Αποστολέας Θέμα: trussrod adjustment heel = pita =>mod  (Αναγνώστηκε 6789 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
trussrod adjustment heel = pita =>mod
« στις: 05/02/17, 23:31 »
την καλησπέρα μου,
τις τελευταίες μέρες έχει υποτροπιάσει ο ιός του modding και είπα να κάνω μία μετατροπή στη Vester μου που την ανέβαλα εδώ και καιρό
με τη συγκεκριμένη κιθάρα δέθηκα με το που την πήρα (λόγω μπράτσου και μαγνητών) αλλά υπήρχε ένα μειονέκτημα που από την αρχή με ενοχλούσε . όπως φανερώνει και ο τίτλος μιλάω για τη ρύθμιση του τρας-ροντ απο το τακούνι του μπράτσου.
και επειδή βαρέθηκα κάθε φορά που ήθελα να ρυθμίσω το relief να χαλαρώνω χορδές , να ξεβιδώνω τις βίδες του μπρατσου , να κάνω τη ρύθμιση , να ξαναβιδώνω βιδες, να σφίγγω χορδές , να κουρδίζω και τέλος να ελέγχω αν το ρύθμισα στο επιθυμητό . μετά απο αυτό αν χρειαζόταν περαιτέρω ρύθμιση θα έπρεπε να ξανακάνω όλη τη διαδικασία μέχρι να ρυθμιστεί όπως το θέλω.

πήρα κιθάρα παραμάσχαλα , ρούτερ , κατσαβίδι , μολύβι και γυαλιά προστασίας και κατέβηκα στον ακάλυπτο - συνεργείο μου  ;D

ξεβίδωσα το μπράτσο ανασηκώνοντας την άκρη του τακουνιού ώστε να βλέπω που περίπου είναι το παξιμάδι



σημείωσα με το μολύβι που θα κόψω





ρύθμισα βάθος κοπής στο ρούτερ και έκοψα






τέλος έκοψα και ένα αλενάκι με το πριόνι ώστε να χωράει να μπει απο την τρύπα



καλές πενιές και ευκολότερο σετ απ ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #1 στις: 06/02/17, 07:32 »
Ωραιο κολπο.ποτε δεν χονεψα αυτα τα συστηματα.Αλλοι εχουν βαση με γεφυρα,βιδωνουν εκει το μπρατσο και κουρδιζουν και ρυθμιζουν.τρεχα γυρευε δηλαδη..
Εκανες σπεσιαλ δουλεια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #2 στις: 06/02/17, 10:31 »
SUPER και ωραίος! χαίρομαι να βλέπω τέτοια ωραία μαστοριλίκια!

Η δική μου η άρια το άνοιγμα στο σώμα το είχε απο την μάνα της
2013-04-07 18.42.20 by panixgr, on Flickr

βεβαια συνέβη παλιά ένα ατυχηματάκι αλλά όλα καλά  ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #3 στις: 06/02/17, 14:36 »
Μπράβο @modfori , εύκολη και πολύ πρακτική λύση.

@panixgr , έφαγε γερή τούμπα η κιθάρα ε; Είναι απλά ραγισμένη ή σπασμένη και κολλημένη; (το δεύτερο διακρίνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν σου έφυγε όλο το μπράτσο ή μόνο ένα κομματάκι από το σώμα)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #4 στις: 06/02/17, 14:47 »
Εγω μια χαρα την βλεπω.Οπως λεγαμε απο μωρα οταν παιζαμε μπαλα,αν δεν τρεξει αιμα,δεν ειναι φαουλ,αρα αφου η κιθαρα δεν εσπασε στα 2 τοτε ειναι κομπλε :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #5 στις: 06/02/17, 14:50 »
@panixgr , έφαγε γερή τούμπα η κιθάρα ε; Είναι απλά ραγισμένη ή σπασμένη και κολλημένη; (το δεύτερο διακρίνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν σου έφυγε όλο το μπράτσο ή μόνο ένα κομματάκι από το σώμα)

σπασμένη σε αυτό το σημείο δηλ neck heel pocket, αλλά δεν έφυγε κανένα μπράτσο. Αυτο που είχε συμβεί είναι οτι το είχα σπάσει άθελά μου, και χωρίς να το καταλάβω εγκαίρως όταν προσπάθησα να ταιριάξω εκεί ένα κινέζικο malmsteen scalloped μπράτσο. Οταν το κατάλαβα τότε το κόλησα αλλά στραβά... Στην συνέχεια όταν κατάλαβα την βλακεία μου, το ξανα έσπασα (και φυσικά έσπασε ΑΛΛΟΥ απο την γραμμή της παλιάς ατλακολ - για αυτό και προεξέχει αυτό το τμήμα) και το κόλησα όσο καλύτερα μπορούσα, δηλαδή μια χαρά είναι τώρα.
Βέβαια αυτή η κιθαρούλα που την έχω από το 1984 θα πάει στο πατρικό στο χωριό (απο εκεί που ξεκίνησε - λίγα μέτρα μακριά απο την σχολή του @saved ), και θα αντικατασταθεί με ALIEXPRESS white maple fretboard scalloped strat!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/17, 14:53 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #6 στις: 06/02/17, 16:31 »
Βασικα,ποτε κατι που κολισαμε ΔΕΝ σπαει ξανα στο ιδιο μερος,αλλα ακριβως διπλα.Εκτως αν το κολησαμε με τσιχλα  :P
Ερε και σε ηξερα οταν ημουν εκει..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #7 στις: 06/02/17, 16:31 »
Ωραιο κολπο.ποτε δεν χονεψα αυτα τα συστηματα.Αλλοι εχουν βαση με γεφυρα,βιδωνουν εκει το μπρατσο και κουρδιζουν και ρυθμιζουν.τρεχα γυρευε δηλαδη..
Εκανες σπεσιαλ δουλεια


δεν το χώνεψα ούτε εγώ . είναι παλιό σύστημα και ξεπερασμένο απο τη στιγμή που κάποιος σκέφτηκε να γίνεται από το Headstock η ρύθμιση . thanx

SUPER και ωραίος! χαίρομαι να βλέπω τέτοια ωραία μαστοριλίκια!
Η δική μου η άρια το άνοιγμα στο σώμα το είχε απο την μάνα της


thanx man.
την καλύτερη δουλειά έκανε η άρια. η blade κάνει κάτι παρόμοιο αλλά στην αρχή του μπράτσου και καλύπτει την τρύπα με πλαστικό καπάκι .
http://www.bladeguitars.com/uploads/pics/EZaccess_03.jpg

Μπράβο @modfori , εύκολη και πολύ πρακτική λύση.


σ'ευχαριστώ.
είναι όντως εύκολη δουλειά και γι'αυτό φρόντισα να πάρω φωτογραφίες κατά τη διαδικασία για να δουν και άλλοι που ίσως ενδιαφέρονται αλλά μέχρι τώρα δίσταζαν. το ρουτάρισμα πήρε 2 λεπτά και η όλη διαδικασία (προετοιμασία και καθάρισμα μετά) το πολύ μισή ώρα.


είναι πολύ ωραίο όργανο για μόντες . της άλλαξα τάστα (diy ,ευτυχώς επιτυχώς) πριν μερικούς μήνες γιατί ήταν τελειωμένα και έχω αλλάξει την καλωδίωση ώστε με το το διακοπτάκι (που φαίνεται στην 1η φωτό) να μπάινει ο μεσαίος σε σειρά με :
α) τον bridge στις 3 πρώτες θέσεις ,
β) με τους bridge + neck (οι οποιοι είναι παράλληλα μετεξύ τους) στην 4η θέση
γ) με το neck στην 5η θέση.
με το 1ο tone ρυθμίζω τη μίξη του middle . κλείνοντάς το στην 4η θέση μπορώ να έχω bridge + neck
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/17, 16:34 από modfori »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #8 στις: 07/02/17, 14:27 »
Aυτό μπορεί και να είναι το πιο παράλογο και αντιπαθητικό χαρακτηριστικό, ειδικά σε παλιές Γιαπωνέζικες strat. Δεν ξέρω ποιός λαμπρός εγκέφαλος θεώρησε ότι είναι καλή ιδέα να πρέπει να αφαιρέσεις χορδές και pickguard κάθε φορά που θέλεις να κάνεις μια μικρή ρύθμιση στο truss rod.

modfori, πολύ καλή η μετατροπή. Πάντως έχω την εντύπωση ότι ίσως να μπορούσες να έχεις αρκετή πρόσβαση στο truss rod μόνο με ένα άνοιγμα στο pickguard, χωρίς δηλαδή να επέμβεις και στο ξύλο του μπράτσου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #9 στις: 07/02/17, 15:41 »
Πάντως έχω την εντύπωση ότι ίσως να μπορούσες να έχεις αρκετή πρόσβαση στο truss rod μόνο με ένα άνοιγμα στο pickguard, χωρίς δηλαδή να επέμβεις και στο ξύλο του μπράτσου...

δεν επενέβησα στο μπράτσο καθόλου . αν είναι λάθος εκ παραδρομής και εννοούσες στο σώμα τότε να πω πως ήταν αναπόφευκτο διότι εκεί που τερματίζει το heel του μπράτσου ξεκινάει απέυθείας το ξύλο του σώματος το οποίο κάλυπτε την τρύπα του τρας ροντ . οπότε έπρεπε να φύγει ένα μικρό κομάτι .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: trussrod adjustment heel = pita =>mod
« Απάντηση #10 στις: 07/02/17, 19:48 »
δεν επενέβησα στο μπράτσο καθόλου . αν είναι λάθος εκ παραδρομής και εννοούσες στο σώμα τότε να πω πως ήταν αναπόφευκτο διότι εκεί που τερματίζει το heel του μπράτσου ξεκινάει απέυθείας το ξύλο του σώματος το οποίο κάλυπτε την τρύπα του τρας ροντ . οπότε έπρεπε να φύγει ένα μικρό κομάτι .

Ναι, αυτό εννοούσα, δικό μου λάθος. Και έχεις δίκιο, τώρα που κοιτάζω πιο προσεκτικά τις φωτογραφίες, αυτή η επέμβαση ήταν απαραίτητη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
10319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/16, 09:25
από panixgr
24 Απαντήσεις
8701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/17, 23:30
από saved