Ψηφοφορία

Σας καλύπτουν?

Ναι
7 (26.9%)
Οχι
19 (73.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 25

Αποστολέας Θέμα: Η γνώμη σας για τα μουσικά καταστήματα στην Ελλάδα.  (Αναγνώστηκε 11920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Ποια είναι η γνώμη σας για τα μουσικά καταστήματα στην Ελλάδα?

Θεωρείτε ότι η εξυπηρέτηση – υπηρεσίες – προϊόντα - τιμές που συναντάτε σας καλύπτουν?

Συνυπολογίστε βεβαίως και την γνώση γύρο από το αντικείμενο (συμβουλευτικό χαρακτήρα) καθώς και την υποστήριξη μετά την αγορά (εξαρτήματα, μετατροπές, servise κτλ).

Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1443
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
απάντησα ΝΑΙ αν βγάλουμε απο τη μέση τον παράγοντα -Χρόνο-

Πιστεύω πως με καλύπτουν με την προυπόθεση πως ο όποιος πελάτης :
-γνωρίζει άριστα την αγορά-τιμές(τι παίζει στο κάθε κατάστημα)
-τι ακριβώς θέλει
-πως πληρώνει(πάντα μετρητά-η ρευστότητα είναι το ΠΑΝ στις μέρες μας)
-πως προσεγγίζει τον πωλητή (διπλωματία)
-κατανοεί τις όποιες ελλείψεις (Ελλάδα είμαστε-μικρό το μουσικό αγοραστικό κοινό.Εάν ο πωλητής έχει άριστο στοκ τότε εχει κ μεγαλύτερα κόστη συντήρησης,αποθήκευσης,εγκατάστασης,προσωπικού.--άρα κ Ακριβότερες τιμές)


Υ.Γ δεν είμαι πωλητής ούτε τα παίρνω απο τον οιοδήποτε .Απλά όποιος ψάχνει βρίσκει (οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τα προγραφθέντα) .
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 09:43 από Μαρμελάκι »

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Σε μια συναλλαγή που είχα με τον Καγμάκη, θα έλεγα ότι έμεινα πολύ ικανοποιημένος.
Πάντως σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι τα πράγματα γενικότερα δεν είναι μαύρα. Υπάρχουν όλα στην αγορά και αν το ψάξεις οι τιμές είναι ( ή  γινονται σχετικά καλές .... ). Το μόνο μείον στην όλη υπόθεση θα έλαγα είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά αξιόλογα ελληνικά ηλεκτρονικά καταστήματα και αυτά που υπάρχουν τις περισσότερες των περιπτώσεων ξεχνάνε να τα ανανεώσουν.

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ψήφισα όχι 1ον) για τις πολύ ακριβές τιμές 2ον) για τους ελάχιστους πωλητές με γνώσεις και με έλλειψη αντικειμενικότητας (καλό θεωρείται αυτό που έχουμε μεγαλύτερο κέρδος) και 3ον) για τη μικρή ποικιλία που έχουν στα εκθετήριά τους (πλην των μεγάλων αντιπροσώπων, που και πάλι είναι φτωχή σε σύγκριση με τους αντίστοιχους της Ευρώπης). Για συγκεκριμένα μαγαζιά υπάρχει κάπου αλλού θέμα.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Συμφωνω με του προλαλισαντες.

Να προσθεσω μονο τον Διαμαντοπουλο στη Σολωνος.Τα παλικαρια πανω στο τμημα με τις κιθαρες εχουν και ορεξη και γνωσεις.Πολλοι καλοι. :o

Και μεγαλη συλλογη ρε παιδι μου...Ρε μπραβο ρε...
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Οσον αφορα το τομεα της πωλησης μουσικων οργανων, δυστυχως ειμαστε αρκετα χρονια πισω. Και σε αυτο δεν φταινε μονο τα καταστηματα, αλλα και οι ιδιοι οι πελατες, που τις περισσοτερες φορες πηγαινουν να παρουν ενα οργανο, σαν να αγοραζουν ντοματες απο τον μαναβη. Ενας συνεπης πελατης, θα ξερει τι θελει να παρει και τι να δοκιμασει..Δεν περιμενει να του προτεινουν κατι..μονο δινει το οριο των χρηματων και καθεται μερες και δοκιμαζει οτι προϊον αντιστοιχει στις απαιτησεις του. Και εαν κρινω απο τις ερωτησεις που γινονται στο forum πολλες φορες, ο Ελληνας μουσικος ( μικρος κυριως ), ή βαριεται ή θεωρει χαος το να κατσει να δοκιμασει κατι...
Απο την αλλη, πολλοι πωλητες σε καταστηματα εχουν μια υποκειμενικη αποψη για καθε οργανο ( ή το χειροτερο, δεν εχουν καθολου ) και προσπαθουν να τη μεταδωσουν σε καθε ενδιαφερομενο που ειχε την τυχη να μπει στο καταστημα. Μια σωστη πωληση, γινεται οταν αφηνεις τον πελατη να πιασει το οργανο στα χερια του και να το δοκιμασει. Αλλες φορες βεβαια, υπαρχει μια πολιτικη απο τα μαγαζια, να μην πειραζει κανεις πελατης τα οργανα ( απλα να τα κοιτα και να υποψιαζεται τι ηχο βγαζουν ), αλλα ο υπαλληλος ( ο οποιος κατα πασα πιθανοτητα, θα παιξει οτι πιο δυσκολο μπορει να φανταστει εκεινη τη στιγμη, για να σε κανει να αισθανθεις τιποτενιος που θελεις να παρεις ενα τοσο ακριβο οργανο ). Πολλα καταστηματα επισης, εχουν μια τελειως αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα που οφειλεται στη γραμμη που παιρνουν απο τη διευθυνση του καταστηματος..Αυτο ειναι ενα συνηθειο που εχει μεινει σε μεγαλες αλυσιδες ( οπως Νακας ) απο την εποχη του μονοπωλιου στην μουσικη αγορα.
Οσον αφορα τωρα, την αγορα ηχητικου και στουντιακου εξοπλισμου, ευτυχως τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα. Μονο μεγαλα καταστηματα φερνουν αντιστοιχο εξοπλισμο ( Bon Studio, Elina, Νακας ) και η εξυπηρετηση ειναι σε καλα επιπεδα. Εξαλλου στη συγκεκριμενη κατηγορια, ο πελατης ξερει τι θελει να αγορασει, οποτε μονο στη περιπτωση των monitor και καποιων προενισχυτων mic, απαιτειται η ακροαση και μετα η επιλογη. Τα μονα προβληματα, ειναι οτι πολλα μαγαζια ή δεν εχουν καταλληλο χωρο για την ακροαση καποιων μηχανηματων και η ελλειψη καποιων μηχανηματων ( που κατα παραξενο τροπο, κυκλοφορουν ακομα και στη Σιβηρια, αλλα μονο στην Ελλαδα δεν υπαρχουν στο στοκ ). Ομως, επειδη οι τιμες αυτων των προϊοντων ειναι αρκετα μεγαλες, η εξυπηρετηση ειναι ακομα καλυτερη ;D
Στο θεμα της συντηρησης καλυτερα να μην απαντησω, γιατι εχω τελειως υποκειμενικη αποψη, αφου και τις 2 φορες αναγκαστηκα να περασω απο τον Νακα για τα keyboards μου..και ακομα απορω πως δεν τους εφερα τιποτα στο κεφαλι...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γνώμες για ελληνικά καταστήματα υπάρχουν επίσης εδώ

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=9623.0

"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος jon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποιος θα στρίψει ??
    • Προφίλ
Συμφωνω με του προλαλισαντες.

Να προσθεσω μονο τον Διαμαντοπουλο στη Σολωνος.Τα παλικαρια πανω στο τμημα με τις κιθαρες εχουν και ορεξη και γνωσεις.Πολλοι καλοι. :o

Και μεγαλη συλλογη ρε παιδι μου...Ρε μπραβο ρε...

Συμφωνώ και γω για το Διαμαντόπουλο. Εξυπηρέτηση + Ποικιλία + πολύ καλές τιμές. Μπράβο στα παιδιά...

PS: Όχι δεν τα παίρνω για διαφήμιση. ΙΜΗΟ, το καλό πρέπει να λέγεται.
Stay Hungry. Stay Foolish.


Αποσυνδεδεμένος Boogieman (του Kithara.gr!!!)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
  • Αυτός στο Noiz.gr είναι άλλος!!!
    • Προφίλ
Το θέμα δεν αφορά συγκεκριμένα μαγαζιά.

Ούτε διαφήμιση ούτε δυσφήμιση κάνουμε σε κανέναν, οπότε διευκρινήσεις του στίλ ΄΄Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση... ή εκείνον τον έχω άχτι γιατί μου έκανε αυτό κάποτε κτλ΄΄δεν είναι απαραίτητες.

Είναι μια μικρή έρευνα ας πούμε, για να έχουμε μια εικόνα αν τα μουσικα καταστήματα στην Ελλάδα μας καλύπτουν με τα προϊόντα τους, τις τιμές στους, καθώς και την γνώση τους γύρο από τον εξοπλισμό που πραγματεύονται.
Υπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν όσα βλέπουν και άνθρωποι που βλέπουν όσα καταλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Συμφωνω με του προλαλισαντες.

Να προσθεσω μονο τον Διαμαντοπουλο στη Σολωνος.Τα παλικαρια πανω στο τμημα με τις κιθαρες εχουν και ορεξη και γνωσεις.Πολλοι καλοι. :o

Και μεγαλη συλλογη ρε παιδι μου...Ρε μπραβο ρε...

Συμφωνώ και γω για το Διαμαντόπουλο. Εξυπηρέτηση + Ποικιλία + πολύ καλές τιμές. Μπράβο στα παιδιά...

PS: Όχι δεν τα παίρνω για διαφήμιση. ΙΜΗΟ, το καλό πρέπει να λέγεται.
Διαμαντοπουλος και Τριμης ειναι πιστευω οι καλυτεροι μακραν σε εξυπηρετηση.
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
26417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/05, 04:35
από tendril
57 Απαντήσεις
17645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/07, 15:22
από ship_me_out!!!
25 Απαντήσεις
17478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 19:54
από Jezus
5 Απαντήσεις
4769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 11:33
από Evangelos 123
111 Απαντήσεις
45116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 23:41
από Mrs Brightside
10 Απαντήσεις
15044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:21
από cyclo
2 Απαντήσεις
3157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 20:10
από Wise_One
5 Απαντήσεις
3977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 18:40
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/11, 16:39
από studio54
28 Απαντήσεις
11178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/14, 02:43
από roussos