Αποστολέας Θέμα: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?  (Αναγνώστηκε 7111 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπερα,
Τοσα χρονια συνδεω την κιθαρα μου μεσο Line-in στην καρτα ηχου (sound blaster audigy 5.1) ο ηχος δεν ειναι ικανοποιητικος. Συνδεω και ενα ZOOM 707 αλλα ο ηχος δεν τοσο καλος οσο ακουγετε απο τον ενισχυτη μου.

Ισως εαν αλλαζα καρτα ηχου? μια X-FI sound blaster ?8α εχω καλυτερο ηχο απο την παλια καρτα ηχου?  Ποια ειναι η καλυτερη λυση???


ευχαριστω πολυ!

Χαρης
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #1 στις: 22/12/08, 14:04 »
Mήπως δίνεις πολύ ένταση απο τη πεταλιέρα? Χαμήλωσε αρχικά το master volume.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #2 στις: 22/12/08, 14:07 »
Καλησπερα,
Τοσα χρονια συνδεω την κιθαρα μου μεσο Line-in στην καρτα ηχου (sound blaster audigy 5.1) ο ηχος δεν ειναι ικανοποιητικος. Συνδεω και ενα ZOOM 707 αλλα ο ηχος δεν τοσο καλος οσο ακουγετε απο τον ενισχυτη μου.

Ισως εαν αλλαζα καρτα ηχου? μια X-FI sound blaster ?8α εχω καλυτερο ηχο απο την παλια καρτα ηχου?  Ποια ειναι η καλυτερη λυση???


ευχαριστω πολυ!

Χαρης
Δοκίμασε αν έχεις το Cubase ή άλλο DAW και το ZOOM έχει την επιλογή να απενεργοποιήσεις όποια προσομοίωση καμπίνας έχει, να κατεβάσεις το Voxengo Boogex (τσαμπέ είναι) να το ανοιξεις μέσω του DAW και με αυτό να ανοίξεις κάποιο cab impulse, τα οποία cab impulses είναι πάρα πολύ καλές προσομοιώσεις καμπινών και σου φτάχνουν πολύ τον ήχο. Από κει και πέρα αν φτιάξεις και το latency έτσι ώστε να μην έχει σχεδόν καθόλου, μπορείς να πειράξεις και το γραφικό EQ και να έχεις πολύ καλό ήχο real-time. Το έκανα χθες και δουλεύει, αν και είχα ελάχιστο θόρυβο παραπάνω ο οποίος μάλλον οφείλεται στην κάρτα ήχου μου
Αν θες παραπάνω βοήθεια με αυτά τα προγράμματα πες μου να σε βοηθήσω ;)

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #3 στις: 22/12/08, 14:29 »
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!! Ρωτησα στον ΝΑΚΑ και στο Ζοζεφ και μου ειπαν και οι  2 το ιδιο πραγμα... οτι πρεπει να αγορασω καρτα ηχου AUDIO γιατι η audigy den κανει δουλεια.... το κοστος ξεκιναει απο 125 ευρω...  LINE6 μαρκα... ή m-audio ή TEAC και αλλες....

Τι λετε λοιπον???

San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #4 στις: 22/12/08, 14:48 »
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!! Ρωτησα στον ΝΑΚΑ και στο Ζοζεφ και μου ειπαν και οι  2 το ιδιο πραγμα... οτι πρεπει να αγορασω καρτα ηχου AUDIO γιατι η audigy den κανει δουλεια.... το κοστος ξεκιναει απο 125 ευρω...  LINE6 μαρκα... ή m-audio ή TEAC και αλλες....

Τι λετε λοιπον???


O Νάκας καλά στα είπε αφού θέλει να πουλήσει..αλλά...αν το pc σου έχει αρκετή ram μπορείς να κάνεις αυτό που κάνω και εγώ (έχω την realtek high definition on-board κάρτα ήχου-για τα μπάζα) και καλύτερο ήχο απ'ό,τι στον ενισχυτή μου...και είναι τσάμπα ;D

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #5 στις: 22/12/08, 14:50 »
Διάβασε αυτή τη συζήτηση και θα βρεις κάποιες απαντήσεις!

Απ: amplitube
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #6 στις: 22/12/08, 15:04 »
Είμαι λίγο επιφυλακτικός σε τέτοιες λύσεις.. Αν δεν μπει το σήμα σωστά, όπου και να μπει δεν θα είναι ιδανικό..

Θα πρότεινα να δοκιμάσεις ένα DI (info εδώ:http://en.wikipedia.org/wiki/DI_unit). Σίγουρη λύση για ηχογραφήσεις σπίτι και κυρίως για live. Θα σου λύσει τα χέρια! Εγώ έχω το LR BAggs - Para acoustic DI (http://www.lrbaggs.com/html/products/preamps_paradi.shtml) και είμαι παν-ευτυχής (κόστος 200 ευρώ). Απλά... ΑΦΡΟΣ!
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #7 στις: 22/12/08, 15:22 »
Eνδιαφέρον το θέμα με τα DI Boxes. Ισως η αγορά ενός τέτοιου να λύσει το πρόβλημα σε όσους θέλουν απλά να παίξουν με την κιθάρα τους στον υπολογιστή χωρίς περισσότερα features (οπότε δεν είναι αναγκαία η αγορά USB audio interface). Βρήκα αρκετά μοντέλα στο παρακάτω λινκ.

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=di_boxes&ls=100&oa=pra
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #8 στις: 22/12/08, 15:41 »
Eνδιαφέρον το θέμα με τα DI Boxes. Ισως η αγορά ενός τέτοιου να λύσει το πρόβλημα σε όσους θέλουν απλά να παίξουν με την κιθάρα τους στον υπολογιστή χωρίς περισσότερα features (οπότε δεν είναι αναγκαία η αγορά USB audio interface). Βρήκα αρκετά μοντέλα στο παρακάτω λινκ.

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=di_boxes&ls=100&oa=pra


poly kalo to site!!! esy ποιο προτινεις απο ολα αυτα? δηλαδη σε σχεση τιμης με αποδοσης!!! :)
San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #9 στις: 22/12/08, 15:52 »
Εγω δεν ηξερα οτι τα di boxes μπορουν να χρησιμοποιηθουν για συνδεση της κιθαρας με τον υπολογιστη για εξαλειψη του θορυβου. Βασιστηκα στα λεγομενα του Dr Wolf που ομως εχουν βαση κατα τη γνωμη μου.Σκεφτομαι να αγορασω 1 να δοκιμασω μιας και η τιμες ξεκινουν απο 10€. Πρεπει να εχει απαραιτητα εξοδο 1/4 ωστε να το συνδεσω στον υπολογιστη. Μερικα μοντελα εχουν εξοδο μονο για μικροφωνο και δεν θα ταιριαξει το γνωστο καλωδιο που χρησιμοποιουμε στις κιθαρες. Επισης βρηκα 1 ελληνικο καταστημα που εχει μερικα μοντελα ωστε να μην αγοραζουμε απο το γερμανικο καταστημα και δινουμε 20€ μεταφορικα. Αυτο που μαλλον θα αγορασω ειναι στο λινκ:

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_292_174&products_id=5461

http://www.artsound.gr/catalog/index.php?cPath=283_292_174&page=1&sort=4a&language=gr
« Τελευταία τροποποίηση: 22/12/08, 15:59 από Nickmanak »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος mixanobios

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #10 στις: 22/12/08, 16:25 »
Εγω δεν ηξερα οτι τα di boxes μπορουν να χρησιμοποιηθουν για συνδεση της κιθαρας με τον υπολογιστη για εξαλειψη του θορυβου. Βασιστηκα στα λεγομενα του Dr Wolf που ομως εχουν βαση κατα τη γνωμη μου.Σκεφτομαι να αγορασω 1 να δοκιμασω μιας και η τιμες ξεκινουν απο 10€. Πρεπει να εχει απαραιτητα εξοδο 1/4 ωστε να το συνδεσω στον υπολογιστη. Μερικα μοντελα εχουν εξοδο μονο για μικροφωνο και δεν θα ταιριαξει το γνωστο καλωδιο που χρησιμοποιουμε στις κιθαρες. Επισης βρηκα 1 ελληνικο καταστημα που εχει μερικα μοντελα ωστε να μην αγοραζουμε απο το γερμανικο καταστημα και δινουμε 20€ μεταφορικα. Αυτο που μαλλον θα αγορασω ειναι στο λινκ:

http://www.artsound.gr/catalog/product_info.php?cPath=283_292_174&products_id=5461

http://www.artsound.gr/catalog/index.php?cPath=283_292_174&page=1&sort=4a&language=gr



ευχαριστω πολυ... θα το μελετησω λιγο ακομα το θεμα γιατι δεν θελω ουτε να πεταω τα χρηματα μου ουτε να γεμιζω με καλωδια κ εξαρτηματα το σπιτι μου!!! ηδη εχω αρκετα!!!  :) 

San oneiro, petas kai perimeneis....

Αποσυνδεδεμένος filthy_dwarf

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • Call me Peter File
    • Προφίλ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #11 στις: 06/05/09, 16:21 »
το δοκίμασε κανείς τελικά;

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #12 στις: 07/05/09, 01:12 »
φιλέ παίζω και εγώ έτσι, με πεταλιερες (digitech, V-amp)στο line in της audigy, είτε σε bypass+guitar rig κτλ, είτε όπως πρότεινε και ο
newGuitarMan με cab impulse δηλ κλείνω την προσομοίωση καμπίνας απο την πεταλιερα και βάζω cab impulse από προγράμματα
που το υποστηρίζουν. Ο ήχος είναι τέλειος από πλευράς θορύβου, στάθμης κτλ, γιατί τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.
Ο Νακας και ο κάθε Νακας είναι φυσικό να λέει οτι δεν κάνει η audigy γιατί έτσι τον συμφέρει και φυσικά δεν την έχει δοκιμάσει και ποτέ!
Απο τι ηχεία ακούς ? (γιατί εκεί είναι όλη η ουσία)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Pws ginetai h sundesh guitar se PC me crystaliko hxo?
« Απάντηση #13 στις: 07/05/09, 01:22 »
Δοκίμασε επίσης να γράψεις σκέτη κιθάρα και να της προσθέσεις μετά ό,τι εφέ θέλεις. Άν πάλι βάζεις φούλ delay, sustainer κλπ εφέδια με αποτέλεσμα να μπερδεύεσαι, δοκίμασε 2πλή έξοδο απ την κιθάρα. Ένα καλώδιο στον ενισχυτή και άλλο 1 στο ψ. Ακούς απ' τον ενισχυτή καιμετά μαστορεύεις ότι θες στη γυμνή κιθάρα που έχεις γράψει...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
5194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/02, 21:21
από Χρήστοςς
13 Απαντήσεις
19743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
91 Απαντήσεις
78113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 17:10
από delos999
19 Απαντήσεις
9097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/07, 20:59
από jstletmesing
8 Απαντήσεις
7515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
47 Απαντήσεις
41674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/10, 12:48
από Anaximandros
14 Απαντήσεις
9158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
HELP με Guitar Rig 3

Ξεκίνησε από SGACE Εφέ

9 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 00:11
από SGACE
18 Απαντήσεις
8239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 21:16
από Baroness