Αποστολέας Θέμα: Πτυχιο αρμονιας: Τωρα ειναι αργα για δακρυα Στελλα;  (Αναγνώστηκε 8132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ασχολουμαι με την κιθαρα εδω και σχεδον μισο μηνα και γενικοτερα με τη μουσικη 3-4 χρονια σποραδικα. Ξεκινησα στα 18 μου φουριοζος πιανο, το οποιο παρατησα μετα απο 1,5-2 χρονια, και τωρα κολησα με την κιθαρα που ελπιζω να μη γινει το ιδιο!
Το θεμα ειναι πως πλεον θελω να αρχισω επαγγελματικα να ασχολουμαι με τη μουσικη (μη γελατε  :-[). Εχω διαβασει αρμονια για 1-1,5 χρονο περιπου (την οποια παρατησα μαζι με το πιανο). Το βιβλιο λεγετε "Εγχειριδιο αρμονιας", το γραψανε 4 ρωσοι (η δασκαλα μου απο Ρωσια ητανε) και το τελειωσα σχεδον ολο.

Τωρα να ρωτησω: Ειναι αργα για δακρυα Στελλα; (Γιωργος στην προκειμενη περιπτωση  :P) Απο θεμα διαβασματος ουτε να το συζητατε, 12 χρονια στο σχολειο διαβαζα πραγματα που δε μου αρεσαν και ειμαι ετοιμος να λιωσω. Υπαρχει καποιο ωδειο που μπορει να δωσει πτυχιο μεσα σε 1 χρονο η και απευθειας με εξετασεις; Διαβασα σε αλλα θεματα κατι για προκαταρκτικα και μετα αλλα 3 χρονια για την αρμονια... 2 για αντιστιξη... 22 ειμαι, στα 30 μου θα εχω τα πτυχια = φεξε μου και γλιστρησα!
Εχει να προτεινει καποιος "λυση" στο θεμα εστω και για εξωτερικο, δεν λεω οτι θα φυγω και αυριο απλα δεν αποκλειω καμια εκδοχη. Οτι ξερετε και εχετε ακουσει ευπροσδεκτο.  ;)

Συγνωμη αν σας κουρασα!  :-X
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
πρεπει να εισαι γραμμενος στο ωδειο και δηλωμενος στο υπουργειο 3 συνεχομενα ετη για να δωσεις εξετασεις για το πτυχιο αρμονιας ... συν τις κατατακτηριες του ωδειου .. Νομιζω ομως, οτι υπαρχει μια περιπτωση που λεει οτι μπορεις να μπεις στο τελευταιο χρονο του πτυχειου αρμονιας μεσω κατατακτηριων και ετσι να γλιτωσεις καποια ετη. για ψαξε ..
στο εξωτερικο δε ξερω τι γινεται ..
 8)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το βιβλιο που εχεις ειναι τρομερο ( σε μεταφραση Πλουμπιδη ) και το ειχα εγω οταν εδωσα Ειδικο Αρμονιας. Αν κι εχει πολλα στοιχεια της ρωσικης σχολης, οι 4 συγγραφεις ( που σπαει η γλωσσα σου να τους πεις ) πλησιασαν αρκετα τη γερμανικη αντιληψη της Αρμονιας.

Απο εκει και περα, δεν προκειται να βρεις ωδειο που να κανει ταχυρυθμα μαθηματα στα ανωτερα θεωρητικα. Η περιοδος φοιτησης ειναι καθορισμενη απο το κρατος για λογους εκπαιδευσης του μαθητη πανω στα ειδικα μαθηματα ( Ειδικο Αρμονιας, Αντιστιξη και Φουγκα ).
Οποιο ωδειο λεει πως κανει ταχυρυθμα μαθημτα, κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι αναγνωρισμενο απο το κρατος ( Υπουργειο Πολιτισμου ).

Μια λυση ειναι να βρεις εναν καθηγητη να σου κανει μαθηματα και απλως να δηλωσεις σε ενα ωδειο κατα τη διαρκεια της εξεταστικης περιοδου, πως θα δωσεις για ειδικο. Ομως αυτο κρυβει πολλους κινδυνους, οπως αρνηση του ωδειου να σε δεχτει ( ιδιαιτερα εαν δεν ειναι γνωστος ο καθηγητης σου ), καθως και ελλειπη τροπο εκμαθησης σημαντικων σημειων της θεωριας σου.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Το θεμα ειναι πως πλεον θελω να αρχισω επαγγελματικα να ασχολουμαι με τη μουσικη

Τι εννοείς επαγγελματικά?

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επαγγελματικα εννοω να εχω σαν κυρια εργασια μου την ενασχοληση με τη μουσικη. Δηλαδη να αντι να "δουλευω" σε καποιον αλλο τομεα, να "εργαζομαι" πανω στη μουσικη ;D. Αν εννοεις με ποιον τροπο, ως δασκαλος στα θεωρητικα.
Αυτο που ειπες freemind καλλον ειναι η βελτιστη λυση. Τωρα που το λες εχω εναν φιλο μου που ο θειος του ειναι μουσικος...  ::). Θα κανω ψηστηρι μπας και γινει τιποτα.

Μια λυση ειναι να βρεις εναν καθηγητη να σου κανει μαθηματα και απλως να δηλωσεις σε ενα ωδειο κατα τη διαρκεια της εξεταστικης περιοδου, πως θα δωσεις για ειδικο. Ομως αυτο κρυβει πολλους κινδυνους, οπως αρνηση του ωδειου να σε δεχτει ( ιδιαιτερα εαν δεν ειναι γνωστος ο καθηγητης σου ), καθως και ελλειπη τροπο εκμαθησης σημαντικων σημειων της θεωριας σου.

Αυτο εχει γινει; Δηλαδη ξερεις οτι καποιος πηγε να δωσει εξετασεις ετσι, ή ριχνουμε αδεια μηπως και πιασουμε γεματα; (πραγμα καθολου κακο στην περιπτωση μου!)
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εχω δει 2-3 ατομα που το εχουν κανει αυτο..δοκιμαζοντας ομως αρκετες φορες να περασουν, διοτι οι γνωσεις τους δεν ηταν πληρεις.. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Θα το ψαξω και εδω (Γιαννιτσα) και Θεσαλλονικη. Αν δεν βρω κατι η εχω καμια απορια θα ξαναχτυπησω  :P.
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/05, 18:17
από Spilios
2 Απαντήσεις
2073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 18:48
από FAIRY-The return!
7 Απαντήσεις
11383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/10, 15:55
από Πάνος Μαλαχιάς
2 Απαντήσεις
3117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/07, 07:56
από Ο Νέος Κιθαρωδός
11 Απαντήσεις
8998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 13:48
από Harpwood
8 Απαντήσεις
6403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/12, 01:24
από zuccheros
1 Απαντήσεις
36456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/02/13, 07:24
από Korgy
3 Απαντήσεις
6219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/13, 11:50
από Anastasia.M.Ribas
16 Απαντήσεις
9534 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/14, 20:42
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
1089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/20, 13:58
από ΠΟΙΟΣ