Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Tubemeister 36 Amp Extender/Footswitch/Loop Switcher/Midi  (Αναγνώστηκε 12994 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Καλησπέρα και απο εμένα.

Καθότι νέος κάτοχος του ενισχυτή αυτόύ, μπήκα επιτέλους στο τριπάκι να φτιάξω το αντίστοιχο component με αυτό που μας έδωσε ο Adrianos, με ένα μικρό twist:

Καθότι ο ενισχυτής έχει τη δυνατότητα midi ελέγχου των Eπιλογή Καναλιών, Watt, Reverb, και effect loop, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τη GT-6 για αυτή τη δουλειά, χρησιμοποιώντας παράλληλα τα εφε της. Το πρόβλημα μου δεν είναι η συνδεσμολογία καθαυτή, αλλά το εξής: Απο τη στιγμή που τα καλώδια του midi (δεν έχω κάνει ακόμα την αναγωγή των βυσμάτων που χρειάζομαι) είναι κάπου μεταξυ των 2 και 5, μπορώ να χρησιμοποιήσω το my all time favorite UTP καλώδιο για τα send and return του ενισχυτή? Ή το καλώδιο αυτό δεν είναι καλή ιδέα για αυτή τη δουλειά?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απο τη στιγμή που τα καλώδια του midi (δεν έχω κάνει ακόμα την αναγωγή των βυσμάτων που χρειάζομαι) είναι κάπου μεταξυ των 2 και 5, μπορώ να χρησιμοποιήσω το my all time favorite UTP καλώδιο για τα send and return του ενισχυτή? Ή το καλώδιο αυτό δεν είναι καλή ιδέα για αυτή τη δουλειά?

Ναι και όχι.

Θα μπορέσεις να περάσεις άνετα midi (1 ζευγάρι), αλλά όχι ήχο.

Αν πας να περάσεις σήμα στάθμης γραμμής (πχ την έξοδο ενός πεταλιού), πιθανότατα θα έχεις cross-talk.

Η λύση είναι να στείλεις το σήμα balanced. Έτσι θα γλυτώσεις (μάλλον) το cross-talk και το hum μεταξύ των ζευγών, αφού το balanced σήμα μεταφέρεται κι από twisted pair απ' ότι ξέρω. Όμως προϋποθέτει αρκετά εξτρά πράγματα.
Μπορείς να δοκιμάσεις πάντως με μερικά baluns (BALanced/UNbalanced) και να δεις αν έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στο ebay έχει αρκετά που τερματίζουν σε UTP jacks. Ψάξε για "audio baluns".
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/14, 16:29 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..μπορώ να χρησιμοποιήσω το my all time favorite UTP καλώδιο για τα send and return του ενισχυτή? Ή το καλώδιο αυτό δεν είναι καλή ιδέα για αυτή τη δουλειά?
Και εμένα είναι all time favorite, αλλά δυστυχώς όχι, θα έχεις πολύ σημαντικά θέματα θορύβων. Θέλει αυστηρά ομοαξονικό και μάλιστα καλής ποιότητας για τα σήματα audio από και προς τον ενισχυτή.

Όλη η δουλειά γύρω από το Extender στο οποίο αναφέρθηκες ήταν κυρίως η έρευνα γύρω από το κατάλληλο πολύκλωνο καλώδιο, χωρίς το οποίο δεν θα ήταν δυνατή η υλοποίηση.

Όμως το ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις UTP καλώδιο για τα send and return, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να κάνεις το αντίθετο, δηλαδή να χρησιμοποιήσεις Strands από ένα κατάλληλο πολύκλωνο καλώδιο Audio για το MIDI σήμα.

Εγώ κάποια από τα διπλά strands τα γείωσα γιατί δεν τα χρειαζόμουν, αλλά υπάρχουν και είναι χρηστικά για το MIDI σήμα. Αν θεωρήσεις ότι έχεις ένα καλώδιο για αυτό που παρέθεσα, με 4x (2 x 0.22), δηλαδή τέσσερα Stereo Shielded ζευγάρια, το ένα ζευγάρι το κάνεις Loop Send-Return, ένα δεύτερο το κάνεις Audio In όπως το έκανα εγώ, και τα λοιπά 2 σου δίνουν 4 καλώδια συν τις γειώσεις τους, αν τις ενώσεις μαζί σύνολο 5 καλώδια που χρειάζεσαι για το MIDI σήμα. Οπότε είναι doable μια χαρά.

Για να μην πάμε στο κτήνος Cordial CMS 8 - professional studiocore με 8x (2 x 0.22) όπου εκεί με 8 συνολικά Stereo Shielded ζευγάρια κάνεις ότι παπάδες θέλεις.. και όσον αφορά το μεγάλο κόστος, μιλάμε για λίγα μέτρα, πεταλιέρα μέχρι ενισχυτή, 5-6 μέτρα μαξιμουμ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μάλλον στο 8ρι θα κινηθώ, καθώς δεν έχω σκεφτεί αν θα κρατήσω τη GT-6, ή θα προχωρήσω σε midi footswitch + πετάλια στο κοντινό μέλλον. Σε ευχαριστώ πάντως!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Η πιο φθηνη λυση θα ηταν να παρεις τα καλωδια σου και να τα δεσεις με ενα τετοιο

http://www.ebay.co.uk/itm/Spiral-Cable-Wrap-Tidy-Hide-Banding-Loom-PC-TV-Home-Cinema-Wire-Management-/160956288816

Η ενδιάμεση λύση είναι αυτή που προτείνει ο Αδριανός (ή κάτι σαν κάποιο break-out box που είχε φτιάξει), και η ακριβή λύση είναι κάτι τέτοιο

http://www.lavacable.com/index.php?id=150
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Εγώ κάποια από τα διπλά strands τα γείωσα γιατί δεν τα χρειαζόμουν, αλλά υπάρχουν και είναι χρηστικά για το MIDI σήμα. Αν θεωρήσεις ότι έχεις ένα καλώδιο για αυτό που παρέθεσα, με 4x (2 x 0.22), δηλαδή τέσσερα Stereo Shielded ζευγάρια, το ένα ζευγάρι το κάνεις Loop Send-Return, ένα δεύτερο το κάνεις Audio In όπως το έκανα εγώ, και τα λοιπά 2 σου δίνουν 4 καλώδια συν τις γειώσεις τους, αν τις ενώσεις μαζί σύνολο 5 καλώδια που χρειάζεσαι για το MIDI σήμα. Οπότε είναι doable μια χαρά.

Αυτό δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν καλή ιδέα, γιατι τα 2 σήματα είναι διαφορετικά μεταξύ τους. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, απλά διαισθητικά κάτι δε μου ταίριαζε.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Αυτό δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν καλή ιδέα, γιατι τα 2 σήματα είναι διαφορετικά μεταξύ τους. Δεν ξέρω πως να το εξηγήσω, απλά διαισθητικά κάτι δε μου ταίριαζε.

Αν δεν κάνω λάθος, το καλώδιο που έχει χρησιμοποιήσει ο Αδριανός έχει 4 ζευγάρια, το καθένα με δικό του μπλεντάζ/γείωση και όλο μαζί πάλι εξτρά μπλεντάζ.

Οπότε τα δύο διαφορετικά σήματα, απλά βρίσκονται χωροταξικά μεν στο ίδιο καλώδιο, αλλά είναι (απο)μονωμένα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μια νέα απορία:
Σε περίπτωση που θέλω να το κάνω λίγο πιο ευέλικτο, θα ήταν κακή ιδέα να βάλω βύσματα D-SUB25 στις 2 άκρες του καλωδίου? Ξέρω οτι γίνεται για line level σήματα, αλλά στο instrument level το ψιλοφοβάμαι...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μια νέα απορία:
Σε περίπτωση που θέλω να το κάνω λίγο πιο ευέλικτο, θα ήταν κακή ιδέα να βάλω βύσματα D-SUB25 στις 2 άκρες του καλωδίου? Ξέρω οτι γίνεται για line level σήματα, αλλά στο instrument level το ψιλοφοβάμαι...
Είναι καλή ιδέα, εγώ θα το δοκίμαζα.. το πολύ πολύ φέρνεις πολύ κοντά τα μπλεντάζ και από τις 2 πλευρές. Νομίζω θα είναι μια χαρά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μια νέα απορία:
Σε περίπτωση που θέλω να το κάνω λίγο πιο ευέλικτο, θα ήταν κακή ιδέα να βάλω βύσματα D-SUB25 στις 2 άκρες του καλωδίου? Ξέρω οτι γίνεται για line level σήματα, αλλά στο instrument level το ψιλοφοβάμαι...
Είναι καλή ιδέα, εγώ θα το δοκίμαζα.. το πολύ πολύ φέρνεις πολύ κοντά τα μπλεντάζ και από τις 2 πλευρές. Νομίζω θα είναι μια χαρά.

Από άλλους, έχω δει να περνάνε το εκάστοτε μπλεντάζ σε dedicated δοντάκι του βύσματος. Είναι σωστό αυτό που λες με το μπλεντάζ, και αυτό που έχω ΣΙΓΟΥΡΑ κατά νου είναι να βρω D-SUB25 με μεταλλικό καπάκι.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/06, 11:57
από Fys
6 Απαντήσεις
4012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 01:53
από ACHIEVE PERFECTION
59 Απαντήσεις
81327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/16, 19:52
από adr1anos
5 Απαντήσεις
3550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:27
από mace
2 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 11:49
από iliasAEK
1 Απαντήσεις
2617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 17:37
από ibanezbass
134 Απαντήσεις
84074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 21:36
από ma.ster.
0 Απαντήσεις
1839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
4162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/13, 01:18
από Jezus
18 Απαντήσεις
8651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis