Αποστολέας Θέμα: Είδη της Rock  (Αναγνώστηκε 12120 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος regina

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • smells like teen spirit
    • Προφίλ
Είδη της Rock
« στις: 04/09/04, 20:13 »
Παντα ειχα την απορια για το ποια ειναι η διαφορα οταν λεμε κλασσικο rock, altenative rock, hard rock metal κτλ καθως επισης και για την electro μουσικη πχ trance, house κτλ  ??? ??? ??? Μπορει κανεις να μου εξηγησει? ???
thanx
το πρωι με ξυπνας με κλωτσιες
με χαιδευεις με λιγες μπουνιες
μου τραβας τα μαλλια,
μου δαγκωνεις τα αυτια και το σπιτι γεμιζει χαρα...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #1 στις: 05/09/04, 00:05 »
Οπως τα προσεγγιζω εγω:
Κλασικο rock ειναι οπως λεμε σχεδον τα παντα των δεκαετιων 60,70 Steppenwolf,Deep purple,Lynard Skynard κλπ.....
Hard rock οπως λεμε Whitesnake,Scorpions κλπ...
Alternative rock μαλλον θα μιλαμε για εμετικες (κατα την γνωμη μου καταστασεις) Placebo,Oasis.....δλδ για πραγματα που καποιοι δεν θελουν πεισματικα να τα πουν Pop...

Κατα την γνωμη μου..το rock εχει πεθανει....οχι οτι το θελω πεθαμενο...απλα κανεις δεν ασχολειται πλεον με αυτο (παραγωγικα). Τουλαχιστον με καποια απο τις 2 μορφες που ανεφερα πρωτες.
Ισως στην Ελλαδα εχουμε περισσοτερες ελπιδες απο αλλες χωρες...αλλα το ελληνικο rock δεν μου αρεσει και τοσο....δεν εχει τον απαιτουμενο για μενα τσαμπουκα....anyway...

Τωρα υπαρχει και το rock σε φαση Elvis Prisley...κανενα σχολιο...

Για ηλεκτρονικη μουσικη εχω μαυρα μεσανυχτα...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #2 στις: 05/09/04, 02:20 »
Λοιπον...να διορθωσω οτι Οasis ΔΕΝ ειναι alternative με καμια κυβερνηση.Ισως κατι σε Brit rock ναι.Το στυλ της εποχης του Ελβις και μετα το οποιο ειναι υποδειγματικο και αν δεν υπηρχε δεν θα υπηρχαν και τα αλλα ειδη τα σημερινα,ειναι Rock'n'roll.Για trance και house και εγω δεν ξερω...ειναι μουσικες που δεν εγκρινω και δεν τις αποδεχομαι με την ευρεια εννοια της μουσικης.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #3 στις: 05/09/04, 03:01 »
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά, θα σε παραπέμψω στις επεξηγήσεις που παρέχει η Wikipedia:

1) Alternative Rock

2) Hard Rock

3) Classic Rock

4) Trance

5) House

6) Heavy Metal

Φυσικά μπορείς να ενημερωθείς και για όποιο άλλο μουσικό είδος επιθυμείς μέσα από το site.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/09/04, 03:06 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #4 στις: 05/09/04, 12:50 »
bass-man on the edge απαντησες μονος σου ....
Brit rock...wtf is that?
xaxaxa...οπως λεμε numetal?
Οπως ειπα...ορολογιες που επινοουν καποιοι επειδη δεν θελουν να παραδεχτουν κατι αλλο...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #5 στις: 05/09/04, 12:52 »
brit rock ειναι ορος που χρησιμοποιητε για ελαφροροκ της αγγλιας οπως οι blur, oasis κ.τ.λ
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

red mosquito

  • Επισκέπτης
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #6 στις: 05/09/04, 12:53 »
Alternative rock μαλλον θα μιλαμε για εμετικες (κατα την γνωμη μου καταστασεις) Placebo,Oasis.....δλδ για πραγματα που καποιοι δεν θελουν πεισματικα να τα πουν Pop...


Δεν είναι κι έτσι... υπάρχουν πολλά είδη μουσικής κάτω από τον τίτλο alternative... punk, goth, grunge, new wave, οπότε δεν νομίζω ότι είναι πράγματα πού κάποιοι δεν θέλουν να πούν pop, είναι κάτι που όντως δεν είναι mainstream rock αλλά πιο underground.

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #7 στις: 05/09/04, 15:03 »
Δηλαδή εσύ τους Radiohead τους θεωρείς pop;

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #8 στις: 05/09/04, 15:35 »
Το ζητημα ειναι πολυπλοκο κι εχει απασχολησει κι εμενα τελευταια. Απλα δεν εχω ακομη τα απαραιτητα ακουσματα<για την ηλικια μου ισως ειναι δυσαναλογα πολλα, αλλα για μενα δεν αρκουν για να διαμορφωσω αποψη πανω σε κατηγοριες και υποκατηγοριες.>

Απο οτι καταλαβαινω παντως, ενας πιο αντικειμενικος διαχωρισμος πανω στα ειδη της ροκ μπορει να γινει με χρονολογικη βαση μεχρι και την προηγουμενη 10ετια.Απο τη στιγμη ομως που μπλεκεται με πιο ηλεκτρονικο ηχο, και σε πολλα σημεια του πλανητη τα τελευταια 10-15 χρονια γεννιουνται συγκροτηματα που μπλεκουν επιτυχως κλασσικες επιρροες και νεοτερισμους που αλλοτε "πανκιζουν", αλλοτε "μεταλο-φερνουν" η ειναι πιο "μπαλαδιαρικοι" η οτιδηποτε αλλο, ειναι πολυ δυσκολο να κανεις μια σαφη καταταξη.Ο καθενας μπορει να φερει οποια ταμπελα θελει.

Το ζητημα ειναι να ξακαθαρισει ο ακροατης τι τον εκφραζει, και να μην αυτοτιτλοφορειται "ροκας" η "μεταλλας" επειδη ειχε την ευκαιρια ν ακουσει 5-6 διαφορετικα μουσικα σχηματα.Προσωπικα , τον τελευταιο καιρο επεξεργαζομαι Doors, Deep Purple, Floyd,Beatles, Led Zeppelin,Black Sabbath,Pain of Salvation,Guns n Roses,Nirvana, Queen,Elton John,Bob Dylan,Linkin Park και αποσπασματικα διαφορα αλλα.Παραλληλα ακουω και ελληνικο ροκ. Αμα με ρωτανε αν ειμαι ροκου, δεν ξερω τι ν απαντησω!Αλλα μ αρεσουν, αλλα τ απορριπτω...

οσο για techno, trance και λοιπα ηλεκτρονικα,εχω μαυρα μεσανυχτα.Πολυ θα ηθελα να με κατατοπισει καποιος, αλλα καλυτερα ν ανοιξει καινουριο θρεντ οποιος το κανει.


Δες το κι αλλιως. Στη μικρη μας Ελλαδιτσα δεν ξερουμε καλα καλα να ξεχωρισουμε αυστηρα το εντεχνο απο το λαικο,το παραδοσιακο, το ροκ, το ποπ απο το λαικοποπ και τα σκυλοτραγουδα. ΔΕν ειναι δυσκολο να δουμε το ζητημα σε ευρεια κλιμακα...      
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #9 στις: 05/09/04, 16:30 »
red mosquito καταρχην εγω μιλησα αποκλειστικα για το "alternative rock".
Οσο για το underground που ειπες...ε οχι και ετσι..το ξεφτυλισαμε...συγνωμη...mainstream rock..αυτο παλι τι ειναι?

Faidwna δεν θα απαντησω...ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του. Ξεκινησα το post μου λεγοντας "Οπως τα προσεγγιζω εγω:". Τωρα το να βγαινει ο καθενας και να λεει ενα ονομα και να προσπαθει να το βγαλει απο τον σακο που το εχω ριξει δεν νομιζω πως οδηγει πουθενα.

Νομιζω πως αναγκαστικα θα συμφωνισω περισσοτερο με την scil γιατι ο μονος ουσιαστικος διαχωρισμος που μπορει να γινει ειναι με βαση την χρονολογια η εστω με σημειο αναφορας συγροτηματα που εδρασαν σε μια συγκεκριμενη χρονολογια...Περνοντας τα χρονια ο καθε ενας κουβαλαει διαφορες επιρροες ειτε το θελει ειτε οχι. Επειδη εχουμε φτασει σε μια εποχη που (κατα την γνωμη μου) εχουν παιχτει ΟΛΑ τα βασικα ειδη (σαν τα χρωματα, εχουμε τα βασικα και ολα τα υπολοιπα ειναι μιξεις αυτων) ειναι αδυνατον να υπαρχει κατι το καθαρο. Ας πουμε μια μπαντα σαν τους Whitesnake που για μενα ειναι καθαρο hard rock δεν προκειται να ξαναβγει απλα και μονο γιατι κανεις πλεον δεν εχει τοσο καθαρες επιρροες....

Απο την αλλη ο τροπος που προσεγγισα τα ειδη που ανεφερα (περα απο καθαρα προσωπικος) ειναι και της αποψης οτι συγκρινοντας τους Oasis ή τους Placebo ή τους Radiohead με τους Scorpions,deep purple δεν εντοπιζω το παραμικρο κοινο στοχειο...ισως καποιος μπορει να με πεισει για το αντιθετο? Οποτε εγω τουλαχιστον δεν θα μπορουσα ποτε να τους χαρακτηρισω rock οποτε και σε καμια περιπτωση να τους βαλω στο ιδιο ραφι κατω απο την ιδια ταμπελα με μπαντες που εδωσαν τον ορισμο αυτης της λεξης. Ο μονος ορισμος που θα μπορουσα να δωσω ειναι "φλορο-rock". Και αυτο δεν το λεω (τελειως) υποτιμητικα...ειναι αληθεια...

Κοινως, τι εχουν δηλαδη οι Oasis,Placebo στην μουσικη τους απο αυτα που ειχαν οι παλιες μπαντες (που εδωσαν τον ορισμο του rock) για να μπορουν να χαρακτηριστουν ετσι? Μηπως επειδη στην ηλεκτρονικη εποχη τετοιες μπαντες χρησιμοποιουν φυσικα οργανα (μεταξυ αλλων)? Γιατι αυτος νομιζω πως ειναι ο λογος που πολλοι τις θεωρουν rock. Στο ματι των πολλων οτι κουβαλαει ηλεκτρικη κιθαρα ειναι rock?

Ιδια περιπτωση με τους Linking park ....numetal...αυτος ο ορος για μενα δεν υπαρχει..υπαρχει σαν μια λεξη που, παρολο που οι δυο τελευταιες συλλαβες της χαρακτηριζουν την μουσικη που εγω ακουω, το προθεμα της "nu" ειναι χαρακτηριστικο των ανθρωπων που την δημιουργισαν και το υπολοιπο βρεθηκε τυχαια εκει (η σχεδον τυχαια).

Εντεχνο στην Ελλαδα..ουτε αυτο το καταλαβαινω...δλδ τα υπολοιπα ειναι ατεχνα?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #10 στις: 05/09/04, 16:42 »
Φλωρο-rock οι Radiohead?! ??? :o

Καταχρηστικά κι αυθαίρετα ανάγεις την προσωπική σου άποψη σε μοναδική αλήθεια. Φοβάμαι πως δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να ασχοληθείς εκτενώς και με το συγκεκριμένο συγκρότημα, αλλά και με πολλά άλλα σύγχρονα, αντιμετωπίζοντάς τα με εκ προοιμίου απαξίωση. ΠΟτέ δεν κατάλαβα όλους εκείνους που θεωρούν πως το rock σταμάτησε κάπου εκεί στα τέλη του 70. ::)
Woman was God's second mistake

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #11 στις: 05/09/04, 17:09 »
dracoumel,συγκροτηματα οπως οι radiohead και οι placebo που προανεφερες(για μενα)ειναι τα group που προσδιοριζουν την σημερινη rocκ!Βεβαια δεν αφηνω εξω και τους παλιοτερους που προανεφερες(unbreakable ολε!!)Oπως και οι red hot chili peppers,και oi dandy warhols,κ.α
Πραγματι η μουσικη των παλιοτερων(Scorpions,deep purpleκ.α) δεν εχει πολλες ομοιοτητες οσον αφορα τη μουσικη και τον τροπο παιξιματος με τα νεοτερα groups.Για σκεψου ομως εχει ομοιοτητα η μουσικη των placebo και των peppers? ;)(αν και εφοσον θεωρησουμε τους peppers νεα γενια rock).Ο ορος "φλοροrock" αν πρεπει να υπαρχει..καλυτερα μην τον αποδιδεις σε  group του μεγεθους των radiohead,placebo... :)

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #12 στις: 05/09/04, 23:36 »
Καταρχην προσπαθησα να δωσω να καταλαβετε πως δεν εχω τιποτε με αυτα τα συγκροτηματα και προσπαθησα να αποτρεψω τετοια posts....
Ισως το "φλωρο-rock" ακουστηκε λιγο αποτομο σε καποιους...Αλλα οπως ειπα και στο τεραστιο post μου, δεν το ειπα υποτιμητικα...απλα νομιζω πως ενας τετοιος χαρακτιρισμος οσο κυνικος και αν ακουγεται μπορει να δωθει σε καποιον ο οποιος (ξαναλεω) κατα την ΔΙΚΙΑ μου γνωμη παιζει "rock" αλλα χωρις τον "τσαμπουκα" που ειχαν οι μπαντες που το δημιουργησαν...

kiseichukan δεν βλεπω πουθενα στο post μου να λεω "οι Radiohead ειναι φλωροι" η κατι τετοιο. Το "αληθεια" που ειπα αναφεροταν στο οτι πραγματικα δεν μπορω να βρω αλλον χαρακτιρισμο εφοσον δεν μπορω να τουσ χαρακτιρισω rock για τον λογο που ειχα αναφερει λιγο πιο πανω (και κατω..)
Επισης το "πως δεν μπήκες ποτέ στον κόπο να ασχοληθείς εκτενώς και με το συγκεκριμένο συγκρότημα, κλπ " το ακουω συνεχεια για διαφορους λογους και πραγματικα δεν πιστευω πως στεκει....αυτο λενε και οι gay για την περιπτωση τους....

Οπως και ο jazzer_n_rocker αναφερει και αναγνωριζει αυτα τα συγκροτηματα δεν εχουν καμια σχεση με τα συγκροτηματα που δημιουργισαν αυτο που λεγεται "rock".
Και οπως αν εγω ειχα ανακαλυψει το τοστ δεν θα ηθελα καποιος να παρει 2 φετες γαλοπουλας και να βαλει αναμεσα ψωμακι και να το πει τοστ ετσι δεν μπορω να δεχτω πως αυτα τα συγκροτηματα παιζουν αυτο που εγω τουλαχιστον θελω να αποκαλω "rock".
Ο jazzer_n_rocker το αναφερει σαν "σημερινη rock"...καπως ετσι θα σκεφτηκε και αυτος που προτοανεφερε τον ορο numetal...οποτε μπορω να πω πως το σιχαινομαι εξ ισου...
Δηλαδη οκ...μπορω εγω αυριο μεθαυριο να φτιαξω μια hip-hop μπαντα και να βαλω μεσα 2 ηλεκτρικες κιθαρες και να φωναζω στον κοσμο παιζω rock?οκ...δεν μοιαζω με κατι αλλο που ειναι κατ εξοχην rock...αλλα who gives a fuck...εγω παιζω rock.
Ζητω συγγνωμη (αν και πραγματικα δεν νομιζω πως θα επρεπε) αν οι αποψεις μου θεωρουνται ακραιες απο καποιους και πολυ πιθανο να οδηγησουν στο να με θεωρησουν ανεγκεφαλο κλπ κλπ κλπ...
Εγω παντως κουβεντα κανω...με επιχειρηματα...νομιζω..
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #13 στις: 06/09/04, 00:18 »
Θεωρώ τα επιχειρήματά σου σαθρά φίλε drakoumel.

Ένα μουσικό είδος δεν προσδιορίζεται αποκλειστικά χρονικά, αλλά και με βάση τα υφολογικά χαρακτηριστικά που διαθέτει. Μόνο και μόνο επειδή κλασική μουσική ονομάζουμε οτιδήποτε προέκυψε μετάξύ 1730-1820 περίπου, δε σημαίνει πως και στις μέρες μας δε γράφονται έργα με σαφή κλασικότροπα στοιχεία, ανεξάρτητα την ονομασία που μπορεί να φέρουν. Άλλωστε τα "είδη" δεν είναι παρά έμπνευση ανθρώπινης προελεύσεως κι όχι κάτι που είναι απολύτως φυσικά προσδιορισμένο, άνευ αμφισβητήσεως.

Το rock ιδίωμα, όπως και κάθε άλλο, δεν είναι ένα στατικό και χρονικά περιορισμένο μουσικό μόρφωμα, αλλά μια δυναμική οντότητα, που συναλλάσσεται, επικοινωνεί, εμπλουτίζεται, μεταμορφώνεται κι αναπροσαρμόζεται στις εποχικές ανάγκες κι εκφάνσεις. Άλλη μια φωνή ανάμεσα σε τόσες άλλες, που είναι αδύνατο να διατηρήσει (κι ευτυχώς) την "καθαρότητά" της. Και φυσικά το rock δεν ξεκίνησε άξαφνα μια συγκεκριμένη μέρα, αλλά προέκυψε μέσα από την μουσική πάλη, ώς άλλη μια μορφή έκφρασης...αυτό όμως έγινε σταδιακά και δανειζόμενο φυσικά στοιχεία από προϋπάρχοντα είδη, μέσα σε ένα βάθος χρόνου. Φαντάζομαι άλλωστε πως ουδείς μπορεί λογικά να υποστηρίξει θεωρίες περί παρθενογένεσης και μάλλον θα σε βρω σύμφωνο. Μήπως πρέπει επιτέλους να σταθούμε πιο ανοιχτόμυαλα απέναντι στην ανάγκη (αν θέλουμε να επιβιώσει) του rock να λειτουργεί ως χαμαιλέοντας, αλλάζοντας και λίγο το μουσικό του "δέρμα" όταν επιβάλλεται, αντί να επιδιώκουμε να διατηρούμε ένα απολίθωμα του παρελθόντος, για να χαιρόμαστε για τη γνησιότητά του?

Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσο "φλωρο-rock" μπορεί να είναι ένα κομμάτι όπως το Paranoid Android...ή, τέλος πάντων, πόσο μη-rock ακούγεται στα αυτιά ενός μέσου ακροατή. Προσωπικά δυσκολεύομαι να σε ακολουθήσω σε αυτά τα συμπεράσματα.

Όχι φυσικά πως και σήμερα δεν υπάρχουν συγκροτήματα που θυμίζουν έντονα μεγάλες μορφές του παρελθόντος. Να θυμίσω μερικά ονόματα που θα έκαναν πολλά συγκροτήματα του παρελθόντος αρκετά περήφανα: Strokes, White Stripes, Franz Ferdinand, Interpol, Make-Up, Jon Spencer Blues Explosion, Motorpsycho, Madrugada και τόσοι άλλοι. Ή μήπως δεν ήταν αξιολογότατο rock συγκρότημα οι Smashing Pumpkins?

Όχι, το rock μόνο νεκρό δεν είναι...κι επειδή δεν είναι πάντα όπως το θέλουμε, δε σημαίνει πως δεν είναι rock.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/04, 00:27 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

red mosquito

  • Επισκέπτης
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #14 στις: 06/09/04, 09:12 »

Οπως και ο jazzer_n_rocker αναφερει και αναγνωριζει αυτα τα συγκροτηματα δεν εχουν καμια σχεση με τα συγκροτηματα που δημιουργισαν αυτο που λεγεται "rock".
Δυστυχώς εδώ δε με βρίσκεις καθόλου σύμφωνη. Δηλαδή σοβαρά μιλάμε τώρα??

Δηλαδη οκ...μπορω εγω αυριο μεθαυριο να φτιαξω μια hip-hop μπαντα και να βαλω μεσα 2 ηλεκτρικες κιθαρες και να φωναζω στον κοσμο παιζω rock?οκ...δεν μοιαζω με κατι αλλο που ειναι κατ εξοχην rock...αλλα who gives a f**k...εγω παιζω rock

Γιατί οχι?????? Αυτό έκαναν και οι Radiohead με την ηλεκτρονική μουσική. Μπορεί και να άνηκες στην φλωρορόκ κατηγορία που δεν την ονομάζουν κάποιοι pop επειδή δεν τολμούν.

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #15 στις: 06/09/04, 19:26 »
Επειδή βλέπω επίκειται πόλεμος όποιος γουστάρει ας ρίξει ένα βλέφαρο στο www.allmusic.com. Πληρέστατο. Για metal ενημέρωση υπάρχει συμπληρωματικά το www.bnrmetal.com ...

Cool dudes  8) .................................
Stay Hungry. Stay Foolish.


red mosquito

  • Επισκέπτης
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #16 στις: 06/09/04, 20:25 »
Xαχα όχι βρε jon δεν επίκειται πόλεμος, συζήτηση κάνουμε πάντα, τώρα αν ανάψουν λίγο τα αίματα, είναι κι αυτό μέσ' το παιχνίδι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #17 στις: 07/09/04, 00:14 »
red mosquito δεν θεωρω διαλογο το απλα να αντιλεγεις σε αυτα που εχω πει χωρις να λες την αποψη σου ...το "δεν συμφωνω" δεν ειναι απαντηση.

Παράθεση
Ένα μουσικό είδος δεν προσδιορίζεται αποκλειστικά χρονικά, αλλά και με βάση τα υφολογικά χαρακτηριστικά που διαθέτει.

Δεν με καταλαβες kiseichukan ...Δεν εννοω πως οτι βγηκε το 70 ας πουμε ειναι rock γιατι βγηκε, χρονολογικα, τοτε αλλα ουτε και πως επειδη κατι βγηκε το 90 η το 00 δεν ειναι rock....αυτο που εννοω ειναι πως επειδη καποιες περιοδοι σημαδεψαν (και δημιουργησαν) καποια μουσικα ειδη (μαζι με τα συγκροτηματα φυσικα) ειναι λιγο δυσκολο να ακουσω κατι το οποιο δεν θα εχει καμια σχεση με αυτο που ΤΟΤΕ ονομαζαν (και βαφτισαν) rock να το αποκαλουν rock ....η εστω rock της ταδε δεκαετιας...Αν ηταν να το πει καποιος αυτο θα το ελεγε με το σκεπτικο πως υπαρχει καποια εξελιξη στο ειδος....και εδω ξαναβαζω το ερωτημα ....που συνδεονται οι 2 αυτες διαφορετικες "μουσικες" ...τι ειναι αυτο που τις ενωνει...τι ειναι αυτο που ειχαν τοτε "αυτοι" και το συνεχισαν οι "αλλοι" τωρα...δεν μπορω να το εντοπισω..ας με βοηθησει καποιος...

Γιατι η μονη ομοιοτητα που βρισκω εγω ειναι τα ιδια οργανα..τιποτα αλλο...

ΥΓ: ρε παιδια σε αυτο το forum πως βαζω στην παραθεση το ονομα αυτου που εγραψε το πρωτοτυπο?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #18 στις: 07/09/04, 00:15 »
εκει που εχει γραψει αυτος που θελεις να παραθεσεις, πανω δεξια εχει ενα κουμπι που γραφει παραθεση..

πατα το αντιστιχο κουμπι, για το μηνυμα που θελεις
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #19 στις: 07/09/04, 00:24 »
Λοιπον...να διορθωσω οτι Οasis ΔΕΝ ειναι alternative με καμια κυβερνηση.Ισως κατι σε Brit rock ναι.

το ειδος δε λεγετε brit rock αλλα brit pop!!

Παράθεση
Alternative rock μαλλον θα μιλαμε για εμετικες (κατα την γνωμη μου καταστασεις) Placebo,Oasis.....δλδ για πραγματα που καποιοι δεν θελουν πεισματικα να τα πουν Pop...

Την alternative δεν εκπροσωπουν μονο οι Placebo και Oasis
αλλα πολλα αλλα μεγαλυτερα και ενδοξοτερα συγκροτηματα οπως οι Pixies,Smiths,Happy Mondays,Pulp
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #20 στις: 07/09/04, 00:27 »
κωστη, υπαρχει και μπριτ ροκ..

οι pearl jam, nirvana, alice in chains, audioslave, soundgarden δεν ειναι alternative???
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος kostis88

  • Ο γραντζουνιστής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 298
  • Φύλο: Άντρας
  • τι αλλο να πω πια??
    • Προφίλ
    • rigorous_rifle
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #21 στις: 07/09/04, 00:47 »
κωστη, υπαρχει και μπριτ ροκ..
το ξερω οτι υπαρχει αλλα αυτα τα συγκροτηματα ειναι brit pop.το εχω ψαξει.

οι pearl jam, alice in chains, audioslave, soundgarden δεν ειναι alternative???
ειναι altrenative και μαλιστα απο τα καλυτερα.

nirvana
ειναι grunge σιδ.
Ειμαι ενας φασιστοκουμουνοσοσιαλιστικοκαπιταλιστης οικολογος

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #22 στις: 07/09/04, 01:04 »
η grunge είναι alternative ;)
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #23 στις: 08/09/04, 23:23 »
εμενα οταν ρωτησα μου ειπαν οτι οι nirvana ειναι πανκ!
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:απορια...οποιος ξερει ας εξηγησει
« Απάντηση #24 στις: 09/09/04, 00:05 »
η grunge θα μπορουσε να την πει κανεις alternative, αλλα την λενε grunge,  :o ;D
an xanesai min einai kai gia panta...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/07, 04:36
από Fys
2 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 17:28
από themos
2 Απαντήσεις
2779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 13:22
από Μαργαρίτα Π.
19 Απαντήσεις
6681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:30
από Jezus
0 Απαντήσεις
2676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
60 Απαντήσεις
15798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/11, 14:52
από ScorpionsManiac
1 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 20:34
από hot_sauce (φλουτσ)
32 Απαντήσεις
8693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/12, 13:36
από φεντεράκιας
6 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 00:58
από sotto
0 Απαντήσεις
5013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/13, 13:03
από STEFANOS604