Αποστολέας Θέμα: Ανανέωση σελίδας  (Αναγνώστηκε 9462 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ανανέωση σελίδας
« στις: 06/06/02, 20:50 »
Σήμερα ανέβασα γύρω στα 176 τραγούδια. Τα περισσότερα (να μην πω όλα) είναι μόνο στίχοι. Ελπίζω να μην αρχίσετε τα παράπονα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/02, 20:50 από Σπύρος »
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #1 στις: 06/06/02, 22:05 »
Κι εγώ ανέβασα άλλα 66, και αυτά στην πλειοψηφία τους χωρίς ακόρντα...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #2 στις: 06/06/02, 23:00 »
Πως αυτο παιδια  ???
Εχετε την εντυπωση οτι κατι αλλαξε? Μηπως μπαινει πολυς κοσμος στο site που ισως δεν ξερει πολυ απο κιθαρα αλλα ενθουσιαζεται τοσο πολυ, που θελει οπως μπορει να βοηθησει, και στελνει στιχους μονο? (Δεν θελω να κατακρινω φυσικα κανεναν μ'αυτη την παρατηρηση).  :)

Εγω παντως ξερω τουλαχιστον αλλο ενα ατομο που δεν παιζει κιθαρα αλλα μπαινει μεσα για να παρακολουθησει τις συζητησεις και να προσθεσει οτι μπορει.

Α ναι, και ευχαριστω για ολη τη σκληρη δουλεια σας!!!

Να'στε καλα!

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #3 στις: 06/06/02, 23:43 »
Hi Fran,

δεν νομίζω ότι πρόκειται για "πολύ κόσμο". Τα 200-τόσα αυτά τραγούδια στάλθηκαν στην πλειοψηφία τους από δύο μόνο άτομα.

Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση για το αν θα πρέπει να ανεβάζουμε αυτά τα τραγούδια χωρίς ακόρντα, αν θα πρέπει να τα βάζουμε σε χωριστές λίστες, κλπ.
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #4 στις: 07/06/02, 00:37 »
Molonoti the more the better (opws lene ki oi filoi mas oi Aggloi), exw thn aisthish (kai diorthwste me an kanw lathos), pws o,ti anevainei kai "dhmosieyetai" odhgei se aykshsh twn eksodwn apenanti sthn AEPI. An etsi exei to pragma, tote isws einai kalytera na mhn ayksanetai to kostos, dixws ta kommatia na einai plhrh apo oles tis pleyres...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #5 στις: 07/06/02, 01:36 »
Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει με την πληρωμή της ΑΕΠΙ, αλλά νομίζω πως οι περισσότεροι μπαίνουμε στο forum για να βρούμε ακόρντα και όχι απλά στίχους τραγουδιών.  Από αυτή την άποψη εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να έχουν ακόρντα όλα τα τραγούδια που ανεβαίνουν στο site.  Θα ήταν πάντως ενδιαφέρον να ακούσουμε και άλλες απόψεις πάνω στο θέμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #6 στις: 07/06/02, 03:29 »
Είμαι ένας από τους "υπαίτιους" για τα πολλά τραγούδια των τελευταίων ημερών τα οποία δεν έχουν ακόρντα. Ήξερα πως μερικοί (ή ίσως ακόμα και οι περισσότεροι) επισκέπτες της ιστοσελίδας ενδιαφέρονται κυρίως (ή αποκλειστικά) για τα ακόρντα. Τους στίχους τους είχα ήδη στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή μου ή πάνω σε χαρτί. Τελικά αποφάσισα να τους στείλω με το εξής σκεπτικό:

1. Είχα υπ’ όψη μου τη σημείωση στις FAQ :
"Οπότε μένει το ερώτημα: Δημοσιεύουμε ή όχι ένα τραγούδι μόνο με τους στίχους; Η γνώμη μας είναι πως ναι! Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν ξέρουν τους στίχους, και αυτοί σίγουρα θα ωφεληθούν. Όσοι τους ξέρουν, δεν έχουν τίποτα να χάσουν."

Φαντάζομαι να μην είχα το "κουράγιο" να στείλω τόσο "ελαττωματικό" (για πολλούς) υλικό αν δεν υπήρχε αυτή η σαφής σημείωση.

2. Δεν είμαι Έλληνας, απλώς ενδιαφέρομαι για την ελληνική μουσική. Έτσι ξέρω από προσωπική μου πείρα πόσο δύσκολο είναι πολλές φορές να βρεις λεπτομέρειες για ένα συγκεκριμένο τραγούδι (από το οποίο ξέρεις λ.χ. μόνο τον ερμηνευτή ή τον τίτλο) ή να καταλαβαίνεις τι ακριβώς λένε κάποιοι στίχοι. Γνωρίζω ότι στο μεταξύ λ.χ. Γερμανοί που αγαπούν την ελληνική μουσική και ξέρουν έστω λίγο την γλώσσα σας παραπέμπουν άλλους στη σελίδα www.kithara.gr όταν αυτοί ψάχνουν για ορισμένους στίχους. Με άλλα λόγια: Μου φαίνεται ότι τώρα (ίσως σε αντίθεση με την αρχική της "φιλοσοφία") η σελίδα είναι χρήσιμη όχι μόνο για αυτούς που παίζουν κιθάρα αλλά και για άλλους (Έλληνες και ξένοι) που "απλώς" ενδιαφέρονται για τους στίχους (ας μην υποτιμάμε το έργο των στιχουργών).

3. Η εντύπωσή μου ήταν (και είναι) πως www.kithara.gr αυτή τη στιγμή είναι η πληρέστερη συλλογή στίχων ελληνικών τραγουδιών που υπάρχει στο Διαδίκτυο – και από πάνω μια πολύ συστηματική και εύχρηστη συλλογή. Πέρα από αυτό, η ιστοσελίδα έχει (ευτυχώς) την έγκριση της ΑΕΠΙ, πράγμα που σημαίνει (όπως ελπίζω) πως δεν παραβιάζω νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ. όταν "τροφοδοτώ" τη σελίδα με στίχους. Αυτά ήταν τα βασικά κριτήρια τυπικού χαρακτήρα που με έκαναν να τους στείλω.

4. Όσο για την οικονομική πλευρά, η σκέψη μου ήταν πως δεν προκαλώ πρόσθετη επιβάρυνση στον Νέο Κιθαρωδό και στον Σπύρο (ή σε άλλους που αναλαμβάνουν ένα μέρος των εξόδων) μια και σύμφωνα με τη σύμβασή τους με την ΑΕΠΙ ήδη βρίσκονται στην υψηλότερη βαθμίδα, δηλαδή:
"... των δραχμών τριακοσίων χιλιάδων (300.000), πλέον ΦΠΑ, στην περίπτωση που είναι εγγεγραμμένοι στην κεντρική μνήμη του υπολογιστή (server) και διαθέσιμοι προς το κοινό στίχοι περισσότερα από χίλια (1.000) μουσικά έργα."

Οπότε (αν κατάλαβα σωστά αυτό το απόσπασμα της σύμβασης) το (μεγάλο) ποσό που πληρώνουν οι δύο (μαζί με άλλους) στην ΑΕΠΙ καλύπτει πια οποιονδήποτε αριθμό τραγουδιών. Με άλλα λόγια: Όσο περισσότερα τραγούδια, τόσο καλύτερη η απόσβεση των εξόδων. (Αν όλα αυτά, όμως, δεν ισχύουν, συμφωνώ απόλυτα με το bluewind, δηλαδή να μπούν στη συλλογή μόνο κομμάτια που είναι πλήρη από όλες τις πλευρές.)

Όλα αυτά (χάρη στη γενναιοδωρία εκείνων που πληρώνουν και στους οποίους θέλω να ευχαριστήσω πολύ γι’ αυτό) αποτελούν ιδανικές προϋποθέσεις για να δημιουργηθεί ένα είδος (στιχουργικού) αρχείου στο Διαδίκτυο, καλύπτοντας όλο το φάσμα του ελληνικού τραγουδιού. Αυτό με παρακίνησε να ... μοιραστώ τους "θησαυρούς" μου.

Όσο για εκείνους που ενδιαφέρονται μόνο για τραγούδια με ακόρντα, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά τους. Στη λίστα με τους τίτλους, δίπλα σε κάθε τραγούδι στο οποίο δεν υπάρχουν ακόρντα, βρίσκεται η ένδειξη "(-x)". Επομένως κανένας δεν διατρέχει τον κίνδυνο να κλικάρει σε έναν τίτλο μάταια.
(Και γι’ αυτό, κατά τη γνώμη μου, δεν χρείαζονται και ξεχωριστές λίστες κλπ. Αυτό είναι το ωραίο με το τωρινό σύστημα: Βλέπω με μία ματιά ποιο τραγούδι μπορώ να βρω στο www.kithara.gr – με ή χωρίς ακόρντα.)  

Συγνώμη για τα πολλά λόγια (και τα γλωσσικά λάθη).
Viennezos

ΥΓ:
Τα ακόρντα λείπουν από τα τραγούδια "μου" για έναν πολύ απλό λόγο: Δεν παίζω κιθάρα και επομένως δεν ξέρω από τις μουσικές λεπτομέρειες ενός τραγουδιού. Εννοείται πως θα προσπαθούσα να συνεισφέρω και σε αυτό τον τομέα αν είχα τις απαιτούμενες γνώσεις.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #7 στις: 07/06/02, 09:50 »
Ypothetw pws gia na ta anevazoune telikws oi admins, mallon to kostos leitourgei kata ton tropo pou periegrapses, opote proswpika den exw kanena provlhma kai makari na staloun ki alloi...kyriws giati leitourgoun ws kinhtro se kapoion na steilei kai ta akornta, diapistwnontas poia eks aytwn den exoun.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #8 στις: 07/06/02, 10:22 »
Νομιζω οτι ολα πρεπει να ειναι δεκτα ,γιατι πολλες φορες χρειάζονται στιχοι μόνο .Ειναι και αυτο ένας τρόπος να έχουμε περισσότερους επισκέπτες ,που μπορει να μην ξέρουν κιθάρα (ίσως να ξέρουν καποιο αλλο οργανο ).

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #9 στις: 07/06/02, 11:56 »
Πάντως, Βιεννέζο, μαθαίνοντας ότι δεν είσαι Έλληνας σου βγάζω μερικές φορές ακόμα το καπέλο:

- Για τον κόπο που έκανες να στείλεις τόσα τραγούδια ένα-ένα (υπήρχε και πιο εύκολος τρόπος...)
- Για το ότι είναι σωστά και προσεγμένα.
- Για το ότι ασχολείσαι με τέτοιου είδους τραγούδια, που δείχνουν ότι έχεις εμπειρία στην ελληνική μουσική.
- Και φυσικά για τα τέλεια ελληνικά σου, πολύ καλύτερα από πολλούς άλλους "γνήσιους" Έλληνες.

Ελπίζω να συνεχίσεις να μας υποστηρίζεις και να σε βλέπουμε τακτικά στο forum.  :)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #10 στις: 07/06/02, 13:22 »
Vienezzos, den eisai ellhnas? Egw dyskoleuomai na to pistepsw pandws...

To kostos leitourgei opws akrivws periegrapses, dhladh apo 1000 kai panw tragoudia to kostos einai to idio.
H AEPI fysika xrewnei mono gia tous stoixous.

Den kserw possa tragoudia esteiles (molis ta eida 203) alla sygxarhthria (as mborouse kai o ypografwn na steilei ta dika tou). Symfwnw me ton bluewind oti mia tetoia kinhsh dhmiourgei kinhtra gia mboun sygxwrdies sta tragoudia...aaheeemm

An kai to kithara prosferei polla perissotera apo tragoudia pleon (vlepe forum, analysis, boitheia, chat klp klp) auth tou h drasthriothta paramenei h vasikh. Den thelw na kanw ton eksypno alla ta chords einai mallon poio aplo na ta vrei kaneis apo tous stoixous.
Ena euxaristw apo olous emas sto kithara...

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #11 στις: 07/06/02, 13:58 »
Na eyxaristhsw kai gw olous osous (profanws) ergazontai polles wres gia to Ki8ara. H douleia sas fainetai kai exei dhmiourghsei auto to kataplhktiko forum, opou yparxei h dynatothta na 'vrethoume' oloi mazi kai na dhmiourghsoume mia 'koinothta', oti kai an shmainei auth h leksh ston kathena mas.

O Viennezos me afhse ekplhkth, opws kai allous pistevw. Fysika kai einai euprosdektoi kai xrhsimoi oi stixoi pou stelnei. Egw prepei na omologhsw pws panta psaxnw akkornta sto site, alla den me 'xalaei' na exw apla stixous....

Na diafwnhsw omws me ton Kwsta...pote mexri twra den vrhka ta akkornta pio eukola apo tous stixous...auto akoma to palevw.

Na'ste kala oloi!


Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #12 στις: 07/06/02, 14:05 »
Και εγώ είχα ενδοιασμούς για το αν έπρεπε να ανεβαίνουν οι στίχοι μόνο αλλά μπορώ να πω ότι με μερικά λεγόμενα του με έπεισε και μπράβο του που έκανε τον κόπο να στείλει τα τραγούδια . Επίσης όπως και κάποιος άλλος επισήμανε η Κιθάρα πλέον δεν είναι σελίδα μόνο εξεύρεσης υλικού για κιθάρα αλλά και για άλλα όργανα καθώς και για τραγούδι μόνο(στίχοι).

ps. ποιά γλωσσικά λάθη;
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος Viennezos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #13 στις: 07/06/02, 23:21 »
Σας ευχαριστώ όλους για τα φιλικά και επαινετικά λόγια που τα θεωρώ παρότρυνση να στείλω και άλλους στίχους (αν και η ποσότητα από εδώ και στο εξής θα μειωθεί σημαντικά μια και τα περισσότερα τραγούδια που έχω έτοιμα αυτή τη στιγμή ήδη τα έστειλα τις τελευταίες μέρες).

Ως προς τις επιλογές μου, ξέρω πολύ καλά ότι ορισμένα τραγούδια σε πολλούς από σας θα προκαλέσουν (ή ήδη θα έχουν προκαλέσει) ... αλλεργία μέχρι και αηδία. :-[ Αλλά τι να κάνουμε; Ομολογώ ότι μου αρέσουν όλα και ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο έχουν κάποια συναισθηματική σημασία και άρα αξία για μένα. :)  

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #14 στις: 07/06/02, 23:43 »
To kithara einai gia ola ta gousta asxeta me to ti nomizoun merikoi... >:(

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #15 στις: 09/06/02, 15:40 »

Είμαι ένας από τους "υπαίτιους" για τα πολλά τραγούδια των τελευταίων ημερών τα οποία δεν έχουν ακόρντα. Ήξερα πως μερικοί (ή ίσως ακόμα και οι περισσότεροι) επισκέπτες της ιστοσελίδας ενδιαφέρονται κυρίως (ή αποκλειστικά) για τα ακόρντα. Τους στίχους τους είχα ήδη στο σκληρό δίσκο του υπολογιστή μου ή πάνω σε χαρτί. Τελικά αποφάσισα να τους στείλω με το εξής σκεπτικό:

1. Είχα υπ’ όψη μου τη σημείωση στις FAQ :
"Οπότε μένει το ερώτημα: Δημοσιεύουμε ή όχι ένα τραγούδι μόνο με τους στίχους; Η γνώμη μας είναι πως ναι! Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που δεν ξέρουν τους στίχους, και αυτοί σίγουρα θα ωφεληθούν. Όσοι τους ξέρουν, δεν έχουν τίποτα να χάσουν."

Φαντάζομαι να μην είχα το "κουράγιο" να στείλω τόσο "ελαττωματικό" (για πολλούς) υλικό αν δεν υπήρχε αυτή η σαφής σημείωση.

2. Δεν είμαι Έλληνας, απλώς ενδιαφέρομαι για την ελληνική μουσική. Έτσι ξέρω από προσωπική μου πείρα πόσο δύσκολο είναι πολλές φορές να βρεις λεπτομέρειες για ένα συγκεκριμένο τραγούδι (από το οποίο ξέρεις λ.χ. μόνο τον ερμηνευτή ή τον τίτλο) ή να καταλαβαίνεις τι ακριβώς λένε κάποιοι στίχοι. Γνωρίζω ότι στο μεταξύ λ.χ. Γερμανοί που αγαπούν την ελληνική μουσική και ξέρουν έστω λίγο την γλώσσα σας παραπέμπουν άλλους στη σελίδα www.kithara.gr όταν αυτοί ψάχνουν για ορισμένους στίχους. Με άλλα λόγια: Μου φαίνεται ότι τώρα (ίσως σε αντίθεση με την αρχική της "φιλοσοφία") η σελίδα είναι χρήσιμη όχι μόνο για αυτούς που παίζουν κιθάρα αλλά και για άλλους (Έλληνες και ξένοι) που "απλώς" ενδιαφέρονται για τους στίχους (ας μην υποτιμάμε το έργο των στιχουργών).

3. Η εντύπωσή μου ήταν (και είναι) πως www.kithara.gr αυτή τη στιγμή είναι η πληρέστερη συλλογή στίχων ελληνικών τραγουδιών που υπάρχει στο Διαδίκτυο – και από πάνω μια πολύ συστηματική και εύχρηστη συλλογή. Πέρα από αυτό, η ιστοσελίδα έχει (ευτυχώς) την έγκριση της ΑΕΠΙ, πράγμα που σημαίνει (όπως ελπίζω) πως δεν παραβιάζω νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας κλπ. όταν "τροφοδοτώ" τη σελίδα με στίχους. Αυτά ήταν τα βασικά κριτήρια τυπικού χαρακτήρα που με έκαναν να τους στείλω.

4. Όσο για την οικονομική πλευρά, η σκέψη μου ήταν πως δεν προκαλώ πρόσθετη επιβάρυνση στον Νέο Κιθαρωδό και στον Σπύρο (ή σε άλλους που αναλαμβάνουν ένα μέρος των εξόδων) μια και σύμφωνα με τη σύμβασή τους με την ΑΕΠΙ ήδη βρίσκονται στην υψηλότερη βαθμίδα, δηλαδή:
"... των δραχμών τριακοσίων χιλιάδων (300.000), πλέον ΦΠΑ, στην περίπτωση που είναι εγγεγραμμένοι στην κεντρική μνήμη του υπολογιστή (server) και διαθέσιμοι προς το κοινό στίχοι περισσότερα από χίλια (1.000) μουσικά έργα."

Οπότε (αν κατάλαβα σωστά αυτό το απόσπασμα της σύμβασης) το (μεγάλο) ποσό που πληρώνουν οι δύο (μαζί με άλλους) στην ΑΕΠΙ καλύπτει πια οποιονδήποτε αριθμό τραγουδιών. Με άλλα λόγια: Όσο περισσότερα τραγούδια, τόσο καλύτερη η απόσβεση των εξόδων. (Αν όλα αυτά, όμως, δεν ισχύουν, συμφωνώ απόλυτα με το bluewind, δηλαδή να μπούν στη συλλογή μόνο κομμάτια που είναι πλήρη από όλες τις πλευρές.)

Όλα αυτά (χάρη στη γενναιοδωρία εκείνων που πληρώνουν και στους οποίους θέλω να ευχαριστήσω πολύ γι’ αυτό) αποτελούν ιδανικές προϋποθέσεις για να δημιουργηθεί ένα είδος (στιχουργικού) αρχείου στο Διαδίκτυο, καλύπτοντας όλο το φάσμα του ελληνικού τραγουδιού. Αυτό με παρακίνησε να ... μοιραστώ τους "θησαυρούς" μου.

Όσο για εκείνους που ενδιαφέρονται μόνο για τραγούδια με ακόρντα, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημά τους. Στη λίστα με τους τίτλους, δίπλα σε κάθε τραγούδι στο οποίο δεν υπάρχουν ακόρντα, βρίσκεται η ένδειξη "(-x)". Επομένως κανένας δεν διατρέχει τον κίνδυνο να κλικάρει σε έναν τίτλο μάταια.
(Και γι’ αυτό, κατά τη γνώμη μου, δεν χρείαζονται και ξεχωριστές λίστες κλπ. Αυτό είναι το ωραίο με το τωρινό σύστημα: Βλέπω με μία ματιά ποιο τραγούδι μπορώ να βρω στο www.kithara.gr – με ή χωρίς ακόρντα.)  

Συγνώμη για τα πολλά λόγια (και τα γλωσσικά λάθη).
Viennezos

ΥΓ:
Τα ακόρντα λείπουν από τα τραγούδια "μου" για έναν πολύ απλό λόγο: Δεν παίζω κιθάρα και επομένως δεν ξέρω από τις μουσικές λεπτομέρειες ενός τραγουδιού. Εννοείται πως θα προσπαθούσα να συνεισφέρω και σε αυτό τον τομέα αν είχα τις απαιτούμενες γνώσεις.



Μπορείτε να φτιάξετε ξεχωριστώ link για τραγούδια μόνο με στίχους.

Αποσυνδεδεμένος Μπουζουκτσής

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • Αμα πιάσω Το Λαχείο θα ναυλώσω ενα Πλοίο ...
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #16 στις: 13/06/02, 14:44 »
Χαιρετώ τους Μουσικόφιλους. Απ΄ότι λένε τα στατιστικά είμαι το πιο πρόσφατο μέλος του club. Επισκέπτομαι το site της κιθάρας πολύ τακτικά αλλά σήμερα αποφάσισα  να γίνω και μέλος. Δεν παίζω κιθάρα (τώρα τελευταία ασχολούμε λίγο ) αλλά μπουζούκι. Το site μου έχει φανεί εξαιρετικά χρήσιμο ήτε τα τραγούδια έχουν ακόρτα ήτε όχι. Πολλές φορές σε παρέες που παίζω με φίλους υπάρχουν άτομα που θέλουν να τραγουδήσουν ενα κομμάτι αλλά δεν ξέρουν τους στίχους. Η συλλογή του kithara.gr τους βοηθάει πάρα πολύ .Επίσης τα τραγούδια που δεν έχουν ακόρτα μπορεί να τα πάρει εκτυπωμένα ενας έμπειρος κιθαρίστας (που βαριέται να γράφει ) και να τα συμπληρώσει . Γι΄αυτό "ότι έχει κανείς (το site) καλό είναι ". Sorry για την φλυαρία . Είναι το πρώτο μου μήνυμα βλέπετε. Στα επόμενα θα είμαι πιο λιτός . Καλώς βρεθήκαμε.  

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #17 στις: 13/06/02, 20:54 »
Καλώς σε βρήκαμε. Αν έβλεπες κάτι απαντήσεις τέρατα που είχαμε εδώ μέσα δεν θα το έλεγες αυτό για την πολυλογία. Παιδιά έβαλα δημοψήφισμα για το κατά πόσον θέλουν ή όχι τα μέλη τραγούδια χωρίς ακκόρντα. Όχι πως θα αλλάξει τίποτα δηλαδή, just for the record... ;)
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #18 στις: 23/06/02, 13:26 »
Η πρότασή μου είναι η εξής:
Ο καθένας που έχει τη δυνατότητα να στείλει τραγούδια χωρίς ακόρντα, μπορεί να κάνει μια ανακοίνωση με τη λίστα των τραγουδιών αυτών στο φόρουμ. Έτσι, όποιοι έχουν την καλή πρόθεση και γνωρίζουν κάποια από τα τραγούδια αυτά, μπορούν αν θέλουν να προσθέσουν τα ακόρντα. (τα υπόλοιπα φυσικά μέσω e-mail). Είναι βέβαια μπελάς για τον αποστολέα, αλλά κάτι μπορεί να γίνει σωστά? ???

P.S. ρε viennezo ή μας κοροϊδεύεις, ή τα μελέτησες πολύ τα ελληνικά!. Μπράβο μεγάλε σου βγάζω το καπέλο  ;D
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #19 στις: 08/07/02, 19:52 »
kali i idea tou MiChArOs
mporei vevea kapoios apo tous administrators ta tragoudia pou stelnonte sto site na ta vazei se mia alli lista
kai opoios thelei kai mporei na tous vazei akornta kai meta na pernane stis alles listes
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #20 στις: 10/07/02, 03:26 »
Η ιδέα της λίστας ξαναϋπήρξε αλλα όχι για το φόρουμ , για την σελίδα. Είναι καλή ιδέα , λίγο δύσκολη να γίνει αλλά εφικτή πιστεύω. Αν συμφωνούν και οι άλλοι συζητάμε πως θα γίνει.
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος neo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • The DeViL inside!
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #21 στις: 13/07/02, 02:16 »
ego pali pisteuo pos ta tragoudia prepei na exoun akornta afou to site einai gia kithara pantos den einai kaki prospathia!

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #22 στις: 18/02/03, 23:36 »
   ...ή θα μπορουσε να υπαρχει ξεχωριστο λινκ για τις συγχωρδιες! Ετσι οποιος θελει μονο το ενα ή μονο το αλλα ή και τα δυο να κανει τις επιλογες του!
  Με τη ΑΕΠΙ ομως τι γινεται, γιατι δεν εχω καταλαβει πληρως? Συμβιβαστικε με λιγοτερα "€" ή αυτο το εγχειρημα ειναι "παρανομο" (κατα την ΑΕΠΙ παντα)?





ΜΕΓΑΣ
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

bartatilas

  • Επισκέπτης
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #23 στις: 19/02/03, 05:31 »
Συγνώμη για την επέμβαση αλλά σοτ. αν παρατηρήσεις τις ημερομηνίες θα δεις ότι είναι από το καλοκαίρι οι συζητήσεις που έχουν γίνει.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Ανανέωση σελίδας
« Απάντηση #24 στις: 19/02/03, 20:32 »
   Ωχ! Ναι! Καλα ελεγα λοιπον: ο Μαριος? Ποτε? Απλα τωρα με τα πορταλ και αυτα μπερδευτικα!

  thanx anyway!

Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
12481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/02, 13:18
από jagmaster
16 Απαντήσεις
14584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/02, 18:34
από Σπύρος
3 Απαντήσεις
10928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/02, 21:53
από anastasioujim
72 Απαντήσεις
28592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/08, 13:55
από Neikos
3 Απαντήσεις
4189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/03, 22:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
7 Απαντήσεις
5096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/05, 13:57
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
50509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/07, 22:00
από parlats
0 Απαντήσεις
2694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 14:03
από Jeffknat
0 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/11, 16:08
από postyourevent
1 Απαντήσεις
3652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 19:24
από elrich