Αποστολέας Θέμα: Ανακαλύφθηκαν τα αρχαιότερα ίσως μουσικά όργανα ηλικίας 35.000 ετών  (Αναγνώστηκε 5087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
"Φλάουτα από κόκαλα πουλιού και ελεφαντόδοντο, που είναι ηλικίας τουλάχιστον 35.000 ετών και πιθανότατα αποτελούν τα παλαιότερα μουσικά όργανα στον κόσμο, ανακάλυψαν Γερμανοί αρχαιολόγοι.

Ο σχεδιασμός των φλάουτων και η μελέτη των άλλων αντικειμένων που βρέθηκαν στην ίδια τοποθεσία, μαρτυρούν, σύμφωνα με τους επιστήμονες, ότι η μουσική συνιστούσε οργανικό τμήμα της καθημερινής ανθρώπινης ζωής, πολύ νωρίτερα από ό,τι πίστευαν μέχρι σήμερα. Η χρονολόγηση των οργάνων έγινε με τη μέθοδο του ραδιενεργού άνθρακα.

Η ανακάλυψη, που παρουσιάστηκε στο περιοδικό "Nature", σύμφωνα με τα ξένα πρακτορεία, έγινε από τον αρχαιολόγο Νίκολας Κόναρντ, του πανεπιστημίου του Τίμπινγκεν, στα σπήλαια Χόλε Φελς και Φόγκελχερντ της νότιας Γερμανίας.

Μέχρι τώρα τα παλαιότερα γνωστά μουσικά όργανα είχαν βρεθεί στην Αυστρία και τη Γαλλία και ήταν ηλικίας κάτω των 30.000 ετών. Η νέα ανακάλυψη δείχνει ότι η μουσική παράδοση υπήρχε την ίδια εποχή που οι σύγχρονοι άνθρωποι (homo sapiens), με προέλευση την Αφρική, αποίκισαν μόνιμα την Ευρώπη, διώχνοντας τους Νεάντερταλ.

Το καλύτερα διατηρημένο φλάουτο έχει δημιουργηθεί από τα οστά της φτερούγας ενός γύπα. Έχει μήκος 22 εκατοστά, διάμετρο ένα εκατοστό και διαθέτει πέντε τρύπες για τα δάχτυλα, καθώς επίσης εγκοπές σε σχήμα "V" στο ένα άκρο του, που πιθανώς λειτουργούσαν ως επιστόμιο του οργάνου.

Οι ερευνητές επίσης βρήκαν θραύσματα από ένα δεύτερο φλάουτο, φτιαγμένο από οστά της φτερούγας κύκνου, το οποίο είναι μικρότερο και έχει τρεις τρύπες για τα δάχτυλα. Στην τοποθεσία βρέθηκαν ακόμα απομεινάρια και από άλλα φλάουτα, κατασκευασμένα από δόντια μαμούθ, που θεωρούνται πιο δύσκολα στην κατασκευή τους. Εκτιμάται ότι φτιάχνονταν αρχικά σε δύο ξεχωριστά τμήματα και μετά κάπως συγκολλούνταν."


Πηγή: Ναυτεμπορική 25/6/2009
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ


Φτιαγμένο από κόκαλο πτηνού είναι το αρχαιότερο, σύμφωνα με τους αρχαιολόγους, χειροποίητο μουσικό όργανο του κόσμου, που βρέθηκε στη σπηλιά Χέλε Φελς της Γερμανίας. Ομάδα επιστημόνων του Πανεπιστημίου Τουέμπινγκεν υπό την ηγεσία του Νίκολας Κόνραντ συναρμολόγησε το φλάουτο, μήκους 22 εκ., χρησιμοποιώντας δώδεκα κομμάτια από κόκαλο γύπα. «Πρόκειται σαφώς για το αρχαιότερο μουσικό όργανο του κόσμου» δήλωσε στο πρακτορείο Αssociated Ρress ο δρ Κόνραντ, βρίσκοντας σύμφωνους πολλούς συναδέλφους του. Το συγκεκριμένο φλάουτο, ηλικίας περίπου 35.000 ετών, δείχνει αρχαιότερο συγκριτικά με τα επτά άλλα που έχουν ανευρεθεί σε σπηλιές της Νότιας Γερμανίας τα τελευταία χρόνια.

Πηγη: Το Βημα


Απο www.arxaiologia.gr
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Οι αρχαιοι δλδ ηταν ροκαδες ετσι? ;D

Παω στοιχημα παιζαν και Jethro Tull... 8)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
:P
Σκέφτεσαι δλδ οτι θα βρούμε και το αρχαίο Aqualung σε κάποιου είδους δίσκο?


Πέραν της πλάκας και παρ' όλο που είναι προφανές το συμπέρασμα δεν μπορώ να μην πώ πως για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η κοινωνική και ψυχολογική σημασία της μουσικής ή της ζωγραφικής στον άνθρωπο. Και πόσο καταφέρνει να εκπλήξει, επίκαιρα κάθε φορά. Και να σκεφτείς οτι υπάρχουν άνθρωποι που τους αφήνει αδιάφορη η μουσική ή ακόμα και οι υπόλοιπες τέχνες.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Eιναι σιγουρα εντυπωσιακο σαν σκεψη.Και ασφαλως εχει να μας διδαξει οτι η καλλιτεχνικη εκφραση οποιασδηποτε μορφης δεν εχει εποχη και δεν κανει διακρισεις.Υπαρχει παντου και παντοτε.Και ασφαλως και θα υπαρχουν κ αυτοι που δεν ενδιαφερονται για τις τεχνες σε καθε εποχη.

Οι ανθρωποι αναλογα με τα σημαδια των καιρων παντοτε προβληματιζονταν και αναζητουσαν τροπους εκφρασεις.Οποτε υποθετω οτι τους χρωσταμε και πολλα γιατι απο αυτους ξεκινησαν ολα και φτασαμε ως εδω.Απλα εκπληκτικο. ;)

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Γνωρίζουμε για άλλο ζωντανό οργανισμό που να έχει μια τάση προς την "τέχνη"; Ή είμαστε μοναδικοί στο είδος μας;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Γνωρίζουμε για άλλο ζωντανό οργανισμό που να έχει μια τάση προς την "τέχνη"; Ή είμαστε μοναδικοί στο είδος μας;
Αν ορισεις την τεχνη.......................... Γιατι ολα τα ζωα εχουν την ταση του "ωραιου"
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Γνωρίζουμε για άλλο ζωντανό οργανισμό που να έχει μια τάση προς την "τέχνη"; Ή είμαστε μοναδικοί στο είδος μας;

Μα φυσικά...Οι ελέφαντες!
Κι αν δε με πιστεύετε ψάξτε να βρείτε ποιες ήταν οι επιρροές του μεγάλου μουσικού και ζωγράφου Don Van Vliet

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Σαν τέχνη εννοώ κάποια παρόμοια διαδικασία με τη δικιά μας μουσική, όπου βάζουμε ήχους στη σειρά για λόγους πέρα από την επικοινωνία. Ή έστω να σχηματίζουν εικόνες ή γλυπτά, αλλά για λόγους πέρα από τους βιολογικούς και τις ανάγκες τους (π.χ. δημιουργία στέγης).

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω οχι. Δηλαδη περα απο ζητηματα "καλοπισμου" για το ζευγαρωμα δεν γνωριζω καποιο ζωο που να "δημιουργει" κατι για να εκφρασει συναισθημα. Βεβαια και η τεχνη επικοινωνια ειναι (πανω σε αυτο που λες οτι βαζουμε ηχους σε σειρα για λογους περα απο την επικοινωνια) επομενως παλι ειναι λιγο σχετικο. Αλλα σε γενικες γραμμες φανταζομαι οτι για την δημιουργια τεχνης χρειαζεται καποιου ειδους νοημοσυνη περα απο το ενστικο. Δεν ξερω νομιζω ειναι αρκετα πολυπλοκο ζητημα, θα ηταν χρησιμο αν καποιος γνωριζε κατι παραπανω, θα κοιταξω στη σχολη κατι βιβλια ζωολογιας που εχουμε αλλα δεν ξερω να θα βρω κατι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Γνωρίζουμε για άλλο ζωντανό οργανισμό που να έχει μια τάση προς την "τέχνη"; Ή είμαστε μοναδικοί στο είδος μας;

Πολύ ενδιαφέρον θέμα! Χωρίς να μπορώ να αποδείξω αυτό που λέω, πιστεύω κι εγώ ότι δεν υπάρχουν άλλα "είδη" στον πλανήτη που να δημιουργούν τέχνη με τον τρόπο και για το σκοπό που το κάνει ο άνθρωπος. Ίσως γιατί όπως λέει κι ο King_Mob/Roufus απαιτείται γι' αυτό μια νοημοσύνη υψηλότερη από αυτή που διαθέτουν οι άλλοι οργανισμοί.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Kli Klis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και Μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • The Derive-ational Arcade
Συνείδηση πάνω απ' όλα απαιτεί κατ' εμέ! Νοημοσύνη σε κάποιες περιπτώσεις υπάρχει κάλλιστα νομίζω, έστω και σε χαμηλότερο επίπεδο. (Πίθηκοι)

Γιατί η Τέχνη κατ' εμέ, στον ορισμό της συμπεριλαμβάνει την ανάγκη για αυτο-έκφραση, δηλαδή λειτουργεί με την προϋπόθεση της αντίληψης του οτι ξεχωρίζεις απο ένα σύνολο με οποιονδήποτε τρόπο, πέραν απο ενστικτώδεις σκέψεις και τρόπους συμπεριφοράς, καθώς και ταυτόχρονα αρκετή μη ενστικτώδη νοημοσύνη για να συνειδητοποιήσεις οτι μπορείς να εκφράσεις/"αποθηκεύσεις" συναισθήματα και πράξεις με τέτοιο τρόπο.
I found Wonderland but Alice wasn't there
The Derive-ational Arcade

Is all that we see or seem
But a dream within a dream?
~Edgar Allan Poe, "A Dream Within A Dream

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Δηλαδή ενδέχεται να είμαστε μοναδικοί στο είδος μας. Και βλέπουμε ότι η μουσική υπάρχει από την απαρχή του είδους μας, αυτό για μένα είναι πολύ σπουδαίο.

[...]Βεβαια και η τεχνη επικοινωνια ειναι (πανω σε αυτο που λες οτι βαζουμε ηχους σε σειρα για λογους περα απο την επικοινωνια) επομενως παλι ειναι λιγο σχετικο.[...]
Εννοώ ότι η μουσική για παράδειγμα είναι κάτι διαφορετικό από την ομιλία. Η δευτερη είναι αποκλειστικά επικοινωνία, ενώ η πρώτη ενώ είναι μορφή επικοινωνίας διαφέρει πάρα πολύ από την δεύτερη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
16694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/07, 21:38
από Louminis
22 Απαντήσεις
69278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/07, 15:55
από D.Harry
93 Απαντήσεις
40800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 17:26
από Jezus
8 Απαντήσεις
5671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/07, 09:17
από freemind
22 Απαντήσεις
7411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 16:07
από eddie13
0 Απαντήσεις
2282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 12:36
από UNPLAGGED
23 Απαντήσεις
8949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 21:47
από mace
10 Απαντήσεις
3673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/09, 08:39
από Ωρίωνας
1 Απαντήσεις
1900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 21:01
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
15751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/15, 19:24
από Απόλλων