Αποστολέας Θέμα: Καταργηση της (λεμε τωρα) δημοσιας και δωρεαν παιδειας  (Αναγνώστηκε 93070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #425 στις: 27/02/07, 21:01 »
King Lui το ξερω,το μετρο αυτο εκανε τα πραγματα χειροτερα-πολλα ΤΕΙ πηραν τον δρομο του αγυριστου--> λιγοτερες εναλλακτικες επιλογες "Δωρεαν" παιδειας.

Και σε τι βοηθαει η βαση του 10 που τοσο λατρευετε;

Μα δεν καταλαβαίνεις ότι επρόκειτο για ψευτοεπιλογές;;;
Δηλαδή εξήγησε μου ποιό το νόημα να σπουδάσει κάποιος ΤΕΙ αρχιτεκτονικής τοπίου στη Δράμα ή ΤΕΙ Ιχθυοκαλλιέργειας στο Μεσολόγγι, πέρα από το γεγονός της οικονομικής τόνωσης των περιοχών αυτών;
(που δεν είναι επιχείρημα κατά της βάσης του 10, απλά είναι ένα υπάρχον συν που τώρα αφαιρείται από την τοπική κοινωνία).
Τα ΤΕΙ αυτά δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Επίσης, πριν από 3-4 χρόνια, στη γερμανική-ιταλική φιλολογία (ΑΕΙ) στη Θεσ/κη, η βάση είχε αγγίξει το 4. Πες μου θα εμπιστευόσουν εσύ τα παιδιά σου να μάθουν ξένη γλώσσα σε απόφοιτους λυκείου με 4;;;
Γι' αυτό θεωρώ πως ΟΛΟΙ πρέπει να λαμβάνουν γενική παιδεία. Είτε θέλουν να γίνουν αρχιτέκτονες είτε υδραυλικοί.
Τώρα όπως αναφέρει ο isnogood υπάρχει η επιλογή της μη παρακολούθησης του λυκείου. Η άποψη του είναι απόλυτα σωστή κατ'εμέ.

The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #426 στις: 27/02/07, 21:28 »
Η βαση του 10 ειναι ενα κατα τα αλλα σωστο μετρο το οποιο ομως εφαρμοστηκε σε τελειως λαθος χρονικη περιοδο και κατω απο συνθηκες συμφεροντος. Προφανως θελανε να αφησουν 53% εξω απο σχολες... Γιατι μετα ολοι αυτοι πολυ ευκολα θα λεγανε ναι στα ιδιωτικ απανεπιστημια γιατι θα ηταν μια ευκαιρια να περασουν σε ενα πανεπιστημιο και να παρουν ενα χαρτι

Ενα χαρτι που τοσο πια ειναι αξιο ωστε οι περισσοτεροι πτυχιουχοι να ειναι ανεργοι. Αλλα ο ελληνας ειναι ακομα κολλημενος 30 χρονια πισω..
Ολοι θελουν πτυχιο πανεπιστημιου, ε οριστε σας δινουν ιδιωτικα να το παρετε το πτυχιο σας, να δω τι θα γινει. Λεφτα θα παρουν και δεν θα χασουν, στο κατω κατω οι περισσοτεροι ανεργοι ειναι πτυχιουχοι, ε κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορουν καν να ξεχρεωσουν το φοιτητικο τους δανειο.

Οι φτωχοι φτωχοτεροι και οι πλουσιοι πλουσιοτεροι, ετσι θα γινει
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #427 στις: 28/02/07, 10:11 »
Να σας πω ένα μυστικό;
Ο νόμος πλαίσιο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα περάσει στο τέλος. Αν όχι απ' αυτήν την κυβέρνηση, από την επόμενη (που, όπως όλα δείχνουν, θα είναι και πάλι κυβέρνηση ΝΔουλας).
Αυτός είναι ο χαρακτήρας του νεοφιλελεύθερου κράτους, το οποίο ευαγγελίζεται τόσο η πολιτική της ΝΔ, όσο κι αυτή του ΠΑΣΟΚ. Λιγότερο κράτος, λιγότερη παρέμβαση.
Όσο κι αν αντιδρούν κάποιες κοινωνικές ομάδες, απ' την στιγμή που η συντριπτική πλειοψηφία του εκλογικού σώματος νομιμοποιεί τις νεοφιλελεύθερες επιλογές και πολιτικές πρακτικές των δύο αυτών κομμάτων, καθώς και το καθεστώς του δικομματισμού,με συντριπτικά ποσοστά μάλιστα, οι νεοφιλελεύθερες αυτές πολιτικές του καπιταλιστικού ολοκληρωτισμού θα αποτελούν μια αναπόδραστη πολιτική πραγματικότητα.
Ακόμη κι αν οι φοιτητικές εξεγέρσεις δεν επιτρέψουν στην παρούσα κυβέρνηση να περάσει την αναθεώρηση του δημόσιου χαρακτήρα της εκπαίδευσης, το αποτέλεσμα των επικείμενων εκλογών θα "νομιμοποιήσει" αυτές τις κυβερνητικές επιλογές και θα αποτελέσει τεκμήριο για την επιβολή τους, ακόμη κι αν "χρειαστεί" να επιβληθούν με βίαιο κι αυταρχικό τρόπο, έτσι που να μην επιτραπεί σε μια μερίδα "αντιδραστικών" και "τεμπέληδων" να ακυρώνει τις αλλαγές που ο "λαός απαιτεί".
Ακούστε, ρε σεις, και σκεφτείτε το: στα βόδια φοράνε λαιμαριές και στα γαϊδούρια σαμάρια.

« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/07, 10:13 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #428 στις: 28/02/07, 10:24 »
Ο νόμος πλαίσιο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα περάσει στο τέλος.

Καιρός είναι να γίνει επιτέλους.
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #429 στις: 28/02/07, 11:34 »
Ο νόμος πλαίσιο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα περάσει στο τέλος.

Καιρός είναι να γίνει επιτέλους.
 ;)


 ;D

ΟΚ. Εντάξει.
Εγώ δε λέω πως κάποιος δεν έχει δικαίωμα να υποστηρίζει τον ιδιωτικό χαρακτήρα της εκπαίδευσης.
Άλλωστε, εδώ που τα λέμε, τέτοιος είναι ο χαρακτήρας της εκπαίδευσης και σήμερα.
Ένα τσουβάλι λεφτά θες, τελικά, για να σπουδάσεις ένα παιδί.
Και, προσωπικά, έχω τη γνώμη πως αν είναι να πετάξεις μια μικρή περιουσία απλώς για να πάρει το παιδί σου ένα κωλόχαρτο, καλύτερα να μη σπουδάσει καθόλου. Βεβαίως, υπάρχουν παιδιά που είναι, κυριολεκτικά, "φτιαγμένα" για τα γράμματα. Σ' αυτές τις περιπτώσεις ΟΚ. Δεν είναι δυνατόν να αποτρέψεις, ή να αποθαρρύνεις, κάποιον από την φυσική του κλίση. Αλλά, πολύ φοβάμαι, πως πάρα πολλά παιδιά μπαίνουν στα Πανεπιστήμια "σπρωχτά", για να ικανοποιήσουν τις ανικανοποίητες επιθυμίες και τα συμπλέγματα των γονιών τους.
9 φορές στις 10, αυτά τα παιδιά θα ταλαιπωρηθούν πολύ στη ζωή τους.
Θες να σου πω τι νομίζω εγώ πως πρέπει να γίνεται;
Θα πρέπει ο χαρακτήρας της μέσης εκπαίδευσης να αποσυνδεθεί τελείως από εκείνον της τριτοβάθμιας.
Θα πρέπει, δηλαδή, τα Γυμνάσια και τα Λύκεια να παρέχουν, κατ' αρχήν, ένα ελάχιστο, αλλά ικανό, επίπεδο γενικής μόρφωσης. Δεν είναι δυνατόν να τελειώνει κάποιος το Λύκειο (για να μη σου πω το Πανεπιστήμιο) και να μην ξέρει να γράφει τ' όνομά του (και αυτό δεν είναι υπερβολή). Θα πρέπει να υπάρχουν προαγωγικές εξετάσεις σε κάθε τάξη του Γυμνασίου και του Λυκείου. Αν πρέπει να μείνεις τρεις φορές στην ίδια τάξη για να μάθεις να γράφεις, λόγου χάρη, την Ελλάδα με δύο λάμδα, να μείνεις. Ανάμεσα στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο, θα πρέπει να υπάρχουν εισαγωγικές εξετάσεις. Αλλά επειδή η βασική εκπαίδευση πρέπει να είναι υποχρεωτική, όσα παιδιά δεν καταφέρνουν με την δεύτερη, ή με την τρίτη φορά να επιτύχουν στα Γενικά Λύκεια, τα οποία θα οδηγούν στα Πανεπιστήμια, θα πρέπει υποχρεωτικά να καλείται ο μαθητής να επιλέξει έναν κλάδο σε επαγγελματικά Λύκεια, στα οποία, όμως, θα διδάσκεται πραγματικά μια τέχνη, έτσι που, όταν αποφοιτά, να είναι ένας έτοιμος επαγγελματίας. Που σημαίνει, πέρα από τη θεωρία, πως τα παιδιά αυτά, των επαγγελματικών Λυκείων, καθ' όλη τη διάρκεια της μαθητείας τους θα έχουν κύκλους επαγγελματικής κατάρτισης, δηλαδή θα υπάρχουν εξάμηνα κατά τα οποία θα δουλεύουν στα επαγγέλματα που έχουν επιλέξει, ενώ τους εργοδότες θα τους επιλέγει το κράτος, το οποίο επιπροσθέτως θα καταβάλλει και το ημερομίσθιο της πρακτικής μαθητείας τους.
(Αυτό συμβαίνει ήδη για τα ΤΕΙ, αλλά κυρίως στις σχολές μαθητείας του ΟΑΕΔ. Όμως, έτσι όπως λειτουργεί σήμερα, είναι ένα μπάχαλο και δεν προσφέρει καμιά ουσιαστική πρακτική γνώση στους μαθητές).
Αυτό σημαίνει επίσης, πως κάποια τμήματα των ΤΕΙ θα πρέπει να καταργηθούν και να υπάρχει ουσιαστική επαγγελματική κατοχύρωση για τους αποφοίτους των τεχνικών Λυκείων.
Δεν είναι ανάγκη να αποφοιτήσει κάποιος από μια πανεπιστημιακή σχολή για να αποκτήσει κοινωνική κι επαγγελματική καταξίωση.
Σημασία έχει αυτό που κάνεις να το κάνεις καλά, μα, κυρίως, να το έχεις επιλέξει, να είσαι ευχαριστημένος απ' την εργασία σου και να μπορείς να ζεις αξιοπρεπώς απ' αυτήν.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/07, 11:38 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #430 στις: 28/02/07, 11:38 »
Iανέ ξέρεις τι έχει να γίνει αν ξαναμπούν προαγωγικές ή εισαγωγικές εξετάσεις σε γυμνάσια και λύκεια?
Θα ξεσηκωθούν οι μικροί γιατί προφανώς δε θέλουν έξτρα εξετάσεις και οι μεγάλοι για να μην κουράζονται τα βλαστάρια τους.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #431 στις: 28/02/07, 11:42 »
Iανέ ξέρεις τι έχει να γίνει αν ξαναμπούν προαγωγικές ή εισαγωγικές εξετάσεις σε γυμνάσια και λύκεια?
Θα ξεσηκωθούν οι μικροί γιατί προφανώς δε θέλουν έξτρα εξετάσεις και οι μεγάλοι για να μην κουράζονται τα βλαστάρια τους.
Το ξέρω.
Αλλά είναι απαραίτητο να διαπαιδαγωγείς τα παιδιά (και τους γονείς, μερικές φορές) κι ας φωνάζουν.
Στο κάτω κάτω, ρε συ, ορθογραφία μαθαίνει κάποιος στο Δημοτικό. Δεν είναι επιλογή, είναι υποχρέωση.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #432 στις: 28/02/07, 11:43 »
Eγώ συμφώνώ μαζί σου.Αντιμετωπίζω παιδιά που εχουν φτάσει Α ή Β γυμνασίου και δεν ξέρουν καν τα βασικά και καλούμαι εγώ να τους εμφυτεύσω στο κεφάλι βασικές γνώσεις Δημοτικού.
Κανείς όμως γονιός δε θα το δει έτσι.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #433 στις: 28/02/07, 11:59 »
Θα πρέπει ο χαρακτήρας της μέσης εκπαίδευσης να αποσυνδεθεί τελείως από εκείνον της τριτοβάθμιας.

Ναι, σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.
Δυστηχώς η πλειοψηφία των φοιτητών σήμερα σπουδάζει κάτι άλλο απο αυτό που είχε ως πρώτη επιλογή,εξαιτίας αυτού του λόγου.
(Ατάκα διδακτορικού φοιτητή πληροφορικής σε μια χαλαρή συζήτηση: "Τι να σου πω ρε φίλε, εγώ βιολόγος ήθελα να γίνω.. Πως βρέθηκα εδώ, ούτε που το κατάλαβα" ;D)

Τώρα για το πως θα γίνει αυτή η αποσύνδεση, υπάρχουν πολλοί τρόποι και πολλές απόψεις.
Το σίγουρο όμως είναι ότ πρέπει να γίνει. :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/07, 12:01 από Costantine »

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #434 στις: 28/02/07, 12:02 »
Επειδη θιξαμε το θεμα εκλογες..Φυσικα και θα βγει η ΝΔ,δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι αλλο..Νομιζω οτι ο κοσμος εχει καταλαβει πια οτι και το ΠΑΣΟΚ μονο να χαιδευει τα αυτια του λαου κανει και τιποτε αλλο..το θεμα ειναι οτι η ΝΔ φοβαται τις εκλογες οχι λογω ΠΑΣΟΚ.,αλλα λογω ΛΑΟΣ..
Και αυτο διοτι το ΛΑΟΣ εχει ανεβει παρα πολυ και το πιο πιθανο ειναι να μπει στη Βουλη τωρα..(αφου θυμαμαι στις προηγουμενες εκλογες,που ο ΣΥΝ με το ζορι μαζεψε 3 %  το ΛΑΟΣ ειχε μαζεψει αρκετα υψηλο ποσοστο)
επομεμως η ΝΔ,το κυβερνον κομα,δεν θα εχει τις 163 (δεν θυμαμαι ποσες ακριβως)εδρες που εχει τωρα..αφου το συνολο των εδρων θα μοιραζεται σε 4 κομματα (εφοσον ο ΣΥΝ ειναι στη Βουλη),αρα δεν θα εχει ως κυβερνηση την "δυνατοτητα" να περναει μονη της αναθεωρησεις και νομους..

βεβαια θα μου πειτε το ΛΑΟΣ θα λειτουργει ως δεξι χερι της ΝΔ...αυτο πιστευω και γω,αλλα απο την αλλη με δεδομενο οτι υπαρχει μεγαλη κοντρα μεταξυ τους,δεν ξερω τι παιχνιδια θα παιζονται!

Οσον αφορα στις γνωσεις που παρεχει το Λυκειο,και εγω πιστευω οτι ειναι μονομερεις και σε κατευθυνουν μονο στα πανεπιστημια,χωρις να σου παρεχουν μια γενικοτερη παιδεια η κουλτουρα,πραγμα που μας λειπει ,αλλα δεν μπορουμε να λεμε οτι δεν μαθαινουμε και τιποτα..τοσα χρονια,τ στο καλο,κατι μας εχει μεινει !


οσον αφορα στη μονομερεια θα παραθεσω ενα παραδειγμα...

  οταν επιλεγεις την τεχνολογικη κατευθυνση,πηζεις στο μαθηματικο και τη φυσικη,ενω δεν διαδσκεσαι φιλοσοφια και αρχαια..επομενως ακονιζεις το μυαλο σου,αλλα δεν καλλιεργεις το πνευμα σου..και για να γινει το δευτερο και να αποκτησεις μια αλλη παιδεια ως ατομο πρεπει η να εχεις το γονιο σου φιλολογο και να σου ανοιξει τα ματια,η να κατσεις να διαβασεις μονος σου..το τελευταιο δυστυχως δεν γινεται,και λογω της πιεσης των μαθηματων οσο ειμαστε στο λυκειο και λογω του οτι δεν εχουμε μαθει να διαβαζουμε για να μαθουμε,αλλα διαβαζουμε για να εξεταστουμε..
  αντιστοιχα ενα παιδι της θεωρητικης,γνωριζει φιλοσοφια και αρχαια,αλλα απο μαθηματικα και φυσικη δεν σκαμπαζει..και κακα τα ψεματα,τωρα που δινουμε και 6 μαθηματα λιγα παιδια της θεωρητικης επιλεγουν να δωσουν μαθηματικα γενικης και πολυ λιγοτερα φυσικη..φανταστειτε λοιπον ενα παιδι που σε ολη την τριτη λυκειου δεν ασχολειται καθολου με μαθηματικα και φυσικη..μπορει να ειμαι υπερβολικη,αλλα οπως και να το κανουμε,υπαρχει μια αδρανει στο μυαλο..


αυτη η κατασταση πιστευω οτι πρεπει να αλλαξει..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #435 στις: 28/02/07, 12:10 »
Eγώ έδωσα με το καινούργιο τότε σύστημα και εξετάστηκα σε 14 μαθήματα στη Β Λυκείου.Έμαθα από Αρχαία μέχρι Μαθηματικά όμως αν θυμάστε και τότε υπήρχαν πάρα πολλές αντιδράσεις.Τελικά δεν έχω καταλάβει τι θέλουμε.Να μαθαίνουμε περισσότερα με παραπάνω δουλειά ή ό,τι μας χρειάζεται για να εξυπηρετήσουμε τον αυτοσκοπό στις περισσότερες περιπτώσεις της εισαγωγής στο πανεπιστήμιο?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #436 στις: 28/02/07, 12:11 »
Σοφία,
δυστηχώς σήμερα το λύκειο λειτουργεί αποκλειστικά και μόνο ως το "μέσο" κάποιου να μπει σε μια όσο γίνεται καλύτερη σχολή (κατά τα κριτήριά του).
Διαβάζεις σχολαστικά τα απολύτως απαραίτητα με αποκλειστικό στόχο να γράψεις όσο μπορείς καλύτερα στις πανελλήνιες.
Δε σε ενδιαφέρει τπτ άλλο, γενικότερη μόρφωση,να καλλιεργήσεις το πνεύμα σου κτλ κτλ. Ψιλά γράμματα είναι αυτά.

Γι'αυτό είναι επιτακτική (κατ'εμέ τουλάχιστον) η αποσύνδεση που λέγαμε παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #437 στις: 28/02/07, 12:18 »
Eγώ συμφώνώ μαζί σου.Αντιμετωπίζω παιδιά που εχουν φτάσει Α ή Β γυμνασίου και δεν ξέρουν καν τα βασικά και καλούμαι εγώ να τους εμφυτεύσω στο κεφάλι βασικές γνώσεις Δημοτικού.
Κανείς όμως γονιός δε θα το δει έτσι.
Να σου πω τι κάνω εγώ με την κόρη μου, που πηγαίνει στην Δ' Δημοτικού.
Δεν την αφήνω σε χλωρό κλαρί!
Δε μ' ενδιαφέρει αν θα σπουδάσει, ή όχι, αλλά θα μάθει να γράφει και να μιλάει ελληνικά!
Είναι και δική της υποχρέωση και δική μου.
Κι επειδή πολλά τα έχω ξεχάσει κι εγώ, έχω πάρει μια Γραμματική (του Τριανταφυλλίδη) και μελετώ.
Κι άμα τα βιβλία της γράφουν κάτι μαλ***ες, του τύπου: "Παρακάλεση για βροχή" (λόγω τιμής, έτσι ακριβώς το γράφει), εγώ της λέω πως το σωστό είναι παράκληση, αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα πρέπει να γραφεί: "δέηση για βροχή". Εκείνη θα ξέρει το σωστό κι ας κάνει το κορόιδο στο σχολείο, για να μην προκαλέσουμε την "αυθεντία" του δασκάλου και να μην της κάνουνε καζούρα τ' άλλα παιδιά. Πάντως αυτή οφείλει να ξέρει το σωστό. Τέλος. Και στο σκέφτομαι και γράφω, τα γράφει πρώτα μόνη της και μετά τα διορθώνουμε μαζί. Όλα. Και την ορθογραφία, και την σύνταξη και την μορφή. Και θες να σου πω κάτι; Το παιδί ξέρει και γράφει κείμενα που δεν μπορούν να γράψουν παιδιά του Γυμνασίου (για να μη σου πω του Λυκείου). Θα μου πεις κόρη σου είναι και καμαρώνεις. Όχι. Το παλεύω. Δεν αφήνω τίποτα να πέσει κάτω. Κάθε εκφραστικό και συντακτικό της λάθος το εντοπίζω και της το υποδεικνύω. Όχι σαν παρατήρηση, όχι με αυστηρότητα. Το κάνουμε σαν παιχνίδι. Κι όταν με ρωτάει πώς γράφεται μια λέξη, της λέω ν' ανοίξει το λεξικό και να την ψάξει. Έτσι μαθαίνει να ερευνά και να ψάχνει, να μην είναι φυγόπονη, να μη δέχεται μασημένη τροφή κι επίσης, τις περισσότερες φορές, το μάτι της πέφτει και σε κάποιες άλλες λέξεις που τις μαθαίνει κι αυτές. Επιλέγω, επίσης, παιδικά βιβλία που τα διαβάζουμε κάθε βράδυ μαζί, για να εμπλουτίζεται το λεξιλόγιό της και ο τρόπος της έκφρασης. Πότε της διαβάζω εγώ και πότε μου διαβάζει αυτή. Θα μου πεις, πολύ "μικρό σπίτι στο λιβάδι" θυμίζουν όλα αυτά. Μπορεί. Αλλά εγώ πιστεύω στην ατομική ευθύνη, πέραν της συλλογικής, κι αισθάνομαι υποχρεωμένος να συνεισφέρω κι εγώ στη μόρφωσή της. Το ίδιο κάνω και με τα υπόλοιπα μαθήματά της, εκτός από...τα Θρησκευτικά, στα οποία την βοηθάει η γυναίκα μου (για ευνόητους λόγους)! ;D
Κοίτα τώρα. Αν, στην πορεία, διαπιστώσω πως το παιδί δεν έχει έφεση στα γράμματα (όχι ότι δεν είναι έξυπνο γιατί, σήμερα, όλα τα παιδιά είναι έξυπνα), τότε θα την κατευθύνω να επιλέξει εκπαίδευση επαγγελματική.
Ας γίνει μια καλή κομμώτρια, μια καλή μοδίστρα, ας μάθει να κάνει καλό μανικιούρ και πεντικιούρ.
Πάντως, όποιο επάγγελμα κι αν επιλέξει, θα ξέρει, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, να συμπληρώνει μια αίτηση και θα μπορεί να συζητά σαν πολιτισμένος και καλλιεργημένος άνθρωπος.
Άλλωστε, οι πιό ωραίες συζητήσεις γίνονται μέσα στα κουρεία και τα κομμωτήρια!  ;D 
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/07, 12:21 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #438 στις: 28/02/07, 12:21 »
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτό λέω εδώ και καιρό σε διάφορα θέματα, πως οι γονείς είναι οι πρώτοι που προσφέρουν διαπαιδαγώγηση στα παιδιά και όχι το σχολείο.Την πρώτη ευθύνη έχουν οι γονείς και το οικείο περιβάλλον και μετά όλοι οι άλλοι.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #439 στις: 28/02/07, 12:26 »
και εγω συμφωνω με το να σταματησει το λυκειο να λειτουργει ως μεσο για να μεπις στο πανεπιστημιο..αυτο ομως δεν μπορεις να το κανεις απο τη μια στιγμηστην αλλλη...πρεπει πρωτα να το αναβαθμισεις,ωσε να βγαινουν απο εκει ατομα ολοκληρωμενα και οχι στουρνοι..διοτι εχουμε φτασει σε σημειο,που το λυκειο δεν θεωρειται τιποτα,και το τελειωνουν ολοι.εγω δεν λεω να μην το τελειωνουν ολοι,να το τελειωνουν,αλλα να εχουν και γνωσεις..

φσλ
ηταν ομως εξουθενωτικο ε?
διοτι πχ τα θρησκευτικα τι θα σου χρειαστουν αν πας να σουδασεις μαθηματικο?αρα δεν σου χρειαζονται για την εισαγωγη σου στην τριτοβαθμια..σου χρειαζονται ωστοσο στην διαμορφωση σου ως ατομο..
και επειδη αν δεν δινεται πανελληνιως δεν προκειται να ασχοληθει κανεις μαζι του,ενω αν δινεται πανελληνιως ειναι ασκοπο και κουραστικο,λεμε οτι το λυκειο  πρεπει να αποκοπει απο την τριτοβαθμια εκπαιδευση!


ευτυχως εγω ανηκω σε αυτους που ειχαν μανα φιλολογο και μου ελεγε και 5 πραγματα παραπανω,αν και δεν ημουνα θεωρητικη..αυτη τη στιγμη γνωριζω αρκετα καλα αρχαια (ενω εχω να ασχοληθω στο σχολειο μαζι τους ουσιαστικα απο την πρωτη λυκειου) και ειναι και απο τα λιγα που δεν εχουν διαγραφει,οπως συμβαινει με πολλες αλλες "λυκειακες"γνωσεις!
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #440 στις: 28/02/07, 12:29 »
Σοφία όταν ήταν υποχρεωτικό διαβάζαμε και μάθαμε και πίστεψέ με δεν έπαθα τίποτα απ το διάβασμα.
Τώρα που δεν είναι δε διαβάζει κανείς τέτοια μαθήματα και λέμε πως δεν έχουμε πάρει τις αντίστοιχες γνώσεις.
Τελικά δεν έχω καταλάβει τι θέλουμε στην πραγματικότητα...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #441 στις: 28/02/07, 12:33 »
Καλα εννοειται οτι μεγαλη ευθυνη εχουν και οι γονεις..
το θεμα εινα οτι εχει αλλαηει η νοοτροπια μας ..καποτε εκτιμουσαμε τη γνωση,εκτιμουσαμε αυτον που κατειχε γνωσεις..τωρα εκτιμαμε το χρημα..αλλωστε ποιος εχει ισχυ?ο μορφωμενος η ο πλουσιος?εκτιμαμε  τον δασκαλο και τον καθηγητη του παιδιου μας η τον αλλο που εχει τα κονε και τα λεφτα?

Οι γονεις μας μεγαλωσαν με την αγραμματη τη  γιαγια να λεει "μαθε παιδι μου γραμματα,να γινεις καλυτερη απο εμενα,να γινεις ανθρωπος"
τωρα τα παιδια με τους μορφωμενους γονεις πως μεγαλωνουν?! σιγουρα οχι με τη....."συμβουλη" την παραπανω.
οταν πχ ο καθηγητης παει να βαλει σε σειρα το παιδι,και μετα ακουει κατσαδα απο τον γονιο,τι περιμενεις μετα απο το παιδι,που το προετοιμαζουν να παρει την επιχειρηση του μπαμπα..

μπορει να ειμαι καπως απολυτη,αλλα ατα τα πραγματα συμβαινουν..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #442 στις: 28/02/07, 12:35 »
σου ειπα τι θα βελτιωσει την κατασταση..
να ανεξαρτητοποιηθει το λυκειο απο την εισαγωγη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση...
αυτη για εμενα ειναι η μονη λυση

καλα ενταξει,σιγορα κανεις δεν παθαινει τιποτα απο το διαβασμα,αλλα ηταν εξουθενωτικο φανταζομαι να δινεις 14 μαθηματα πανελληνιως,κυριως ψυχικη ηταν η κουραση..αν θυμηθω πως ημουνα στις πανελληνιες στα 6 μαθηματα,πιστευω οτι αν ειχα και αλλα 8 θα ειχα λαλησει!! :P
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #443 στις: 28/02/07, 12:43 »
καλα ενταξει,σιγορα κανεις δεν παθαινει τιποτα απο το διαβασμα,αλλα ηταν εξουθενωτικο φανταζομαι να δινεις 14 μαθηματα πανελληνιως,κυριως ψυχικη ηταν η κουραση..αν θυμηθω πως ημουνα στις πανελληνιες στα 6 μαθηματα,πιστευω οτι αν ειχα και αλλα 8 θα ειχα λαλησει!! :P

<off-topic>
Εντάξει, η κουραση είναι πανω-κάτω ίδια νομίζω,τουλάχιστον από πλευράς κατανάλωσης χρόνου, γιατί αλλάζοντας ο αριθμός των μαθημάτων αλλάζει και ο βαθμός δυσκολίας. Αλλιώς ήταν τα θέματα με 14 μαθήματα,αλλιώς με 9,αλλιώς με 6 κ.ο.κ.
Και είναι λογικό αυτό βέβαια.
</off-topic>

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #444 στις: 28/02/07, 12:48 »
ναι..εχεις δικιο σε αυτο..
αλλαζει ο βαθμος δυσκολιας και η βαρυτητα μιας αποτυχιας..
πχ αλλη βαρυτητα εχει να μη γραψεις σε ενα μαθημα καλα οταν δινεις 6 και αλλη οταν δινεις 9
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #445 στις: 28/02/07, 13:46 »
Τότε επιστροφή στις δέσμες οεο!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #446 στις: 28/02/07, 15:00 »
Τότε επιστροφή στις δέσμες οεο!!!
Βασικα καταργηση των πανελληνιων και αποδεσμευση του σχολειου απο το πανεπιστημιο ειναι το ζητημα, οχι επιστροφη στις δεσμες.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτό λέω εδώ και καιρό σε διάφορα θέματα, πως οι γονείς είναι οι πρώτοι που προσφέρουν διαπαιδαγώγηση στα παιδιά και όχι το σχολείο.Την πρώτη ευθύνη έχουν οι γονείς και το οικείο περιβάλλον και μετά όλοι οι άλλοι.
Ναι αλλα οταν το σχολειο δεν μαθαινει σωστα πραγματα ο κακομοιρης ο γονιος που ειναι υδραυλικος πως πρεπει να ξερει το σωστο? Για να σου δωσω ενα παραδειγμα βιασμου του συντακτικου στο οποιο τσακωνομουν επι ωρες με την μανα μου ( η οποια να πω οτι ηταν καμια που δεν ξερει παει στο διαολο αλλα ξερει παρα πολλα και προσπαθει οσο μπορει να βοηξθησει τα αδερφια μου) προσεξε τωρα λογο:

Λεει το (απαισιο) βιβλιο γλωσσας της 6ης δημοτικου(ακου τι μαθαινουν στα κακομοιρα τα παιδακια τωρα 6η δημοτικου, τι να καταλαβουν μετα)

Διακριση αμεσου εμμεσου αντικειμενου.

Ορισμος(κρατησου θα ειναι βαρυ αυτο που θα ρθει):Το αμεσο αντικειμενο ειναι παντα σε αιτιατικη, το εμμεσο σε αιτιατικη και γενικη. Εαν και τα 2 αντικειμενα ειναι σε αιτιατικη τα ξεχωριζουμε ως εξης.Εμμεσο αντικειμενο ειναι αυτο το οποιο απανταει στην ερωτηση σε ποιον η ποιος και αμεσο αυτο στο οποιο απανταει στην ερωτηση τι.

Παραδειγμα:Ο Γιωργος κερασε τη Μαρια γλυφιτζουρι.

Γλυφιτζουρι αμεσο και Μαρια εμμεσο.

Μιλαμε οταν το ακουσα θελησα να πεσω απο το παραθυρο. ΠΡωτον για τα πραγματα τα οποια μαθαινουν σε ενα παιδι 6ης δημοτικου και δευτερον για την απαισια στειρα και λανθασμενη γνωση που τους προσφερουν.

Ο κακομοιρης λοιπον ο γονιος τι να σου πει? Εδω ο δασκαλος δεν ξερει να διδαξει το σωστο. Τι να πει και ο γονιος που μπορει να ειναι και ασπουδαχτος.

Αλλωστε μην ξεχνας οτι σε μια διαμαχη γονιου παιδιου για το αν κατι ειναι σωστο η λαθος απο αυτα που ειπε ο δασκαλος υπερισχυει για το παιδι παντοτε η αυθεντια του δασκαλου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #447 στις: 28/02/07, 16:45 »
Θα διαφωνήσω στο ποιον λαμβάνουν περισσότερο υπόψιν τα παιδιά αλλά πέρα απ αυτό Αρη δε μίλησα για φυσική και γραμματική μα για διαπαιδαγώγηση.Κοινωνική αγωγή.Να γίνουν τα παιδιά σωστοί άνθρωποι.Από το σημείο αυτό ξεκινούν όλα.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #448 στις: 28/02/07, 22:08 »
Ε αν το σπιτι δεν μπορει να δωσει σωστη παιδεια για λογους ανωτερης βιας (για παραδειγμα αλκοολικος γονιος, ελειψη γνωσεων,κ.α.) το σχολειο δεν οφειλει να μπορει τουλαχιστον εως εναν βαθμο αν οχι εξ ολοκληρου να τα διορθωσει αυτα? Δεν πρεπει ο καθηγητης να ειναι στο παιδι σαν δευτερος γονιος? Να εινια δηλαδη δασκαλος
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: τι θα γινει τελικα?
« Απάντηση #449 στις: 28/02/07, 23:43 »
Τότε επιστροφή στις δέσμες οεο!!!
Βασικα καταργηση των πανελληνιων και αποδεσμευση του σχολειου απο το πανεπιστημιο ειναι το ζητημα, οχι επιστροφη στις δεσμες.

Αφού, τα έχετε σκεφτεί όλα, για πείτε και πως θα γίνεται η εισαγωγή στα πανεπιστήμια...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 15:51
από Blue Wizard
16 Απαντήσεις
6274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/08, 13:44
από Giorgos K.
0 Απαντήσεις
2039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/09, 00:12
από Utapes
2 Απαντήσεις
2524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 01:09
από Utapes
4 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 01:10
από Wise_One
3 Απαντήσεις
3935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/13, 21:22
από Vaiking
8 Απαντήσεις
5624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 23:33
από kbasilis
0 Απαντήσεις
14385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 19:50
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
2908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/14, 21:44
από ΠΟΙΟΣ
6 Απαντήσεις
8850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/18, 14:28
από Andrew Wires