Αποστολέας Θέμα: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!  (Αναγνώστηκε 5040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« στις: 27/02/12, 20:17 »
Μεγαλοπρεπέστατος τίτλος ε! Μπορεί να είναι και το πιο άχρηστο θέμα απλώς είπα να το ανοίξω για να "λύσουμε" μια και καλή αυτό το θέμα...δηλαδή σκοπό έχει να παρουσιάσουμε τα διάφορα power supply που υπάρχουν στην αγορά και να τα σχολιασουμε

κάνω την αρχή παραθέτοντας κάποια από τα γνωστά σε όλους μας και οποίος έχει πληροφορίες αν θέλει ας τις μοιραστεί μαζί μας

1.Visual Sound 1 Spot
Το πιο γνωστό ίσως τροφοδοτικό της αγοράς.φθηνό και κάλο. Το μεγάλο ατού του είναι σίγουρα η τιμή του, παρ όλα αυτά δεν είναι ιδιαίτερα ευέλικτο μιας και μπορεί να τροφοδοτήσει μονάχα πετάλια των 9V για ένα σύνολο 1700mA( :o), άρα πολλά πετάλια :) . Έχω παρατηρήσει θόρυβο όταν στην αλυσίδα υπάρχουν πετάλια διαφορετικής εταιρίας αλλά μπορεί να είναι απλώς η ιδέα μου (θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτό).

2.T-Rex Fule Tank Classic
το γνωστό και μη εξαιρετέο power supply της  T REX. Φτιαγμένο σαν τανκ  έχει την δυνατότητα να "ταΐσει" με ρεύμα οχτώ 9voltα πετάλια   και δυο 12voltα για ένα σύνολο 1500mA (500mA για τα 9ρια και 1000 για τα 12αρια είτε σε DC είτε σε ΑC).

3.T-Rex Fuel Tank Junior
Το μικρο αδερφάκι του T-Rex Classic. Δεν το έχω δουλέψει, είναι η αλήθεια, αλλά απ όσο βλέπω έχει 5 εξόδους για 9voltα πετάλια και στο πακετάκι έχει split καλώδια για να μπορεί να τροφοδοτήσει πάνω από ένα πετάλι από κάθε έξοδο(αν δεν κατάλαβα καλά παρακαλώ διορθώστε με ). Αρκετά ευέλικτο power supply μιας και με το serial καλώδιο μπορεί να δεσμεύσει 2 εξόδους των 9 volt με σκοπό να τροφοδοτήσει ένα πετάλι των 18 Volt.

4..T-REX Fuel Tank Chameleon
Μάλλον - σίγουρα - το πιο ευέλικτο της σειράς και για αυτό ΔΕΝ ΘΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΠΟΤΑ...όχι επειδή δεν μου αρέσει αλλά επειδή περιμένω να το αναλύσει ο Adr1anos (αν έχει την ευγενή καλοσύνη βέβαια και τον χρόνο) μιας και αν θυμάμαι καλά είναι κάτοχος του συγκεκριμένου Power Supply.


5.DCB-10 DC Brick Power Supply
απλό και απέριττο. Μας δίνει 1000 mA για να τα μοιράσουμε σε εφτά 9Voltα πετάλια (375mA το σύνολο) και τρία 18Voltα (675 mA). Κατ' εμέ είναι λίγο ακριβό για αυτά που δίνει. Το πολύ θετικό είναι ότι σε σχέση με τα υπόλοιπα power supplies της αγοράς είναι εξαιρετικά μικρό.     

6.Harley Benton PowerPlant
Ε, δεν θα μπορούσε να λείπει το γνωστό σε όλους μας power supply της H. BEnton. οκτώ έξοδοι για 9voltα πετάλια  για ένα σύνολο 500 mA, μια έξοδος για 12volto DC πετάλι και άλλη μια έξοδος για 12voltο AC πετάλι(απο 250mA και οι δυο). Φθηνό και όσοι το έχουν, έχουν εκφραστεί με τα καλύτερα δεδομένης της τιμης.

7.Vinteck Power Supply v.II
Ο χαμός!1500 mA μοιρασμένα σε 16 εξόδους. Όχι άσχημα ε?
Group A: 600 mA μοιρασμένα σε 4 εξόδους για πετάλια των 9 volt DC και 2 εξόδους για 12volt ή για 9 volt.
Group B: το ίδιο ακριβός με το group A
Group C: 300 mA μοιρασμένα σε 2 εξόδους για πετάλια των 12 Volt και των 15 Volt και άλλες 2 που προσανατολίζονται  σε πετάλια των 15 και 18 volt με διακοπτάκι για να επιλέξουμε τι πετάλια θέλουμε να τροφοδοτήσουμε.
 

Παιδιά όπου χρειάζομαι διόρθωση κάντε το άφοβα...Επίσης θα ήταν καλό να δώσουμε πληροφορίες για τα Voodoo Lab Power Supply και για το μικρο του αδερφάκι Voodoo Lab ISO5 Pedal Power .
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/12, 20:32 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #1 στις: 29/02/12, 13:41 »
Να ενισχύσω και εγώ την αξιέπαινη προσπάθεια αυτή:

Γιατί να πάρω ένα τροφοδοτικό?
Αν σκεφτής ότι 4 μπαταρίες των 9 volt είναι αμέσως αμέσως ένα εικοσάρικο, είναι προφανές ότι κάτι τέτοιο είναι must, για να μην ξεμένεις στις συναυλίες και ανοιγοκλείνεις πετάλια ή βγάζεις βύσματα για να μην τελειώνουν οι μπαταρίες..


Να γράψω λίγα λόγια για τα τροφοδοτικά που έχω:

1.Visual Sound 1 Spot
Πρόσφατα έγραψα "γενικά όταν σε μία πεταλιέρα έχεις τροφοδοτικό, μην βάλεις τίποτα λιγότερο από ένα 1Spot" και αυτό κάνω και εγώ. Είναι το ποιοτικό μικτό τροφοδοτικό που χρειάζεται κάθε μικρή-μεσαία πεταλιέρα. Σε εμένα δεν έχει βγάλει ποτέ βόμβο σε κανένα πετάλι, παρά μόνο σε ένα κλώνο του Dallas Rangemaster (treble booster) ήτοι το TriBoost της BYOC το οποίο από τον σχεδιασμό του βγάζει βόμβο με τα πάντα, εκτός από με μπαταρία. Το 1Spot είναι πολύ βολικό, με μεγάλο καλώδιο και καλό είναι να συνδυαστεί άμεσα (με την αγορά) με ένα πολύμπριζο, που να έχει βύσματα τροφοδοσίας με γωνία, για να πιάνουν λιγότερο χώρο μεταξύ τους τα πετάλια.

4..T-REX Fuel Tank Chameleon
Απίθανη ευελιξία και πολύ power. Έχει αποδεδειγμένα την ικανότητα να τροφοδοτήσει 3 factors (Modfactor, Timefactor etc.) πράγμα που το κάνει ένα από τα καλύτερα τροφοδοτικά για την κύρια (μεγάλη) πεταλιέρα όλων. Είναι εξαιρετικά χρήσιμο να μπορεί ο χρήστης να αλλάζει την τάση σε ολόκληρες αλυσίδες από πετάλια, και ανάλογα με τις ανάγκες να επιλέγει 9v, 12v ή 18v τάση. Τα 12v AC δεν έχω προσωπικά κάποιο πετάλι που να τα απαιτεί, υπάρχουν κάποια και ίσως χρειαστή στο μέλλον. Πολύ σταθερό, απίθανα ανθεκτικό σε σπινθυρισμούς, έχω παίξει υπαίθρια με ρεύμα του Δήμου (κάποιοι ξέρετε τι σημαίνει αυτό, είναι τόσο χάλια ρεύμα και άλλα αντ' άλλων από τάση, που μπορεί κάλλιστα να είναι ένας υπάλληλος σε ποδήλατο και κάνει την γενήτρια!..  :roll ) και δεν είχε κανένα πρόβλημα!. Στο κουτί του περιλαμβάνει ένα κάρο καλώδια με βύσματα και μετατροπείς (πχ. positive ground) για όλες τις δουλειές!.

6.Harley Benton PowerPlant
Πράγματι, ένα τίμιο και φθηνό τροφοδοτικό, για την κύρια πεταλιέρα σας, μέχρι να μεγαλώσουν οι απαιτήσεις (και το budget) σας. Είναι αξιόπιστο και κάνει την δουλειά του. Παίρνει 8 αλυσίδες από πετάλια των 9V και μία των 12V που είναι πολύ χρήσιμη για κάποια πετάλια που θέλεις περισσότερο headroom όπως buffers ή overdrives. Επικουρικά έχει και ένα 12V εναλλασόμενο (AC) που προς το παρόν δεν μου χρησιμεύει.  Δεν μου έχει υπερθερμανθεί ποτέ, αν και δεν έχει την δυνατότητα να πάρει πολύ βαριά πετάλια όπως τα ..factors. Έχει και αυτό στο κουτί όλα τα απαραίτητα καλώδια μέσα, οπότε είναι έτοιμο για σύνδεση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #2 στις: 29/02/12, 19:39 »
επιτελους μετα απο 65 αναγνώσεις είχαμε απάντηση...και όπως υπολόγιζα ήταν απο τον adr1ano. Να σαι καλα λοίπον που ενίσχυσες το θεματάκι adr1ane.
είδες κάθολου το τελευταίο power supply?ειναι η τελευταία ανακάλυψη μου και σκέφτομαι να το αγοράσω γιατι το θεωρώ εξαιρετικά ευέλικτο.τι λες και εσυ? 
 
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #3 στις: 29/02/12, 19:49 »
παίδες κι εγώ 1Spot χρησιμοποιώ χρόνια τώρα μιας και δε βγάζει θορύβους και τέτοια, και επειδή λόγω πεταλιέρας δεν χρειάζομαι power supply....

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #4 στις: 29/02/12, 20:35 »
είδες κάθολου το τελευταίο power supply?ειναι η τελευταία ανακάλυψη μου και σκέφτομαι να το αγοράσω γιατι το θεωρώ εξαιρετικά ευέλικτο.τι λες και εσυ?
Πράγματι, από τα specs φαίνεται καταπληκτικό, ακόμα καλύτερο και από το Chameleon..
Χτύπα το και γράψε εντυπώσεις..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #5 στις: 02/03/12, 17:13 »
Και να ρωτήσω κάτι εγώ... Όσον αφορά την ασφάλεια των πεταλιών μας, ένα καλό τροφοδοτικό είναι απαραίτητο ή ο συνδυασμός 1-spot και τροφοδοτικού ασφαλείας μας καλύπτει?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #6 στις: 02/03/12, 17:49 »
Και να ρωτήσω κάτι εγώ... Όσον αφορά την ασφάλεια των πεταλιών μας, ένα καλό τροφοδοτικό είναι απαραίτητο ή ο συνδυασμός 1-spot και τροφοδοτικού ασφαλείας μας καλύπτει?

Νομίζω καλύπτει, και πάντα όταν παίζω έξω, παίρνω ένα δικό μου πολύμπριζο, στου οποίου την αρχική μπρίζα φέρνω συνδεδεμένο ένα φίλτρο ασφαλείας (έστω και απλό κάνει), γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν είμαστε να καίμε λαμπάτους.. τα δε πετάλια και η τροφοδοσία τους επωφελούνται επίσης!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #7 στις: 06/03/12, 16:26 »


μα ειναι δυνατον να μην περιεχει αυτο η λιστα;  8)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #8 στις: 06/03/12, 17:02 »
http://www.youtube.com/watch?v=jUmkVb-MXNI

μα ειναι δυνατον να μην περιεχει αυτο η λιστα;  8)

Βάλε link και γράψε review..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #9 στις: 06/03/12, 17:24 »
Βάλε link και γράψε review..
τη σκέψη μου έγραψες....


edit:


ερώτηση:
μου είπαν σήμερα πως τι one spot πάρεις...τι κάποιο άλλο τροφοδοτικό από μαγαζί με ηλεκτρολογικά...είναι το ίδιο πράγμα...αρκεί να είναι 9V....απλά το OS δίνει 1700mA ενώ στα άλλα μπορεί να βρεις γύρω στα 300...


ισχύει? αντοχή, αξιοπιστία, έλλειψη θορύβου...όλα ίδια?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/03/12, 18:02 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #10 στις: 06/03/12, 18:42 »
http://www.youtube.com/watch?v=jUmkVb-MXNI

μα ειναι δυνατον να μην περιεχει αυτο η λιστα;  8)

Βάλε link και γράψε review..


δε χρειαζεται review. το χρησιμοποιω εγω  :P
γενικα, θα παρατηρησεις καθαροτερο και δυνατο σημα, συνδεεις μεχρι 8 πεταλια και η τιμη του ειναι γυρω στα 230 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #11 στις: 06/03/12, 22:19 »
δε χρειαζεται review. το χρησιμοποιω εγω  :P
Για εμάς τους υπόλοιπους να γράψεις το review, για την πληρότητα της πληροφόρησης του post..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sta.papad

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το μεγαλο θεμα των Power Supplies!!!
« Απάντηση #12 στις: 29/03/12, 01:57 »
Ποιά είναι η γνώμη σας γι'αυτό..??
http://www.thomann.de/gr/artec_power_brick.htm

1A max
8x 9V/100mA
2x 6-12V flexible
hum elimination
including switch mode power-supply (15V/1A) and 8 cables

Μου φαίνεται αρκετά ευέλικτο...

« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/12, 02:06 από sta.papad »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/07, 23:42
από noellia
12 Απαντήσεις
6600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/08, 18:22
από Metallos
2 Απαντήσεις
1940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 19:47
από dramatic_life
4 Απαντήσεις
2831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/08, 22:33
από Si_rah
16 Απαντήσεις
5383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/08, 13:14
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
1732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 13:58
από ΟΛΓΑ
9 Απαντήσεις
4035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 09:31
από GEO_ZZZZ
0 Απαντήσεις
1449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 14:11
από metalupyourass
2 Απαντήσεις
9105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/15, 22:42
από apopsis
13 Απαντήσεις
7022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/16, 12:59
από saved