Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 451303 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #900 στις: 02/12/10, 11:24 »
....λυπάμαι αλλά βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να επιβεβαιώσω τα γραφόμενα του johnie.
τι να κάνεις τα νούμερα και τις στατιστικές όταν τα βιώνεις όλα αυτά στην ζωή-καθημερινότητα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #901 στις: 02/12/10, 13:46 »
Οπότε αφού μιλάμε έτσι γενικά, να κάνω και εγώ 2 δηλώσεις!
 
Πρώτα από όλα ο παππούς είναι ένας έχοντας, που κέρδισε χοντρά πατώντας στους φτωχούς συνανθρώπους του, με τη βοήθεια της παγκόσμιας φάσης, ενώ συνάμα βοήθησε την πατρίδα του, δηλαδή τους πλούσιους της πατρίδας του, διότι τους φτωχούς τους πάτησε.
 
Η αναδιανομή του πλούτου, έγινε από αυτούς που αντιμετωπίζουν την πραγματικότητα παθητικά, προς αυτούς που αντιμετωπίζουν την πραγματικότητα ενεργητικά.Θα μου πείτε βέβαια, ότι ο πλούσιος μπορεί να είναι πιο εύκολα ενεργητικός από ότι ο φτωχός. Οκ. Μιας και το 2008 ήτανε μόνο 2.000 οι φτωχοί Έλληνες και εγώ έτσι επειδή είμαι γεναιόδωρος θα τους κάνω 1.000.000 φτωχούς Έλληνες, οι υπόλοιποι θα μπορούσαν να είναι αναλογικά ενεργητικοί, αφού δεν ήτανε ούτε φτωχοί ούτε πλούσιοι. Λόγω όμως παθητικότητας. ή οποία συνεχίζεται, αλλά αυξάνεται και η φτώχια, δηλαδή η δυσκολία του να είσαι ενεργητικός, τους έφαγε η μαρμάγκα και θα συνεχίσει να τους τρώει.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/10, 13:53 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #902 στις: 02/12/10, 13:54 »
Δεν καταλαβαινω που αποσκοπουν ολα αυτα που λες Xoli... Το οτι οι περισσοτεροι δυστυχως ειναι παθητικοι το λεμε απο τοτε που ξεκινησε αυτη η συζητηση... Το να το επαναλαμβανουμε δεν προσθετει τπτ καινουριο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #903 στις: 02/12/10, 14:05 »
Μα όταν είναι παθητικοί Τζόνι, σε τι να με νοιάξουνε όλα αυτά που λες ? Είναι σα να συμβαίνουν και να μην συμβαίνουν. Ίσως να έπρεπε να με νοιάξει για πολύ λίγους ? Γι αυτούς πάντα με νοιάζει, αλλά ξέρω ότι θα καούν μαζί με τα ξερά πέρα από κάποιο θαύμα.
 
 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #904 στις: 02/12/10, 14:15 »
Ναι ρε Xoli, αλλα δεν λυνεται και τπτ αυτο λεω... Πως προτεινεις λοιπον τους παθητικους να τους κανεις ενεργητικους; Και εν παση περιπτωση, δεν θα ελεγα ενεργητικους οσους κερδιζουν απο αυτη την ιστορια... Ενεργητικος μπορει να ειναι και καποιος που με τον Α η Β τροπο μαχεται εναντιον οσων γινονται, παθητικος μπορει να ειναι καποιος που για Α η Β λογους εχει βολευτει κοκ.
Το θεμα ειναι πως θα κανουμε οσο πιο πολλους μπορουμε να ανοιξουν λιγο τα ματακια τους, να συσπειρωθουν και να κανουν κατι επιτελους για το κοινο συμφερον... Με το να λεμε ποσο παθητικοι ειναι καποιοι (και εμεις μεσα) και οτι για αυτο τον λογο ολα γινονται, δεν λεει κατι...
Ειναι περιπου τακτικη "αριστερη" (για να μην λετε οτι δεν τα χωνω και στην αριστερα), οπου λεμε οτι για ολα φταινε ολοι αυτοι, αλλα απο την αλλη δεν προτεινουμε και καποια αλλη τακτικη...
Πως βλεπετε αληθεια την κινηση ανεξαρτητων πολιτων του Θεοδωρακη ; Μηπως θα επρεπε καλιτεχνες, δημιουργοι, φιλοσοφοι κτλ να δημιουργησουν τετοιες κινησεις ή εστω να στηριζουν μια τετοια κινηση και να διαδωσουν τις ιδεες της; Δεν ειναι αυτος ενας καλος τροπος να ενεργοποιηθουν καποιοι;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #905 στις: 02/12/10, 16:48 »



Οπότε αφού μιλάμε έτσι γενικά, να κάνω και εγώ 2 δηλώσεις!
 
Πρώτα   από όλα ο παππούς είναι ένας έχοντας, που κέρδισε χοντρά πατώντας στους   φτωχούς συνανθρώπους του, με τη βοήθεια της παγκόσμιας φάσης, ενώ   συνάμα βοήθησε την πατρίδα του, δηλαδή τους πλούσιους της πατρίδας του,   διότι τους φτωχούς τους πάτησε.
 
Η αναδιανομή του πλούτου, έγινε   από αυτούς που αντιμετωπίζουν την πραγματικότητα παθητικά, προς αυτούς   που αντιμετωπίζουν την πραγματικότητα ενεργητικά.Θα μου πείτε βέβαια,   ότι ο πλούσιος μπορεί να είναι πιο εύκολα ενεργητικός από ότι ο φτωχός.   Οκ. Μιας και το 2008 ήτανε μόνο 2.000 οι φτωχοί Έλληνες και εγώ έτσι   επειδή είμαι γεναιόδωρος θα τους κάνω 1.000.000 φτωχούς Έλληνες, οι   υπόλοιποι θα μπορούσαν να είναι αναλογικά ενεργητικοί, αφού δεν ήτανε   ούτε φτωχοί ούτε πλούσιοι. Λόγω όμως παθητικότητας. ή οποία συνεχίζεται,   αλλά αυξάνεται και η φτώχια, δηλαδή η δυσκολία του να είσαι   ενεργητικός, τους έφαγε η μαρμάγκα και θα συνεχίσει να τους τρώει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #906 στις: 02/12/10, 17:05 »
Η σκέψη μου είναι πως τα πράγματα στο μεγαλύτερο βαθμό θα τα αλλάξει ο χρόνος και οι καταστάσεις. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος για να αλλάξει το ρεύμα παθητικότητας. Ιδιαίτερα να αλλάξει το ίδιο τον εαυτό του, παίρνοντας πρωτοβουλία.
 
Οι παθητικοί, θέλουν να διατηρήσουν τα στερημένα τελευταία υπάρχοντα τους ή κέρδη τους, όσα κι αν είναι αυτά. Δεν πρόκειται να πούνε, ότι θα χάσουμε κάτι, έστω και από τα λίγα που έχουμε, για να κερδίσουμε σε ένα άλλο επίπεδο, αλλά και να επενδύσουμε στο μέλλον.
 
Ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν νοοτροπία και να δωθεί μια λύση, είναι όσοι είναι ενεργητικοί, όσοι θελήσουν να γίνουν ενεργητικοί αλλά το εφαρμόσουν από τώρα. Γιατί αν θέλεις να είσαι ενεργητικός και δεν το εφαρμόσεις τώρα, αλλά τελευταία στιγμή, τότε πολύ απλά θα ανήκεις στους καθυστερημένους παθητικούς.
Η λύση λοιπόν είναι το άμεσο κέρδος. Ο παθητικός, πέρα από το άμεσο κέρδος, δεν ενδιαφέρεται για κάτι άλλο. Έαν λοιπόν κάποια στιγμή, οι υπάρχοντες ενεργητικοί, έχουν μαζέψει αρκετό κέρδος και το διοχετεύουν στους παθητικούς, σιγά σιγά ίσως ξεκινάει να αλλάζει η νοοτροπία των παθητικών, γιατί θα έχουν άμεσο κέρδος το οποίο έχει προκύψει από μία διαφορετική νοοτροπία. Βέβαια το κατά πόσο οι ενεργητικοί, όταν θα έχουν μαζέψει κερδός, θα ενδιαφερθούνε για τους παθητικούς, δεν το ξέρω. Δεν είναι και λίγο, να δίνεις έτοιμο, μασημένο πράγμα, σε αυτόν που βαριέται να μασήσει, όταν εσύ για να του το δώσεις έτοιμο, έκανες ένα κάρο μασητικές ενέργειες, που σου στοιχίσανε πολλά και διάφορα.
 
Να και ο φίλος μου ο King_Mob, που χρησιμοποιεί αθώα και αναποτελεσματικά Spray! όπως ας πούμε κάποιοι δεν ψηφίσανε στις εκλογές! Μία τεράστια κλανιά, που πήγε χαμένη! Τι να σου κάνει λοιπόν ένα μικρό Spray!
 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/10, 17:09 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #907 στις: 04/12/10, 20:24 »
Ενώ εσύ που ψήφισες, θα σε χώσει κάποιος μπάρμπας σε κάποια δουλειά που δεν θα σε απολύσουν. Στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε καλό είναι να καβατζωθείς και ας είναι και έτσι. Άντε λοιπόν, πες μας πόσο καλά την βόλεψες ωστέ να περάσεις όσο πιο ανόδυνα μπορείς την φτώχεια της κρίσης τη στιγμή που θα ζητιανεύουμε εμείς που κλάνουμε και δεν ψηφίσαμε κάποιον μπάρμπα. Και φυσικά τότε δεν θα μας δίνεις, και γιατί να το κάνεις άλλωστε? Αφού εσύ είσαι ενεργητικός, μόνο χέζεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #908 στις: 04/12/10, 21:03 »
Ηρεμια παιδες ( σας μιλαει ο απεχων ) :) Ειτε συμφωνουμε, ειτε οχι, ολοι μαζι θα τον πιουμε!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #909 στις: 04/12/10, 22:22 »
Off topic

Ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν νοοτροπία και να δωθεί μια λύση, είναι όσοι είναι ενεργητικοί, όσοι θελήσουν να γίνουν ενεργητικοί αλλά το εφαρμόσουν από τώρα. Γιατί αν θέλεις να είσαι ενεργητικός και δεν το εφαρμόσεις τώρα, αλλά τελευταία στιγμή, τότε πολύ απλά θα ανήκεις στους καθυστερημένους παθητικούς.
Η λύση λοιπόν είναι το άμεσο κέρδος. Ο παθητικός, πέρα από το άμεσο κέρδος, δεν ενδιαφέρεται για κάτι άλλο. Έαν λοιπόν κάποια στιγμή, οι υπάρχοντες ενεργητικοί, έχουν μαζέψει αρκετό κέρδος και το διοχετεύουν στους παθητικούς, σιγά σιγά ίσως ξεκινάει να αλλάζει η νοοτροπία των παθητικών, γιατί θα έχουν άμεσο κέρδος το οποίο έχει προκύψει από μία διαφορετική νοοτροπία. Βέβαια το κατά πόσο οι ενεργητικοί, όταν θα έχουν μαζέψει κερδός, θα ενδιαφερθούνε για τους παθητικούς, δεν το ξέρω. Δεν είναι και λίγο, να δίνεις έτοιμο, μασημένο πράγμα, σε αυτόν που βαριέται να μασήσει, όταν εσύ για να του το δώσεις έτοιμο, έκανες ένα κάρο μασητικές ενέργειες, που σου στοιχίσανε πολλά και διάφορα

Πραγματικα προσπαθω να καταλαβω τι σε κανει και σε τετοια θεματα απαντας με τετοιο τροπο. Μπορω να βρω και αλλες τετοιες απαντησεις σου σε αντιστοιχα θεματα.
Ειναι ο δικος σου τροπος να κανεις χιουμορ και απλα θελεις να απαντησεις με πιο χαλαρο υφος; Ειναι καταλοιπο της ενασχολησης σου με τους στιχους και τα ποιηματα;
Γιατι ειναι πολυ δυσκολο να καταλαβει κανεις, πλεον, αν θελεις να απαντησεις σοβαρα η να trollαρεις η και τα δυο μαζι.
Φιλικα.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #910 στις: 05/12/10, 02:17 »
Γεια σου Κινγκ Μομπ γιγαντοτεράστιε! Είναι προφητικά τα λόγια σου!
Εγώ ήταν η πρώτη φορά που έριξα ψήφο σε κόμμα! Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που πήγα με μεγάλη χαρά να ψηφίσω! Ποιος το περίμενε να συμβεί αυτό στα 30 μου ? Το δε αποτέλεσμα, ήτανε ακόμη πιο συναρπαστικό! Όταν είδα να απέχει τόσο πολύς κόσμος και να το επιβεβαιώνουνε τα ΜΜΕ, αντιλείφθειν, ότι όλες τις προηγούμενες χρονιές, ο κόσμος αυτός συμμετείχε, δεν ήτανε ψεύτικα τα αποτελέσματα των εκλογών. Δηλαδή όλα αυτά τα ζώα που ξαφνικά κάνανε αποχή, ήτανε τα ίδια ζώα που για συνεχόμενες χρονιές, πηγαίνανε και ψηφίζανε. Αποφάσισα λοιπόν, εγώ αυτή τη φορά να είμαι το ζώο, που ενώ ποτέ του δεν ψήφιζε γιατί έβλεπε όλα αυτά τα χάλια τριγύρω του, να κάνω ότι κάνανε όλα τα υπόλοιπα χρόνια τα προηγούμενα ζώα. Είδα και το αποτέλεσμα όλου αυτού του σκηνικού, δηλαδή τη κλανιά που φάγανε, όλοι αυτοί οι απέχοντες από τη ψηφοφορία και τελικά το αποτέλεσμα ήταν να νιώσω ιδιαίτερα καλά, γιατί όσες φορές ψήφισα μέχρι και την τελευταία έπεσα μέσα. Τι σημαίνει πέφτω μέσα ? Αντίδραση όχι στην μαλ***α των πολιτικών, αλλά αντίδραση στην μαλ***α του κόσμου.
 
Όσο αγαπητέ μου, για τα βύσματα και τα λοιπά που λες, άντε να σου δώσω άλλο ένα Hint, το οποίο βέβαια μπορείς να το εκλάβεις όπως θες και όχι μόνο εσύ. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πολύ εύκολα εναντίον μου αλλά και με πολύ ζοριλίκη υπέρ μου. Είμαι άνεργος στο σύνολο γύρω στα 5 χρόνια. Όχι τίποτα άλλο, απλά γουστάρω να ακούω απόψεις.
 
 
Draned, όπωσδήποτε μπορείς να βρεις και άλλες τέτοιες απαντήσεις μου σε τέτοια θέματα, μιας και είναι δικές μου και όχι του φούφοτου. Ο λόγος που απαντάω με τέτοιο τρόπο, είναι γιατί είμαι ο εαυτός μου, αν ήμουνα άλλος θα απαντούσα με άλλο τρόπο. Βεβαίως η απάντηση που παραθέτεις, δεν είναι καθόλου χιουμοριστική, είναι καυστικότατη. Επίσης το ύφος δεν είναι καθόλου χαλαρό. Όπως όμως λέει στην αρχή της απάντησης είναι γενικό. Έαν λοιπόν κάποιος δεν μπορεί , δεν θέλει να μιλήσουμε ειδικά, εγώ απαντάω γενικά. Από τη μία λένε ότι αυτός που απαντάει γενικά είναι μαλακός....από την άλλη αυτός που απαντάει ειδικά είναι σκληρός...τελικά μάλλον ο καλύτερος τρόπος απάντησης είναι το ντάντεμα. Από τους στίχους και τα ποιήματα σίγουρα έχω πολλά κατάλοιπα!
Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς, αν απαντάω σοβαρά, αρκεί να κάνει τις σωστές ερωτήσεις.
Όσο για το troll, δεν έχω καταφέρει μέχρι σήμερα να απαλλαγώ από αυτό!κάθε φορά που το ξεχνάω, 1-2 μου το υπενθυμίζετε! Το ξέρω ότι θα αναρωτηθείτε, ποιος ήτανε πρώτος, το αυγό για η κότα ? και εγώ το ίδιο κάνω!
Αυτή που παραθέτεις είναι η μισή μου απάντηση και όχι ολόκληρη! Την άλλη μισή την βρήκες αδιάφορη, συναρπαστική ή κάτι άλλο? Πάντως χωρίς και τα δύο μέρη μαζί, νόημα δεν βγαίνει.
 
Freemind, όλοι μαζί θα το πιούμε ? Γελασμένος μου φαίνεται είσαι...Κάποιοι θα τον πιουν, κάποιοι όχι! Διαφωνείς ?? Εσύ από ότι βλέπω, είσαι πεισμένος ότι θα τον πιεις πάντως! Εγώ ακόμη δεν είμαι σίγουρος! Αν και με πληροφορούν αρκετοί, ότι όχι μόνο τον πίνω εδώ και χρόνια, αλλά θα τον πιω και χειρότερα από πολλούς λόγω επιλογών! Για να δούμε όμως, τι θα δούμε! Διότι το πείραμα, καλά κρατεί!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #911 στις: 05/12/10, 11:37 »
Μπορουμε να επανελθουμε στο ουσιαστικο θεμα; Δεν ειναι αναγκη να φευγουμε σε προσωπικες διαμαχες που δεν εχουν καμια σχεση με αυτο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #912 στις: 05/12/10, 15:09 »
Ω μεγάλε Χολιδόχε που ο νους σου τα μέγιστα στοχάζεται. Ακολούθα τότε τον δρόμο σου και ως άλλος μεσσίας άσε όσους πιστέψουν σε σένα να σε ακολουθήσουν. Αφού εσύ τελικά και δεν τον πίνεις και δεν κλάνεις, μάλλον για ανώτερος άνθρωπος μου φαίνεσαι από όλους μας. Ας επιστρέψουμε λοιπόν στο θέμα μας όπως δίκαια ζητά ο Freemind και ο καιρός γαρ εγγύς για την απόδειξη των αναμφισβήτητα αληθινών προφητειών σου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #913 στις: 05/12/10, 15:44 »
Freemind, τελικά και το ΔΝΤ, σε προσωπικές διαμάχες καταλήγει, άσχετα αν μας συμφέρει τα πράγματα να είναι απρόσωπα και γενικά. Καλή συνέχεια με το θέμα, μέχρι να γίνουνε τα πράγματα πιο συγκεκριμένα.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #914 στις: 05/12/10, 17:56 »
xolidoxe, μπορει να ειναι οff topic αυτο που θα πω, αλλα μια χαρα τη φοβουνται την αποχη...και οσο τα πραγματα συνεχιζουν ετσι θα ειναι και μεγαλυτερη...και μαλιστα συνειδητοποιημενοι. συνεπως αυτος που συνειδητα και οσο μπορει τεκμηριωμενα απεχει απο τις εκλογες καλλιστα διαμορφωνει το εκλογικο αποτελεσμα. ακομη και οι ιδιοι οι νεοι δημαρχοι-περιφερειαρχες ΞΕΡΟΥΝ πως δεν εχουν βγει - περα απο εξαιρεσεις- απο την ''πλειοψηφια'' του κοσμου οπως πρεπει στη δημοκρατια. Και βαζω τη λεξη σε εισαγωγικα, γιατι ναι μεν μπορει να εχει ψηφιστει απο τους περισσοτερους, αλλα οχι απο την πλειοψηφια των πολιτων. Ελπιζω να καταλαβες τι εννοω, εγω δυσκολευτηκα λιγο.  :P

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #916 στις: 06/12/10, 13:53 »
Χοληδοχάκι, ξεχνάς εύκολα. Ούτε ένα εξάμηνο δεν πέρασε βρε παιδάκι μου!
Να σου θυμίσω:

Πληροφορία, γνωστή, αλλά ας πούμε πιο εξιδικευμένη. Άνθρωπος μέσα από το Υπουργείο Ανάπτυξης, επληροφόρησε τον μικρο-επιχειρηματία γαμπρό του, να προσέχει πολύ, γιατί από Σεπτέμβρη τα πράγματα θα αλλάξουν πολύ.

Χόλι, αυτά τα ακούω βερεσέ. Δεν τα ακούμε για πρώτη φορά, και πέρσι τέτοια εποχή τα ίδια λέγανε. Τα ίδια μας είπε και ο La Flic, ότι τον Σεπτέμβρη θα έχουμε πτώχευση, πάγωμα καταθέσεων κλπ.

......................
............................
...................................

Οπότε στην περίπτωση που εξάγεις χρήμα κινείς την μηχανή κατά την διεύθυνση του πνιγμού και όχι αντίστροφα. Θα μου πεις: "Και γιατί να περιμένω τις εξελίξεις και να μην εξασφαλιστώ?" Εδώ αδερφάκι μου είσαι έτοιμος να δώσεις την ζωή σου για την αλλαγή του συστήματος και δεν δέχεσαι να χάσεις μερικά ψωροεκατομύρια?

Στην περίπτωση όμως που είστε σίγουροι ότι θα επέλθει πτώχευση τον Σεπτέμβριο πέξτε πάνω της. Αν κερδίσετε θα βγάλετε πολλά δις ώστε να συνεχίσετε τον αγώνα σας. Αν χάσετε να ξέρετε ότι θα έχετε χάσει από εμένα. Μην χαλάμε όμως τις καρδιές μας, για να κερδίσω πρέπει να χάσετε!

Johnie, έπονται πολλά περισσότερα. Δόξα τω Θεώ οι Έλληνες έχουμε πολλές ιδέες και μεγάλες ικανότητες προσαρμογής όταν είμαστε σε κατάσταση πίεσης!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #917 στις: 06/12/10, 15:17 »
Garvin, περί συνειδητοποίησης, από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί. Άσε με όμως μέχρι να ολοκληρωθεί η συνειδητοποίηση, να μην στηριχτώ στην πρώτη φάση, απλά αποχής. Διότι αυτή η αποχή, θα μπορούσα να πω ότι είναι απλά οικονομική αποχή και τίποτα παραπέρα.
 
Παππούκα, χαίρομαι που μιλάς συγκεκριμένα, εφόσον αναφέρεσαι σε εμένα, για κάτι συγκεκριμένο που είπα εγώ. Βεβαίως και ξεχνάω εύκολα, αλλά το συγκεκριμένο δεν το έχω ξεχάσει! Πρώτον λοιπόν εσύ όταν μιλάς για πτώχευση αναφέρεσαι σε κάτι διαφορετικό από ότι εγώ. Δεύτερον η δήλωση που έγινε από το συγκεκριμένο άτομο, γι αυτό που εννοούσα εγώ, δεν έπεσε καθόλου έξω. Με το δικό σου σκεπτικό όμως έπεσε έξω. Δεν είναι τυχαίο λοιπόν, που εδώ και πολύ καιρό το έχω πει και ξαναπεί, ότι άλλα λέμε και άλλα καταλαβαίνουμε. Πέρυσι λοιπόν την ίδια εποχή, ούτε τα ίδια λέγανε, ούτε τα ίδια γίνανε. Όπως και ότι συνέβει τώρα, δεν στηρίχτηκε στο δίπολο το οποίο αναφέρεις. Εσύ μιλάς, για συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #918 στις: 06/12/10, 15:33 »
xoly, εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σ' εσένα όσον αφορά την πτώχευση. Απλά ήθελα να σου θυμίσω ότι έχουμε συζητήσει το θέμα και έχουμε καθορίσει τις στρατηγικές μας, τις συμμαχίες μας και τις αντιπαλότητές μας.

Όπως έχουμε ξαναπεί, και ελπίζω κι αυτό να το θυμάσαι, βρισκόμαστε σε πολεμική σύραξη. Και στον πόλεμο πρέπει να ξεκαθαρίζεις σε ποιό στρατόπεδο είσαι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #919 στις: 06/12/10, 15:50 »
Παντως η πτωχευση εχει ηδη γινει εδω και κατι μηνες ετσι; Το οτι δεν την ονομαζουν ετσι, αλλα εφευρισκουν επιτοπου ολοενα και αλλα ονοματα για να την βαφτιζουν δεν λεει κατι ουσιαστικο σε κανεναν (εκτος ισως απο οσους τζογαρουν σε χρηματιστηρια κτλ).
Και μαλιστα εχει γινει με τετοιο τροπο ωστε να φανε τα αρπακτικα οσο το δυνατον περισσοτερα απο αυτους που δεν εχουν και να χεστουν στο ταληρο ολοι οσοι εχουν.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #920 στις: 07/12/10, 22:01 »
Ερχομαι να συμφωνησω μαλλον οτι τετοια θεματα πρεπει να μην ανοιγονται καν τελικα..Και μονο τις απαντησεις του Χολιδοχου να δεις δηλαδη..Και οσο γινονται χειροτερα τα πραγματα..

Ευτυχως που εχουμε και τον papous να μας υπενθυμιζει οτι η Ελλαδα μπορει αν θελει..Η αν εχμ θελουν...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #921 στις: 07/12/10, 23:41 »
Έχουμε πόλεμο...Μπορούμε να αντιστοιχίσουμε τις συνιστώσες αυτού του πολέμου στις συνιστώσες  ενός πραγματικού; Δηλαδή...Ποιές είναι οι αντιμαχόμενες δυνάμεις; Ποιές οι συμμαχίες τους; Ποιά η οπλική τους κατάσταση; Ποιές οι στρατηγικές τους; Ποιοί οι στόχοι τους; Από ποιό "ηθικό" σύνθημα εμπνέονται; Ποιός είναι ο άμαχος πληθυσμός; Ποιοί είναι οι ΄"κανόνες" του από τους οποίους αύριο οι νικητές θα ανακηρύξουν εγκληματίες πολέμου τους νικημένους; Φυσικά και άλλες συνιστώσες καλοδεχούμενες...
 
Φαντάζομαι πως αν κάποιος έχει το κουράγιο να διαβάσει ολόκληρο το θέμα να μπορεί να δώσει κάποιες απαντήσεις. Αλλά επειδή έχει γίνει μάλλον δύσκολο αυτό, ας κάνουμε μιά σούμα και μια ανακεφαλαίωση. Και ίσως έτσι να καταλάβουμε τελικά σε ποιό στρατόπεδο θα θέλαμε ή τελικά ανήκουμε. Και ποιός είναι ο εχθρός...Αν υπάρχει και αν έχουμε τελικά πόλεμο.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #922 στις: 08/12/10, 09:36 »
Αυτος ο πολεμος που λες ειναι ο κλασσικος ταξικος πολεμος (μπαναλ, αλλα ετσι ειναι). Αυτοι που εχουν τα παντα απο την μια μερια, (που θελουν ακομα περισσοτερα, ή ακομα καλυτερα τα θελουν ολα), στην μεση ειναι η μεσαια ταξη και μετα ειναι και αυτοι που δεν εχουν τιποτα.
Αυτοι που εχουν τα παντα λοιπον και ελεγχουν τα παντα, προκειμενου να διατηρησουν τα κεκτημενα τους, προσπαθουν να αποδυναμωσουν την μεσαια ταξη και να την ριξουν στην αμεσως πιο κατω ταξη, σε αυτους που δεν εχουν τιποτα...
Απο την αλλη μερια, η μεσαια ταξη προσπαθει να διατηρησει τα δικα της κεκτημενα, ενω η κατωτατη ταξη ειναι ουσιαστικα ανημπορη να αντιδρασει μιας και κανενας δεν την οργανωνει.
Για μενα σκοπος αυτου του πολεμου οπως λες, δεν ειναι αλλος απο την καταργηση ολων των ταξεων, ωστε ολοι να εχουν τα ιδια δικαιωματα, τις ιδιες δυνατοτητες και τις ιδιες υποχρεωσεις. Απο την αλλη μερια υπαρχουν αυτοι που θελουν να διαιωνιζουν αυτη την ταξικη διαχωριση για πολλους και ευνοητους λογους.
Εγκληματιες πολεμου; Ενδιαφερον αυτο, θα μπορουσα να πω οτι μιας και ουσιαστικα ο πολεμος κυρηχτηκε απο τους εχοντες (το κεφαλαιο) προς τους μη εχοντες, εγκληματα πολεμου γινονται και απο τις δυο μεριες, απλα απο την μια μερια (κεφαλαιο) τα εγκληματα ειναι μαζικα και τεραστια σε εκταση, ενω αυτα των μη εχοντων ειναι πολυ πιο μικρης κλιμακας (τουλαχιστον προς το παρον).
Αμαχος πληθυσμος δεν υπαρχει σε αυτον τον πολεμο, σε οποια ταξη και να ανηκεις, εισαι εν μεσω πολεμου και θεωρεισαι και εσυ οπως και οι υπολοιποι μαχιμος... Το αν εσυ ή ο αλλος δεν παιρνετε μερος στον πολεμο, ειναι δικο σας θεμα μεν, αλλα γεγονος ειναι οτι βρισκομαστε ολοι εν μεσω πολεμου.
Τωρα σε ποιο στρατοπεδο ανηκει ο καθενας, αυτο το ξερει ο ιδιος...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/10, 12:47 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #923 στις: 08/12/10, 12:36 »
Pappou, από που φαίνεται ότι ξέχασα? που το εντοπίζεις ?
 
Όταν μία χώρα είναι ορθάνοιχτη, κάποια στιγμή πλακώνουνε και οι ζάμπλουτοι μετανάστες.
 
Johnie, στο άρθρο που παρέθεσες για τα σούπερ μάρκετ και τους συνεταιρισμούς, τι σημαίνει "θα έχουν ανταγωνιστικές τιμές." Δηλαδή προηγουμένος, δεν είχαν ανταγωνιστικές τιμές ? γιατί δεν είχαν ανταγωνιστικές τιμές αφού μπορούσαν ? Ανταγωνιστικές τιμές, σημαίνει εξίσου ίδιες ή χαμηλότερες ? Ανταγωνιστικές σε σχέση με ποιους ? με τα πολυεθνικά σούπερ μάρκετ ? Τι σημαίνει αυτή η ξαφνική προσαρμοστικότητα στην πίεση ? Ποιοι θα είναι αυτοί που θα βάζουνε λιγότερα στη τσέπη τους και ποιοι θα βάζουνε πολύ λιγότερα στη τσέπη τους και σε τι ποσοστό, ώστε να πωλείται κάτι σε ανταγωνιστική τιμή ? Θα διατηρηθεί η ποιότητα των προιόντων από τη στιγμή που θα πέσουν οι τιμές τους ? Παρόλο που οι τιμές τους θα πέσουν και θα είναι ανταγωνιστικές έστω μόνο απέναντι στις τιμές των πολυεθνικών, θα είναι και ανάλογες για τον καταναλωτή σε σχέση με την οικονομική κρίση της τσέπης του ή μόνος στόχος είναι η ανταγωνιστηκότητα απέναντι στις πολυεθνικές ? Βεβαίως και γεννιούνται πολλά ερωτηματικά γύρω από αυτή την ιδέα. Η Ελλάδα, δεν μπορεί έαν θέλει ή εάν εχμ θέλουν, αλλά έαν πιέζεται και δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Τώρα το τι κάνει και πως το πετυχαίνει χρειάζεται πολύ εξέταση για να βρει κάποιος τα αρνητικά και τα θετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/10, 21:18 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #924 στις: 09/12/10, 09:18 »
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231070538
Αφιερωμενο σε οσους καποτε χαιροντουσαν με τα γλεντια στον δημοσιο τομεα και λεγανε οτι καλα εκανε ο Γιωργακης που εκοβε επιδοματα και μισθους.

Xoly, δεν γνωριζω ολα αυτα που ρωτας, για αυτο ακριβως ρωτησα και τον παππου που ειναι μεσα στα πραγματα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
9965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
3913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
6936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas