Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 92624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Σοφία δεν είναι τόσο απλό και απόλυτο το στα 4 καίγεσαι.
Σου λέει πως ύστερα από 3 χαμένες προσπάθειες -όχι όμως πάω να δω τα θέματα- μπορείς να ζητήσεις να εξεταστείς από τριμελή επιτροπή και μάλιστα χωρις τον καθηγητή του μαθήματος.
Που είναι το κακό σ αυτό?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Άντε για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια το καταλαβαίνω...άντε για τα δωρεάν συγγράματα και το άσυλο το καταλαβαίνω. Αυτό η διαμαρτυρία για την κατάργηση των αιωνίων φοιτητών δεν μπορώ να την καταλάβω. Δηλαδή το επιχείρημα είναι "είναι κεκτημένο δικαίωμά μας να μπορούμε να τελειώσουμε τη σχολή όποτε θέλουμε ρε φίλε, να διαβάζουμε μια φορά στα τρία χρόνια και να τρώμε και τη θέση κάποιου που περιμένει να μπει και έχει σκοπό να σπουδάσει σαν άνθρωπος";
Τα συγγράματα όντως μία φορά θα τα πάρει κάποιος αιώνιος φοιτητής, αλλά η θέση που θα καταλαμβάνει και θα πρέπει κάποιοι έστω και για λίγο να ασχοληθούν μαζί του και κάποιοι άλλοι (πληρώνοντας φόρους) να συμβάλλουν στα έξοδα για να την κρατάει είναι λίγο πράμα;
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Ρε συναδεφοι και συναγωνιστες...ΕΛΕΟΣ!!(για να δανειστω καποια επαναστατικα επιφωνηματα απο αλλο thread). Διαβαστε λιγο, ενημερωθειτε , μην δεχεστε οτι σας πασαρει ο καθενας. Σοφια αν εκανες τον κοπο να διαβασεις λιγο παραπανω( 2 ποστς) θα εβλεπες αυτο :http://www.ntua.gr/EEDIP/EGGRAFA/esyp_010506.pdf
Μεσα σ'αυτο λεει :
(Β) Η παράγραφος 8 του άρθρου 9 του Ν. 2083/1992 αντικαθίσταται ως εξής:
«8. (α) Μετά από τρεις αποτυχημένες εξετάσεις σε ένα μάθημα, ο φοιτητής, αν το
ζητήσει εγγράφως ένα μήνα τουλάχιστον πριν από την επόμενη εξεταστική
περίοδο, εξετάζεται κατά την περίοδο αυτή από τριμελή επιτροπή. Με την ίδια
αίτηση ο φοιτητής δικαιούται να ζητήσει την εξαίρεση του εξεταστή από την
τριμελή αυτή επιτροπή. Το τελευταίο αυτό αίτημα εξετάζεται από το Δ.Σ. ή τη
Γ.Σ. του Τμήματος, που λαμβάνει υπόψη τυχόν πρόσθετες προϋποθέσεις που
προβλέπονται στον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του Τμήματος.

(β) Ο φοιτητής δικαιούται, αν θεωρεί ότι αδικήθηκε, να έχει πρόσβαση στο
διορθωμένο γραπτό του. Η πρόσβαση στα γραπτά εξετάσεων γίνεται σύμφωνα με
πρόγραμμα που καταρτίζει ο διδάσκων μετά τη διόρθωση των γραπτών.»
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Τους είναι πιο εύκολο να τρώνε ό,τι τους ταίζουν οι κομματικές παρατάξεις απ το να ψάχνουν την αλήθεια.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
  Αρκετές σποντες ειπώθηκαν..
Να ξεκαθαρίσω οτι έλεγα οτι είμαι αντίθετη στη νοοτροπια καποιουν να μενουν 10 χρονια στη σχολή(μαλιστα χρησιμοποιησα και τη λεξη "γαιδαρος") και να τους πληρώνουν οι μπαμπάδες τους..Αλλα συχνά αντί να διαβάζετε αυτά που γράφουν οι άλλοι,διαβάζετε αυτά που θα θέλατε να έγραφαν,ωστε να έχετε να λέτε μετα..τεσπά
Επιπλεον να ξεκαθαρισω ότι φοιτήτρια ακόμα δεν είμαι(φετος τελείωσα) και ούτε σε κόμματα ανήκω και ούτε πρόκειται να ασχολήθω σοβαρά ..
  Γιαυτό για το οποίο έχω ξεκαθαρη γνώμη,αν και δεν ειμαι φοιτητρια ειναι η ιδρυση ιδιωτικών ΑΕΙ για τους λόγους που προανέφερα..Ο οποιοσδηποτε με τα λεφτά του,χωρις να κουράστει θα μπορει να πληρωνει για να μπει,να πληρώνει για να βγει και θα ειναι (κατα πασα πιθανοτητα) και ισοτιμα τα πτυχία..Αυτο δεν το θεωρώ δικαιο..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Εγώ προσωπικά δεν αναφερόμουν σε σένα αλλά σε όσους υποστηρίζουν τις καταλήψεις.

Δεύτερον όντας 5 χρόνια στην ΑΣΟΕΕ θα σου πω πολύ ειλικρινά ότι όσα έχω μάθει στη σχολή θα μου είναι παντελώς άχρηστα μετά.Αυτός που θα βγει ενδεχομένως από ένα ΙΕΚ όσο κι αν αυτό φαντάζει υπερβολή έχει μάθει πολυ πιο χρήσιμα πράγματα από μένα.
Έπειτα ακούγονται τρελά νούμερο που πραγματικά δεν ξέρω που τα έχουν ακούσει ή δει όσοι τα αναφέρουν.
Καταδικάζουμε κάτι χωρίς να το έχουμε δει και εξατάσει στη συνολική του διάσταση.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Καμια σποντα ρε συ, αναφερθηκα προσωπικα σε σενα για το σημειο που λες "στα 4 καιγεσαι" .Και σου παρουσιασα το κομματι του πλαισιου που αναφερεται στο συγκεκριμενο θεμα για να δεις οτι δεν ειναι ετσι. Δεν νομιζω οτι διαβαζω οτι θελω να διαβαζω για να εχω να σου απαντησω μετα.4 ποστς πανω ειναι το ποστ σου , δεν εχει νοημα να το κανω παραθεση. Και σε καμια περιπτωση δεν ειναι επι του προσωπικου η αντιπαραθεση.
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
(και θέλω απαντήσεις και όχι υπεκφυγές)

(1) Με ποιον τρόπο ένας αιώνιος φοιτητής τρώει την θέση σε έναν που θέλει να εισαχθεί στο Παν/μιο - ΤΕΙ?  ???

(2) Αυτά περι "γαιδάρων" και "χαραμοφάιδων" αιωνίων φοιτητών θα πας σε παρακαλώ να τα πεις (α) στο μεγαλύτερο κομμάτι των αιωνίων φοιτητών που δουλεύει για να σπουδάσει ή (β) σε φοιτητές -όπως το κοντινό παράδειγμα ενός συμφοιτητη μου- που παρατάν τη σχολή για κάποια χρόνια λόγω ατυχίας? (ο φίλος μου έχασε μάνα, πατέρα και αδερφή σε τροχαίο). Για πες τα εκεί, όχι εδώ εκ του ασφαλούς.  ???

(3) Είπαν πως απο Σεπτέμβρη θα πληρώνουμε τα πολυτελή βιβλία, ναι ή όχι? Θέλεις να τα πληρώνεις? Αντεχει η τσέπη σου? ???

(4) Που βαραίνει ο αιώνιος φοιτητής το κράτος και το Παν/μιο οικονομικά? ??? Παίρνει επιπλέον βιβλία? Οχι! Κάνει επιπλέον εργαστήρια? Οχι! Κοιτάτε μήπως το δέντρο και όχι το δάσος? Πχ: Το ΕΜΠ δεν έχει λεφτά για τα εργαστήρια αυτή τη στιγμή και έχουν περιοριστεί σε όλες τις σχολές. Απο τα 80 εργαστήρια του ΕΜΠ υπολειτουργούν τα περισσότερα (στους Πολ. Μηχανικούς που είμαι από τα 12 που έπρεπε να κάνουμε κάναμε 2(!!))! Φταίνε οι αιώνιοι? Μάλλον όχι, κάτι άλλο φταίει! Μηπως η υποχρηματοδότηση από το κράτος!? Μηπως υποχρηματοδοτούν το ΕΜΠ, για να τρέξει αυτό να βρει ιδιώτες χορηγούς? Δεν ξέρω, μαλλον ναι. Απλά να παραθέσω ένα στοιχείο, μιας και είμουν παρών στο Τμημα ψήφισης του φετινού προϋπολογισμού του ΕΜΠ στην αρχή της χρονιάς: το 1999 τα έσοδα του ΕΜΠ από το κράτος ήταν 5.000.000.000 δρχ (€14.000.000). Φέτος ψηφίστηκε προϋπολογισμός -για 8 σχολές και 80 εργαστήρια- €2.500.000. Ωχ... κάτι λείπει! Μάλλον οι αιώνιοι φταίνε!! ...... ??? ??? ??? ??? ???

Περιμένω απάντηση και στα τέσσερα ερωτήματα!
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
(και θέλω απαντήσεις και όχι υπεκφυγές)

(1) Με ποιον τρόπο ένας αιώνιος φοιτητής τρώει την θέση σε έναν που θέλει να εισαχθεί στο Παν/μιο - ΤΕΙ?  ???


Όταν κάθε χρόνο εισάγονται π.χ. σε μια σχολή ας πούμε 100 φοιτητές και υπάρχουν άλλοι 250 αιώνιοι και οι πρυτάνεις φωνάζουν στα κόμματα (τα οποία προεκλογικά σχεδόν ΠΑΝΤΑ αυξάνουν τους εισακτέους) ΜΗΝ ΑΥΞΑΝΕΤΕ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΜΕ (ούτε εκεί που ο ήλιος δεν φωτίζει). Αν δεν υπήρχαν οι αιώνιοι και ξέραμε ότι αυτοί που εισάγονται κάθε χρόνο θα βγουν σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ χρονικό διάστημα θέλουν δεν θέλουν  τότε θα ήταν δυνατή η αύξηση των εισακτέων χωρίς προβλήματα.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:
(και θέλω απαντήσεις και όχι υπεκφυγές)

Θα σου απαντήσω ευθέως και χωρίς υπεκφυγές ... αν μου πεις - ευθέως και χωρίς υπεκφυγές - από ποιόν περιμένεις απάντηση ...

(1) Με ποιον τρόπο ένας αιώνιος φοιτητής τρώει την θέση σε έναν που θέλει να εισαχθεί στο Παν/μιο - ΤΕΙ? 

Ο Πρύτανης λοιπόν που έχει στο τμήμα του 500 φοιτητές και 2500 αιώνιους γνωμοδοτεί στο Υπουργείο ότι η Σχολή Δεν έχει τις υποδομές για 3000 άτομα - εργαστήρια κλπ - προφανώς δεν μπορεί να ξεχωρίσει τους μεν απ' τους δε ...  Και βέβαια το Υπουργείο κρατάει σταθερές ή μειώνει τις θέσεις των εισακτέων ...
Είπες τίποτα ?   >:(

(2) Αυτά περι "γαιδάρων" και "χαραμοφάιδων" αιωνίων φοιτητών θα πας σε παρακαλώ να τα πεις (α) στο μεγαλύτερο κομμάτι των αιωνίων φοιτητών που δουλεύει για να σπουδάσει ή (β) σε φοιτητές -όπως το κοντινό παράδειγμα ενός συμφοιτητη μου- που παρατάν τη σχολή για κάποια χρόνια λόγω ατυχίας? (ο φίλος μου έχασε μάνα, πατέρα και αδερφή σε τροχαίο). Για πες τα εκεί, όχι εδώ εκ του ασφαλούς.  ???

Που το ξέρεις αυτό ? Υπάρχει κάποια στατιστική που το λέει ? Όλοι έχουμε περάσει από αυτό το κλίμα και ξέρουμε ... αλλά
Αυτά που μας λες ΔΕΝ ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ...   >:(

(3) Είπαν πως απο Σεπτέμβρη θα πληρώνουμε τα πολυτελή βιβλία, ναι ή όχι? Θέλεις να τα πληρώνεις? Αντεχει η τσέπη σου? ???

Τι είναι αυτό τώρα ? Κουτσομπολιό ? Ερώτηση επί προσωπικού ? .... Προσωπικά, το πιο ριζοσπαστικό μέτρο που μπορεί να παρθεί είναι η ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ των Πανεπιστημιακών Συγγραμμάτων ... Και η Αντικατάστασή τους από το Internet, και τις βιβλιοθήκες των Πανεπιστημίων ... αλλά βλέπεις τρώνε αρκετοί από αυτά, και προϋποθέτει και ΔΟΥΛΕΙΑ από τους φοιτητές ...

(4) Που βαραίνει ο αιώνιος φοιτητής το κράτος και το Παν/μιο οικονομικά? ??? 

ΣΤΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΤΟΥ   >:( >:( >:(

 ... και για να κοιτάμε και λίγο εκτός συντεχνίας  ...
Φίλτατοι Επαναστάτες έχετε αναρωτηθεί ποτέ
1. Γιατί τα "Καλύτερα" Πανεπιστημιακά Ιδρύματα είναι Ιδιωτικά ?
2. Γιατί μια μεγάλη ομάδα Ελλήνων Φοιτητών πηγαίνει για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό ?
και ποιός είναι ο Μέγιστος αριθμός των μαθημάτων στα Γερμανικά -Κρατικά- Πολυτεχνεία, που αν κοπείς σε διώχνουν απ τη σχολή ? .....
.
.
.
.
ΕΝΑ (1)

/nEwBiE  8)
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Στο σχέδιο νόμου που μάλλον κάποιοι επιμένουν να μη διαβάζουν αναφέρει ότι όσοι φέρουν αποδεικτικά ότι έχουν εργαστεί ένα έτος ή συντηρούν οικογένεια παίρνουν παράταση σπουδών.
Επιπλέον έχουν τη δυνατότητα να δηλώσουν διακοπή σπουδών που δεν προσμετράται στα χρόνια φοίτησης.

Το επιχείρημα δουλειά και υποχρεώσεις καταρίπτεται θαρρώ.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
@page
(και θέλω απαντήσεις και όχι υπεκφυγές)
Ποιον ειδες να κανει υπεκφυγες?

(1) Με ποιον τρόπο ένας αιώνιος φοιτητής τρώει την θέση σε έναν που θέλει να εισαχθεί στο Παν/μιο - ΤΕΙ?  :Huh
Αν και δεν ειδα να αναφερεται πουθενα εδω μεσα σαν επιχειρημα αυτο, Σου απαντησε ο king lui. Ποιος σου ειπε οτι μετα τα 5 χρονια δεν δικαιουσαι να κανεις εργαστηριο? Αν ηταν ετσι, θα εχανες το εργαστηριακο μαθημα, αρα δε θα μπορουσες να παρεις και πτυχιο. Η λυση βεβαια ειναι να σταματησει η υποχρηματοδοτηση των σχολων και των εργαστηριων ωστε να μπορουν να καλυπτουν τον αριθμο των φοιτητων που πρεπει, αλλα σκεψου οτι με την υπαρχουσα κατασταση οταν πχ ενα μαθημα εχει θεσεις για 150 φοιτητες στο εργαστηριο και υπαρχουν και αλλοι 150 μετα το 7ο ετος η κατασταση γινεται δυσκολη. Συνθηκες σαν και αυτες οδηγουν στο να μειςνονται η τουλαχιστον να μην αυξανονται οι θεσεις των εισακτεων.

(2) Αυτά περι "γαιδάρων" και "χαραμοφάιδων" αιωνίων φοιτητών θα πας σε παρακαλώ να τα πεις (α) στο μεγαλύτερο κομμάτι των αιωνίων φοιτητών που δουλεύει για να σπουδάσει ή (β) σε φοιτητές -όπως το κοντινό παράδειγμα ενός συμφοιτητη μου- που παρατάν τη σχολή για κάποια χρόνια λόγω ατυχίας? (ο φίλος μου έχασε μάνα, πατέρα και αδερφή σε τροχαίο). Για πες τα εκεί, όχι εδώ εκ του ασφαλούς.  :Huh

Αν και δεν μπορω να διαφωνησω με το "μεγαλυτερο κομματι" καθως δεν εχω στοιχεια(φανταζομαι για να το αναφερεις σαν παραδειγμα, εσυ θα εχεις, οποτε μπορεις ανετα να με πεισεις ανα πασα στιγμη ;) ), δε μου ειναι και τοασο ευκολο να το δεχτω.Αλλα και παλι, αν κοιταξεις στο πλαισιο λεει :
(Α) Στον Ν. 1268/1982 προστίθεται άρθρο 25α που έχει ως εξής:
«1. Ανώτατο χρονικό όριο φοίτησης στις προπτυχιακές σπουδές είναι ο ελάχιστος
αριθμός εξαμήνων που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου προσαυξανόμενος
κατά 50% ή, προκειμένου για εργαζόμενους φοιτητές ή για γονείς ανήλικων
τέκνων, διπλασιαζόμενος.
2. Εργαζόμενος θεωρείται ο φοιτητής που κατά τη διάρκεια των σπουδών του είχε,
αθροιστικά επί τουλάχιστον ένα έτος, πλήρη απασχόληση με ασφαλιστική κάλυψη
ή εάν πιστοποιείται με άλλο τρόπο η πλήρης απασχόληση, σε συνδυασμό με
δυσχερή οικονομική κατάσταση του φοιτητή, όπως προκύπτει από την ατομική και
οικογενειακή φορολογική δήλωση.
3. Ο φοιτητής έχει το δικαίωμα να διακόπτει, με έγγραφη δήλωσή του προς τη
γραμματεία του Τμήματος, τις σπουδές του για ένα έως τέσσερα το πολύ εξάμηνα,
συνεχόμενα ή μη, που δεν θα προσμετρώνται στον παραπάνω ανώτατο χρόνο
σπουδών.
4. Μετά την πάροδο του ανώτατου χρόνου σπουδών, ο φοιτητής θεωρείται
αυτοδικαίως απολέσας τη φοιτητική ιδιότητα. Συμμετοχή του σε εξετάσεις δεν
είναι πλέον δυνατή. Εξαίρεση επιτρέπεται μόνο σε περιπτώσεις ανωτέρας βίας και
με απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου του Τμήματος λαμβανόμενη με
πλειοψηφία 3/4 του συνόλου των μελών του.
5. Οι διατάξεις του άρθρου αυτού εφαρμόζονται για τους φοιτητές που θα
εγγράφονται σε Πανεπιστήμια από το ακαδημαϊκό έτος 2006-2007 και εφεξής.»
Οι περιπτωσεις αυτες καλυπτουν και τα 2 σου παραδειγμαα αν δεν κανω λαθος ;) Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να καλυφθουν και αλλες περιπτωσεις στις εξαιρεσεις αλλα δεν απαξιωνω την προταση a priori.

Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
3) Είπαν πως απο Σεπτέμβρη θα πληρώνουμε τα πολυτελή βιβλία, ναι ή όχι? Θέλεις να τα πληρώνεις? Αντεχει η τσέπη σου? Huh
Ποιος στα λεει αυτα ρε αγορι μου? Ποτε και ποιος το ειπε? Και απαντησεις του στυλ "Μου το ειπε η θεια του αδερφου της γιαγιας του περιπτερα της γειτονιας μας" δεν με καλυπτουν. Εγω αυτο που διαβαζω και αν το διαβαζεις καπως διαφορετικα, πες μου να το συζητησουμε ειναι το εξης
"Το παρόν σύστημα της διανομής ενός και μοναδικού συγγράμματος ανά μάθημα έχει
στηλιτευτεί ευρύτατα ως σπάταλο, αναχρονιστικό και περιοριστικό της διαδικασίας
ΕΣΥΠ Τελικό Πόρισμα
ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
28/04/2006 19
μάθησης. Το υπάρχον σύστημα, σε μεγάλο βαθμό, ευθύνεται για τη μονοπωλιακή
διανομή στους φοιτητές συχνά πρόχειρων και παρωχημένων συγγραμμάτων, σε
βάρος ποιοτικά καλύτερων εναλλακτικών. Σε αντικατάσταση του σημερινού
συστήματος μια λύση θα ήταν η οργάνωση και λειτουργία σύγχρονων
πανεπιστημιακών βιβλιοθηκών, ώστε να ικανοποιεί τις ανάγκες του κάθε φοιτητή σε
πανεπιστημιακά συγγράμματα. Τούτο προϋποθέτει τη συνεχή οικονομική
υποστήριξη των βιβλιοθηκών για την προμήθεια αρκετών τίτλων ανά μάθημα (και
μάλιστα σε πολλαπλά αντίτυπα, ανάλογα με το πλήθος των φοιτητών), καθώς και την
επέκταση και τον εκσυγχρονισμό των πανεπιστημιακών δικτύων υπολογιστών και
των ιστοσελίδων των Τμημάτων. Με τον τρόπο αυτό θα μπορούσε να αντικατασταθεί
η σημερινή δωρεάν διανομή συγγραμμάτων, βελτιούμενη πάντως από τώρα ως
προς τα παθολογικά της σημεία που τονίστηκαν παραπάνω."
Μιλαει για δανεισμο συγχρονων και ουσιαστικων συγγραματων απο τη βιβλιοθηκη της σχολης και οχι για αγορα. Τωρα, αν εσυ εισαι καλυμμενος με τις φωτοτυπημενες χειρογραφες σημειωσεις του καθε καθηγητη, παω πασο..

4) Που βαραίνει ο αιώνιος φοιτητής το κράτος και το Παν/μιο οικονομικά? Huh 
νομιζω οτι οι λογοι δεν ειναι (μονο) οικονομικοι .Δες εδω μια
"Η επ’ αόριστο φοίτηση έχει πολλές αρνητικές επιπτώσεις: απαξίωση γνώσεων,
χαλαρότητα σπουδών, μη ορθολογική ιεράρχηση μαθημάτων, αποδυνάμωση της
έννοιας και της συνοχής της πανεπιστημιακής κοινότητας, διατάραξη της
διαπροσωπικής σχέσης διδασκόντων και διδασκομένων, χωροταξικά προβλήματα."
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως ενω το θεμα των αιωνιων φοιτητων ειναι μια παγκοσμια πρωτοτυπια των ελληνικων πανεπιστημιων το εχουμε αναγει απο ενα μη διευθετημενο θεμα που μας βολευει σε ενα φοιτητικο "κεκτημενο".
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
An katalavoume pote pws h Ellada einai einai kateksoxhn Xrhmatizomeno Kratos tha katalavete oloi pou xolainei to systhma...
APla tha plhrwnoume na perasoume ta mathimata mhn xasoume th sxolh mas...Ayta pou koroideyame koinws...
Den einai logikh oti prepei na eksyxronistoume opws h Eyrwph...ekei epikratoun alla systhmata kai dysthxws ALLH morfwsh kai ALLH paideia...
Gia na ginoun ola ayta pou proteinei h Marieta prepei na allaksoun ta pragmata apo to Dhmotiko ki oxi twra...
Osoi epikroteite to Nomo - PLaisio, katalavainete tio tha symvei an perasei??????
Den einai ola aspro - mayro, twra ola einai mpaxalo ara prepei na ginoun ta parapanw...
Thelei metra apo Dhmotiko, pou dysthxws kamia kybernhsh sthn Ellada den einai ikanh na ta efarmosei...Ayta...

P.S An oi aiwnioi foithtes zmiwnoun to elliniko kratos (nai nai, aytous pou me to pou anevhkan sthn e3ousia thelan na allaksoun ta aytokinhta tous, bebaia, to Audi A6 to 2002 eixe paliwsei),
Tote proteinw na skotwsoume olous tous Syntaksiouxous...Aytoi ki an to barainoun... :o
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/06, 20:29 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
[off topic]ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ GREEKLISH >:([/off topic]
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
P.S An oi aiwnioi foithtes zmiwnoun to elliniko kratos (nai nai, aytous pou me to pou anevhkan sthn e3ousia thelan na allaksoun ta aytokinhta tous, bebaia, to Audi A6 to 2002 eixe paliwsei),
Tote proteinw na skotwsoume olous tous Syntaksiouxous...Aytoi ki an to barainoun... :o

Οι συνταξιούχοι δεν μπορούν να γίνουν νεότεροι και να ξαναδουλέψουν για να μην βαραίνουν το κράτος, οι φοιτητές όμως στις περισσότερες περιπτώσεις μπορούν (αν το θέλουν) να τελειώσουν τη σχολή στα προβλεπόμενα και κάποια ακόμη (αλλά όχι άπειρα) έτη.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ

Den einai ola aspro - mayro, twra ola einai mpaxalo ara prepei na ginoun ta parapanw...
Thelei metra apo Dhmotiko, pou dysthxws kamia kybernhsh sthn Ellada den einai ikanh na ta efarmosei...Ayta...

Οντως, δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο..Εσυ απαξιωνοντας το δεν πας στην μια ακρη? Προσωπικα, δεν συμφωνω με ολες τις θεσεις του πλαισιου και οπως ακριβως ειναι διατυπωμενο, αλλα θεωρω οτι ειναι μια καλη βαση για συζητηση πανω σε καποια θεματα που ειναι και σημαντικα και επικαιρα.Αλλα δεν αγωνιζομαστε για ανα αλλαξουμε αυτα που δεν μας αρεσουν και να προτεινουμε καποια καλυτερα μετρα για να τα αντικαταστησουμε...απλα, το καιμε...
P.S An oi aiwnioi foithtes zmiwnoun to elliniko kratos (nai nai, aytous pou me to pou anevhkan sthn e3ousia thelan na allaksoun ta aytokinhta tous, bebaia, to Audi A6 to 2002 eixe paliwsei),
Tote proteinw na skotwsoume olous tous Syntaksiouxous...Aytoi ki an to barainoun... :o

Ελληνικο κρατος δεν ειναι η εκαστοτε κυβερνηση, ειμαι εγω, εσυ, ολοι μας. Οποτε μη μιλας για audi και αλλα τετοια ομορφα..Ναι και ας συνεχισουμε μετα με τους πολυτεκνους , τους ασθενεις κλπ κλπ Επιχειρημα ηταν αυτο τωρα?
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/06, 20:42 από ilektrojohn »
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

stavros75

  • Επισκέπτης
Παίδες, εγώ νομίζω οτι η λύση είναι στα χέρια σας. Είστε τα καλύτερα μυαλά της Ελλάδος, εντοπίστε τα προβλήματα στο χώρο της παιδείας (τόσα χρόνια στα πανεπιστήμια) , οργανωθείτε, μαζέψτε τις προτάσεις σας, συζητήστε με τη πολιτική ηγεσία, και εγώ πιστεύω οτι κάτι καλό θα προκύψει...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
ilektrojohn δεν είναι επιχείρημα ουσίας...αποτελεί 'ομως ένα επιχείρημα θέλοντας να φανερώσει τα ανούσια επιχειρήματα της Κυβέρνησης...
Το ποιος αποτελεί την Κυβέρνηση,περί Audi και ιστορίες ξέρω πολύ καλά καί τί είναι καί τί λέω...
Δεν το πάω στην μια άκρη...
Έχω διαβάσει το νόμο πλαίσιο...είμαι φοιτητής και αρκετά έξυπνος για να καταλάβω ποια συμφέροντα θίγονται και ποια όχι και γιατί γίνονται όλα αυτά...
Όπως δήλωσα και παραπάνω...Να γίνουν μεταρρυθμίσεις....ξεκινώντας όιμως σε μεταρρυθμόισεις από κάτω προς τα πάνω κι όχι αντίστροφα...

Δεν βλέπω κανείς να μου απαντά στο "Ελλάδα = ΧΡηματιζόμενο Κράτος" κλπ κλπ με όλες τισ συνέπ[ειες...

ilektrojohn αυτό το επιχείρημα το βρίσκεις καλό???

Φιλικά πάντα γιατί σε τέτοια τοπικσ τσακώνεσαι για το τίποτα..:)
Have a nice night!

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
2. Εργαζόμενος θεωρείται ο φοιτητής που κατά τη διάρκεια των σπουδών του είχε,
αθροιστικά επί τουλάχιστον ένα έτος, πλήρη απασχόληση με ασφαλιστική κάλυψη
ή εάν πιστοποιείται με άλλο τρόπο η πλήρης απασχόληση, σε συνδυασμό με
δυσχερή οικονομική κατάσταση του φοιτητή, όπως προκύπτει από την ατομική και
οικογενειακή φορολογική δήλωση.

Ξέρετε πολλούς φοιτητές που δεν δουλεύουν μαυρα, αλλα με πλήρη και ασφαλισμένη δουλειά? ημαρτον! Ααα. και να ηρεμισουμε λιγο... συζητάμε! :)
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
@Mistral Εδω με πιανεις αδιαβαστο και απροετοιμαστο..Εξηγησε λιγο παραπανω αν θες το "χρηματιζομενο κρατος"...
@Page Κατσε.....Αντι δηλαδη να αντιδρασουμε που ως φοιτητες αναγκαζομαστε να δουλεψουμε ανασφαλιστοι για να εξασφαλισουμε μια καλυτερη ποιοτητα ζωης, αν οχι τα ως προς το ζειν, αντιδρουμε που δεν καλυπτει την περιπτωση αυτη το πλαισιο???Υπαρχει ποτε περιπτωση, νομοσχεδιο να περιεχει αρθρο που να καλυπτει - αναφερεται σε περιπτωσεις παρανομης εργασιας??Νομιζω οτι το "η εαν πιστιποιειται με αλλο τροπο η πληρης απασχοληση" καλυπτει και καποιες εστω "υποπτες" περιπτωσεις. Ετσι και αλλιως το θεμα ειναι η πιστοποιηση της εργασιας. Πως θα επρεπε να γινει αλλιως δηλαδη?Με υπευθυνη δηλωση του φοιτητη??
Στα υπολοιπα 4 ερωτηματα που εθεσες , δεν σχολιασες τιποτα.Να φανταστω οτι καλυφθηκες?
Φιλικά πάντα γιατί σε τέτοια τοπικσ τσακώνεσαι για το τίποτα..:)
Ααα. και να ηρεμισουμε λιγο... συζητάμε! :)
Το παρακαναμε λιγο με την ειρωνια , η αληθεια να λεγεται....Ειρηνη υμιν!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/06, 11:21 από ilektrojohn »
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
φιλε μου ilektrojohn απλά εννοώ με το "χρηματιζόμενο κράτος" το πολύ απλό...
Αν δώσεις τρεις φορές μάθημα και κοπείς περνάς από επιτροπή...και αν και τότε κοπείς έφυγες από τη σχολή...
άρα με αυτά και μ'αυτά θα φτάσουμε σε σημείο να πληρώνουμε για να περνάμε μαθήματα και να μην κοβόμαστε...ειδικά αν έχεις κοπεί 2 φορές...θα πληρώνεις για να την "γλιτώσεις"...είναι επόμενο δηλαδή...Ζούμε σε μια χώρα όπου όλοι τα παίρνουν από παντού...Οπότε δεν μπορείς να το αποφύγεις  ούτε και να κάνεις τέτοιες μεταρρυθμίσεις την στιγμή που ξέρεις τισ συνέπειες...όπως ειπα και πάλι...είμαι υπέρ των μεταρρυθμίσεων...αλλά από κάτω προς τα πάνω...
Για ποια αξιολόγηση καθηγητών μιλάμε λοιπόν?Μπορείς να τους αγγίξεις..Μπορείς να αγγίξεις τον Νεοδημοκράτη Καθηγητή Πανπιστημίου(σήμερα, τον πασόκο αύριο, κλπ κλπ)????
Όχι βέβαια...
Αυτά εννοώ και μην μου πείτε πως δεν είναι έτσι γιατί θα τρελαθούμε...
Αυτάαααααααααα.......
Τα λέμε φίλατοι συνομιλητές και συνοδοιπόροι!!!!:)
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Χμ , καλά...αλλά το άσυλο δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συνεχίσει να ισχύει?
Όταν νομοθετήθηκε , ήταν άλλες συνθήκες , άλλες εποχές.Που αλλού υπάρχει άσυλο?
Πως ακριβώς κινδυνεύει το φοιτητικό κίνημα από την κατάργησή του?
Ή καλύτερα ποιοί κινδυνεύουν να χάσουν τι , από την κατάργησή του?
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Τα βιβλία. Άλλο μεγάλο θέμα. Το πράγμα είναι απλό. Ο κάθε καθηγητής που θα αναλάβει να διδάξει ένα μάθημα θα πρέπει να υποχρεούται (εντός και όχι εξτρά ) των ακαδημαικών του καθηκόντων , στη συγγραφή βιβλίου.Άντε αν όχι ο καθηγητής , να το αναλαμβάνει το τμήμα. Ξέρετε τι ναταλαβέρι γίνεται από καθηγητές σε συνεργασία με εκδοτικούς οίκους για την επιλογή του βιβλίου? Όπου υπάρχει καλύτερη μίζα. Αυτό είναι το επικρατέστερο κριτήριο δυστυχώς . Έτσι προτείνονται τις περισσότερες φορές εντελώς ακατάλληλα βιβλία.
Ήμουν για 5 εξάμηνα έκτακτος εκπαιδευτικός ΤΕΙ και έβλεπα τι γινόταν.Το βιβλίο για τα μαθηματικά Ι ήταν επιοικώς απαράδεκτο.Είχε μια τεράστια σε έκταση ύλη , από την οποία δεν γινόταν ούτε το 1/4 αυτής.Επι πλέον ήταν τέτοια η απλότητα του μαθήματος , που άνετα σε χρόνο μηδέν έγραφα σημειώσεις στον υπολογιστή ακριβώς με αυτά που χρειαζότανε για το μάθημα και όχι άλλα αντί άλλων...Ποιός πλήρωνε αυτό το άχρηστο βιβλίο , αφού στην τελική κανένας σπουδαστής δεν το διάβαζε...
Σαφώς και τάσσομαι υπέρ την δωρεάν διανομής συγγραμμάτων , αλλά όχι όπως αυτή γίνεται σήμερα..
Μάλλον όχι μόνο σήμερα. Και σαν φοιτητής , 20 χρόνια πίσω , από όσα βιβλία είχα πάρει από το πανεπιστήμιο ζήτημα αν άξιζαν τα 4-5 από αυτά.Τι κάναμε λοιπόν? Ή δανειζόμασταν από την βιβλιοθήκη ή αγοράζαμε μόνοι μας από το εμπόριο.
Ποιά δωρεάν λοιπόν? Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μούφα από αυτό. Αν θέλετε να συνεχίσουν να σας δουλεύουν , διατηρείστε το σύστημα ως έχει ώστε να τα αρπάζουν οι επιτήδιοι...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
φιλε μου ilektrojohn απλά εννοώ με το "χρηματιζόμενο κράτος" το πολύ απλό...
Αν δώσεις τρεις φορές μάθημα και κοπείς περνάς από επιτροπή...και αν και τότε κοπείς έφυγες από τη σχολή...
άρα με αυτά και μ'αυτά θα φτάσουμε σε σημείο να πληρώνουμε για να περνάμε μαθήματα και να μην κοβόμαστε...ειδικά αν έχεις κοπεί 2 φορές...θα πληρώνεις για να την "γλιτώσεις"...είναι επόμενο δηλαδή...Ζούμε σε μια χώρα όπου όλοι τα παίρνουν από παντού...Οπότε δεν μπορείς να το αποφύγεις  ούτε και να κάνεις τέτοιες μεταρρυθμίσεις την στιγμή που ξέρεις τισ συνέπειες...όπως ειπα και πάλι...είμαι υπέρ των μεταρρυθμίσεων...αλλά από κάτω προς τα πάνω...
Για ποια αξιολόγηση καθηγητών μιλάμε λοιπόν?Μπορείς να τους αγγίξεις..Μπορείς να αγγίξεις τον Νεοδημοκράτη Καθηγητή Πανπιστημίου(σήμερα, τον πασόκο αύριο, κλπ κλπ)????
Όχι βέβαια...
Αυτά εννοώ και μην μου πείτε πως δεν είναι έτσι γιατί θα τρελαθούμε...
Αυτάαααααααααα.......
Τα λέμε φίλατοι συνομιλητές και συνοδοιπόροι!!!!:)
C ya!
Ρε συ, οπως το αντιλαμβανομαι εγω, η τριμελης επιτροπη θα ειναι ενα μετρο υπερ του φοιτητη για να παταξει την καθηγητικη αυθαιρεσια, και οχι τιμωρια του επειδη δεν περασε το μαθημα τις τρεις προηγουμενες φορες..Δε σου εχει τυχει να δεις στη σχολη σου καθηγητες που κοβουν αερα διορθωνοντας με την μεθοδο του "πεταγματος" ?Οτι μεινει πανω στο τραπεζι περναει, οτι πεσει κατω κοβεται..
Ακομα, δε λεει πουθενα για διαγραφη του φοιτητη μετα την ανεπιτυχη εξεταση απ'την τριμελη επιτροπη.
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6232 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires