?δηλαδη οι υπολοιποι ειναι μαλκες ειναι που δουλευουν το 8ωρο και κανουν και τις υπερωριες?
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #72 στις: 31/01/07, 05:51 »
Εχμμ.....Δεν προκειται να ασχοληθω με τους "αγωνιστες" και τους "αγωνες" τους....απλα για να μην ανοιξω καινουργιο τοπικ και με αφορμη ενα post του Ιανου, θελω να ρωτησω το εξης (γενικα προς ολους) :

....Στην σχολη μου (ΑΣΠΑΙΤΕ πρωην ΣΕΛΕΤΕ) ενω ειχε αποφασιστει να σταματησουν οι καταληψεις μεχρι το περας των εξετασεων και μετα να ξαναγινει συνελευση για να αποφασιστουν οι περαιτερω κινητοποιησεις......Τα αριστερα σχηματα , χρησιμοποιωντας ενα νομικο παραθυρακι , εκαναν μια ψευτοσυνελευση (εννοω οτι παρεβρεθηκαν μονο αριστεροι, ενω οι υπολοιπες παραταξεις και το ΔΣ ηταν απων) κι εκλεισαν την σχολη (ετσιθελικα που ειπε κι ο Ιανος) ....την επομενη μερα αναγκαστικα εγινε παλι συνελευση (η τριτη συνελευση μεσα σε δεκα μερες) , κανονικη αυτη την φορα, οπου και ξαναψηφισαν τα παιδια κατα της καταληψης μεχρι το τελος της εξεταστικης και συνελευση μετα την εξεταστικη.

.....Χθες ακουσα οτι τα αριστερα σχηματα, εχουν σκοπο να ξανακλεισουν την σχολη την παρασκευη.

.....Η ερωτηση μου λοιπον ειναι, γνωριζει καποιος αλλος παρομοια κινηση σε αλλη σχολη?????
..... οχι ραδιο αρβυλα, αν στα αληθεια καποιος γνωριζει οντως να εγινε κατι τετοιο στην σχολη του....


ΥΓ: Ασχετο , αλλα μου ηρθε τωρα......Σημερα βιωσα την μεγαλυτερη απογοητευση μου οσον αφορα τα κομματα και την πολιτικη αυτου του κρατους......Καθως πηγαινα στην σχολη μου , περασα μεσα απο το προαυλιο ενος ΤΕΕ (εχει ενα μονοπατακι που κοβεις δρομο) ..........Και ηταν που λετε 2 ΚΝιτες, που μοιραζαν "διαφημιστικα" φυλλαδια του ΚΚΕ και της ΚΝΕ σε παιδια 15-17 ετων.....Ελεος, Αισχος και ντροπη!!!!
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #73 στις: 31/01/07, 08:33 »
Εκείνοι που έκαναν κατάληψη στη Θεολογική Θεσσαλονίκης και βανδάλισαν το αμφιθέατρο, δεν παραβίασαν το άσυλο;
Εκείνοι που έπαιζαν ξύλο με τους φοιτητές στο Χημείο, γιατί οι τελευταίοι δεν τους άφηναν να μπουν μέσα για να κάνουν κατάληψη κόντρα στις αποφάσεις της συνέλευσης, δεν παραβίασαν το άσυλο;
Εκείνοι που καπηλεύονται κάθε τόσο το άσυλο και καταστρέφουν τους χώρους του ΕΜΠ για να παίζουν την αμπάριζα  με τα ΕΚΑΜ, δεν παραβιάζουν το άσυλο;
Όταν οι εκλεγμένες φοιτητικές παρατάξεις αποφασίζουν κόντρα στις καταλήψεις και κάποιες φράξιες κάνουν παρασυναγωγές, στις οποίες 20 - 30 άτομα αποφασίζουν κι επιβάλλουν αυθαίρετα κι ετσιθελικά τη γνώμη τους σ' ολόκληρο το φοιτητικό σώμα κλείνοντας τις σχολές, δεν παραβιάζεται το άσυλο;
Όταν υπάρχει τρομοκρατία και κανείς δεν μπορεί να μιλήσει σ' ένα αμφιθέατρο αν δεν είναι αρεστός σε κάποιες εξοκοινοβουλευτικές αριστερές σέχτες, τα μέλη των οποίων τρομοκρατούν, τραμπουκάρουν και μπαχαλεύουν κάθε εκδήλωση που δεν γουστάρουν μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους, αυτό δεν είναι παραβίαση του ασύλου;
Όταν προσπαθεί να μπει στο πανεπιστήμιο ο φοιτητής για να δώσει εξετάσεις, τη στιγμή που η συνέλευση έχει ψηφίσει κατά της κατάληψης, και του απαγορεύεται η είσοδος από μερικούς τραμπούκους που γράφουν τις αποφάσεις των συνελεύσεων στα απαυτά τους, δεν παραβιάζεται το άσυλο;
Όταν κανείς φοιτητής δεν είναι σίγουρος αν θα καταφέρει να δώσει εξετάσεις, ώστε να μη χάσει το εξάμηνο, επειδή έτσι γουστάρουν κι επιβάλλουν αυθαίρετα μερικοί, δεν παραβιάζεται το άσυλο;
Όταν σε κάθε συνέλευση παρευρίσκονται μια - δυό ντουζίνες μπαχαλάκηδων που δεν αφήνουν κανέναν να μιλήσει και να ακουστεί, βρίζουν, τραμπουκάρουν και μπαχαλεύουν καθιστώντας αδύνατη κάθε διαδικασία, δεν καταλύεται το άσυλο;
Όταν υπάρχουν καθηγητές που γίνονται στόχοι συστηματικής κατατρομοκράτησης και τραμπουκαρίσματος από συγκεκριμένες ομαδούλες, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να λειτουργήσουν και να διδάξουν απρόσκοπτα, δεν παραβιάζεται το άσυλο;
Τι σόι άσυλο είναι αυτό; Ασυδοσίας, αυθαιρεσίας κι αυταρχικότητας;
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #74 στις: 31/01/07, 08:34 »
Έκτος χρόνος στη σχολή μου και δεν έχω καταφέρει να θυμάμαι ακόμα και τους 12000 φοιτητές που έχει η σχολή μου για να ξεχωρίζω τους "ασφαλίτες".

chorrer έχει γίνει και στη δική μου σχολή....ξαφνική συνέλευση των αριστερών παρατάξεων χωρίς προειδοποίηση και χωρίς άδεια από την πρυτανεία και τσουπ να μια ωραία κατάληψη 3 ημερών...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ