Σελίδες:
  • #1 από modfori στις 13 Apr 2015
  • καλησπέρα και Χριστός ανέστη,

    εδω και μια εβδομάδα ο vht μου έπαψε να έχει τη διαύγεια που είχε.
    εκεί που έπαιζα πριν με το tone (του ενισχυτή) ρυθμισμένο στη μέση και λίγο παραπάνω τώρα αναγκάζομαι να το έχω πάνω απο τα 3/4 της διαδρομής του ποτενσιομέτρου. ανακτά κάποια απο τα χαμένα πρίμα αλλά λείπει αρκετή απο τη διαύγεια. επίσης στις θέσεις 2 και 5 του επιλογέα της στρατ αναγκάζομαι να τερματίζω τα tone ρυθμιστικά (της κιθάρας).

    γενικά ο ultra 6 δεν είναι και ο πιο πριμαριστός ενισχυτής αλλά στην περίπτωση αυτή έχει γίνει πολύ dark και muddy.

    άλλαξα τη stock V1 με tungsol reissue V1. κάπως διορθώνεται η κατάσταση αλλά εξακολουθεί να μην έχει τη διαύγεια που είχε.

    λέτε να φταίει η τελική λυχνία (6v6gt) ?

    έστειλα στο thomann και μου είπαν να τον κάνω rma  . σκέφτομαι όμως αν τον στείλω και βρουν ότι φταίει απλώς η τελική θα χρεωθώ όλο το πηγαινε-έλα και μία τελική, σωστά?
    παρεμπιπτόντως ο ενισχυτής αγοράστηκε το Φλεβάρη του τρέχοντος έτους
  • #2 από Spyros Delta στις 13 Apr 2015
  • Ι thought tone pots are for beauty.  ;D
    Επαιζες με κομμενα τα tone και ειχες διαυγη ηχο?
    Μηπως πριν ηταν το προβλημα και λυθηκε?  8)
  • #3 από modfori στις 14 Apr 2015
  • Ι thought tone pots are for beauty.  ;D
    Επαιζες με κομμενα τα tone και ειχες διαυγη ηχο?
    Μηπως πριν ηταν το προβλημα και λυθηκε?  8)

    ο ηχος ηταν μια χαρά κρύσταλλο,τώρα πλεόν δεν είναι
    τα τελευταία 11-12 χρόνια που έχω στρατ δεν έπαιζα ποτέ με τα tone της κιθάρας τερματισμένα (μάλιστα έχω και στις 3 250άρια ποτενσιόμετρα).
    βάζοντας τη les paul ο ήχος λασπώνει τελείως.
    σίγουρα κάποιο θέμα έχει.

    παρήγγειλα μια 6v6 , ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα χρειαστεί. αν δεν διορθωθεί θα τον στείλω στους Θωμάδες

  • #4 από kkmspm (φλουτσ) στις 18 Apr 2015
  • Δοκιμασε αλλο καλωδιο....μπορει να στην κανει το καλωδιο σου. Επισης εσυ εχεις αρκετες προενισχυτριες οποτε δοκιμασε!
  • #5 από modfori στις 18 Apr 2015
  • δοκίμασα χτες ένα καλώδιο που έχω φτιάξει εγω το οποίο χρησιμοποιώ στο λουπ του ενισχυτή,  μεγάλη βελτίωση . το κακό ειναι πως είναι μόνο 1 μέτρο.
    τελικά μάλλον είναι συνδιασμός πραγμάτων και όχι μόνο ένα που οδηγει στο θαμπό ηχο.

    θα δω και με την καινούρια 6v6 όταν έρθει.

    κάτι που επίσης με απασχολεί και με κάνει να πιστεύω πως φταίει η τελική , αλλά δεν έχω μέτρο σύγκρισης επειδη έτσι ήταν από την αρχή , είναι η χαμηλή ένταση στο καθαρό κανάλι. ο ενισχυτής παίζει άνετα στα 3/4 του volume στο σπίτι με τα watts στο τέρμα χωρίς να ξεσηκώσει τη γειτονιά.
  • #6 από modfori στις 29 Apr 2015
  • δοκίμασα και με καινούρια τελική αλλά το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει.
    τον άνοιξα και μέτρησα την τάση στα διάφορα test points που αναφέρονται στο manual. σε ορισμένα σημεία υπάρχει αρκετή διαφορά με τις αντίστοιχες τάσεις που προτείνει ο κατασκευαστής.

    επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα του thomann και μου είπαν να τους τον στείλω , όπως και έκανα.
  • #7 από adr1anos στις 29 Apr 2015
  • Καλύτερα έτσι, πάντα το service αν υπάρχει η δυνατότητα είναι προτιμητέο.
Σελίδες: