Ψηφοφορία

Τι θα επιλέγατε?

Engl e530 (προενίσχυση - λάμπα) + Roctron Velocity (τελική ενίσχυση - tranzistor) + framus FR112CB (καμπίνα)
11 (27.5%)
Engl Thunder Head + Framus FR112CB
8 (20%)
Engl Screamer
21 (52.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 40

Αποστολέας Θέμα: Rack vs Head vs Combo!!  (Αναγνώστηκε 14985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Rack vs Head vs Combo!!
« στις: 25/07/08, 16:59 »
Όλες οι επιλογές βγαίνουν περίπου στα 950e..

Έχω πάνω-κάτω στο μυαλό μου τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε επιλογής..
Θα ήθελα ωστόσο να σχολιάσετε κι εσείς τις 3 αυτές επιλογές και να πείτε τι θα επιλέγατε!

Επίσης κάποια σχόλια αν είναι δυνατόν, σχετικά με τον Rocktron Velocity και την Framus..

Thanks!!! :)

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #1 στις: 25/07/08, 17:59 »
ξεχνα το rack εκτος και αν βαλεις και τελικη ενισχυση λαμπα.οι combo μου την σπανε οποτε ψηφιζω thunder head και καμπινα.αν και ανακαλυψα καλυτερη προσφορα.θα κανω post
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #2 στις: 25/07/08, 19:16 »
Εγώ σκεφτόμουν για rack system, κι αν είναι μετά από λίγο καιρό αλλάζω τον τελικό με κάτι λαμπάτο.. Έχω ακούσει για τον velocity πολύ καλά λόγια (ότι είναι πεντακάθαρος και δεν αλλοιώνει καθόλου το σήμα) και έλεγα να πάω για αυτόν σε συνδιασμό με μια πολύ καλή προενίσχυση (engl e-530).. Εκτός αυτού δεν ξέρω αν θα έχω τη δυνατότητα να τσιτώνω τον ενισχυτή μου οπότε ίσως ο τρανζιστοράτος τελικός είναι καλή λύση..
Τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #3 στις: 25/07/08, 22:21 »
Εγω θα σου ελεγα τον κομπο, και μετα αμα θελεις παιρνεις και μια καμπινα. Δεν ειμαι σιγουρος για το ποσο καλυτερος θα ακουγεται με την φραμους.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #4 στις: 30/07/08, 15:57 »
Η δική μου άποψη από εμπειρία πλέον των δύο δεκαετιών σε ερασιτεχνικά συγκροτήματα και συναυλίες είναι:
1.Για το σπίτι: combo
2.Για συγκρότημα ενεργό με πρόβες και εμφανίσεις: κεφαλή και καμπίνα 2χ12
(αν και προτιμητέα από πλευράς ήχου, θεωρώ την 4χ12 λίγο υπερβολή για τα πραγματικά δεδομένων των Ελληνικών συναυλιακών χώρων που συνήθως είναι διαθέσιμοι σε μικρά ερασιτεχνικά συγκροτήματα. από την άλλη, μία καλή 4χ12 κάνει την διαφορά αν πάρεις απόφαση το κουβάλημα)
3.Για συγκρότημα με σταθερές εμφανίσεις σε συγκεκριμένο χώρο: κεφαλή και καμπίνα ή πλήρης λύση με rack
Γιατι:
Στο προβατζίδικο είναι δύσκολο να κουβαλήσεις τον combo και θα καταλήξεις να παίζεις με ότι έχουν. Στην συναυλία ο combo θα σου φαίνεται μικρός.
Αντίθετα με μία κεφαλή και καμπίνα κουβαλάς την κεφαλή στις πρόβες αν θέλεις και φέρνεις όλο το setup στις τελικές πρόβες και την συναυλία.
Το rack θέλει σταθερό χώρο και δεν μεταφέρεται εύκολα, με όλα τα καλώδια, τροφοδοτικά κλπ.
Επίσης: Μεγάλη (θετική) διαφορά στον ήχο κάνει η κλειστή καμπίνα ειδικά στα μπάσα σε σύγκριση με τον combo που είναι στην πλειοψηφία ανοιχτός.
Για το σπίτι, ο combo είναι ότι πρέπει, ενώ παράλληλα είναι οικονομικότερος καθώς επιτρέπει οικονομίες κλίμακας δηλαδή παίρνεις περισσότερα με λιγότερα.
Εσείς τι λέτε?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος \Be .a. sT/

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #5 στις: 28/09/08, 17:27 »
Η δική μου άποψη από εμπειρία πλέον των δύο δεκαετιών σε ερασιτεχνικά συγκροτήματα και συναυλίες είναι:
1.Για το σπίτι: combo
2.Για συγκρότημα ενεργό με πρόβες και εμφανίσεις: κεφαλή και καμπίνα 2χ12
(αν και προτιμητέα από πλευράς ήχου, θεωρώ την 4χ12 λίγο υπερβολή για τα πραγματικά δεδομένων των Ελληνικών συναυλιακών χώρων που συνήθως είναι διαθέσιμοι σε μικρά ερασιτεχνικά συγκροτήματα. από την άλλη, μία καλή 4χ12 κάνει την διαφορά αν πάρεις απόφαση το κουβάλημα)
3.Για συγκρότημα με σταθερές εμφανίσεις σε συγκεκριμένο χώρο: κεφαλή και καμπίνα ή πλήρης λύση με rack
Γιατι:
Στο προβατζίδικο είναι δύσκολο να κουβαλήσεις τον combo και θα καταλήξεις να παίζεις με ότι έχουν. Στην συναυλία ο combo θα σου φαίνεται μικρός.
Αντίθετα με μία κεφαλή και καμπίνα κουβαλάς την κεφαλή στις πρόβες αν θέλεις και φέρνεις όλο το setup στις τελικές πρόβες και την συναυλία.
Το rack θέλει σταθερό χώρο και δεν μεταφέρεται εύκολα, με όλα τα καλώδια, τροφοδοτικά κλπ.
Επίσης: Μεγάλη (θετική) διαφορά στον ήχο κάνει η κλειστή καμπίνα ειδικά στα μπάσα σε σύγκριση με τον combo που είναι στην πλειοψηφία ανοιχτός.
Για το σπίτι, ο combo είναι ότι πρέπει, ενώ παράλληλα είναι οικονομικότερος καθώς επιτρέπει οικονομίες κλίμακας δηλαδή παίρνεις περισσότερα με λιγότερα.
Εσείς τι λέτε?
Σωστός.

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #6 στις: 28/09/08, 19:20 »
Tι μουσικη παιζεις?
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #7 στις: 27/10/08, 21:23 »
Παράθεση
Η δική μου άποψη από εμπειρία πλέον των δύο δεκαετιών σε ερασιτεχνικά συγκροτήματα και συναυλίες είναι:
1.Για το σπίτι: combo
2.Για συγκρότημα ενεργό με πρόβες και εμφανίσεις: κεφαλή και καμπίνα 2χ12
(αν και προτιμητέα από πλευράς ήχου, θεωρώ την 4χ12 λίγο υπερβολή για τα πραγματικά δεδομένων των Ελληνικών συναυλιακών χώρων που συνήθως είναι διαθέσιμοι σε μικρά ερασιτεχνικά συγκροτήματα. από την άλλη, μία καλή 4χ12 κάνει την διαφορά αν πάρεις απόφαση το κουβάλημα)
3.Για συγκρότημα με σταθερές εμφανίσεις σε συγκεκριμένο χώρο: κεφαλή και καμπίνα ή πλήρης λύση με rack
Γιατι:
Στο προβατζίδικο είναι δύσκολο να κουβαλήσεις τον combo και θα καταλήξεις να παίζεις με ότι έχουν. Στην συναυλία ο combo θα σου φαίνεται μικρός.
Αντίθετα με μία κεφαλή και καμπίνα κουβαλάς την κεφαλή στις πρόβες αν θέλεις και φέρνεις όλο το setup στις τελικές πρόβες και την συναυλία.
Το rack θέλει σταθερό χώρο και δεν μεταφέρεται εύκολα, με όλα τα καλώδια, τροφοδοτικά κλπ.
Επίσης: Μεγάλη (θετική) διαφορά στον ήχο κάνει η κλειστή καμπίνα ειδικά στα μπάσα σε σύγκριση με τον combo που είναι στην πλειοψηφία ανοιχτός.
Για το σπίτι, ο combo είναι ότι πρέπει, ενώ παράλληλα είναι οικονομικότερος καθώς επιτρέπει οικονομίες κλίμακας δηλαδή παίρνεις περισσότερα με λιγότερα.
Εσείς τι λέτε?

+1   :)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #8 στις: 27/10/08, 21:29 »
Μηπως να μας ελεγες και για τι χρηση βασικα προοριζεις το rig αυτο?Σωστα βεβαια τα λεει ο Αδριανος.....συμφωνω απολυτα
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #9 στις: 30/11/08, 19:18 »
πάρε το combo καθώς έχει λιγότερο κουβάλημα,και για συναυλίες αν δεν σου φτάνουν τα 50 βατ βάζεις μικρόφωνο
βέβαια εκτός αν έχεις ψώνιο και θές κεφάλι και καμπίνα 8)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #10 στις: 30/11/08, 22:39 »
Ιδανική λύση είναι ο combo για μένα μ'ενα Shure SM57,ακόμα και για τις συναυλίες.Απο κει και πέρα μια καμπίνα 2Χ12 θα έχει περισσότερο όγκο αλλά και περισσότερο κουβάλημα (πόσο μάλλον μια 4Χ12).Την λύση λάμπα στην προενίσχυση και τελικό τρανζίστορ και βέβαια όχι.Αμαρτία είναι να σου χαλάει έτσι το τελικό στάδιο ασχέτως αν είναι πολύ καλός ο Velocity...

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #11 στις: 01/12/08, 00:28 »
ξεχνα το rack εκτος και αν βαλεις και τελικη ενισχυση λαμπα.οι combo μου την σπανε οποτε ψηφιζω thunder head και καμπινα.αν και ανακαλυψα καλυτερη προσφορα.θα κανω post
σκέψου και το κουβάλημα όμως..
αλλα για κάποιο λόγο με πορώνει και εμένα περισσότερο κεφαλί+και καμπίνα απο κόμπο..


edit:εκτός αν κουβαλάς μόνο κεφάλι και κάνεις δουλειά με τις καμπίνες που έχουν τα αντίστοιχα προβάδικα/συναβλιακοί χώροι..
λιγότερο κουβάλημα έτσι....ψώνιο!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/08, 21:03 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #12 στις: 01/12/08, 21:28 »
ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ
τι αξίζει κλτερά?
http://www.thomann.de/gr/engl_e325_thunder_head_topteil.htm
με μία φτηνιάρικη καμπίνα?
ή http://www.thomann.de/gr/engl_screamer_50_roehrencombo_e330.htm
θέλω να πώ...ουφφ....ε..λοιπόν
ο ένας είναι στα 900(σκρίαμερ κεφάλι http://www.thomann.de/gr/engl_screamer50_e335_gitarrentopteil.htm)
 ενώ ο άλλος με 700(θάντερ τον έκανα λίνκ παραπάνω)
γιατί να πάρει κάποιος τον πιό φτηνό μόνο και μόνο γιατί είναι πιο στιλάτο κεφάλι ενώ μπορεί να έχει κλτερο ήχο με το κόμπο(με διαφορά 80 απο το κεφάλι ενώ οι καλές καμπίνες απο 120 ευρώ)?
ίσχύει?ή μήπως το κεφάλι+καμπίνα κλτερο ήχο από το κόμπο?
αν αυτό δεν ισχύει τότε τι συζητάμε για το αν κόμπο η κεφάλι+καμπίνα κλτερα???
ΡΕ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ,αν καταλάβατε απαντήστε
άσχετο αλλά απο καμπίνα για αρχή αυτή είναι οτι πρέπει
http://www.thomann.de/gr/marshall_mg412a_gitarrenbox.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/08, 21:44 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #13 στις: 01/12/08, 21:38 »
Προσωπικα δε θα συνιστουσα τη λυση ''φτηνιαρικη'' καμπινα....η λυση combo βεβαια σε περιοριζει αποκλειστικα σε open back φαση....ειμαι κατοχος του screamer και σε κεφαλη και σε combo (ειπαμε....engl addict  :) ) και μπορω να σου πω οτι ακουγονται εντελως διαφορετικα ειδικα με τις engl καμπινες (εχω δυο 1x12 και μια 4x12 ολες Engl,celestions οι 1x12,Eminence η 4x12)....γιατι δε πας μια βολτα να τα ακουσεις ο ιδιος ομως?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #14 στις: 01/12/08, 21:50 »
Προσωπικα δε θα συνιστουσα τη λυση ''φτηνιαρικη'' καμπινα....η λυση combo βεβαια σε περιοριζει αποκλειστικα σε open back φαση....ειμαι κατοχος του screamer και σε κεφαλη και σε combo (ειπαμε....engl addict  :) ) και μπορω να σου πω οτι ακουγονται εντελως διαφορετικα ειδικα με τις engl καμπινες (εχω δυο 1x12 και μια 4x12 ολες Engl,celestions οι 1x12,Eminence η 4x12)....γιατι δε πας μια βολτα να τα ακουσεις ο ιδιος ομως?
μην απευθήνεσε μόνο σε μένα ;D
δεν καταλαβαίνω το open back φαση που λές!'ξήγα μου :D
πάντως ο μάρσαλ που έκανα λίνκ έχει celestion όποτε δεν είναι και τόσο φτηνιάρικος
οταν λές οτι ακούγονται διαφορετικά,προσδιόρισε λίγο τον ήχο μεταξύ του κόμπο και της 4χ12 καμπίνας
μάλλον είσαι το άτομο που χρειαζόταν το θέμα και τα άτομα που το παρακολουθούν ;D
μπές σε λεπτομέριες engl-άκια!

edit:άσχετο αλλά που μπορώ να βρώ engl να δοκιμάσω σε αθήνα...?
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/08, 21:51 από GiorgarasK. »
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #15 στις: 01/12/08, 22:02 »
Χμμμμ...ναι...λοιπον...σχετικα με την ορολογια.Open back ονομαζεται η ανοιχτη καμπινα στο πισω μερος,αντιστοιχα closed back η κλειστη καμπινα....οι περισσοτεροι combos ειναι λογω κατασκευης,opened back.Συνηθως οι closed back αποδιδουν περισσοτερα και πιο ''σφιχτα'' μπασσα και καλυτερο projection ενω οι opened back εκτος απο το πλεονέκτημα του πιο χαμηλου κοστους εχουν μεγαλυτερη ''διαχυση'' του ηχου...αυτα σε γενικες γραμμμες παντα.Ο ηχος που αποδιδει ο screamer combo σε σχεση με τον head+4x12 εχουν αρκετες διαφορες κυριως στο ευρος των συχνωτητων που αποδιδουν (ευλογο αν σκεφτεις τα τεσσερα μεγαφωνα εναντι του ενος) και κυριως στον ογκο οσο ανεβαζεις το volume.Το θεμα ειναι,οπως παντα,αν εσυ χρειαζεσαι την 4x12...εχεις σκεφτει την ενδιαμεση λυση 2x12;
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #16 στις: 01/12/08, 22:10 »
Χμμμμ...ναι...λοιπον...σχετικα με την ορολογια.Open back ονομαζεται η ανοιχτη καμπινα στο πισω μερος,αντιστοιχα closed back η κλειστη καμπινα....οι περισσοτεροι combos ειναι λογω κατασκευης,opened back.Συνηθως οι closed back αποδιδουν περισσοτερα και πιο ''σφιχτα'' μπασσα και καλυτερο projection ενω οι opened back εκτος απο το πλεονέκτημα του πιο χαμηλου κοστους εχουν μεγαλυτερη ''διαχυση'' του ηχου...αυτα σε γενικες γραμμμες παντα.Ο ηχος που αποδιδει ο screamer combo σε σχεση με τον head+4x12 εχουν αρκετες διαφορες κυριως στο ευρος των συχνωτητων που αποδιδουν (ευλογο αν σκεφτεις τα τεσσερα μεγαφωνα εναντι του ενος) και κυριως στον ογκο οσο ανεβαζεις το volume.Το θεμα ειναι,οπως παντα,αν εσυ χρειαζεσαι την 4x12...εχεις σκεφτει την ενδιαμεση λυση 2x12;
thanx για τις πληροφορίες
δεν προωρίζω τον ενισχητή αποκλειστικά για το σπίτι και σίγουρα θα τον χρησιμοποιήσω για gigs στο μέλλον
τι καμπίνα θα πρότεινες ώς αξιοπρεπη?
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #17 στις: 01/12/08, 22:14 »
Γιωργο να σου πω την αληθεια δυστυχως δεν υπαρχει μια καμπινα να κανει τα παντα....θα ελεγα οτι μια ''καλη'' 1x12 θα σε καλυπτε για τα περισσοτερα gigs σου,ειδικα αν αυτη ειναι oversized...παντως οι 4x12 ειναι ψιλομπελλας γενικα και δεν θα σε βολεψουν στα μικρα ως επι το πλειστον stages της Ελλαδας....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #18 στις: 02/12/08, 21:12 »
Γιωργο να σου πω την αληθεια δυστυχως δεν υπαρχει μια καμπινα να κανει τα παντα....θα ελεγα οτι μια ''καλη'' 1x12 θα σε καλυπτε για τα περισσοτερα gigs σου,ειδικα αν αυτη ειναι oversized...παντως οι 4x12 ειναι ψιλομπελλας γενικα και δεν θα σε βολεψουν στα μικρα ως επι το πλειστον stages της Ελλαδας....
χμμ μάλλον με βλέπω με 2χ12..
σου ξανακάνω την ερώτηση,απο ποιά χρήματα και πέρα η καμπίνα θεωρείτε αξιοπρεπή καθώς γνωρίζω οτι παίζει ταιράστιο ρόλο στον ήχο,και μια φτηνιάρικη θα τον χάλαγε(τον ηχο.. :P)καμπίνα
άς πουμε κάποιες ενγκλ απο 600 ευρώ σίγουρα είναι οτι πρέπει αλλά κάτι μάρσαλ στα 300 ευρώ σαν αυτή που λίνκαρα πρίν θα τον χάλαγε?
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #19 στις: 02/12/08, 23:18 »
Κοιτα...απο τη στιγμη που καταλαβαινεις οτι η καμπινα παιζει πολυ μεγαλο ρολο,ακομα και το καλωδιο που θα τη συνδεσεις παιζει,τοτε εχεις την απαντηση σου...την καμπινα του λιννκ σου δεν την εχω ακουσει οποτε δε μπορω/δε θελω να κανω εικασιες....εγω παντως επιμενω να ακουσεις καποια καλη 1x12 και γιατι οχι να παρεις και αλλη μια.Στα μικρα stages παιρνεις τη μια,στα πιο μεγαλα και τις δυο και ετσι εχεις ενα ευελικτο σεταπ που κουβαλας μονο οτι χρειαζεσαι....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #20 στις: 03/12/08, 00:09 »
Προσωπικα δε θα συνιστουσα τη λυση ''φτηνιαρικη'' καμπινα....η λυση combo βεβαια σε περιοριζει αποκλειστικα σε open back φαση....ειμαι κατοχος του screamer και σε κεφαλη και σε combo (ειπαμε....engl addict  :) ) και μπορω να σου πω οτι ακουγονται εντελως διαφορετικα ειδικα με τις engl καμπινες (εχω δυο 1x12 και μια 4x12 ολες Engl,celestions οι 1x12,Eminence η 4x12)

Ξέρεις Mace θέλω να σε ρωτήσω κάτι μιάς και έχεις και open και closed back εμπειρία: Έχω έναν Screamer Combo και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Έχω όμως την εντύπωση ότι με ένα ακόμα μεγάφωνο closed back θα αποδίδει καλύτερα και έτσι σκέφτομαι να πάρω την καμπίνα την 1χ12 και να τον βάλω πάνω της ,δλδ να φτιάξω ένα micro-stack. Ποιά είναι η γνώμη σου? Τι πιστεύεις ότι θα είναι τα ωφέλη από πλευράς ήχου? Γράψε μου κάποια πράγματα, αν θέλεις..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #21 στις: 03/12/08, 12:29 »
Το συνιστω ανεπιφυλακτα σαν λυση...κατ'αρχην ο συνδιασμος open+closed back καμπινας ειναι σχετικα κλασσικος μιας και πολλοι τον χρησιμοποιουν.Η εν λογω καμπινα ειναι σχετικα υπερμεγεθης (oversized) και αποδιδει εκπληκτικα κατα τη γνωμη μου.Βγαινει σε δυο εκδοχες την S και την V....standard και vintage 30s....και οι δυο με σφιχτα μπασσα,λιγο πιο τονισμενα τα μεσαια στν εκδοση vintage 30s.Στα μειον το μεγεθος και βαρος αλλα μιλαμε για 7ply birch κατασκευη και οχι κοντρα πλακε...επισης οπτικα ειναι χαρμα  :) :)....παραμενει βεβαια το προβλημα του μικρου stage που δε θα σε ''χωραει'' απο πλευρας ενητασεων παντα,αλλα στα λιγο μεγαλυτερα ειναι ΟΚ...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #22 στις: 03/12/08, 13:33 »
Αν θελεις να εχεις πολλους ηχους και με το πατημα ενος κουμπιου να αλλαζουν δεκαδες παραμετροι,παρε ρακ.Αν θελεις να εχεις δυο-τρεις γαματους ηχους ,παρε κεφαλι και καμπινα.Τη λυση combo προσωπικα θα την απεκλεια,αφενος επειδη οπως ειπε κι ο mace συνηθως ειναι open back,και αφετερου επειδη δεν εχω παιξει ποτε σε κανεναν combo ενισχυτη και να ξετρελαθηκα απο τον ηχο του!!

Στο θεμα της καμπινας,η ιδανικη λυση ηχητικα για μενα ειναι μια marshall 1960 4χ12.Οποτε εβαλα το ρακ μου σε τετοια καμπινα σε διαφορα στουντιος,επαθα την πλακα της ζωης μου!!Ομως δεν θα την αγοραζα ποτε,διοτι δεν εχω φορτηγο να την κουβαλαω και ουτε ειμαι ο Σουγκλακος.

Γενικα νομιζω οτι μια μαρσαλ 2χ12,η 1936  ή η 1922 ειναι ιδανικες λυσεις απο αποψη ηχου\βαρους.Εμπειρια απο αλλες καμπινες δεν εχω,μιας και ξεκινησα με μαρσαλ και με καλυψαν απολυτα.Παντως εχω την εντυπωση πως μια 1χ12 δυσκολα θα βγαλει πολλα μπασσα και βαρυ ηχο.Ας μας διαφωτισει ο mace βεβαια,που ειναι πιο εμπειρος σε αυτα.

Α και κατι τελευταιο:Απ οσο γνωριζω,ειναι αρκετα διαφορετικο το να παιζεις με μια 2χ12,απ οτι το να παιζεις με δυο 1χ12 καμπινες,με σαφως καλυτερο αποτελεσμα στην πρωτη περιπτωση.Κι αυτο συμβαινει επειδη τα πολλα χαμηλα εξαρτωνται απο το χωρο που εχει η καμπινα πισω απο τα μεγαφωνα για να τα αναπαραγει.Ετσι,θα εχεις πολυ πιο πλουσιο ηχο με μια 4χ12,παρα με δυο 2χ12.Ελπιζω να εγινα κατανοητος!!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #23 στις: 03/12/08, 14:15 »
Το συνιστω ανεπιφυλακτα σαν λυση...κατ'αρχην ο συνδιασμος open+closed back καμπινας ειναι σχετικα κλασσικος μιας και πολλοι τον χρησιμοποιουν.Η εν λογω καμπινα ειναι σχετικα υπερμεγεθης (oversized) και αποδιδει εκπληκτικα κατα τη γνωμη μου.Βγαινει σε δυο εκδοχες την S και την V....standard και vintage 30s....και οι δυο με σφιχτα μπασσα,λιγο πιο τονισμενα τα μεσαια στν εκδοση vintage 30s.Στα μειον το μεγεθος και βαρος αλλα μιλαμε για 7ply birch κατασκευη και οχι κοντρα πλακε...επισης οπτικα ειναι χαρμα  :) :)....παραμενει βεβαια το προβλημα του μικρου stage που δε θα σε ''χωραει'' απο πλευρας ενητασεων παντα,αλλα στα λιγο μεγαλυτερα ειναι ΟΚ...

Ευχαριστώ φίλε για τις πληροφορίες κσι την ανάλυση!. Αναφορικά με την ένταση, χθές μόλις παίζαμε με το πάγιο γρουπ μου σε πολύ καλό προβατζίδικο με μεγάλο χώρο και καλή μόνωση, και κοίταξα το master volume κάποια στιγμή που ένοιωθα ότι χρειαζόμουν λίγο ακόμα και ήταν ήδη στα 3/4!. Καλά δεν συζητάμε ότι οι λάμπες έβγαιναν ηχητικά σε όλο τους το μεγαλείο, το απολάμβανα πολύ!.
Βέβαια τον screamer τον δουλεύω με χαμηλά σχετικά gain, και στο καθαρό και στο βρώμικο, όχι πάνω από την μέση. Έτσι σκέφτηκα πάλι το θέμα της επιπλέον καμπίνας και βλέπω ότι και από πλευράς έντασης είναι δόκιμο, αλλά και από την πλευρά ότι ο combo θα σηκωθεί από το πάτωμα πάνω στην καμπίνα και θα απολαμβάνω όλες τις αρμονικές που χάνουμε όταν το μεγάφωνο είναι χαμηλά. (Δεν μου αρέσουν οι κεκλιμμένες βάσεις, σε ξεκουφαίνουν πλάι τους, ενώ έχουν πολύ περιορισμένο εύρος πέρα από μερικά μέτρα).
Επίσης το βήμα στο πάτωμα είναι το ίδιο για μικρά stages όπως τοποθετούνται οι μονάδες η μία πάνω στην άλλη οπότε δεν είναι πρόβλημα. Όσο για το οπτικό.. δεν συζητάμε, είναι κούκλα να έχεις ένα micro-stack με τα Logos της ENGL πάνω κάτω..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Rack vs Head vs Combo!!
« Απάντηση #24 στις: 03/12/08, 18:49 »
Είμαι κάτοχος ενός Randall RG50TC (50W λάμπα)(δεν χέρω αν είναι ευτύχημα ή κατάρα!!!).Θα ήθελα να ρωτήσω αν σε αυτόν τον ενισχυτή μπορώ να συνδέσω έναν άλλο ενισχυτή (Fender Princeton 65W τραντίστορ) σαν επιπλέον ηχείο και αν αυτό είναι εφικτό πώς γίνεται η συνδεσμολογία (προς αποφυγήν ατυχημάτων!!!).Αν όχι,μπορεί να συνδεθεί κάποιο ηχείο και αν ναι,τι προτείνετε???Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
New Rack...

Ξεκίνησε από Status Seeker Ενισχυτές

22 Απαντήσεις
7878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 00:34
από Jezus
Rack set up or...

Ξεκίνησε από Panagiotisrx7 « 1 2 » Ενισχυτές

32 Απαντήσεις
10602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:17
από jabarlee
34 Απαντήσεις
13673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
4399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
5608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
14 Απαντήσεις
5211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/11, 09:32
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
4086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
22 Απαντήσεις
8410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 22:07
από Spyros Delta
19 Απαντήσεις
7453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 01:03
από Jezus
9 Απαντήσεις
8423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/21, 12:29
από ntinosblues