Αποστολέας Θέμα: Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;  (Αναγνώστηκε 9545 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
...3000 τραγουδάκια...
...γελοίο για όποιον έχει έστω και στοιχειώδεις γνώσεις μουσικής...
...τα τραγούδια είναι γεμάτα ελλείψεις και λάθη...
...θα έπρεπε να ντρέπεστε που ονομάσατε το site αυτό kithara.gr...

Πολλές φορές μηνύματα σαν και τα παραπάνω μας έκαναν να αμφιβάλλουμε για το αν θα πρέπει να συνεχίζουμε να ασχολούμαστε με αυτές τις σελίδες και αν αυτό που κάνουμε αξίζει τον κόπο. Ποιος είναι ο στόχος και ο λόγος ύπαρξης αυτού του site και τελικά είναι πράγματι όλο αυτό μια σαπουνόφουσκα; Τι θέλουμε, και σε ποιον ή ποιους απευθυνόμαστε τελικά;

Να μια πρόχειρη απάντηση: Απευθυνόμαστε:
- σε αυτόν που είναι αρχάριος και δεν μπορεί να βγάλει ένα τραγούδι μόνος του
- σε αυτόν που η μνήμη του δεν τον βοηθάει για να θυμάται λόγια ή ακόρντα από εκατοντάδες τραγούδια
- σε αυτόν που ψάχνει να βρει ένα ξεχασμένο τραγούδι
- σε αυτόν που ψάχνει να βρει άλλα άτομα με παρόμοια ενδιαφέροντα και ανησυχίες και να ανταλλάξει γνώσεις και απόψεις
Σίγουρα, ο φτασμένος επαγγελματίας και ο κιθαρίστας κονσέρτου δεν θα βρει τόσο πολλά χρήσιμα όσο ένας που ξεκινάει. Παρ’ όλα αυτά, είναι πολλοί οι πεπειραμένοι που δήλωσαν ότι βρήκαν κάτι που τους βοήθησε, είτε αυτό ήταν μια ξεχασμένη στροφή από ένα τραγούδι, είτε μια αρχική έκδοση ενός τραγουδιού, πάνω στην οποία πρόσθεσαν αυτά που ήθελαν

«Ο σωστός μουσικός τα ξέρει όλα απ’ έξω, έχει όλη τη μουσική στο μυαλό του, δεν έχει ανάγκη να διαβάζει από πουθενά», αναγκαστήκαμε πολλές φορές να ακούσουμε. Επιτρέψτε μου να αμφιβάλλω... Ακόμα και στα μεγαλύτερα κονσέρτα και τις μεγαλύτερες συναυλίες, το αναλόγιο δεν λείπει από κανένα μουσικό, όπως μπορείτε εύκολα να διαπιστώσετε και μόνοι σας. Και ναι, το μουσικό αυτί μπορεί να βοηθάει να βρούμε τι πρέπει να παίξουμε παρακάτω, αλλά η μνήμη του ανθρώπου έχει και αυτή τα όριά της. Πόσα τραγούδια μπορεί να ξέρει κανείς απ’ έξω, με όλα τα ακόρντα, τους στίχους και τη μελωδία τους; Παλιότερα υπήρχαν άνθρωποι που ήξεραν απ’ έξω όλη την Ιλιάδα και την Οδύσσεια, σήμερα προτιμάμε να τις διαβάζουμε από το βιβλίο. Μην ξεχνάτε ότι η γραφή είναι η μεγαλύτερη εφεύρεση της ανθρωπότητας.

Και φυσικά, σε όποιον δεν φτάνουν οι στίχοι και τα ακόρντα του site, δεν έχει παρά να ψάξει στο εμπόριο για «πραγματικές» παρτιτούρες και να βρει πραγματικούς δασκάλους για να μάθει. Έτσι κι αλλιώς, μόνο μέσα από το Internet δεν μπορεί να μάθει κάποιος να παίζει ένα όργανο. Όσο και αν χρειάζεται μοναχική μελέτη, θεωρία και διάβασμα, η μουσική δεν παύει να είναι «ομαδικό άθλημα», και χρειάζεται πνεύμα ομάδας, συνεργασία, αλληλοκατανόηση και ανοιχτό μυαλό.

Όποιος αγαπάει κάτι πραγματικά, θέλει να το διαδώσει και να το κάνει γνωστό σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο. Οι «πραγματικοί γνώστες», αν αγαπάνε πραγματικά αυτό που κάνουν, θα μπορούσαν να συνεισφέρουν κάποιες γνώσεις τους, π.χ. στην περιοχή «Θεωρία και Πράξη», αντί να περιφρονούν τους αρχάριους και να περιφρουρούν ζηλότυπα αυτό που ξέρουν. Προσφέροντας γνώση δεν φτωχαίνουν, αντίθετα γίνονται πολύτιμοι σε κάποιους άλλους που την έχουν ανάγκη.

Η συνέχεια αμέσως παρακάτω...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #1 στις: 21/07/02, 18:32 »
...συνέχεια από το προηγούμενο μήνυμα:

Το τραγούδι χάνεται σιγά-σιγά από τα χείλη μας και γίνεται όλο και περισσότερο μαζικό εμπόρευμα. Παλιότερα οι άνθρωποι τραγουδούσαν και χόρευαν περισσότερο, όπως μπορούν να σας διαβεβαιώσουν οι γονείς σας ή οι παππούδες σας. Και εγώ ο ίδιος θυμάμαι όταν ήμουν μικρός, την εποχή των δίσκων 45 στροφών, από τα παράθυρα στα σπίτια ακουγόταν φωνές που τραγουδούσαν. Σήμερα, την εποχή των CD που δίνονται δωρεάν μαζί με τα περιοδικά, από τα ίδια παράθυρα ακούγονται μόνο σουξεδάκια. Το τραγούδι και ο χορός, βασικά στοιχεία του ελληνικού πολιτισμού, χάνονται σιγά-σιγά από τα στόματα και τις καρδιές και γίνονται πλαστικό εμπόρευμα μιας χρήσης. Και όλη η ελληνική μουσική σιγά-σιγά εξαφανίζεται, τουλάχιστο στη μορφή που την ξέραμε για δεκαετίες. Την θέση της παίρνουν ποπ τραγουδάκια, κακά αντίγραφα αντίστοιχων ξένων επιτυχιών δύσης και ανατολής, με ελληνικό στίχο, έτοιμα για γρήγορη κατανάλωση.

Η μουσική φέρνει κοντά τους ανθρώπους, πέρα από εθνικότητες, γλώσσες και ιδεολογίες. Όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, δεκάδες άτομα μη-ελληνικής καταγωγής από όλες τις γωνιές του κόσμου επισκέφτηκαν και επισκέπτονται αυτό το site, και έχουμε πάρει πολλά ευχαριστήρια mail, ακόμα και από την άλλη πλευρά του Αιγαίου! Το Internet φέρνει και αυτό τους ανθρώπους κοντά, εκμηδενίζοντας το χρόνο και τις αποστάσεις. Νοιώθω πάντοτε ένα περίεργο συναίσθημα όταν βλέπω άτομα από δύο και τρεις διαφορετικές ηπείρους να συνομιλούν στο chat για τον τελευταίο δίσκο κάποιου έλληνα καλλιτέχνη, σαν να ήταν το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο. Και φυσικά, το πάντρεμα μουσικής και Internet συνδυάζει και τα δύο ατού μαζί.

Το site αυτό έχει πάψει εδώ και πολύ καιρό να είναι μόνο οι τρεις ιδρυτές του. Έχει γίνει μια ζωντανή κοινότητα, στην οποία και οι ίδιοι οι επισκέπτες είναι ένα σημαντικό, ίσως το σημαντικότερο τμήμα. Χαίρομαι, όταν βλέπω άτομα να γνωρίζονται και να γίνονται φίλοι μέσα από το kithara.gr. Επίσης χαίρομαι κάθε φορά που κάποιος αναφέρεται στο site «μας», τις σελίδες «μας», την συλλογή «μας», πράγμα που δείχνει ότι δεν αισθάνεται σαν ξένος ή επισκέπτης αλλά σαν ένα ισότιμο μέλος της κοινότητας. Όπως ένας ραδιοφωνικός σταθμός δεν μπορεί να υπάρξει χωρίς ακροατές, έτσι και οι επισκέπτες είναι ένα αναπόσπαστο κομμάτι όλων αυτών των σελίδων, της συλλογής και των συζητήσεων. Ας μην ξεχνάμε πως και όλα αυτά τα τραγούδια δεν θα ήταν τίποτα και θα είχαν προ πολλού ξεχαστεί στα ράφια κάποιου δισκοπωλείου, αν δεν υπήρχαν όλοι αυτοί που τα αγάπησαν, τα τραγούδησαν και τα διέδωσαν ο ένας στον άλλο.

Κάτι άλλο που αυτό το site προσπαθεί να δείξει, είναι ότι με μια μικρή συνεισφορά από τον καθένα, είτε με τη μορφή ενός τραγουδιού, μιας διόρθωσης, μιας πληροφορίας ή μιας γνώμης, μπορεί με τον καιρό να μαζευτεί ένας μικρός θησαυρός. Φτάνει μόνο, ο καθένας που παίρνει 10, 20, 50 ή 100, να είναι διατεθειμένος να προσφέρει και αυτός μόνο 1 από την πλευρά του. Αν π.χ. καθένας που έβρισκε ένα λάθος μάς το δήλωνε για να το διορθώσουμε, το site θα είχε πάψει προ πολλού να έχει λάθη.

Από την πλευρά μου μπορώ να πω ότι η όλη ενασχόληση μου με αυτό το site ξεκίνησε από ένα πείσμα και ένα καπρίτσιο και σιγά-σιγά μεταμορφώθηκε σε μια ευχάριστη περιπέτεια προς το άγνωστο (αφού το μέλλον του site συνεχίζει να είναι αβέβαιο). Κατά τη διάρκεια της ως τώρα διαδρομής χαίρομαι που γνώρισα πάρα πολλά αξιόλογα άτομα μέσα από αυτές τις σελίδες, που είχαν κέφι και μεράκι, αλλά και πολλές γνώσεις και κοφτερό μυαλό, και που δεν θα τα γνώριζα ποτέ με άλλο τρόπο. Διάβασα και συμμετείχα σε δεκάδες ενδιαφέρουσες συζητήσεις, που πολλές φορές με έκαναν μέχρι και να φωνάξω «μπράβο παιδιά» από τον ενθουσιασμό μου. Και αν αυτές οι σελίδες βοήθησαν κάποια άτομα να κάνουν τα πρώτα τους βήματα στην κιθάρα και το τραγούδι, ή έστω έδωσαν το καλό παράδειγμα σε κάποιους, τότε νομίζω ότι άξιζε τον κόπο!

Προτιμώ 100 άτομα που γρατζουνάνε την κιθάρα τους με κάποιο «τραγουδάκι» που αγαπάνε, παρά 5 Francisco Tarrega ή Jimmy Page και 95 που ακούν σκουπίδια. Ναι, «αυτό θέλουμε κι εμείς», να μπορέσει ο κάθε αρχάριος να πιάσει την κιθάρα στα χέρια του και να τραγουδήσει κουτσά-στραβά το τραγούδι που έχει μέσα του, και μετά ακόμα ένα, και ακόμα ένα, και ακόμα ένα... Τα υπόλοιπα είναι απλά θέμα χρόνου.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #2 στις: 21/07/02, 19:49 »
Κιθαρωδε,
θελω κατ'αρχην να σ'ευχαριστησω και να σε συγχαρω για τις παραπανω σκεψεις - εμενα με βρισκεις απολυτα συμφωνη με οσα λες.

Η εμπειρια μου απο το Κιθαρα μεχρι στιγμης ειναι οτι το site ειναι οχι μονο χρησιμο απο αποψη καθαρα κιθαριστικη, αλλα και ανεκτιμητης αξιας απο την  αποψη της επικοινωνιας και της ανταλλαγης καποιων ιδεων μεσα απο τις σελιδες του.

Εγω, ως νεοφερτη στη κιθαρα (μιλαω για το μουσικο οργανο τωρα) και ψαχνοντας να βρω ακορντα στο site, εχω κατ'αρχην ανακαλυψει τραγουδια που ειχα να ακουσω απο παιδι, και ισως ειχα ξεχασει. Εχω επισης αισθανθει αφανταστη ικανοποιηση  'γρατζουνοντας' τραγουδια που αγαπω, και καμια φορα εχω εντοπισει και κανενα λαθος, που με κανει να αισθανθω οτι κατι μαθαινω σιγα σιγα, ακουγοντας και παιζοντας! Το Κιθαρα, αν το δω ως 'τραπεζα ακορντων και τραγουδιων' εχει για μενα μεγαλη αξια στο δρομο που ακολουθω, το δρομο της μαθησης ενος μουσικου οργανου, και σας ευχαριστω ολους για την γενναιοδωρη προσφορα σας. Δυσκολα βρισκεις πλεον ανθρωπους που 'δινουν' κατι για το μερακι τους, εντελως αφιλοκερδως. Ακομα αναρωτιεμαι πως γινεται και υπαρχει αυτο το site!

Αλλα περα απο τη πρακτικη χρηση του Κιθαρα, και μονο η επαφη που γινεται εφικτη μεσα απο τις σελιδες του, απο το φορουμ ή το chat, αυτο το μεσο μου εχει ανοιξει νεους οριζοντες επικοινωνιας. Εκτος του οτι εχω συζητησει με ανθρωπους που, οπως λες και συ, δεν θα ηταν αλλιως δυνατο να συναντησω ποτε, εχω επισης μαθει πραγματα, εχω μαθει για μουσικους που ποτε δεν θα ειχα αλλιως ασχοληθει να ακουσω, εχω διαβασει γνωμες που μου προκαλεσαν διαφορες σκεψεις και αντιδρασεις. Οι εντυπωσεις και οι εμπειριες μου απο το Κιθαρα ειναι οχι μονο θετικες, αλλα και εποικοδομητικες και μονιμως εναλλασομενες.

Για να μην σας κουρασω αλλο, εκτιμω απεριοριστα ο,τι μου εχει προσφερει το site, ειτε προκειται για ακορντα, ειτε για προσωπικες επαφες με ανθρωπους, ειτε για ιδεες και εναυσματα. Να'στε ολοι καλα.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #3 στις: 21/07/02, 20:04 »
me auti tin eukairia tha ithela na diatripwsw tin paratirisi enos poly kalou germanou filou mou o opoios spoudazei tin kitharistiki texni sto idio panepistimio me emena.autos loipon,o opoios xamogelaei me tis (sinithws anepitixeis) prospatheies mou,mou eipe mia mera oti ektimaei to punk.fisika aporisa kathws to punk einai sinithws ekfrasi sinaisthimatos kai ekfortisis xwris na dinei simasia stin texniki.i apantisi tou itan oti kanena allo eidos den edwse to kinitro stin neolaia gia na asxolithei me tin kithara."afou mporei o steve jones giati oxi kai egw?ti exei autos diladi"?etsi loipon skeftomenos thelw na euxaristisw olous osous eksakolouthoun na mou dinoun kinitro gia na sinexisw.oso gia tous allous as pane na akousoun to rising force...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #4 στις: 22/07/02, 11:39 »
Ωραια τα λες Κιθαρωδε  :)  Σκεφτομουν τη δικια μου ιστορια, τη πρωτη μου σελιδα με στιχους και ακορντα... Ξεκινησα με το ψωνιο να κανω πιο γνωστα μερικα συγκροτηματα που μ'αρεσαν. Μετα συνεργαστηκαμε για αυτο το site και ημουν χαρουμενος. Δεν περιμενα ομως να εξελιχθει τοσο συντομα και να βλεπω τοσο κοσμο να μπαινει, ιδιως μετα τη δημιουργια του νεου φορουμ. Φαινεται οτι τα γεγονοτα εξελισσονται με τη μορφη χιονοστιβαδας και πρεπει να μπορουμε να ανταπεξελθουμε, οπως καναμε μεχρι τωρα. Δεν πιστευω οτι θα "ξεφουσκωσει" η ιστισελιδα μας, ακομη κι αν βαρεθουν καποιοι επισκεπτες, θα εχουμε καινουργιους. Αλλωστε δεν εχουμε γινει τοσο γνωστοι πια, μονο στις μηχανες αναζητησης υπαρχουμε, δεν εχουμε διαφημιστει αλλου... ακομα...

Οπως σωστα παρατηρησε η Fran, το "κιθαρα" επιτελει ΚΑΙ κοινωνικο εργο... φερνοντας τους επισκεπτες του σε επαφη μεσω του φορουμ και του τσατ και που και που τους κανει να μαζευονται σε μια παρεα και να τραγουδανε μαζι, ξεφυλλιζοντας ενα ντοσιε με εκτυπωμενα τραγουδια απο το kithara.gr  ;)

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #5 στις: 22/07/02, 12:25 »
Den tha pw polla.. apo persi to kalokairi sas "xrisimoipoihsa" otan eftiaksa ena bibliaraki me ola ta tragoudia pou hthela na parw mazi stis diakopes na ta paizw kai na fxaristiemai... to site einai poly kalo ,grhgoro kai kikloforei polys aksiologos kosmos sta forum tou... min masate an yparxoun "ziliarides" kai "kompleksikoi" ( me to bardon h barythta twn xarakthrismwn) kai eseis synexiste tin kalh douleia.... eksalou nomizw h analogia Eyxaristimwne - disarestimenwn prepei na einai apoluth pros tin prwth...  
Keep on
P.S. elpizw me to keep wn na min mou sbhsete polla minimata :P :P ;D
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #6 στις: 22/07/02, 12:56 »

... φερνοντας τους επισκεπτες του σε επαφη μεσω του φορουμ και του τσατ και που και που τους κανει να μαζευονται σε μια παρεα και να τραγουδανε μαζι, ξεφυλλιζοντας ενα ντοσιε με εκτυπωμενα τραγουδια απο το kithara.gr  ;)


Και να η απόδειξη:(photos απο την τελευταία συνάντηση)

Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #7 στις: 22/07/02, 13:14 »
ενταξει, τωρα συνεννοηθηκαμε...ουτε κιθαρες ουτε τιποτε!! μονο φαγητα!  ;D ;D

Να'σαι καλα, γελασα παλι πρωι πρωι Σπυρο!  ;)

Αποσυνδεδεμένος christosl

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #8 στις: 22/07/02, 14:51 »
Συμφωνω κι εγω οτι το kithara.gr προσφερει μεγαλο κοινωνικο εργο και θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους συνεβαλαν στη δημιουργια και τη διατηρηση του site και του forum.Να μην απογοητευεστε απο τον καθε ''ειδικο'' και κομπλεξικο που στρεφεται εναντια στο site και να ξερετε πως,εγω προσωπικα,και πιστευω και πολλα αλλα παιδια εκτιμουμε αφανταστα αυτο που κανετε και ειμαστε διατεθιμενοι ο,τι βοηθεια χρειαστειτε να σας την προσφερουμε.Σας ευχαριστουμε πολυ παιδια,να 'στε καλα

Αποσυνδεδεμένος Χρήστοςς

  • Βενιαμίν
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Άντρας
  • The temple of the king
    • Προφίλ
    • Γ.Σ.Νίκαιας
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #9 στις: 22/07/02, 14:55 »
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα.Συνεχίστε έτσι.Κιθαρωδέ εκτός από τον κούκο δεν έχω ακούσει κάποιον άλλο να λέει άσχημα λόγια για το site.
I close my eyes
only for a moment and the moments gone
all my dreams
pass before my eyes the curiosity.
"Dust in the wind"

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #10 στις: 22/07/02, 22:18 »
Θα συμφωνήσω κι εγώ με όσα λες Κιθαρωδέ.

Αυτό που εμένα με έχει κάνει να αγαπήσω το Κιθάρα είναι το ότι όλοι εδώ δέχονται τους άλλους ( με την εξαίρεση φυσικά εκείνων των 1-2 γνωστών εξαιρέσεων με τους οποίους δεν αξίζει τον κόπο ν' ασχοληθεί κανείς τελικά), από όποιο χώρο και να προέρχονται και όλοι κάτι αποκομίζουμε από αυτές τις 'συναντήσεις'. Και μιλάω από προσωπική εμπειρία, καθότι εγώ είμαι 'του πιάνου', με την προοπτική όμως να μάθω κιθάρα. Ε λοιπόν, δεν ένιωσα ποτέ ούτε ανεπιθύμητη, ούτε 'άσχετη'. Το αντίθετο, με όσους έχω μιλήσει, και εδώ και στο chat και ασφαλώς στο πάρτυ με έχουν δεχτεί με 'ανοιχτή αγκαλιά' και αυτό είναι προς τιμήν όλων των μελών και φυσικά των ιδρυτών του Κιθάρα.

Περαιτέρω απόδειξη των όσων πιστεύω είναι το γεγονός ότι τα μέλη του Κιθάρα είναι κάθε ηλικίας και καταγωγής, από πολλά διαφορετικά μέρη και αυτό δεν προβληματίζει ούτε ενοχλεί ασφαλώς κανέναν, γιατί έχουν όλοι ένα βασικό κοινό στοιχείο - την αγάπη τους για την μουσική.

Να 'στε όλοι καλά, να συνεχίζει το ίδιο καλά και το site.

Σπύρο - άπαιχτος!!!! ;)



Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #11 στις: 22/07/02, 23:03 »
Κατ'αρχην συμφωνω απολυτα με την αποψη σου φιλε Σπυρο οτι σημερα το τραγουδι απο ζωντανη ψυχαγωγια μετατρεπεται σιγα σιγα σε ενα πλαστικοποιημενο εμπορευμα προς πωληση (και δεν εξαιρω ουτε το εντεχνο απο αυτη τη ζοφερη πραγματικοτητα).
Η ιστοσελιδα αυτη απο την στιγμη που βαζει ολο και περισσοτερα νεα ατομα να προσπαθησουν να γρατζουνισουν και να τραγουδησουν ενα κομματακι ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ.
Επιτρεψτε μου και εμενα να σεβομαι πολυ περισσοτερο εναν αρχαριο που προσπαθει εστω με τα λαθακια του και καταθετει το προσωπικο του feeling στο καθε κομματι παρα τον βιρτουοζο που γεμαστος αλαζονεια γκρινιαζει για τα λαθη.
Ποτε μα ποτε δεν με ενοχλησαν τα λαθη που συναντησα αντιθετα θελω να εκφρασω ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους τους φιλους που συμβαλουν, για τοσο και τοσα τραγουδια που ειχα ξεχασει και μου τα θυμησε η <<κιθαρα>>.
Τελος μια παρακληση:ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΝΙΧΡΗ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ (ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ... ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ...).Εχω βεβαια μια ψιλοδικαιολογια γιαυτο :οτι λογω της εργασιας μου μπαινω στην ιστοσελιδα για λιγο χρονο σαν κλεφτης αλλα ....ΣΑΣ ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΕΝΕΡΓΟΣ.
Υ.Γ. Ελπιζω οτι ο τιτλος του <<κουκου>> που κατεκτησα εσχατως με το σπαθι μου δεν θα σας κανει να με πεταξετε κλωτσηδον απο την παρεα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/02, 23:08 από casper »

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #12 στις: 22/07/02, 23:14 »
Τι να μπορέσει να πει κάποιος μετά απο τα τόσο αναλυτικά του κιθαρωδού ,στα περισσότερα από τα οποία συμφωνώ ,πάντως η όλη δραστηριότητα των 'μελών ' δείχνει και τον δρόμο που θα ακολουθήσει η  'κιθάρα' .Εδω θα είμαστε και θα το δούμε .Φιλιά σε όλους

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #13 στις: 23/07/02, 00:00 »
O skopos aftou tou site ???

Uparxoun xiliades skopoi, enas basikos einai pws egw ematha me sas kapoia tragoudia pou oute fantazomouna pws uparxoun.

Skopoi....paideia, ena poulaki otan kelahdaei akolouthei kapoio skopo ????

Einai megalh mou tuxh pws uparxete..

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1061
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #14 στις: 23/07/02, 22:49 »
Κιθαρωδε, με βρισκεις απολυτα συμφωνο με οσα εχεις πει!!!

Εγω θα μιλησω προσωπικα για το kithara.gr..οταν ξεκινησα να παιζω κιθαρα (πριν 4 χρονια)
εψαχνα απεγνωσμενα ενα site με ακορντα απο καλη ελληνικη μουσικη..και το μονο site που με
ικανοποιησε απολυτα με την συλλογη των τραγουδιων του ηταν μονο το kithara.gr!!!!

Το kithara.gr ειναι ενα αψογο site για ολους τους κιθαριστες "καλους" ή "κακους", "καινουργιους" ή παλιους"!!!
Μπορω να πω οτι εμαθα κιθαρα στο kithara.gr, οχι οτι εδω εμαθα τεχνικες και ρυθμο ή οτιδηποτε αλλο πρεπει να ξερει ενας κιθαριστας,
αλλα εδω βρεικα τα αγαπημενα μου τραγουδια, τραγουδια που δεν ηξερα καν τον τραγουδιστη ή τον τιτλο και πανω στα οποια δουλεψα και
μπορεσα να καταφερω τωρα πλεον να παιζω μια αρκετα "μεγαλουτσικη" γκαμα τραγουδιων γεμιζοντας ανετα μια μουσικη βραδια με καλη παρεα!!!
(ιδιαιτερα τωρα που καταφθανουν και οι διακοπες!!!!)

Το σημαντικοτερο ομως για εμενα τωρα δεν ειναι η συλλογη των τραγουδιων που βρισκοντε στο kithara.gr..αλλα αυτο
το ανεπαναληπτο FORUM...αν και επισκεπτομαι το kithara.gr περιπου 2,5 χρονια εχει μονο 6 μηνες(περιπου..)
που εμαι μελος στο FORUM...(Χαζομαρα μου!!!);) Εδω σ'αυτο το FORUM βρεικα μια καταπληκτηκη παρεα απο φιλους της καλης μουσικης
και της κιθαρας!!!! Επισης μπορεσα να κανω φιλους μεσα απο το FORUM και βρεικα μια αψογη συνεργασια και προθυμια
για βοηθεια..εδω ο καθενα προσθετει ενα λιθαρακι απο τις γνωσεις του και ετσι υπαρχει ενα τελειο πνευμα αλληλεγγυης!!!!

Οσω για αυτο που ειπες Κιθαρωδε οτι χαιρεσαι να βλεπεις αναφορες οπως, το site "μας", η συλλογη "μας" κ.α. εγω σαν ενας
"επισκεπτης" (ακομα...) του kithara.gr θα ηθελα να σε ευχαριστησω για την ευκαιρια που μας δινετε εσεις οι ιδρυτες του site
να μπορουμε να εκφραζομαστε τοσο ανετα και να αισθανομαστε οτι η υπαρξη του site αυτου ειναι ευθυνη ολων μας...σας ευχαριστω πολυ
για αυτην την ευκαιρια!!!!

Ετσι τελειωνοντας ηθελα να ευχαριστησω και παλι ολους οσους εργαστηκαν και εργαζονται για την δημιουργια και την συντηρηση
αυτης της σελιδας...να 'σται καλα και καλη συνεχεια!!!

       

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #15 στις: 24/07/02, 20:09 »
Κιθαρωδέ θα συμφωνίσω και εγώ με τα όσα είπες. Να σας πω τι γνώμη έχω για το site? κατ αρχην, άρχισα να μπαίνω από πολύ παλιά, έζησα με αγωνία το προσωρινό του κλείσιμο και με ανακούφιση την ανανέωσή του. σχεδόν όλα μου τα ελληνικά τραγούδια είναι από εδώ. Στ'αλήθεια αν ρε παιδιά δεν λέγατε να φτιάξετε αυτή τη σελίδα, ή αν το βάζατε κάτω, τότε θα χάναμε πολλά.
Προσωπικά κέρδισα αρκετά, γιατί ακούγοντας από τους εμπειρότερους, έκανα τα πρώτα μου βήματα στην ηλεκτρική και έμαθα για η ξένη μουσική.
Στους μεγαλύτερους θα φανεί αστείο, αλλά πριν μπώ στο σάιτ και πριν εκείνο το πρώτο μου θέμα σε σχέση με ξένα τραγούδια για κιθάρα, δεν ήξερα ούτε τον steve vai, ούτε τον satriani, τον rory ghallaher, τον Stevie Ray Vaughn, άσε πια για ξένα συγκροτήματα.
Μετά τις πρώτες μου επαφές με τους υπόλοιπους από σας άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά με τα μπλούζ, το μέταλ, τη jazz.
Όπως είπε και ο casper, θα ήθελα να ήμουν πιό ενεργός, σε ότι αφορά τα τραγούδια, ως τώρα αρκέστηκα σε κάτι ψιλοσυμβουλές περι τεχνικής.

Μην σταματάτε ότι κι αν γίνει!!! οι διάφοροι που προσπαθούν να πουλήσουν μούρη δεν πρέπει να πτοήσουν κανένα. Η σελίδα σας έχει γίνει το ηλεκτρονικό μας στέκι, και το σημείο αναφορας στις μουσικές μας δραστηριοτητες.
να 'στε καλα, και KEEP IT ON (μην κάνουμε συσχετισμούς τώρα ε?) ;D  
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Golden400

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Mε μια κιθάρα και μια μηχανή! :)
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #16 στις: 02/08/02, 01:10 »

Den tha pw polla.. apo persi to kalokairi sas "xrisimoipoihsa" otan eftiaksa ena bibliaraki me ola ta tragoudia pou hthela na parw mazi stis diakopes na ta paizw kai na fxaristiemai...


Με αφορμή τον προλαλήσαντα να προσθέσω ότι είστε καταστροφικοί τύποι  >:( από παλιά που έμπαινα εδώ έχω ξεφτιλίσει των εκτυπωτή αυτός δεν είναι ο σκοπός σας;Να κανουμε πλούσιους αυτούς που πουλάνε εκτυπωτές και μελάνια ;D  :) ( τέλος πάντων βασικά θα ήθελα να μάθω πώς θα καταφέρω να κάνω το περίφημο transcription από το χαρτί στο πι-σι;Please λεπτομέρειες.Μη βαράτε αν είναι άσχετη η ερώτηση με το thread αλλά βρισκόμαστε στο f.a.q. απλώς δε θέλω να παραφορτώνω το φόρουμ με άσκοπα έξτρα μηνύματα.
Επίσης σχετικά με το
Και ως φρέσκο μέλος να κάνω κι εγώ λίγη πλάκα keep on  :P
;)
Γιώργος

Αποσυνδεδεμένος jbliangas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσουν οι καμπύλες!!! (Της κιθάρας βρε)
    • Προφίλ
    • Προσωπική σελίδα
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #17 στις: 03/08/02, 23:53 »
Ο σκοπός αυτού του site ειναι να χαλάσει τα ματια μας. Με τόσες ώρες μπροστά απο μια οθόνη υπολογιστη... ;)
Ζήτω ο Θρύλος!

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #18 στις: 19/09/02, 01:21 »
- σε αυτόν που είναι αρχάριος και δεν μπορεί να βγάλει ένα τραγούδι μόνος του
- σε αυτόν που η μνήμη του δεν τον βοηθάει για να θυμάται λόγια ή ακόρντα από εκατοντάδες τραγούδια
- σε αυτόν που ψάχνει να βρει ένα ξεχασμένο τραγούδι
- σε αυτόν που ψάχνει να βρει άλλα άτομα με παρόμοια ενδιαφέροντα και ανησυχίες και να ανταλλάξει γνώσεις και απόψεις

-prin apo kairo( oxi kai poli ) otan apla gratsounaga tin kithara mou den eixa tipota na me boithisei... mesa apo ta teragoudia tou kithara.gr exw ftasei mesa se enamisi xrono na eimai sto trito xrono tis klasikis...
-to vivlio mou me ta akornta apo ta tragoudia tis kithara einai panta ekei gia na mou ta thimizei
-posa tragoudia exw vrei edw pou akoma kai to pio psagmeno magazi na  evriska den tha ta eixe
-oso gia to teleutaio ti na pw . pou allou tha evriska tosa polla atoma me ta idia endiaferonta me mena

apla euxaristw...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/02, 01:23 από Δαμιανός »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #19 στις: 26/09/02, 17:12 »
Egw pali, ksekinhsa me to skripto prin apo xronia.

Etsi me erwteutike kai h gynaika mou otan ths tragoudousa kai ths epeza tragoudia...kai egw ths xarisa to skripto gia na paizei sto piano.

Telika htan h prospatheia sas (mazi me to tote kithara) pou epekse enan rolo sth zwh mou shmantiko kai giafto sas euxaristw. Vevaia mborei na mhn gratzounaw thn kithara toso syxna pia alla na...moirazomai alla pragmata poio shmantika.

Thn agaph mou (Maria Aliferh  ;D ) pragmatika...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #20 στις: 28/09/02, 02:20 »
ΤΙ ΛΕΤΕ ΤΩΡΑ!!!!!
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΥΜΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΣΤΟ FORUM Η ΣΤΟ CHAT ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ........


Προσοχή ... η έστω και ολιγόωρη  αποχή από το kithara.gr (μετά από τις πρώτες επισκέψεις )προκαλεί συμπτώματα στέρησης!!!!!

Βρε Αντμινιστρέτοροι!!!!! Βάλτε αυτή την προειδοποίηση στην αρχική σελίδα του Site!!!!! Τι περιμένετε , παρέμβαση του υπουργείου υγείας???? . Δεν είδατε εμείς τι πάθαμε?? ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/02, 02:22 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #21 στις: 28/09/02, 17:20 »
Oti ithela na po to eipan oi ipolipoi filoi [synadelfoi(oxi stin trela),syntrofoi].
Ego san anthropos,san basilis kai telos san kitharistas exo na po oti otan pira to playstation eixa ligoteri apoblakosei.Perimeno (opote mporo bebaia)na paei 10 to bradi gia na mpo sto kithara.gr kai pistebo pos gia afto prepei na einai iperifanoi oi webmasters..."Ematha" kithara(to deksi xeri mono)koutsa straba apo afto to site..."Ematha" 5-6 tragoudakia koutsa straba kai pali apo afto to site...Gnorisa anthropous kai pali koutsa straba(giati ksero oti eimai poli diskolos se themata gnorimion) mesa apo afto to site...Ematha tosa pramata gia tin mousiki,gia to net,gia tis ginaikes, gia to afrikaniko podosfairo kai telos gia ton rouba ;D

Pros admin.: Anarotieme pote,pote an fantazostan oti tha eixe tetoia antopokrisi apo ton kosmo afto to site?!

www.kithara.gr= to site tou ellina tzampatsi mousikou...afti itan i gnomi pou eixa gia to site otan proto mpika kai metanoiono pou to leo...Epeita afou ekana mia perioigisi sta endotera tou site anarotithika posa ekatomira tha einai o logariasmous tou ote sto spiti se ligous mines afou eixa katalabei apo ekeini tin stigmi oti tha pernousa ateliotes ores edo pera...etsi kai egine.Tora eimai stin mitropoleos kai  paizo kithara, fisarmonika kai tragoudao gia kanena euro(osoi einai apo salonika tha kseroun ena typo pou sixnazei stin aristotelous kai paizei kithara(apaisia)fisarmonika(apaisia^2)tragoudaei(apaisia^2*2apaisia)aftos lipon o kirios eimai egooooo mono pou alaksa steki kai piga stin mitropoleos opos eipa kai pio pano!!!!!(asxeto me tin sizitisei alla aksize...)

Kati pou me sinarpazei einai oti otan gnorizo kanena kainourio kitharista mesa se kanena stoudio stin arxi tis sizitiseis mas rotaei panta kapoios apo tous dio akribos to idio prama:Kai esei apo to kithara eeee?

En telei thelo na po oti mesa sto mialo  mou kai apo oti fantazomai kai allon epikratei kai tha epikratei gia oso iparxei to site, i eksis isotita: KITHARA=KITHARA.GR


Me poli agapi kapoios kitharistas... 8)
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #22 στις: 20/03/03, 14:34 »
Το site για εμένα είναι μια πηγή γνώσης και όχι μόνο μουσικής.Βρήκα εδώ άτομα που ξέρουν πράγματα επι παντώς επιστητου.Ας μήν μιλήσω για το πόσο καλή παρέα μου κρατάει.Εγώ είμαι στο 4ο έτος της Επιστήμης Υπολογιστών.Πλέον η απλότητα των βιβλίων μου του πρώτου έτους στον τομέα του προγραμματισμού μου φαίνεται γελία και κουραστική.Ήταν όμως αυτή η απλότητα που με βοήθησε να τον κατανοήσω και να βρώ κουράγιο να συνεχίσω και να βελτιώσω τις ικανότητές μου.Αυτά για τους ξερόλες.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος NikosTs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάλα-γιάλα....
    • Προφίλ
    • Τσαμπούνες!!!
Re:Ποιος είναι ο σκοπός αυτού του site;
« Απάντηση #23 στις: 28/03/03, 03:36 »
          Κιθαρωδέ είμαστε μαζί σου. Σίγουρα υπάρχουν κάποια λάθη και παραλήψεις αλλά σε καμιά περίπτωση δεν μειώνει αυτό τη σημασία του site. Ακόμα και τώρα που η πρόσβαση στα τραγούδια δεν είναι πια εφικτή, μόνο το forum και το chat είναι λόγος για να κολλάω σχεδόν καθημερινά. Ναι το kithara είναι το site για τους αδιόρθωτους ή και ρομαντικούς (μπλιαχ) της ελληνικής μουσικής και μαγκιά του. Να είστε καλά παιδιά και εσείς που το ξεκινήσατε και εσείς που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το στηρίζετε. Αυτά προς το παρόν, η σενέχεια επί του βήματος...
Allah ou akbar...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
215 Απαντήσεις
71358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/18, 16:32
από zanxion72
116 Απαντήσεις
33622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/10, 22:52
από Μαρμελακι
511 Απαντήσεις
144653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
6 Απαντήσεις
3778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ
11 Απαντήσεις
6555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
2 Απαντήσεις
3040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 08:52
από grmako
12 Απαντήσεις
7161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 16:24
από adr1anos
2 Απαντήσεις
4281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/13, 01:16
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
9850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis
9 Απαντήσεις
14726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/18, 14:09
από STEFANOS604