Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 93052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #375 στις: 25/02/07, 16:32 »
Ε νταξει αφου ειναι απο ερευνα της καθημερινης απο αυριο ανοιγουμε τις σχολες.

Και γιατι να μην ανοιξουμε αύριο τις σχολες? Δεν καταλαβα. Εχεις την εντυπωση οτι η πλειοψηφία τις θελει κλειστες? Ή ότι ολοι όσοι υποστηρίζουν το κλείσιμό τους, ξερουν πράγματι γιατί το κάνουν?
Επειδη σε μια ΓΣ πανε 200-300-400-500 άτομα και αποφασίζουν για τουσ 5-6χιλιάδες του παν/μιου?
Τελοσπαντων, σε κάποιο άλλο thread είπα τη γνώμη μου πέρι της πλειοψηφίας όλων αυτών των φοιτητών σημερα.

Αλλά φίλε, ξέρεις τι προβληματα δημιουργείς σε μενα που είμαι τελειοφοιτος, με όλο αυτό το σκηνικό?
(Το α' και β' ενικο τα χρησιμοποιώ χάριν απλοποίησης, έτσι? Γενικά μιλάω. Αν και το α' ενικό ισχύει και για μενα)
Ξέρεις τι συνέπειες θα έχει σε μένα όλη αυτή η κατάσταση? Που μπορει να έχω δρομολογήσει κάποια πράγματα (μεταπτυχιακό/στρατος/δουλεια/κτλ κτλ..οτιδήποτε), και τώρα όλα αυτά κινδυνεύουν από τον "αγώνα" για μια μαλ***α νομοσχέδιο, που είναι πολυ πιο ασήμαντο από ότι μας πλασάρουν οι πολιτικάντηδες που θέλουν να κανουν αντιπολίτευση?
Αυτό είναι φασισμός για μένα. Τίποτα λιγότερο.

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #376 στις: 25/02/07, 16:35 »
ο ένας χρόνος που έχασες τώρα

Τι έτος είσαι φιλε μου?
Γιατί για πολλους φοιτητες, ο ένας χρόνος που λές, μπορεί να είναι σημαντικότατος.
Αν είσαι τελευταίο έτος και ξέρεις ότι τον Γενάρη ή τον Ιούνη τελειώνεις, έχεις κλείσει ήδη κάποιο μεταπτυχιακό, ή έχεις κόψει την αναβολή σου για να πας φαντάρος ή οτιδήποτε άλλο, έχεις σκεφτεί τι επιπτώσεις θα έχει σε σένα αυτός ο ένας χρόνος παραπάνω?
Καλές οι θεωρίες, οι μελλοντικοι φοιτητες κτλ κτλ, αλλά όταν σε επηρρεάζει ΑΜΕΣΑ όλο αυτό, τότε βλέπεις τη γλύκα. Διαφορετικά, αν δε σε επηρρεάζει, τότε είναι εύκολο να μιλάς και να αναπτύσσεις θεωρίες και και και..
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/07, 16:39 από Costantine »

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #377 στις: 25/02/07, 16:38 »
Φιλε Costantine εφόσον αυτοί οι 5-6 χιλιάδες που αναφέρεις ΔΕΝ θέλουνε καταλήψεις ας κατέβουν στις συνελεύσεις και να το δηλώσουν ψηφίζοντας... γιατί δεν το κάνουν ;

Παράθεση
Τι έτος είσαι φιλε μου?
Γιατί για πολλους φοιτητες, ο ένας χρόνος που λές, μπορεί να είναι σημαντικότατος.
Αν είσαι τελευταίο έτος και ξέρεις ότι τον Γενάρη ή τον Ιούνη τελειώνεις, έχεις κλείσει ήδη κάποιο μεταπτυχιακό, ή έχεις κόψει την αναβολή σου για να πας φαντάρος ή οτιδήποτε άλλο, έχεις σκεφτεί τι επιπτώσεις θα έχει σε σένα αυτός ο ένας χρόνος παραπάνω?

Όπως είπα και στον Freemind είναι τραγικό να σκέφτεστε μόνο τους εαυτούς σας ; Δε λέω είναι άσχημο να θες να τελειώσεις και να μην μπορείς λόγω καταλήψεων, αλλά είναι ακόμα πιο άσχημο να είσαι κατά των καταλήψεων για έναν τόσο εγωιστικό λόγο...

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #378 στις: 25/02/07, 16:41 »
Και σου ξαναλέω:
Όποιος είναι έξω απ'το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει.
Δεν κατάβα δηλαδή. Μου ζητάς να θυσιάσω ή να "συμβιβαστώ" σε θέματα που αφορούν τη ζωη μου και το μέλλον μου, για χάρη ενός αόριστου "αγώνα" και διαφορων θεωριων?
Που στην πραγματικότητα είναι υποκινούμενα όλα αυτα.

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #379 στις: 25/02/07, 16:45 »
Σου είπα πως κατά την άποψή μου είναι άσχημο και στην τελική, ξανά ρωτάω, γιατί δεν κατεβαίνετε όλοι εσείς να καταψηφίσετε τις καταλήψεις αντί να κάθεστε και να μας τη λέτε μέρα νύχτα...

Πες μας αν θες και ποιος τα υποκινεί...

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #380 στις: 25/02/07, 16:51 »
Ποιος τα υποκινει. Δεν ειναι και πολυ δύσκολο να το καταλαβεις.

Καταρχας, τα κομματα της αντιπολίτευσης. Τα συμφερει όλο αυτό το σκηνικό, καθώς βάλλει κατά τις κυβέρνησης.
Το ΠΑΣΟΚ θέλει ιδιωτικά ΑΕΙ, απο την άλλη όμως αποχωρει απο το διαλογο, πουλάει επανασταση κτλ.
Αφου οι διαδηλώσεις στρεφονται κατα της ΝΔ, γιατί να μην τις υποστηριξει? Προς το συμφερον του λειτουργουν έμμεσα. Τι σημασια εχει αν συμφωνει επι της ουσιας περι ιδιωτικων ΑΕΙ κτλ.

Επισης, κομματικες παραταξεις στις σχολες, φοιτητοπατερες κτλ. Συμφωνα με το νομοσχεδιο, στις πρυτανικες εκλογες θα συμμετεχει το συνολο των φοιτητων και όχι μόνο οι παραταξεις όπως ισχυε ως τωρα.
Ξερεις πόσο μειώνει τη δύναμη τους αυτό? Το να μην εξαρτάται ο κάθε πρυτανης απο αυτους? Και με αποτελεσμα να μην τους "γλυφει" μετ'ανταλλαγμάτων ο εκάστοτε (υποψήφιος και μη) πρύτανης?
Να ενας καλος λόγος λοιπον, να εναντιώνονται στο νομοσχέδιο.

Κι άλλα πολλά συμφεροντα μπορεις να βρεις...

Ετσι λοιπον, χρησιμοποιουμε αυτους που είναι τα ευκολα θυματα, τους φοιτητες.
Που ενθουσιαζονται και κατευθυνονται εύκολα, με το να τους πλασαρουμε θεωρίες και γενικόλογα για το μέλλον,για αγωνες κτλ. Και που δεν ξερουν στην πλειοψηφια τους, πως ειναι η ζωή στον έξω κόσμο.
Και οι φοιτητες λοιπον εξυπηρετουν μια χαρα, τα μικροπολιτικα μας συμφεροντα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/07, 16:58 από Costantine »

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #381 στις: 25/02/07, 16:54 »
γιατί δεν κατεβαίνετε όλοι εσείς να καταψηφίσετε τις καταλήψεις αντί να κάθεστε και να μας τη λέτε μέρα νύχτα...


Γιατι αυτοι που πραγματικά καίγονται, είναι μειοψηφία.
Οι περισσοτεροι δεν κατεβαινουν, γιατι δεν ασχολουνται. Και ενω τους επηρρεάζει άμεσα αυτη η κατασταση, δεν το καταλαβαίνουν ή δε θελουν να το καταλαβουν ή ακολουθουν άλλους.
Αυτοι ειναι οι "επιστημονες" που βγάζουν τα παν/μια μας σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #382 στις: 25/02/07, 17:00 »
Σου είπα πως κατά την άποψή μου είναι άσχημο και στην τελική, ξανά ρωτάω, γιατί δεν κατεβαίνετε όλοι εσείς να καταψηφίσετε τις καταλήψεις αντί να κάθεστε και να μας τη λέτε μέρα νύχτα...

Πες μας αν θες και ποιος τα υποκινεί...

Δυστυχώς ή μη, αυτό ισχύει. Δεν γίνεται να υπερψηφίζεται η κατάληψη, και να απαιτούμε να ανοίξουν οι σχολές... Ξέρω ότι η σχολή μου ,έχει 1000+ άτομα... Όταν όμως στη συνέλευση με το ζόρι έρχονται 250, καλά να πάθουμε που έχουμε κατάληψη!

Και σου ξαναλέω:
Όποιος είναι έξω απ'το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει.
Δεν κατάβα δηλαδή. Μου ζητάς να θυσιάσω ή να "συμβιβαστώ" σε θέματα που αφορούν τη ζωη μου και το μέλλον μου, για χάρη ενός αόριστου "αγώνα" και διαφορων θεωριων?
Που στην πραγματικότητα είναι υποκινούμενα όλα αυτα.

Εγώ αν και δεν είμαι χορευταράς είμαι στο χορό. :) :)
Και να σε ρωτήσω, τώρα που έκανες 1,2,253465 ποστ, είσαι ασυμβίβαστος? Να οργανώσεις τους συμφοιτητές σου ,στην επόμενη συνέλευση, να κάνετε ψήφισμα.Αν είναι όπως τα λές ,θα πάρετε το 90-95% των ψήφων.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #383 στις: 25/02/07, 17:02 »
Ε νταξει αφου ειναι απο ερευνα της καθημερινης απο αυριο ανοιγουμε τις σχολες.

Και γιατι να μην ανοιξουμε αύριο τις σχολες? Δεν καταλαβα. Εχεις την εντυπωση οτι η πλειοψηφία τις θελει κλειστες? Ή ότι ολοι όσοι υποστηρίζουν το κλείσιμό τους, ξερουν πράγματι γιατί το κάνουν?
Επειδη σε μια ΓΣ πανε 200-300-400-500 άτομα και αποφασίζουν για τουσ 5-6χιλιάδες του παν/μιου?
Τελοσπαντων, σε κάποιο άλλο thread είπα τη γνώμη μου πέρι της πλειοψηφίας όλων αυτών των φοιτητών σημερα.



Ναι οκ τα εχουμε πει αυτα .Απαντησα ουτως η αλλως και εγω αλλου

Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #384 στις: 25/02/07, 17:03 »
Ποιος τα υποκινει. Δεν ειναι και πολυ δύσκολο να το καταλαβεις.

Καταρχας, τα κομματα της αντιπολίτευσης. Τα συμφερει όλο αυτό το σκηνικό, καθώς βάλλει κατά τις κυβέρνησης.
Το ΠΑΣΟΚ θέλει ιδιωτικά ΑΕΙ, απο την άλλη όμως αποχωρει απο το διαλογο, πουλάει επανασταση κτλ.
Αφου οι διαδηλώσεις στρεφονται κατα της ΝΔ, γιατί να μην τις υποστηριξει? Προς το συμφερον του λειτουργουν έμμεσα. Τι σημασια εχει αν συμφωνει επι της ουσιας περι ιδιωτικων ΑΕΙ κτλ.

Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι είσαι λιγάκι άσχετος.. Αν το πασοκ υποκινούσε τις κινητοποιήσεις τότε η παράταξή του, δηλαδή η πασπ, θα στήριζε τον αγώνα των φοιτητών. Στην πλειοψηφία όμως των σχολών η πασπ είναι κατά των καταλήψεων...

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #385 στις: 25/02/07, 17:08 »
To πασοκ υποκινει αγωνες ?Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Να σαι καλα καιρο ειχα να γελασω ετσι
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #386 στις: 25/02/07, 17:15 »
Στη σχολη μου φιλτατε η ΠΑΣΠ σταθερα ψηφιζει καταληψη μεχρι τωρα.
Και ναι, το ΠΑΣΟΚ εχει ΜΕΓΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ απο τις κινητοποιησεις. Η στοιχειωδης λογικη το λεει.

Καλα ,δε μπορειτε να καταλαβετε ότι η κυρια αντιπολιτευτικη δυναμη, ευνοειται απο αυτή τη κατασταση?
Και απο καθε κατασταση που χτυπαει την κυβερνηση?
Και εμμεσως έχει συμφερον?
Ημαρτον, τόσο πολύ σκέψη θέλει?


Απλη λογική ρε παιδια. Και όχι, το ΠΑΣΟΚ δεν ειναι φυσικα ο μονος υποκινητης, αλλα δε μπορω να ακουω οτι δεν εχει συμφερον. Και παιζει μια χαρα το παιχνιδι του.
Kαι φυσικα, όταν λεω "Στηριζει", δεν εννοω οτι το κανει απο την καλη του την καρδια ή απο ιδεολογια ή απο οτιδηποτε αλλο. Απο πολιτικο συμφερον φυσικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/07, 17:33 από Costantine »

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #387 στις: 25/02/07, 17:24 »


Επισης, κομματικες παραταξεις στις σχολες, φοιτητοπατερες κτλ. Συμφωνα με το νομοσχεδιο, στις πρυτανικες εκλογες θα συμμετεχει το συνολο των φοιτητων και όχι μόνο οι παραταξεις όπως ισχυε ως τωρα.
Ξερεις πόσο μειώνει τη δύναμη τους αυτό? Το να μην εξαρτάται ο κάθε πρυτανης απο αυτους? Και με αποτελεσμα να μην τους "γλυφει" μετ'ανταλλαγμάτων ο εκάστοτε (υποψήφιος και μη) πρύτανης?
Να ενας καλος λόγος λοιπον, να εναντιώνονται στο νομοσχέδιο.
.

Αυτό εδώ, ξέρετε ποσο σημαντικός λόγος είναι?
Και ποσοι φοιτητοπατερες, που ειναι πρωτοι και καλυτεροι στις συνελευσεις, θα "χασουν τη δουλεια" τους?

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #388 στις: 25/02/07, 18:19 »
γιατί δεν κατεβαίνετε όλοι εσείς να καταψηφίσετε τις καταλήψεις αντί να κάθεστε και να μας τη λέτε μέρα νύχτα...


Γιατι αυτοι που πραγματικά καίγονται, είναι μειοψηφία.
Οι περισσοτεροι δεν κατεβαινουν, γιατι δεν ασχολουνται. Και ενω τους επηρρεάζει άμεσα αυτη η κατασταση, δεν το καταλαβαίνουν ή δε θελουν να το καταλαβουν ή ακολουθουν άλλους.
Αυτοι ειναι οι "επιστημονες" που βγάζουν τα παν/μια μας σήμερα.

Σε αυτο το σημειο υπαρχει προβλημα.Εαν ειναι τοσοι πολλοι αυτοι που καιγονται για μεταπτυχιακο-στρατο-δουλεια (κοινως οι επι πτυχιο), μπορουν ανετα να μαζευτουν και να ανοιξουν τη σχολη.Καταλαβαινω την θεση σου, ομως το θεωρω παραλογο μεσον για να πεισεις ολους οσοι δεν ειναι στο πτυχιο.Εχει γινει στη δικη μας ΓΣ του Φαρμακευτικου να ερθει καποιος και να πει "Ανοιξτε για να γινει η εξεταστικη, γιατι πρεπει να περασω τα Χ μαθηματα που χρωσταω και να παρω πτυχιο, καθως μου τελειωνει η αναβολη.Σε αυτην την περιπτωση χανω το Υγειονομικο" (σ.σ. ολοι οι πτυχιουχοι γιατροι-φαρμακοποιοι-νοσοκομοι πανε στο υγειονομικο σωμα στρατου που ειναι λουφα).Δε λεω οτι αυτο το πραγμα δεν τον καιει, ειναι σημαντικο για αυτον ομως η απαντηση που πηρε δεν στερειται λογικης :"Καλα εσυ μονο τον εαυτο σου κοιτας?Στο κατω κατω, ως γνωτον στο παρελθον ειχαμε και πολλες αλλες κινητοποιησεις...Εσυ τοτε τι εκανες?Επισης για το οτι δεν εχεις περασει τα μαθηματα μεχρι τωρα, δεν σου φταιμε εμεις.Για να τελειωνει η αναβολη σου, σημαινει πως εξαντλησες τα 5 χρονια της σχολης + 4 επιπλεον που εχεις.Μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα τι εκανες?". Θελω να πω οτι ακριβως αυτο για το οποιο κατηγορουν οι περισσοτεροι που ειναι κατα της καταληψης (δηλαδη οτι οι υπερ ειναι τεμπεληδες), ειναι συνηθως αυτο που φερνει και τους ιδιους σε δυσκολη θεση.

Αφου οπως λες "Οι περισσοτεροι δεν κατεβαινουν, γιατι δεν ασχολουνται. Και ενω τους επηρρεάζει άμεσα αυτη η κατασταση, δεν το καταλαβαίνουν ή δε θελουν να το καταλαβουν ή ακολουθουν άλλους.", ε τοτε λυπαμαι πολυ αλλα νομοτελειακα ΑΥΤΟΙ ειναι που θα πκηρωσουν το τιμημα της ΔΙΚΗΣ τους στασης! Να μαζευτουν αυτοι που καιγονται, να οργανωθουν και να ερθουν να διεκδικησουν λυση στο προβλημα τους. Αν αυτοι που καιγονται δεν ασχολουνται, ή βαριουνται, γιατι να ασχοληθω εγω που δεν καιγομαι? (με την ιδια λογικη)

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #389 στις: 25/02/07, 18:51 »
Παράθεση
Είναι εντυπωσιακό τέλος ότι, ενώ το 79% των πολιτών αναγνωρίζει την ανάγκη και επιζητεί «μεγάλες ή και πολύ μεγάλες αλλαγές στην Παιδεία», μόνον το 37% χαρακτηρίζει ως τέτοιες αυτές που εισηγείται η κυβερνηση, με το 42% να τις κρίνει «μικρές ή και ασήμαντες». Το δεδομένο αυτό ωστόσο κάθε άλλο παρά επιτρέπει στο ΠΑΣΟΚ να επιχαίρει, καθώς στο σχετικό ερώτημα, μόνον το 17% των πολιτών πιστεύει ότι η αξιωματική αντιπολίτευση θα τα κατάφερνε καλύτερα, με το 29% να εμπιστεύεται τη σημερινή κυβέρνηση και το 32% να δηλώνει για μια ακόμη φορά τη δυσπιστία του και προς τα δύο μεγάλα κόμματα...

Όσο διαβάζω ρε παιδιά, τόσο απογοητεύομαι.
ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, να ασχολούμαστε με το αν οι καταλήψεις υποκινούνται;
Με το ποιό κόμμα έχει κέρδος από την κατάσταση όπως εξελίσσεται;
Καθόμαστε κ κάνουμε πολιτική ερμηνεία;

Οι δημοσκοπήσεις δεν αποδεικνύουν τίποτα παραπάνω από το ότι υπάρχει ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ.
Η κοινή γνώμη, φίλοι μου, δεν έχει ενημερωθεί.
Ή τουλάχιστον έχει ενημερωθεί ελλειπώς.
Έχει ενημερωθεί για το άσυλο, για τους "αιώνιους", για τα θέματα που προβάλλονται στην επικαιρότητα. Για αυτά εκφέρουν γνώμη, κ επιδοκιμάζουν (κ σωστά κατά τη γνώμη μου).
Όμως κανένας δεν τους ενημέρωσε για τα πραγματικά προβλήματα του πανεπιστημίου, που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι αυτά  που θίγονται από το νομοσχέδιο!

Τρόπος ανάδειξης των καθηγητών.
Αξιολόγηση με υποχρεωτικό χαρακτήρα.
Διαφάνεια στη διαχείρηση των οικονομικών πόρων.
Μεταβολή των προγραμμάτων σπουδών.
Εκσυγχρονισμός συγγραμάτων κ δωρεάν παροχή τους.
Ενίσχυση υλικοτεχνικών υποδομών με γενναία χρηματοδότηση.

Έγινε τίποτα από όλα αυτά; Γιατί καθόμαστε κ συζητάμε λοιπόν;


The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #390 στις: 25/02/07, 19:14 »
γιατί δεν κατεβαίνετε όλοι εσείς να καταψηφίσετε τις καταλήψεις αντί να κάθεστε και να μας τη λέτε μέρα νύχτα...


Γιατι αυτοι που πραγματικά καίγονται, είναι μειοψηφία.
Οι περισσοτεροι δεν κατεβαινουν, γιατι δεν ασχολουνται. Και ενω τους επηρρεάζει άμεσα αυτη η κατασταση, δεν το καταλαβαίνουν ή δε θελουν να το καταλαβουν ή ακολουθουν άλλους.
Αυτοι ειναι οι "επιστημονες" που βγάζουν τα παν/μια μας σήμερα.

Σε αυτο το σημειο υπαρχει προβλημα.Εαν ειναι τοσοι πολλοι αυτοι που καιγονται για μεταπτυχιακο-στρατο-δουλεια (κοινως οι επι πτυχιο), μπορουν ανετα να μαζευτουν και να ανοιξουν τη σχολη.Καταλαβαινω την θεση σου, ομως το θεωρω παραλογο μεσον για να πεισεις ολους οσοι δεν ειναι στο πτυχιο.Εχει γινει στη δικη μας ΓΣ του Φαρμακευτικου να ερθει καποιος και να πει "Ανοιξτε για να γινει η εξεταστικη, γιατι πρεπει να περασω τα Χ μαθηματα που χρωσταω και να παρω πτυχιο, καθως μου τελειωνει η αναβολη.Σε αυτην την περιπτωση χανω το Υγειονομικο" (σ.σ. ολοι οι πτυχιουχοι γιατροι-φαρμακοποιοι-νοσοκομοι πανε στο υγειονομικο σωμα στρατου που ειναι λουφα).Δε λεω οτι αυτο το πραγμα δεν τον καιει, ειναι σημαντικο για αυτον ομως η απαντηση που πηρε δεν στερειται λογικης :"Καλα εσυ μονο τον εαυτο σου κοιτας?Στο κατω κατω, ως γνωτον στο παρελθον ειχαμε και πολλες αλλες κινητοποιησεις...Εσυ τοτε τι εκανες?Επισης για το οτι δεν εχεις περασει τα μαθηματα μεχρι τωρα, δεν σου φταιμε εμεις.Για να τελειωνει η αναβολη σου, σημαινει πως εξαντλησες τα 5 χρονια της σχολης + 4 επιπλεον που εχεις.Μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα τι εκανες?". Θελω να πω οτι ακριβως αυτο για το οποιο κατηγορουν οι περισσοτεροι που ειναι κατα της καταληψης (δηλαδη οτι οι υπερ ειναι τεμπεληδες), ειναι συνηθως αυτο που φερνει και τους ιδιους σε δυσκολη θεση.

Αφου οπως λες "Οι περισσοτεροι δεν κατεβαινουν, γιατι δεν ασχολουνται. Και ενω τους επηρρεάζει άμεσα αυτη η κατασταση, δεν το καταλαβαίνουν ή δε θελουν να το καταλαβουν ή ακολουθουν άλλους.", ε τοτε λυπαμαι πολυ αλλα νομοτελειακα ΑΥΤΟΙ ειναι που θα πκηρωσουν το τιμημα της ΔΙΚΗΣ τους στασης! Να μαζευτουν αυτοι που καιγονται, να οργανωθουν και να ερθουν να διεκδικησουν λυση στο προβλημα τους. Αν αυτοι που καιγονται δεν ασχολουνται, ή βαριουνται, γιατι να ασχοληθω εγω που δεν καιγομαι? (με την ιδια λογικη)


Λοιπον.. Καταρχας το παρδειγμα που αναφερεις ειναι ειδική περιπτωση νομιζω. Εγω αναφερομαι κυριως σε κοσμο που τελειωνει σε λογικά πλαισια και εχοντας δρομολογησει καποια πραγματα, βλεπει πως δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα.
Επισης, δεν απαιτω φιλε μου να γινει κατι μονο για μενα. Τα πραγματακια που καυτηριαζω ειναι τα εξης:
-Την αδιαφορια της πλειοψηφιας. Που βλεπει το θεμα εντελως επιφανειακα, και ειτε συμφωνει ειτε διαφωνει με την κατασταση, δεν καθεται να σκεφτει ΓΙΑΤΙ συμφωνει/διαφωνει.
-Επισης, την απουσια (στη σχολη μου τουλαχιστον) καποιας μεριμνας για τους επι πτυχιω. Γιατι δεν ειναι και τοσοι πολλοι αυτοι, αλλα εχουν το μεγαλυτερο προβλημα. Αμεσο προβλημα και τουλαχιστον καποιος θα επρεπε να ενδιαφερθει για αυτο. Με τη μορφη καποιας ειδικης εξεταστικης για τους επι πτυχιω ή κατι τετοιο.
Δηλαδη, μια παρεμβαλλομενη υπερσυμπιεσμενη εξεταστικη, για 10-20 άκομα που την έχουν άμεσα ανάγκη, θα χαλάσει τον αγώνα σας?

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #391 στις: 25/02/07, 19:39 »
Καταρχην συγγνωμη αλλα λεγοντας "Καταλαβαινω την θεση σου, ομως το θεωρω παραλογο μεσον για να πεισεις ολους οσοι δεν ειναι στο πτυχιο.", δεν εννοουσα μονο εσενα αλλα και ολους τους επι πτυχιω...

Το παραδειγμα ισως ειναι λιγο τραβηγμενο, αλλα αποτελει τη χειροτερη θεση, διοτι ο χρονος πιεζει τρελα.Επισης αυτοι που τελειωνουν σε λογικα πλαισια, ας κοψουν αναβολεσ και ας κανουν αιτησεις αφου παρουν πρωτα το πτυχιο του.Ισως το θετω λιγο ωμα, αλλα ειναι ο,τι πιο λογικο.Πως πας να κανεις αιτηση για μεταπτυχιακο χωρις να εχεις γνωση του ακριβη βαθμου πτυχιου σου?Αν δεν περασεις τα Χ μαθηματα που χρωστας ουτε στην χειμερινη ουτε στην εαρινη πτυχιακη, πως θα ξεκινησεις μεταπτυχιακο απο Σεπτεμβρη? Γιατι να κοψεις οικειοθελως την αναβολη σου, χωρις πρωτα να εχεις παρει το πτυχιο σου? - Τελος παντων αυτα ειναι οφ τοπικ και δεν εχουν σχεση με τις κινητοποιησεις, απλα τα εκφραζω ως προβληματισμους.

Πιστευω οτι στο δευτερο σημειο που θιγεις (2η παυλα) σου δινω την απαντηση στην τελευταια μου παραγραφο.Οσο για το πρωτο, να δεχθω οτι οι περισσοτεροι το κανουν για να χασουν μαθημα και να ξυστουν... κοιτανε κι αυτοι το "συμφερον" τους, ακριβως οπως οι επι πτυχιω.Ο ατομιστης επι πτυχιω (παιρνω τη χειριστη περιπτωση) σου λεει χοντρα χοντρα "Τι με νοιαζει εμενα τι θελουν να περασουν!Εγω θελω να τελειωνω κ να συνεχισω τη ζωη μου", ο απολιτικ τεμπελχανας φοιτητης (παιρνω τη χειριστη περιπτωση) θα πει "Ναι ας αντισταθουμε στο νομοσχεδιο! Ειτε περασει ειτε οχι, εγω θα κατσω να αραξω και να κανω τη ζωη μου". Ο λογος που διαλεγω τις ακραιες θεσεις ειναι γιατι οι μεσαιες αποτελουν σταση ζωης, και δεν μπορει απλα να τις κρινει καποιος ως σωστες ή λαθος.

Παντως στη δικη μου σχολη εγιναν μεχρι και εξετασεις μεσα στην καταληψη, με περιφρουρηση, σε καποια μαθηματα μονο για τους επι πτυχιω.

Αποσυνδεδεμένος Πόμο

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • My dreamworld is a very scary place to be...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #392 στις: 25/02/07, 21:43 »
Εγω ειμαι υπερ του νομου αλλα θελω να αναφερω τι συνεβει στην σχολή μου....
στις πρώτες συνελευσεις του νοεμβριου και μεχρι τον δεκεμβριο η αποφαση ηταν να μην γινει καταληψη..(υπερισχυε η δαπ) και απο τον δεκεμβρη και μετα ολες οι αλλες παραταξεις κατεβασαν μια ενωτικη προταση για καταληψη και ψηφίστηκε...και ακομα ψηφίζεται...
αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι απο τον νοέμβρη..επρεπε κάθε βδομάδα να κανουμε μια μερα(συνηθως τριτη) συνελευση....
δεν ξερω τι ισχυει για τις συνελευσεις αλλα αυτες στις οποιες περνεις και αδεια απο τους καθηγητες ειναι τεις...
στις πρωτες συνελευσεις πηγαινα και εγω αλλα μετα απο λιγο χαθηκε το νοημα...
Οταν προκειται για καταληψη καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινεται καθε βδομαδα αλλα οταν υπερισχυε κατι αλλο
επρεπε να ξαναγίνει...και να ξαναγινει και ξανα οσπου.....
επειδη ο νομος θεωρειται(ουσιαστικα οταν ξαναπαμε στις σχολες το μονο που θα εχει αλλαξει ειναι οι αφίσες) σημαντικος ισως δικαιολογουταν καμια συνελευση παραπανω αλλα οχι και σε τετοιο σημειο..
This life ain't worth living...

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #393 στις: 26/02/07, 05:40 »

Οι δημοσκοπήσεις δεν αποδεικνύουν τίποτα παραπάνω από το ότι υπάρχει ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ.
Η κοινή γνώμη, φίλοι μου, δεν έχει ενημερωθεί.
Ή τουλάχιστον έχει ενημερωθεί ελλειπώς.
Έχει ενημερωθεί για το άσυλο, για τους "αιώνιους", για τα θέματα που προβάλλονται στην επικαιρότητα. Για αυτά εκφέρουν γνώμη, κ επιδοκιμάζουν (κ σωστά κατά τη γνώμη μου).
Όμως κανένας δεν τους ενημέρωσε για τα πραγματικά προβλήματα του πανεπιστημίου, που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι αυτά  που θίγονται από το νομοσχέδιο!



το μονο που συμφωνω ειναι αυτο!
ξερω δεκα δεκαπεντε φιλους μου που
Δεν ενδιαφερονται καθολου!
λενε εχει καταληψη=καθισιο!
πρωτα μαθουν ολοι τι γινετε και μετα ας πουμε ποιος ειναι υπερ και ποιος κατα!!
αλλα κανεις δεν ξερει τι γινετε!

Εγω ειμαι υπερ του νομου ...


και εγω υπερ ειμαι αλλα ο καθενας πιστευω πρεπει να κατσει να σκεφτει αν τον συμφερει και αν πρεπει να ειναι
υπερ η κατα για τους λογους του
και οχι να λεει τι θα κανουν τα παιδια μου και τα εγγονια μου!
παντως εχω παει σε 2-3 και μεγαλοβαθμες σχολες της αθηνας!
και ειναι μπαχαλο και αχουρι!
πιστευω οτι αν δεν τα φτιαξει το κρατος
ενας κοκαλης και μια coca cola
κατι θα φτιαξουν παραπανω!!

μην πεσετε να με φατε!!
γνωμη λεω αν καποιος καλυτερα ενημερωμενος
ας μου πει τι λεω λαθος για να το δω και εγω ετσι
αλλα και οι αλλοι που διαβαζουν τωρα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #394 στις: 26/02/07, 12:06 »
Φίλε, έχεις δίκιο. Έτσι είναι. Αφού στα ελληνικά πανεπιστήμια δεν κάνουνε σοβαρή δουλειά! Ποιος μπορεί να μην το βλέπει;; Πέρα από κάποια μεγάλα πανεπιστήμια όλα τα άλλα χαζολογάνε. Και το θέμα είναι ότι η "μεταρύθμιση" (γιατί ούτε καν μεταρύθμιση την θεωρώ) δεν αγγίζει ούτε στο ελάχιστο τα πραγματικά προβλήματα της ελληνικής τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Το μόνο που είναι λάθος στον νόμο, κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, είναι το σημείο που μιλάει για τα συγγράματα και για την ύλη η ο οποία αυτομάτως γίνεται τεράστια αν ισχύσει το ότι ο κάθε φοιτητής θα έχει το δικαίωμα να διαβάσει μόνος του αυτό που νομίζει καλύτερα. Αυτομάτως καταργούν σημειώσεις, δωρεάν βιβλία κτλ. Δηλαδή αν δεν υποχρεώνουν πλέον τους καθηγητές να σου δίνουν σημειώσεις, την πατήσαμε. Εδώ τώρα που υποτίθεται ότι οι καθηγητές είναι υποχρεωμένοι να σε προμηθεύσουν με σημειώσει και 5/10 πέρα βρέχει.. Και καθόμαστε και λέμε για άσυλα και αιώνιους φοιτητές.. Συγχύστηκα πρωινιάτικα... ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #395 στις: 26/02/07, 14:25 »
Στη σχολη μου φιλτατε η ΠΑΣΠ σταθερα ψηφιζει καταληψη μεχρι τωρα.
Και ναι, το ΠΑΣΟΚ εχει ΜΕΓΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ απο τις κινητοποιησεις. Η στοιχειωδης λογικη το λεει.

Καλα ,δε μπορειτε να καταλαβετε ότι η κυρια αντιπολιτευτικη δυναμη, ευνοειται απο αυτή τη κατασταση?
Και απο καθε κατασταση που χτυπαει την κυβερνηση?
Και εμμεσως έχει συμφερον?
Ημαρτον, τόσο πολύ σκέψη θέλει?


Απλη λογική ρε παιδια. Και όχι, το ΠΑΣΟΚ δεν ειναι φυσικα ο μονος υποκινητης, αλλα δε μπορω να ακουω οτι δεν εχει συμφερον. Και παιζει μια χαρα το παιχνιδι του.
Kαι φυσικα, όταν λεω "Στηριζει", δεν εννοω οτι το κανει απο την καλη του την καρδια ή απο ιδεολογια ή απο οτιδηποτε αλλο. Απο πολιτικο συμφερον φυσικα.

Αρα απο οτιδηποτ εχει συμφερον η αντιπολιτευεση, αρα καθε αγωνας εχε ισυφμερον απο την αντιπολιτευση αφου βαλλεται η κυβερνηση. Αρα λοιπον ολοι οι αγωνες ειναι ματαιοι αφου εχει συμφερον η αντιπολιτευση. Ω Θεοι γιατι δεν μας σωζεται απο την αντιπολιτευση που μας εχει κυριευσει.

Και για πες φιλε μου οταν γινοντουσαν καταληψεις επι Αρσενη τις υποκινουσε η ΝΔ και η ΔΑπ ψηφιζε καταληψεις? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #396 στις: 26/02/07, 14:54 »
Σχετικά με το θέμα των συγγραμμάτων:

Εγώ το βρίσκω θετικό ως μέτρο, με την έννοια του ότι κάποιος, εφόσον βέβαια ενδιαφέρεται, θα έχει τη δυνατότητα της πρόσβασης σε περισσότερα του ενός συγγράμματα. Τα πλεονεκτήματα πολλαπλά:

1) Κατάργηση της μονόπλευρης γνώσης κ των βιβλίων-αυτοβιογραφιών των τωρινών καθηγητών. Καθηγητές κ φοιτητές θα πρέπει να ενημερώνονται πολλαπλώς, ενώ ΤΟ βιβλίο του καθηγητή κάθε έδρας δεν θα ανάγεται σε Αγία Γραφή (ειδικά όταν περιέχει απαρχαιωμένες κ ξεπερασμένες πληροφορίες).

2) Ανάπτυξη ικανότητας συγκεντρωτικής-εκλεκτικής γνώσης από τους φοιτητές. Οι εξετάσεις δεν θα είναι τόσο απόλυτες, με την έννοια του ότι καθετί τεκμηριωμένο, ανεξαρτήτως βιβλίου που προέρχεται, θα θεωρείται σωστό.

3) Οι ίδιοι οι καθηγητές δεν θα επαναπαύονται με τη γνώση της δεκαετίας που αυτοί ήταν φοιτητές. Αυτό ίσως συντελέσει κ στη βελτίωση του επιπέδου τους. Αν το παραπάνω συνδυαστεί με την ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ αξιολόγηση των καθηγητών, τότε γρήγορα θα απαλλαγούμε από τα παλιά μυαλά.

4) ΣΤΟΠ στα μονοπωλιακού τύπου συμφέροντα μεταξύ εκδοτικών οίκων-καθηγητών. Γρήγορη, άμεση παράδοση των βιβλίων από τις αρχές ήδη του εξαμήνου.

ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ (υπάρχουν δυστυχώς)

1) ΚΟΣΤΟΣ. Δυσβάσταχτο.
2) Αν θέλουμε να μιλάμε για δωρεάν παροχή, κάθε βιβλιοθήκη του εκάστοτε τμήματος, θα πρέπει να παρέχει ικανά αντίτυπα των extra βιβλίων, καθώς και δωρεάν φωτοτυπίες.
3) Δυσκολία θεματοληψίας κατά τις εξετάσεις. Επαφύεται στο γνωστικό επίπεδο κάθε καθηγητή.
4) Το δυσκολότερο για μένα είναι η επιλογή των βιβλίων. Ποιοί θα επιλέξουν, με τί κριτήρια, ποιά βιβλία κοκ.

Δέχομαι διορθώσεις/προτάσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/07, 23:34 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #397 στις: 26/02/07, 16:21 »
Έρχομαι να συμφωνήσω. Είναι λεπτό τι θέμα των συγγραμμάτων. Προσωπικά προτιμώ να μείνει ως έχει η κατάσταση στο συγκεκριμένο θέμα. Ίσως γιατί πιστεύω ότι όταν ο κάθε φοιτητής θέλει να ψάξει το αντικείμενο που σπουδάζει παραπάνω, είναι ελεύθερος να το κάνει. Επίσης, φοβάμαι ότι πολλά συγγράμματα και διαφορετικά μαζί μας ανάγουν σε πολλές γνώσεις. Πάρα πολλές γνώσεις. Έτσι νομίζω ότι είναι λεπτή η γραμμή που θα χωρίζει πλέον την πληροφόρηση από την παραπληροφόρηση. Ακόμα κι εγώ το σκέφτομαι όμως. Δεν έχω καταλήξει για το αν πρέπει να αλλάξει η παρούσα κατάσταση, απλά προς το παρόν μου φαίνεται πως θα ήταν καλύτερο να μη γίνει κάποια αλλαγή.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #398 στις: 26/02/07, 16:35 »
Στη σχολη μου φιλτατε η ΠΑΣΠ σταθερα ψηφιζει καταληψη μεχρι τωρα.
Και ναι, το ΠΑΣΟΚ εχει ΜΕΓΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝ απο τις κινητοποιησεις. Η στοιχειωδης λογικη το λεει.

Καλα ,δε μπορειτε να καταλαβετε ότι η κυρια αντιπολιτευτικη δυναμη, ευνοειται απο αυτή τη κατασταση?
Και απο καθε κατασταση που χτυπαει την κυβερνηση?
Και εμμεσως έχει συμφερον?
Ημαρτον, τόσο πολύ σκέψη θέλει?


Απλη λογική ρε παιδια. Και όχι, το ΠΑΣΟΚ δεν ειναι φυσικα ο μονος υποκινητης, αλλα δε μπορω να ακουω οτι δεν εχει συμφερον. Και παιζει μια χαρα το παιχνιδι του.
Kαι φυσικα, όταν λεω "Στηριζει", δεν εννοω οτι το κανει απο την καλη του την καρδια ή απο ιδεολογια ή απο οτιδηποτε αλλο. Απο πολιτικο συμφερον φυσικα.

Αρα απο οτιδηποτ εχει συμφερον η αντιπολιτευεση, αρα καθε αγωνας εχε ισυφμερον απο την αντιπολιτευση αφου βαλλεται η κυβερνηση. Αρα λοιπον ολοι οι αγωνες ειναι ματαιοι αφου εχει συμφερον η αντιπολιτευση. Ω Θεοι γιατι δεν μας σωζεται απο την αντιπολιτευση που μας εχει κυριευσει.

Και για πες φιλε μου οταν γινοντουσαν καταληψεις επι Αρσενη τις υποκινουσε η ΝΔ και η ΔΑπ ψηφιζε καταληψεις? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Όταν σταματήσεις να βλέπεις τα πάντα ρομαντικά, θα αρχίσεις να διαπιστώνεις, ότι τα συμφέροντα πίσω από τέτοιου είδους καταστάσεις, πάντα είναι πολλά και διάφορα. Είτε σας αρέσει είτε όχι, ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος και πάντα υπάρχει κάποιοι που υποκινούν και έχουν συμφέροντα. Και ειδικά σε τέτοια θέματα όπως τα επίκαιρα που συζητάμε. Και μην παραμυθιάζεστε ότι όλα είναι αγώνας και πάμε και δώστου κτλ κτλ
Τώρα αν δε θέλετε να το δείτε, δικαίωμά σας.
Ίσως το δείτε μετά,στον έξω κόσμο, και κοπεί απότομα ο ρομαντισμός.


ΥΓ: Και η επαγωγή σου(άρα,άρα,άρα), είναι υπερβολικά απλοϊκή για να αντέξει σε κριτική ή συζήτηση. Μην υποτιμάς τον εαυτό σου, είμαι σίγουρος ότι μπορείς να καταλάβεις καλύτερα τι λέω. Ο τρόπος αντίδρασης αυτός, φέρνοντας "ακραία" και απλοϊκά αντιπαραδείγματα, δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικος.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/07, 16:39 από Costantine »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #399 στις: 26/02/07, 16:39 »
Ισως το ΠΑΣΟΚ βα εκμεταλευεται τις αναταραξεις, αυτο δεν σημαινει οτι τις υποκινει. Ειναι βαρυ να το συρεις αυτο σε καποιον. Ειναι σαν να του λες οτι δεν εχει βουληση, δεν ειναι ανθρωπος αλλα τον ελεγχουν. Αντιθετα εσυ ο οποιος δεχεσαι τα παντα και δεν αντιδρας (διοτι τοτε θα εισαι υποκινουμενος μια αντιπολιτευσης) και καθεσαι στον καναπε σου και κρινεις αυτους που βγαινουν στον δρομο εισαι ανθρωπος πνευματικα ανωτερος που κρινει και κατακρινει διοτι ειναι πιο δυσκολο να κατσεις να δεχτεις οτι σου πλασαρουν και να μην κανεις τιποτα για αυτο παρα να βγεις να αγωνιστεις για ενα δικαιωμα, οι αγωνες αλλωστε ειναι για τια αντιπολιτευσεις.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires