Αποστολέας Θέμα: Τι ενισχυτή?  (Αναγνώστηκε 11241 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #25 στις: 26/06/17, 20:09 »
5W λαμπάτος για χρήση στο σπίτι είναι υπερ-αρκετός - βασικά, και το 1W είναι παραπάνω από αρκετό για τέτοια χρήση (με άλλα λόγια, δε θα χρειαστεί το volume να περάσει το 4-5 σε καμία περίπτωση).


Τώρα, θεωρητικά, 4σμός της ισχύος σημαίνει 2σμός της αντιληπτής ακουστικής έντασης (αν δεν κάνω λάθος). Με άλλα λόγια, πηγαίνοντας από το 1W στα 5W, η ακουστική ένταση στη δεύτερη περίπτωση θα είναι χονδρικά διπλάσια από αυτή στην πρώτη περίπτωση, για την ίδια θέση του επιλογέα volume. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τη σύγκριση ανάμεσα στα 5W και στα 15W.


Αυτά από εμένα, κάποιος πιο έμπειρος ας με διορθώσει αν έχω κάνει κάπου λάθος.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #26 στις: 26/06/17, 20:38 »
στην ένταση η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά στο headroom είναι
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #27 στις: 27/06/17, 08:31 »
στην ένταση η διαφορά δεν είναι πολύ μεγάλη αλλά στο headroom είναι


Το Headroom το "ψαχνουμε" οταν θελουμε να παιξουμε κρυσταλλινα καθαρα χωρις παραμορφωση σε μεγαλες εντασεις (προβα με δυνατο drummer, συναυλια κτλ), ειδαλλως ειναι κατι το... επιθυμητο και ευηχο στους λαμπατους ενισχυτες (εννοω το breakup των τελικων) ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #28 στις: 27/06/17, 09:47 »
το headroom δεν έχει να κάνει μόνο με τα καθαρά αλλά και το πόσο "καλά" θα παίρνει τα πετάλια , πόσο μπορεί να μπουσταριστεί ο ήδη βρώμικος ήχος χωρίς να λασπώσει και να πλαδαρέψει κτλ . νομίζω είναι πολύ σημαντικό ειδικά για μέταλ ήχους
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #29 στις: 27/06/17, 10:13 »
Ναι,οκ,nothing cant beat headroom που λεν και στου χ'ργιομ,αλλα αν θες βρωμα πιστευω δεν θες χεντρουμ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #30 στις: 27/06/17, 10:45 »
GVen.

Be a man...
Combos are for the weak...

Buckle up & man it up.
ps: you'll have to buy new lawn...

a) https://www.matamp.co.uk/product-category/green-matamp-amplifiers/?v=79cba1185463

b) http://verellenamplifiers.bigcartel.com/product/meatsmoke
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #31 στις: 27/06/17, 12:19 »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #32 στις: 27/06/17, 12:27 »
Ναι,οκ,nothing cant beat headroom που λεν και στου χ'ργιομ,αλλα αν θες βρωμα πιστευω δεν θες χεντρουμ

αυτός είνι και ου λόγους π'οι μιταλάδις βάζν μόνου μινια 9-βουλτ μπαταρία στζ EMG!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #33 στις: 27/06/17, 15:04 »
Τώρα, θεωρητικά, 4σμός της ισχύος σημαίνει 2σμός της αντιληπτής ακουστικής έντασης (αν δεν κάνω λάθος). Με άλλα λόγια, πηγαίνοντας από το 1W στα 5W, η ακουστική ένταση στη δεύτερη περίπτωση θα είναι χονδρικά διπλάσια από αυτή στην πρώτη περίπτωση, για την ίδια θέση του επιλογέα volume. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για τη σύγκριση ανάμεσα στα 5W και στα 15W.

Ακριβώς. Να συμπληρώσω πολύ χοντρικά:

Κάθε διπλασιασμός των watts αυξάνει την ακουστική ένταση ανά 3dB.
Κάθε τετραπλασιασμός των watts -> ανά 6dB.

Κάθε 6dB αυτό που ακούμε είναι διπλάσιο.

Δηλαδή 5W = Ακούμε X ένταση
20W = Ακούμε διπλάσια ένταση από την Χ
80W = Ακούμε διπλάσια ένταση από τα 20W.

Όμως τα 5W ενός ενισχυτή δεν είναι ίδια με τα 5W ενός άλλου. Και ο λόγος είναι το μεγάφωνο.

Η ευαισθησία του μεγαφώνου παίζει τρομερά μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα.

Δύο ολόιδιοι ενισχυτές, με 2 διαφορετικά μεγάφωνα όπου πχ το ένα είναι 94dB και το άλλο 100dB, θα ακούγονται ο δεύτερος με διπλάσια ένταση.

Γενικά, τα Watts δεν λένε κάτι ιδιαίτερο, απλά έχει καθιερωθεί να ορίζονται έτσι οι ενισχυτές.
Όπως αντίστοιχα έχει καθιερωθεί να αξιολογούμε φωτογραφικές μηχανές βάση των megapixels (που είναι το πιο άκυρο πράγμα που μπορεί να μετρήσουμε), να αξιολογούμε αυτοκίνητα βάση των ίππων (και όχι της ροπής) και πάει λέγοντας...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/17, 15:07 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #34 στις: 27/06/17, 15:51 »
Συμφωνώ απόλυτα όσον αφορά την ευαισθησία του μεγαφώνου, παίζει μεγάλο ρόλο.


Επιπλέον, μιας που μου δίνεται η ευκαιρία, θα ήθελα - ως καινούργιος στο χώρο - να ρωτήσω κάτι "χαζό":


Γιατί ένας λαμπάτος  ενισχυτής 1W ακούγεται πιο δυνατά από έναν τρανζιστοράτο; (Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι το μεγάφωνο είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις). Θέλω να πω, 1W είναι 1W, τέλος - μοιάζει με την ερώτηση-παγίδα "τι είναι πιο βαρύ, 1 κιλό βαμβάκι ή ένα κιλό σίδηρος;": 1 κιλό είναι 1 κιλό! Παρόλα αυτά, όλοι θα σου που 1-5W λαμπάτος ενισχυτής είναι μια χαρά για bedroom playing, ενώ για solid-state θα σου πουν πάρε κανένα 30W ή έστω 15W στη χειρότερη περίπτωση.


Υποθέσεις που κάνω: (1) Συνηθίζουμε να ανοίγουμε πιο πολύ (και πιο συχνά) έναν λαμπάτο σε σχέση με έναν solid-state ενισχυτή. (2) Ο λαμπάτος αντιδρά διαφορετικά στο παίξιμό μας. (3) Ενδεχομένως ο λαμπάτος ενισχύει πιο πολύ, από κατασκευής, συχνότητες στις οποίες το αυτί μας είναι πιο ευαίσθητο (π.χ. μεσαία;) και αυτό δίνει την αίσθηση της μεγαλύτερης ακουστικής έντασης.


Μπορεί όλα τα παραπάνω να είναι πατάτες. Έχει κανείς πιο έμπειρος κάποια εξήγηση;

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #35 στις: 27/06/17, 16:07 »
Γιατί ένας λαμπάτος  ενισχυτής 1W ακούγεται πιο δυνατά από έναν τρανζιστοράτο; (Ακόμα κι αν θεωρήσουμε ότι το μεγάφωνο είναι το ίδιο και στις δύο περιπτώσεις). Θέλω να πω, 1W είναι 1W, τέλος - μοιάζει με την ερώτηση-παγίδα "τι είναι πιο βαρύ, 1 κιλό βαμβάκι ή ένα κιλό σίδηρος;": 1 κιλό είναι 1 κιλό! Παρόλα αυτά, όλοι θα σου που 1-5W λαμπάτος ενισχυτής είναι μια χαρά για bedroom playing, ενώ για solid-state θα σου πουν πάρε κανένα 30W ή έστω 15W στη χειρότερη περίπτωση.

Το ότι θα σου πούνε, δε σημαίνει κι ότι ισχύει  ;D
Την ίδια ένταση θα ακούσεις. Ως ένταση.

Απλά τον λαμπάτο μπορείς να τον γκαζώσεις και να κλιπάρει πιο ωραία ηχητικά, ενώ από κάποιο σημείο και πέρα πιθανότατα να "σπάει" άσχημα ο ήχος στο τρανζίστορ. Τουλάχιστον στα αυτιά μου αυτό ακούω, χωρίς να είμαι ειδικός.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #36 στις: 27/06/17, 16:09 »
ΟΚ, λογικό ακούγεται.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #37 στις: 27/06/17, 16:32 »
βεβαια υπαρχουν και οι mosfet,δηλαδη τρανζιστορ με συμπεριφορα λαμπας.
Αλλα ολα ειναι γουστα.
Για μενα τα τρανζιστορ ταιριαζουν καλυτερα.
Δεν θελω αυτο το "σπασιμο" της λαμπας (απο οτι εχω καταλαβει,γιατι ποτε μου δεν το εχω ακουσει) οποτε τα εχω ολα φουλ τρανζιστορ (οκ,εχω ενα υβριδικο κομπο) και ολα κομπλε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #38 στις: 27/06/17, 19:58 »
Πάντως οφείλω να το ομολογήσω....είστε πηγή μάθησης και τροφής για διαβασμα-ψαξιμο...και δεν κάνω πλάκα....σοβαρά μιλάω....ευχαριστώ πολύ  για τις απαντήσεις σας παίδες...ειλικρινά.


Το θέμα είναι πως θα ψήσω τη γυναίκα για νέο ενισχυτή...μετά βίας την κατάφερα για τη νέα κιθάρα που θα έρθει λίαν συντόμως.... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/17, 20:02 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #39 στις: 27/06/17, 21:37 »
Μην σκας.Το 99.999999% των μουσικων,πρωτα περναει απο το τεστ της γυναικας πριν αγορασει κατι.
Ειναι για να δουμε ποσο πολυ το θελουμε και να το εκτιμησουμε.
Χωρις παντοφλα δεν θα ειχε γουστο βρε αδερφε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #40 στις: 28/06/17, 01:32 »
βεβαια υπαρχουν και οι mosfet,δηλαδη τρανζιστορ με συμπεριφορα λαμπας.
Αλλα ολα ειναι γουστα.
Για μενα τα τρανζιστορ ταιριαζουν καλυτερα.
Δεν θελω αυτο το "σπασιμο" της λαμπας (απο οτι εχω καταλαβει,γιατι ποτε μου δεν το εχω ακουσει) οποτε τα εχω ολα φουλ τρανζιστορ (οκ,εχω ενα υβριδικο κομπο) και ολα κομπλε

Mosfet είναι τύπος transistor. Το M είναι από το metal, το FET από το Field Effect Transistor, τα υπόλοιπα δε θυμάμαι  ;D

Αλλά μη νομίζεις ότι οι ενισχυτές πλέον χρησιμοποιούν transistors. Δεν αξίζει τον κόπο, πλέον υπάρχουν ωραιότατα ολοκληρωμένα για αυτή τη χρήση. Δεν αξίζει τον κόπο να σχεδιάσει πλέον κάποιος τόσο πολύπλοκο κύκλωμα, όταν υπάρχουν άπειρα ολοκληρωμένα για κάθε χρήση.

Πχ ο Marshall MG15CD που έχω, έχει έναν OpAmp (νομίζω TL072) και στο τελικό στάδιο έναν TDA2030 (ολοκληρωμένο/hifi amplifier/driver).

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #41 στις: 28/06/17, 02:39 »
Έτσι για πληρότητα της απάντησης, απευθυνόμενος κυρίως σε νέους στο χώρο που μπορεί να μη γνωρίζουν κι ενδεχομένως να θέλουν να μάθουν από περιέργεια τι είναι το MOSFET (vegos και saved, προφανώς τα παρακάτω δεν απευθύνονται σε εσάς): MOSFET σημαίνει metal-oxide-semiconductor FET. Η ονομασία έχει να κάνει με το ότι μιλάμε για ένα FET τρανζίστορ - δηλαδή ουσιαστικά για μια διάταξη ημιαγωγού με τρεις ακροδέκτες της οποίας η αγωγιμότητα ελέγχεται από την τάση που εφαρμόζεται στο μεσαίο ακροδέκτη που ονομάζεται πύλη (Gate) - όπου η πύλη χωρίζεται από το σώμα του τρανζίστορ μέσω ενός μονωτικού στρώματος.


Επίσης, όντως στην πράξη οι ενισχυτές (όπως και οι περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές σήμερα) χρησιμοποιούν ολοκληρωμένα κυκλώματα και τα διακριτά στοιχεία περιορίζονται σε αντιστάσεις, πυκνωτές και πηνία.


Πάντως, και τα ολοκληρωμένα κυκλώματα αποτελούν υλοποιήσεις MOSFET τρανζίστορς - για αυτό άλλωστε η αντίστοιχη αρχιτεκτονική λογικής υλοποίησης ονομάζεται CMOS (Complementary MOS) - καθώς φυσικά και αντιστάσεων, διόδων, πυκνωτών κ.λ.π., κατάλληλα διασυνδεδεμένων, πάνω σε ένα κομμάτι ημιαγωγού (συνήθως πυρίτιο). (Τα πηνία, από όσο γνωρίζω, είναι δύσκολο να υλοποιηθούν σε ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα). Επομένως, κάτω από αυτό το πρίσμα, ένας ενισχυτής που δε χρησιμοποιεί λυχνίες είναι τρανζιστοράτος. (Στα Αγγλικά ο όρος είναι πιο γενικός και πιο σωστός: solid-state amplifier, δηλαδή ενισχυτής στερεάς κατάστασης.Έτσι, περιλαμβάνει ενισχυτές που χρησιμοποιούν ημιαγώγιμες διατάξεις είτε σε διακριτή μορφή είτε υπό μορφή ολοκληρωμένου κυκλώματος.)


Τα παραπάνω χωρίς καμία δόση ξερολίασης, 1ον γιατί κάπου εκεί πάνω-κάτω σταματούν ούτως ή άλλως οι όποιες γνώσεις μου επί του θέματος, και 2ον γιατί στα πρακτικά κιθαριστικά θέματα που έχουν να κάνουν με ενισχυτές κ.λ.π. (και τα οποία έχουν σημασία για το εν λόγω forum το οποίο λέγεται κιθάρα κι όχι ελέκτορ ή ξέρω γω "Το PCB μου κι εγώ"  ;D ) έχω μαύρα μεσάνυχτα σε σχέση με τους περισσότερους εδώ μέσα - ειδικά τους παλαιότερους. Απλά θεώρησα πως κάποιος που δεν είχε ιδέα για τα παραπάνω μπορεί να τα βρει ενδιαφέροντα, κι επιπλέον είχα και όρεξη να γράψω!  :)


Και με αυτά κι αυτά, πήγα 19 χρόνια πίσω, στο 1ο έτος της σχολής... Να' ταν τα νιάτα 2 φορές αδέρφια! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/17, 02:43 από kotsos_ESP »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #42 στις: 28/06/17, 03:38 »
Έτσι για πληρότητα της απάντησης, απευθυνόμενος κυρίως σε νέους στο χώρο που μπορεί να μη γνωρίζουν κι ενδεχομένως να θέλουν να μάθουν από περιέργεια τι είναι το MOSFET (vegos και saved, προφανώς τα παρακάτω δεν απευθύνονται σε εσάς): MOSFET σημαίνει metal-oxide-semiconductor FET. Η ονομασία έχει να κάνει με το ότι μιλάμε για ένα FET τρανζίστορ - δηλαδή ουσιαστικά για μια διάταξη ημιαγωγού με τρεις ακροδέκτες της οποίας η αγωγιμότητα ελέγχεται από την τάση που εφαρμόζεται στο μεσαίο ακροδέκτη που ονομάζεται πύλη (Gate) - όπου η πύλη χωρίζεται από το σώμα του τρανζίστορ μέσω ενός μονωτικού στρώματος.


Επίσης, όντως στην πράξη οι ενισχυτές (όπως και οι περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές σήμερα) χρησιμοποιούν ολοκληρωμένα κυκλώματα και τα διακριτά στοιχεία περιορίζονται σε αντιστάσεις, πυκνωτές και πηνία.


Πάντως, και τα ολοκληρωμένα κυκλώματα αποτελούν υλοποιήσεις MOSFET τρανζίστορς - για αυτό άλλωστε η αντίστοιχη αρχιτεκτονική λογικής υλοποίησης ονομάζεται CMOS (Complementary MOS) - καθώς φυσικά και αντιστάσεων, διόδων, πυκνωτών κ.λ.π., κατάλληλα διασυνδεδεμένων, πάνω σε ένα κομμάτι ημιαγωγού (συνήθως πυρίτιο). (Τα πηνία, από όσο γνωρίζω, είναι δύσκολο να υλοποιηθούν σε ένα ολοκληρωμένο κύκλωμα). Επομένως, κάτω από αυτό το πρίσμα, ένας ενισχυτής που δε χρησιμοποιεί λυχνίες είναι τρανζιστοράτος. (Στα Αγγλικά ο όρος είναι πιο γενικός και πιο σωστός: solid-state amplifier, δηλαδή ενισχυτής στερεάς κατάστασης.Έτσι, περιλαμβάνει ενισχυτές που χρησιμοποιούν ημιαγώγιμες διατάξεις είτε σε διακριτή μορφή είτε υπό μορφή ολοκληρωμένου κυκλώματος.)


Τα παραπάνω χωρίς καμία δόση ξερολίασης, 1ον γιατί κάπου εκεί πάνω-κάτω σταματούν ούτως ή άλλως οι όποιες γνώσεις μου επί του θέματος, και 2ον γιατί στα πρακτικά κιθαριστικά θέματα που έχουν να κάνουν με ενισχυτές κ.λ.π. (και τα οποία έχουν σημασία για το εν λόγω forum το οποίο λέγεται κιθάρα κι όχι ελέκτορ ή ξέρω γω "Το PCB μου κι εγώ"  ;D ) έχω μαύρα μεσάνυχτα σε σχέση με τους περισσότερους εδώ μέσα - ειδικά τους παλαιότερους. Απλά θεώρησα πως κάποιος που δεν είχε ιδέα για τα παραπάνω μπορεί να τα βρει ενδιαφέροντα, κι επιπλέον είχα και όρεξη να γράψω!  :)


Και με αυτά κι αυτά, πήγα 19 χρόνια πίσω, στο 1ο έτος της σχολής... Να' ταν τα νιάτα 2 φορές αδέρφια! ;D

Ρε φιλε....δεν κατάλαβα το χριστό μου...αλλά για να δεις ότι σε ασπάζομαι, σου αφιερώνω την φωτό που θα δεις στο link...έτσι για για να γουστάρουμε.... :P (btw....αυτο το κιθαρόνι περιμένω να μου έρθει...σύντομα ελπίζω... ;D )

https://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec_256fm_dbsb_lh.htm
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #43 στις: 28/06/17, 03:55 »
Μεγάλη αγάπη οι ESP κιθάρες για εμένα, όπως φαίνεται άλλωστε και από το nickname μου (άσχετα από το ότι κατέληξα να πάρω τελικά άλλη κιθάρα - αλλά ποιον κοροϊδεύω, κάποια στιγμή στο μέλλον θα πάρω και μια ESP / LTD, θα χτυπήσει το άτιμο το GAS πάλι!). Οι πιο value-for-money κιθάρες για εμένα μαζί με τις Schecter, τόσο στο low-end όσο και στο high-end range.


Με το καλό να σου έρθει το μωρό σου λοιπόν, καλόπαιχτη! Το τι πρέπει να κάνεις με αυτή, σου αφήνω να σου το εξηγήσει ο @saved;)


Υ.Γ. Θα σου πει να πάρεις και μπάσο. Μη ψαρώσεις!  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Τι ενισχυτή?
« Απάντηση #44 στις: 28/06/17, 06:37 »
Τι εκανε παλι ο saved ρε παιδια;
Εγω..το καλο σας θελω μονο..
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
12267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/07, 21:56
από Fanoukos
27 Απαντήσεις
10886 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/06, 01:17
από jacksonas
14 Απαντήσεις
6292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/05, 16:23
από JANICK GERS
25 Απαντήσεις
22412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/07, 13:15
από ScullShot
24 Απαντήσεις
10887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 02:08
από Jezus
29 Απαντήσεις
11032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 02:47
από pbarbalias
37 Απαντήσεις
10769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 02:02
από Jezus
Help με ενισχυτη.

Ξεκίνησε από Mean « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
8437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 00:06
από GreekDudeCovers
6 Απαντήσεις
9671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/18, 12:06
από ntinosblues
1 Απαντήσεις
8710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/18, 15:18
από hot_sauce (φλουτσ)