Αποστολέας Θέμα: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...  (Αναγνώστηκε 13319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Geia xara se olous,

exo mia ilektro/akoustiki kithara kai endiaferomai na agoraso ena multi-effector. Kyrios tha ithela na exei chorus, delay, reverb, wah ktl kai tha protimousa kapoias morfis xoris petalia ktl ...

Skeftomai to ZOOM 504 Accoustic alla i opsi tou mou thymizei poly ftini kataskeui kai to "feeling" ton pedals.
Episis skeftika to Genesis 1, alla den ksero tin symvatotita tou me akoustiki kithara h mipos einai poly gia to skopo pou to thelo.

Den thelo episis na ypervo tis 70.000 drx peripou ..

Mipos gnorizei kaneis kapoio sxetiko module, h gnorizei ta parapano gia na mou proteinei kapoia lysi ?

Euxaristo  :)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #1 στις: 27/04/02, 23:29 »
gia xara kai se sena costa. ego prosopika tha pigena gia to zoom. den exo dokimasi to 504 alla exo dokimasei to 505 1 kai 2, to 3030. to 1010, kai to 606 gia ilektriki kai pisteuo oti i zoom einai axiopisti me polli kala effects pou mporeis na xrisimopoieisis toso kai gia live performance oso kai gia exaskisi apo monos sou. alla esi apofasizeis.. protino na dokimasis diafora kai na dialexeis auto pou nomizeis oti sou teriazei kalitera... an exeis opiadipote erotisi just message me ;D :D ;) :) 8)
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #2 στις: 28/04/02, 11:40 »
Μπορείς να δοκιμάσεις το G2 της korg .Το έχω και είναι πολύ καλό και έυκολο στην χρήση.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #3 στις: 28/04/02, 19:18 »
Φίλε Wolf,  θα συμφωνίσω με τον tazzoz, το Ζοοm είναι καλό πεντάλ, και με αρκετές δυνατότητες. Γενικά τα πετάλια Zoom έχουν όνομα. Το μόνο μείον θα έλεγα πως δεν έχει τη δυνατότητα Wha-Wha, και θα πρέπει να αγοράσεις έξτρα εξάρτημα για αυτό, αλλά σύμφωνα με τα όσα ζητάς, νομίζω θα σε ικανοποιήσει. Καλό θα ήταν πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά να το δοκιμάσεις με τη δική σου κιθάρα, για να ελέγξεις αν πράγματι έχει ότι ζητάς.
;D
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #4 στις: 28/04/02, 20:31 »
file MiChArOs mporei na in exi manual Wha-Wha pedal alla exi auto Wha-Wha to opoio einai arketa kalo.. toulaxisto auta gia ilektriki. den eimai digouros omos an to 504 to exi
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #5 στις: 29/04/02, 14:53 »
Dokimasa eidi to 504 MKII me tin kithara mou kathos episis kai to GM-200 tis ZOOM.

Nomizo oti to 504 plisiazei poly se auto pou thelo. Auto pou me "xalaei" einai i ftinokataskeui tou, alla mallon den mporeis na ta exeis ola...

Oso gia to GM-200 to apekleisa afou den dinei tin dynatotita pollaplon effects tautoxronos pou me endiaferei. Gia paradeigma Chorus + Reverb.

Tha proxoriso mallon syntoma (1, 2 evdomades) stin agora tou 504 MKII, nomizo oti einai auto pou psaxno.

Pros to paron tha synexizo to research mou kai tha perimeno kai alles apopseis. Tha enimeroso to forum gia tin agora mou, kathos episis kai me tis apopseis mou gia to en logo effector exontas peiramatistei argotera.

Mexri tote euxaristo olous sas gia tis apantiseis  :)
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #6 στις: 01/05/03, 13:35 »
 ;)Θέλω να μου πει οποιος ξέρει...τι κάνει μια πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής... ???Τι δυνατότητες έχει και ποσο πανω κατω κοστιζει... ???
Π.χ. Στην ηλεκτρική η πεταλιέρα προσθέτει εφφέ κ.τ.λ....Στην ηλεκτροακουστική τι κάνει... ??? ::)



                         Keep playing...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/05/03, 13:36 από Fighter »

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #7 στις: 01/05/03, 16:18 »
Και η πεταλιέρα της ηλεκτροακουστικής κιθάρας το ίδιο πράγμα κάνει ,δηλαδή χρωματίζει τον ήχο με εφφέ ,ανάλογα με τις ρυθμήσεις που κάνεις .Η διαφορά είναι στο είδος των εφφέ που έχει η κάθε μια  ,γιατί προορίζεται για διαφορετικό παίξιμο.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #8 στις: 01/05/03, 17:48 »
 ;)Θοδωρή στις αγγελίες έχεις ένα άρθρο και λες πως πουλάς μια πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής... ::)
Ισχυεί ακομα αυτό...κι αν ναι μπορεις να μου πεις τα χαρακτηριστικά της και την τιμή.... ;)

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #9 στις: 02/05/03, 14:50 »
 ;)Πηγα και ρώτησα στα μαγαζια πισω απο τον ηλεκτρικό στο Πειραιά...για πεταλιερα ηλεκτροακουστικής...αποκλειστικά ???
Μου παν οτι μπορει λεει να βαλω πεταλιερα ηλεκτρικής στην ηλεκτροακουστική και να κάνω τη δουλειά μου....και κατι τετοια....
Ισχύουν ολα αυτά... ???
Μου ειπαν δηλαδή οτι δεν υπάρχει πεταλιερα για ηλεκτροακουστικη αποκλειστικά....
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/03, 14:52 από Fighter »

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #10 στις: 02/05/03, 22:06 »
 ;)Θα πάω μάλλον αύριο στο zozef του Πειραιά... ::)
Αλλά όταν είχα πάει ναι δω για κιθάρα ήταν ψιλοακριβούτσικος... :-\
Για ηλεκτροακουστική ειχα κοιτάξει μαζι μ'ενα φίλο...

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #11 στις: 03/05/03, 01:19 »
Και φυσικά υπάρχουν πεταλιέρες για ηλεκτροακουστική και αν θελεις την γνώμη μου να πάρεις αποκλειστικα τέτοια .Αλλο τρόπο λειτουργίας ως προς τον τρόπο μετάδοσης του ηχου απο τις χορδές έχει η ηλεκτρική και άλλο η ηλεκτροακουστική.Η ηλεκτροακουστική κιθάρα έχει πιεζοηλεκτρικούς κρυστάλλους που μετατρέπουν την δόνηση των χορδών σε ρεύμα,ενω η ηλεκτρική έχει μαγνήτες που την δόνηση των χορδών την μετατρέπουν σε ρεύμα εναλλασόμενο .Αρα αφού ο τρόπος είναι διαφορετικός δημιουργίας σήματος ,θα είναι και διαφορετική η συσκευή που θα εκμεταλευτεί καλλίτερα αυτό το σήμα .Αν σου είπαν στο μαγαζί να βάλεις πεταλιέρα ηλεκτρικής ,τοτε πες τους να πάνε να διαβάσουν κανένα βιβλίο πριν πουν τέτοιες κοτσάνες .Οσο για την πεταλιέρα που εχω καλλίτερα να το συζητήσουμε με μύνημα .

Αποσυνδεδεμένος Bluzman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #12 στις: 13/05/03, 17:50 »
Ta palikaria file eihan dikio. To 50% Twn magaziwn lene patates.

Soy proteino anepifilakta tin ZOOM 504 II.
Na tin akoyseis.
H kaliteri timi poy mporeis na tin breis, tin paroysa stigmi einai gyro sta 100 euro

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #13 στις: 21/09/04, 23:34 »
Βρήκα μεταχειρισμένο αυτό το πεταλάκι...στα 80 Ευρώ...
Δεν έχω ιδέα από πετάλια...
Αν ξέρει κανείς αν είναι καλό και αν είναι και καλή η τιμή ας γράψει δυο κουβέντες..

Ευχαριστώ.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/04, 09:23 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #14 στις: 22/09/04, 01:53 »
Την ειχα δει οταν πριν απο λιγες μερες ειχα κανει μια βολτα στα μαγαζια ψαχνοντας κατι τετοιο... ειναι πολυ καλη για τα χρηματα της...βεβαια εχει περιορισμενο editing.... αλλα εχει αρκετα εφε,και απο modulation και απο drives...και μπορεις να βαλεις αρκετα εφφε σε καθε patch...νομιζω οτι για τα χρηματα της ειναι μια καλη επιλογη...αλλα εγω φιλε παρπεν την ειχα βρει 95 ευρω καινουργια...τουλαχιστον ετσι θυμαμαι...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #15 στις: 22/09/04, 04:17 »
Me apoluta krithria h Zoom den einai kai polu kalh etaireia (......eugenikos xarakthrismos......).....sunithws einai kapws xamhloterhs poiothtas enw oi hxoi pou xrhsimopoiei einai polu texnhtoi kai toso barufortwmenoi me effe me skopo na entupwsiasoun ton adah xrhsth(.....apeu8unetai se adaeis genika san etaireia) sth prwth tou epafh me ta effe alla pou telika duskola briskoun efarmogh sthn praxh.
    OMWS gia kapoion pou thelei kati fthno gia na arxisei na psaxnei ta effe prosferoun kalh sxesh value for money. 80€ einai kalh timh. Apla mh perimeneis kai polla...................

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #16 στις: 23/09/04, 12:51 »
Θα συμφωνησω με τον fenderiarh... Για αρχη παρε αυτο και μετα αμα γουσταρεις σκας περισσοτερα και παιρνεις το DI Box... Επειδη βιαζομαι θα σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες αργοτερα...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #17 στις: 02/10/04, 09:22 »
Είχα τελικά την ευκαιρία να το δοκιμάσω εχθές αφιερώνοντας περισσότερο χρόνο.Ιδιαίτερα εστίασα να ηχογραφήσω. Το αποτέλεσμα ήταν πέρα για πέρα απογοητευτικό. Σε κανένα εφέ δεν συμπεριφέρθηκε σωστά. Ο ήχος πολύ ψεύτικος μπορώ να πω ότι έκανα πονοκέφαλο. Μπορεί να έχει πάρα πολλά εφέ αλλά τελικά εκτός από 3-4 τα υπόλοιπα δεν ακούγονται.Ακόμη και αυτά όμως δεν με ικανοποίησαν.
Φυσικά και δεν πρόκειται να το αγοράσω και μάλλον δεν θα το συνιστούσα..

Τώρα κάνοντας μια ψιλοέρευνα διαπίστωσα ότι γενικά δεν υπάρχουν και πολλά πεταλάκια ή εφέ για ακουστικές...Είδα την σειρά των Boss και αν κανένας έχει δοκιμάσει κάποιο ας πει την άποψή του...

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #18 στις: 02/10/04, 16:12 »
Εχω ακόμα απο τότε που είχα την ovation την πεταλιέρα G2 της Boss και εχει καλούς ήχους και ευκολες επιλογές για να φτιάξει κανεις δικούς του και μάλιστα γρήγορα .Εχει επιλογες στέρεο κ.λ.π

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #19 στις: 04/10/04, 11:00 »
Edw kai kairo mou thn edine o hxos ths hlektroakoustikhs kitharas mou se live katastaseis (Taylor 314 CE). An kai se sugkrish me alles kihtares einai polu pio kalos, exei omws orismena meionekthmata, o hxos einai xwris ogko, me polla prima, kata kapoion tropo pseutikos (apo oti katalaba auto einai ena Problhma twn Piezo, h sugkekrimenh exei Fishman panw).

Etsi loipon, pairnw kai egw tous dromous kai katalhgw se ena topiko mousiko katasthma (4 orofoi, 5000 qm, ktl)...perigrafw to problhma mou, kai rotaw gia luseis..h prwth erwthsh pou mou ekane htan an thelw kati aplo, h kati perissotero periploko...panw se auto, kai epeidh akolouthw thn filosofia tou "Plug in and Play", tou zhthsa kati aplo...kai mou proteine to BOSS AD3 (opws mou eixe proteinei kai o ARGO, na sai kala..)

Sto paiximo, mphka prwta xwris BOSS, me mia taylor, sthn PA pou eixan ekei...entaxei, tipota to kainourgio, o gnostws hxos, me para polla prima, ligo tsigkinos, kai xwris ogko...dokimasa meta me to boss ad 3...kai trellathhka...diafora mera me nuxta, o hxos htan panemorfos, zestos, ogkodeis...kai "akoustikos"...to boss ad3 exei kai ena chorus enswmatwmeno, to opoio glukainei para polu ton hxo...peritto na pw pws to "fushma" htan anuparkto.

Epaiza kamia wra me to mhxanhma, thn eixa katabrei...alla hthela na sugkrinw kai ton hxo me alla mhxanhmata...mou efere to Toneworks AX10A, kai mporw na pw..pws apogohteuthka para polu...exei men effe osa theleis, hxous, simulations ktl...alla sta autia mou akougotan polu "digital"...genikws, eleipe h zestasia...sun tois allois to mhxanhma htan plastiko, kai den enepnee empistosunh...idiaitera an se live katastaseis prepei na to patas..thn sunexeia dokimasa to boss ad8, para polu kalo, alla...xefeugei apo thn filosofia tou "plug in and play"...thelei programmatismo, exei kai 6 simulations apo tis "kalliteres kithares tou kosmou"...ekei anarwththhka giati h taylor (pou theoreitai apo tis korufaies kithares) na akougetai san martin...opote...phra to BOSS AD 3...kai anarwtiemai giati den to phra pio nwris...

Axizei.

Vangelis
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #20 στις: 04/10/04, 13:10 »
kai mou proteine to BOSS AD3 (opws mou eixe proteinei kai o ARGO, na sai kala...)




Το 'χα ακουσει σ' ενα studio που δουλευα και με ειχε κολησει στον τοιχο... Το μπερδεψα ομως με DI Box κι εξου ηθελα να το προτεινω κι εδω...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #21 στις: 04/10/04, 18:31 »
Ρε Βαγγέλη!!! γιατί δεν έκανες το ποστ..στο θέμα...που άνοιξα γενικά για πεταλάκια για ακουστικές!!! Ευτυχως το είδα....Τα συνεννώνω ώστε να τα έχουμε όλα μαζί..Ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν και πολλά προιόντα για ακουστικές...
Δηλαδή...πρέπει επειγόντως να το ακούσω και εγώ ε??
Σου είπα ότι και σε μένα η Larrivee ναι μεν δεν στερείται όγκου , αλλά αισθάνομαι ότι βγάζει πολλές μεσαίες ειδικά όταν τη βάλω στο βύσμα..
Μάλλον πρέπει να είναι χαρακτηριστικό των Fishman...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #22 στις: 05/10/04, 01:10 »
parh, opwsdhpote...opws anefera kai pio panw, emeina...xazepsa...salepsa...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #23 στις: 06/10/04, 10:44 »
An kai se sugkrish me alles kihtares einai polu pio kalos, exei omws orismena meionekthmata, o hxos einai xwris ogko, me polla prima, kata kapoion tropo pseutikos (apo oti katalaba auto einai ena Problhma twn Piezo, h sugkekrimenh exei Fishman panw)

Αυτό το πρόβλημα το έχω και εγώ, ενώ η κιθάρα έχει καλό ήχο ακουστικά, στον ενισχυτή ακούγεται λεπτός και ψεύτικος, χωρίς μπάσα. Μάλλον είναι γενικό πρόβλημα των πιεζοηλεκτρικών...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος get down

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πεταλιέρα ηλεκτροακουστικής...
« Απάντηση #24 στις: 06/10/04, 11:26 »
το μόνο σύστημα που ακουγεται σαν πραγματική κιθάρα η 'ενισχυμένη' ακουστικη είναι το pickup the world.

http://www.pick-uptheworld.com/

αλλοιώς με λιγότερα λεφτα πάρε εναν μαγνήτη fishman rare earth για πολύ καλύτερο ήχο απο την πιεζοελεκτρίλα...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/10/04, 11:27 από ZHMIAA »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
11436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/07, 14:56
από PlusYeaR
16 Απαντήσεις
12697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 16:57
από morpheas
0 Απαντήσεις
2043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/08, 19:46
από greek_guitar
1 Απαντήσεις
2460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 22:33
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
5 Απαντήσεις
2787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 20:26
από mace
10 Απαντήσεις
4025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 01:52
από kopaniamento
4 Απαντήσεις
5714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/10, 18:13
από G&B
21 Απαντήσεις
10549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 20:24
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
6123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/11, 08:58
από elias99
7 Απαντήσεις
4095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/12, 17:22
από LeoP