Αποστολέας Θέμα: wide range Humbuckers  (Αναγνώστηκε 14808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
wide range Humbuckers
« στις: 10/05/17, 17:03 »
ποιά ειναι η γνωμη σας;;


σίγουρα καλύπτουν πολλους ήχους και μουσικα genres,


ποια είναι τα υπέρ και τα κατα;;;


ευχαριστώ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: wide range Humbuckers
« Απάντηση #1 στις: 10/05/17, 18:54 »
δεν έχω προσωπική άποψη αλλά για 340 δολάρια  :o το σετ θα πρέπει να διαπρέπουν σε όλα τα στυλ. χλωμό το κόβω βέβαια ...

παρεμπιπτόντως αν ψάχνεσαι για μαγνήτες ρίξε μια ματιά/αυτιά στους Sanford , εξαιρετικά ποιοτικοί μαγνήτες και σε τιμές πολύ χαμηλότερες απο sd κτλ λόγω ισοτιμίας με το καναδέζικο δολάριο.
εγώ ψώνισα ένα σετ P90's (9022) πρόσφατα οι οποίοι απογείωσαν τη semi hollow yamaha μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/05/17, 19:04 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: wide range Humbuckers
« Απάντηση #2 στις: 10/05/17, 19:13 »
Ερωτηση.Σε πιο range ειναι τοσο wide αυτοι;
Δηλαδη καλυπτουν μεγαλο φασμα συχνοτιτων ενω αλλοι οχι;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: wide range Humbuckers
« Απάντηση #3 στις: 10/05/17, 20:44 »
εγώ για κάτι τέτοιους ρωτάω


https://www.thomann.de/gr/fender_57_reissue_tele_humbucker_n.htm




δεν ξέρω για συχνότητες αλλά μάλλον θα καλύπτουν ήχους για διαφορετικά είδη μουσικής,
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: wide range Humbuckers
« Απάντηση #4 στις: 10/05/17, 23:23 »
Δεν ξερω για κιθαρα,αλλα στο μπασο,αν εχεις καλο ενισχυτη-καμπινα,παιζεις ολα το ειδη με ενα σχετικα καλο μπασο.
Οπως και να εχει,με 72 πεσος,χτυπα τον.
Και μολις ερθει,σκης τον
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: wide range Humbuckers
« Απάντηση #5 στις: 12/05/17, 21:52 »
Οι Wide Range humbuckers ήταν μια προσπάθεια της Fender να μπει λίγο στα χωράφια της Gibson κατασκευάζοντας κιθάρες που είχαν (εμφανισιακά τουλάχιστον) humbuckers αλλά με διαφορετική ηχητική ταυτότητα από τους συνηθισμένους. Κυκλοφόρησαν για μερικά χρόνια τη δεκαετία του '70, σε ορισμένα μοντέλα Telecaster, κυρίως Deluxe και Thinline. Όπως και οι αυθεντικοί PAF humbuckers, οι wide range ήταν εφεύρεση του Seth Lover, ο οποίος κάποια στιγμή στη δεκαετία του '60 έκανε μεταγραφή από τη Gibson στη Fender. Οι μαγνήτες αυτοί φτιάχτηκαν ώστε να μοιάζουν εξωτερικά με τα polepieces των παραδοσιακών humbuckers, παρά το γεγονός ότι τόσο κατασκευαστικά όσο και ηχητικά ήταν πιο κοντά στους μονοπήνιους. Κατά γενική ομολογία διατηρούσαν τον καθαρό, λαμπερό χαρακτήρα ενός μονοπήνιου μαγνήτη, αλλά ήταν αρκετά διαφορετικοί συχνοτικά (λίγο παρόμοιοι με τους μαγνήτες της Jazzmaster) ώστε να προσελκύσουν ενδιαφέρον, ενώ ταυτόχρονα δεν είχαν το hum που αποτελούσε ένα από τα προβλήματα των κλασσικών μονοπήνιων μαγνητών σε Strat, Tele, κλπ.

Ένα από τα κύρια χαρακτηριστικά τους και μάλλον σημείο που συνέβαλε στη μετέπειτα φήμη τους ήταν ότι χρησιμοποιούσαν ένα διαφορετικό τύπο μαγνήτη (Cu-Ni-Fe αντί για το συνηθισμένο Al-Ni-Co). Eπειδή πλέον αυτό το είδος μαγνήτη είναι εξαιρετικά δυσεύρετο και δεν χρησιμοποιείται πουθενά αλλού, είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστούν μαγνήτες με τις ίδιες ακριβώς προδιαγραφές όπως οι αυθεντικοί wide range της δεκαετίας του '70. Υπάρχει μια εταιρία που λέγεται Telenator η οποία κατασκευάζει Wide Range humbuckers με Cu-Ni-Fe μαγνήτες, αλλά η τιμή τους είναι υψηλότερη απ' ό,τι οι αυθεντικοί Wide Range, αν δηλαδή τούς βρεις πουθενά. Πάντως οι Reissue της Fender, όπως και όλοι οι υπόλοιποι λεγόμενοι Wide Range humbuckers που κυκλοφορούν σήμερα, είναι φτιαγμένοι με Alnico μαγνήτες και υποτίθεται δεν έχουν το ίδιο chime και συχνοτικό περιεχόμενο με τους αυθεντικούς.

Το κύριο πρακτικό μειονέκτημα είναι ότι οι διαστάσεις ενός Wide Range είναι λίγο μεγαλύτερες από ενός κλασσικού humbucker. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι WRHB και να τους βάλεις σε μια κιθάρα που έχει humbuckers χωρίς να επέμβεις στο ξύλο του σώματος. Αν αυτό έχεις κατά νού, υπάρχουν εταιρείες (όπως η Creamery) που βγάζουν Wide Range humbuckers σε μέγεθος PAF και οι οποίοι μπορούν να αντικαταστήσουν έναν συνηθισμένο humbucker χωρίς άλλη μετατροπή στην κιθάρα.

Τώρα το αν καλύπτουν μεγάλο φάσμα ήχων ή μουσικών ειδών, αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. Πάντως το "wide range" δεν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο, οπότε μην το παίρνεις σαν δεδομένο ότι θα μπορείς απαραίτητα να παίξεις περισσότερα είδη μουσικής απο ότι με οποιονδήποτε άλλο μαγνήτη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
7758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/05, 04:06
από Dimitris Ntinas
1 Απαντήσεις
2810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/08, 23:25
από Serviani
3 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/09, 19:28
από myster maze
5 Απαντήσεις
3160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/10, 19:47
από Jezus
2 Απαντήσεις
2346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/10, 01:25
από jim.ni
4 Απαντήσεις
35067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/13, 20:46
από Vaiking
8 Απαντήσεις
4237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/14, 12:11
από Guitar Fan
12 Απαντήσεις
10600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/17, 17:30
από panixgr
0 Απαντήσεις
14201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/17, 21:05
από gregorylyras
2 Απαντήσεις
4748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/18, 15:57
από Ioannis Anastassakis