Ψηφοφορία

ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ;

ΥΠΕΡ
17 (40.5%)
ΚΑΤΑ
19 (45.2%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
6 (14.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 42

Αποστολέας Θέμα: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών  (Αναγνώστηκε 31368 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #25 στις: 06/08/11, 01:01 »
Για αλλη μια φορα: Ποσοι εφηβοι πινουν τα αντεροκωλια τους; Ποσοι καπνιζουν; Παροτι ειναι παρανομο να το κανουν, το κανουν. Αλλοι γινονται αλκοολικοι, αλλοι οχι. Ειναι θεμα ανθρωπου.
Η χρηση κανναβης δεν οδηγει στα σκληρα ναρκωτικα. Οσοι καταληγουν στα σκληρα ναρκωτικα (ή στην καταχρηση των νομιμων) το κανουν ειτε εχουν περασει απο την κανναβη, ειτε οχι.
Και εν παση περιπτωση δεν ειδα πουθενα να αναφερουν οτι θα μπορεις να αγοραζεις απο περιπτερο. Απλως οποιος θελει μπορει να καλλιεργει μια μικροποσοτητα για την ιδιωτικη του και μονο χρηση και εφοσων ειναι ενηλικας κτλ.
Με την ιδια ακριβως λογικη που ενας ενηλικας μπορει να εχει (και χωρις περιορισμο) αλκοολ στο σπιτι του και να το καταναλωνει. Αλλος θα πιει το τσιπουρακι του με το φαγητο του και θα γουσταρει να κανει και λιγο κεφαλι και αλλος θα κατσει και θα πιει ολη την νταμιτζανα και θα πεσει ξερος για μια μερα και μετα θα ξερναει ολη την επομενη. Ετσι και με την κανναβη. Μπορει καποιος να κανει ενα τσιγαρο μετα το φαγητο του και να κανει λιγο κεφαλι να γουσταρει, μπορει και να κανει το 1 πισω απο το αλλο και να ειναι ολη μερα ταυλα.
Ποια η διαφορα; Το ενα γιατι ειναι χειροτερο απο το αλλο; Ποιο ειναι πιο επικινδυνο (τουλαχιστον βαση επισημων στατιστικων) και πιο συνηθισμενο; Μηπως ειναι λιγοτερο επικινδυνη η παρουσια πχ αλκοολ και τσιγαρων στην καθημερινοτητα ενος παιδιου/εφηβου σε ενα μεσο Ελληνικο σπιτι; Γιατι ο χασικλης ειναι χαμηλου IQ και δεν ξερει τι του γινεται, ενω ο μπαμπας απλα πινει ενα ποτηρακι που και που "για τον βηχα";
Παιδια, μπορω να δεχτω σοβαρα επιχειρηματα, αλλα η υποκρισια και το να εθελοτυφλεις δεν ειναι επιχειρημα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #26 στις: 06/08/11, 01:41 »
Η μαριχουανα νομιμοποιειται.....τα βοτανα ενοχοποιουνται και απο-νομιμοποιουνται:

http://www.eleftheria.gr/viewarticle.asp?aid=26414&pid=7&CategoryID=7

Με λιγα λογια, μας δουλευουν ετσι κι αλλιως ολοι..Καλυτερα σε καταστολη, παρα σε θεραπευτικη εγρηγορση.  ::)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #27 στις: 06/08/11, 01:57 »
Για αλλη μια φορα: Ποσοι εφηβοι πινουν τα αντεροκωλια τους; Ποσοι καπνιζουν; Παροτι ειναι παρανομο να το κανουν, το κανουν. Αλλοι γινονται αλκοολικοι, αλλοι οχι. Ειναι θεμα ανθρωπου.
Η χρηση κανναβης δεν οδηγει στα σκληρα ναρκωτικα. Οσοι καταληγουν στα σκληρα ναρκωτικα (ή στην καταχρηση των νομιμων) το κανουν ειτε εχουν περασει απο την κανναβη, ειτε οχι.
Και εν παση περιπτωση δεν ειδα πουθενα να αναφερουν οτι θα μπορεις να αγοραζεις απο περιπτερο. Απλως οποιος θελει μπορει να καλλιεργει μια μικροποσοτητα για την ιδιωτικη του και μονο χρηση και εφοσων ειναι ενηλικας κτλ.
Με την ιδια ακριβως λογικη που ενας ενηλικας μπορει να εχει (και χωρις περιορισμο) αλκοολ στο σπιτι του και να το καταναλωνει. Αλλος θα πιει το τσιπουρακι του με το φαγητο του και θα γουσταρει να κανει και λιγο κεφαλι και αλλος θα κατσει και θα πιει ολη την νταμιτζανα και θα πεσει ξερος για μια μερα και μετα θα ξερναει ολη την επομενη. Ετσι και με την κανναβη. Μπορει καποιος να κανει ενα τσιγαρο μετα το φαγητο του και να κανει λιγο κεφαλι να γουσταρει, μπορει και να κανει το 1 πισω απο το αλλο και να ειναι ολη μερα ταυλα.
Ποια η διαφορα; Το ενα γιατι ειναι χειροτερο απο το αλλο; Ποιο ειναι πιο επικινδυνο (τουλαχιστον βαση επισημων στατιστικων) και πιο συνηθισμενο; Μηπως ειναι λιγοτερο επικινδυνη η παρουσια πχ αλκοολ και τσιγαρων στην καθημερινοτητα ενος παιδιου/εφηβου σε ενα μεσο Ελληνικο σπιτι; Γιατι ο χασικλης ειναι χαμηλου IQ και δεν ξερει τι του γινεται, ενω ο μπαμπας απλα πινει ενα ποτηρακι που και που "για τον βηχα";
Παιδια, μπορω να δεχτω σοβαρα επιχειρηματα, αλλα η υποκρισια και το να εθελοτυφλεις δεν ειναι επιχειρημα.
Θεωρώ τα επιχειρήματά μου σοβαρά και λυπάμαι που δεν τα θεωρείς και εσύ. Επίσης δεν θεωρώ τον εαυτό μου υποκριτή και λυπάμαι που με θεωρείς έτσι εσύ. Στο προκείμενο όμως...
Το να επιχειρηματολογείς με συγκρίσεις του τι είναι χειρότερο και τι όχι δεν οδηγεί πουθενά. Απεναντίας παραδέχεσαι έμμεσα, ότι ένα τσιγαριλίκι δεν είναι και το καλύτερο πράγμα στο κόσμο, αφού μπαίνεις στη διαδικασία να το συγκρίνεις με άλλες βλαβερές ουσίες και καταστάσεις( η παχυσαρκία είναι κατάσταση στην οποία φτάνεις).  Και θα σου πει κάποιος " ωραία, όλα βλαβερά, όλα να απαγορευτούν". Έχει μιά λογική...άλλο αν αυτό κι αν είναι το εντελώς παράλογο...( δες ποταπαγόρευση στις ΗΠΑ) .
Καλώς ή κακώς το αλκοόλ κυκλοφορεί ελεύθερα. Ίσως γιατί με 1 ποτηράκι δεν τρέχει τίποτα. Αντίθετα με ένα τσιγαριλίκι, έστω για κάποια ώρα ...κάτι γίνεται. Δηλαδή αν έχεις κάνει ένα μπάφο και χρειαστεί να οδηγήσεις άμεσα , οι αντιδράσεις σου θα μειωθούν κατά ένα "καλό" ποσοστό και αυτό θα σε κάνει επικίνδυνο για τους άλλους. Αν πιείς ένα ποτήρι κρασί δεν είναι το ίδιο.
Το ίδιο ισχύει και με το τσιγάρο. Οι βλαβερές συνέπειες είναι μακροπρόθεσμες . Το ίδιο και με τη παχυσαρκία.
Θα μου πεις μην οδηγήσεις...Λοιπόν καταλαβαίνεις γιατί δεν έχει νόημα όλη αυτή η συζήτηση; Γιατί όσο και να προσπαθούμε να αμβλύνουμε την πραγματικότητα, η πραγματικότητα είναι ότι μιλάμε για ακόμα μία βλαβερή ουσία στη λίστα. Άρα γιατί να την εντάξουμε μόνο και μόνο γιατί υπάρχουν κι άλλες...;Αυτό πια λογική έχει;

Θα ήθελα να πω ότι δεν ξέρω τον νόμο ακριβώς και θα ήθελα όποιος τον έχει δει κάπου να δώσει ένα link . Αυτό που υποστηρίζω εγώ, είναι ότι είμαι 1.000% κατά της οποιασδήποτε ποινικής δίωξης ενός χρήστη, αλλά επίσης είμαι 1.000% κατά της χρήσης,αλλά ακόμα και της επίδειξης ( έχω ένα τσιγαριλίκι και το δείχνω) σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο. Ο καθένας ας κάνει του κεφαλιού του στο σπίτι του αν θέλει κατόπιν συμφωνίας με όλους τους ενήλικους με τους οποίους συναναστρέφεται . Αν υπάρχει στο χώρο παιδί και αυτό το θεωρώ ποινικά κολάσιμο. Οπότε όχι στις διώξεις αλλά με ισχυρές προυποθέσεις.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Η μαριχουανα νομιμοποιειται.....τα βοτανα ενοχοποιουνται και απο-νομιμοποιουνται:

http://www.eleftheria.gr/viewarticle.asp?aid=26414&pid=7&CategoryID=7

Με λιγα λογια, μας δουλευουν ετσι κι αλλιως ολοι..Καλυτερα σε καταστολη, παρα σε θεραπευτικη εγρηγορση.  ::)
Φυσικά φίλε μου. Αφού με τα ναρκώτικά εύκολα θα ανακατευτούν οι φαρμακοβιομηχανίες...Ενώ τα βότανα τους κλέβουνε τζίρο. Οπότε το χαμομηλάκι σου μόνο από το Γιαννακόπουλο!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/11, 02:03 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #29 στις: 06/08/11, 02:37 »
Αυτό που υποστηρίζω εγώ, είναι ότι είμαι 1.000% κατά της οποιασδήποτε ποινικής δίωξης ενός χρήστη, αλλά επίσης είμαι 1.000% κατά της χρήσης,αλλά ακόμα και της επίδειξης ( έχω ένα τσιγαριλίκι και το δείχνω) σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο. Ο καθένας ας κάνει του κεφαλιού του στο σπίτι του αν θέλει κατόπιν συμφωνίας με όλους τους ενήλικους με τους οποίους συναναστρέφεται . Αν υπάρχει στο χώρο παιδί και αυτό το θεωρώ ποινικά κολάσιμο.

Αν εξαιρέσεις το διεγραμμένο τμήμα (που δεν έχει απολύτως κανένα νόημα, γιατί ακυρώνει όλη την προηγούμενη διατύπωση, ποιος ακριβώς είναι σε θέση να μας υποδείξει τι θα κάνουμε σπίτι μας, οποιαδήποτε κι αν είναι η σχέση μας μαζί του άλλωστε), συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω παράγραφο.

Αλλά με το πρώτο σκέλος, καθόλου, γιατί ο νόμος δεν "βάζει άλλη μια ουσία στη λίστα". Η ουσία είναι ήδη εκεί και η ανεπαρκής νομοθεσία στέλνει στη φυλακή τα λάθος άτομα. Αυτό το κενό πρέπει να καλυφθεί.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος eddie hazel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #30 στις: 06/08/11, 02:40 »
Όταν το νομοσχέδιο μιλάει για την αποποινικοποίηση της χρήσης δεν αναφέρει ότι θα αρχίζει να πωλείται ελεύθερα. Όσοι παράνομα προμηθεύονται σήμερα και πάλι παράνομα θα συνεχίσουν να προμηθεύονται, εκτός και αν ξυπνήσει ο αγρότης μέσα τους (και δεν είναι και το πιο εύκολο φυτό στην καλλιέργεια για να αποδώσει). Άμα σε πίασουν με ποσότητα ναρκωτικών πάλι τρεχάματα θα έχεις (3 μήνες φυλάκιση με αναστολή και καταγραφή στο ποινικό μητρώο ως πταίσμα). Στόχος είναι παλικαράκια που είναι στις φυλακές για 10 γραμμάρια και των οποίων η ζωή καταστρέφεται.

Πιστεύω ότι το νομοσχέδιο κινείται στη σωστή κατεύθυνση ώστε ο χρήστης να μην αντιμετωπίζεται ως εγκληματίας και ο έμπορος να μην μπορεί να κρυφτεί πίσω από το μανδύα του χρήστη και τη σκαπουλάρει και τίποτε άλλο
One of these days I'm gonna change my evil ways... One of these days...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #31 στις: 06/08/11, 02:49 »
Αυτό που υποστηρίζω εγώ, είναι ότι είμαι 1.000% κατά της οποιασδήποτε ποινικής δίωξης ενός χρήστη, αλλά επίσης είμαι 1.000% κατά της χρήσης,αλλά ακόμα και της επίδειξης ( έχω ένα τσιγαριλίκι και το δείχνω) σε οποιοδήποτε δημόσιο χώρο. Ο καθένας ας κάνει του κεφαλιού του στο σπίτι του αν θέλει κατόπιν συμφωνίας με όλους τους ενήλικους με τους οποίους συναναστρέφεται . Αν υπάρχει στο χώρο παιδί και αυτό το θεωρώ ποινικά κολάσιμο.

Αν εξαιρέσεις το διεγραμμένο τμήμα (που δεν έχει απολύτως κανένα νόημα, γιατί ακυρώνει όλη την προηγούμενη διατύπωση, ποιος ακριβώς είναι σε θέση να μας υποδείξει τι θα κάνουμε σπίτι μας, οποιαδήποτε κι αν είναι η σχέση μας μαζί του άλλωστε), συμφωνώ απόλυτα με την παραπάνω παράγραφο.

Αλλά με το πρώτο σκέλος, καθόλου, γιατί ο νόμος δεν "βάζει άλλη μια ουσία στη λίστα". Η ουσία είναι ήδη εκεί και η ανεπαρκής νομοθεσία στέλνει στη φυλακή τα λάθος άτομα. Αυτό το κενό πρέπει να καλυφθεί.
Εννοώ βασικά ένα παντρεμένο ζευγάρι. Αν η γυναίκα μου δεν θέλει να κάνω μπάφους στο σπίτι, να μπορεί ( τραβηγμένο βέβαια) να με καταγγείλει. Κατ'επέκταση να έχουν το ίδιο δικαίωμα και όσοι επισκέπτονται το σπίτι μου. Δεν θα είχα αντίρρηση μάλιστα να ισχύει το ίδιο αν τους υποχρέωνα και στο παθητικό κάπνισμα ενός συμβατικού τσιγάρου. Ίσως μου πεις και πολύ λογικά βέβαια , ότι αυτά είναι πρωτίστως θέματα πολιτισμού ( να έχεις την ευγένεια δηλαδή να ζητήσεις την άδεια των γύρω σου μιλώντας για κλειστό χώρο βέβαια). Σωστό.

Όσο για το νόμο και τη "προσθήκη" της ουσίας, δεν αναφέρομαι στο νόμο βασικά, αλλά στα επιχειρήματα του Johnnie Darko, αλλά δέχομαι ότι δεν το διατύπωσα σωστά. Εννοώ δηλαδή ότι η λογική του να δέχομαι κάτι βλαβερό μόνο και μόνο γιατί υπάρχουν και άλλα βλαβερά πράγματα , δεν είναι λογική.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/11, 02:56 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #32 στις: 06/08/11, 07:57 »
Ξυπνάτε, το νομοσχέδιο δεν έγινε για να πίνουμε εμείς μπάφους....
Αλλά για να δώσουμε κίνητρο σε όσους πίνουν σε όλο τον κόσμο να έρχονται εδώ για διακοπές....

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #33 στις: 06/08/11, 09:20 »
εχει αποδειχθει οτι καποιος που πινει 5 μπαφους την εβδομαδα συγκεντρωνει (σε ποσοτητα μαλλον) ιδια καρκινογονα συστατικα με εναν που καπνιζει 20 τσιγαρα την ημερα (και υπαρχουν παρα πολλοι τετοιοι)
παρ' ολα αυτα ειμαι κατα του νομοσχεδιου





Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #34 στις: 06/08/11, 10:56 »
Παλι κανενα επιχειρημα. Αυτο που εχει αποδειχτει με το τι ισουται ενας μπαφος ειναι ολιγον π**αρια γιατι: Οσοι καπνιζουν μπαφους τους κανουν μαζι με καπνο (κανονικο) σε στριφτα τσιγαρα χωρις φιλτρο. Φυσικο ειναι να ειναι πιο βαρη το τσιγαρο εφοσων ειναι αφιλτρο. Η κανναβη απο μονη της δεν προκαλει ουτε καρικινους, ουτε θεμα σε πνευμονες κτλ. Ολα αυτα ειναι αποτελεσμα του καπνισματος και μονο (που γινεται χειροτερο απο εναν απλο καπνιστη γιατι τους μπαφους τους κανει καποιος αφιλτρους).
Ομως οπως ειπα και πιο πριν (σχεδον 4 φορες μεχρι τωρα) η καταναλωση της κανναβης δεν γινεται μονο μεσω καπνισματος. Μπορεις να την μαγειρεψεις για να την καταναλωσεις, χωρις να ενοχλεις κανεναν, χωρις να βρωμαει κανενας, χωρις να ταλαιπωρεις τα πνευμονια σου κτλ. Εξηγησα επισης και για ποιους λογους οι περισσοτεροι απλα την καπνιζουν και οτι μια νομιμοποιηση θα ειχε και σε αυτον τον τομεα θετικα αποτελεσματα.
Οσο για τα αστεια επιχειρηματα "τι θα γινει αν ξαφνικα πρεπει να οδηγησεις και εισαι υπο την επηρεια", θα απαντησω οτι ενα μικρο τσιγαρο (οπως και ενα ποτηρακι κρασι που λες) δεν θα σου δημιουργησει τπτ παραπανω απο ενα μικρο buzz και τπτ παραπανω, αν και για μενα η λυση ειναι απλη: Μην οδηγησεις, ακριβως οπως δεν θα επρεπε να οδηγησεις αν εχεις πιει. ΠΑΛΙ δηλαδη το προβλημα ειναι η ανθρωπιονη συμπεριφορα και οχι η ουσια. Αν εισαι μλκας και πας να οδηγησεις και να κανεις μλκιες, θα τις κανεις τις ιδιες μλκιες ειτε πιεις μπαφο, ειτε πιεις μπυρες, ειτε τπτ.
Επισης οταν μιλαω για υποκρισια δεν αναφερομαι στους συνομιλητες μου (οτι αυτοι ειναι υποκριτες) αλλα σε ολους αυτους που καλλιεργησανε αποψεις και urban legends που οπως ειναι ολοφανερο εχουν μεταφερθει αυτουσιες σε πααααρα πολλους ανθρωπους (ας ειναι καλα η τηλεοραση και η "αντικειμενικη ενημερωση" ).
Εχω την εντυπωση οτι καλο να εχεις αποψη μεν, ακομα καλυτερο ομως να εχεις αποψη οταν γνωριζεις καποια πραγματα και οταν εχεις προσωπικη εμπειρια με κατι πριν αρχισεις να το κατηγορεις.
Καποιος μιλησε για την ποτοαπαγορευση. Μα δεν καταλαβαινετε οτι η παρανομια ειναι που κανει κατι πιο επικινδυνο; Δημιουργει μια μυθικη εικονα γυρω απο κατι (στην προκειμενη περιπτωση την κανναβη) την οποια πολλοι θα θελουν να προσεγγισουν για 1002 λογους (ακριβως γιατι θεωρειται επικινδυνο, παρανομο, προκλητικο κτλ), ενω ταυτοχρονα δημιουργει αλλα προβληματα, οπως παραεμποριο (διακινηση), μαυρο χρημα για καποιους, ελειψη ελεγχου του προϊοντος κτλ. Αν νομιζετε οτι με το να παραμεινει παρανομη μια ουσια, αυτη δεν θα χρησιμοποιειται, κανετε τεραστιο λαθος. Με την ιδια λογικη που παρολο που ειναι νομιμη η πωληση τσιγαρων, δεν εχουν γινει ολοι καπνιστες ή αλκοολικοι, ετσι και με την κανναβη. Πολλοι θα δοκιμασουν, λιγοι θα την χρησιμοποιουν καθημερινα (ή συχνα εν παση περιπτωση).
Και στην τελικη ρε παιδια, ειναι δυνατον να μου λετε οτι πχ το τσιγαρο ή το αλκοολ που κυκλοφορουν κανονικα, ειναι πιο ακινδυνα απο πχ την βρωση κανναβης μεσα σε ενα γλυκο απο καποιον που γουσταρει;
Δηλαδη ελεος ρε παιδια, πραγματικα ανοιξτε λιγο τα ματια σας και ψαξτε καποια πραγματα πριν αρχισετε να τα κατηγορειτε και να τα κατηγοριοποιειτε, μπορει να εκπλαγειτε.
Και τα λεω αυτα με οιλη την φιλικη διαθεση, δεν θελω να ερθω σε κοντρα με κανεναν, ας πιστευετε οτι θελετε, αλλα ψαξτε το λιγο το θεμα, μην ψαχνετε μονο οσα θελετε να ακουσετε ή οσα εχετε συνηθισει να ακουτε απο τις γννωστες πηγες. Καπως ετσι ειχε ξεκινησει και η συζητηση του ΔΝΤ, και στην αρχη τοτε οταν λεγαμε καποια πραγματα, πολλοι τα αποριπτανε ως φανταστικα σεναρια, συνομωσιολογιες κτλ.
Ομως αυτη την φορα δεν θα κατσω να παραθετω videos, documentaries, αρθρα, ερευνες, στατιστικες και αποψεις. Μεγαλα παιδακια ειμαστε ολοι μας, αν καποιος ΟΝΤΩΣ ενδιαφερεται για το θεμα, ας κανει τον κοπο να ασχοληθει λιγο μαζι του και μετα ας εχει αποψη.
Ας σταματησει επιτελους αυτο το βιολι του εχω αποψη αλλα δεν την στηριζω πουθενα, απλα γιατι ετσι μου ειπαν, γιατι ετσι πιστευω...
Λιγη ερευνα δεν βλαπτει...

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #35 στις: 06/08/11, 11:03 »
Johnie, με ενα τσιγαρο καναβης/μαριχουανας ηρεμεις; Δηλαδη δημιουργει μια μικρη καταστολη σκεψεων και μειωνει την ικανοτητα της αντιληψης;

Ενας μεσος χρηστης ( νομιμος πλεον ), ποσα τσιγαρα καναβης μπορει να κανει την ημερα, χωρις να επηρρεασει το κεντρο ληψης των αποφασεων του ή την ενεργητικοτητα του σε καθημερινα θεματα;


Αναφερομαι σε φυσικη καναβη κι οχι οτιδηποτε χημικα επεξεργασμενο κυκλοφορει στο δρομο!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #36 στις: 06/08/11, 11:49 »
Free καταλαβαινεις οτι στον καθε ανθρωπο καθε ουσια λειτουργει διαφορετικα. Αλλος πινει και γελαει, αλλος πινει και κλαιει, αλλος πινει και χορευει και αλλος αγριευει και παιζει ξυλο. Και μιλαω για το ακοολ βεβαια.
Το ιδιο πιστευω συμβαινει και με την κανναβη. Οσο επικινδυνο ειναι να επηρεαστει το κεντρο ληψης αποφασεων σου με το αλκοολ, αλλο τοσο ειναι και με την κανναβη, με μια μικρη διαφορα. Με την χρηση της κανναβης γινεσαι λιγοτερο ενεργητικος και ετσι αποφευγεις να κανεις μλκιες, καταστελεται η βιαιη συμπεριφορα και τα νευρα και εισαι σε ευφορια. Ομως δεν λειτουργει το ιδιο σε ολους, ουτε φυσικα η ποσοτητα καταναλωσης ειναι ασχετη με το αποτελεσμα (με την εννοια οτι μεγαλη καταναλωση κανναβης απλα θα σε στειλει για υπνο για λιγες ωριτσες και οταν ξυπνησεις δεν θα εχεις θεματα με στομαχια κτλ).
Σε αλλους χρηστες η κανναβη μπορει απλα να προκαλεσει μια φαινομενικα γενικοτερη χαλαρωση του μυϊκου και νευρικου συστηματος. Αλλοι μπορει να αρχιζουν να γελανε με το παραμικρο. Ενας κοινος παρανομαστης ομως σε καθε περιπτωση νομιζω, ειναι η βραδυτητα κινησεων (χανεις το νευρο σου που λεμε), η ευφορια, η αισθηση slow down του χρονου γενικοτερα.
Αλλοι λενε οτι τους ανοιγει καποιο τριτο ματι αν θες, γινονται πιο ευαισθητοι στο περιβαλλον και σε οτι τους τριγυριζει, σχεδονμια  μυστικιστικη εμπειρια.
Νομιζω δηλαδη οτι απλα εξαρταται ποιος και πως κανει την χρηση.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #37 στις: 06/08/11, 12:13 »
Η ερωτηση μου ηταν σαφης. Δε θελω να γινει συγκριση με αλκοολ ή οποιαδηποτε αλλη ουσια! Εξαρχης δηλωσα πως και το αλκοολ ειναι κατι που αλλοιωνει τη σκεψη και την προσωπικοτητα του ανθρωπου.


Δηλαδη θεωρεις πως ενας μεσος χρηστης φυσικης καναβης ( σημαντικο, γιατι συμφωνω πως τα χημικα υποκαταστατα που προσθετουν πολλοι "παραγωγοι", καινε το χρηστη ) μπορει να παρει μερος σε σημαντικες αποφασεις χωρις να επηρρεαζεται η αποψη του απο την καναβη;

Και δε μιλαω να οδηγησει ενα αμαξι ή να επιλεξει ενα περιοδικο, αλλα να παρει μερος σε κοινωνικες, πολιτικες και οικονομικες αποφασεις.

Ενας χρηστης καναβης, μπορει να ανταπεξελθει στην εργασια του εξισου καλα με το εαν δεν εκανε χρηση;


Ας αποφυγουμε τις συγκρισεις γιατι το αλκοολ ετσι κι αλλιως ειναι επιβλαβες για τον ανθρωπο, οποτε το να επιλεξουμε το καλυτερο μεταξυ των...χειροτερων, δεν ειναι λυση!



« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/11, 12:15 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #38 στις: 06/08/11, 12:14 »
Για να ξεμπλέξω όσους έχουν μπλεχτεί με σχοινιά από κάναβη: Άλλο πράγμα η κλωστική κάναβη από την οποία παράγουμε σχοινιά, χαρτί, υφάσματα, πλαστικά κλπ και το γνωστό καναβούρι με το οποίο ταϊζουμε πλείστα όσα ωδικά πτηνά εν ομηρία και άλλο πράγμα η ινδική κάναβη από την οποία παράγεται το χασίς ή η Μαρία Ιωάννα αμερικανοϊσπανιστί!

Η καλλιέργεια κλωστικής κάναβης επιδοτείται στην ΕΕ. Για ποιόν λόγο δεν έχει ανοίξει η επιδότηση στην Ελλάδα? Μπορείτε να πάρετε μια γνώμη εδώ: http://rosacanina.wordpress.com/2010/02/02/%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9-%CE%BF/

Επί του θέματος: Είμαι κάθετα αντίθετος με την αποποινικοποίηση της χρήσης και καλλιέργειας για ιδιωτική χρήση της ινδικής κάναβης (η αποποινικοποίηση της χρήσης ηρωϊνης, μεθαδόνης, LSD, κοκαϊνης, κρακ, βαρβιτουρικών πόσιμων ή ενέσιμων κλπ δεν με ενδιαφέρει καθόλου) για τους παρακάτου λόγους:
1) Απαξιώνει τις επενδύσεις που έχουμε κάνει τόσο καιρό παρανομίας για την καλιέργεια και διακίνηση του φυτού και των υποκατάστατών του. Η μεταλλαγμένη ντομάτα Μαρία Ιωάννα χάνει πλέον την αξία της.
2) Η εκτεταμένη καλλιέργεια θα ρίξει κι άλλο τις ήδη πεσμένες τιμές, με συνέπεια περαιτέρω απώλεια εισοδήματος για εμάς τους αξιοπρεπείς παράνομους καλλιεργητές . (Εδώ μυρίζομαι καπιταλιστικό δάκτυλο και παρακαλώ την Αριστερά να λάβει ξεκάθαρη θέση).
3) Αυξάνεται ο κίνδυνος για υπερδοσολογίες από τους άσχετους χρήστες.
4) Αυξάνεται ο κίνδυνος για εμβόλιμη χρήση από μέρους των αυτόνομων καλλιεργητών σε άτομα που δεν έχουν καμμία διάθεση και δεν έχουν επιλέξει την χρήση.
5) Λόγω της επιβολής ΦΠΑ στο νόμιμα πλέον διακινούμενο είδος καταργείται η αντίσταση στην Τρόικα από τους χρήστες μέσω του κινήματος "δεν πληρώνω".


Το μόνο θετικό που βρίσκω στον υπό συζήτηση νόμο είναι ότι θα μπορούμε πλέον οι μεγαλοκαλλιεργητές και μεγαλοδιακινητές να σπάσουμε τις καλλιέργειες σε μικρότερα τμήματα οπότε σε περίπτωση που πέσουμε σε κάποιο κολημένο όργανο να εισχειριστούμε πως το πράτουμε δια ατομικήν χρήσιν.

Χμ... αρχίζει να μ' αρέσει ο νόμος!!! Σβήστε όλα τα παραπάνω. Σ Υ Μ Φ Ω Ν Ω!!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #39 στις: 06/08/11, 12:29 »
Να ρίξω στα γρήγορα κι εγώ τα 2 cents μου...




Η πύλη για τα σκληρά ναρκωτικά φίλτατοι,δεν είναι τα ελαφριά.
Είναι αυτοί που τα εμπορεύονται και τα 2,που για λόγους εμπορικούς (αφού τα σκληρά κάνουν μεγαλύτερη μπάζα) παρουσιάζουν τεχνητές ελλείψεις στα ελαφριά,και σου λένε 'να,μου τέλειωσε,πάρε αυτό για να την βρεις'.


Στο τσαφ έχεις μια νέα φουρνιά αδύναμων χαρακτήρων-ναρκομανών.


Αν νομιμοποιηθεί η κάνναβη,καθιστάς αδύναμο τον έμπορα να συνεχίσει αντίστοιχες πρακτικές.


Αυτά!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #40 στις: 06/08/11, 12:44 »
Αν νομιμοποιηθεί η κάνναβη,καθιστάς αδύναμο τον έμπορα να συνεχίσει αντίστοιχες πρακτικές.

Ή τον αφηνεις πλεον να δρα οπως θελει, αφου με τις στρατιες δικηγορων που μπορει να μισθωσει θα αποδεικνυει καθε φορα πως ειναι μικροεμπορος κι οχι καποιο μεγαλο κεφαλι!

Και η κοινωνια θα συνεχισει να προχωραει κανονικοτατα, αφου εαν πραγματικα ηθελαν να "πιασουν" τους μεγαλοεμπορους...θα το ειχαν ηδη κανει ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #41 στις: 06/08/11, 12:50 »
Με την χρηση της κανναβης γινεσαι λιγοτερο ενεργητικος και ετσι αποφευγεις να κανεις μλκιες, καταστελεται η βιαιη συμπεριφορα και τα νευρα και εισαι σε ευφορια. Ομως δεν λειτουργει το ιδιο σε ολους, ουτε φυσικα η ποσοτητα καταναλωσης ειναι ασχετη με το αποτελεσμα (με την εννοια οτι μεγαλη καταναλωση κανναβης απλα θα σε στειλει για υπνο για λιγες ωριτσες και οταν ξυπνησεις δεν θα εχεις θεματα με στομαχια κτλ).

Παιδιά, για αποφυγή παρεξηγήσεων και λόγω του ότι δεν θέλουμε να χάσουμε πελάτες, ιδίως μ' αυτήν την κρίση: Το χασίς είναι ψυχοενισχυτικό. Με την έννοια ότι μεγενθύνει τα συναισθήματα που νιώθεις την στιγμή της χρήσης. Εάν νιώθεις καλά, θα νιώσεις καλύτερα μετά. Αν είσαι χαρούμενος θα νιώσεις ευτυχισμένος. Αν όμως είσαι θλιμμένος μπορεί να σε οδηγήσει στην αυτοκτονία. Αν είσαι οργισμένος μπορεί να αρχίζεις να καθαρίζεις τα.... άπλυτα. Αν είσαι αγανακτησμένος μπορεί να ξεκινήσεις επανάσταση.

Γι' αυτό προσέχετε με τα ψυχοτρόπα. Μην έχουμε καμμιά αποσταθεροποίηση της ομαλότητας σ' αυτήν την συγκυρία! Όταν το 70% πάσχει από κατάθλιψη, καταλαβαίνετε....



ΥΓ. Ξέρετε αν θα επιτραπεί και η καλλιέργεια φυτών με LSD? Αν ναι, έχω κάτι βότανα για καλλιέργεια στα μπαλκόνια.... μπουκιά και συγχώριο!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #42 στις: 06/08/11, 12:53 »
Αν νομιμοποιηθεί η κάνναβη,καθιστάς αδύναμο τον έμπορα να συνεχίσει αντίστοιχες πρακτικές.

Ή τον αφηνεις πλεον να δρα οπως θελει, αφου με τις στρατιες δικηγορων που μπορει να μισθωσει θα αποδεικνυει καθε φορα πως ειναι μικροεμπορος κι οχι καποιο μεγαλο κεφαλι!

Και η κοινωνια θα συνεχισει να προχωραει κανονικοτατα, αφου εαν πραγματικα ηθελαν να "πιασουν" τους μεγαλοεμπορους...θα το ειχαν ηδη κανει ;)




Αυτό που λες γίνεται και τώρα με την ίδια ευκολία...




Τον έμπορο δεν θα τον πιάσεις για την μαριχουάνα,θα τον πιάσεις για οτιδήποτε άλλο...


Αν την νομιμοποιήσεις,ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ πλέον ο μεγαλέμπορας.


Να σου πω,αν την βάλουν και ΦΠΑ και την πουλάνε σε μαγαζιά,ακόμα καλύτερα,οι έμποροι θα στοχοποιηθούν ως πρεζέμποροι,πάει και τελείωσε.


Και το λες και μόνος σου.Αν ήθελαν να τους πιάσουν,θα το είχαν κάνει.Από την στιγμή που δεν θέλουν,καλύτερα να τους παροπλίσει ο νόμος της μαριχουάνας,έστω και μερικώς..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #43 στις: 06/08/11, 13:25 »
Αν την νομιμοποιήσεις,ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ πλέον ο μεγαλέμπορας.

IIIεεεεεπ! Σεβασμός...

Εντάξει ρε μαγκάκι, για να δω τα κότσια σου: Πες ότι έχει ψηφιστεί ο νόμος κι εσύ θέλεις να φυτέψεις ινδική κάναβη στον κήπο σου, στο χωράφι σου, στο μπαλκόνι σου κοκ, που θα βρεις δενδρύλιο? Χαχαχαχα, θα το γεννήσεις? Και πως θα το επεξεργαστείς? Από εμένα θα το πάρεις πάλι! Με χρειάζεσαι, δεν μπορείς να κάνεις χωρίς εμένα. Χαχαχαχαχα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #44 στις: 06/08/11, 13:43 »
Παπού,στην Κρήτη φυτρώνουν άγρια τρίφυλλα!!!  >:D


Το πολύ πολύ πας και 'δανείζεσαι' κανά Καλαματιανό δενδρύλλιο καμιά νύχτα χωρίς φεγγάρι  0:)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #45 στις: 06/08/11, 14:00 »
Πιστε


Και το λες και μόνος σου.Αν ήθελαν να τους πιάσουν,θα το είχαν κάνει.Από την στιγμή που δεν θέλουν,καλύτερα να τους παροπλίσει ο νόμος της μαριχουάνας,έστω και μερικώς..

Οπως οι νομοι κατα της φοροδιαφυγης περιορισαν τους μεγαλοφοροφυγαδες, οι νομοι περι βρωμικου χρηματος εβαλαν στη φυλακη πολλους οικονομικους εγκληματιες, οι νομοι περι διαφθορας μειωσαν τη διαφθορα στο δημοσιο τομεα, οι νομοι περι ΦΠΑ τονωσαν το κοψιμο αποδειξεων....ετσι και η νομιμοποιηση της καναβης....θα μειωσει τη δουλεια των εμπορων!


Επειδη ζουμε στην Ελλαδα και πολλοι εχετε συμμετασχει σε αλλες συζητησεις που αμφισβητειτε τη δυνατοτητα των κυβερνησεων να φτιαχνουν νομους για τους απλους πολιτες....πιστευετε πραγματικα πως ο νομος περι νομιμοποιησης της καναβης θα μπορουσε να περιορισει τους εμπορους;

Ισα ισα που θα τους μετατρεψει σε "θυματα" που ανα πασα συλληψη θα τη γλυτωνουν απο τα παραθυρακια του νομου.

Κι ετσι παλι οι φουκαραδες θα ειναι στη φυλακη και οι μεγαλεμποροι στους δρομους να μοιραζουν το θανατο ;)


Μη λεμε τωρα οτι ενας νομος θα αλλαξει την ελληνικη κοινωνια!


Εξαλλου η ερωτηση μου παραμενει:

Δηλαδη θεωρεις πως ενας μεσος χρηστης φυσικης καναβης ( σημαντικο, γιατι συμφωνω πως τα χημικα υποκαταστατα που προσθετουν πολλοι "παραγωγοι", καινε το χρηστη ) μπορει να παρει μερος σε σημαντικες αποφασεις χωρις να επηρρεαζεται η αποψη του απο την καναβη;

Και δε μιλαω να οδηγησει ενα αμαξι ή να επιλεξει ενα περιοδικο, αλλα να παρει μερος σε κοινωνικες, πολιτικες και οικονομικες αποφασεις.

Ενας χρηστης καναβης, μπορει να ανταπεξελθει στην εργασια του εξισου καλα με το εαν δεν εκανε χρηση;

Και περιμενω μια απαντηση ( και επαναλαμβανω, οχι με συγκρισεις με αλκοολ και λοιπες ουσιες, αλλα με συγκριση ενος ανθρωπου χρηστη καναβης με εναν υγιη ανθρωπο που δεν καπνιζει καναβη )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #46 στις: 06/08/11, 14:09 »
Επισης να διευκρινησω πως δεν εχω προβλημα με τους χρηστες καναβης, εφοσον δε με ενοχλουν ή δε με αναγκαζουν να ειμαι μαζι τους στον ιδιο κλειστο χωρο ( δηλαδη ο,τι ισχυει και για τους καπνιστες ετσι κι αλλιως ). 

Ειναι δικαιωμα κι επιλογη τους να καπνιζουν ο,τι θελουν κι απο τη στιγμη που δεν εμποδιζουν τη δικη μου ζωη και υγεια ( δηλαδη την ελευθερια μου γενικοτερα ), δεν εχω κι εγω το δικαιωμα να τους απαγορεψω να καπνιζουν!

Ομως επειδη στην Ελλαδα εχουμε συνηθισει να ειναι λογικο και "μαγκια" το να πινεις, να καπνιζεις και γενικα να κανεις οτιδηποτε θεωρεις εφηβικη επανασταση ( που ιδιαιτερα στο αρσενικο φυλο φτανει μεχρι τα 60 μας :P ), δε πιστευω πως καποιος θελει να αποδειξει σε ολους εμας τους υπολοιπους πως "ε, δε πειραζει ρε φιλε ενα τσιγαριλικι, ειναι φυσιολογικο, κανει καλο στην ηρεμια μου και μην ανησυχεις...μπορω να παιρνω εξισου σημαντικες αποφασεις κι οταν δεν ειμαι νηφαλιος".

Ειμαστε ακραιος λαος, αλλα μη το παρακανουμε κιολας:P!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #47 στις: 06/08/11, 14:36 »
Είναι μεγάλη η κουβέντα και πρέπει να διανύσω400 χιλιόμετρα σε μισό τετραγωνικό,ξεκινώντας σε 10 λεπτά :P


Απλά θεωρώ πως είναι αδιανόητο να απαγορεύεται ό,τι υπάρχει στην φύση,και μάλιστα σε τόσο ακατέργαστη μορφή.


Επίσης θεωρώ δικαίωμα του καθένα να καταπίνει ότι γουστάρει.


Επίσης θα ήθελα να επισημάνω τι γινόταν στην εποχή της ποτοαπαγόρευσης στις ΗΠΑ!!!Θα ήθελα να παραθέσω διάφορα,αλλά προείπα τους λόγους που δεν θα το κάνω!!


Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #48 στις: 06/08/11, 14:46 »
Επίσης θεωρώ δικαίωμα του καθένα να καταπίνει ότι γουστάρει.

Σαφως...ετσι διευκολυνεις και οποιαδηποτε κυβερνηση που θελει ενα κοινωνικο συνολο σε καταστολη ;) Πιο ευκολα πλεον ψηφιζονται οι νομοι, πιο ευκολα καταργεις βασικα δικαιωματα, ΑΛΛΑ....το δικαιωμα της αποχαυνωσης ( σταδιακης ή μη ) ειναι σιγουρο :p!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #49 στις: 06/08/11, 15:10 »
Μην εισαι τοσο σιγουρος για την αποχαυνωση. Αυτη προερχεται απο τα media και την προπαγανδα, οχι απο την κανναβη.
Πολλους ανθρωπους μπορει να τους βοηθησει. Και δεν θα ξαναπω για το καπνισμα (υπαρχουν κι αλλοι τροποι free).
Εξαλλου καλο ειναι να διαβασετε τις προτασεις του νομου πριν βγαλετε συμπερασματα. Ετσι οπως τον ειδα, οντως μπορει να περιορισει το εμποριο, καταργει ακομα και δικαιολογιες του τυπου "ειμαι χρηστης" σε μεγαλοδιακινητες κτλ.
Τεσπα, ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει, απλα καλο ειναι να ψαχνετε κατι πριν το καταδικαζετε.
Και free, απαντησα ηδη στην ερωτηση σου: Δεν ειναι η κανναβη ή η χρηση της που θα σε κανει να μην ενδιαφερεσαι για τα κοινα, την πολιτικη κτλ. Εσυ ο ιδιος ευθυνεσαι και για την αδιαφορια σου και ακομα και για την οποια καταχρηση κανεις σε οτιδηποτε. Σαφως και καποιος που μπορει να ειναι σοβαρος στη ζωη του, μπορει να συνεχισει να ειναι και οταν κανει χρηση. Περα απο την χρηση αυτοκινητων λοιπον και παρομοιων περιπτωσεων μηχανηματων που θελουν γρηγορα αντανακλαστικα, η κανναβη δεν θα σε εμποδισει σε τπτ.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/11, 15:15 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
67020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/10, 16:17
από Βραζίλης
79 Απαντήσεις
38959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 20:06
από stefani
42 Απαντήσεις
16226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/17, 17:54
από adr1anos