Αποστολέας Θέμα: Έλληνες κατασκευαστές μαγνητών και τιμολόγηση.  (Αναγνώστηκε 17341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
ΑΠΟ ΔΩ ΔΙΠΛΑ !!! http://www.gaspickups.gr/

εχει κανείς καμια εμπειρία?


320 ευρώ ένα σετ humbuckers paf ; στην Ελλάδα του 2017;  την παλεύουν; όσο και γ**άτοι μαγνήτες να'ναι ,είναι στυλ μαγνήτη που έχουν φτιάξει αλλές 100 εταιρίες τουλάχιστον.
είναι η γνωστή ελληνική τακτική πουλάμε 2-3 σετάκια και βγάζουμε το μήνα
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:36 από hot_sauce (φλουτσ) »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
ΑΠΟ ΔΩ ΔΙΠΛΑ !!! http://www.gaspickups.gr/

εχει κανείς καμια εμπειρία?


320 ευρώ ένα σετ humbuckers paf ; στην Ελλάδα του 2017;  την παλεύουν; όσο και γ**άτοι μαγνήτες να'ναι ,είναι στυλ μαγνήτη που έχουν φτιάξει αλλές 100 εταιρίες τουλάχιστον.
είναι η γνωστή ελληνική τακτική πουλάμε 2-3 σετάκια και βγάζουμε το μήνα



ώχ τώρα το είδα.... 100 ευρω για αυτόν τον αχυρώνα : https://www.musicaccessories.gr/gas-pickups-gasville.html ....
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:36 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Η αληθεια ειναι πως εγω και με gas και με silver που μηλησα,ενδιαφερομουν για sidewinder η για τυπου "wal"



Αλλα δεν τους ειδα προθημους να δοκημασουν κατι διαφορετικο,ενω περημενα να συναντησω πιο θετικη αποψη.
Και αν καναν και καλη τιμη,θα ειχαν και κατι διαφορετικο για κραχτη.
Τες πα.Ο καθε επαγκελματιας ακολουθαει την.πολιτικη που κρινει ορθοτερη και κηνιτε στα πλεσια που θεωρει καλυτερα (οτι ο καθενας θεωρει καλυτερο τελος παντων)
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:36 από hot_sauce (φλουτσ) »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
320 ευρώ ένα σετ humbuckers paf ; στην Ελλάδα του 2017;  την παλεύουν; όσο και γ**άτοι μαγνήτες να'ναι ,είναι στυλ μαγνήτη που έχουν φτιάξει αλλές 100 εταιρίες τουλάχιστον.
είναι η γνωστή ελληνική τακτική πουλάμε 2-3 σετάκια και βγάζουμε το μήνα

Πληροφοριακά, με περίπου 250 Ευρώ (217 λίρες) αγοράζεις ένα σετ Monty's PAFs, οι οποίοι ίσως να είναι το πιο πιστό αντίγραφο των αυθεντικών PAF μαγνητών που μπορεί να βρει κανείς σήμερα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:37 από hot_sauce (φλουτσ) »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Αστε το πληκτρολογιο και τις, απο αποσταση κριτικες και αξιολογησεις και δοκιμαστε τους μαγνητες των "δικων" μας πριν μιλησετε.
Ειδικοτερα για τους Silver Pickups αλλα και τους GAS επειδη εχω σετ τους και εχω μπει στον κοπο να ακουσω απο κοντα σε πολλα οργανα (εκτος απο τα δικα μου που φορανε τους μαγνητες τους), εχω να πω οτι ΚΑΠΟΙΟΙ ειναι  ανωτεροι απο πολλους απο αυτους που θεωρειτε (και εχετε διαβασει κριτικες στα περιοδικα και στο youtube) κορυφαιους, γκαματους κλπ.
Εννοειται οτι δεν ειναι κατα παραγγελια και ορεξη του καθενα μας οι μαγνητες που βγαζουν και εχουν μετα απο πολυ καιρο αποφασισει την γκαμα τους και καλα κανουν. Για δε περνετε τηλεφωνο τον Fralin, τον Barden etc να του ζητησετε να σας φτιαξει μαγνητακι της ορεξης σας ?? Μετα πειτε μου την απαντηση που θα παρετε.....

Μην απαξιωνετε οταν ΔΕΝ εχετε ιδία αποψη. Αυτο ειναι "γνωστη Ελληνικη τακτικη " φιλοι μου.....
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:37 από hot_sauce (φλουτσ) »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
+ συμφωνώ και ας έγραψα για τον αχυρώνα παραπάνω.
Απο την άλλη, δεν είναι πυρηνική φυσική, ούτε κβαντικά μαθηματικά, όταν οι καλοί κινέζικοι κάνουν 50 ευρώ το σετ, ε.... οι ελληνικοί άντε να κάνουν 50-70 το σετ για να είναι ανταγωνιστικοί.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:37 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
+ συμφωνώ και ας έγραψα για τον αχυρώνα παραπάνω.
Απο την άλλη, δεν είναι πυρηνική φυσική, ούτε κβαντικά μαθηματικά, όταν οι καλοί κινέζικοι κάνουν 50 ευρώ το σετ, ε.... οι ελληνικοί άντε να κάνουν 50-70 το σετ για να είναι ανταγωνιστικοί.

Αυτο με πια λογικη το βγαζεις επειδη απλα ειναι Ελληνικοι ?? και με ποια λογικη παλι τους ισοπεδωνεις με τους Κινεζικους Ημαρτον.
Αν ακουσετε τους μαγνητες τους χωρις να ξερετε οτι ειναι Ελληνικοι και σας πουλησω την παραμυθα που αρεσει...οτι ειναι τυλιγμενοι στα γερικα μπουτια της γιαγιας Αμπιγκεηλ σε ειδικο δωματιο του καστομ σοπ της Φεντερ με ελασμα απο το συρταρι του Λεο που βρεθηκε σε μια παλια αποθηκη....θα τους κοιτατε με δεος και λαγνεια....και ας κανουν 850ευρω ο ενας.......Θα γαμανε.

Μιλαμε για χειροποιητους μαγνητες με πολυ καλα υλικα ανταξιες κατασκευες μεγαλων κατασκευαστων.
Δοκιμο θα ηταν να επικροτουμε τους συμπατριωτες μας που προσπαθουν και τα καταφερνουν καλα (βλεπε Silver pickups, Crazy tube circuits, Tsakalis, Jam) και οχι χωρις καμια γνωση και αποψη και εστω την ευκαιρια να τους μαθετε και να τους ακουσετε απο κοντα να θαβετε και να βγαζετε συμπερασματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:37 από hot_sauce (φλουτσ) »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αυτο με πια λογικη το βγαζεις επειδη απλα ειναι Ελληνικοι ?? και με ποια λογικη παλι τους ισοπεδωνεις με τους Κινεζικους Ημαρτον.
Αν ακουσετε τους μαγνητες τους χωρις να ξερετε οτι ειναι Ελληνικοι και σας πουλησω την παραμυθα που αρεσει...οτι ειναι τυλιγμενοι στα γερικα μπουτια της γιαγιας Αμπιγκεηλ σε ειδικο δωματιο του καστομ σοπ της Φεντερ με ελασμα απο το συρταρι του Λεο που βρεθηκε σε μια παλια αποθηκη....θα τους κοιτατε με δεος και λαγνεια....και ας κανουν 850ευρω ο ενας.......Θα γαμανε.

μαθηματικά το μηνύμά σου είναι λάθος. Μιλάς υποτιμητικά για την κίνα - όπως και ο μέσος δυτικολάγνος- αλλά στην συνέχεια ειρωνεύσεαι ακριβώς το ίδιο το σκεπτικό των δυτικολάγνων. - και κατα ειρωνία έπεσες σε μένα που πρεσβεύω ακριβώς το αντίθετο.

υποστηρίζω τα κινέζικα/ρωσικά/βαλκανικά/ανατολιτικά/ μη δυτικά προϊόντα, και πιστεύω οτι η ελλαδίτσα των μηδαμινών στανταρντς, της άγνωστης έννοιας εξασφάλισης ποιότητας, του ανύπαρκτου επαγγελματισμού, της άγνωστης λέξης "εγγύηση", της χειρότερης και ισχνότερης βιομηχανικής κουλτούρας και ιστορίας σε βαλκανικό επίπεδο (ναι είμαστε οι τελευταιοι αγκαλίτσα με την αλβανία), οτι θα μπορούσε δειλά δειλά να λανσαριστεί σε αυτήν την εναλλακτική βάση (ως μια μέτρια βαλκανική χώρα) και όχι να χρεώνει λαγούς και πετραχείλια με το καλημέρα, προσπαθόντας να το παίξει δυτικότερη της δύσης και χρεώνοντας σε δυτικές τιμές...
Μιλάς στον λιγότερο δυτικολάγνο απο εδώ μέσα... καταλαβαίνεις γιατί η συναίνεση σε εθνικό επίπεδο δεν πάει παρακάτω.... χρυση τομή μηδέν.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:37 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ξερω οτι αυτο που θα πω,θα το βρω μπροστα μου,γιατι ειναι μικρος ο κοσμος,αλλα εχω μηλησει με ελληνες που φτιαχνουν διαφορα.
Πεταλια,ενισχυτες,μαγνητες,χορδες,οργανα κτλ
Μερικοι εχουν την ορεξη να δοκημασουν να φτιαξουν και κατι νεο,και συζητησιμοι ειναι,η σου λενε αυτο που λες δεν γινετε γιατι για τους α,β,γ λογους δεν θα δουλεψει.
Αλλοι ειναι φαση κοιτα να δεις,εχω το α και το β και αυτο ηταν.Ετσι πιστευω δεν πας μπροστα ουτε κερδιζεις τον πελατη.Δεν λεω να γαργαλανε τα αφτια μας,απλα να υπαρχει ορεξη για συνεργασια/επικοινωνια.
Και οταν το κανουν αλλοι ανταγωνιστες,ε ναι,θα μπορουσαν να το κανουν και αυτοι.


ΥΓ.μεγαλες εταιριες τυπου νορντστραντ η λουντ-κατι (σουιδια,ποτε δεν μπορεσα να συγκρατισω πως λεγετε με τετοιο ονομα) κανουν καστομ μαγνητες για τον καθενα.
Πολυ καλη εξυπηρετηση εχω συναντισει και απο ντιμαρζιο.Η δε emg λες και λυνεις σουντοκου απο συνενοηση.Την κολοκιθια παιζαμε.2 διαφορετικοι μαγνητες,ιδια περιγραφη στο σαιτ,στελνω μεηλ να ρωτησω την διαφορα τους και μου λενε οτι λεει το σαιτ.Ουφ..βασανα..


Οπως και να εχει,εγω προσωπικα δεν σνομπαρω τους ελληνες(σε οποιο ειδος και να απασχολουντε)και μακαρι να προκοψουν
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:37 από hot_sauce (φλουτσ) »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Το κοστος ειναι ενα περιεργο θεμα.
Οταν πλεων οι μισθοι πιανουν πατω,πρεπει ολοι να κηνουντε αναλογα.
Θα μου πεις μην το αγοραζεις.
Τοτε ας παει και η βενζινη πχ 10€/λιτρο να τα βγαλει χοντρα ο βενζινας,και οποιος δεν θελει,ποδηλατο,πατινι,ποδαρακια κτλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:37 από hot_sauce (φλουτσ) »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Πρωτον τι σχεση εχουν τα μαθηματικα, δευτερον οτι και να κανεις οτι και να πεις η κινεζικη ποιοτητα ειναι δεδομενη .
Επανερχομαι στο θεμα. Θελοντας και μη η συγκεκριμενη τεχνολογια και ηχοι στην Rock μας προερχονται απο την Δυση και οι κινεζοι αμερικανικα προτυπα αντιγραφουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/18, 08:41 από hot_sauce (φλουτσ) »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1270
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Το κοστος ειναι ενα περιεργο θεμα.
Οταν πλεων οι μισθοι πιανουν πατω,πρεπει ολοι να κηνουντε αναλογα.
Θα μου πεις μην το αγοραζεις.
Τοτε ας παει και η βενζινη πχ 10€/λιτρο να τα βγαλει χοντρα ο βενζινας,και οποιος δεν θελει,ποδηλατο,πατινι,ποδαρακια κτλ

Συμφωνουμε Το κοστος ειναι παραξενο πραγμα για ολους μας, αυτο που λεω ειναι οτι απο την στιγμη που ειχα την ευκαιρια-τυχη-δυνατοτητα να εχω τσεκαρει πολλους μαγνητες μεγαλων κατασκευαστων σε παρα πολυ καλα οργανα εχω φτασει σε ενα σημειο να μπορω να διακρινω τι ειναι ποιοτικο, ηχητικα καλο κλπ.
Προτιμω λοιπον αν ειναι να δωσω καποια χρηματα να παρω ενα καλο σετ πχ Fralin θα προτιμισω να παρω αντιστοιχα ενα σετ απο τους δικους μας γιατι ειναι πλεον σε υψιλο επιπεδο και αξιζει ο κοπος να τους γνωρισουμε καλυτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω προσωπικα ομως τους θεωρω υπερτιμιμενους.Αν ειναι να δωσω πολλα λεφτα για μαγνητη,θα δωσω σε μια εταιρια δοκημασμενη χρονια απο 1000αδες μουσικους.
Οχι μονο στους μαγνητες,σχεδον σε ολα ετσι το βλεπω.
Και να το γυρισω ετσι και λιγο για να κανουμε κουβεντα και οχι γιατι εχω κατι μαζι σου η με καποιον αλλο.
Σιγουρα εχεις κιθαρες που τις πλυρωσες 2.000€ και μπορει και πιο πανο.
Γιατι δεν πηρες μια απο ελληνα οργανοποιο με τοσα λεφτα;
μηπως επρεπε να βαλει το παραμυθι οτι ηταν του μπλακμουρ κσι την ζηλεψε ο ιομη και την παιξαν στα χαρτια και την εκλεψε ο σλας και την βρηκε ενας που κουβαλουσε τους ενισχυτες και την πουλαει;


Απλα,θες οταν σκας το χοντρο παρα,να υπαρχει και καποιο feedback απο πισο.
Και για μενα feedback δεν ειναι η αποθικη του λεω που μπωρει και να τραβιξε υγρασια το σιρμα.
Αλλα 300-300€ για σετ μαγνητη που τον ξεπετας σε μια τυλιχτικη (που εχουν εδω 15 μαγαζια που φτιαχνουν περιελιξεις) και ανετα κανεις δουλεια μεσα σε περιπτερο,καταλαβαινεις οτι το κοστος ειναι υπερτιμημενο.


Και πιστεψε με,αμερικανοι οργανοποιοι με ονομα,εχουν κανει οργανα πχ με 15 χορδες και τα χρεωσαν μισα λεφτα απο το κανονικο γιατι ηταν το πρωτο τους σε τετοια φαση,και ας ηταν καστομ παραγκελια.Ποιος ελληνας θα το εκανε αυτο;εδω συνιθως,ναι,οχι παντα,οταν ακουν οτι ζητας καστομ,τριβουν τα χερια τους,και οχι γιατι εχει κρυο..
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@vagtanplan @panixgr
Να ηρεμήσουμε, είναι ένα ωραίο θέμα και έχετε πολλά να προσφέρετε και οι δύο. Ας μην το καταστρέψουμε.

Η προσωπική μου άποψη είναι πως, όντως, υπάρχουν πολλοί έλληνες κατασκευαστές που κάνουν ποιοτικότατη δουλειά με εκπληκτικό ηχητικό αποτέλεσμα στο τελικό προϊόν. Και ας μην ξεχνάμε πως, όσο μικρότερη είναι μια μονάδα παραγωγής, τόσο ακριβότερο (αναλογικά) θα βγει το τελικό προϊόν γιατί ούτε πρώτες ύλες μπορεί να αγοράσει σε μεγάλες ποσότητες (ώστε να πετύχει έκπτωση από τον προμηθευτή) αλλά και η αρχική επένδυση μετακυλάται σε μικρότερο αριθμό κομματιών. Και θα πει κάποιος "και τι με νοιάζει εμένα?". Δυστυχώς έτσι είναι, τον νοιάζει δε τον νοιάζει. ΑΝ θέλουμε να παραμένουν βιώσιμες κι αυτές οι επιχειρήσεις.

@saved
Το χεις ξαναπεί πως κάποιοι κατασκευαστές δεν σου έφτιαξαν τα custom κομμάτια που ήθελες. Αναλογίσου πόσο εύκολο είναι αυτό. Αν τον πάρουν 10 και θέλουν κάτι custom πόσο εύκολο είναι να δαπανήσει χρόνο να ψάξει να βρει πώς θα γίνει (γιατί για τα έτοιμα προϊόντα έχει περάσει η φάση του R&D και απλά τα κατασκευάζει). Άσε το πόσο μπορεί να στο χρεώσει λόγω αυτού του χρόνου και R&D που θα ρίξει.

Παράθεση
Και πιστεψε με,αμερικανοι οργανοποιοι με ονομα,εχουν κανει οργανα πχ με 15 χορδες και τα χρεωσαν μισα λεφτα απο το κανονικο γιατι ηταν το πρωτο τους σε τετοια φαση,και ας ηταν καστομ παραγκελια.Ποιος ελληνας θα το εκανε αυτο;εδω συνιθως,ναι,οχι παντα,οταν ακουν οτι ζητας καστομ,τριβουν τα χερια τους,και οχι γιατι εχει κρυο..
Γενικεύεις πολύ. Έγραψα και πάνω, κάτι τέτοιο απαιτεί χρόνο και ψάξιμο. Ο (συγκεκριμένος) αμερικανός (ειδικά επειδή είναι φτασμένος) μπορεί να γούσταρε και να είχε και το χρόνο (επειδή πλέον έχει και 5-10 υπαλλήλους από κάτω) να ψάξει να φτιάξει εκείνο το όργανο. Ο έλληνας (και ο κάθε εθνικότητας κατασκευαστής, δεν καταλαβαίνω γιατί το γυρίσαμε πάλι στο "όλοι οι ξένοι είναι καλοί και μας κάνουν τα χατίρια και όλοι οι έλληνες βαριούνται και θέλουν το εύκολο χρήμα) σκέψου πόσες παραγγελίες ή κομμάτια από την κανονική γραμμή παραγωγής του θα πάει πίσω για να σε εξυπηρετήσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Να προσθέσω στα πολύ σωστά που ειπώθηκαν παραπάνω, πως είναι πρακτικά ΑΔΥΝΑΤΟ για έναν Έλληνα κατασκευαστή μαγνητών, πεταλιών, οργάνων (και η λίστα είναι ατελείωτη) να πετύχει τιμές οι οποίες θα χτυπήσουν στα ίσια τους Κινέζους. Σκεφτείτε μόνο πως εκτός από τις εκπτώσεις που δε μπορούν να πάρουν, έχουν την... ελληνική πραγματικότητα στην πλάτη τους, φορολογία, οαεε και γενικά λειτουργικά έξοδα τα οποία πλέον είναι στο θεό.
Φυσικά ο καθένας μπορεί να μην ενδιαφέρεται για αυτά, αλλά μην κάνουμε άδικες συγκρίσεις.

@saved Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πως το ''τυλίγω σύρμα σε περίπτερο και το κάνω μαγνήτη'' απέχει παρασάγγας από τους σοβαρούς κατασκευαστές μαγνητών (και ναι, μέσα σ'αυτούς βάζω και τους δύο δικούς μας-μαγνήτες των οποίων έχω δοκιμάσει) οι οποίοι τρώνε τη ζωή τους μελετώντας και δοκιμάζοντας συνεχώς για να δουν-πώς θα φτιάξουν αρχικά και πώς θα βελτιώσουν στη συνέχεια-τα προϊόντα τους, σωστά;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν λεω οτι καθε κατασκευαστης πρεπει να ασχολητε με τα βιτσια μου και να με ανεχετε.
Οταν ομως πχ ο διακουμακος απο την ντρεντμποξ που στελνει σε ολο τον κοσμο προιοντα της και καθετε και μηλαμε για 1 πλακετα που θα φτιαξει για μενα (και πιθανον στο πισο μερος του μυαλου του εχει οτι ισως χρειαστει να την ξαναφτιαξει) και σπαταλαει την ωρα του και δεχετε να κανει δικημες για να μου στειλει σχεδια (που μετα δεν ξερει τι θα τα κανω και πως θα τα εκμεταλευτω) και λεει να μου τα στειλει τζαμπα,τοτε εγω βλεπω εναν επιχειρηματια που το κηνυγαει το θεμα.
Μπορουσε να μου πει "φιλαρακι δε μπορω τωρα να ασψολουμε με τετοια"
Εχω πολλα παραδειγματα να αβαφερω με ατομα που μια δοκημη ετσι γιατι καποιος ηθελε κατι τους οδηγησε να εχουν στανταρ σειρα προιοντων.
Και φιλε μου αταβ (και ξες οτι δεν παρεξηγουμε που συχνα οι αποψεις μας διαφωνουν) ενα γυραδικο να ανοιξεις,θες μεγαλυτερο κεφαλαιο απο το να γεινεις κατασκευαστης μαγνητων η οργανοποιος.
Και ναι,εχω δει ανθρωπους να κανουν δοκημες σε εργαστιρια που απο εξω μοιαζουν κοτετσια και να κανουν και παταγωγη και προτοτυπα προιοντα.
Εγω σου λεω (γιατι αυτο εχω καταλαβει απο γεγωνωτα) πως αν αυτο το περιεργο/ανομαλο οπως θες πες το,το ζητησει ενας αμερικανος,του ενως η αποψη μετραει ενω τον αλλον τον τρολαρουν.
Αλλα οταν σε μια εταιρια,ερχετε μια ευκερια να δοκημασει κατι καινουριο,για μενα,δεν πρεπει να αφησει την ευκερια να χαθει.


Τρς πα,επειδη εχω την ταση οπως ολοι ξερετε να οδηγω τα θεματα εκτως,και ειναι κρημα να χαλασω το θεμα.


Μπραβω στον απολωνα που το ξεκηνησε,και μπραβω σε ολους τους ελληνες και μη που παραγουν και δημιουργουν και το κηνυγανε να βγουν μπροστα
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω πως φέραμε αρκετους λογους γιατί μπορεί ένας κατασκευαστής να αρνηθεί να κάνει κάτι custom, ασχέτως θέλησης.

Σίγουρα, μπορεί να μη βολεύει τον κάθε saved που μπορεί να έχει μια ιδέα αλλά, συζητώντας σφαιρικά, δεν κάνουν κάτι παράλογο ή κατακριτέο οι άνθρωποι.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Δεν ειπα εγω οτι ειναι παραλογο.
Δικο τους το μαγαζι,οτι θελουν κανουν.
Απλα συζηταμε γιατι διοτι ειμαστε κοινωνικοι ανθρωποι αφου.(αλλα ομως μονο εγω εχω δικιο  :P :P )
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Να ηρεμήσουμε, είναι ένα ωραίο θέμα και έχετε πολλά να προσφέρετε και οι δύο. Ας μην το καταστρέψουμε.

Too late. Αλλά αφού τσακίσαμε ακόμα ένα thread, ας το πάμε και λίγο παραπέρα...

Όσο "ποιοτικότατη δουλειά" και με "εκπληκτικό ηχητικό αποτέλεσμα" και αν κάνει ο οποιοσδήποτε Έλληνας κατασκευαστής, μιλάμε για ένα προϊόν που δεν έχει φοβερή τεχνολογία, ούτε απαιτεί εξαιρετική δουλειά για να φτάσει στο τελικό στάδιο. Και πρέπει να λαμβάνει κανείς υπόψη του τον υπάρχοντα και ήδη (περισσότερο ή λιγότερο) καταξιωμένο ανταγωνισμό. Εφόσον λοιπόν (επί παραδείγματι)...
  • Ο Ρώσος Alex Pribora φτιάχνει πραγματικά hand-wound μαγνήτες και τους πουλάει στο ebay περίπου 70 Ευρώ BIN price για ένα strat set (όταν δεν τούς βάζει σε πλειστηριασμό, οπότε και πωλούνται σε ακόμα χαμηλότερη τιμή)...
  • Ο Matt Gleeson της Monty's Guitars, (ένας κατασκευαστής με πείρα ο οποίος έχει αναλύσει πολλούς αυθεντικούς PAF humbucker για να βρει την ιδανική "συνταγή") προσφέρει ένα set εξαιρετικών PAF για λιγότερο από 250 Ευρώ...
  • Στην ίδια περίπου τιμή (260 Ευρώ) αγοράζεις ένα set επίσης φανταστικών OX4 humbucker...
  • Ένα σετ μαγνητών από γνωστά και καταξιωμένα ονόματα στο χώρο των aftermarket μαγνητών μπορεί βρεθεί άνετα γύρω στα 200 Ευρώ...
  • Kαι υπάρχουν ένα σωρό άλλοι κατασκευαστές (περισσότεροι και από όσους έχουμε παραθέσει εδώ) στην Ευρώπη και την Αμερική, οι οποίοι προσφέρουν πολύ καλά προϊόντα σε τιμές ιδιαίτερα ανταγωνιστικές...
και αν τέλος βάλουμε στη εξίσωση τα όσα πολύ σωστά αναφέρει ο panixgr...

...και πιστεύω οτι η ελλαδίτσα των μηδαμινών στανταρντς, της άγνωστης έννοιας εξασφάλισης ποιότητας, του ανύπαρκτου επαγγελματισμού, της άγνωστης λέξης "εγγύηση", της χειρότερης και ισχνότερης βιομηχανικής κουλτούρας και ιστορίας...

τότε, KATA TH ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ, ο κάθε Έλληνας (GAS ή οποιοσδήποτε άλλος) δεν δικαιολογείται να πουλάει humbucker που ξεκινούν από 90 Ευρώ (με το set να κυμαίνεται μεταξύ 170 και 320) και single coils από 70 Ευρώ (με ένα strat set από 190). Και αυτό ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από την όποια πολιτική και οικονομική κατάσταση επικρατεί σήμερα στην Ελλάδα ή από τα υπόλοιπα εθνικιστικά, πολιτικά και άλλα ιδεολογικά επιχειρήματα που εμένα τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρουν καθόλου.

Αυτά και δεν θα επανέλθω. Θα πρότεινα στους συντονιστές να διαγράψουν ή να διαχωρίσουν σε νέο thread τά άσχετα μηνύματα, και να επικεντρωθούμε στην ανανέωση αυτού του thread και της λίστας των κατασκευαστών, η οποία πιστεύω ότι μπορεί να φανεί χρήσιμη σε πολύ κόσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
εδω οι κριτικές του Antigua για αρκετούς επώνυμους και κινεζικους http://guitarnuts2.proboards.com/board/30/pickup-testing-modelling

Απο προσωπική εμπειρία οι καλύτεροι single coil που είχα ποτέ σε strat ήταν no-name κινέζικοι, δηλ έπρεπε να κάνω coil split στους HS3 για να πλησιάσουν κάπως.

Για support συμφωνώ με τον Saved, η Dimarzio είναι η μοναδική απο τις 3 γνωστές που έχει γνώστες τεχνικούς να απαντάνε στα email.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Να ρωτησω,οι ελληνες μαγνητοποιοι,πανε σε καμια εκθεση η γενικα ετσι κατι να προσεγκησουν το κοινο,να ακουσουμε τα προιωντα τους κτλ.
Στην ΝΑΜΜ εχουν παει διαφοροι που φτιαχνουν εφε κτλ,αλλα εστω στην music world expo η πως την λενε που γινετε καθε μαιο,μπορει ενας μουσικος να ακουσει την δουλεια τους χωρις να πρεπει να αγωρασει πρωτα;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:38 από hot_sauce (φλουτσ) »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Η εντύπωση που έχω από κατασκευαστές μαγνητών και οργάνων είναι η εξής:
Πουλάνε ένα προιόν ως μπουτίκ, ενώ είναι τεχνολογικά ισάξιο με το πιο απλό παραγωγής.

Είδα δύο πράγματα:
Μαγνήτες που δεν διαφέρουν σε κάτι από άλλους. Δηλαδή είχαν τον ίδιο φυσικό μαγνήτη, την ίδια αντίσταση. Υποθέτω ότι θα είχαν και το ίδιο πηνιόσυρμα. Δεν τους άνοιξα για να ξέρω.
Κόστιζαν 3Χ την τιμή ενός καλού επώνυμου.
Προσωπικά, δεν θα τους αγόραζα.
Κιθάρες που επίσης δεν διαφέρουν από άλλες. Δεν ήταν ένα κομμάτι ξύλο μονοκόματο που να πω δικαιολογεί το τόσο αυξημένο κόστος.

Γενικά, σε όλα τα πράγματα, το χειροποίητο έχει αξία όταν είναι unique. Το παίρνεις όταν θες κάτι πολύ συγκεκριμένο.

Δεν βάζω καν τη χώρα κατασκευής, δεν έχει να προσφέρει κάτι.

Θα έφτιαχνα πχ custom όργανο για να το φτιάξω όπως θέλω εγώ. Δε μου λέει κάτι να πάρω μία χειροποίητη telecaster που είναι ίδια σε specs με την παραγωγής της Χ εταιρίας.

Αντίστοιχα θα έπαιρνα custom μαγνήτες γιατί θα ήθελα να έχουν τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δεν θα έπαιρνα έναν custom humbucker που θα ήταν ίδιο με κάποιον άλλο.

Συζητάμε για πράγματα που έχουν φτάσει σχεδόν στο τέλος. Έχουν δοκιμαστεί και έχουν γίνει όλες σχεδόν οι πιθανές παραλλαγές...

Έχω δυο φίλους που με έχουν ζαλίσει να τυλίξουμε μαγνήτες. Η απάντησή μου είναι "Γιατί;". Αν πάμε by the book, τι παραπάνω θα έχει το δικό μας τύλιγμα;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:39 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Αστε το πληκτρολογιο και τις, απο αποσταση κριτικες και αξιολογησεις και δοκιμαστε τους μαγνητες των "δικων" μας πριν μιλησετε.
Ειδικοτερα για τους Silver Pickups αλλα και τους GAS επειδη εχω σετ τους και εχω μπει στον κοπο να ακουσω απο κοντα σε πολλα οργανα (εκτος απο τα δικα μου που φορανε τους μαγνητες τους), εχω να πω οτι ΚΑΠΟΙΟΙ ειναι  ανωτεροι απο πολλους απο αυτους που θεωρειτε (και εχετε διαβασει κριτικες στα περιοδικα και στο youtube) κορυφαιους, γκαματους κλπ.
Εννοειται οτι δεν ειναι κατα παραγγελια και ορεξη του καθενα μας οι μαγνητες που βγαζουν και εχουν μετα απο πολυ καιρο αποφασισει την γκαμα τους και καλα κανουν. Για δε περνετε τηλεφωνο τον Fralin, τον Barden etc να του ζητησετε να σας φτιαξει μαγνητακι της ορεξης σας ?? Μετα πειτε μου την απαντηση που θα παρετε.....

Μην απαξιωνετε οταν ΔΕΝ εχετε ιδία αποψη. Αυτο ειναι "γνωστη Ελληνικη τακτικη " φιλοι μου.....

επειδή εγώ ξεκίνησα το ζήτημα και απεθύνεσαι σε μένα οφείλω να απαντήσω.
αν ξαναδιαβάσεις το μήνυμά μου θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει καμία απαξίωση στους gas μαγνήτες , αυτό που απαξιώνω είναι η λογική του Έλληνα επιχειρηματία που ενώ εδρεύει στην Ελλάδα (του 2018) και απευθύνεται αρχικά στην ελληνική αγορά, πουλάει σε τιμές Μόντε Κάρλο (αποκλείοντας αυτομάτως την πλειονότητα των Ελλήνων υποψηφίων αγοραστών) και μάλιστα προϊόν που έχει ήδη φτιαχτεί από πάμπολλες άλλες εταιρίες. Δεν υπάρχει κάποια πρωτοπορεία σε αυτό που να δικαιολογεί την τιμή αυτή  , εκτός και αν  "ειναι τυλιγμενοι στα γερικα μπουτια της γιαγιας Αμπιγκεηλ σε ειδικο δωματιο του καστομ σοπ της Φεντερ με ελασμα απο το συρταρι του Λεο που βρεθηκε σε μια παλια αποθηκη". Και μη μου πεις οτι οι συγκεκριμένοι μαγνήτες είναι παγκοσμίου φήμης (και όχι ποιότητας, που μπορεί κάλλιστα να'ναι)  ώστε να πωλούνται σε τιμή μεγαλύτερη απο τις "γνωστές- μεγάλες" εταιρίες ή και άλλες εταιρίες μικρότερες και λιγότερο γνωστές που πουλάνε σε πολύ λογικότερες τιμές ενώ απευθύνονται κατά βάση σε πλουσιότερη αγορά απο τη δική μας  . Επίσης το κόστος της κατασκευής τους παίζει να'ναι υποπενταπλάσιο εώς υποδεκαπλάσιο της τελικής τιμής πώλησης τους .
Με την ίδια λογική αντιμετωπίζω και τις υπόλοιπες εταιρίες (ελληνικές και αλλοδαπές) που υπερ-κοστολογούν τα προϊόντα τους .
Ο λόγος που αρχικά μπήκα στον κόπο να ρίξω μια ματιά στους μαγνήτες τους είναι επειδή έψαχνα για μαγνήτες και ήξερα πως είναι Έλληνα κατασκευαστή , αλλά μολις είδα τιμές έπαθα ένα σοκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/18, 23:39 από hot_sauce (φλουτσ) »
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος manosfmg

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια στους μαγνητες,οπως δεν θελω να εκθιασω-διαφημισω κανενα,θα πω οτι για ενα σεταρισμα πας που ειναι υποθεση το πολυ μισης ωρας και περνουν 50αρικο,ξερω οτι στην Ελλαδα τα πραγματα ειναι δυσκολα,οταν εχεις μεινει μεσα σε 6 χρονια 2 φορες ανεργος το καταλαβενεις καλα.
θα πω λοιπον οτι παρολο που οι τιμες ειναι καπως υψηλες,θα ηθελα να ακουσετε καποιους μαγνητες ιδετερα τou GAS που εχει τυχει να ακουσω εγω,σε les paul η strat,οι κιθαρες πραγματικα ηταν εντελως αλλο επιπεδο ακομα και απο noiseless hot 50 vintage hum και δεν συμμαζεύεται,ειπα δεν κανω διαφήμιση,ετυχε να ακουσω καποιες,οπως ετυχε να παιξω με μια ολυμπους κιθαρα,ηταν πολυ ομρφη και ευκολοπαιχτη κιθαρα,θα πω,οτι οτιδήποτε ειναι καλο δεν ειναι ποτε φτηνο,ουτε καν τα κινεζικα.

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
... όπως ξέρετε ιδιαίτερα σχετικός (τουλάχιστον) με τους μαγνήτες δεν είμαι, πιστεύω όμως ότι (και) για τους μαγνήτες είναι σημαντική η ψυχολογία, η οποία επηρεάζεται και από την τιμή :). Δεν πρόκειται για ελληνικούς μαγνήτες, αλλά έχοντας κατά νου τη συζήτηση εδώ έπεσα πάνω στο παρακάτω βιντεάκι:


https://www.youtube.com/watch?v=uLcwttVELsw&feature=em-subs_digest


που νομίζω ότι είναι σχετικό όχι μόνο για τους μαγνήτες αλλά με το ευρύτερο ζήτημα της ποιότητας των ηλεκτρικών κιθαρών ως προς τον ήχο τους (όχι φυσικά ποιότητα κατασκευής, playability κλπ).
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
16057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:53
από Jezus
108 Απαντήσεις
59263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/11, 13:57
από gers
1 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/08, 02:27
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
6776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 17:15
από teo_gp
0 Απαντήσεις
1397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/10, 21:10
από ilianthos-Kanlis
3 Απαντήσεις
2294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 23:25
από Dimitris12345
0 Απαντήσεις
1788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/11, 13:28
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
9383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/14, 16:23
από cbk
5 Απαντήσεις
15715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/14, 10:08
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
21602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 14:57
από guitarfreak4