Αποστολέας Θέμα: Αφαίρεση καπακιών μαγνητών  (Αναγνώστηκε 4133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Napoleon66

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Αφαίρεση καπακιών μαγνητών
« στις: 07/11/09, 18:43 »
Μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα το κάνω?Να οι μαγνήτες τις κιθάρας μου:



Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αφαίρεση καπακιών μαγνητών
« Απάντηση #1 στις: 07/11/09, 22:25 »
καλησπερα φιλε.βγαζεις τις χορδες.χεβιδωνεις τις 4 γωνιακες βιδες απο καθε μαγνητη ωστε να τον παρεις στα χερια.με προσοχη.εαν δεν εχει πολυ περιθωριο τραβας προσεκτικα το καλωδιο και ετσι θα εχεις ανεση να τον δουλευεις.λογικα το καλωδιο εχει περιθωριο και μποσικα απο μεσα.εαν δεν εχει ανοιγεις απο πισω το καπακι και ξεκολας τα καλωδια του μαγνητη με κολλητηρι.σημειωσε εαν χρειαστει οπου χεκολησες να κολλησεις μετα. αφου εχεις το μαγνητη στο χερι χεβιδωνεις τις 2 μεσαιες βιδες(αποστατες).ετσι φευγει το ελατηριο και το πλαστικο καπακι που ανεβοκατευαζει τον μαγνητη(υψος)οταν ειναι στη θεση του.το πανω μεταλικο τωρα μαζι με το κατω(πατος)η ειναι βιδωμενα οποτε απλα ξεβιδωνεις και αλλαζεις καπακι(προσοχη στα πηνια μεσα) η ειναι κολλημενα με κολληση οποτε ζεσταινεις με κολλητηρι φευγει η κολληση και ανοιγει.παντα προσοχη στα πηνια μεσα.ευκολο ειναι καλη επιτυχια

Αποσυνδεδεμένος Napoleon66

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αφαίρεση καπακιών μαγνητών
« Απάντηση #2 στις: 08/11/09, 13:05 »
Γεια σου φίλε μου.Έκανα όπως είπες,αλλά εκτός από τις βίδες(με τα ελατήρια)είναι κολλημένα τα καπάκια με τους μαγνήτες(με σιδεροκόλληση)

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αφαίρεση καπακιών μαγνητών
« Απάντηση #3 στις: 08/11/09, 18:06 »
χλωμο μου φαινεται...καταρχην δεν κανουνε τετοιου ειδους κολλησεις που λες και ακομα το καπακι ειναι πλαστικο?δεν παιζει ηλεκτροκολληση σε πλαστικο.στην τελικη ξεκολλα το και σπαστο αν ειναι να το αλλαξεις.μαλλον το φοβασαι να το ζορισεις.εχεις φωτο με αυτο που λες?

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αφαίρεση καπακιών μαγνητών
« Απάντηση #4 στις: 09/11/09, 00:18 »
καλησπερα φιλε.το μεταλικο καπακι (που εχει μεσα τα πηνια)εχει απο κατω μεταλλικο πατο.δεν μιλαμε για τα πλαστικα καπακια.αυτα φανταζομαι εφυγαν μολις εβγαλες τις βιδες.το μεταλικο καπακι λοιπον με το μεταλικο πατο ενωνονται η με βιδες η με κολληση.εσυ ειπες ειναι με κολληση.ωραια.αυτη ειναι κολληση που θερμενεται και λιωνει με κολλητηρι.δεν ξερω αν γνωριζεις απο ηλεκτρονικα.το λεγομενο καλαι.θελεις κολλητηρι για να λιωσεις την κολληση και νεα κολληση μετα.εαν καταλαβα καλα ετσι πρεπει να ειναι

Αποσυνδεδεμένος Napoleon66

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αφαίρεση καπακιών μαγνητών
« Απάντηση #5 στις: 09/11/09, 15:49 »
καλησπερα φιλε.το μεταλικο καπακι (που εχει μεσα τα πηνια)εχει απο κατω μεταλλικο πατο.δεν μιλαμε για τα πλαστικα καπακια.αυτα φανταζομαι εφυγαν μολις εβγαλες τις βιδες.το μεταλικο καπακι λοιπον με το μεταλικο πατο ενωνονται η με βιδες η με κολληση.εσυ ειπες ειναι με κολληση.ωραια.αυτη ειναι κολληση που θερμενεται και λιωνει με κολλητηρι.δεν ξερω αν γνωριζεις απο ηλεκτρονικα.το λεγομενο καλαι.θελεις κολλητηρι για να λιωσεις την κολληση και νεα κολληση μετα.εαν καταλαβα καλα ετσι πρεπει να ειναι


όπως τα λες είναι :)

Ναι..εμ...επειδή τα ηλεκτρονικά δεν είναι στις δεξιότητές μου,θα την αφήσω έτσι

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αφαίρεση καπακιών μαγνητών
« Απάντηση #6 στις: 09/11/09, 22:08 »
παντως φιλε εμενα τα μεταλλικα καπακια μου αρεσουν πολυ και απο οτι ειδα στις φωτο τα δικα σου ειναι μια χαρα ;) ;) ;).πιο πολυ μου αρεσουν οι πειραματισμοι με τα πλαστικα που εχουν και διαφορα χρωματα και το περιγραμμα τους τονιζει πιο πολυ το σωμα της κιθαρας

Αποσυνδεδεμένος Napoleon66

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αφαίρεση καπακιών μαγνητών
« Απάντηση #7 στις: 23/11/09, 15:48 »
παντως φιλε εμενα τα μεταλλικα καπακια μου αρεσουν πολυ και απο οτι ειδα στις φωτο τα δικα σου ειναι μια χαρα ;) ;) ;).πιο πολυ μου αρεσουν οι πειραματισμοι με τα πλαστικα που εχουν και διαφορα χρωματα και το περιγραμμα τους τονιζει πιο πολυ το σωμα της κιθαρας
3


Ναι τα αφήνω έτσι τα καπάκια τελικά.Για φέρε ένα παράδειγμα από αυτούς τους πειραματισμούς :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
33175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 01:34
από Crossroad
17 Απαντήσεις
16644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 20:31
από Candlemass
2 Απαντήσεις
2652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 03:02
από Amylo
4 Απαντήσεις
4981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/09, 21:28
από metalmike
13 Απαντήσεις
17691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 13:12
από Stinky
21 Απαντήσεις
17082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/12, 22:30
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
46589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/10, 01:15
από Μητσάκος
5 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 14:03
από Lost_Highway
5 Απαντήσεις
3191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 04:11
από kostas_23!
7 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 01:54
από kronus