Αποστολέας Θέμα: Αξίζουν οι Fender (ή οι όποιες Fender) τα λεφτά τους;  (Αναγνώστηκε 17320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@denisgiann, το προσωπικό tone chasing του καθενός τι σχέση έχει με την ποζεριά που ανέφερες πριν??  ::)
Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
Κάπου τα μπερδεύεις... ::)



1. Σχετικά με την έλλειψη σταθερότητας και αξιοπιστίας που έχουν παρατήρήσει και άλλοι, τo ερώτημα είναι γιατί να υπάρχει αυτή τόσο έντονα στα μοντέλα της συγκεκριμένης κατηγορίας μιας φίρμας όπως η Fender; Γιατί προσωπικά η δική μου εμπειρία από κάποιες άλλες μάρκες με φτηνότερα μοντέλα (π.χ. Peavey, Blade, Cort κλπ), λέει ότι αυτό δεν συμβαίνει, τουλάχιστον στον ίδιο βαθμό.


Εδώ όντως διαφωνούμε...


2. Η διαφορά της Fender από τις άλλες (ομολογουμένως επίσης υπερτιμημένες) μάρκες που αναφέρεις είναι αφ’ ενός ότι αυτές δεν είναι κιθάρες μαζικής παραγωγής, και αφ' ετέρου ότι δεν αντιπροσωπεύουν ούτε πρόκειται ποτέ να διεκδικήσουν μερίδιο της αγοράς ανάλογο με αυτό της Fender. Αφήνω δε τις ρητορείες που γράφονται στα σχετικά fora για την «ιστορία» και την «παράδοση» της Fender και της Gibson. Αυτά εμένα δεν μού λένε τίποτα. Θέλω κιθάρα για να παίζω μουσική (όσο την παλεύω τέλος πάντων), όχι σημαία ή ιδεώδες.


Ούτε μία fender του 3χίλιαρου είναι κιθάρα μαζικής παραγωγής, αλλά αφού όπως λες το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η κιθάρα σαν τελικό προιόν και όχι το "ιδεώδες" (το οποίο ούτε εμένα με ενδιαφέρει) τότε δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει καν το τί αντιπροσωπεύει η καθεμία εταιρεία ή το ποιό μερίδιο αγοράς διεκδικεί, οπότε γιατί μπαίνεις στο κόπο να κάνεις τέτοιου είδους συγκρίσεις??



3. Η Αμερικάνα Fender (ή οποιαδήποτε άλλη bolt on κιθάρα σε αυτή την κατηγορία) είναι υπερτιμημένη από τη στιγμή που με λιγότερα λεφτά μπορείς να φτιάξεις το ίδιο ή και καλύτερο όργανο, το οποίο θα είναι ακριβώς στις προδιαγραφές σου αλλά δεν θα γράφει Fender στο headstock. Η διαφορά στην τιμή είναι ακριβώς αυτό το λογότυπο. Έτσι τουλάχιστον το αντιλαμβάνομαι εγώ.


Άρα γιατί εδώ μέσα κατηγορούμε την fender ως overpriced?
Θα έπρεπε να κατηγορούμε συλλήβδην ΟΛΕΣ τις εταιρείες ότι μας κοροιδεύουν.


Η λύση της partcaster για όποιον ξέρει τι ζητάει είναι ένα καλό alternative...
Βέβαια μια partcaster με ποιοτικά επώνυμα parts δεν είναι και πολύ φθηνότερη του χιλιάρικου...
Υπάρχει βέβαια πάντα ο κίνδυνος του hit and miss κάτι που με ένα ήδη "δεμένο" όργανο το αποφεύγεις.
Οι πιθανότητες είναι μικρές για κάτι τέτοιο αλλά υπαρκτές.


Έχω παίξει με πολύ καλές, έχω παίξει και πολύ μέτριες...
Στο αντίστοιχο price range των έτοιμων μοντέλων βρίσκεις επίσης μέτριες κιθάρες αλλά εκεί τουλάχιστον έχεις το δικαίωμα της απόρριψης-νέας επιλογής αν κάτι δεν σου κάθεται καλά...(όχι αυτήν ,αυτήν) κάτι που η partcaster δεν στο δίνει εξαρχής.
Παρόλα αυτά είναι όντως μιά καλή λύση...


4. Τα signature μοντέλα κι εγώ πιστεύω ότι είναι εξ ορισμού απάτη (όχι μόνο της Fender, αλλά όλα γενικά). Αυτή είναι η δική μου άποψη, αλλά ίσως αυτό είναι μια διαφορετική συζήτηση.


Σεβαστή και αυτή η διαφωνία...
Εγω απλά θυμάμαι οτι έτυχε να είμαι παρών σε μια δοκιμή που έκανε ένας υπάλληλος του Νάκα σε μιά g..e smith tele (όχι φυσικά στο μαγαζί του Νάκα).
Ο τύπος είχε πάθει πλάκα με το όργανο (ήταν και καλός παίχτης) και έβγαζε συνεχώς επιφωνήματα θαυμασμού!  ;D ;D


Τέλος να πω οτι έχω κι εγω ένα signature model (buddy guy strat) το οποίο είχα αγοράσει πριν 15 χρόνια, όχι γιατί μου άρεσε ποτέ ο buddy guy αλλά γιατί μου άρεσε η κιθάρα.
Βέβαια στο headstock έχει την υπογραφή του, πράγμα που εμένα δεν με πειράζει καθόλου γιατί δεν με ενδιαφέρει τι θα γράφει το headstock.


Μου φαίνεται τελικά οτι θα είμαι απο τους ελάχιστους εδω μέσα που πραγματικά δεν τον ενδιαφέρει και τόσο το headstock.
Οι μισοί εδω κοιτάνε τί πρέπει να γράφει το headstock, ενω οι άλλοι μίσοι τι ΔΕΝ πρέπει να γράφει....





Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@ denisgiann : Έχουν μια μεγάλη δόση αλήθειας αυτά που λες δυστυχώς αλλά ... δεν μπορούμε να κρίνουμε τον κόσμο μέσα απο ένα φόρουμ ... σκέψου ότι υπάρχουν τόσοι άλλοι μουσικοί , κιθαρίστες (καλοί , κακοί , πανμέγιστοι) που δεν έχουν κάνει ΚΑΝ τον κόπο να ανοίξουν το kithara ή όποιο άλλο παρόμοιο φόρουμ  ;)  . Τι είναι όλοι αυτοί και πόσο υποφέρουν απο GAS δεν μπορείς να το ξέρεις .
Επίσης σκέψου πόσο πιο εύκολο είναι να γίνει κουβέντα γραπτού λόγου σχετικά με εξοπλισμό και αγορές , παρά για τεχνική και δαχτυλοθεσίες.
Παρ'όλα αυτά δε σταματήσαμε ποτέ να ρίχνουμε βάρος στα online jams στις παρουσιάσεις των αυτοσχεδιασμών μας ή τις συνθέσεις που παρουσιάζονται ενίοτε.


Επίσης να πούμε ότι το gas από την ενασχόληση με τη μουσική είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα . κάποιοι τα κάνουν και τα δύο απλά .


@ Απόλλων : διάβαζα κι εγώ τα παλιά σου εκείνα ποστ που παράθεσε ο groovy  :D  έλεγες καθαρά ότι η εμφάνιση δε σου λέει τίποτα .
                     Κι αν ζήσεις μαζί της μαγειρεύει καλές πίτες κι όλα τα σχετικά αλλά ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ για τα γούστα σου την κρατάς ?  ::) :P :P  δε τη κρατάς






Ενδιαφέρον αυτό που λες και μου κάνει εντύπωση. Για μένα, ευκολία στο παίξιμο σημαίνει συνήθως και καλύτερος ήχος (γτ ο ήχος από τα δάχτυλά μας βγαίνει κυρίως...) Όταν λες ότι σετάρεις τις κιθάρες ώστε να αγωνίζεσαι να παίξεις εννοείς ψηλό action ας πούμε; Και τι διαφορά παρατηρείς σε σχέση με ένα "νορμάλ" σετάρισμα;
εννοώ 11ρες και action ψηλά ναι ....... δεν υπάρχει νορμάλ , ο καθένας όπως τη βρίσκει γούστα είναι . Με ένα σχετικά ψηλό action δίνεις στο όργανο τη δυνατότητα να ''αναπνεύσει'' καλύτερα , δε λυπάσαι να ''σκάβεις'' παίζοντας .... την επόμενη φορά που θα βρεθούμε να δοκιμάσεις  ;) .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Χεχε αγαπημενο θεμα...λοιπον οι fender strats (για τελε δεν ξερω εχω παιξει με τρεις μονο) standard kai deluxe απο τις οποιες εχω σχετικα μεγαλη εμπειρια, αξιζουν περα για περα τα χρηματα που θα δωσεις. Η αληθεια ειναι πως πασχουν σχετικα σε ποιοτητα κατασκευης (εχω δει να παρουσιαζουν κατασκευαστικα προβληματα ορισμενες, τιποτα το σοβαρο ομως), αλλα ΜΟΝΟ απο αυτες παιρνεις 100% τον ηχο strat που ακουμε απο το hendrix και τον SRV και ολοι αγαπαμε. Γι αυτο λοιπον και τα αξιζουν. Οποιαδηποτε αλλη κιθαρα σε αυτα τα χρηματα απεχει μιλια απο τον κλασσικο ηχο fender.

Οπως ειχα πει σε αλλο φορουμ και με εκραξαν, ο κλασσικος ηχος fender οφειλεται στην μετρια κατασκευη των οργανων αυτων (δεν ιντοναρουν οσο καποιες ακριβες boutique κιθαρες, με το παραμικρο τα μπρατσα "παιρνουν" κλπ), αλλα απο την αλλη μονο αυτες εχουν αυτο τον trademark ηχο που γουσταρουμε ολοι. Και λογω αυτης της μετριας ποιοτητας κατασκευης δεν εχουν τρια χιλιαρικα και βαλε οπως αλλα οργανα. Αρα λοιπον...κλασσικη φεντεριλα με μονο 1000-1500 ευρω? ???
Αξιζει περα για περα!!

 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εδώ όντως διαφωνούμε...

Δεν διευκρινίζεις πού ακριβώς εντοπίζεται η διαφωνία σου στο θέμα της ποιότητας. Στο ότι οι Fender είναι ιδιαίτερα ασταθείς ή στο ότι οι άλλες μάρκες δεν έχουν τόσο μεγάλη αστάθεια;

Παράθεση
Ούτε μία fender του 3χίλιαρου είναι κιθάρα μαζικής παραγωγής, αλλά αφού όπως λες το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι η κιθάρα σαν τελικό προιόν και όχι το "ιδεώδες" (το οποίο ούτε εμένα με ενδιαφέρει) τότε δεν θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει καν το τί αντιπροσωπεύει η καθεμία εταιρεία ή το ποιό μερίδιο αγοράς διεκδικεί, οπότε γιατί μπαίνεις στο κόπο να κάνεις τέτοιου είδους συγκρίσεις??

Αυτό που έγραψα αναφερόταν στην ερώτησή σου γιατί αυτές οι μάρκες δεν γίνονται στόχος της ίδιας κριτικής με τη Fender. Από τη στιγμή που αυτές τις κιθάρες τις έχουν μια χούφτα άτομα, ενώ τις Fender τις έχει ο μισός κιθαριστικός κόσμος, φυσικό είναι τα ποσοστά των επικρίσεων να είναι σε ανάλογα επίπεδα.

Παράθεση
Άρα γιατί εδώ μέσα κατηγορούμε την fender ως overpriced? Θα έπρεπε να κατηγορούμε συλλήβδην ΟΛΕΣ τις εταιρείες ότι μας κοροιδεύουν.

Παραπέμπω στην προηγούμενη απάντησή μου που καλύπτει το θέμα...

Παράθεση
Σεβαστή και αυτή η διαφωνία... Εγω απλά θυμάμαι οτι έτυχε να είμαι παρών σε μια δοκιμή που έκανε ένας υπάλληλος του Νάκα σε μιά g..e smith tele (όχι φυσικά στο μαγαζί του Νάκα). Ο τύπος είχε πάθει πλάκα με το όργανο (ήταν και καλός παίχτης) και έβγαζε συνεχώς επιφωνήματα θαυμασμού!  ;D ;D

Δεν εννοούσα φυσικά ότι καμία signature δεν αξίζει ως όργανο. Απλά πληρώνεις παραπάνω για μια υπογραφή. Αν σού αρέσει και σε καλύπτει η κιθάρα και δεν έχεις την πεπλανημένη εντύπωση ότι θα αποκτήσεις την ίδια κιθάρα που παίζει ο υπογράφων, με γειά σου...

@ Απόλλων : διάβαζα κι εγώ τα παλιά σου εκείνα ποστ που παράθεσε ο groovy  :D  έλεγες καθαρά ότι η εμφάνιση δε σου λέει τίποτα. Κι αν ζήσεις μαζί της μαγειρεύει καλές πίτες κι όλα τα σχετικά αλλά ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ για τα γούστα σου την κρατάς ?  ::) :P :P  δε τη κρατάς

Δεν είναι οι πίτες που με αποσχολούν, φίλε Κώστα. Πίτες (και ότι άλλο φαγητό θέλεις) μαγειρεύω και μόνος μου. Το θέμα είναι τι γίνεται με το "επιδόρπιο"... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εδώ όντως διαφωνούμε...


Δεν διευκρινίζεις πού ακριβώς εντοπίζεται η διαφωνία σου στο θέμα της ποιότητας. Στο ότι οι Fender είναι ιδιαίτερα ασταθείς ή στο ότι οι άλλες μάρκες δεν έχουν τόσο μεγάλη αστάθεια;



Πιστεύω οτι όλες οι μέτριες (απο πλευράς τιμής) κιθάρες (ανεξαρτήτως brand) συνήθως βράζουν στο ίδιο καζάνι της μετριότητας...


Δεν εννοούσα φυσικά ότι καμία signature δεν αξίζει ως όργανο. Απλά πληρώνεις παραπάνω για μια υπογραφή. Αν σού αρέσει και σε καλύπτει η κιθάρα και δεν έχεις την πεπλανημένη εντύπωση ότι θα αποκτήσεις την ίδια κιθάρα που παίζει ο υπογράφων, με γειά σου...



Αν και πραγματικά λίγο με ενδιαφέρει αυτό, αλλά μόνο και μόνο επειδή το αναφέρεις....διάβασε προσεχτικά...


http://www.wildwoodguitars.com/electrics/gibson/custom_artist/joeb052/joeb052.php   ;) ;D
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Πιστεύω οτι όλες οι μέτριες (απο πλευράς τιμής) κιθάρες (ανεξαρτήτως brand) συνήθως βράζουν στο ίδιο καζάνι της μετριότητας...

Τότε όντως διαφωνούμε. Ένα τυπικό παράδειγμα που μού έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό είναι οι Peavey Generation EX telecaster, οι οποίες δυστυχώς δεν κυκλοφορούν πλέον. Η τιμή τους πριν δύο χρόνια ήταν μεταξύ 100 και 150 λιρών (ανάλογα με το μοντέλο) και σε διαβεβαιώ ότι και πιο υψηλή και σταθερή ποιότητα είχαν (ειδικά οι μαγνήτες ήταν εξαιρετικοί) και ντρόπιαζαν χαλαρά τις περισσότερες Μεξικάνες Fender που είχαν υπερδιπλάσια τιμή.


Παράθεση
Αν και πραγματικά λίγο με ενδιαφέρει αυτό, αλλά μόνο και μόνο επειδή το αναφέρεις....διάβασε προσεχτικά...

Ακόμα κι αν ισχύει αυτό, μάλλον πρόκειται για την εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα αντί να τον αναιρεί...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ



Ενδιαφέρον αυτό που λες και μου κάνει εντύπωση. Για μένα, ευκολία στο παίξιμο σημαίνει συνήθως και καλύτερος ήχος (γτ ο ήχος από τα δάχτυλά μας βγαίνει κυρίως...) Όταν λες ότι σετάρεις τις κιθάρες ώστε να αγωνίζεσαι να παίξεις εννοείς ψηλό action ας πούμε; Και τι διαφορά παρατηρείς σε σχέση με ένα "νορμάλ" σετάρισμα;
εννοώ 11ρες και action ψηλά ναι ....... δεν υπάρχει νορμάλ , ο καθένας όπως τη βρίσκει γούστα είναι . Με ένα σχετικά ψηλό action δίνεις στο όργανο τη δυνατότητα να ''αναπνεύσει'' καλύτερα , δε λυπάσαι να ''σκάβεις'' παίζοντας .... την επόμενη φορά που θα βρεθούμε να δοκιμάσεις  ;) .

Μέσα, σίγουρα έχω πολλά να μάθω από εσένα (όχι μόνο όσον αφορά στο action  ;) ).   Η αλήθεια είναι ότι έχω καλομάθει γενικά με το playability της Ibanez   και δεν έχω πειραματιστεί καθόλου στο σετάρισμα. Όποτε θες κανονίζουμε,   να ακούσεις και το marshall  :)

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
^^^^ κάτσε ρε παιδί μου .... εδώ έχουμε μάχη τώρα  :P :P :P 


το κανονίζουμε σύντομα  ;)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
@ denisgiann : Έχουν μια μεγάλη δόση αλήθειας αυτά που λες δυστυχώς αλλά ... δεν μπορούμε να κρίνουμε τον κόσμο μέσα απο ένα φόρουμ ... σκέψου ότι υπάρχουν τόσοι άλλοι μουσικοί , κιθαρίστες (καλοί , κακοί , πανμέγιστοι) που δεν έχουν κάνει ΚΑΝ τον κόπο να ανοίξουν το kithara ή όποιο άλλο παρόμοιο φόρουμ  ;)  . Τι είναι όλοι αυτοί και πόσο υποφέρουν απο GAS δεν μπορείς να το ξέρεις .
Επίσης σκέψου πόσο πιο εύκολο είναι να γίνει κουβέντα γραπτού λόγου σχετικά με εξοπλισμό και αγορές , παρά για τεχνική και δαχτυλοθεσίες.
Παρ'όλα αυτά δε σταματήσαμε ποτέ να ρίχνουμε βάρος στα online jams στις παρουσιάσεις των αυτοσχεδιασμών μας ή τις συνθέσεις που παρουσιάζονται ενίοτε.


Επίσης να πούμε ότι το gas από την ενασχόληση με τη μουσική είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα . κάποιοι τα κάνουν και τα δύο απλά
Κοιτα το κιθαρα το εφερα σαν παραδειγμα.Μη πιανεσαι μονο απο αυτο...επισης δεν ειναι μονο θεμα αρχαριων και οι ποιο προχωρημενοι τα ιδια κανουν.Γραφουν η δεν γραφουν σε φορουμ παιζουν η δεν παιζουν σε γκρουπ ειναι η δεν ειναι προχωρημενοι.Μιλαω για την πλειοψηφια δεν σου λεω οτι ειναι ολοι.Δεν εχω δει να συμβαινει κατι αντιστοιχο σε τετοιο βαθμο σε μουσικους αλλων οργανων.Δεν θεοποιουν τα οργανα τους.Ισως και να κανω λαθος.Εγω υποστηριζω οτι η πλειοψηφια σκεφτεται ετσι...εσυ λες οτι η πλειοψηφια ενδιαφερεται πρωτα για τη  μουσικη και μετα για τον εξοπλισμό....
Οσο για το τι ειναι ποιο ευκολο να γραψεις δεν εχει να κανει.Εχει να κανει με το τι σε ενδιαφερει.Οποιον τον ενδιαφερει και τον απασχολει κατι με αυτο ασχολειται δεν σκεφτεται αν ειναι ευκολο η δυσκολο.
Τες πα δε βγαζουμε ακρη απλα εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οτι συνηθως χανομαστε σε να απιστευτο κυκεωνα εξοπλιστικης τρελας και χανουμε την ουσια.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

ι.Δεν εχω δει να συμβαινει κατι αντιστοιχο σε τετοιο βαθμο σε μουσικους αλλων οργανων.Δεν θεοποιουν τα οργανα τους.Ισως και να κανω λαθος.
Απο πληκτράδες 'εχεις ιδέα ? .... εκεί να δεις λεφτά  :o

www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Πραγματικα απορω γιατι το συζηταμε... Ειναι καθαρα θεμα προσωπικο.  Εγω γουσταρω ακριβα οργανα , εχω τα φραγκα να τα σκασω κ να τα παρω και απαιχθανομαι τις φτηνοκιθαρες και τις φτηνες ρεπλικες με ριμπραντινκ των ακριβων μοντελων! Οτι και να μου πει ο καθενας δεν με πειθει οτι οι ακριβες κιθαρες δεν αξιζουν τα φραγκα τους!  Οπως δεν με πειθει κανενας οτι εαν ειχε τα φραγκα δεν θα αγοραζε ακριβα οργανα κ θα συνεχιζε να αγοραζει σκουαηερ και καυσοξυλα.  Επισης κανενας δε με πειθει οτι καπου μεσα του βαθια θελει ενα ακριβο οργανο.

Γραφω στα ακρα για να τονισω την αρχικη μου δηλωση και προς θεου δε θελω να προσβαλω κανεναν, γνωριζετε το καμμενο μου χιουμορ αλλωστε!!

Αααα και φραγκα δεν εχω....
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/11, 00:10 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αααα και φραγκα δεν εχω....


ναι αλλά ψωνίζεις  ;D
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Τες πα δε βγαζουμε ακρη απλα εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οτι συνηθως χανομαστε σε να απιστευτο κυκεωνα εξοπλιστικης τρελας και χανουμε την ουσια.



Αν το είχες πει έτσι από την αρχή δεν θα είχα πει τίποτα.
Η ενασχόληση με αυτά τα πράγματα είναι όντως μια μορφή εξάρτησης αν θέλεις, τώρα το πόσο επηρεάζει τον καθένα μας σαν μουσικό είναι κάτι που το γνωρίζει ο καθένας μόνο για τον εαυτό του, όχι για τους άλλους...




^^^^ κάτσε ρε παιδί μου .... εδώ έχουμε μάχη τώρα  :P :P :P 




Είπαμε....strat!!   :D ;D






Αααα και φραγκα δεν εχω....



....πλέον... ;D

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
@groovy το πλεον σωστοτατο !!!! Τα γενιτουρια μου κοστισαν μια masterbuilder τουλαχιστον χαχαχαχα

@kostas τα ιδια ψωνιζουμε πλεον πανες κ γαλατα χαχαχα
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Καλώς ή κακώς οι Fender και οι Gibson είναι κάτι αντίστοιχο με Mercedes και BMW....

έτσι ακριβώς, γιαυτό πότε δεν θα περνα Fender ή BMW ούτε και αν μου έβαζαν το μαχαίρι στο λαιμό  ;D :P
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαιρετίσματα....


















......στο 779 ΛΕΜ.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος basilmiltos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
ενα πράμα ξέρω εγώ... περι ορέξεως κολοκυθόπιτα.κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει όμως την ποιότητα μιάς fender...και αυτο το λέω ώς κάτοχος μιας strat αλλά και 2 ibanez (rg 505 , af 95 art core) και μιάς τελε copy καμπόσων η/ακουστηκών...κλπ κλπ...η fender μου είναι του 1979 το μόνο που άλαξα πάνω της είναι τα ποντεσιόμετρα (αν και μετα απο τόσα χρόνια χριάζεται τάστα) anyway το όργανο δείχνει να αντέχει άλλα 150 χρόνια

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Όσο με ένα χιλιάρικο μπορώ να φτιάξω strat/tele με μονοκόμματο ash σώμα με ωραία νερά, το λαιμό που θέλω (profile, radius, ταστιέρα) καλούς μαγνήτες, τα καλύτερα ηλεκτρονικά, κλειδιά και νίτρο βαφή δεν πρόκεται να αγοράσω fender.


Η μεταπώληση στις partscaster είναι όντως πονεμένη ιστορία αλλά αν έχουν περάσει από τα χέρια σου 5-6 στρατ/τελε από ένα σημείο και μετά ξέρεις τι θές.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/08, 20:13
από apressas
8 Απαντήσεις
5978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
6 Απαντήσεις
3621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 00:28
από Nikoubis
29 Απαντήσεις
8915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/09, 00:00
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
3566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/10, 19:00
από TheVrachnoprofiter
21 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 00:05
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura