Αποστολέας Θέμα: Απο 11άρες σε 9άρες...  (Αναγνώστηκε 12823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #25 στις: 24/11/15, 17:02 »
Η ίδια κιθάρα είναι, ο ίδιος ΑΚΡΙΒΩΣ ήχος βγαίνει απο τον ενισχυτή.
Για τι κιθαρα, μαγνητες  και ενισχυτη μιλαμε? Πεταλια κλπ στην αλυσιδα?

Στρατοκάστερ, μονοί μαγνήτες. Δεν μιλάω για πετάλια, εννοώ καρφί σε ενισχυτή. Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο να αναφέρω ποια στρατ και ποιοι μαγνήτες. Χρειάζεται?
Θεωρείς ότι αν αλλάξεις μόνο σετ θα ακούσεις κάποια διαφορά στον ήχο? ή παίζει ρόλο ποιός μαγνήτης? Με σημείο σύγκρισης πάντα το ίδιο όργανο και τον ίδιο ενισχυτή?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #26 στις: 24/11/15, 17:05 »
Και ενισχυτη?

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #27 στις: 24/11/15, 17:06 »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #28 στις: 24/11/15, 18:14 »
ΟΚ. νορμαλ εξοπλισμος.
Περιμενα τιποτα active μαγνητες και τυπου line6 ενισχυτη, για να δικαιολογησω οτι μπορει να μην ακουγεται καποια διαφορα.
Τωρα δεν μπορω να πω κατι περαιτερω.
Ισως εγω εχω μεγαλη φαντασια, που ακουω μεγαλη διαφορά. (ακομα και απο 10 σε 11, οχι μονο απο 9 σε 11)


ΥΓ Γιαυτο και οτι υβριδικα σετ δοκιμασα καποτε, τα πεταξα στο τελος. Αλλη χροια και ογκος στα μπασα, αλλη στα καντινια, αντε να φτιαξεις ηχο μετα.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/15, 18:20 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #29 στις: 24/11/15, 18:29 »
ΟΚ. νορμαλ εξοπλισμος.
Περιμενα τιποτα active μαγνητες και τυπου line6 ενισχυτη, για να δικαιολογησω οτι μπορει να μην ακουγεται καποια διαφορα.
Τωρα δεν μπορω να πω κατι περαιτερω.
Ισως εγω εχω μεγαλη φαντασια, που ακουω μεγαλη διαφορά. (ακομα και απο 10 σε 11, οχι μονο απο 9 σε 11)


ΥΓ Γιαυτο και οτι υβριδικα σετ δοκιμασα καποτε, τα πεταξα στο τελος. Αλλη χροια τα μπασα, αλλη τα καντινια, αντε να φτιαξεις ηχο μετα.

Σε κατάλαβα απόλυτα από την ερώτηση ήδη. Μικροδιαφορές ίσως να υπάρχουν. Δεν μπορώ να ισχυριστώ το αντίθετο, όπως και σέβομαι απόλυτα όποιον το υποστηρίζει. Την ΤΕΡΑΣΤΙΑ αλλαγή που τόσα χρόνια νόμιζα ότι θα έχω, εγώ δεν είδα. Δεν αρνούμαι ότι μπορεί να υπάρχει για άλλους...

Είναι αυτό που είπα και παραπάνω. Η δαιμονοποίηση των light χορδών. Μόνιμα άκουγα κουβέντες του στυλ «μπουζούκι θα παίξεις?» «θα γίνει ο ήχος σαν τενεκές» κλπ κλπ. Τέτοια πράγματα δεν άκουσα/είδα. Και μου φαίνεται αστείο πλέον, ότι τόσα χρόνια και μόνο με αλλων παρότρυνση, ούτε καν είχα δοκιμάσει να βάλω ένα τέτοιο σετ. Εστω να το πετάξω αμέσως ρε αδερφέ, να πω ότι δοκίμασα.
Και πίστεψε με μετά τις 11άρες, στην αίσθηση οι 9άρες είναι οντως πούπουλο. Εφόσον με κάλυψαν και ηχητικά, εδώ είμαι τότε.
Βέβαια κινούμαι σε μπλουζ/ροκ/φανκ μονοπάτια. Αν χρειαστεί να συμμετέχω στο μέλλον σε κανα πανκ/μεταλ σχήμα, αναθεωρώ και πάω πάλι σε 11άρες (μη σου πω και 12άρες...). Για πολύ κοπάνιμα όμως....  ;D ;D ;D

ΥΓ. Θα τολμήσω να κάνω έναν παραλληλισμό με τα ποδήλατα. Καλύπτεις την ίδια απόσταση με την ταχύτητα στο μεγάλο γρανάζι, πιο δύσκολα, πιο βαρύ πετάλι, αλλά με λιγότερες πεταλιές, ή με την ταχύτητα σε μικρό γρανάζι, με περισσότερες πεταλιές όμως, χαλαρά, με ελαφρύ πετάλι. Την ίδια απόσταση καλύπτεις και έτσι και αλλιώς. Το τίμημα διαλέγεις...

EDIT. Για την ιστορία οι μαγνήτες (που ξέχασα πριν) είναι 2 texas special και ένας SD SSL-5
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/15, 18:31 από neeckos »

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #30 στις: 24/11/15, 19:23 »
Καταλαβαινω τι λες.
Εχω σε κιθαρες κι εγω 9 10 και 11.
Καθε κιθαρα ειναι για αλλη δουλεια.
Βεβαια και μπορω να τις κανω να παιξουν μαζι πχ σε ενα τραγουδι, χωρις να ακουγεται καποια μειονεκτικα, αλλα αυτο θα γινει για αλλα παιξιματα, με διαφορετικους ηχους και ρυθμισεις σε καθε κιθαρα.
Πχ αυτη που εχω με 9αρια (μια PRS με διπλους), μπορει να παιξει τιιποτα pow chords σε high gain ρυθμισεις στον Marshall, παστωμενα και ομορφα, αλλα αν εχω να παιξω ενα clean/cruchy riff και το κανω με την ιδια κιθαρα στον fender deluxe reverb, αντι με την strat με μονους και 11αρια, τοτε τον ηπιε χαλαρα η prs, οσο και να γαργαλήσω τις ρυθμισεις.
Αυτα οταν ακους απο τον ενισχυτη.
Στη μιξη της ηχογραφησης, μπορεις να τα κανεις οτι θελεις, και να τα καταστρεψεις αν θες.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/15, 19:29 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #31 στις: 24/11/15, 19:30 »
Εσύ κανονικά πρέπει να βγεις εκτός κουβέντας  ;D ;D ;D
Δεν είσαι αντιπροσωπευτικό δείγμα μέσου κιθαρίστα. Είσαι επαγγελματίας (και καλός μουσικός) οπότε είναι μέρος της δουλειάς σου οι μικροδιαφορές όπου εμάς τους υπόλοιπους δεν μας αγγίζουν. Στο δικό σου επίπεδο παίζουν ρόλο αυτά και το καταλαβαίνω.

Ετσι όπως το γράφω βέβαια, μάλλον νιώθω ευτυχισμένος που δεν με απασχολούν τα του ήχου σε τέτοιο βαθμό. Είναι πιο ανέμελο το δικό μου mood...  ;D ;D ;D

Mη με παρεξηγήσεις, καταλαβαινεις πως το λέω ε?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #32 στις: 24/11/15, 20:04 »
Καταλαβαινω, απλα δεν παιζει ρολο αν καποιος ειναι επαγγελματιας ή οχι, στο θεμα του αν υπαρχει διαφορα στον ηχο με τα διαφορετικα παχη χορδων.
Το θεμα ειναι αν υπαρχει και αν την ακουει καποιος.
Γιαυτο εγραψα.
Μου εκανε εντυπωση το "π****αρια"  ;D σε σχεση με την εκ διαμετρου αντιθετη δικη μου αποψη

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #33 στις: 24/11/15, 20:13 »
Εχεις δίκιο. Το "π****αρια" ηταν περισσότερο γιατί άλλα περίμενα.
Για να είμαι ειλικρινής περίμενα να βάλω το σετ, να παίξω λίγο και μετά να το πετάξω  ;D ;D

Εννοείται και έχεις δίκιο ότι δεν είναι θέμα επαγγελματία ή ερασιτέχνη (πλάκα έκανα πριν, φαντάζομαι το κατάλαβες, είναι και λίγο περίεργος ο γραπτός λόγος και εύκολος να παρεξηγηθεί...  ;D ;D ).
Και εγώ αν έχω 3 τρεις κιθάρες μπροστά μου και δοκιμάζω ταυτόχρονα φαντάζομαι ότι θα ακούσω διαφορές. Δεν είμαι κουφός. ΣΙΓΟΥΡΑ θα υπάρχουν. Το θέμα είναι ότι αν αυτές υπάρχουν, είναι σε βαθμό που εμένα τουλάχιστον δεν με απασχολούν... Και αν έστω και ένας εδώ έχει κάποια αναστολή και δεν θέλει να το κάνει, μπορεί διαβάζοντας να το επιχειρήσει. Αυτός ήταν και ο μόνος λόγος που το μοιράστηκα όλο αυτό το πανηγύρι  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #34 στις: 24/11/15, 20:20 »
ΟΚ.
Να συμπληρωσω οτι στην στρατ που ανεφερα (και οχι μονο) εχω δοκιμασει και 9 και 10 και 11 και υβριδικα σετ και εχω σχηματισει αποψη και στη συγκριση χορδων με την ιδια κιθαρα. Οχι μονο με το πιο πανω παραδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #35 στις: 24/11/15, 20:22 »
Τότε μήπως εσύ είσαι ο κατάλληλος να μας πει?
Ισως συγκεντρωτικά τι αποτελέσματα και τι παρατηρήσεις είδες/άκουσες?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #36 στις: 24/11/15, 20:24 »
Το ποστ του Αδριανου στην προηγουμενη σελιδα, τα λεει σε γενικες γραμμες  ολα.
Απο εκει και μετα παιζουν ρολο και οι απαιτησεις του καθενος στο τι θελει να παρει απο ενα οργανο.

Ο "ογκος" του ηχου ειναι ολη η ουσια του θεματος, θα ελεγα με μια απλοικη φραση.

Στο αν μπορει να αντικατασταθει η απωλεια του ογκου με ρυθμισεις απο τον ενισχυτη κλπ, ειναι θεμα αλλης συζητησης για το ποσο ικανοποιητικο αποτελεσμα θα εχει.
Εγω αυτο το αποτελεσμα το βλεπω (το ακουω μαλλον) οπως οταν ηχογραφει καποιος ακουστικη κιθαρα που ειναι "ψοφια" και προσπαθει να τη "φερει" με το eq και τους κομπρεσορες.
Αν η "πηγη" δεν ειναι καλη, οσο και να προσπαθεις ....
Να σκεφτεις οτι επιλεγω ηλεκτρικη κιθαρα προς αγορα, δοκιμαζωντας την πρωτα χωρις ενισχυτη, κι αν περασει τις εξετασεις προχωραω και παρακατω.
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/15, 20:41 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #37 στις: 24/11/15, 22:25 »
@Archangel
Μην βιαζεσε μαν.. :P
https://soundcloud.com/tsompanos/string-test
Δεν λεω ποτε παιζω ποια χορδη για να ακουσω αποψεις
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #38 στις: 24/11/15, 22:43 »
Μολις παρατηρησα οτι δεν ακουγετε ΚΑΘΟΛΟΥ δυνατα.Οποτε δοκιμαστε με κανα ενισχυτη η κατι τελος παντον.Ειχα κατι θεματακια μεχρι να καταφερω να γραψω αλλα επηδει παντα εχω τον ενυσχιτη και ακουω απο εκει δεν πηρα γραμμη οτι γραφτικε τοσο χαμηλα >:(
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #39 στις: 25/11/15, 15:07 »
Λογο του οτι ειναι πασιβ το μπασο πρεπει να σκαλισω/εξερευνισω ολες τις ρυθμησεις στο προγραμα που γραφω γιατι το αλλο ειναι ακτιβ και εκει γραφω μια χαρα.
Εν παση περιπτωση,να μην γινομαι κουραστικος,ο ηχος ειναι σχεδον ολοιδιος,απλα λειπουν αρμονικες απο την .255 (νομιζα οτι ηταν .254)
και ετσι ακουγετε πιο κομπρεσαριστος ο ηχος και λες και εκλισα την ενταση αρκετα,γιατι παντα ακουμε την 2η αρμονικη και οχι την 1η τονικη απο την νοτα που παιζουμε γιατι ειναι 3dB(νωμιζω) πιο δυνατη.Και αφου τα πολλα τιλιγματα κοβουν αρμονικες,ετσι και αυτη η χορδη ακουγετε πιο αδυναμη.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #40 στις: 26/11/15, 13:10 »
 Τελικά μ'αυτά και μ`εκείνα μπερδεύτηκα...  ::)
 
 Από την μια μεριά αυτά που αναφέρει ο Αδριανός (και υποστήριξε ο Σπύρος Δ.) έχουν μια "φυσική-as in science-" βάση... 0:)
 
 Από την άλλη δεν εντόπισα και τεράστιες διαφορές στα audio clips του Saved...  >:D
 
 Μήπως τελικά αυτό το definition, ο όγκος (ή όπως το καταγράφει ο κάθε ένας από εμάς) γίνεται αντιληπτό είτε σε πολύ ακριβά μηχανήματα είτε σε συνθήκες επαγγελματικής ηχογράφησης σε studio;
 
 ...και μήπως στην τελική (αυτό απασχολεί εμένα άμεσα) είναι προτιμότερο να αγοράζω πιο "λεπτές" χορδές στο μπάσο μου ώστε να μην ταλαιπωρώ ούτε τα δάχτυλά μου ούτε και το ίδιο το όργανο (καθώς είναι δύσκολο να αντιληφθώ τον extra όγκο σε συνθήκες τζαμαρίσματος σε studio)  και να προτιμώ τις πιο "βαριές" μόνο σε ηχογραφήσεις επιπέδου δίσκου ώστε να δίνω υλικό το οποίο θεωρητικά θα μπορεί να αξιοποιήσει καλύτερα / ευκολότερα ο ηχολήπτης !;!  :eee
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #41 στις: 26/11/15, 15:11 »
Μεσα στο ασπρο τετραγωνο ειναι 4 νοτες.Ιδιο κουρδισμα,ανοιχτες χορδες.Αυτες στο μαυρο ειναι απο την .255 (πολλα τιλιγματα)
και στο τελος,ειναι ενα θεμα απο κομματι(world up) επαναλαμβανομενο 2 φορες.Πρωτα με την .175 και μετα με την .255.
Φαινετε ξεκαθαρα η διαφορα στην δυναμη του σηματος
Y.Γ. Και μια φωτο με το πως πρεπει να λεπταινουν στα sadles που χροστουσα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #42 στις: 26/11/15, 15:14 »
Εγώ πάντως τις βολεύτηκα τις 9άρες, δεν με πείθετε  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #43 στις: 26/11/15, 15:32 »
Εγω παλι,μολις ανακαλιψα μια.. .375 και παιζει στα 5Hz και εχει και μια .412 χαχα αυτη θα ζηγιζει μισο κιλο και οταν παιζεις θα τρεμει ολο το μπασο..ερε τρελα που πουλανε σημερα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #44 στις: 26/11/15, 15:40 »
και να προτιμώ τις πιο "βαριές" μόνο σε ηχογραφήσεις επιπέδου δίσκου ώστε να δίνω υλικό το οποίο θεωρητικά θα μπορεί να αξιοποιήσει καλύτερα / ευκολότερα ο ηχολήπτης !;!  :eee
 

Ο Richie Sambora επιλέγει σε ηχογραφήσεις 9άρες και σε live 10άρες γιατί θέλει στα live να νοιώθει πως ... 'δίνει μάχη'.
Επιμένω στην δική μου άποψη πάντως. Οι διαφορές (για standard tuning) δεν είναι σημαντικές ή τουλάχιστον δεν είναι τέτοιες ώστε να χρειάζεται να πάω στα άκρα για να έχω όγκο στον ήχο κι άλλα τέτοια φούμαρα που ακούω και διαβάζω (όχι από τα μέλη εδώ, γενικότερα). Αν ξέρεις να παίζεις θα έχεις ωραίο ήχο. Αν τώρα κάποιος ακούει διαφορές τόσο έντονα, τότε προφανώς κι ας πάρει ό,τι πιστεύει ο ίδιος.

Προσωπικά αρκούμαι σε 10άρες στην ηλεκτρική και 12άρες στην ακουστική. Όσο για την κούραση στα χέρια, παίζει ρόλο και το setup. Του κολλητού η Taylor 810ce που έχει σεταριστεί υπερβολικά χαμηλά με 12άρες, είναι πιο εύκολη κι από την ηλεκτρική (χωρίς να λείπει buzzάρισμα βέβαια σε δυνατό strumming).

Περί ορέξεως... :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #45 στις: 26/11/15, 15:42 »
Saved, τσαμπα ζοριζεσαι, ως τα 20Hz μπορεις να ακουσεις ετσι κι αλλιως  ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #46 στις: 26/11/15, 15:45 »

Επιμένω στην δική μου άποψη πάντως. Οι διαφορές (για standard tuning) δεν είναι σημαντικές ή τουλάχιστον δεν είναι τέτοιες ώστε να χρειάζεται να πάω στα άκρα για να έχω όγκο στον ήχο κι άλλα τέτοια φούμαρα που ακούω και διαβάζω (όχι από τα μέλη εδώ, γενικότερα). Αν ξέρεις να παίζεις θα έχεις ωραίο ήχο. Αν τώρα κάποιος ακούει διαφορές τόσο έντονα, τότε προφανώς κι ας πάρει ό,τι πιστεύει ο ίδιος.

Αν με κατάλαβες, συμφωνώ απόλυτα, 2 σελίδες το λέω... Είναι όμως εντελώς υποκειμενικό το θέμα, με την φυσική όντως να έχει τον πρώτο λόγο. Και το σέβομαι απόλυτα, όπως και όποιον αντιλαμβάνεται τις όποιες διαφορές και τον ενοχλούν... Εμένα ΔΕΝ πάντως  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #47 στις: 26/11/15, 16:37 »
@Kosthrash  με την καθημερινη εκθεση σε βαβουρα κατω απο τα 30 δεν ακουω  :-\
Αλλα οπως ειπα,ακουμε τις αρμονικες.Να το πω αλλιως,η καμπινα που εχω δεν παιζει κατω απο τα 30-35Hz σε βιντεο γιουτουμπ με τις συχνοτιτες,ομως οταν βαραω την .254 που εχει τονικη 17Ηz(που ουτε ο ενισχυτης τα παραγει) ακουω την νοτα κανονικα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #48 στις: 26/11/15, 16:57 »
  Μήπως τελικά αυτό το definition, ο όγκος (ή όπως το καταγράφει ο κάθε ένας από εμάς) γίνεται αντιληπτό είτε σε πολύ ακριβά μηχανήματα είτε σε συνθήκες επαγγελματικής ηχογράφησης σε studio;
 
Μιλησα για κιθαρα και για ακροαση στον ενισχυτη ζωντανα (χωρις καποια "επεξεργασια" και oχι high gain).
« Τελευταία τροποποίηση: 26/11/15, 17:00 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος neeckos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απο 11άρες σε 9άρες...
« Απάντηση #49 στις: 28/11/15, 12:22 »
Κάτι που ξέχασα να αναφερω εξαρχής και ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιους (άλλοι ίσως το γνωρίζουν).

Οταν περνούσα τις 9άρες χορδές, φρόντισα να αφήσω σχεδόν το διπλάσιο μήκος να τυλιχτεί στο κλειδί σε σχέση με τις 11άρες. Και αυτό για να γίνουν αρκετές περιτυλίξεις στο κλειδί ώστε να κατέβει αρκετά η χορδή, στην σωστή γωνία όσον αφορά την σχέση κλειδί με nut. Αν αφηνα το ίδιο μήκος όπως άφηνα στις 11άρες θεωρώ ότι θα ήταν πρόβλημα (θα ήταν πολύ μικρότερη η γωνία).

Στο δια ταύτα πάντως, το κούρδισμα είναι μια χαρά, κρατάει σούπερ, θέματα δεν υπάρχουν (φοβία πρώτη που είχα για τις 9άρες).


ΥΓ ΑΣΧΕΤΟ. Πάντως με 9άρες πλέον κάνεις bend μέχρι και δύο τόνους πράγμα που (εγώ τουλάχιστον, με τα δικά μου δάκτυλα) δεν το κατάφερνα με τις 11άρες. Ισως είναι και το μοναδικό επιχείρημα (αν κάποιος παίζει μπλουζ πχ) μιας και ότι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα (και απο μένα εννοείται) είναι εντελώς υποκειμενικό και καθαρά τι γουστάρει ο καθένας στο παίξιμό του...

ΑΥΤΑ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
8515 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 18:12
από Chris2004
4 Απαντήσεις
2804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 13:33
από themos
1 Απαντήσεις
3376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 10:51
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
11304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/12, 21:27
από dimism