Αποστολέας Θέμα: blackstar HT-5 vs fender vibro champ  (Αναγνώστηκε 7210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« στις: 08/12/10, 19:28 »
απορια μου.. αλλα εκτος απο το 10αρι ηχειο του blackstar (σε αντιθεση με το 8 του fender) και τα 2 καναλια του blackstar, οι 2 ενισχυτες (που αναφερονται ως λαμπατοι) ειναι ιδιοι ως προς την συμμετοχη των λυχνιων στο distorted καναλι??? Ως γνωστον ο fender δεν ειναι αμιγως λαμπατος και για τον blackstar το επομενο κειμενο (απο αλλο μουσικο forum ) με εβαλε σε σκεψεις...   
 
 
δεν είναι All-tube! Είναι υβριδικός. Πάρ'τε το χαμπάρι! Είδα το κύκλωμά του στο παρακάτω λινκ και τα κανάλια του όπως και η παραμόρφωση έρχονται από chip/τελεστικούς και διόδους(D26,D27). Είναι σαν να συνδέεις dist πετάλι σε υβριδικό ενισχυτή. Γι αυτό βγάζει μεταλ γκάζι από ελάχιστες λυχνίες. Δεν ακούς λαμπάτο ήχο αλλά ένα πετάλι (όπως το metal zone) το οποίο έχει ενσωματωμένο!
 Γι αυτό είναι πολύ καλύτερο ως προς ποικιλία και custom ήχο να έχεις έναν καθαρό λαμπάτο και πετάλια. Άσε που δε θα χρειάζεται να παίζεις στο 10 για να ακους καλό od/dist ήχο.
για το κύκλωμα δείτε τις εικόνες του λινκ:
http://music-electronics-forum.com/t16338/

http://music-electronics-forum.com/attachments/7091d1259344099-ht-5-preamp-pt-1.gif


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #1 στις: 08/12/10, 22:29 »
To έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα και είναι νομίζω ότι είναι γνωστό ότι κανένας από τους δύο αυτούς ενισχυτές δεν είναι αμιγώς υβριδικός. Στην περίπτωση του Super Champ, δεν θα ήταν δυνατόν ένας ενισχυτής να βγάζει τόσους διαφορετικούς ήχους χωρίς τεχνολογία modelling, και όσον αφορά τον Blackstar, δεν είναι δυνατόν μια μόνη 12ΑΧ7 λάμπα να δίνει τόσο gain. Απλά και στις δύο περιπτώσεις, οι λάμπες δίνουν μια πιο αυθεντική χροιά στον ήχο.

Σε τελική ανάλυση, γιατί σε έβαλε σε σκέψεις αυτό το κείμενο; Αν σού αρέσει το τελικό αποτέλεσμα, έχει τόση σημασία αν ο ήχος βγαίνει μόνο από λάμπες ή με τη συμμετοχή κάποιου ψηφιακού κυκλώματος;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #2 στις: 08/12/10, 23:51 »
είναι γνωστό ότι κανένας από τους δύο αυτούς ενισχυτές δεν είναι αμιγώς υβριδικός.
Λογικά εννοείς αμιγώς λαμπάτος, ε?

Σε τελική ανάλυση, γιατί σε έβαλε σε σκέψεις αυτό το κείμενο; Αν σού αρέσει το τελικό αποτέλεσμα, έχει τόση σημασία αν ο ήχος βγαίνει μόνο από λάμπες ή με τη συμμετοχή κάποιου ψηφιακού κυκλώματος;
+1.. H τεχνολογία προχωράει ταχύτατα στους μουσικούς εξοπλισμούς (με αποκορύφωμα κατά τη γνώμη μου τις α π ί σ τ ε υ τ ε ς προσομοιώσεις των VST) και είναι χαζό να κολλάμε στο αν υπάρχουν λάμπες, πόσες είναι, τι άλλο υπάρχει στο κύκλωμα κλπ...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #3 στις: 09/12/10, 00:35 »
είναι γνωστό ότι κανένας από τους δύο αυτούς ενισχυτές δεν είναι αμιγώς υβριδικός.
Λογικά εννοείς αμιγώς λαμπάτος, ε?

Ναι, αυτό εννοούσα. Ο δαίμων του τυπογραφείου... ::) ;D

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα λες σχετικά με την εξέλιξη της τεχνολογίας. Ήδη υπάρχουν modelling ενισχυτές και software που προσομοιώνουν με εξαιρετική ακρίβεια τους κλασσικούς λαμπάτους ενισχυτές. Ειδικά στα software, plugins κλπ, υπάρχουν πλέον προσομοιώσεις που δύσκολα τις ξεχωρίζεις από το αυθεντικό. Ακόμα όμως και αν η πιστότητα των προσομοιώσεων είναι συζητήσιμη, η ευελιξία που προσφέρουν αυτά τα μηχανήματα και τα software είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #4 στις: 09/12/10, 00:57 »
Εδω θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες στην προσομοιωση των ηχων οσον αφορα τη χροια...αλλα γμτ τις δυναμικες που σου δινει ενας ενισχυτης εγω δεν εχω μπορεσει(ακομα  ::)) να τις βγαλω μεσω software....
Kαι ολως περιεργως μπορω να βγαλω πολυ ομορφους distorted ηχους και αρκετα high gain και με εφφε...
αλλα καθαρους η ελαφρως overdriven τσουκ... :-\


Σορρυ για το ασχετο...Αλλα ηθελα να παραπονεθω  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/10, 00:59 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #5 στις: 09/12/10, 02:53 »
Εγω που βρηκα το revalver καλυτερο (οκ, μετα απο πολυ πειραγμα και το εννοω...πειραζα λαμπιτσες ρευματα...τα παντα) απο πολλους κανονικους ενισχυτες?!!!

Οπως και να εχει, εξαρταται απο πολλα πραγματα...

π.χ. αρκετα software λαμπουν σε συγκεκριμενα μοντελλα και πατωνουν σε αλλα.

Παντως να θυμασαι οτι οπως και σε ενα ενισχυτη ετσι και στα ψηφιακα, αλλιως ειναι να τσιτωνεις την προενισχυση με χαμηλωμενο το master του (ψευτικου, δε λεω!) ενισχυτη και αλλιως να κανεις το αντιθετο.

Το γελιο (και ρεαλιστικο) ειναι το σφυριγμα που παιρνεις οταν τσιτωνεις και τα δυο!!!


Σε ενα ενισχυτη στο απολυτο πουσαρισμα κατι πραγματακια οπως negative feedback loop, pressence κτλ πανε περιπατο...Αρκετα μοντελα το εξομειωνουν αυτο οπως και το μαγνητισμο στον μετασχηματιστη εξοδου κτλ. Και φυσικα το ...νιωθεις η καλυτερα το ακους.


Υποψην οτι...


Η κιθαρα και οι μαγνητες της ειναι ακομη μερος ενος κυκλωματος...το τι βλεπουν στην εξοδο οι μαγνητες ειναι πολυ σημαντικο αρα και το πως συνδεεσαι στο software...Αν βαλεις κανενα κακο multi effect αναμεσα για να ερθεις σε line level...πολλα θα εξαρτηθουν και απο αυτο.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #6 στις: 09/12/10, 09:35 »
Η κιθαρα και οι μαγνητες της ειναι ακομη μερος ενος κυκλωματος...το τι βλεπουν στην εξοδο οι μαγνητες ειναι πολυ σημαντικο αρα και το πως συνδεεσαι στο software...Αν βαλεις κανενα κακο multi effect αναμεσα για να ερθεις σε line level...πολλα θα εξαρτηθουν και απο αυτο.
ΜΑζι σου σε ολα....το λατρεψα το Revalver και οντως πειραζα κι εγω σε καποιες φασεις ολα αυτα που λες και πειραματιστηκα και μαζι με καποια cab impulses εβγαζα απιστευτους ηχους...Αλλα ολοι heavy....
Καθαρους fenderish δεν μπορεσα να βγαλω πουθενα η srv-ish overdriven...
κατι ψιλα εβγαλα απο το amplitube fender αλλα παλι δεν ειχαν τις ιδιες δυναμικες με εναν ενισχυτη... :-\
και ολα αυτα με κιθαρα καρφι σε μια Lexicon lambda,η οποια δεν κανει και 2000€ αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι μια αξιοπρεπεστατη καρτα στα λ7 της...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/10, 11:18 από m@ster k@frer »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #7 στις: 09/12/10, 11:07 »
Καθαρους fenderish δεν μπορεσα να βγαλω πουθενα η srv-ihs overdriven...
κατι ψιλα εβγαλα απο το amplitube fender αλλα παλι δεν ειχαν τις ιδιες δυναμικες με εναν ενισχυτη... :-\
και ολα αυτα με κιθαρα καρφι σε μια Lexicon lambda,η οποια δεν κανει και 2000€ αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι μια αξιοπρεπεστατη καρτα στα λ7 της...
Πολύ παρόμοια εμπειρία και από εμένα, λίγο απογοήτευση από τις δυναμικές και το γενικό feel..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #8 στις: 09/12/10, 17:23 »
Δοκιμάστε το Studio Devil VST.. Είναι εξαιρετικό με λίγο πείραγμα, ενώ δίνει και δυνατότητα να βγουν οι καμπίνες ώστε να δυνδυαστεί με κάποιο cab impulse.. Κι από δυναμικές τα πάει πολύ καλά (έχει σχεδιαστεί ώστε να έχει συμπεριφορά λαμπάτου, όσο αυτό είναι δυνατό φυσικά)!

Γενικά πάντως, το γενικό feel έχει να κάνει και με το latency.. Βασικά έχει να κάνει κυρίως με αυτό! Οπότε όσο πιο μικρό είναι το latency, τόσο πιο πιστό το αποτέλεσμα..

Υ.Γ. Ξεφύγαμε από το θέμα του παιδιού...


Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #9 στις: 09/12/10, 20:30 »
Δοκιμάστε το Studio Devil VST.. Είναι εξαιρετικό με λίγο πείραγμα, ενώ δίνει και δυνατότητα να βγουν οι καμπίνες ώστε να δυνδυαστεί με κάποιο cab impulse.. Κι από δυναμικές τα πάει πολύ καλά (έχει σχεδιαστεί ώστε να έχει συμπεριφορά λαμπάτου, όσο αυτό είναι δυνατό φυσικά)!

Γενικά πάντως, το γενικό feel έχει να κάνει και με το latency.. Βασικά έχει να κάνει κυρίως με αυτό! Οπότε όσο πιο μικρό είναι το latency, τόσο πιο πιστό το αποτέλεσμα..

Υ.Γ. Ξεφύγαμε από το θέμα του παιδιού...
Πρωτον εχω ΚΑΙ το studio devil... ;D ;D
και δευτερον, χρησιμοποιουσα μια lexicon lambda και ο Adrianos αν θυμαμαι καλα ειχε lexicon Alpha...εχω γραψει και με M-audio fast track και με emu 0202...
δεν νομιζω να εφταιγε το interface...
τελος off topic συγγνωμη στον φιλο

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #10 στις: 09/12/10, 20:56 »
Ρε παιδιά έχω τον HT-5 εδώ και κάνα 2μηνο και όλο αυτό με το τρελό βρώμικο που βγάζει εγώ ακόμα δε το έχω παρατηρήσει. Έχω δοκιμάσει άπειρους συνδιασμούς του EQ του και ακόμα τίποτα, ντάξει βγάζω βρωμία, αλλά όχι τόσο οσο ακούω στα βίντεο του youtube και στις περιγραφές παιδιών σε reviews και φορουμς, αναγκάστικα να πάρω distortion πετάλι για να βρω την υγειά μου, τα καθαρά του από την άλλη με τρελαίνουν, κρυστάλινα, υπέροχα ,μοναδικά. Ρε μπας και μου δώσανε καναν fender μεσα σε καμπίνα απο Βlackstar?  :P Σοβαρά τώρα τι λέτε να παίζει? (Παιζω με humbucker , SD SH-4 bridge)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #11 στις: 10/12/10, 12:42 »
Περιπου τι ακριβως θεωρεις βρωμια? Δωσε ενα στυλ. Αλλο in flames αλλο annihilator metallica αλλο Linkin park

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #12 στις: 10/12/10, 13:02 »
ΑΝ ειναι λαμπατος, μιας και ειναι και μικρος, θα πρεπει να τσιτωσεις τον ενισχυτη για να παρεις ολη την βρωμα που μπορει να βγαλει.
Με λιγα λογια, ολα τερμα στον ενισχυτη, ολα τερμα στην κιθαρα και καλυτερα θα ηταν η κιθαρα να εχει και high output μαγνητες ή εστω ενεργους σε στυλ emg κτλ.
Τωρα, αν τελικα ΔΕΝ ειναι λαμπατος, δοκιμασε να τον σπρωξεις με κανα πεταλακι...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #13 στις: 10/12/10, 17:47 »
Περιπου τι ακριβως θεωρεις βρωμια? Δωσε ενα στυλ. Αλλο in flames αλλο annihilator metallica αλλο Linkin park


Κάτι τέτοιο πάνω κάτω:


Τον έχω τσιτώσει 2-3 φορές που λείπανε οι γονείς μου και οι γείτονες, και πάλι, δεν μου ακουγότανε αρκετα βρώμικο. Τώρα έχω το ML-2 της boss και είμαι αρκετά ευχαριστιμένος.
      Α κάτι άλλο, παντα όταν τον δυναμώνω λίγο πιο πολύ, (5/10 volume  πχ)  έχω ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ feedback και είναι πολύ σπαστικό, είτε πρέπει να κρατάω με το αριστερό χέρι τις χορδές muted είτε να κλείνω το volume τις κιθάρας, αλλιώς σφυρίζει το σύμπαν, σε αυτό φταίει το amp ή η κιθάρα? Με κανα noise suppressor λύνεται το πρόβλημα? sorry για το offtopic.  :-\

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #14 στις: 10/12/10, 19:10 »
σφυρίζει το σύμπαν, σε αυτό φταίει το amp ή η κιθάρα? Με κανα noise suppressor λύνεται το πρόβλημα? sorry για το offtopic.  :-\
Σε λάθος μέρος ψάχνεις... ούτε το ένα ούτε το άλλο φταίει.
..απλά πέτα το ML και μάζεψε για κάτι αξιοπρεπές, να ξεφύγεις από την λάσπη και να ευχαριστηθείς τον εξοπλισμό σου..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #15 στις: 10/12/10, 20:04 »
Έχω παίξει τον ΗΤ-5 σε κατάστημα μουσικών οργάνων και σε εντάσεις σπιτιού, το γκάζι του μου είχε αρέσει πάρα πολύ, είτε έπαιζα σε ύφος Maiden, είτε Metallica, είτε σουηδικού metal (οκ, δεν καταλαβαίνεις και τα πάντα αν η κιθάρα δεν είναι χαμηλοκουρδισμένη, αλλά τέσπα...). Τώρα, αν περίμενες να βγάζει ήχο σε φάση Metal Zone (δηλαδή αυτό το ξερό, τίγκα στο θόρυβο distortion), τότε δε νομίζω ότι μπορεί να ανταποκριθεί.

Πάντως, για το ύφος που πόσταρες, μια χαρούλα είναι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος birbillis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #16 στις: 10/12/10, 20:23 »
και γω off topic.... http://www.thomann.de/gr/bugera_6260212.htm ειναι δυνατοοοον?????

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #17 στις: 15/12/10, 12:25 »
Κανονικα πρεπει να εχει για πλακα τοσο γκαζι...Εχω δει απειρα videa κια που ποιανει παρομοιο στυλ και ποσο gain. Δλδ ενα απλο search στο youtube εχει τα παντα, οπως εκεινο με τον αριστεροχειρα που παιζει μεταλ, το αλλο με τον blackstar να οδηγει 2 4x12 που παιζει savatage και του Milo9 που οδηγει την καμπινα του mark IV και ακουγεται φανταστικα...οποτε...


Κατι δεν παει καλα, με την κιθαρα μηπως? Δε μου λες, απο χορδες, υψος μαγνητες κτλ πως τα πας? Με υπερχαμηλο μπορει να μη μπορεις να πιεσεις την κιθαρα πραγματικα και ειναι ενα θεμα ενω αν ειναι και οι μαγνητες κοντα, τραβανε τη χορδη. (!) αλλα οκ δεν θα επρεπε να ειναι τραγικα (δλδ αν ηταν τραγικα καπου στα τελευταια ταστα θα ακουγες wolf notes οπως τα λεω, δλδ σταθερη τονικοτητα ο,τι νοτα και να παιζεις και "καμενο ηχο".

Αν ειναι πολυ ψηλα και εχεις μεγαλη αποσταση απο τους μαγνητες, τοτε, και αυτο μπορει να μη σου δινει αρκετο σημα.
Κανενα κακο καλωδιο ισως?

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #18 στις: 15/12/10, 18:12 »
και γω off topic.... http://www.thomann.de/gr/bugera_6260212.htm ειναι δυνατοοοον? ??? ?


Ναι ειναι δυνατον!

Αν ο ενισχυτης αυτος υπηρχε σε λιγοτερα βαττ κεφαλη,μαλλον θα γινοτανε ο ενισχυτης με τις περισσοτερες πωλησεις ολων των εποχων!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: blackstar HT-5 vs fender vibro champ
« Απάντηση #19 στις: 15/12/10, 18:48 »
Κατι δεν παει καλα, με την κιθαρα μηπως? Δε μου λες, απο χορδες, υψος μαγνητες κτλ πως τα πας? Με υπερχαμηλο μπορει να μη μπορεις να πιεσεις την κιθαρα πραγματικα και ειναι ενα θεμα ενω αν ειναι και οι μαγνητες κοντα, τραβανε τη χορδη. (!) αλλα οκ δεν θα επρεπε να ειναι τραγικα (δλδ αν ηταν τραγικα καπου στα τελευταια ταστα θα ακουγες wolf notes οπως τα λεω, δλδ σταθερη τονικοτητα ο,τι νοτα και να παιζεις και "καμενο ηχο".

Αν ειναι πολυ ψηλα και εχεις μεγαλη αποσταση απο τους μαγνητες, τοτε, και αυτο μπορει να μη σου δινει αρκετο σημα.
Κανενα κακο καλωδιο ισως?

Δε ξέρω η κιθάρα φένεται μια χαρά , και τα ηλεκτρονικά της επίσης. Χορδές έχω 10αρες με σχετικά χαμηλό action , τώρα για το ύψος του μαγνήτη δεν έχω ιδέα αν είναι το ιδανικό (5.8mm απο τις χορδές τωρα που το μέτρησα). Όχι αυτό το wolf note που λες δε μου έχει παρουσιαστεί.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
22767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 18:23
από Jezus
FENDER SUPER CHAMP

Ξεκίνησε από GiorgosVolos « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
11629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 21:07
από Jezus
1 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 01:29
από Απόλλων
FENDER Champ 12

Ξεκίνησε από giannis70 Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 00:38
από giannis70
Blackstar HT-5

Ξεκίνησε από Baroness Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 01:57
από Baroness
11 Απαντήσεις
4906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από vagtanplan
4 Απαντήσεις
3475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 21:05
από tech21man
11 Απαντήσεις
5566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
2 Απαντήσεις
3162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/14, 10:47
από celticfrost
22 Απαντήσεις
9246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/17, 21:40
από Kostas_Orfanidis_16