Αποστολέας Θέμα: Βλάβη τελικού Mesa Boogie - Ερώτηση κυρίως προς τους ηλεκτρονικούς του forum  (Αναγνώστηκε 19211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ξανα ριξε ηρεμα μια ματια, στο τελευταιο συστημα του petrucci του gillis του hetfield, του timmons(ναι ρε παιδι μου ειπαμε το ηχογραφησε με marshall ολος ο κοσμος το ξερει!!!αλλα τωρα παιζει mesa...τα ειπε και ο faser...) των offspring και των chevelle και μετα πες μου τι δεν εχουν ολα αυτα κοινο: το mark I και τον Santana και τα dumble.  Δηλαδη εδωσες μαθημα δωρεαν εσυ τωρα??? Ειπαμε mark κ αιντε μονο ο,τι ξερεις εσυ για τον mark I!!! Και  μονο dumble επαιζε ο srv...τι αλλο θα ακουσουμε??? Παρεμπιπτοντως τι με ενδιαφερει αν ο smith αντεγραψε  φτηνα η ακριβα? Με το mark I εγραψε ο santana? Τελος. Αυτα ακουσαμε με τα φτηνα υλικα!!! Αληθεια ηταν τοσο πλουσιος ο smith τοτε, που τα εφτιαχνε ολα με το χερι σε ενα μικρο εργαστηριο ωστε να πληρωνει τα ναρκωτικα του santana και μετα τα mark πρωτοτυπα? Την πατησε ο howie!!! ( θα μου πεις οι ενισχυτες του χοντρου ποιανουν 20000 στο e-bay...τα παιρνει ομως αυτος?)
Τι σχεση εχουν αυτοι με το heavy ηχο για τον οποιο ειναι ιδιαιτερως γνωστοι οι συγχρονοι mark(αρεσει δεν αρεσει σε καποιους.Παντως ειναι πλεον ιστορια. Μπορει για σενα να σταματα στα 70's!!!)?

Α απο τη στιγμη που μου χρησιμοποιεις τα schematicheaven.com σχεδια για αναφορα αυτοακυρωνεις το credibility των σχολιων σου: Eιναι λαθος μεγαλε. Για κανε καμια βολτα απο to sloclone.com και ψαξε για ενα thread με 30 σελιδες διορθωσεις για τα σχεδια του mark IIc+ μονο ολα για το σχεδιο στο schematicheaven. Οποτε βραστο...

Τωρα για το fender με στεροειδη...Προφανως και μπορεις να μου πεις τις διαφορες μεταξυ της θεσης του πρωτου tonestack μεταξυ mark IV και mesa rectifier ετσι δεν ειναι? Προφανως και τι κανουν στον ηχο. Περα απο το τελικο αποτελεσμα(+καμπινες μεγαφωνα κτλ), το pre distortion eq του mark παραπεμπει στους fender η οχι? ειδες κανενα high gain marshall να το εχει? Ο Recto με αυτη τη λογικη πιο πολυ με Marshall συγγενευει(ξεκινησε συμφωνα με τη mesa σαν αντιπαλος του SLO!και φυσικα η τριαδα recto-slo-5150 ειναι πολυ κοντα.
αυτο το videaki εκανε πολλους να δουν τη συγγενεια αλλα στο τελος τα πεταξαν ολα και πηραν two-rock για να παιξουν stoner-doom...)
Απλα ο Smith ειναι κολλημενος με τα tonestack της fender. Αρα το fender on steroids φυσικα τουλαχιστο οπως βλεπω εγω τη δομη αυτη παει στο mark IV. Για πες μου τι μπορεις να κανεις αν εχεις το tonestack μετα το πρωτο gain stage στην αρχη του σηματος και οχι στο τελος πριν απο τον τελικο???
Το mark I (που προφανως δε θα το χρησιμοποιουσα για τους ηχους που θελω με το IV), ειναι το αρχετυπο μεν (ναι ετσι ειναι οπως τα λες, αλλα τα dumble οσα και να ακουσα οσα εβαλες, δεν εχω ακουσει απο κοντα, δεν τρελαθηκα κιολα(για να μη πω την αλλη λεξη!!!)  δε με ενδιαφερει ουτε ειδα ποτε καποιον απο αυτους που ανεφερα να το χρησιμοποιουν)...Απο αυτο ξεκινησαν ολα αλλα η εξελιξη τους παει στα μεταγενεστερα mark...Oυτε και πιστευω οτι  o heavy παικτης θα στραφει σε dumble ή mark I. Αχρηστα μηχανακια για αυτες τις χρησεις. Στο λεω γιατι εγω αυτο ειπα εξαρχης και εσυ το γυρισες στα vintage.  Λες οι chevelle να το γυρισουν σε dumble?  Κοιταξες τη μονη καλαμια που ηθελες και εχασες το δασος?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Ξερεις αληθεια οτι ο santana τα τσουγκρισε με τον smith? Οι mark γινανε λεει πολυπλοκοι και του ειπε μια μερα...να φτιαχνεις με λιγοτερα κουμπακια!!! και ο smith ειπε ...ε δε θελουν ολοι να παιξουν μονο σαν εσενα ξερεις...και παρεξηγηθηκαν...κτλ. Λογομαχησαν  (συνεντευξη smith η/και santana σε guitarist παλιοτερα αλλα που να το ψαχνω τωρα στη στιβα.). Σα μικρα παιδια! Αλλα εσυ θα το ριξεις οτι δε το βρηκαν στα φραγκα...Και πες μου μια κ δεν ξερω τι κανεις σαν hobby η επαγγελμα, αλλα ποση σχεση εχει η προενισχυση του mark I με των υπολοιπων ΙΙ, ΙΙΙ, IV, V???

Οσο για τον Jerry (FJA) φυσικα κ αλλαζει τα resistors που αναφερεσαι. Δε θα σε παραπεμψω στο forum του. Αλλα το λεει καθαρα. Δε θελει και πολυ να το σκεφτει ο ανθρωπος! Οπως λεει κ καθαρα μη το κανετε ρε παιδια τζαμπα τα λεφτα!!! Ο ηχος γινεται λασπη. Δλδ να τον σεβαστεις αυτο τον ανθρωπο η οχι??? Δε μου αρεσουν τα μηχανακια του. Ουτε αυτο που κανει. Αλλα ειναι τιμιος. Δε θα μπορουσε να πει ε ναι η ποιοτητα ειναι χαλια. Εγω θα τη διορθωσω. 700$ παρακαλω και τι να κλααα..... οι boutique σε υλικα μετα...Τον 5150 στοκ τον παιρνεις για αυτο που ειναι. Τον mark το ιδιο. To marshall jcm 900 το ιδιο κτλ.

Εσυ πιστευεις οτι αν ησουν στη θεση οποιουδηποτε απο τους randall smith-hartley peavey-jim marshall θα εκανες κατι διαφορετικα? Δε θα το εκανες και ξερεις γιατι? Γιατι αυτοι οι ανθρωποι μπορεσαν και αρπαξαν τη στιγμη ακομη και απο τυχη αλλα αν το θελεις και ετσι, ειναι επιχειρηματιες και ετσι λειτουργει η αγορα. Και ειδαν στο μελλον. Και μια home made επιχειρηση την καναν εταιρεια πρωτου μεγεθους ανα τον κοσμο. Επαγγελματικα πραγματα. Και ο,τι μα ο,τι και να λες περι  ποιοτητας των υλικων αυτα δε χωρανε σε μια εταιρεια. Αν ποτε καταλαβεις γιατι η TWA εκοψε τις ελιες στις πτησεις της απο 6 σε 4, χωρις να αφησει τους πελατες της παραπονεμενους(απαντηση:δε χρειαζοταν 6 αλλα της γλιτωσε ενα τεραστιο ποσο καθε φορα) θα δεις οτι πρωτα απο ολα η mesa η marshall κτλ ειναι ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ επιτυχημενες και κερδοφορες και θελουν να συνεχισουν να ειναι και στο μελλον. Δεν ειναι αυτες που ειναι για να ικανοποιουν trophy seekers(και εγω θελω ελληνικα αλλα εδω ειναι 2 μαζι λεξεις που παραπεμπουν σε----->) υλικων για ενισχυτες. Δεν παιζεις τα υλικα. Ενα καλωδιο βαζεις παιζεις κιθαρα και βγαινει ηχος. Οσοι πωρωνονται με τις προδιαγραφες το ξεχνανε αυτο.

Και σαν ο τελικος αποδεκτης, αυτος που πρεπει καποιος να του πουλήσει κατι, σου λεω οτι ποσως με ενδιαφερει τι εχει μεσα ενας ενισχυτης, αρκει να μου δινει αυτο που θελω. Δε πα να κανει το triaxis 200$ σε υλικα? Θα το πληρωσω 3000 πρωτα απο ολα γιατι θελω ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ και τιποτα αλλο και δευτερον γιατι μπορω. Ας βγαλει κανενας απο τους Modders κατι το οποιο θα αφησει εποχη και δε θα ειναι σαλτσα πανω στο ιδιο μπιφτεκι για να μη πω κανενα παραδειγμα και μου αρχισεις τα κατεβατα allright yeah vox resistors 300$ ο ενας κτλ σε μισα αγγλικα 1% ελληνικα...Αν ποτε γινει αυτο και δεν αναμασησει τα ιδια τοτε πολυ απλα τον βλεπω να αρχιζει δικια του εταιρεια που θα γινει στο μεγεθος της marshall και θα αρχισει να κοβει απο υλικα, και ολοι οι επομενης γενιας modders θα λενε τα παλια τα εφτιαχνε πιο καλα μπλα μπλα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Αν παλι το stock δε με καλυπτει τοτε το συζηταμε. Να πας στον telegun η οποιον καταλληλο, να σου κανει ενα κοστουμι αν γινεται. Αλλα οχι οτι θα αλλαζα κατι γιατι ειναι χαλια...Και νομιζεις οτι θα βγει κατι καλυτερο η κατι διαφορετικο??? Η για να το θεσω αλλιως αν στοχευεις στο καλυτερο και με βαση τη δικια σου λογικη(?)
α) θα αγοραζαν ολοι μονο marshall κτλ του 70 καλη ωρα. Γιατι μονο τοτε τους φτιαχνανε καλα.
β) Θα αγοραζαν ολοι φτηνα κυκλωματικα αντιγραφα για να αλλαξουν τα φτηνα mesa καλη ωρα υλικα με κορυφαια. Τι να τον παρω τον ακριβο συγχρονο marshall/mesa? αφου δεν ειναι καλος...
γ) Ως αποτελεσμα η αγορα θα ειχε στερεψει απο mark 5150 κτλ ολα αυτα που απο οτι βλεπω μονο σε εσενα δεν αρεσουν~~!

Ειπες...ώστε να ξέρεις τι επιλεγείς να αγοράσεις… Δε με νοιαζει! Με λενε Γιωργο και παιζω κιθαρα!!! Το οποιο σημαινει οτι πρωτα απο ολα θελω να εχω καλο η κακο το δικο μου γουστο και να το ευχαριστιεμαι, οχι να αγχωνωμαι για το τι εχει μεσα! Μυ ποιανιιιιιιι''''ς που λεμε και στα Τρικαλα? H πως ειχε πει ενας σε ενα θεμα στο κιθαρα? Ας εχει κ δυναμο απο ποδηλατο!!!

Το bulldozer ειναι οικονομικο... Στην αμερικη αν εισαγοταν ποσο θα εκανε? Εχεις δει ποσο πανε τα koch και τα marshall εκει? Συγκριτικα με αμερικανικες φιρμες? Θα επαιρνες mesa μεταχειρισμενο (γιατι σκαει ο τοπος εκει...) η fame? Που σιγα μη το εβρισκες σε ποσοτητες...


Παρεμπιπτοντως η μονη εταιρεια που σε νταβατζο αυτο(γιατι δεν υπαρχει το ρημα  αυτο...) ειναι  η diezel στις καμπινες. Το παραμυθι με τη μιξη poplar και ουκουμπουλου πως το λενε αυτο το ξυλο, το πουλουσανε στην αρχη. Οπως και για τα joints. Και τι εγινε οταν μεταφερανε την παραγωγη στην αμερικη (για τις καμπινες)? Δεν υπηρχε διαθεσιμη ξυλεια και το γυρισανε σε μονο Poplar(αυτο που βρηκανε...οικονομικα βιωσιμο στην Αμερικη). Δηλαδη αυτο ειναι μη συμβιβαστικη προσεγγιση απο μια εταιρεια καλυτερη απο τη mesa η τη marshall??? Ασε ευχαριστω. Απετυχαν στις πωλησεις, ξανα γυρισαν στη Γερμανια. Ακομη προωθουν, οτι μονο με τις καμπινες μας θα ακουστουν σωστα τα μοτορια μας...


Ότι θέλεις (η’ έχεις…) του βάζεις από καμπίνα και Παίζει… Με αυτο και μονο θα ηθελα πραγματικα να μη σχολιασω τιποτα αλλο...αλλα αφου τα γραφεις... Παρε οποιον χαρακτηριστικο ενισχυτη θελεις, και περασε τον απο καμπινα που δε φτουραει. Θα παρεις κατι που ουδεμια σχεση εχει. Ενας φιλος εβαλε το recto απο καμπινα jubilee combo. Παει ο recto χαρακτηρας. Εβαλε το jubilee απο καμπινα recto. Παει το jubilee στοιχειο. Ας ηταν κ πολυ ωραιος σαν ηχος, αλλα δεν ηταν αυτο για το οποιο κυνηγας ενα θρυλικο μηχανημα ειπε. Αλλαξε μεγαφωνα με το Laney AOR-jubilee συνδυασμο. Oλα αλλαζαν τοσο που πραγματικα νομιζες οτι αλλαζες ενισχυτη. Ισοπεδωτικες διαφορες. Για παιξε red knob twin απο brunetti καμπινες και ελα μετα να μιλησουμε για το bulldozer. Σκαβει τοσο ο ηχος που παθαινεις πλακα. Για βαλε τον στα fender special design original μεγαφωνα του-καμπινα και δε θα το πιστεψει κανεις οτι προκειται για τον ιδιο ενισχυτη.

Ούτε σε Νταβατζηλίκωνει στις Τελικές Λυχνίες…Δηλαδη ειναι κακο που με το fix bias δε χρειαζεται να πληρωνω συντηρηση? Και θα εχω σταθεροτητα στο αποτελεσμα σε μεγαλο βαθμο. Μπραβο ειναι σα να μας λες, οχι πρεπει να πατε συνεχεια στο μαστορι για αλλαγη λυχνιων και μονο. Και λεφτα! Απλα μου δινει την επιλογη, με τις ιδιες λυχνιες(ας μην ειναι οι δικες του. Οι eurotubes π.χ. ξερουν τις προδιαγραφες και σου προτεινουν αντιστοιχες...) να εχω σταθερο ηχο.  Και αν με πειραζει τοσο πολυ, εκει ειναι που πετας μια μοντα και ρυθμιζεις το bias κατα το δοκουν. Στη boogie στελνουν σχεδια για το πως να κανει ο τεχνικος τετοια πραγματα αν δεν υπαρχει επισημος κοντα σου, αλλα αν πουν ευγενικα οτι ακραιες τιμες, και μαρκες λυχνιων αγνωστων προδιαγραφων δεν επιτρεπουν να ισχυει η εγγυηση, δεν το βρισκω παραλογο.

Επισης ο τυπας απο τους rammstein παιζει με engl πλεον. Το αλλο μισο του ηχου τους ειναι η τρανζιστορ πλευρα: tech21 sansamp psa 1.1 Και παντα δηλωνε οτι απο ολους τους rectifier που επαιζε προτιμουσε εναν και μονο ενα stock κιολα. Τον πρωτο που αγορασε οταν πρωτοβγηκε σε μια εκθεση. Και οτι ναι μεν του αρεσει αλλα δε του εφτανε μονο η λυχνια σαν ηχος. Μη το ανοιξουμε αυτο τωρα. Οποτε αν στηριζεται η voodoo mods σε ενα mod που εκανε εγω δεν εχω λογο να την πιστεψω. Ακομη και να μονταρισε τον πρωτολειο εκεινο recto, ε τι να κανουμε καποια πραγματα χαλανε. Σα να ζηταει διαφημιση. Δε με νοιαζει! . Να σου ξεκαθαρισω και κατι αλλο. Ουτε οι marshall μου λενε κατι, και δυστυχως η ευτυχως τους χρησιμοποιω σε καποια Live γιατι ταιριαζουν, ουτε οι rectifier. Το ιδιο δε μου αρεσει ο ηχος του rectifier αλλα, δεν παυει να ειναι οροσημο. Και ας ειναι mesa boogie. Αυτο το σεβομαι. Ολους τους αλλους που λες εσυ, σαφως το ιδιο, αλλα αν το θελεις κ ετσι ελαχιστα τραγουδια και ηχοχρωματα γραφτηκαν με αυτους που να με νοιαζει, παντα προσωπικα. Και να υπηρχε ενα κενο στην ιστορια, που να καταπινε ολες τις single coil κιθαρες και τους ενισχυτες αυτους, θα σου απαντουσα πολυ απλά τοσο το καλυτερο. Αλλα, ανηκουν εκει οσο και οι πιο μοντερνοι ενισχυτες που ευκολα απορριπτεις.


Και η ερώτηση μου: ”Που είναι ο υποτιθέμενος σεβασμός του Randall Smith προς τον πελάτη του…
Όταν ο Randall Smith καταργεί το μοντέλο –του όποιου- Mesa-Boogie ενισχυτή του πελάτη του.
Που ο –οποίος- πελάτης του, τον έχει χρυσοπληρώσει για να τον αγοράσει…

Και ο Randall Smith τον αφήνει παντελώς ακάλυπτο στην όποια βλάβη που μπορεί ο ενισχυτής να έχει η’ να βγάλει...”

Δεν έχει ακόμα από σένα απαντηθεί…        Εμ θελω μια μερα να διαβαζω παραληρηματα. Πρωτα απο ολα, σιγα μη ξεκολωθει στα reissue η boogie. Αναγκη για μετρητο δεν εχει! Δευτερον σιγα μη δε μπορουν να επιδιορθωσουν την οποιαδηποτε βλαβη. Ισως τα μαστορια της γειτονιας να μη μπορουν. Οπως ειπε ενας που φτιαχνει ενισχυτες στο sloclone και παλι το να φτιαξεις μια κοπια plexi και μια κοπια mark IV ειναι το ιδιο με το να φτιαξεις ανεμοπλανο και διαστημικο λεωφορειο της Nasa. Τριτον ο μισος live ηχος του hetfield ειναι στημενος απο τη boogie. Ακομη και οι μεταλλικες καμπινες, που εχει μεσα τις κανονικες καμπινες της κιθαρας(κατι σαν isolation) καπου ειχα διαβασει οτι ηταν boogie ιδεα.Triaxis με διαφορους τελικους. Μια χαρα βγαζει τον ηχο στο Live γιατι να βγαλει εξω τον crunch berries??? (ο διασημος mark IIc+ του) Πλεον εχει και ενα vh4 ξερεις. Ωστοσο ο peter stapfer της diezel, ειπε οτι χρωσταει ενα τεραστιο ευχαριστω στους metallica σα τζαμπα διαφημιση αφου δεν εχουν μιλησει ποτε! Μονο μια φορα εκαναν συντηρηση στους vh4 του hetfield σε ενα Live στη Γερμανια...Κατα τα αλλα ολοι αυτοι ειναι πληρωμενοι οπως λεει το παραφρασμενο ρητο του πρωην πρεζονιου-καταπληκτικου μεν κιθαριστα που αναφερεις που παρατησε τις esp οχι γιατι ηταν κακες κιθαρες, καταπληκτικες ηταν λεει, αλλα γιατι η dean του εδωσε καλυτερα χρηματα!!! Eιλικρινης ο dave! Με την Line6 ομως θα τον εβγαζε το signature παρολιγο, και το χρησιμοποιοησε σε Live και album αν θυμασαι. Αλλα για σενα αρκει που παιζει marshall.
 Τεταρτον καλα κανει και τα καταργει. Καλα κανει. Πραγματικα. Αν προσεξεις την εξελιξη, πηγε απο μονοκαναλο(μπλιαχ!) σε δικαναλο με κοινα ρυθμιστικα(μπλιαχ! παει το καθαρο και το βρωμικο συμβιβασμος) σε τρικαναλο με τη λογικη των κοινων ρυθμιστικων, στα δυο πρωτα καναλια, και ανεξαrτητο lead καναλι και επιλογες για τον τελικο τη λουπα κτλ, σε ανεξαρτητο τρικαναλο, με μνημες πληρως για το graphic eq ανα καναλι, και επιλογες για την κατασταση του τελικου, ενω τη μιξη τελικων λυχνιων την ειχε προφανως απο παλιοτερα... Λες να επρεπε να μεινει μονο στο μονοκαναλο? Ενισχυτες σα το road king και το mark V, ναυαρχιδες κ οι δυο και να θες δε γινονται point to point.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Παρε και ενα κλιπακι με einstein
και μετα mark IIc+.




Αρκετοι παρατηρησαν οτι ο ηχος στο mega μοιαζει. Και τους αρεσε και ο diezel καλυτερα! Τωρα ειναι ο ιδιος παικτης η ιδια bogner καμπινα η ιδια κιθαρα και εφε. Καταπληκτικος ενισχυτης ο einstein. Αλλα οχι ακριβως κατι καινουριο. Και οπως εγραψε και ενας ποσα κανει? blo* me diezel!!! Ωστοσο ειναι ενα απο τα μηχανακια που  θα ηθελα να αποκτησω επειδη θελω και μπορω αν δεν ηταν δυσλειτουργικος στα modes του. (καθαρο-modes---ενα καναλι, lead δευτερο καναλι...αν κανεις footswitchable τα modes ωστε να πεις οτι εχεις 3 καναλη λειτουργια οι περισσοτεροι ιδιοκτητες ειπανε οτι πολυ απλα η διαφορα εντασης το κανει δυσλειτουργικο-δεν ωφελει. Εσυ εκανες κατι αλλο?)

Βαρεθηκα. Αυτο εχει καταντησει ΓΑΠ (γραφειο αχρηστων πληροφοριων) Γραψε ο,τι θελεις!!! Δε σχολιαζω αλλο! Μου φαινεται ανουσια επιδειξη...


Ζητω το πειρατικο. Ζητω οι μετατροπες σε marshall σχεδια!!! 

Κρεμαστε παρακαλω τον κλεφτη randall smith με τα κακιστης ποιοτητας μηχανηματα. Αποτιστε φορο τιμης σε παλια μηχανηματα και μονο. Παιξτε suffocation με dumble να τελειωνουμε.

Δεν προκειται να απαντησω ξανα!!! Παω να παιξω!!! Αλλωστε ξεκιναει το ΠΑΣΟΚ ΝΔ debate και το  true! marshall vs mesa boogie μαλλον εχει ξανασυζητηθει μια δυο φορες στον πλανητη. Επιπροσθετα δεν εκραξα ποτε τους marshall σου ουτε τους ειπα φλωρικους η ο,τιδηποτε κτλ. Καλα κανουν και αρεσουν σε οποιον αρεσουν οροσημα ειναι. Σαν να σου εθιξα τη γκομενα ομως κανεις και τους βριζεις κιολα τους marshall (σαν εταιρεια) στο τελος. Πραγματικα δε σε πιανω κυριε spartan. Βασικα απο Πελοποννησο εισαι?

Παω να μιλησω με τον κο roccaforte στο πιο δημοφιλες θεμα: ποια χωρα εχει τις πιο ομορφες γυναικες. Ο τυπος πρεπει να λιωνει στο facebook παρεα με τον dumble!!!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@ Studio54: Υπάρχουν εξειδικευμένοι τεχνικοί οροί ηλεκτρονικών στην Αγγλική γλώσσα που δεν μπορούν να αποδοθούν ακριβώς στην Ελληνική γλώσσα η’ που και η όποια προσπάθεια μετάφρασης τους θα οδηγούσε σε ανακριβή η’ και κωμικά αποτελέσματα:

Π.χ.: Για προσπάθησε να μεταφράσεις το πασίγνωστο από την χρήση του σε Fender, Marshall, Matchless, Mesa, Orange, R.M.I. ενισχυτές…

The AC Coupled Long-Tailed Pair Phase Inverter – Το Εναλλασσόμενης Ζευγαρωμένης Μακριάς-Αλογοουράς Ζεύγος Φάσης Εισηγητών…

 http://www.freewebs.com/valvewizard/acltp.html

η’ το πασίγνωστο από την χρήση του σε Fender 5E3 Deluxe, Fender 5E8 Twin ενισχυτές…

The Cathodyne Phase Inverter – Ο Καθοδύνης Εισηγητής Φάσης…

http://www.freewebs.com/valvewizard/cathodyne.html

Και επειδή με τους Εισηγητές Φάσης και την Ελληνική μετάφραση τους…

Θα πάθουμε αφασία…

Για να προσπαθήσουμε να μεταφράσουμε στα Ελληνικά…

The Plate Dissipation – Η Πιάτο Αλητεία…

http://www.aikenamps.com/Biasing.html
 
www.aikenamps.com/Why70percent.html
 
http://studentweb.eku.edu/justin_holton/bias.html
 
http://studentweb.eku.edu/justin_holton/bias2.html
 
http://www.duncanamps.com/technical/lvbias.html

The sag – Το Βούλιαγμα…

http://www.aikenamps.com/Sag.html

Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι καλύτερο να μάθουμε να μιλάμε με αυτούσιους αυτούς τους όρους στην μητρική τους γλώσσα (η όποια τους «γέννησε»…) και σωστά…

Παρά να «μαϊμουδίζουμε» την όποια λανθασμένη εξελληνισμένη μετάφραση αυτών…

Εξάλλου όταν αυτοί έφτιαχναν ενισχυτές…

Εμείς αλληλοσκοτωνόμασταν…

Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Ο Μη Έχων καυσόξυλα για τον χειμώνα…

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Η εναλλάκτρια φάσης που είναι διπλή λυχνία λέγεται και μίκτρια (buffer για τους ξένους).....
Tο πλέγμα δεν είναι πιάτο....
Μάλλον γίναμε όλοι μας ηλεκτρονικοί του Systran και του internet....
Το κέρατό μου μόνο εγώ τα μάθαινα στα Ελληνικά???? Μαμώ τον Ευγενίδη μου μαμώ.


Α και ο Leo μάλλον Ελληνική καταγωγή είχε κι αυτός..... όπως και ο Επαμεινώνδας.
Και μην ξεχνάτε ότι όταν εμείς οι Έλληνες είχαμε χοληστερίνη οι υπόλοιποι τρώγαν βελανίδια και κοιμόντουσαν στα δέντρα. Όταν φτιάχναμε θέατρα, κωμωδίες, τραγωδίες μουσική κλπ οι υπόλοιποι κοιμόντουσαν σε σπηλιές....




Ο έχων καυσόξυλα έχει και μπριζόλες....

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@ Studio54:

Όχι!!! Και εγώ απέκτησα το Πτυχίο του Ηλεκτρονικού Εφαρμοσμένων Ηλεκτρονικών Διατάξεων και Αυτοματισμού από το 1ο Τεχνικό Λύκειο Ηλιούπολης το 1991…

Δεν είσαι ο μονός που «πιάστηκε» Μάκακας από την Ελληνική Πολιτεία…

Είμαι και εγώ…

Btw… Plate (Αμερικανίστι…) λέγετε - παραφράζεται από τους Αμερικανούς ηλεκτρονικούς η Άνοδος της λυχνίας, που λόγο του σχήματος της –μοιάζει με κοίλο πιάτο- απέκτησε αυτόν τον ιδιωματισμό…

Και η Άνοδος της λυχνίας δεν είναι πλέγμα (Grid)…

Όποτε με δόκιμα Ελληνικά…

Plate Dissipation = «Διασπορά» Ανόδου…

Και επειδή αφήσαμε μια εποικοδομητική κουβέντα κάπου άλλου για τα «καυσόξυλα»…

Σου - σας προσφέρω αυτές τις πληροφορίες που βρήκα στο Tone Quest Report ξέροντας ότι εσύ τουλάχιστον Studio54 θα τις εκτιμήσεις…

 http://www.tonequest.com/pdf_pubs/TQRJan09_proof.pdf

 http://www.tonequest.com/pdf_pubs/samples/TQROct02Proof.pdf

Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Υ.Γ. Studio54: Ο έχων πολλά καυσόξυλα και μπριζόλες, έχει χοληστερίνη…                                 

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@Faser

Καλό παίκτα να είναι τα μηχανήματα σου πρώτα από όλα και να τα ευχαριστηθείς όπως θέλεις…

Αν ο υποφαινόμενος δεν τα γουστάρει τα Mesa-Boogie, αυτό είναι καθαρά δικό του θέμα και δεν έχει να κάνει με τις επιλογές του όποιου άλλου κιθαριστή, ο όποιος τα γουστάρει, τα αγοράζει, τα παίζει…

Όπως θα είδες, σου συνιστώ την αγορά ενός Furman 2203 Voltage Regulator για να μην έχεις προβλήματα με Δ.Ε.Η. και Boogie…

Έξαλλου ένα ακριβό σύνολακι Triaxis  & 50/50 Stereo Amp. Απαιτεί τέτοια μορφής προστασίας από ‘σένα…

Συμφωνώ μαζί σου ότι οι Mesa – Boogie Mark 4 είναι «πολυμορφικοί» ενισχυτές…

Από την άλλην όμως, δεν έχουν αυτό που θα επιθυμούσα να βρω χαρακτηριστικό - χαρισματικό πάνω τους, ώστε να είναι αποδεκτοί από εμένα…

Και αν οι Mesa-Boogie Dual Rectifier «πρόσφεραν την δική τους ιστορία στο (Nu)-Metal ήχο»…

Εγώ δεν ακούω  Nu-Metal…

Από εκεί και περά είναι προσωπικές επιλογές του καθενός μας…

Απλά δεν γουστάρω όλο αυτό το τρελό Hype που περιβάλει τα Mesa-Boogie Amps, από ανθρώπους που δεν τα έχουν αγοράσει & παίξει…

Γιατί άλλο είναι να μιλάμε γενικά «μεταξύ τυριού & αχλαδιού»…

Και άλλο είναι να παίρνεις αποφάσεις οι οποίες εμπεριέχουν τον παράγοντα του κόστους αυτών…

Αυτή είναι η “Red Line” που ξεχωρίζει τους ανήλικους από τους ενήλικους…

Και χαίρομαι που είμαστε στην ιδία μεριά…

Αυτά τα ολίγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Έχω το κλασικό Furman PL-8E II αλλά τώρα τελευταία που έριξα μια ματιά στο site της Furman, παρατήρησα ότι έχουν βγει καινούργια power conditioners τα οποία προσφέρουν πολλών περισσότερων ειδών "προστασίες" από το plain PL-ΙΙ.. Ίσως σκεφτώ μια αναβάθμιση.. Θα δούμε..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
17417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/07, 15:14
από get down
15 Απαντήσεις
8446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:50
από treloagori
13 Απαντήσεις
6795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/08, 11:36
από Nexis
41 Απαντήσεις
16723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
4682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 09:14
από JOHNAN
7 Απαντήσεις
3858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/08, 20:09
από Raz
10 Απαντήσεις
4970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 02:29
από Mindgainz-Stomen
60 Απαντήσεις
19277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 09:13
από dunkan
39 Απαντήσεις
13218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
17 Απαντήσεις
6063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/12, 13:35
από myster maze