Σελίδες:
  • #1 από modfori στις 29 Aug 2016










  • έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο ...
     γιατί αν το πάρουμε στα σοβαρά θα πρέπει να αναρωτηθούμε για πόσο μ@$άκες μας περνάνε
  • #2 από AnimaPura στις 29 Aug 2016
  • Απαράδεκτος/απαράδεκτη.

    "Έχει κάποιες μικρές ζημιές, να, μια φορά που έσπασε ο λαιμός στο joint, θα είναι εντάξει όμως με λίγη ξυλόκολλα"
  • #3 από modfori στις 29 Aug 2016
  • εντωμεταξύ υποστηρίζει ο πωλητής πως η ζημιά στο χρώμα έγινε από τη ζώνη.
    επειδή εγώ είμαι άσχετος μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορείς να δέσεις ζώνη σε εκείνο το σημείο (4η και 5η φωτο) και τι ζώνη χρειάζεται για να γίνει τέτοια ζημιά στο χρώμα και μάλιστα πολυουρεθάνη? 
    μάλλον sanding belt (belt στα Ελληνικα =ζώνη) θα χρησιμοποιούσε .

    επίσης υποστηρίζει πως η μεγάλη ρωγμή στο κάτω μέρος του σώματος (2η φωτογραφία) στο χρώμα που είναι σαν το ρήγμα του Αγίου Αντρέα δεν προήλθε απο πέσιμο ή χτύπημα (μετά μανίας) αλλά απλώς απο τη χρήση. και μιλάμε για κιθάρα 10 ετίας
  • #4 από vegos στις 29 Aug 2016
  • Και με ενοχλούσε μια κουκίδα μεγέθους 1 pixel που έχει η κιθάρα μου...
  • #5 από AnimaPura στις 29 Aug 2016
  • εντωμεταξύ υποστηρίζει ο πωλητής πως η ζημιά στο χρώμα έγινε από τη ζώνη.
    επειδή εγώ είμαι άσχετος μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως μπορείς να δέσεις ζώνη σε εκείνο το σημείο (4η και 5η φωτο) και τι ζώνη χρειάζεται για να γίνει τέτοια ζημιά στο χρώμα και μάλιστα πολυουρεθάνη? 
    μάλλον sanding belt (belt στα Ελληνικα =ζώνη) θα χρησιμοποιούσε .

    επίσης υποστηρίζει πως η μεγάλη ρωγμή στο κάτω μέρος του σώματος (2η φωτογραφία) στο χρώμα που είναι σαν το ρήγμα του Αγίου Αντρέα δεν προήλθε απο πέσιμο ή χτύπημα (μετά μανίας) αλλά απλώς απο τη χρήση. και μιλάμε για κιθάρα 10 ετίας

    Γενικότερα η φθορά πλην της φαγωμένης μπογιάς (άραγε πως έγινε πραγματικά αυτό?) δεν είναι κάτι το τρομερό εκτός από την ρωγμή, η οποία θέτει ερωτήματα σχετικά με το αν υπάρχει σοβαρότερη ζημιά λόγω του όποιου χτυπήματος την προκάλεσε.
  • #6 από modfori στις 29 Aug 2016
  • δεν είναι αυτό φίλε μου , είναι το γεγονός οτι ο τύπος πάει να κοροϊδέψει τον κόσμο . καταρχήν στην αγγελία του γράφει οτι το όργανο είναι σε άριστη κατάσταση . εννοείται οτι οι φωτογραφίες που έχει στην αγγελία δεν είνι αυτές που πόσταρα παραπάνω και δε φαίνεται τίποτα όλα αυτά τα "ψεγάδια". επίσης υποστηρίζει οτι οι 2 μαγνήτες που έχει αλλάξει του στοίχισαν 450 ευρώ (ένας seymour duncan στη γέφυρα και ένας "treburger" -2ος ξάδερφος του cheeseburger- στη θέση neck) +150 ευρώ η τοποθέτησή τους. 

    μιλάμε ο τύπος είναι τσακωμένος με την αλήθεια .
  • #7 από Απόλλων στις 29 Aug 2016
  • Mήπως ήθελε να πει ότι είναι σε άχρηστη κατάσταση...;

    Γενικότερα η φθορά πλην της φαγωμένης μπογιάς (άραγε πως έγινε πραγματικά αυτό?) δεν είναι κάτι το τρομερό εκτός από την ρωγμή, η οποία θέτει ερωτήματα σχετικά με το αν υπάρχει σοβαρότερη ζημιά λόγω του όποιου χτυπήματος την προκάλεσε.

    Εμένα πάντως αυτό δεν μού φαίνεται σαν ρωγμή, αλλά μάλλον σαν βαθιά χαρακιά. Και προφανώς δεν πρόσεξες τη φθορά στα τάστα. Ίσως προηγούμενος ιδιοκτήτης της κιθάρας να ήταν ο Freddy Krueger!

    δεν είναι αυτό φίλε μου , είναι το γεγονός οτι ο τύπος πάει να κοροϊδέψει τον κόσμο . καταρχήν στην αγγελία του γράφει οτι το όργανο είναι σε άριστη κατάσταση . εννοείται οτι οι φωτογραφίες που έχει στην αγγελία δεν είνι αυτές που πόσταρα παραπάνω και δε φαίνεται τίποτα όλα αυτά τα "ψεγάδια".

    modfori, έχω μερικές απορίες. Πρόκειται για αγγελία που αναρτήθηκε στο σχετικό πίνακα του Κιθάρα ή κάπου αλλού; Και αν οι παραπάνω φωτογραφίες δεν εμφανίζονται στην αγγελία, εσύ πού τις ανακάλυψες;
  • #8 από modfori στις 29 Aug 2016
  • modfori, έχω μερικές απορίες. Πρόκειται για αγγελία που αναρτήθηκε στο σχετικό πίνακα του Κιθάρα ή κάπου αλλού; Και αν οι παραπάνω φωτογραφίες δεν εμφανίζονται στην αγγελία, εσύ πού τις ανακάλυψες;

    όχι ,δεν πρόκειται για αγγελια του kithara .
    τις φωτογραφίες που πόσταρα τις ζήτησα εγώ και μου τις έστειλε στο μέιλ.

    Και προφανώς δεν πρόσεξες τη φθορά στα τάστα.

    τις λακούβες στο 2ο τάστο κάτω απο τις 3 πρώτες χορδές (σολ,σι,μι) τις απέδωσε στη φωτογραφία και οτι δε βλέπω καλά. επιπρόσθετα είπε οτι έχουν παίξει παιχταράδες με τη συγκεκριμένη κιθάρα και κανείς δεν παραπονέθηκε , οπότε μάλλον λάθος τα βλέπεις και εσύ@Απόλλων
  • #9 από Mistral στις 29 Aug 2016
  • ... Μέχρι και το 'dot' είναι φαγωμένο... Το δε τάστο δεν το αναφέρουμε καν...

    Κρίμα γιατί είναι κι ομορφούλα ρε γμτ... Είναι να κλαις πραγματικά...

    Modfori πόσο την δίνει έτσι από περιέργεια?


    P.S Στη δεύτερη φώτο, τί pickup selector έχει βάλει ο τύπος... ??
  • #10 από vegos στις 29 Aug 2016
  • P.S Στη δεύτερη φώτο, τί pickup selector έχει βάλει ο τύπος... ??

    Το "καπάκι" του selector είναι από tele :-)
  • #11 από Mistral στις 29 Aug 2016
  • Το "καπάκι" του selector είναι από tele :-)

    Κι έλεγα 'τί μου θυμίζει'... Μάλιστα :)
  • #12 από vegos στις 29 Aug 2016
  • Εμένα μου άρεσε περισσότερο απ' όλα πάντως η βίδα -μιαπουβρηκαπροχειρησταεργαλεια- στο jack :-)
  • #13 από AnimaPura στις 29 Aug 2016
  • @Απόλλων Τα παρατήρησα και τα τάστα, αλλά είπα, ε, μπορείς και να τ' αλλάξεις! :D Τα βαθουλώματα και το ψιλοφαγωμένο inlay δεν τα είδα όμως. Πραγματικός Κρούγκερ!

    Γενικότερα υπάρχουν πολλοί τέτοιοι εκεί έξω ακόμα στην χώρα μας δυστυχώς, γι' αυτό λέμε καθε τρεις και λίγο "καλύτερα από κανέναν γνωστό πρώτα και μετά σε αγνώστους".
  • #14 από Καθόδιος (φλουτσ) στις 29 Aug 2016
  • Χεχεχε, ωραίο παιχνίδι τύπου βρες τις διαφορές ή μάλλον βρες τις παράδοξες λεπτομερειες σε 1'!
    Όντως, πόσο τη δίνει;
  • #15 από modfori στις 29 Aug 2016
  • 5 κατοστάρικα.
    standard του 2005 είναι

    P.S Στη δεύτερη φώτο, τί pickup selector έχει βάλει ο τύπος... ??


    Το "καπάκι" του selector είναι από tele :-)


    και το volume knob ειναι τέλε στυλ. ό,τι να'ναι .
  • #16 από saved στις 30 Aug 2016
  • Κελεπουρι..τωρα να δω ποιος θα προλαβει να την παρει λογο μεγαλης ζητησης  :P
  • #17 από Απόλλων στις 30 Aug 2016
  • @Απόλλων Τα παρατήρησα και τα τάστα, αλλά είπα, ε, μπορείς και να τ' αλλάξεις! :D Τα βαθουλώματα και το ψιλοφαγωμένο inlay δεν τα είδα όμως. Πραγματικός Κρούγκερ!

    Φυσικά, τα τάστα μπορείς να τρίψεις ή να τα αλλάξεις. Μπορείς ακόμα και να καλύψεις τις γρατζουνιές, να αλλάξεις τις βίδες, να βάλεις καινούργια inlays ακόμα και να ξαναβάψεις το σώμα της κιθάρας αν το επιθυμείς. Εναλλακτικά αγοράζεις μια άλλη κιθάρα από κάποιον που δεν προσπαθεί να σού αποκρύψει τα διάφορα προβλήματα του οργάνου που πουλάει...
  • #18 από AnimaPura στις 30 Aug 2016
  • @Απόλλων Τα παρατήρησα και τα τάστα, αλλά είπα, ε, μπορείς και να τ' αλλάξεις! :D Τα βαθουλώματα και το ψιλοφαγωμένο inlay δεν τα είδα όμως. Πραγματικός Κρούγκερ!

    Φυσικά, τα τάστα μπορείς να τρίψεις ή να τα αλλάξεις. Μπορείς ακόμα και να καλύψεις τις γρατζουνιές, να αλλάξεις τις βίδες, να βάλεις καινούργια inlays ακόμα και να ξαναβάψεις το σώμα της κιθάρας αν το επιθυμείς. Εναλλακτικά αγοράζεις μια άλλη κιθάρα από κάποιον που δεν προσπαθεί να σού αποκρύψει τα διάφορα προβλήματα του οργάνου που πουλάει...
    "Κοίταξε, με κανα 300-400άρι την φτιάχνεις όπως θες. Βέβαια θα σου εχει κοστίσει 900+ και θα σε συνέφερε να παρεις μια καινουργια MIM, αλλά μιλάμε για μοναδική κιθάρα!"
  • #19 από modfori στις 30 Aug 2016
  • με ένα παληκάρι που μίλαγα τις προάλλες μου είπε οτι είχε πάει μία gibson lesp paul  για βάψιμο το οποίο θα του στοίχιζε 300 ευρώ . η αλλαγή τάστων πάει απο 150 και πάνω . σύνολο θα χρειαζόταν κανά 500άρι .
    τώρα αν μου την πούλαγε θα την έβαφα και θα τις άλλαζα τα τάστα εγώ οπότε θα μου στοίχιζε κάπου 40-50 ευρώ για τα υλικά. το θέμα είναι οτι δε μου την πουλάει διότι όπως είπε δε την εκτιμάω οπότε θα την πουλήσει σε κάποιον που θα την εκτιμήσει.
  • #20 από vegos στις 30 Aug 2016
  • τώρα αν μου την πούλαγε θα την έβαφα και θα τις άλλαζα τα τάστα εγώ οπότε θα μου στοίχιζε κάπου 40-50 ευρώ για τα υλικά. το θέμα είναι οτι δε μου την πουλάει διότι όπως είπε δε την εκτιμάω οπότε θα την πουλήσει σε κάποιον που θα την εκτιμήσει.

    Καλύτερα.
    Γιατί απ' ότι φαίνεται, πέραν και των φωτογραφιών, η όλη συμπεριφορά δείχνει και την απαξίωση προς το όργανο.
    Δε νομίζω ότι αξίζει καν τον κόπο, καθώς ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να έχει...
  • #21 από saved στις 30 Aug 2016
  • Καλα,μα δεν ντρεπεσε λιγακι;αγρικε!κανιβαλε βαρβαρε!δεν σεβεσε την κιθαρα!!για να την εχει για βαψιμο και αλαγη ταστων καταλαβαινω ποιος σεβετε περισοτερο το οργανο..βρε ουστ πες του..αν την εχει για πουλιμα τι των νοιαζει τι θα κανεις εσυ μετα;
  • #22 από modfori στις 31 Aug 2016
  • Καλύτερα.
    Γιατί απ' ότι φαίνεται, πέραν και των φωτογραφιών, η όλη συμπεριφορά δείχνει και την απαξίωση προς το όργανο.
    Δε νομίζω ότι αξίζει καν τον κόπο, καθώς ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να έχει...

    έχεις δίκιο φίλε.
  • #23 από vegos στις 31 Aug 2016
  • Offtopic, αλλά χθές, έκατσα να γυαλίσω την Ibanezα...

    Μου βγήκε κάπως έτσι:

    https://www.instagram.com/p/BJv0z_XDNwz/

    και σκεφτόμουν την κατάσταση της παραπάνω κιθάρας...

    Και λέω πω ρε, 450€ την πήρα, 800€ πρέπει να την πουλήσω βάση αυτού του topic...  ;D ;D ;D
  • #24 από modfori στις 31 Aug 2016
  • Offtopic, αλλά χθές, έκατσα να γυαλίσω την Ibanezα...
    Μου βγήκε κάπως έτσι:
    https://www.instagram.com/p/BJv0z_XDNwz/

    offtopic: αμα λάχει τραβάς και ένα ξύρισμα έτσι που καθρεφτίζει ;D

    intopic: φαίνεται και εσύ δεν εκτιμάς το όργανο. αν το εκτιμούσες θα'πρεπε να το δέσεις με μία αλυσίδα πίσω απ'το αυτοκίνητο και να κάνεις μπατιλίκια μέχρι να διαλυθεί.
  • #25 από AnimaPura στις 31 Aug 2016
  • Offtopic, αλλά χθές, έκατσα να γυαλίσω την Ibanezα...

    Μου βγήκε κάπως έτσι:

    https://www.instagram.com/p/BJv0z_XDNwz/

    και σκεφτόμουν την κατάσταση της παραπάνω κιθάρας...

    Και λέω πω ρε, 450€ την πήρα, 800€ πρέπει να την πουλήσω βάση αυτού του topic...  ;D ;D ;D
    Πραγματικά εντυπωσιακό!
Σελίδες: