Ψηφοφορία

Μαγνήτες - Ποιούς ξέρουμε, ποιούς εμπιστευόμαστε? (new and improved)

DiMarzio
Seymour Duncan
EMG
Fender
Gibson
Bill Lawrence
Rockfield
Haussel
Fernandes
PRS
Lace
Rio Grande
Kinman
Lindy Fralin
Tom Anderson
Carvin
Joe Barden
GFS
Wilkinson
Suhr
Van Zandt
Bare Knuckle
Άλλο

Αποστολέας Θέμα: Μαγνήτες - Ποιούς ξέρουμε, ποιούς εμπιστευόμαστε? (new and improved)  (Αναγνώστηκε 22005 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Αφού φαγωθήκατε, να η νέα και βελτιωμένη έκδοση...  8)

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Suhr, Van Zandt, Rio Grande και Anderson.
Suhr,Van Zandt και Anderson εχω σε οργανα.
Για τους Rio Grande εχω ακουσει πολυ καλα λογια.
Επισης οι Fralin ειναι πολυ καλοι οπως και οι μονοι του Kinman.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Ξεχασες τους Bare Knuckle. Εχουν αποκτησει σιγα σιγα σημαντικο μεριδιο αγορας.
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Xα,χα....εεεετσι...τωρα κατι παει να γινει  ;D ;D...λοιπον μια χαρα...διαφοροι duncan σε Kramer και strato και tele,Τοm Anderson σε ακομη μια strato,stock στην PRS,Suhr στην Parker,Duncan και B. Lawrence στην Gibson MIII custom shop,duncan σε μια Gibson Flying V,duncan σε μια OLP,Di marzio  σε μια ESP Grassroots...ψηφισα Duncan,Anderson,Suhr γιατι τους δουλευω πιο πολυ απ ολους
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
χμμμμμ....τωρα που το λες δε θα ταν κι ασχημη η ιδεα σου   8) 8)...ασε με να το επεξεργαστω λιγο..ενα ipod δε θα με χαλαγε καθολου  :D :D
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Παράθεση
Πολύ σουξέ πάντως οι Duncan... Μπράβο..

...χμμμμ...αναμενομενο...περαν του οτι ειναι ποοολυ ωραιοι μαγνητες (καποια μοντελα τελως παντων) μη ξεχνας οτι ειναι απο τις πιο παλιες (ισως η παλαιοτερη) φιρμα που ερχεται στην Ελλαδα...το '89 που αγορασα την πρωτη ηλεκτρικη μου οι ντανκαν ηταν ηδη γνωστη και δοκιμασμενη λυση...ουτε λογος για anderson,lawrence,suhr κλπ...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Ναι ειδα και τα αλλα thread που χεις ξεκινησει για την Kelly σου...το σιγουρο για μενα παντως ειναι οτι για να καταληξεις στο μαγνητη που θες πρεπει να δοκιμασεις αρκετους πανω στην κιθαρα σου και μονο (ενταξει,τουλαχιστον τους 2-3 που χεις καταληξει βασει χαρακτηριστικων τους)...το οτι τους βαζει ο ''κολητος'' μας στη στρατο του και ειναι ωραιοι,δε λεει τιποτα...εγω παλι βαρεθηκα να ακουω για EMG...ποτε δε τους συμπαθησα και ακομα και μετα απο τοσα χρονια μου ακουγονται ''ψυχροι''...anyway...περι ορεξεως  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Για τους EMG θα συμφωνήσω απόλυτα... Έχω δοκιμάσει και μάλιστα πάνω στην κιθάρα μου πάρα πολλούς μαγνήτες, κι έχω απογοητευτεί από τους περισσότερους. Οι Duncan δεν μου έκατσαν καθόλου, οι DiMarzio κάτι λένε αλλά δεν έχουν αυτό το "κάτι" που σε κάνει να μη θες ν'αφήσεις την κιθάρα κάτω, οι EMG είναι απλά εντελώς "άτονοι" και χωρίς απολύτως κανένα δικό τους ξεχωριστό χαρακτήρα, και οι Gibson που δοκίμασα μου φάνηκαν πολύ vintage - ακόμα και το Iommi μοντέλο, το οποίο στο overdrive έσκιζε, αλλά στα πιο hi gain απλά έχανε τον χαρακτήρα του. Οι Rockfield ήταν ωραίοι τονικά αλλά δεν τους βρήκα καλούς για hi gain φάσεις. Από τις υπόλοιπες μάρκες να πώ την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει κανέναν, αλλά δεν έχω και ιδέα από πού να τους πάρω! Έχω ψιλοχαθεί λέμε!

πότε θα καταλάβετε ότι ένα μεγάλο ποσοστό του αποτελέσματος αφορά "τον ήχο που βγάζουν τα δάκτυλα" ?
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
εδώ μιλάμε για μαγνήτες όμως. και χροιά ήχου που επιζητούμε δεν την βγάζουν μονο τα δάχτυλα αλλιώς θα παίζαμε όλοι κλασσική και θα το χαμε λύσει το πρόβλημα μας  ;D

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Παντως απο οτι δαχτυλα κι αν ακουσα τους EMG παλι ''ψυχρα'' εβγαινε...εξαλλου το thread αναφερεται στο ρολο των μαγνητων...και βεβαια τα δαχτυλα μας παιζουν το ρολο τους...αλλα πιστεψε με δεν αλλαζουν ουτε τα 12KΩ της αντιστασης καποιου μαγνητη,ουτε τα τονισμενα μεσαια καποιου αλλου.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Εχω μια esp/ltd ec2005 που από τη μάνα της είχε emg 81/89 . Πολύ κάφρικη κιθάρα για μένα πλέον ( ;D) οπότε πήρα τη μεγάλη απόφαση να αλλάξω μαγνήτες , έβαλα sd jeffbeck/jazz (με ποτενσιόμετρα 250kΩ ώστε να περανε λιγότερα πρίμα ) και η κιθάρα πλέον πετάαααει  :) . Οι emg ΑΠΛΑ δεν έπαιζαν καθαρά σε σχέση με τώρα ...

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Trembucker Parallel axis,JB Jr,Jazz,Screaming Demon,Vintage staggered quarter pound,Lil '59,Distortion,Allan Holdsworth,Seth Lover.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Για να πώ κι εγώ που ψήφισα εκτός απο Duncan και Dimarzio - EMG.

Dimarzio Petrucci customs (βγαλμένοι απο Musicman Petrucci, τους έχω βάλει σε Cort M600 μαζι με full ηλεκτρικά Dimarzio) Γεια σου ρε Nexis αρχηγέ που μου τους πούλησες. Ειναι οι Χ-Α-Λ-Α-Ρ-Α καλύτεροι μαγνήτες που είχα ποτέ. Παίζω απο τέλεια καθαρά και post rock μέχρι Σουηδικό death και black με απίστευτα καλά και ευκρινή βρώμικα.  ;D

EMG 81 και 85 (αποκλειστικά για καφρίλες, δε με τρελαίνουν κιολας, μόνο για ηχογράφηση για πιό ανεπηρέαστο σήμα)

και Duncan Full Shred και Invader (αυτοί μια μου φαίνονται πολύ καλοί, μία με ξενερώνουν)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=140160299284&ssPageName=STRK:MEWN:IT&ih=004

Αυτό το αγόρασα για την Americana...

H Mexicana φοραει original noiselless...

H Non more Black φοράει Hot Rails και αυτό:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=180158710757&ssPageName=STRK:MEWN:IT&ih=008

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
..., Screaming Demon, Distortion, ...

Ποιόν από τους δύο θα προτιμούσες για early heavy metal (priest-savatage-dio κοκ) σε bridge θέση κ γιατί;

Κ εγώ παίδες Duncan ψήφισα, βέβαια έχω παίξει μόνο με τους κλασσικούς μαγνήτες της εταιρίας, κ όχι με τους "καινούριους"...

Στους humbuckers κατά τη γνώμη μου παίζει χωρίς αντίπαλο...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
...κοιτα..ο screaming demon με maple κιθαρα ''δενει'' πολυ καλα...κατι τετοιο μαλλον ειχε και στο μυαλο του ο Lynch...οι κιθαρες του ειναι maple ως επι το πλειστον...ο distortion απο την αλλη ειναι σαν τη κοκα κολα...παει με ολα (...η σχεδον με ολα)...σε οτι κιθαρα κι αν τον δοκιμασα δε με απογοητευσε...βεβαια για early 80's metal ηχο δε ξεχναμε το βασικο συστατικο...Marshall JCM 800  :)...προσωπικα θα ελεγα demon σε maple strato για αυτο που ψαχνεις (...η γιατι οχι μια flying V).
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
χα,χα...καλα...μη ξενερωνεις :D :D...κι εμενα δε μου αρεσε ο custom custom σε μια nightswan....τιγκα μεσαια  :-[...βασικα πιστευω οτι δεν υπαρχουν καλοι και κακοι μαγνητες...υπαρχουν μαγνητες που μας αρεσουν και αλλοι που δε μας αρεσουν τοσο...ισως σε αλλη κιθαρα/ενισχυτη να ειναι σουπερ παρολαυτα...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος psy_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Ε πόλεμο θέλεις...?
    • Προφίλ
υπαρχουν μαγνητες που μας αρεσουν και αλλοι που δε μας αρεσουν τοσο...ισως σε αλλη κιθαρα/ενισχυτη να ειναι σουπερ παρολαυτα...
Η σωστότερη κουβέντα.Συμφωνώ απόλυτα

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
για εμενα ο καλυτερος συνδιασμος μαγνητων σε στρατοκαστερ ειναι jeff beck - neck, ενας fender αδυναμος - middle, & jeff beck - bridge.

Αποσυνδεδεμένος zaeko

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • When the going gets tough, the tough gets going
    • Προφίλ
    • Riverbed
Seymour Duncan δαγκωτό: έχω Jb Jr, JB, Lil 59, SD, Hot Rails.
Ο αγαπημένος μου συνδυασμός είναι: Texas Special neck και middle, Jb Jr στο bridge
και δεύτερος κατά σειρά: Hot Rails neck, ένας απλός αμερικάνικος Fender στην μέση και Di Marzio Paf Pro πίσω.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ έχω βάλει jeff beck (bridge) στη στρατ μου κι έχει γίνει σούπερ!! :D Αλλά δεν έχω εμπειρία με άλλους μαγνήτες (εκτός απ τους άθλιους εργοστασιακούς της μεξικάνας) οπότε δεν μπορώ να κρίνω...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Εγώ στο p-bass μου έβαλα τους SD quarter pound SPB3 και το μπάσο μεταμορφώθηκε. Λόγω των μεγάλων πηνίων πιάνουν ακόμα και το πιο soft vibrato οπότε πραγματικά ακούς ότι παίζεις. Τονικά το μπάσο απλώθηκε σε όλο το συχνοτικό φάσμα, κάτι που δύσκολα καταφέρνει κανείς με ένα p μαγνήτη. Τους active EMG τους απέρριψα από την αρχή σαν επιλογή μιας κ δεν μου αρέσει καθόλου το feeling τους και δεν πιστεύω ότι θα ταίριαζαν στον χαρακτήρα που υποτίθεται ότι έχει ένα p bass.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Εγω παλι ειμαι φαν των ΕΜG, εχω σε 3 κιθαρες και ναι, μου αρεσουν πολυ  :D (60,85,707,81-7?,81)
Duncan εχω 59 (καθολου tone, αλλα κανει για καποια πραγματα), Dimebucker, Invaders.
Bill Lawrence L-500-XL, παρομοιο με Dimebucker αλλα πιο κοντα στα γουστα μου.
Gibson burstbuckers.
Kent Armstrong custom στο μπασο.
Και εχω παιξει αρκετα μα κιθαρες φιλων με DiMarzio Distortion, Duncan JB κτλ, ολοι καλοι, το ιδιο και διαφοροι Bare Knuckle, Fernandes, PRS, Wilkinson κτλ κτλ που εχω ακουσει.
Καθε ενας κανει για καποιο διαφορετικο ρολο, ολοι διαφορετικοι, δεν μπορω να πω οτι καποιος με εχει απογοητευσει, ισως στιγμιαια (να ηθελα π.χ. περισοτερο/λιγοτερο output/gain για αυτο που ηθελα να δοκιμασω τη συγκεκριμενη στιγμη). Παντως αντιθετα με τους περισοτερους που διαβαζω γνωμες εδω, οι EMG μια χαρα μου φαινονται, ο 81 καπως ιδιαιτερος, αλλα οι υπολοιποι μου αρεσουν  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλημέρα
προσωπικά τρέφω συναισθηματα ερωτικά για Dimarziooooooooooooooo

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο θείος ΔιΜάργιος φτιάχνει απίστευτους και πολύ ποιοτικούς μαγνήτες!!

Έχω τον Δ-Ηχητικό στη γέφυρα και τον Π.Α.Φ Κλασσικό στον λαιμό και είμαι υπέρ υπέρ υπέρ υπέρ ευχαριστημένος!!!!! ;)


υ.γ.(Για όσους δεν κατάλαβαν D-Sonic Bridge, Paf Classic neck!)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
6078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 17:33
από hot_sauce (φλουτσ)
73 Απαντήσεις
19821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 14:47
από hoba
66 Απαντήσεις
18624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/09, 01:20
από Snowy
0 Απαντήσεις
1319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 16:44
από Ο Νέος Κιθαρωδός
30 Απαντήσεις
8717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 13:39
από cmguitarz
4 Απαντήσεις
2258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 23:04
από apnea_xaos
11 Απαντήσεις
4228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 12:18
από foulis
1 Απαντήσεις
5810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 22:20
από Μητσάκος
38 Απαντήσεις
23742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/18, 07:58
από panixgr
0 Απαντήσεις
8689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/18, 17:43
από Ioannis Anastassakis