Αποστολέας Θέμα: Γνωμες για μαγνητες  (Αναγνώστηκε 3322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Γνωμες για μαγνητες
« στις: 19/01/11, 16:51 »
μιας και εχω βαλθει να αλλαξω τα ηλεκτρικα της κιθαρας μου σκεφτηκα πως ειναι καλη ιδεα να βαλω και ενα σετ καλυτερους μαγνητες.
η κιθαρα που θα γινει upgrade ειναι μια wasburn wi-66v σωμα μαονι με καπακι quilted maple, 2χ humbuckers, μπρατσο μαονι με ταστιερα rosewood.
οι stock μαγνητες με λιγο ψαξιμο που εκανα ειναι της washburn...παιζω κλασσικο ροκ, hard rock, λιγο μεταλ, και καμια ροκοφανκια  :P .
θελω οι μαγνητες να εχουν ωραια καθαρα, καλο sustain, ζεστο ηχο γενικος και να μην εχουν τρελο output. 

ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 3 σετ που βρηκα

http://bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=humbuckers&sub=contemporary&pickup=holydiver

http://bareknucklepickups.co.uk/main/pickups.php?cat=humbuckers&sub=contemporary&pickup=cold_sweat

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm

μετα απο επικοινωνια με τα παιδια  στην Bareknuckle με συμβουλεψανε να παρω το σετ με τους holydiver (ειναι καλυτερα μου ειπα σαν σετ μιας και ειναι ματσαρισμενοι)
απο τα κλιπ που εχει το site τους ομως περισσοτερο μου αρεσε το σετ cold_sweat.
το θεμα ειναι οτι ειναι πολυ ακριβοι :( και δυστηχως το ταμειο δεν ειναι και πολυ συν...ετσι κατεληξα στους duncan το οποιο σετ το εχουν αρκετοι και δεν τους εχει αφησει παραπονεμενους.
μια μικρη βοηθεια απο καποιον πιο εμπειρο θα ηταν πολυτιμη  :) .
αξιζει να περιμενω λιγο μεχρι να φυτρωσουν ευρα στον πορτοφολι και να παω για ενα απο τα δυο σετ bareknuckle η να παρω τους duncan και να κανω δουλεια?
thanks
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Γνωμες για μαγνητες
« Απάντηση #1 στις: 19/01/11, 17:06 »
Τον cold sweat τον έβαλα πρόσφατα στην esp μου στη θεση neck...πραγματικά ίσως ο καλύτερος μαγνήτης που έχω παίξει ποτέ....για bridge έβαλα τον nailbomb που κι αυτός είναι άψογος......γενικά θα σου λεγα να τα δώσεις τα λεφτά σε bare knuckle με κλειστά μάτια...οπότε αν θες εσύ να κανεις γερό upgrade την κιθάρα..περιμένεις μαζέυεις τα λεφτά και τα σκας στους άγγλους...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για μαγνητες
« Απάντηση #2 στις: 19/01/11, 17:13 »
Εάν δείς εδώ: Απ: Σκέψεις για αλλαγή μαγνητών σε esp eclipse II
..θα διαβάσεις ότι έβαλα πρόσφατα τον CS neck και τον HD bridge και πέρασα (για μένα) σε ένα άλλο κόσμο χροιάς. Βέβαια και τα €255 τσούζουν!..

Στην ESP Horizon FRII το σετ αυτό (που σύστησε και ο Tim) ήταν ότι πιο πετυχημένο, όμως η κιθάρα αυτή είναι Alder Wings με Έβενο ταστιέρα.
Με την εμπειρία μου αυτή μέχρι τώρα, αν αναβάθμιζα την PRS Custom 24 μου που είναι μαόνι, μάλλον θα πέρναγα είτε calibrated set ColdSweats, ή CS neck και NailBomb Ceramic Bridge.

Στα δικά σου τώρα:
Για το ΤΙ μαγνήτες Bareknuckle να βάλεις, από εμένα, πάρε τις ανωτέρω επιλογές.
Για το ΑΝ πρέπει να περιμένεις να έχεις τα λεφτά, και πάλι κατά την δική μου προσωπική άποψη πάντα, εξαρτάται κατά πολύ από το τι έχεις πάνω στην wasburn τώρα:
Αν έχεις λάσπη, το σετ των duncan θα σου κάνει αρκετή διαφορά και θα καλύψει το διάστημα μέχρι τους Bareknuckle και το αντίτιμο τους.
Αν έχεις αρκετά καλούς μαγνήτες τώρα, ξέχασε τους duncan και κάνε υπερωρίες, να πάρεις κατ'ευθείαν τους Bareknuckle.
Επίσης αν αυτή είναι η top κιθάρα σου, ή θέλεις να την κάνεις την top, πάλι προτίμησε κατ'ευθείαν τους Bareknuckle.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Γνωμες για μαγνητες
« Απάντηση #3 στις: 19/01/11, 17:16 »

Επίσης αν αυτή είναι η top κιθάρα σου, ή θέλεις να την κάνεις την top, πάλι προτίμησε κατ'ευθείαν τους Bareknuckle.

αυτό ήταν το βασικό point που ήθελα να ξεκαθαρίσω αλλά δεν το έκανα.... :P το πήγαινα πλαγίως....και εν τέλει το ξεκαθάρισε ο andrianos....ακριβώς λοιπόν αυτή η πρόταση καλύπτει τα πάντα όλα...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Γνωμες για μαγνητες
« Απάντηση #4 στις: 19/01/11, 17:36 »
Εϊδα από το άλλο post σου ότι οι μαγνήτες σου είναι Seymour Duncan '59 reissue και Custom-Custom (σωστά?..)
ΑΚΡΙΒΩΣ αυτούς τους μαγνήτες είχε πάνω η ESP όταν την πήρα από τον JD (γειά σου φίλε!..) μπράβο στον Γιάννη, διότι ήταν ήδη πολύ καλός συνδυασμός για την κιθάρα, όμως αυτό ήταν πριν τους αλλάξω με Bareknuckles ..εντάξει, μιλάμε και για το διπλάσιο κόστος..
Need I say more ??...
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/11, 17:38 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για μαγνητες
« Απάντηση #5 στις: 19/01/11, 17:39 »
Εάν δείς εδώ: Απ: Σκέψεις για αλλαγή μαγνητών σε esp eclipse II
..θα διαβάσεις ότι έβαλα πρόσφατα τον CS neck και τον HD bridge και πέρασα (για μένα) σε ένα άλλο κόσμο χροιάς. Βέβαια και τα €255 τσούζουν!..

Στην ESP Horizon FRII το σετ αυτό (που σύστησε και ο Tim) ήταν ότι πιο πετυχημένο, όμως η κιθάρα αυτή είναι Alder Wings με Έβενο ταστιέρα.
Με την εμπειρία μου αυτή μέχρι τώρα, αν αναβάθμιζα την PRS Custom 24 μου που είναι μαόνι, μάλλον θα πέρναγα είτε calibrated set ColdSweats, ή CS neck και NailBomb Ceramic Bridge.

Στα δικά σου τώρα:
Για το ΤΙ μαγνήτες Bareknuckle να βάλεις, από εμένα, πάρε τις ανωτέρω επιλογές.
Για το ΑΝ πρέπει να περιμένεις να έχεις τα λεφτά, και πάλι κατά την δική μου προσωπική άποψη πάντα, εξαρτάται κατά πολύ από το τι έχεις πάνω στην wasburn τώρα:
Αν έχεις λάσπη, το σετ των duncan θα σου κάνει αρκετή διαφορά και θα καλύψει το διάστημα μέχρι τους Bareknuckle και το αντίτιμο τους.
Αν έχεις αρκετά καλούς μαγνήτες τώρα, ξέχασε τους duncan και κάνε υπερωρίες, να πάρεις κατ'ευθείαν τους Bareknuckle.
Επίσης αν αυτή είναι η top κιθάρα σου, ή θέλεις να την κάνεις την top, πάλι προτίμησε κατ'ευθείαν τους Bareknuckle.


αυτο το post ειδα και κολησα με τους Bareknuckle..απο τα κλιπ που εχουν στο site μου ετρεχαν τα σαλια  ;D ...

Επίσης αν αυτή είναι η top κιθάρα σου, ή θέλεις να την κάνεις την top, πάλι προτίμησε κατ'ευθείαν τους Bareknuckle.


αυτό ήταν το βασικό point που ήθελα να ξεκαθαρίσω αλλά δεν το έκανα.... :P το πήγαινα πλαγίως....και εν τέλει το ξεκαθάρισε ο andrianos....ακριβώς λοιπόν αυτή η πρόταση καλύπτει τα πάντα όλα...


εχω και μια mim στρατ αλλα δεν σκεφτομαι να την πειραξω...για την ωρα :P ...αργοτερα αν αλλαξω την washburn σαν πρωτη επιλογη εχω μια les paul standard που αν αποκτηθει θα ξηλωθουν απο την μια και θα μπουνε στην αλλη
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος harrisxr650

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
  • The souls of heaven...Are stars at night..
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για μαγνητες
« Απάντηση #6 στις: 19/01/11, 17:46 »
Εϊδα από το άλλο post σου ότι οι μαγνήτες σου είναι Seymour Duncan '59 reissue και Custom-Custom (σωστά?..)
ΑΚΡΙΒΩΣ αυτούς τους μαγνήτες είχε πάνω η ESP όταν την πήρα από τον JD (γειά σου φίλε!..) μπράβο στον Γιάννη, διότι ήταν ήδη πολύ καλός συνδυασμός για την κιθάρα, όμως αυτό ήταν πριν τους αλλάξω με Bareknuckles ..εντάξει, μιλάμε και για το διπλάσιο κόστος..
Need I say more ??...

σωστα..ετσι νομιζα και εγω...αλλα μαλλον τουτη εδω εχει διαφορετικους μαγνητες γιατι δεν βλεπω πουθενα λογοτυπο SD και απο τους '59 / custom custom, μαλλον ξεκινησανε να τους βαζουν αργοτερα στη συγκεκριμενη κιθαρα (αγορασμενη απο Νακα λεγανε οτι φοραει SD ..αλλα δεν  ειναι και τοσο σιγουρος) εχω στειλει mail στην wasburn με το s/n για να μου πουνε.



Εϊδα από το άλλο post σου ότι οι μαγνήτες σου είναι Seymour Duncan '59 reissue και Custom-Custom (σωστά?..)
ΑΚΡΙΒΩΣ αυτούς τους μαγνήτες είχε πάνω η ESP όταν την πήρα από τον JD (γειά σου φίλε!..) μπράβο στον Γιάννη, διότι ήταν ήδη πολύ καλός συνδυασμός για την κιθάρα, όμως αυτό ήταν πριν τους αλλάξω με Bareknuckles ..εντάξει, μιλάμε και για το διπλάσιο κόστος..
Need I say more ??...

Adr1anos εχεις αρχισει και με ψηνεις ασχημα....σε βαθμο που θα  >:D αφησω απληρωτους 2-3 λογαριασμους αυτον το μηνα... ;D
the souls of heaven...Are stars at night...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Γνωμες για μαγνητες
« Απάντηση #7 στις: 19/01/11, 23:20 »
Και εγώ με τόσα που έχω ακούσει για τους BK έχω αρχίσει να το ψήνω αν και έρχονται σε 2πλάσια τιμή απο τους Dimarzio που ζαχάρωνα...!!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γνώμες για ESP

Ξεκίνησε από Ikaros « 1 2 ... 5 6 » Τα καλύτερα...

143 Απαντήσεις
71539 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:01
από ibanez123
63 Απαντήσεις
40036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 15:05
από Si_rah
94 Απαντήσεις
79028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/17, 02:27
από saved
9 Απαντήσεις
5124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 12:17
από Nikoubis
5 Απαντήσεις
2750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:36
από kopaniamento
3 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 02:54
από zeromancer
6 Απαντήσεις
3246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:47
από Kosthrash
50 Απαντήσεις
14541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 17:44
από no slave
33 Απαντήσεις
7876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/11, 10:18
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 10:01
από afterforever