Αποστολέας Θέμα: Spanish Caravan  (Αναγνώστηκε 15383 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melaggeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Spanish Caravan
« στις: 29/06/02, 19:35 »
Οταν πρωτο ακουσα αυτη την τρομερη εισαγωγη απο τους Doors αφησε ανεξητηλα σημαδια στο μυαλο μου.Το κομματι βεβαια ειναι κλεμμενο απο τον Albeniz και το καταπληκτικοτατο και διαχρονικοτητο Asturias το οποιο παρεπιπτωντος γραφτηκε για πιανο.Κoμματια σαν το Asturias ειναι αυτα που πρεπει να κρατησουν ψηλα οσοι και οσες θελουν να λενε ή οντως ξερουν κιθαρα γιατι μεσα απο αυτα το πνευμα του οργανου καταφερε να ανθισει και να κρατηθει τοσο ψηλα αναμεσα σε ολα τα υπολοιπα μουσικα οραγανα.Η Κιθαρα ειναι το μοναδικο οργανο με τετοια τονικη εκταση και τοσο μεγαλη αμμεσοτητα με τον ανθρωπο που κανενα μα κανενα μουσικο οργανο δεν προκειται ποτε να την πλησιασει.Χωρις να θελω να μειωσω την αξια των υπολοιπων μουσικων οργανων τα οποια φυσικα και εχουν το καθενα ξεχωριστα τη δικη του ομορφια και μαγεια, η Κιθαρα ειναι και θα ειναι η μεγαλυτερη εφευρεση αναμεσα στα μουσικα οργανα.Το μεγαλο κακο εντως εισαγωγικων ειναι οτι εγινε το οργανο του λαου.Κακο γιατι το επιπεδο του οργανου επεσε δραματικα.Καλο ομως (κι αυτο ωφειλεται στην κατασκευη του οργανου) γιατι εγινε το πιο δημοφηλες οργανο.Κιθαρα και παλι κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποθώ το YaBB SE!Το θέλω σαν ζώο!!!!
    • Προφίλ
    • Πολυτεχνειόπαιδες
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #1 στις: 29/06/02, 19:53 »
Μια παρατηρησουλα:
κιθαρα, σαφως και ειναι ισως το πιο δημοφιλες οργανο αλλα κατα τη γνωμη μου οχι γιατι οπως λες "Η Κιθαρα ειναι το μοναδικο οργανο με τετοια τονικη εκταση και τοσο μεγαλη αμμεσοτητα με τον ανθρωπο". Μπορει να συμβαινει αυτο γιατι απλα ειναι αρκετα πιο ευκολο να παιξεις κατι ευχαριστο πανω στην κιθαρα απο την πρωτη βδομαδα. Το βιολι π.χ, εχει πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες οσον αφορα ευρος ηχου, στυλ, κ.λ.π, αλλα ενας που αποφασιζει να μαθει να παιζει, θα χρειαστει καποια χρονακια μεχρι να πει "ενταξει, τωρα σταματησα να ακουγομαι σαν να πριονιζω ξυλα!".
Μη ριχνεις τοσο ευκολα τα υπολοιπα οργανα. Αλλοι λενε π.χ, οτι πιο μεγαλη αμεσοτητα με το ανθρωπινο αυτι εχει το φλαουτο! Αλλα πιος καθεται σημερα να παιδευεται? Παρε μια κιθαρα, παιξε ενα ακορντο και πες οτι εισαι "κιθαριστας". Δυστυχως ή ευτυχως, αυτη ειναι η ταση της εποχης μας.
Εδώ οι μαλ**ες ακόμα δεν έχουν καταλάβει την έννοια του "μηδέν". Οι ανελκυστήρες ξεκινούν απο το "ένα". Αμέρικα σου λέει μετά.

Αποσυνδεδεμένος Melaggeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #2 στις: 29/06/02, 20:13 »
Να το πω αλλιως.Η κιθαρα ειναι το μοναδικο οργανο με τετοια αμεσοτητα στον ανθρωπο ως προς τη θεση παιξιματος και απο αυτα τα οργανα που εχουν μεγαλη αμεσοτητα ως προς τη φυσικη σταση του σωματος του ανθρωπου εχει τη μεγαλυτερη εκταση.Το φλαουτο σιγουρα δεν εχει την εκταση της κιθαρας.Το βιολι ειναι καταπληκτικο οργανο αλλα ο σβερκος  σου γινεται σαν S.Το πιανο ειναι ο βασιλιας των οργανων αλλα δεν παιζεις στην παραλια λογου χαρη.Η κιθαρα εχει εκταση σχεδον 4-5 οκταβες και μεγαλη αμεσοτητα και με το αυτι αλλα και με το σωμα του ανθρωπου.Δυστυχως ο καθενας επειδη ακριβως νομιζει οτι παιζει κιθαρα με το να παιξει 4-5 ακορντα μεσα σε ενα μηνα και και να βγαλει 10 τραγουδακια λεει οτι παιζει και κιθαρα και αυτοσ ειναι ο λογος που εχει υποβαθμιστει αυτο το υπεροχο μουσικο οργανο και σε συζητησεις με αλλους μουσικους οπως βιολιστες ή πιανιστες ή βιολοντσελιστες οταν πεις οτι ξερεις κιθαρα σε κοιτανε με μισο ματι λες και λες οτι παιζεις με κομπολοϊ.Η κιθαρα για να πεις οτι ξερεις να παιζεις θελει χρονια και κυριως θελει παθος.Τα ακορντα ειναι της κιθαρας αλλα μονο για καποια συνοδεια ή για εμπλουτισμο των κοματιων και τεχνικα πολλες φορες μπαινουν για να ξεκουρασουν τον κιθαριστα απο περιεργους δακτυλισμους και περιεργες θεσεις.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλα τα ακορντα και τραγουδακια που εχεται στο site αλλα κιθαρα δεν ειναι μονο ακορντα.Εγω προσωπικα εκνευριζομαι οταν βλεπω 3,500 κομματια μονο με ακορντα και μαλιστα σε ενα site με την ονομασια kithara.gr.

jagmaster

  • Επισκέπτης
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #3 στις: 01/07/02, 12:40 »
mia fora kai ena kairo itan kapoia paidakia pou monos skopos tis zwis tous itan na paizoun pio grigora apo oso milaw ama eimai methismenos(diladi grigora,poly grigora,akomi pio grigora).auta ta paidakia pou itan polla,kanane mpantes vgalane lefta,ginan diasimoi.omws ipiran kai alla paidakia,ta opoia den goustarane na akoune triimera solo kai pompodeis eisagwges.kai auta ta paidakia kanan mpantes kai perasane autoi kala kai emeis kalitera.i kithara exei diavathmiseis.kitharistas einai kai o Johny Ramone me ta 3 akkornta,kitharistas einai kai o Al di Meola pou sindiazei kai egw den kserw posa eidi mousikis.vevaiws kai oi perissoteroi kseroume oti kithara den einai akkornta.alla se auto to site thelw na pisteuw oti egine gia tous xavaletzides kai kathe morfis arxarious.sigoura kapote tha proxwrisoume parapera alla panta me sevasmo sto site pou mas emathe kithara.kai auti i mpamia,oti se ekneurizei pou to site legetai kithara.gr.
ok,apo aurio kane ena diko sou site kai onomase to alithini kithara.gr
Ma ti ginetai?oloi oi Malmsteen tou kosmou edw vrethikan???

Αποσυνδεδεμένος Melaggeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #4 στις: 02/07/02, 11:44 »
Mα βεβαια χαβαλε καντε.Εγω παλι δεν προκειται να κανω ποτε site γιατι μεσα απο site μονο κιθαρα δεν προκειται να μαθει ποτε κανεις.Κι αυτα τα παραμυθια περι αγαπης για το οργανο και περι κιθαριστικης με 3 ακορντα καλα ειναι, αλλα ειναι παραμυθια για οσους γουσταρουν το παραμυθιασμα.Καλα λοιπον αρχισες με το "μια φορα κι εναν καιρο".Μονο παραμυθια λες.Εγω ειπα κατι.Παιζω 12 χρονια κιθαρα,απο 9 χρονων κι αν δεν ηταν ολοι αυτοι που μια φορα κι εναν καιρο μαθανε 3 ακορντα και μου λενε τωρα οτι παιζουν κιθαρα ειτε λεγονται Ramones ειτε λεγονται Nirvana ειτε λεγονται οπως θες να λεγονται τοτε η μουσικη που κατα ενα μεγαλο ποσοστο της εκφραζεται σημερα μεσα απο την κιθαρα δεν θα ηταν τοσο μα τοσο παρακμιακη.Ασε λοιπον τα παραμυθακια περι κιθαριστικης γιατι ουτε ο Johny παιζει κιθαρα ουτε ο Kurt επαιζε.Ετσι οπως πατε θα βγαλετε και τον Παυλιδη μεγαλο κιθαριστα και τον Morrison μεγαλο μουσικο και τον Αγγελακα μεγαλο τραγουδιστη.E οχι.Ασε και τον Malmsteen στη θεση του γιατι τα 32α δεν κανουν τιποτα αλλο εκτος απο το να εντυπωσιαζουν τους αδαης.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #5 στις: 02/07/02, 12:34 »
Den kserw an exeis antilhfthei to stoxo kai to logw yparkshs aytou tou site, o opoios kai epikentrwnetai sthn arwgh oswn adynatoun na vgaloun ena kommati monoi tous (vlepe arxarioi, dixws kalo mousiko ayti klp) ki oswn h mnhmh den einai arketh gia na sygkratei ekatontades tragoudia. H istoselida parexei ena "skeleto" twn kommatiwn, panw ston opoio mporei na xtisei o kathenas analoga me thn ikanothta kai tis gnwseis tou. Ouden mempto, gia na se enoxlei h aplh anafora twn akorntwn...mhn ksexname pws h katagrafh apo erasitexnes (opws eimaste h megalh pleionothta) se notes twn kommatiwn kai syntheta arpismata mono eykolh den einai...an pisteyeis pws se pairnei na to kaneis, tote nomizw pws oi admins de tha exoun provlhma na dhmosiopoihsoun thn prospatheia sou.

Na prosthesw apla pws to aplo gratzounisma akorntwn den akyrwnei thn idiothta tou kitharista se kapoion, alla apla den to katatassei sto idio epipedo me kapoiwn pou xrhsimopoiei ta daktyla (h kai thn pena akoma) gia pio "oloklhrwmena" paiksimata.

Αποσυνδεδεμένος Melaggeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #6 στις: 02/07/02, 16:23 »
Με το μηνυμα αυτο δεν αποσκοπω στο να θηξω τη δουλεια που εχει γινει στο site.Αποσκοπω στο να βελτιωσετε το site με κοματια που ειναι οντως κιθαριστικα.Πιστευω ακραδαντα οτι αυτο που κανετε ειναι καλο αλλα αφου γινεται αυτη η προσπαθεια θα επρεπε να ειναι πιο ολοκληρωμενη.Το να παρουσιαζεται 3.642 τραγουδακια (γιατι για τραγουδακια μιλαμε κι οχι ολοκληρωμενα μουσικα εργα, και στις περισσοτερες των περιπτωσεων μιλαμε για τραγουδακια της κακιας ωρας..απ'αυτα που οχι μονο υποβιβαζουν τη μουσικη παιδεια του ανθρωπου αλλα ξεφτιλιζουν και την ιδια επιστημη και υψηστη τεχνη της μουσικης.Γιατι αλλο μουσικη κι αλλο λογου χαρη οι απαιδευτοι και αμουσοι οναρ.) μονο με ακορντα πρεπει να κατανοησετε οτι υποβιβαζει το μουσικο οργανο που τοσο αγαπατε.Βεβαια περι ορεξεως ουδεις λογως ή αλλιως κολοκυθοπιτα..και βεβαια δεν εισαστε εσεις σε θεση να αλλαξετε τη ροη των πραγματων.Το  μονο που μπορειτε να κανετε ειναι να ακολουθησετε στην πτωση.Να συνεχισετε το εργο των αμουσων μουσικων του τελευταιου, κυριως, μισου του αιωνα που περασε.Ειμαι σιγουρος οτι αν ηταν μεσα απο αυτο το site να παρουσιαζεται σωστα η μουσικη και αν δινονταν οι σωστες βασεις για παραπερα ενασχοληση, οχι μονο πανω στην κιθαρα αλλα και πανω στην μουσικη γενκοτερα τοτε το site αυτο δεν θα ειχε ουτε 50 επισκεπτες το χρονο.Γιατι αλλωστε να κουραζομαστε με θεωριες;Αφου μεσα σε 5 μηνες εχουμε ενα ρεπερτοριο 30 τραγουδιων και ειμαστε γ**ω τα ατομα και γ**ω τα παιδια και αμα εχουμε και μια στοιχειωδως καλη φωνουλα εχουμε και πιθανοτητες για καριερια στο παλκο της σημερινης Αθηνας.Ετσι κι αλλιως ολοι οι αυτοαποκαλουμενοι καλλητεχνες ( που ο θεος να τους κανει καλλητεχνες..που ουτε που μπορουν να φανταστουν τη σημασια της λεξεις αυτα τα σκυβαλα ) καπως ετσι δεν ξεκινησανε μεχρι να γινουν τα ειδωλα της προβατο-νεολαιας;Που οτι τους σερβιρουν στο ραδιοφωνο το κανουν παραδειγμα προς μιμηση.Και πολυ το αιμα που χυθηκε με καποιους που τα ιδια τα κατευθηνομενα ΜΜΕ προβαλανε ως ασυμβιβαστους και επαναστατες γιατι ακομα κι αυτοι προβατα προς σφαγη ηταν.Ανθρωποι που ποτε δεν ειχαν τη δυναμη να αντιμετωπισουν πρωτα τον ιδιο τους τον εαυτο και μετα τη μπασταρδοκοινωνια και αφου πιστεψανε οτι ειναι διαφορετικοι αφου ηταν μονοι τους απεναντι στο κατεστημενο βγαλανε τα ματια τους με τα ιδια τους χερια.Και να ταν μονο αυτο;Γινανε και ειδωλα για τα σαπισμενα μυαλα καποιων 15χρονων (τα παιδακια αυτα δεν φταινε..τι να κανουν..) και τους ακολουθουν πιστα στο δρομο μιας δηθεν επαναστασης.Πρεπει να καταλαβεται οτι η μουσικη παιδεια ειναι αυτο που λειπει κυριως σημερα κι αυτο εχει ως αποτελεσμα να ασχολουνται τοσοι μα τοσοι (μα σχεδον ολοι) με την ευκολη μουσικη, μεσα απο pc ή παιζωντας καποιο μουσικο οργανο που δεν απαιτει σοβαρη μουσικη ενασχοληση και θεωρητικο επιπεδο απο τον οργανοπαιχτη.Λοιπον αν θελετε ακουστε με.Οπως και να το κανουμε η μουσικη παιζει σημαντικο ρολο αν οχι το σημαντικοτερο στη ανθρωπινη φυση.

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #7 στις: 02/07/02, 16:59 »
Gia na mpainoun ta pragmata se mia seira ki epeidh den eisai o prwtos pou exei thn tash na katakrinei "elafra thn kardia" symperifores kai taktikes kata tropo isopedwtiko kai eksomoiwtiko exw na pw ta katwthi:

An genikws thewreis pws to epipedo tou site den einai ths areskeias sou, tote to kalytero pou exeis na kaneis einai na syneisfereis apo thn pleyra sou to mikro sou dhmiourgiko "ovolo"...toutestin na apokatasthseis thn poiotikh taksh, me thn apostolh ikanwn na stathoun apenanti sto apaithtiko mousiko koino pou pisteyw pws ekproswpeis partitourwn...to dhlwsa kai sto prohgoumeno post, pws oi admins einai fantazomai diatetheimenoi na dextoun pio oloklhrwmenes ekdoseis twn kommatiwn, pou de tha apeythynontai stous "koinous thnitous" kitharistes...osoi telos pantwn exoun tis dynatothtes h kai thn protimhsh na analiskwntai se aplo gratzounisma twn xordwn. Exw thn aisthish pws apo thn aplh kritikh mexri thn epoikodomhtikh syneisfora dia ths apostolhs kommatiwn me synodeia notwn, yparxei megalh genikotera apostash.

Omologw pws proswpika den exw oute thn ikanothta, oute kan to xrono na mpw se mia tetoia diadikasia...apaitw omws apo tous mousika pepaideymenous stous opoious profanws entassesai mia kai epilegeis tetoies paraineseis, na syndramoun prokeimenou ki oi mousika apaideytoi na apokthsoun thn epiousia gnwsh.

Apo thn allh pali moiazei na nomizeis pws epilegoun syneidhta oi katoxoi tou site na diathroun ena xamhlo epipedo prokeimenou na apolamvanoun megalyterhs aphxhshs...kati pou toulaxiston apo osous exei tyxei na synomilhsoun mazi tous, h ki akoma aplws na episkefthoun to site, moiazei toulaxiston eytrapelo. Analogisou pws th dedomenh stigmh to site den exei kanena apolytws esodo, epomenws den mporoume na milame gia aisthitikes h poiotikes ekptwseis wste na proselkysoume ena megalytero arithmo episkeptwvn. Prepei na fygw omws...ta leme argotera...

Αποσυνδεδεμένος Melaggeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #8 στις: 07/07/02, 20:06 »
Ολα ωραια και καλα.Κανεις δεν καταλαβε και κανεις δεν στεναχωρηθηκε.Δεν εχω το χρονο και την υπομονη να ασχοληθω παραπανω με μερικα virtual ατομα.Αυτο που ειχα να κανω το εκανα κι αν εχετε εσεις αυτο που πρεπει ή τουλαχιστον επρεπε να εχετε θα σκευτοσαστε αυτα που ειπα και ποιο ειναι το τελικο συμπερασμα.Αλλα προφανως 'μια φορα κι εναν καιρο...'.Καλη επανοδο.

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #9 στις: 07/07/02, 22:41 »
1) Ποιός είπε ότι είναι κακό ένα όργανο να είναι όργανο του...."λαού"?Ποιός είπε ότι το να υπάρχουν παιδιά που παίζουν 2-3 ακόρντα στην κιθάρα υποβαθμίζει το όργανο??Στο πιάνο μπορείς να παίξεις το "φεγγαράκι μου λαμπρό" ή την 9η του Μπετόβεν (μεταξύ μας μπορείς να παίξεις Μπετόβεν στην κιθάρα???) Κάθε όργανο έχει τις δυνατότητες που έχει κ δεν είναι απαραίτητο ό,τι κάνεις να αγγίζει το όριο της τελειότητας για να μην προσβάλλει το όργανο!

2)Ο Χατζιδάκις είχε πει ότι ένα τραγούδι είναι καλό όταν μπορεί να παίζεται με μια κιθάρα κ να μην χάνει από την ουσία κ την αξία του.Εξάλλου ο Χατζιδάκις έγραψε μεγάλη μουσική χωρίς σπουδαία κιθαριστικά κομμάτια.Τα πιο σπουδαία πράγματα είναι απλά σ'αυτόν τον κόσμο.....

3)Αν κατάλαβα καλά θεωρείς ότι μουσική θα πρέπει να παίζει κανείς (πόσο μάλλον να γράφει) αφού έχει περάσει μια 10ετια σε ωδείο κ μόνο αν είναι να παίξει από Χέντριξ κ πάνω.....για σκέψου το ίδιο να συνέβαινε κ στις άλλες τέχνες......τα βιβλία να γράφονται κ να διαβάζονται  μόνο από απόφοιτους φιλολογίας.....δικαίωμα να ζωγραφίζουν να έχουν πλέον μόνο οι απόφοιτοι της σχολής καλών τεχνών του Παρισιού.....για να μην πώ πόσοι ηθοποιοί θα έμεναν άνεργοι!

4)Το site αυτό που κατηγορείς ότι περιέχει ....χαβαλεντζίδικα τραγούδια......φιλοξενεί μεταξύ άλλων Λοϊζο,Χατζιδάκι,Θεοδωράκη κ.α αντιπροσώπους του "παρακμιακού 2ου μισού του 20ου αι"  οπως λες.Εκτός πια κ αν το ότι ο Θεοδωράκης προτίμησε το .....λαϊκό......μπουζούκι τον μειώνει σαν μουσικό (ποιός ξέρει....)

5)Τελειώνοντας έχω μια ερώτηση.....:αφού έθαψες όσους έθαψες Όναρ,Παυλίδη,Αγγελάκα.....όλους του μουσικούς από το 50' κ μετά (να δεις τι σου'χω για μετά....) θα ήθελα να ξέρω αν εσύ θεωρείς τον εαυτό σου έναν από αυτούς που ....τους "επιτρέπεται" να λένε ότι παίζουν κιθιάρα???

    Άλλα κ άλλοι είναι αυτοί που σκοτώνουν την μουσική,τον πολιτισμό κ την κοινωνία.....κ βέβαια όχι μια παρέα που "γρατσουνάει"  3 ακόρντα στη παραλία τραγουδώντας "Το Καλοκαιράκι".....μακάρι όλα τα παιδια του κόσμου να ήταν με μια κιθάρα κ ας την "γρατσούνουσαν" όπως λες...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/07/02, 22:47 από kostasd »
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #10 στις: 07/07/02, 23:43 »
Έχω μια απορία:

Αν το να γράφουμε ή να παίζουμε ένα τραγούδι μόνο με τα ακόρντα υποβιβάζει την τέχνη της κιθάρας και γενικά της μουσικής, μήπως υποβιβάζει κανείς ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την γλώσσα όταν γράφει σκευτόμουνα (αντί σκεφτόμουνα), ύψηστη (αντί ύψιστη), καλλητέχνης (αντί καλλιτέχνης) και διάφορα τέτοια;  Στο κάτω-κάτω, το να μπορεί κανείς να παίξει "ολοκληρωμένα μουσικά έργα" είναι κυρίως θέμα ταλέντου, γιατί δεν μπορούμε να γίνουμε όλοι μουσικοί επαγγελματικού επιπέδου.  Ενώ η σωστή χρήση της γλώσσας είναι κάπου υπόθεση όλων μας.  

Αυτή βέβαια είναι προσωπική μου άποψη και δεν περιμένω ούτε απαιτώ να την υιοθετήσει κανείς.  Όπως επίσης άποψή μου είναι και η εξής:  Το να μην ξέρει κανείς ορθογραφία ή να μην χρησιμοποιεί σωστά τη γλώσσα δεν περιορίζει πάντα την ικανότητά του για επικοινωνία και σίγουρα δεν υποβιβάζει ολόκληρο το γλωσσικό οικοδόμημα και την αξία της γλώσσας.  Κατά τον ίδιο τρόπο, το να παίζω εγώ μερικά κομμάτια στην κιθάρα μου με τα 4-5 ακόρντα που ξέρω, είτε για δική μου ευχαρίστηση, είτε για μια παρέα, δεν υποβιβάζει συλλογικά ολόκληρη τη μουσική τέχνη, ιστορία, παράδοση, ή όπως αλλιώς το αντιλαμβάνεται κανείς.  Κι ας αστειεύομαι καμιά φορά λέγοντας ότι θα τρίζουν τα κόκκαλα του Hendrix όταν παίζω το "Little wing".  

ΥΓ:  Να διευκρινίσω ότι τα παραπάνω είναι απλά σκέψεις, ίσως όχι επαρκώς επεξεργασμένες.  Δεν επιδιώκω να προσβάλλω τον Melaggeus, γιατί πιστεύω ότι αυτά που λέει έχουν μεν κάποια βάση, αλλά ίσως σε πολύ διαφορετικό επίπεδο απ' αυτό στο οποίο κινείται ο ίδιος με τα επιχειρήματα που προβάλλει.  Σε κάθε περίπτωση θα αποφύγω να εμπλακώ σε προσωπικές αντιπαραθέσεις, όπως έκανα πρόσφατα, άν και διαπιστώνω ότι μάλλον είμαι πιο εριστικός από ότι πίστευα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #11 στις: 08/07/02, 00:07 »
Πάντως Απόλλωνα έχεις μια τρομερή ικανότητα να "σφάζεις με το βαμβάκι" τον άλλο!  :D  Ταλέντα είναι αυτά!!! ;)
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #12 στις: 08/07/02, 00:22 »
Πολύ περίεργο, αυτό μου λέει και ο πατέρας μου.  Ίσως να έχεις δίκιο.  

Πάντως εγώ θεωρώ ότι τόσο η μουσική όσο και η γλώσσα είναι μεταξύ των άλλων μέθοδοι έκφρασης και επικοινωνίας.  Γι αυτό και σημασία έχει να τις μεταχειριζόμαστε με σεβασμό, άσχετα άν δεν γνωρίζουμε (και οι περισσότεροι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να γνωρίζουμε) επαρκώς τα μυστικά τους.  Όπως είπα, προσπάθησα απλά να παρουσιάσω κάποιες σκέψεις μου.  Και υπέθεσα ότι κάποιος που ενδιαφέρεται σε τέτοιο βαθμό για τη χρήση της μουσικής από τους άλλους, θα έπρεπε ίσως να κατευθύνει ένα μέρος της προσοχής του στην επαρκή χρήση της γλώσσας από τον ίδιο.  Πάντως τα όσα είπε ο Μelaggeus με έχουν βάλει σε σκέψεις, αν και επαναλαμβάνω, κινούμαι σε εντελώς διαφορετικό επίπεδο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #13 στις: 08/07/02, 00:36 »
Τα όσα λέει θα μπορούσα υπό άλλες συνθήκες να τα δεχτώ....όμως πρώτον  είναι ειλικρινά μεγάλη υπόθεση το να ισοπεδώνεις τους πάντες κ τα πάντα κ ειδικά όταν το τα έργα σου δεν σου επιτρέπουν να μιλάς με τέτοιο τρόπο (ελτός κ αν πίσω από τον φίλο μα κρύβεται ο.....Σγούρος! Κατά τα άλλα νομίζεις Απόλλωνα ότι τον καιρό που ο Μπαχ  έγραφε τα αριστουργήματά του δεν υπήρχαν κ πολλά άλλα "κατώτερου" επιπέδου μουσικά κομμάτια...ερωτικά τραγούδια κ.τ.λ? Κάθε επόχη έχει τα ανώτερα κ τα κατώτερα προϊόντα της κ ο χρόνος είναι αυτός που κάνει το ...ξεδιάλεγμα.Ας αφήσουμε λοιπόν κ τώρα τον χρόνο να αποφασίσει τι από όλα αυτά θα μείνει για να αντιπροσωπεύσει την εποχή μας.Μη βιαστείτε όμως να πείτε ότι πια δεν παράγονται μεγάλα έργα.Εκτός κ αν κανείς θεωρεί εαυτόν προφήτη για το τί θα "επιβιώσει" κ τί θα κλειστεί μια κ καλή στο...χρονοντούλαπο της μουσικής!
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #14 στις: 08/07/02, 01:10 »

Η κιθαρα εχει εκταση σχεδον 4-5 οκταβες και μεγαλη αμεσοτητα και με το αυτι αλλα και με το σωμα του ανθρωπου.Δυστυχως ο καθενας επειδη ακριβως νομιζει οτι παιζει κιθαρα με το να παιξει 4-5 ακορντα μεσα σε ενα μηνα και και να βγαλει 10 τραγουδακια λεει οτι παιζει και κιθαρα και αυτοσ ειναι ο λογος που εχει υποβαθμιστει αυτο το υπεροχο μουσικο οργανο και σε συζητησεις με αλλους μουσικους οπως βιολιστες ή πιανιστες ή βιολοντσελιστες οταν πεις οτι ξερεις κιθαρα σε κοιτανε με μισο ματι λες και λες οτι παιζεις με κομπολοϊ.Η κιθαρα για να πεις οτι ξερεις να παιζεις θελει χρονια και κυριως θελει παθος.


Και εγω γι'αυτο παιζω κιθαρα, γιατι την κραταω πανω μου, και την αισθανομαι στο σωμα μου, μου 'μιλαει' της μιλαω, γερνω το κεφαλι μου πανω της και εχω μια σχεση παθους μαζι της. Αυτο δεν μπορει κανεις να μου το αφαιρεσει...
Ομως φιλε μου, ειμαι απο τους ενοχους ερασιτεχνες τις κιθαρας, που ξερω τα 'πεντε' ακκορντα μου και παιζω οπως και οτι μπορω -  αυτα τα δεκα τραγουδακια που μ'αρεσουν.

Μακαρι να ειχα την ορεξη και την ευκαιρια οταν ημουν 10 χρονων, να ειχα παει στο ωδειο, ή στο δασκαλο, και να ειχα μαθει σιγα σιγα αυτα που ξερω τωρα οτι ισως δεν θα μπορεσω να μαθω ποτε. Δεν με πειραζει ομως, δεν επιβαλλω σε κανεναν το ακουσμα της κιθαρας μου, και παιζω ωρες μονη μου. Μαθαινω οσο μπορω πιο γρηγορα ελπιζοντας παντα οτι δεν θα καταληξω ποτε να αναφερομαι ακαταδεκτα σε αλλους που ξερουν ισως λιγοτερα.

Και εχεις δικιο για τους μουσικους που φερονται με υπεροψια στους υπολοιπους κοινους θνητους γυρω τους. Προσφατα βρεθηκα σε μια συζητηση με μια παρεα επαγγελματιων μουσικων, που επαιζαν τα οργανα που αναφερεις παραπανω...χειροτερη βραδυα εχω πολυ καιρο να περασω... ειπα παω να φυγω απο δω μεσα γιατι η snob συμπεριφορα τους βρωμαγε αβαστακτα...γι'αυτο και προτιμω οι παρεες μου να παιζουν λιγη αλλα 'φιλικη' μουσικη, και ας ειναι κατωτερου επιπεδου.

Καλο σας βραδυ. Και ευχαριστες στιγμες με την κιθαρα σας και τους φιλους σας!

Αποσυνδεδεμένος Melaggeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #15 στις: 09/07/02, 15:47 »
Συγνωμη για την ορθογραφια μου.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ειμαι μολις 2 χρονια στην Ελλαδα μου και στα σχολεια του εξωτερικου δεν σε μαθαινουν αυτα που πρεπει να σου μαθουν.Το τελικο συμπερασμα ειναι οτι χωρις να θελω να θηξω κανεναν και παρα το μικρο της ηλικιας μου βλεπω πραγματα και αισθανομαι πραγματα τα οποια οι συνομηλικοι μου αλλα και μεγαλυτεροι δεν τα βλεπουν ή κι αν τα βλεπουν κανουν το κοροϊδο γιατι ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΒΟΛΕΥΤΟΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.Η ορθογραφια μου και ο τροπος που χειριζομαι τη γλωσσα Απολλωνα ειναι μεγαλο μειονεκτημα για μενα ομως ξερω οτι θα το διωρθωσω.Και μαλιστα συντομα.Αυτα ειχα να πω.Δεν προκειται να σας ξανα ενοχλησω για πολλους λογους.Ενας απο αυτους ειναι γιατι προτημω αυτα που λεω εδω να τα λεω σε ανθρωπους που τους βλεπω μπροστα μου ζωντανους.Γιατι μπηκα εδω και γιατι σας τα ειπα αυτα....Μαλλον τυχαια.Μαλλον λογω του kithara.gr.ΑΓΑΠΑΤΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ.ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΖΕΣΤΑΙ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΤΟΙΜΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΚΑΤΕΨΗΓΜΕΝΟ ΦΑΓΗΤΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ.ΓΙΑΤΙ...ΓΙΑΤΙ...ΓΙΑΤΙ...

Αποσυνδεδεμένος Melaggeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #16 στις: 09/07/02, 15:50 »
Παρεπιπτωντως γιατι δεν βαζεται κι ενα μαγικο κουμπακι για διωρθωση του κειμενου?Και να θελω να διωρθωσω καποιο λαθος που εκανα πανω στο γραψιμο και δεν το προσεξα δεν μπορω.Πανω στην τρελλα της σκεψης και του γρηγορου γραψιματος εκανα παλι ενα σωρο λαθη.

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποθώ το YaBB SE!Το θέλω σαν ζώο!!!!
    • Προφίλ
    • Πολυτεχνειόπαιδες
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #17 στις: 09/07/02, 16:21 »
Παιδια,
παρακολουθησα αυτη τη συζητηση και εχω να πω δυο πραγματακια.
Πρωτον: Ελατε στη θεση καποιου που παιζει ενα συγκεκριμενο οργανο εδω και χρονια, καποιος που πραγματικα κοπιασε χιλιαδες ωρες πανω απο βιβλια θεωριας και δυσκολες ασκησεις δεξιοτεχνιας κ.λ.π. Εστω οτι αυτο το οργανο λεγεται κιθαρα. Και ξαφνικα συνειδητοποιει οτι γυρω του υπαρχουν ενα σωρο "κιθαριστες" που το μονο που ξερουν ειναι να δινουν τα φραγκα, να παιρνουν μια ακουστικη κιθαρα ( η κλασσικη βλεπετε θελει κοτσια να την παιξεις για προφανεις λογους) και να τραβανε μια Ντο Ματζορε. Πως θα αντιδρουσατε εσεις? Για σκεφτητε το λιγο...
Δευτερον: Melaggeus, θα μπορουσες να εριχνες λιγο τους τονους στην αρχη της συζητησης και ειμαι σιγουρος οτι θα ειχες πιο θετικη (η λιγοτερο αρνητικη!) ανταποκριση. Οπως και να το κανουμε, η κιθαρα παραμενει το πιο "ευκολο" οργανο (για μερικες συγχορδιουλες και μονον, να εξηγουμαστε) οποτε πρεπει να το συνηθισεις αυτο.
Τριτον:Καπως ασχετο αυτο, αλλα σε αλλες συζητησεις, ειδα την πλειοψηφια των μελων του φορουμ να υποστηριζουν οτι ενα-δυο χρονακια στο ωδειο ειναι αρκετα για να μαθεις να παιξεις κιθαρα. Και παρομοιο πνευμα ειδα και σ'αυτη τη συζητηση. Παιδια συγνωμη αλλα αυτα ειναι αμπελοφιλοσοφιες της κακιας ωρας. Κακη η ματαιοδοξια των προσοντουχων, αλλα ακομα χειροτερη η αντιληψη οτι η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την πληρη αγνοια, δεν εφαρμοζεται στη μουσικη. Να σας φερω κι ενα παραδειγμα: Εφαγα αρκετα χρονια σε δασκαλο (οχι ωδειο...) για να μπορεσω να πω οτι παιζω βιολι. Και μου σηκωνονται τα νευρα οταν βλεπω μερικους "βιολαρηδες" που εμαθαν απο μονοι τους να πριονιζουν μερικους παραδοσιακους χορους. Γιατι αυτο? Γιατι κρατανε το βιολι σχεδον στην κοιλια, γιατι ο ηχος τους ειναι μονοτονος, γιατι δεν εχουν ιδεα τι παιζουν και δε μπορουν να "παιξουν" με αλλα ειδη μουσικης κ.λ.π, κ.λ.π.
Προσεξτε λιγο, να εχεις σαν χομπυ τη μουσικη και να προσπαθεις να μαθεις ενα οργανο ειναι ο,τι καλυτερο. Αλλα λιγος σεβασμος σ'αυτους που ιδρωσαν δεν βλαφτει. Ας τους συγχωρησετε μια μικρη υπερηφανεια. Την αξιζουν αλλωστε.
Εδώ οι μαλ**ες ακόμα δεν έχουν καταλάβει την έννοια του "μηδέν". Οι ανελκυστήρες ξεκινούν απο το "ένα". Αμέρικα σου λέει μετά.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #18 στις: 09/07/02, 19:43 »
Φίλε Melaggeus, δεκτά τα όσα λες.  Όπως σου είπα, δεν είχα πρόθεση να διαπληκτιστώ μαζί σου, ούτε να σε θίξω προσωπικά.  Προσπάθησα απλά να σε κάνω να καταλάβεις το άτοπο του συλλογισμού σου.  Κάποιος που γνωρίζει σε μεγάλο βαθμό τα μυστικά της μουσικής θα έπρεπε να βοηθήσει και τους πιο "άσχετους" (όπως εγώ) στην πορεία τους, αντί να τους κατακρίνει για τις όποιες, έστω ατελείς ή ερασιτεχνικές, προσπάθειές τους.  Και δεν προσπάθησα να σε κατηγορήσω για την ελλιπή σου ορθογραφία.  Καταλαβαίνεις όμως πως θα μπορούσε κάποιος να σε ψέξει γι αυτό, όπως εσύ κατηγορείς τους ερασιτέχνες/άμουσους/απαίδευτους, οι οποίοι είμαστε πολλοί στην παρέα της "Κιθάρας";  

Στο κάτω κάτω, για την ορθογραφία στον υπολογιστή υπάρχει ένα μαγικό κουμπάκι που λέγεται "Spell Check".  Γράφεις το κείμενό σου στο Word, διορθώνεις τα ορθογραφικά λάθη και το μεταφέρεις στην απάντηση που θες να στείλεις.  Στο δε site της Κιθάρας υπάρχει παρόμοιο μαγικό κουμπάκι που λέγεται "Μετατροπή" πάνω από τα μηνύματα που στέλνεις, ώστε να υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης και μετά την αποστολή.  Μόνο στην κιθάρα (το όργανο) δεν υπάρχουν μαγικά κουμπιά...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/07/02, 19:47 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fran

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Περπάτησα παρα πολύ...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #19 στις: 09/07/02, 21:02 »
φιλε Michali,
διαφωνω μαζι σου. αναφερεσαι στο 'σεβασμο' που θα επρεπε να δειχνουμε σε αυτους που εχουν ιδρωσει, και να μπουμε στη θεση καποιου που εχει σπουδασει πολλα χρονια και να σκεφτουμε πως τι θιγουμε με την ελλειψη γνωσεων μας στην κιθαρα...

Για μενα σεβασμος ειναι να μπορουμε και οι δυο να 'θαυμασουμε' τις προσπαθειες και τα επιτευγματα του αλλου. Εγω, ως οχι μονο ερασιτεχνης της μουσικης και της κιθαρας, αλλα και ως αρχαρια, μπορω να θαυμασω καποιον που καταλαβαινω με τις βασικες μου γνωσεις οτι εχει ιδρωσει πολλα χρονια. Παρ'ολα αυτα, και η δικη μου εμπειρια και γνωσεις αξιζουν λιγο σεβασμο απο τον αλλο, και μονο η προσπαθεια...Λοιπον, οπως μπορω να δειξω τον σεβασμο μου για τον αλλο με τον τροπο που θα του μιλησω, εξισου περιμενω να με αντιμετωπισει και εκεινος. Εγω, με τις γνωσεις μου δεν προσπαθω να πω οτι 'παιζω' κιθαρα, και να κανω την εξυπνη σε κανενα. Το ειπα και παραπανω, δεν βαζω κανεναν να ακουσει το παιξιμο μου με το ζορι...εκτος απο τη μανα μου ισως, αλλα και αυτη φευγει μετα απο λιγο...  :)

Το Κιθαρα, κατα τη γνωμη μου, απευθυνεται σε ολους εμας που κατι μπορουμε να παρουμε και να δωσουμε  - να ανταλλαξουμε μεταξυ μας, ειτε ειμαστε αρχαριοι ειτε επαγγελματιες. Αυτο ειναι σεβασμος. Τωρα, το αν τα ακορντα δεν αρκουν τον οποιοδηποτε επισκεπτη, γιατι παιζει 20 χρονια και βρισκεται σε αλλο επιπεδο γνωσεων, ειναι εκτος ελεγχου μας. Αν ο Melaggeus αντιμετωπιζε το θεμα με λιγοτερο εντονους και εριστικους τονους εγω πιστευω πως θα εβρισκε φιλους στο κιθαρα με παρομοιες γνωσεις και επιπεδο, με τους οποιους θα μπορουσε να επικοινωνησει οπως θελει.

Βρισκομαι πολλα χρονια σε εναν πανεπιστημιακο χωρο οπου ειμαι περιτριγυρισμενη απο ανθρωπους με πτυχια και τιτλους τρομακτικους. Το μονο που εχω μαθει σε ολα αυτα τα χρονια σπουδων ειναι οτι κανενας δεν δικαιουται 'σεβασμο' αν δεν φερεται ανθρωπινα και με σεβασμο στους αλλους γυρω του...και ας εχει οσα πτυχια και γνωσεις θελει πισω απο το ονομα του...

να'σαι καλα!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #20 στις: 09/07/02, 21:54 »
Με αυτά που είπε η Fran, μου ήρθε στο μυαλό μια μικρή προσωπική ιστορία.  Όταν δούλευα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Cambridge, έτυχε να γνωρίσω τον καθηγητή Stephen Hawking, με τον οποίο είχα μια εξαιρετικά σύντομη συνομιλία.  Ο άνθρωπος είχε έναν φοβερό αέρα ανωτερότητας.  Το δικαιούται, βέβαια, εφόσον θεωρείται από ορισμένους ως ο μεγαλύτερος επιστήμονας του 20ου αιώνα μετά τον Einstein.  Aκόμα και αυτός όμως δεν αντιμετώπισε υποτιμητικά έναν μικρό και ασήμαντο φυσιοθεραπευτή, όταν αυτός του είπε τις εντυπώσεις του από το βιβλίο "Α brief history of time" (To χρονικό του χρόνου), το οποίο έχει γράψει ο Hawking και από το οποίο ο εν λόγω φυσιοθεραπευτής είχε καταλάβει πολύ λίγα πράγματα.  Ή μήπως ήταν λάθος και μόνο που έπιασε το βιβλίο αυτό στα χέρια του...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #21 στις: 09/07/02, 23:40 »
Τελικά δεν κατάλαβα για πιο λόγο γίνετε η συζήτηση.
Τουλάχιστον ο ΚΟΥΚΟΥ είχε να κάνει και μια πρόταση: "ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΣΑΣ"
Εδώ τι προτείνετε να γίνει;
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Μάριος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 315
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι τρελλοί αυτοί οι Ρωμαίοι............
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #22 στις: 10/07/02, 14:16 »
Πάντως πλάκα έχουν όλοι αυτοί. Τελικά πρέπει να είναι διαδεδομένο ψυχολογικό φαινόμενο. Ενώ δεν τους ενδιαφέρει καθόλου η kithara.gr προβληματίζονται και προσπαθούν να επιχηρηματολογήσουν εναντίων της σελίδας, των ατόμων που την έφτιαξαν και όλων αυτών που ασχολούνται. Τέλοσπάντων. Η kithara.gr είναι μια συλλογή ανεκτίμητη. Την σελίδα για να είμαι ειλικρινής δεν την έχω χρησιμοποιήσει για κανένα χρόνο τώρα φίλε μου. Όμως την αγαπάω και την σέβομαι.
Δεν ξέρω για σας αλλά τέτοιες σελίδες παγκόσμια είναι αυτές που δείχνουν πως τελικά υπάρχουν απλοί άνθρωποι που θέλουν να προσφέρουν χωρίς κανένα υλικό κέρδος για αντάλλαγμα. Και εσύ φίλε μου δεν πρόσφερες τίποτα παρά μόνο μερικές αόριστες απόψεις έτσι για να ψωνίζεσαι διαβάζοντας τα λεγόμενα σου.
Ασ. : Φοβάσαι; Φοβάσαι μερικά θηριάκια;
Όβ. : Ω, δεν είναι τα θηρία. Είναι το κοινό, όλος αυτός ο κόσμος....
Ασ. : Στην αρένα θα σου περάσει το τρακ....

Αποσυνδεδεμένος Michalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποθώ το YaBB SE!Το θέλω σαν ζώο!!!!
    • Προφίλ
    • Πολυτεχνειόπαιδες
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #23 στις: 10/07/02, 16:36 »
Mαριε,
δεν ησουν πολυ σαφης για το προσωπο που αναφερθηκες, οποτε συμπεραινω οτι ισως να εριξες και για μενα καμια μπηχτη, και απαντω:
O KOUKOU δε νομιζω να εχει καμια σχεση με αυτα που ειπωθηκαν σε αυτη τη συζητηση. Εκτος αν θεωρεις οτι ενας μαλακας και μισος που την ειδε αρχηγος συγκροτηματος και ενα παιδι που προσπαθησε να περασει μια διαφορετικη αποψη του κατα ποσον καποιος μπορει να θεωρει τον εαυτο του κιθαριστα (δεν μιλω για μενα, με την κιθαρα εχω μια "ελαφρια" σχεση οπως εχω πει και παλαιοτερα) αξιζουν την ιδια αντιμετωπιση: "εισαι σνομπ, προβληματικος, και ανεπιθυμητος γιατι σεβεσαι τον κοπο και το χρονο που χρειαστικες για να παιξεις κατι παραπανω απο τη "θαλασσογραφια". "...
Η kithara.gr σαφως και ειναι μια συλλογη ανεκτιμητη. Πιος ειπε το αντιθετο? ΟΜΩΣ, πρεπει να παραδεχτεις οτι υπαρχουν και αλλα πραγματα στον κοσμο εκτος απο συγχορδιες και ταμπλατουρες (απορια: μηπως σιγα-σιγα αρχισαν ολοι να ξεχνανε τι στο διαολο ειναι η νοτα και το πενταγραμμο και προτιμανε την καταντια του "βαλε το δακτυλο εδω, εδω κι εδω.Μπρααααβο. Τωρα εγινες μουσικος!"΄). Αφηστε και αλλες αποψεις να ακουστουν χωρις προσβολες.
Οσο για την κοπελλα που αναφερε την σνομπ παρεα των μουσικων, εχω να της πω οτι μαλλον στον υπνο της τα ειδε ολα αυτα. Εχω γνωρισει ατομα που παιζουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ολων των ειδων τα οργανα. Και μαλλον καποιος που ασχολειται εντατικα με τη μουσικη καθε αλλο παρα "σνομπ" ειναι. Ισως τα παιδια να ειπαν κατι που η κοπελια δεν καταλαβε και νομισε οτι την εβρισαν! Ξερω κι εγω?
Και παλι, μπραβο και παλι μπραβο για το θησαυρο που εχετε μαζεψει εδω. Προσεξτε ομως, γιατι πολλες φορες δειξατε αυτο ακριβως που βριζετε:σνομπισμο, ματαιοδοξια και στενοκεφαλια.
Φιλικα,
Μιχαλης.
Εδώ οι μαλ**ες ακόμα δεν έχουν καταλάβει την έννοια του "μηδέν". Οι ανελκυστήρες ξεκινούν απο το "ένα". Αμέρικα σου λέει μετά.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Re:Spanish Caravan
« Απάντηση #24 στις: 10/07/02, 20:45 »
Πάντοτε οι υπερβολικοί χαρακτηρισμοί και οι αφ΄υψηλού κριτικές φέρνουν δικαιολογημένες αντιδρασεις ,που πολλές φορές αλλάζουν την μορφή και το νόημα της συζήτησης .Ας δούμε πιό ήρεμα τα πράγματα .
1. Η κιθάρα σαν μουσικό όργανο είναι από τα πιό αγαπητά και χιλιάδες κόσμος ασχολείται μαζί της ,είτε επαγγελματικά ,είτε ερασιτεχνικά (ερασιτέχνης=εραστής της τέχνης) .
2. Οπως κάθε μουσικό όργανο ,έτσι και η κιθάρα ,θέλει προσπάθεια ,κόπο και ατελείωτες ώρες ασχολίας μαζί της για να πεί κάποιος οτι αρχίζει λίγο-λίγο να την κατακτά .
3. Οπως σε κάθε επιστήμη ,έτσι και στην επιστήμη της μουσικής ,όσοι είναι ειδικευμένοι (άρα πολυ καλοί γνώστες ),έχουν το δικαίωμα να κρίνουν τους άλλους που ασχολούνται με την ίδια επιστήμη .Το ερωτημα που μπαίνει εδώ είναι ποιούς ;Αυτούς που κερδίζουν χρήματα από την επιστήμη αυτή ; Αυτούς που ερασιτεχνικά ασχολούνται;
Η απάντηση νομίζω (και δεν πρέπει να υπάρχει αντίρρηση ),είναι για την πρώτη κατηγορία ,δηλαδή τους επαγγελματίες .Οι ερασιτέχνες ασχολούνται με την μουσική απο αγάπη ,πάθος ,εσωτερική ανάγκη και εκδήλωση επικοινωνίας με τους άλλους συνανθρώπους τους (πράγμα αναγκαίο στην σημερινή εποχή μας ).
4. Τετοιες προσπάθειες (όπως της kithara.gr ) είναι και μοναδικές και χρήσιμες γιά πολλούς επισκέπτες .Οσοι θέλουν σοβαρότερη δουλειά ( εννοώ σε αναλυτικότερη εμφάνιση των τραγουδιών )δεν έχουν παρά να αγοράζουν ειδικότερες μουσικές εκδόσεις ,που κυκλοφορούν χιλιάδες .
5. Νομίζω ότι είναι στην σκέψη και την θέληση των περισσότερων για συνεχή αναβάθμιση του περιεχόμενου και της ποιότητας του site και σε αυτόν τον τομέα ο καθένας μπορεί εθελοντικά να προσφέρει .

Ας μην συνεχίζουμε ξανά τέτοιου είδους επιθετικές συζητήσεις και ιδίως με ανθρώπους πού δεν βλέπω να έχουν διάθεση προσφοράς ,παρά μόνο κριτικής .
Υπάρχει παλιό προηγούμενο και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα στο μέλλον ,γιατί υπάρχει και η φύση του ανθρώπου ,που αντι να χαίρεται για την δημιουργία κάποιων άλλων προσπαθει να την χαλάσει (επειδη δεν μπορεί ο ίδιος να κανει κάτι τέτοιο αξιόλογο ).
Ας το τελειώσουμε εδω το ζήτημα και ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 21:37
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
3913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/19, 18:46
από paokz