Αποστολέας Θέμα: Κολπο για την Nova System  (Αναγνώστηκε 6605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Κολπο για την Nova System
« στις: 19/01/12, 15:27 »
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι πλεον ευτυχης κατοχος της Nova system και θελω να μοιραστω μαζι σας τις σκεψεις μου. Γενικως ειμαι λατρης των αναλογικων πεταλιων αλλα αυτην την φορα εκανα μια εξαιρεση. Εχω εναν marshall class 5 rat amp modded με fx loop. Ελεγα λοιπον να βαλω την πεταλιερα πανω στιν λουπα ωστε να εχω μονο τα modulation effects και να παιρνω το drive απο τον marshall και απο τα guv'nor mk1, rat 2 και ts που εχω. Μετα ομως σκεφτηκα οτι ειναι κριμα να μην μπορω να εκμεταλευτω το αναλογικo drive, το compressor και το wah της πεταλιερας. Οποτε σκεφτηκα το παρακατω σεναριο και θελω να μου δωσετε τα φωτα σας αν ειναι δυνατον (δυστυχως η Nova δεν παιζει οπως το g με το συστημα των 4 καλωδιων).
Στα παρακατω παραδειγματα θα αφησω τα πεταλια μου απ'εξω γιατι ειναι ευκολο μετα να βρουμε που θα μπουν οποτε ας θεωρησουμε για την οικονομια της συζητησης οτι θα εχω γκαζι μονο απο τον marshall.

Εχουμε 2 μονοπατια:
1.
Κιθαρα > Nova drive in > Nova line out > amp in
Εδω ειναι σαφες οτι χρησιμοποιω την προενισχυση της πεταλιερας και τα modulation effects ειναι στην αλυσιδα της παραμορφωσης
2.
Κιθαρα > Amp in
Nova line in > amp send
Nova line out > amp return
Εδω χρησιμοποιω την προενισχυση του marshall οποτε χανω το drive, τον compressor (μπορει και οχι αλλα δεν μου αρεσει να ειναι στο fx loop) και το wah.

Αυτες ειναι οι δυο προτασεις του manual. Εγω λοιπον σπαω το κεφαλι μου να βρω εναν τροπο να τα εχω κατ'επιλογη και τα 2. Και σκεφτηκα το εξης:
Στο σχημα:
Μονοπατι 1. του manual
Κιθαρα > Α > C > F
Μονοπατι 2. του manual
Κιθαρα > B > D και παραλληλα επιλεγμενο το E


Ενας τρελος χαμος!!!!!!!!! Αν δεν εχω κανει καποιο λαθος στην λογικη η στο σχημα ειναι η μοναδικη λυση που μπορω να σκεφτω. Αλλα απο την αλλη δεν γινεται να μην υπαρχει καποια αλλη λυση!!! Δεν γινεται να θελω μονο εγω να το κανω αυτο!!!!


Στην τελικη θα ακολουθησω την 2η λυση γιατι μου αρεσουν πολυ τα πεταλακια μου και το drive του marshall...... Εκτος κι αν καποιος εχει καμια αλλη ιδεα.....
Να προσθεσω επισης οτι τα A/B και C/D ειναι κλασικα Α/Β switch πεταλια αλλα το E/F ειναι ουσιαστικα αναποδο (τα in/out).


Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων και συγνωμη αν σας εχω μπερδεψει


« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/12, 15:29 από omnio »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #1 στις: 19/01/12, 16:16 »
ίσως να μη δουλέψει το σχήμα 1 γιατί θεωρείς πως ο ενισχυτές θα πάρει σήμα από το return και θα το ξαναστείλει από το send αλλά δε νομίζω πως δουλεύει έτσι....
από το return πάει στο μεγάφωνο σωστά?

πάντως κι εγώ, ξεκινώντας να διαβάζω το μήνυμά σου, τα Α/Β σκέφτηκα πρώτα...

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #2 στις: 19/01/12, 16:29 »
Να σου πω την αληθεια με πιανεις αδιαβαστο σχετικα με το return. Ισως καποιος φιλος να μπορει να μας βοηθησει σχετικα με την λουπα. Αυτο που δεν ξερω ειναι το εξης (και φανταζομαι μονο με δοκιμη μπορει να γινει), αν ο ενισχυτης η/και το nova μολις "δουν" jack στα in/out παθουν κοκομπλοκο και δεν ξερουν τι να στειλουν και που. Μηπως μπορει να γινει με καποιο double bypass/ double switch η κατι τετοιο? Απο χθες ψαχνω να βρω κατι αλλα ειναι πολυ εξιδικευμενο και δεν ξερω καν πως να το ψαξω.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #3 στις: 19/01/12, 16:47 »
Η λογική σου, αν και τραβηγμένη από τα μαλλιά, είναι εν πολλοίς σωστή.
ΔΕΝ θα δουλέψει για δύο λόγους, εκ των οποίων ο πρώτος είναι αναγκαίος και ικανός:
1. Με το βύσμα τοποθετημένο μέσα στο return, ο ενισχυτής κόβει εσωτερικά το σήμα του direct προς το send, οπότε δεν θα παίζει καθόλου στο σενάριο  Α > C > F.
2. Και να έπαιζε, είναι τελείως αντι-εργονομικό να πρέπει να πατήσεις 3 A/B Boxes σύν 4 μία νέα μνήμη του Nova (για να αλλάξεις την λειτουργία του) για να αλλάξεις ήχο.

Έχω κοιτάξει εκτεταμμένα το Nova από προσωπικό ενδιαφέρον και δυστυχώς δεν υπάρχει λύση.
Ή θα το βάλεις μπροστά όπου αξιοποιούνται όλα τα μέρη του, και έτσι έχει σχεδιαστεί, ή θα το βάλεις στο loop και θα κρατήσεις μόνο ψηφιακά effects με όλες τις υποχωρήσεις που σωστά ανέφερες.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #4 στις: 19/01/12, 17:22 »
1. Με το βύσμα τοποθετημένο μέσα στο return, ο ενισχυτής κόβει εσωτερικά το σήμα του direct προς το send, οπότε δεν θα παίζει καθόλου στο σενάριο  Α > C > F.
ως σήμα του direct προς το send τι εννοείς? από το input του ενισχυτή?

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #5 στις: 19/01/12, 17:24 »
Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας. Αυτο ειχα φανταστει κι εγω σχετικα με την συμπεριφορα του ενισχυτη.... Κριμα αλλα δεν πειραζει. Θα την "ανεχτω" μεχρι να την βαρεθω η μεχρι να πω δεν παει αλλο με τα ψηφιακα (οποιο ερθει πρωτο) και μετα θα την δωσω ωστε να ασχοληθω με το αλλο project (που μου ειχες δωσει τα φωτα σου σχετικα με μια diy αναλογικη πεταλιερα).


Το g major παντως παιζει με το κολπο με τα 4 καλωδια και αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα hardware η software. Αν ειναι το πρωτο παω πασο, αλλα αν ειναι το δευτερο τοτε ισως καποια στιγμη να κανουν release ενα update που να σου επιτρεπει να το κανεις. Νομιζω οτι τελικα θα ειναι μονο προς οφελος τους.


υγ: συμφωνω οτι δεν θα ειναι καθολου πρακτικο. Το σχεδιο και η λογικη ηταν η αρχικη προσεγγιση στο προβλημμα. Δεν ξερω μηπως υπαρχει κατι που να το εκανε πρακτικο γι αυτο το ανελυσα. Να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν μπορει να γινει το αναποδο switch που χρειαζεται για το E/F. Λογικα θα γινεται με diy ποσο δυσκολο να ειναι!!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/12, 17:28 από omnio »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #6 στις: 19/01/12, 17:26 »
1. Με το βύσμα τοποθετημένο μέσα στο return, ο ενισχυτής κόβει εσωτερικά το σήμα του direct προς το send, οπότε δεν θα παίζει καθόλου στο σενάριο  Α > C > F.

ως σήμα του direct προς το send τι εννοείς? από το input του ενισχυτή?

Από μέσα, εσωτερικά, δεν κάνει πλέον κύκλωμα όταν βάλεις το βύσμα στο return!.. οπότε αν δεν έρχεται κάτι από το βύσμα αυτό, δεν υπάρχει ήχος.. (μιλάω για serial loop στο parallel θα δούλευε..)

.. αν ειναι το δευτερο τοτε ισως καποια στιγμη να κανουν release ενα update που να σου επιτρεπει να το κανεις.

Δεν θα γίνει ποτέ με αυτό το Nova διότι χρειάζεται ακόμα μία physical έξοδο που δεν την έχει..

.. δεν ξερω αν μπορει να γινει το αναποδο switch που χρειαζεται για το E/F. Λογικα θα γινεται με diy ποσο δυσκολο να ειναι!!! :)

Υπάρχουν έτοιμα A/B boxes πού είναι both ways, τα περισσότερα λειτουργούν και έτσι.
Πχ: http://www.thomann.de/gr/artec_seswb_ab_box.htm
http://www.dv247.com/studio-equipment/boss-ab-2-a-b-footswitch-selector-pedal--35507
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/12, 17:33 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #7 στις: 19/01/12, 17:40 »
Από μέσα, εσωτερικά, δεν κάνει πλέον κύκλωμα όταν βάλεις το βύσμα στο return!.. οπότε αν δεν έρχεται κάτι από το βύσμα αυτό, δεν υπάρχει ήχος.. (μιλάω για serial loop στο parallel θα δούλευε..)

κατάλαβα....καλά...για parallel εννοούσα....το σειριακό έχει νόημα ύπαρξης?
ένα παράλληλο με ένα ποτενσιόμετρο μίξης,όπως έχει ο Laney μου, τα κάνει όλα, πιστεύω...

εκτός αν υπάρχει χρήση που δε μπορώ να σκεφτώ...

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #8 στις: 19/01/12, 17:48 »
Παντως το fx loop στον marshall μου ειναι σειριακο.... οχι παραλληλο αλλα και παλι νομιζω οτι το ιδιο θα συνεβαινε ετσι δεν ειναι? Αν καταλαβα καλα, σημασια εχει αν υπαρχει φορτιο στην λουπα.


Οσο για το 4c εχεις δικιο. Τωρα μου ηρθε οτι θελεις 2 εξοδους μια για το input του ενισχυτη και μια για το return......


Κριμα ρε γμτ και ηταν πολυ καλο για να βγει αληθινο....

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #9 στις: 20/01/12, 02:21 »
Και όμως μπορεί να βγει αληθινό.

Στην λουπα δεν θα έχεις πρόβλημα αν αντί για ΑΒ switch βάλεις ένα true bypass loop pedal σαν αυτό
http://www.markoneaudio.co.uk/1-looper.html

Το συγκεκριμένο το χρησιμοποιώ με τον Marshall μου στη σειριακή λούπα χωρίς κανένα πρόβλημα αφού στην ουσία όταν βγάζεις το εφέ που πάει στην λούπα είναι σαν να βάζει ένα jack από το send κατευθείαν στο return και έτσι συνεχίζεις να έχεις ήχο απο τον ενισχυτη.

Το πρόβλημά σου λύνεται με 2 true bypass loop pedal και ένα Y splitter πχ.  http://www.loop-master.com/product_info.php?cPath=26&products_id=153

οπότε με δυο πατήματα στα looper pedal (ένα αν τα πατησεις στο πλάι και φοράς μεγάλο νούμερο παπούτσι) και αλλο ένα στο preset του nova θα έχεις και τα δυο setup.
(δεν ξέρω αν γινεται άλλα μπορεί να βρεις τρόπο και μεσω DIY να συνδυασεις τα δυο switch του looper με ένα 4pdt η κατι άλλο που θα σου γλιτώσει ένα πάτημα)

Aπο κάτω έχω το σχεδιάκι σου παραλλαγμένο. Ελπίζω να ισχυουν αυτά που λέω δεν ειμαι 100% σιγουρος ότι θα σου κάνει δουλειά αλλα φαίνεται καλή ιδέα.

http://imageshack.us/photo/my-images/72/schema2p.jpg/
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/12, 02:29 από Maejima »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #10 στις: 20/01/12, 09:42 »
Μπράβο Maejima, πολύ ωραίος!..  :clap

Κρατάω μία μικρή επιφύλαξη για το τι γίνονται εσωτερικά τα Return και Send στο Looper όταν βγαίνουν εκτός, εάν απλά απομονώνονται, και δεν βραχυκυκλώνουν στην γείωση όπως κάνουν συνήθως τα Loopers, όλα είναι εντάξει. Αλλιώς, θα υπάρχει πρόβλημα με το σήμα από το Y.

Πάντως ότι και να γίνεται στα loopers, η λογική σου είναι σωστή.  :up

Νομίζω ότι ίσως θα μπορούσα να φτιάξω ένα κύκλωμα να γίνεται όλο αυτό από ένα διακόπτη, θα πρέπει να είναι 4PDT που είναι ακριβοί και δυσεύρετοι, αλλά υπάρχει πάντα και το Banzai.. 
Θα το βαλουμε όλο σε ένα κουτί ενσωματώνοντας και το Υ splitter και τέλος!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #11 στις: 20/01/12, 11:13 »
Λοιπόν με μεγάλη μου χαρά, σας ποστάρω την λύση στο θέμα που συζητήθηκε εδώ: Απ: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφ
 
 Έγινε και μάλιστα με λίγο έξυπνο σχεδιασμό, δεν χρειάστηκε καν 4PDT, έγινε με απλό 3PDT που είναι πιο διαθέσιμος.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #12 στις: 20/01/12, 11:44 »
Hello world!!!!!! Μπραβο και ξανα μπραβο!!! Ενα μεγαλαο ευχαριστω στον Maejima για τις ιδεες του και φυσικα στον Ανδριανο για τις ιδεες και το implementation!!!!!! Νομιζω οτι μπορεις και να το πατενταρεις και να τους το στειλεις στην tc electronics...... Ετσι για το γ**ωτο....
Σας ευχαριστω πολυ για τις ιδεες-προτασεις-λυσεις. Θα αρχισω αμεσα την κατασκευη.


Επισης θελω να προσθεσω-ρωτησω κατι. Εκτος απο τον marshall εχω εναν epi vj combo modded σε tweed και ελεγα αναμεσα στο Out του switch σου και στο in του amp να βαλω καταρχην τα πεταλακια μου και μετα ενα Α/Β switch. Ετσι θα εχω:
A > πεταλακια > Marshall
B > πεταλακια > Epiphone


Η απορια μου ειναι η εξης. Ανεξαρτητα της θεσης στο switch σου Α η Β το σημα θα πηγαινει στα πεταλια και μετα στον Α η Β ενισχυτη μου, σωστα μεχρι εδω?
Αν ναι τοτε ας πουμε οτι το A/B switch μου θα ειναι στην θεση Β (Epiphone) και επισης ας πουμε οτι το switch σου ειναι στην θεση Β (τις βαφτιζω θεση Α: Nova drive και θεση Β: Nova fx loop). Σε αυτην την περιπτωση ιγουρα δεν θα εχω τα modulation effects της πεταλιερας και δεν θα εχω και το drive. Αυτο ειναι λογικο και θεμητο. Το θεμα ειναι αν θα εχω καν ηχο...... Γιατι δεν ξερω αν με το switch που εχεις φτιαξει θα "ξυπναει" το fx loop του Marshall και θα θελει σωνει και ντε σημα στο in του ενω εγω το στελνω στον Epiphone.


Ειπα οτι αφου το εφτιαξες να σου βαλω και αλλη μια παραμετρο στην ομολογουμενως δυσκολη εξισωση....... Το ολο concept και η σκεψη εξαλλου ξεκινησε απο την ιδεα να μπορω να εκμεταλευτω τον Marshall + nova as modulation pedal + as modulation/drive pedal και τον Epiphone + nova as modulation/drive pedal και το καλυτερο....: σε αυτα να μπορω να βαλω και τα guv'nor mk1, proco rat 2 mk1 και ενα marshall supa-wah original.......


Ξερω ξερω...ετοιμαζεσαι να αρχισεις να με βριζεις....... χεχεχεχε


υγ: τωρα συνειδητοποιησα οτι τα πεταλακια μπορουν να μπουν πριν το adr1anos-switch (maejima δεν το προσεξα οταν εγραφα το παραπανω μηνυμα... με χαλασε το βραδυνο ξενυχτι για να δω nba και το πρωινο ξυπνημα για να ερθω γραφειο....). Οποτε το Α/Β μου μπορει να μπει μετα αλλα και παλι δεν ξερω την συμπεριφορα του marshall. Λογικα θα εχω:
Κιθαρα > πεταλακια > switch > Α/Β >....... A Marshall η B Epiphone
Υποπεριπτωσεις:
1.
Switch στην θεση "Nova drive" και το Α/Β στην Α:
Κιθαρα > πεταλακια > nova modulation/drive > Marshall
2.
Switch στην θεση "Nova drive" και το Α/Β στην B:
Κιθαρα > πεταλακια > nova modulation/drive > Epiphone
3.
Switch στην θεση "Nova fx loop" και το Α/Β στην A:
Κιθαρα > πεταλακια > nova modulation > Marshall
4.
Switch στην θεση "Nova fx loop" και το Α/Β στην B:
Κιθαρα > πεταλακια > nova bypassed ( ??? ?) > Epiphone
Αυτο πιστευω οτι δεν θα παιξει αν ο Marshall ενεργοποιει την λουπα και περιμενει φορτιο στο in του.....


Καλα δεν τα λεω? ??? :)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/12, 12:48 από omnio »

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #13 στις: 20/01/12, 15:43 »
Πω πω τα μπέρδεψες τα πράγματα και μάλλον χωρίς λόγο.
Ο epiphone δεν έχει fx loop σωστά? Αρά ότι και να στείλεις στον epiphone το στέλνεις στο input.
Βάζεις ένα ΑΒ switch μετά από το guitar amp out του adrianos switch και τα πετάλια σου τα αφήνεις μετά την κιθάρα ωστε να μπορείς να χρησιμοποιείς και το guvnor και τα modulation , delay κτλ εφφέ από το nova μπροστά από τον epiphone.
Η μόνη θέση που σε ενδιαφέρει στο adrianos switch για χρήση του epiphone είναι αυτή που στέλνει όλο το nova μπροστά από τον ενισχυτή. Μετά με το AB διαλέγεις απλά αν θές να ακούς από τον marshall ή από τον epiphone.  Αν θες να κάνεις bypass το Nova το κάνεις προφανώς από τα κοντρόλ του Nova.

Anyway χαίρομαι που βοήθησα και ελπίζω να δουλεύει σωστα το όλο πράγμα (είδα το switch και τα έπαιξα, αναθεμα αν καταλαβαίνω που πάει τι ) καθώς δεν το έχω με το DIY απλά με βάση λόγικής συνδεσμολογίας το πήγα για τη λύση. Αν δουλεύει θα έιναι παράδεισός για τους χρήστες του Nova system καθώς δεν θα χρειάζεται να αλλάζουν συνδεσμολογίες κάθε φορά που θέλουν να χρησιμοποιούν τον ένα ή τον άλλο τρόπο αλλά θα το κάνουν με το πάτημα ενός footswitch. Χίλια μπράβο Adrianos!

Για πες και τίποτα για τον Marshall γιατι μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν τον έιχα δει στο ebay. Είναι full moded με το έξτρα gain switch και reverb tank κτλ. ?
Τον είχες και τον έστειλες στην RAT ή τον πήρες έτοιμο μονταρισμένο? Πόσο σου κόστισε?  Πως ακούγεται? Κανε κανα review με κανα καλό clip να χαρούμε και εμείς!  ;D

ΥΓ. Έχεις φτιαξει πολύ ωραίο rig από ότι φαίνεται φιλε omnio , να το χαίρεσαι!!  ;D


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #14 στις: 20/01/12, 16:15 »
Anyway χαίρομαι που βοήθησα και ελπίζω να δουλεύει σωστα το όλο πράγμα (είδα το switch και τα έπαιξα, αναθεμα αν καταλαβαίνω που πάει τι ) καθώς δεν το έχω με το DIY απλά με βάση λόγικής συνδεσμολογίας το πήγα για τη λύση. Αν δουλεύει θα έιναι παράδεισός για τους χρήστες του Nova system καθώς δεν θα χρειάζεται να αλλάζουν συνδεσμολογίες κάθε φορά που θέλουν να χρησιμοποιούν τον ένα ή τον άλλο τρόπο αλλά θα το κάνουν με το πάτημα ενός footswitch. Χίλια μπράβο Adrianos!

Δεν ξέρω αν το έχεις, αλλά την λογική της λύσης σίγουρα την είχες, το μπράβο είναι δικό σου!  :up

Πόσταρα το Switch και στο forum της TC Electronics, να μας πούν και από εκεί κάποια γνώμη.. θα δούμε!.:
Nova System Front/EffectsLoop Switcher

Αν θελήσεις να τσεκάρεις και εσύ την λογική της συνδεσμολογίας (καλό θα ήταν..) πάρε ως δεδομένο, ότι όπως βλέπεις στο διάγραμμα τον 3PDT, στην μία θέση ενώνονται τα πάνω ζευγάρια, και στην άλλη τα κάτω, ως εξής:


Οπότε απλά ακολουθείς τα καλώδια και βλέπεις αν σου ταιριάζουν στην λογική που θέλουμε να πετύχουμε..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/01/12, 16:27 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Maejima

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #15 στις: 20/01/12, 17:05 »
Οοοο σε ευχαριστώ πολύ. Με βοήθησες να καταλάβω πως δουλεύει το 3PDT switch. (το Y spliter που έψαχνα να βρώ που έιναι βλέπω πως δεν χρειάζεται γιατί έχει τα μεσαία ποδαράκια common.)
 
Το κοίταξα λοιπόν μια και δυο φορές και από ότι βλέπω είναι σωστό! Και πολύ απλό με κόστος περίπου 15 - 20 ευρώ έχεις τη λύση έτοιμη σε ένα μικρό κουτάκι.

Αντε omnio πάρε υλικά και ένα κολλητηρι και ξεκίνα δουλειά να μας πεις και τις εντυπώσεις σου στο τέλος απο τη χρήση του switch.

Περιμένουμε και εκείνο το review για τον RAT Class5  ;D

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #16 στις: 23/01/12, 12:38 »
Καλημερα. Σχετικα με την απαντηση που πηρες στο φορουμ της tc. Ναι οκ δεν μπορει να γινει on the fly, πρεπει να πατησεις το level και να αλλαξεις απο drive σε line. Αλλα τουλαχιστον για μενα ειναι μια χαρα γιατι δεν παιζω σε live και σπανια σε studio αφου πιο πολυ τζαμαρουμε με φιλους σε σπιτια. Εκανα μια παραγγελια για διακοπτες και input jacks και πιστευω μεχρι τελος του μηνα να τα εχω για να σας πω εντυπωσεις.


Σε ευχαριστω πολυ φιλε maejima για τα καλα σου λογια. Κατεληξα σε αυτα μετα απο αρκετη μελετη και πολυ χαμενο χρημα. Λεω να αρχισω να κανω το review για τον marshall. Stay tuned.


υγ: αδριανε, μηπως θα μπορουσες να προσθεσεις κανενα ledaki ωστε να ξερουμε τι παταμε και που ειμαστε? Συμφωνα με το (υπεροχο....!!!!!!!!!) σχεδιο σου φανταζομαι θα μπει ενα στο 1+γειωση για το drive και στο 3+γειωση για την λουπα. Καλα τα λεω? Λογικα μονο μπαταρια θα θελει και σιγα το πολυ ρευμα που θα τραβαει.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #17 στις: 23/01/12, 12:59 »
υγ: αδριανε, μηπως θα μπορουσες να προσθεσεις κανενα ledaki ωστε να ξερουμε τι παταμε και που ειμαστε? Συμφωνα με το (υπεροχο....!!!!!!!!!) σχεδιο σου φανταζομαι θα μπει ενα στο 1+γειωση για το drive και στο 3+γειωση για την λουπα. Καλα τα λεω? Λογικα μονο μπαταρια θα θελει και σιγα το πολυ ρευμα που θα τραβαει.

Ok, παράγγειλε και έναν 4PDT μαζί με τα άλλα, και θα ποστάρω και σχέδιο με Ledάκι..

EDIT:  ..Έτοιμο!

Καλημερα. Σχετικα με την απαντηση που πηρες στο φορουμ της tc. Ναι οκ δεν μπορει να γινει on the fly, πρεπει να πατησεις το level και να αλλαξεις απο drive σε line. Αλλα τουλαχιστον για μενα ειναι μια χαρα γιατι δεν παιζω σε live και σπανια σε studio αφου πιο πολυ τζαμαρουμε με φιλους σε σπιτια.

Ναι, αυτό που λένε τελικά, και που επιβεβαίωσα και εγώ από το manual, είναι ότι το NS δεν σώζει την επιλογή του Input ως μέρος του preset και με την έννοια αυτή, πρέπει να σκύψεις και να επιλέξεις από το setup το input.. τουλάχιστον δεν θα έχεις να αλλάζεις και καλώδια!..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/12, 14:10 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #18 στις: 23/01/12, 15:13 »
Αυτα ειναι. Να μπορουσα να επαιρνα και τοσο αμεση και σωστη απαντηση απο την γυναικα μου τι καλα που θα ηταν...... Ευχαριστω πολυ Ανδριανε. Προσθετω τον 4dpt και περιμενω πως και πως να το φτιαξω!!!!


Για την αλλαγη στο nova.... Εδω αν τσεκαρεις στα φορουμς της tc ολοι λενε κατηγορηματικα οτι δεν μπορει να γινει καν. Ο τροπος βρεθηκε και τωρα φταιει κατι αλλο. Οπως σου ειπα και πριν για μενα αυτο δεν ειναι προβλημα! Αν σου δινουν γαιδαρο θα τον κοιταξεις στα δοντια? Το switchακι σου ειναι μια χαρα!!!! Στο μελλον ισως βγαλουν ενα update που θα μπορεις να κανεις την αλλαγη πιο ευκολα, ισως οπως ειπες σε καποιο preset. Ποιος ξερει......

Αποσυνδεδεμένος Publius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 45
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • ICON YouTube channel
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #19 στις: 02/02/12, 17:36 »
Αλήθεια το 4 cable method δεν λειτουργεί με το Nova?

Για ψάξτο λίγο. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να έχεις και το Drive από τον ενισχυτή και τα πετάλια αλλά και από το Nova και να ρίχνεις και κάποια από τα εφέ του Nova στο send/return του ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος omnio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Κολπο για την Nova System
« Απάντηση #20 στις: 02/02/12, 17:39 »
Οχι δεν δουλευει. Το g major δουλευει μονο με το 4c. Ευχαριστω παντως.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 20:20
από stavros75
30 Απαντήσεις
10309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 15:49
από faser
1 Απαντήσεις
1742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 13:58
από ΟΛΓΑ
8 Απαντήσεις
113523 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/11, 14:47
από pitsikotsi
4 Απαντήσεις
2597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 02:21
από pain of salvation
1 Απαντήσεις
2301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 14:52
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
2334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 13:42
από iliasAEK
13 Απαντήσεις
4560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/13, 12:41
από neeckos
5 Απαντήσεις
3579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/13, 12:56
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/22, 16:57
από Ioannis Anastassakis