Σελίδες:
  • #1 από modfori στις 31 Jan 2017
  • άκουγα την παρακάτω κομματάρα και αναρωτιόμουν τι εξοπλισμό χρησιμοποιούσε ο Rush για πετύχει τέτοιο ήχο
    από μια ελάχιστη έρευνα βρήκα πως κατα βάση έπαιζε με Bassman 4x10 και semi-hollow Gibson αλλά δεν ξέρω αν στο συγκεκριμένο χρησιμοποιούσε τον εξοπλισμό αυτό .
     γνώμες απο πιο έμπειρα αυτιά;

    https://www.youtube.com/watch?v=siyCaEamnR4
  • #2 από zeoy στις 31 Jan 2017
  • Μοιάζει όντως με Gibson 3xx. Πιθανότατα η 345 με το varitone. Τώρα για ενισχυτή τι να πεις; Μπορεί να είναι κι ο Bassman (ακούγεται παχύς ο ήχος και δεν ακούω spring reverb) αλλά θα μπορούσε να είναι και Twin (δεν ακούω σχεδόν καθόλου break-up) ή Super Reverb. Σημαντική συμβολή στον ήχο πρέπει να έχει κι ο τρόπος της ηχογράφησης (ακούω αρκετό "δωμάτιο"). Νομίζω πάντως ότι με το κατάλληλο παίξιμο, μια καλή semi-hollow με PAFs και έναν τυπικό 6L6 Fender, κατά προτίμηση με >=2 μεγάφωνα, μπορεί κανείς να πλησιάσει πολύ αυτό τον ήχο ή μάλλον αυτή την ηχάρα!
  • #3 από modfori στις 31 Jan 2017
  • σ'ευχαριστώ Νίκο για την απάντηση.
    ακούγοντας το κομμάτι είχα στο μυαλό μου οτι παίζει με τα δάχτυλα και όχι με πένα και όντως είδα σε βίντεο σε λάιβ να παίζει με δάχτυλα.
    επίσης μου δίνει την αίσθηση οτι ακούγεται σαν δισολία . αυτο οφείλεται στο varitone ;
  • #4 από zeoy στις 02 Feb 2017
  • Το άκουσα ξανά με ακουστικά και όντως ακούγεται σαν διπλή σε ορισμένα σημεία η κιθάρα. Υποθέτω έχει να κάνει με την τεχνική της ηχογράφησης και τα (πιθανόν) πολλαπλά μεγάφωνα του ενισχυτή (ή μήπως ενισχυτών). Διαφορές στην απόσταση 2 μικροφώνων από τον ενισχυτή μπορούν να δώσουν τέτοιο αποτέλεσμα (doubling effect ή phase cancellations). To varitone δε νομίζω να έχει σχέση (αν υπάρχει στην όλη εξίσωση) γιατί απλά είναι ένα μεταβλητό notch filter, κόβει δηλαδή σε ένα φάσμα συχνοτήτων.
    Ενδιαφέρον είναι ότι σε ένα σημείο, 3:40-3:45 περίπου, ακούγονται 5-6 νότες με πολύ διαφορετικό ηχόχρωμα, σχεδόν σαν άλλη κιθάρα. Άντε βγάλε άκρη τι έχει γίνει στο studio κατά την ηχογράφηση και τη μίξη (και τι έχει γίνει και κατά το conversion στο youtube).
Σελίδες: