Σελίδες:
  • #1 από modfori στις 13 Jan 2015
  • την καλησπέρα μου,
    έχοντας κλείσει 1,5 χρόνο με τον αγαπητό jet city (τον οποίο δεν αποχωρίζομαι) σκέφτομαι να εμπλουτίσω τον εξοπλισμό μου και με πιο αμερικάνικο ήχο.

    τι ζητάω :
    american vintage προσανατολισμό (για blues και rock)  - νομίζω σε αυτά τα watt οι 6v6 είναι μονόδρομος
    χαμηλό κόστος - μέχρι 200 ευρώ δυστυχώς εκτός και αν πουλήσω μία κιθάρα σύντομα και το φτάσω στα 300
    λίγα βαττ - ώστε να μπορώ να τον απολαμβάνω στο σπίτι
    speaker connection -  να μπορώ να τον συνδέω με την καμπίνα μου (jca24s) - οπότε δε με πειράζει αν είναι κεφάλι,αν και θα 'θελα να τον παίρνω παραμάσχαλα και να jammaρω με φίλους όπου δεν υπάρχει καμπίνα.
    2 κανάλια ή τουλάχιστον volume και gain ξεχωριστά ώστε να μπορώ να τον γκαζώνω χωρίς να μείνω κουφό(τερο)ς.
    διαθεσιμότητα σε αθηναϊκό κατάστημα θα ήταν στα υπέρ (ή να μπορώ να τον βρω σε αγγελία) ώστε να μπορέσω να τον δοκιμάσω
    λούπα για να συνδέω πεταλιέρα και κανα delay χωρίς όμως να είναι απαγορευτική η απουσία της . αν με ικανοποιεί πλήρως ο ήχος του ενισχυτή δε με πολυνοιάζουν τα εφφέ

    απ'όσα έχω ακούσει σε βίντεα και δείγματα μ'αρέσουν πολύ οι  Laney Cub 10 και VHT special 6 ultra head με τον πρώτο να έχει πολύ γλυκό και πλούσιο (ισως οι 2 6v6 έναντι μιας?) ήχο , να είναι διαθέσιμος στην Ελλάδα ενώ ο 2ος να έχει περισσότερα ρυθμιστικά (depth  control , high/low power switch) , effects loop , attenuator (πολύ σημαντικό) και boost αλλα να μην πωλείται στην Ελλάδα πουθενά
    χμμ. :eee

    τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας παρακαλώ

    ps: ιδανικά θα ήταν να ερχόντουσαν κάτοχοι αυτών (μετα των ενισχυτών τους βεβαίως βεβαιως) στη χειμερινή gasοσυνάντηση
  • #2 από tech21man στις 13 Jan 2015
  • To να χρησιμοποιει 6v6 απο μονο του δε σημαινει τιποτα για να πω την αληθεια. Για δες τον randall 5 μονο αμερικαν vintage δεν ειναι...Ο προενισχυτης ειναι απιστευτα σημαντικος σε αυτο. Επισης δες boogie, vox, jet city, εντελως διαφορετικα παροτι χρησιμοποιουν el84.


    Αν θελεις κατι να κανει offset τον jet city, δες τον egnater tweaker η κανενα boogie studio .22+. Η f-30.
  • #3 από Μητσάκος στις 13 Jan 2015
  • Mε κάποιο καλό σχετικό πετάλι στον Jet City το αποκλείεις να καλυφθείς; Το λέω γιατί στα χρήματα αυτά μπορείς να βρεις πολλά τρομερά πετάλια OD/Distortion και μικρή γκάμα ενισχυτών...
  • #4 από modfori στις 13 Jan 2015
  • Αν θελεις κατι να κανει offset τον jet city, δες τον egnater tweaker η κανενα boogie studio .22+. Η f-30.

    δυστυχώς ο  jet city δεν είναι και ο πιο ευέλικτος του κόσμου
    δεν έχω σκοπό να βρω κάτι αλλο για να τον αντικαταστήσω , απλώς θέλω να έχω και κάτι διαφορετικό.
    οποιοσδήποτε ενισχυτής φέρει το όνομα mesa ξεφεύγει κατά πολύ απο το budget μου, ακόμα και μεταχειρισμένος.
    ο egnater μεταχειρισμένος έρχεται πιο κοντά αλλά δύσκολα να τον πετύχω πουθενά.

    Mε κάποιο καλό σχετικό πετάλι στον Jet City το αποκλείεις να καλυφθείς; Το λέω γιατί στα χρήματα αυτά μπορείς να βρεις πολλά τρομερά πετάλια OD/Distortion και μικρή γκάμα ενισχυτών...

    δεν το αποκλείω ...αν έχεις κάτι συγκεκριμένο να προτείνεις
    φοβάμαι όμως οτιδήποτε περνάει μέσα απο την προενίσχυση του jc θα αποκτάει και χαρακτηριστικά της χροιάς του

    τελευταία παρατηρώ πως υπάρχουν στιγμές που κατεβάζω σχεδόν τελείως τα μεσαία για να έρθει ο ήχος σ'αυτο που θέλω εκείνη τη στιγμή

    ευχαριστώ για τις απαντήσεις
  • #5 από sfanfan στις 13 Jan 2015
  • Γνώμη μου αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα Fulltone OCD στο καθαρό του ενισχυτή σου. Το πιο ευέλικτο drive που έχω παίξει και το μόνο που χρησιμοποιώ. Ρίξε ένα άκουσμα άμα το πετύχεις ;)
  • #6 από Μητσάκος στις 13 Jan 2015
  • http://www.thomann.de/gr/tech_21_sansamp_gt2.htm

    To παραπάνω σκεφτόμουν. Το έχω δοκιμάσει, μάλιστα το σκότωνε γνωστός μου για 50 ευρώ (!!!) και δεν είχα μία εκείνη την περίοδο, οπότε το άφησα (μόλις είχα πάρει το X3 Live). Έπρεπε να είχα δανειστεί από κάπου! Super πετάλι, δίνει πολλούς και καλούς ήχους και μπορείς να το βάλεις στην fx loop για να κάνεις bypass την προενίσχυση.

    Ή κάτι στη λογική των ΑΜΤ Legend series, απλά όχι high gain, που δεν ξέρω αν υπάρχουν και σε τι ποικιλία.
  • #7 από modfori στις 13 Jan 2015
  • γενικά εχω την αίσθηση πως ό,τι βάζω στον ενισχυτή είτε πετάλι μπροστά , είτε πετάλι/πεταλιέρα στο λουπ μπαρσταδευει το χαρακτήρα του ενισχυτή και "κλέβει" απο την απόκρισή του.
    είχα κάποια στιγμή το joyo ac-15 . το έβαζα στο λουπ και ναι μεν έδινε χαρακτήρα vox στον ήχο αλλά ένιωθα ότι δεν ακούει τόσο στο παίξιμό μου όσο ο ίδιος ο ενισχυτής.
    τα τελευταία 2 χρόνια , που ξαναέπιασα να παίζω συστηματικά  , έχουν περάσει 3 πεταλιέρες και πολλά πετάλια απο τα χέρια μου (ας είναι καλά οι αγγελίες) και στο τέλος κατέληγα να παίζω καρφί και με το λουπ άδειο.
  • #8 από zeoy στις 13 Jan 2015
  • Με βάση το γεγονός ότι ξεκινάς μιλώντας για american vintage και blues/rock θα σου πρότεινα να αφήσεις έξω τη loop, preamp gain, multi fx units και να πας σε μια καλή βάση, ένα holy grail reverb και ένα ποιοτικό overdrive. Τα παραπάνω φυσικά με γνώμονα και το budget που αναφέρεις. Μην κρίνεις τα πετάλια με το πώς τα άκουγες στο jet city. Δεν είναι για τέτοια χρήση αυτός ο ενισχυτής.


    Πρώτη μου πρόταση θα ήταν ο μικρός/φτηνός και καταπληκτικός VHT Special 6 (όχι ο Ultra).
    Κι ο Ultra βέβαια πολύ καλά ακούγεται εδώ:





    κι εδώ





    Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τον Laney Cub 12R αλλά πάει πιο πάνω σε λεφτα.
  • #9 από Απόλλων στις 14 Jan 2015
  • Από προσωπική εμπειρία, κι εγώ κάτι σε VHT θα σού πρότεινα. Τον Special 6 Ultra σε κεφαλή μπορείς να τον βρεις στον Thomann για 199 Ευρώ. Σε αυτά τα λεφτά νομίζω ότι είναι η καλύτερη (αν όχι η μόνη) λύση για τον ήχο που ψάχνεις. Και το γεγονός ότι δέχεται και άλλες τελικές εκτός από 6V6 σού δίνει ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία.

    Tον Laney από την άλλη πλευρά δεν θα τον έβαζα ως πιθανή επιλογή. Ούτε 6V6 λάμπα έχει, ούτε τον ήχο που θέλεις μπορεί να σού δώσει. Πιο κοντά κατά τη γνώμη μου, αν και με τον δικό του ιδιαίτερο χαρακτήρα, έρχεται ο PRS SE20H, αλλά στα 329 Ευρώ από τον Thomann είναι λίγο έξω από το ανώτερο όριο του προϋπολογισμού σου. Το ίδιο ισχύει και για τον Tweaker, που επίσης είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση αν τον πετύχεις πουθενά.
  • #10 από kkmspm (φλουτσ) στις 14 Jan 2015
  • Αντιλαμβάνομαι ότι σε έχει κακομάθει ο jet city αλλά τέτοιας ποιότητας ενισχυτή σε αυτο το budget δύσκολα βρίσκεις. Μάλλον ο VHT είναι μονόδρομος...
  • #11 από modfori στις 14 Jan 2015
  • να πας σε μια καλή βάση, ένα holy grail reverb και ένα ποιοτικό overdrive

    θα συμφωνήσω .
    το holy grail είχε περάσει δανεικό απο τα χέρια μου όταν είχα τον little giant. μ'άρεσε αρκετά.
    όσο αφορά το overdrive έχω φτιάξει το okko diablo αλλά είμαι στην αναμονή (εδώ και ένα μήνα) των τρανζίστορ του .

    Πρώτη μου πρόταση θα ήταν ο μικρός/φτηνός και καταπληκτικός VHT Special 6 (όχι ο Ultra).

    τον προτείνεις έναντι του ultra λόγω του οικονομικού?
    αν ναι , υπάρχει η ultra κεφαλή.
    το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να τον δοκιμάσω απο κοντά

    Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει και για τον Laney Cub 12R αλλά πάει πιο πάνω σε λεφτα.

    απ'όσα εχω διαβάσει είναι διαφορετικής φιλοσοφίας σε σχέση με τον 8άρη και το 10άρη.
    ο 10άρης δεν υπάρχει πουθενά στα μαγαζιά διαθέσιμος , παντού κατόπιν παραγγελίας

    γουρούνι στο σακί θα πάρω μου φαίνεται ;D

    Tον Laney από την άλλη πλευρά δεν θα τον έβαζα ως πιθανή επιλογή. Ούτε 6V6 λάμπα έχει, ούτε τον ήχο που θέλεις μπορεί να σού δώσει.

    ο 12άρης όντως είναι με el84 και διαφορετικός απο τον 10άρη (κ τον 8άρη) που μ'αρεσει πολύ απο όσα άκουσα

    Πιο κοντά κατά τη γνώμη μου, αν και με τον δικό του ιδιαίτερο χαρακτήρα, έρχεται ο PRS SE20H, αλλά στα 329 Ευρώ από τον Thomann είναι λίγο έξω από το ανώτερο όριο του προϋπολογισμού σου. Το ίδιο ισχύει και για τον Tweaker, που επίσης είναι ενδιαφέρουσα περίπτωση αν τον πετύχεις πουθενά.

    ο prs φαίνεται όντως ενδιαφέρουσα περίπτωση αλλά εκτός απο τα χρήματα ξεφεύγει και σε ισχύ


    σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας
     
  • #12 από zeoy στις 14 Jan 2015

  • Πρώτη μου πρόταση θα ήταν ο μικρός/φτηνός και καταπληκτικός VHT Special 6 (όχι ο Ultra).


    τον προτείνεις έναντι του ultra λόγω του οικονομικού?
    αν ναι , υπάρχει η ultra κεφαλή.
    το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να τον δοκιμάσω απο κοντά




    Τον προτείνω γιατί:
    α) είναι πιο απλό κύκλωμα (άρα και πιο αξιόπιστο και πιθανόν ηχητικά πιο άμεσο. Αφού πιάνουν και τα χεράκια σου θα τον φέρεις εκεί ακριβώς που θες αν δε σ'αρέσει το voicing του)
    β) είναι πιο κοντά σαν κύκλωμα σε κλασικό Fender (κάποιο Champ αν θυμάμαι καλά)
    γ) πρέπει να είναι πιο ελαφρύ/μικρό
    δ) υπάρχουν άπειρα mods για τον συγκεκριμένο (http://www.tdpri.com/forum/shock-brothers-diy-amps/207986-vht-special-6-mod-thread.html)
    ε) σου δίνει ένα καθαρό (ή λίγο σπασμένο) και προσθέτεις boost/overdrive/distortion κατά βούληση (οπότε δεν έχει νόημα το fx loop)
    στ) είναι πιο φτηνό


    Αν πάλι θέλεις και το preamp distortion και power scaling πας για ultra. Το fx loop με delays και τα σχετικά δεν θα παίζει καλά εξ'ορισμού αν το δουλέψεις με power amp distortion - εγώ που έχω το 12/20RT δεν έχω δοκιμάσει καν το loop και σε όλους τους άλλους μου ενισχυτές που είχαν master volume, άρα και preamp drive, το θεωρούσα και ήταν απολύτως απαραίτητο για delay/reverb κλπ. Σκέψου πως ό,τι έχουμε ακούσει ως blues ή κλασικό rock έχει παιχτεί σε ενισχυτές χωρίς loop κατά 99%. Αναγνωρίζω βέβαια τη χρησιμότητα του αν θέλεις να δουλέψεις με τον τελικό και μόνο (πχ δίνοντας του σήμα από multi fx units ή πετάλια τύπου Tech 21 character series κλπ).


    Με το Okko Diablo πάνω στο μικρό θα είσαι αρχοντόπουλο ;D


    Με τη κιθάρα/κιθάρες παίζεις; Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι ο μικρός προτιμάει παραδοσιακούς single coil μαγνήτες.
  • #13 από Απόλλων στις 14 Jan 2015
  • τον προτείνεις έναντι του ultra λόγω του οικονομικού? αν ναι , υπάρχει η ultra κεφαλή.
    το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να τον δοκιμάσω απο κοντά

    Eγώ τουλάχιστον προτίμησα τον απλό Special 6 έναντι του Ultra γιατί το distortion που δίνει το ultra κανάλι δεν μού άρεσε ιδιαίτερα. Προτιμούσα να έχω το καθαρό κανάλι και να παίρνω την παραμόρφωση που θέλω από πετάλια. Βέβαια ο Ultra έχει και άλλα πλεονεκτήματα όπως το FX loop και τα επιπλέον ρυθμιστικά για depth και texture. Αν πιστεύεις ότι αυτά θα σού είναι χρήσιμα, τότε να τον προτιμήσεις, ειδικά από τη στιγμή που ο απλός Special 6 είναι αυτή τη στιγμή διαθέσιμος στον Thomann μόνο σε combo και όχι σε κεφαλή. Αυτά όμως που ανέφερε ο zeoy σίγουρα ισχύουν, ο Special 6 είναι σαφώς πιο μικρός και πιο ελαφρύς, με πολύ απλούστερο κύκλωμα που είναι πιο πιστό στους παραδοσιακούς Fender. Kαι από την προσωπική μου εμπειρία, όλοι αυτοί οι ενισχυτές (όχι μόνο οι VHT αλλά και άλλοι παρόμοιοι) παίζουν καλύτερα με μονούς μαγνήτες απ' ό,τι με humbuckers

    Tον Laney από την άλλη πλευρά δεν θα τον έβαζα ως πιθανή επιλογή. Ούτε 6V6 λάμπα έχει, ούτε τον ήχο που θέλεις μπορεί να σού δώσει.

    ο 12άρης όντως είναι με el84 και διαφορετικός απο τον 10άρη (κ τον 8άρη) που μ'αρεσει πολύ απο όσα άκουσα[/quote]

    Ναι έχεις δίκιο, δικό μου λάθος. Υπέθεσα ότι μιλάς για κεφαλή και όσα έγραψα παραπάνω αφορούν τον Laney Cub Ηead. Αν θέλεις ένα από τα μικρότερα μοντέλα Cub10 ή Cub8 που έχουν 6V6 τελικές, τότε πάμε σε combo. Κι αυτοί είναι μέσα στον προϋπολογισμό σου.
  • #14 από modfori στις 14 Jan 2015
  • σας ευχαριστώ όλους , διάβασα όλα όσα γράψατε με προσοχή.

    για τους VHT λόγω της ύπαρξης attenuator κυρίως στον ultra τείνω περισσότερο προς ultra κεφάλι και αφού η διαφορά στην τιμή με το απλο (non-ultra) combo είναι πολύ μικρή.

    θα περιμένω μήπως εμφανιστεί κάποιος εξ αυτών σε αγγελίες ή κάποιον καλοθελητή κάτοχο να με προσκαλέσει για ακρόαση

    έχω 4 ηλεκτρικές , οι 3 είναι στρατ (μία sx με τους πολύ low output μαμίσιους μαγνήτες , μία squire standard με city limits και μία olp mm4 silhouette) και η άλλη είναι μία LP michael kelly patriot custom η οποία φοράει διπλούς rockfield
  • #15 από zeoy στις 14 Jan 2015
  • σας ευχαριστώ όλους , διάβασα όλα όσα γράψατε με προσοχή.

    για τους VHT λόγω της ύπαρξης attenuator κυρίως στον ultra τείνω περισσότερο προς ultra κεφάλι και αφού η διαφορά στην τιμή με το απλο (non-ultra) combo είναι πολύ μικρή.

    θα περιμένω μήπως εμφανιστεί κάποιος εξ αυτών σε αγγελίες ή κάποιον καλοθελητή κάτοχο να με προσκαλέσει για ακρόαση

    έχω 4 ηλεκτρικές , οι 3 είναι στρατ (μία sx με τους πολύ low output μαμίσιους μαγνήτες , μία squire standard με city limits και μία olp mm4 silhouette) και η άλλη είναι μία LP michael kelly patriot custom η οποία φοράει διπλούς rockfield


    Μια χαρά σε βρίσκω (και από κιθάρες). Οι rockfield δεν είναι συμπαθέστατοι; Τους έχω κι εγώ σε μια δικιά μου και τους θεωρώ πολύ τίμιους.
  • #16 από modfori στις 14 Jan 2015
  • σας ευχαριστώ όλους , διάβασα όλα όσα γράψατε με προσοχή.

    για τους VHT λόγω της ύπαρξης attenuator κυρίως στον ultra τείνω περισσότερο προς ultra κεφάλι και αφού η διαφορά στην τιμή με το απλο (non-ultra) combo είναι πολύ μικρή.

    θα περιμένω μήπως εμφανιστεί κάποιος εξ αυτών σε αγγελίες ή κάποιον καλοθελητή κάτοχο να με προσκαλέσει για ακρόαση

    έχω 4 ηλεκτρικές , οι 3 είναι στρατ (μία sx με τους πολύ low output μαμίσιους μαγνήτες , μία squire standard με city limits και μία olp mm4 silhouette) και η άλλη είναι μία LP michael kelly patriot custom η οποία φοράει διπλούς rockfield


    Μια χαρά σε βρίσκω (και από κιθάρες). Οι rockfield δεν είναι συμπαθέστατοι; Τους έχω κι εγώ σε μια δικιά μου και τους θεωρώ πολύ τίμιους.
    rockfield φοράει απ'τη μάνα της η m.kelly. Τους ερωτεύτηκα με το που τους άκουσα στον κουρμπή  . τιμιότατοι όπως και στο σύνολό της η patriot custom. 330 λίρες (μαζί με μεταφορικά)μου είχε στοιχίσει αν θυμάμαι καλά . αν και λίγο βαριά θα τη φέρω στη gasοσυνάντηση για όποιον ενδιαφέρεται να τη δοκιμάσει  ;)
  • #17 από modfori στις 15 Jan 2015
  • θα'θελα και καμια άποψη για τον cub 10
  • #18 από Kosthrash στις 15 Jan 2015
  • Φίλε Modfori θα σου πρότεινα να δεις και τον Bugera G5 Infinium (αν και είναι λίγο πιο πάνω από τα 200 ευρω...) χωρίς να ξέρω αν εμπίπτει στα γούστα σου, είναι πιστεύω πολύ ευέλικτος ηχητικά και σίγουρα θα βρεις μια ρύθμιση που θα σ'αρεσ'  ;D

    http://www.thomann.de/gr/bugera_g5_infinium.htm

    (Αν σου άρεσε ο Blackstar HT-5 της καλοκαιρινής GASιας, τότε πολύ πιθανόν να σε καλύπτει και αυτός - χωρίς να ισχυρίζομαι ότι είναι το ίδιο πράγμα)
  • #19 από modfori στις 15 Jan 2015
  • @Kosthrash , απο τη στιγμή που κυκλοφόρησε ο G5 μου κίνησε το ενδιαφέρον αλλά στην παρούσα ψάχνω για κάτι διαφορετικό .
    ο HT-5 συμπαθέστατος αλλά αρκετά μοντέρνος για τα δεινοσαυρίστικα γούστα μου ;D
  • #20 από tech21man στις 15 Jan 2015
  • Rockfield εχω τον SWC. Τον εβαλα σε μια epiphone gothic lp με floyd. Περιμενα μεγαλη διαφορα απο τον εργοστασιακο και την πηρα αλλα τελικα οχι προς το καλυτερο σε ολα τα επιπεδα. Η κιθαρα ναι μεν καθαρισε (αλλαξε εντελως βασικα) και εγινε πιο vintage (το περιμενα) αλλα, μαζευτηκε και πολυ σε ηχο (αυτο δεν το περιμενα). Ο εργοστασιακος, για ολα τα κακα που διαβαζεις εδω και εκει στο ιντερνετ, ηταν σαν...χειμαρος συγκρτικα. Μεγαλυτερες ηχητικες διαστασεις, πιο πολλα μεσαια, πολυ δυνατοτερο χτυπημα, ασυγκριτα περισσοτερο γκαζι. Λιγο λασπη συγκριτικα αλλα ο τροπος που εκοβε στην μπαντα, μοναδικος!!!


    Αυτο δειχνει επισης οτι ολοι οι μαγνητες δεν ειναι ιδιοι παρα και καποιες παρομοιες προδιαγραφες. Εχω ενα lundgren smooth operator ο οποιος ειναι alnico II, 8,2 kohm. Περιπου τα ιδια με τον rockfield...Μονο που ο lundgren εχει ακομη λιγοτερο γκαζι αλλα ειναι σα να ακους τον ενα (rockfield) απο 2 καλα 5ρια μεγαφωνα και τον αλλο (lundgren) απο κανενα συστημα με 8ρια, 5ρια, 2,5 mid, σουπερ tweeter και 2  12ρια subwoofer απο πισω! Και οι δυο καλα παιζουν αλλα ο ακριβος σε αυτη την περιπτωση, οργωνει κυριολεκτικα και το κανει σχεδον σε οποια κιθαρα και να τον εβαλα. Παλια υποτιμουσα τον ρολο των μαγνητων, τωρα οχι.
  • #21 από modfori στις 15 Jan 2015
  • ακριβώς το αντίθετο συνέβη σε μένα
    είχε πέσει κάποια στιγμή στα χέρια μου μία tradition ,ψιλοσπάνια μεταλοκιθάρα. φόραγε μαγνήτες με το ιδιο όνομα της εταιρίας ,  λίγο πάνω απο τα 10kΩ η αντίστασή τους
    έπαιζα και ξανάπαιζα προσπαθώντας να βγάλω ήχο που θα με ευχαριστήσει , εις μάτην.
    κούμπωσα τη michael kelly με τους swc και ... εγένετο ήχος  :P

    είναι θέμα γούστου

  • #22 από noe13 στις 15 Jan 2015
  • ακριβώς το αντίθετο συνέβη σε μένα
    είχε πέσει κάποια στιγμή στα χέρια μου μία tradition ,ψιλοσπάνια μεταλοκιθάρα. φόραγε μαγνήτες με το ιδιο όνομα της εταιρίας ,  λίγο πάνω απο τα 10kΩ η αντίστασή τους
    έπαιζα και ξανάπαιζα προσπαθώντας να βγάλω ήχο που θα με ευχαριστήσει , εις μάτην.
    κούμπωσα τη michael kelly με τους swc και ... εγένετο ήχος  :P

    είναι θέμα γούστου
    κ ενισχυτη!!!
  • #23 από kkmspm (φλουτσ) στις 16 Jan 2015
  • οι συγκεκριμενοι μαγνητες ακουγονται πολυ κοντα στο σετακι jb/jazz του dancun (σε lespaul)....συγκρινομενες διπλα διπλα οι κιθαρες... ;D
  • #24 από giorgos1990 στις 18 Jan 2015
  • @Kosthrash , απο τη στιγμή που κυκλοφόρησε ο G5 μου κίνησε το ενδιαφέρον αλλά στην παρούσα ψάχνω για κάτι διαφορετικό .
    ο HT-5 συμπαθέστατος αλλά αρκετά μοντέρνος για τα δεινοσαυρίστικα γούστα μου



    Blackstar HT 5, Pedalboard Demo and Description.

    Ακου τον στο συγκεκριμενο κλιπακι,ο τυπος εχει ξεζουμισει τρελο ηχο απο εναν σχετικα φθηνο κεφαλι με πολυ καλα επιλεγμενα πεταλια και ευστοχα τοποθετημενα το καθε ενα οπου εξηγει λιγο πολυ.
    Kaι αλλο ενα με rock χαρακτηρα πολυ καλο demo
    Blackstar HT-5 head with Strat

    Στα λεφτα του ειναι απιθανο μηχανημα και κανει λιγο πολυ τα παντα
    *MΠορεις να ρθεις οποτε θες για δοκιμη live και να τον ακουσεις λεπτομερως αν θες ;)
  • #25 από modfori στις 18 Jan 2015
  • @Kosthrash , απο τη στιγμή που κυκλοφόρησε ο G5 μου κίνησε το ενδιαφέρον αλλά στην παρούσα ψάχνω για κάτι διαφορετικό .
    ο HT-5 συμπαθέστατος αλλά αρκετά μοντέρνος για τα δεινοσαυρίστικα γούστα μου


    Ακου τον στο συγκεκριμενο κλιπακι,ο τυπος εχει ξεζουμισει τρελο ηχο απο εναν σχετικα φθηνο κεφαλι με πολυ καλα επιλεγμενα πεταλια και ευστοχα τοποθετημενα το καθε ενα οπου εξηγει λιγο πολυ.
    Kaι αλλο ενα με rock χαρακτηρα πολυ καλο demo

    Στα λεφτα του ειναι απιθανο μηχανημα και κανει λιγο πολυ τα παντα
    *MΠορεις να ρθεις οποτε θες για δοκιμη live και να τον ακουσεις λεπτομερως αν θες ;)

    στο δεύτερο video ακούγεται ωραία  ;)
    όμως κοστιζει αρκετα πιο πάνω απο το μπάτζετ μου

    απο θέμα απόκρισης πως τα πάει?

    σ'ευχαριστώ για την πρόσκληση :)
Σελίδες: