Αποστολέας Θέμα: Μ ενα παραπονο ,μ ενα παραπονο πικρο....περι πωλητων...  (Αναγνώστηκε 50069 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΣΟΥΣ


1.τον μισω τον τυπο στο VIBRATO!!!!!!!νομιζει οτι ειναι ο τρελος επιχειρηματιας...οπως και οι τυποι στο bon...ο ενας δουλευε πολλα χρονια στον ζοζεφ στον πειραια τον θυμαμαι απο πιτσιρικας....

πηγαινες να παρεις κιθαρα ακριβη και περναγες απο τεστ...οχι φιλε δεν σου πουλαω αυτο γιατι πρεπει να ξερεις γιατι το θες,οχι εκεινο οχι τ αλλο μας ειχε σπασει τα νευρα,,,,και πραγματικα ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΓΕ!!!!!!!και δεν ηταν και δικο του το μαγαζι

μια φορα θα επαιζα σε συναυλια στα 16 μου και ειχα παει να παρω ασυρματο...πωπω μαχη...με ειχε πρηξει...τελικα δεν το πηρα...

τωρα ειναι στο bon...την αναγνωρισα την φατσα του αν και πρεπει να ναι κοντα στα 40..αλλο στυλ μνε κουστουμια και ετσι...

και μιλαμε για μια λεσπολ στανταρντ που θελει ενας γνωστος....ε ρε παιδια να τον βλεπατε!!!!!εκανε λες και ηταν η γκιμπσον δικη του!!!

"εγω δεν φερνω αυτο το κομματι αλλα θα φερω 5 zakk wylde με 6500 ευρο,και φερνω εκεινο και φερνω τ αλλο"

σιγα μην στην βαρεσει και κλεισεις και το εργοστασιο και δεν φτιαχνουν πια κιθαρες για να μας την πεις ρε μεγαλε....

2.για κοντοσταυλακη τι να πουμε??τρομερη επιχειρηση παππους και γιος...ο γιος κατι γινεται βεβαια ειναι συζητησιμος αλλα εχει πλακα το πως σου πεταει κατι τρελες τιμες για τα οργανα με απολυτως φυσιολογικο τροπο...μιλαμε και για 800 αρες και χιλιαρες πανω απ την τιμη θωμα....
ειχε φερει μια esp horizon κοκκινη ο παππους και προσπαθουσε να με πεισει οτι ειναι τελευταιο κομματι της esp και σπανιο χρωμα και οτι αυτο το τελευταιο συλλεκτικο κι ολας κομματι το εφερε μια τρυπα στην αθηνα!!!!σοβαρευτειτε ρε!!!!!
εκτος απο το οτι με επρηξε οτι εχουν ψωνισει και οι beatles απ το μαγαζι του πριν δεν ξερω και γωποσα χρονια αρα και καλα ειναι και ο καλυτερος γνωστης....
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!ΜΗΝ ΤΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΛΕΙ ΔΟΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΧΡΕΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΧΩΡΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΡΗΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΜΗ ΔΟΣΕΩΝ ΔΗΛΑΔΗ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΑΠ ΟΤΙ ΑΝ ΤΟΥ ΔΙΝΑΤΕ ΜΕΤΡΗΤΑ!!!ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΓΙ ΑΥΤΟ!!!

3.παμε τωρα στον ibanez....ΤΡΙΜΗΣ...με αυτον κατι γινεται...καλες τιμες σε σχεση με θωμα...πηγα λοιπον για την σατριανι....μου λεει 2 χιλιαρικα...καπου 400 πανω απο θωμα...και τι ηταν να με αρχισει ο πωλητης στην μουρμουρα...

λεω γινεται να την δοκιμασω γιατι εδω μονο αν δειτε μετρητα αφηνετε...και λεει
μην το ξαναπεις φιλε μου,εγω θελω να περπαταω περηφανος στον δρομο και να εχω ψηλα το κεφαλι ωστε αν με δεις στον δρομο αυριο να μην ντρεπομαι να σε κοιταξω στα ματια!!!!!!!ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ??ΑΠ ΤΟ ΠΟΛΥ ΞΥΣΙΜΟ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ???

4.ΖΟΖΕΦ αθηνας...παω για μια στανταρντ 3+ χιλιαρικα που θελει ενας φιλος...οχι μονο δεν την αγγιξαμε την ειχε βαλει στο βαθος στον τοιχο και ειχε απο κατω στα 3 μετρα αποσταση ενα σκαλοπατακι για να πας εκει που εινα η κιθαρα!ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΑΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜ ΣΤΟ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙ!!ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΜΟΥΣΕΙΟ!!!!


5.ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΩ ΣΤΟ VIBRATO.ο τυπος λυσαει πειναει και την εχει δει και αρχηγος...πολυ εξυπνουλης το παιζει...ειχαμε πιασει μια συζητηση και μου ελεγε για μια κιθαρα που πουλαγε ακουστικη(μου την εδειξε κι ολας) ειναι ευκαιρια γιατι την πουλαει ο πορτοκαλογλου 10.000 ευρω!!!!!ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ!!!ΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΣ ΡΕΙ!!!!ΚΟΙΤΑ ΚΑΤΙ ΜΑΓΚΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΤΑ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΛΕΣ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΕΙΝΑΝΕ!!!

6.ARCO...αναμνησεις λυκειου...τοτε πωλητης ANGELOS PERLEPES HISTORY...και μια σιτεμενη 55 αρα που σου ελεγε τι κιθαρα να παρεις γιατι ειναι πολυ ομορφη!!!

λεω λοιπου του Περλεπε...εχεις παρτιτουρες malmsteen???ΧΑΜΟΣ!!ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΕΔΙΝΑ!!!ΤΙ ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ!!ΑΝΤΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΤΕ ΑΠΟ BLACKMORE KAI SHENKER ΠΑΤΕ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΤΕ MALMSTEEN???(εντω μεταξυ παιδια ολα του τα τραγουδια ειναι με ανεβοκατεβασματα μαλμστινιες και παιζει και με στρατ,φοραει και κατι καουμπουκα μπουφαν στις συναυλιες και πεφτει και πολυ γελιο!!!)

και αλλη μια φορα δεν μου εδινε κατι duncan που ηθελα γιατι λεει επρεπε να ανακαλυψω μονος μου τους ηχουσ ολων των μαγνητων και μετα να παω να τους παρω!!!εδω ειχαμε φουλ διαβασμα και ο περλεπες το χαβα του!!!!!

7.ΣΟΡΥ για ολα...αλλα τα μαζευω χρονια!!!ξερω μιλησα με ονοματα αλλα λιγο πολυ ολοι τους ξερουμε τι λαμογια ειναι...

αυτο το τοπικ εχει το νοημα να το διαβασουν καποιοι απ αυτους αν φτασει στα ματια τους και να συνελθουν!!

θα το ξαναπω¨ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ!!ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ!!ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6000 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ!!

ουφ...αυτα... ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μαλιστα..αλλο ενα θεμα σε λαθος μερος!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
εχεις δικιο sorry m8...απο συνηθεια επειδη παλια τα γραφαμε εδω....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Παλια?!:/ Χμ, καλα, περα απο αυτο, εχεις δικιο.... Η κατασταση ειναι τραγικη στα ελληνικα μαγαζια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Μεγάλε μέσα σε αυτούς ξέχασες να συμπεριλάβεις δύο ονόματα: ΑΡΜΑΟΣ κ PH.NAKAS corporation.... Τα σχόλια περιτεύουν κ για τους δυο.. Κ όχι τίποτε άλλο, αλλά προσπαθούν όλοι να μας πείσουν οτί δεν συμφέρουν οι αγορές από εξωτερικό!!!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!! thomman, soho soundhouse, κτλκτλκτλκτλ
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
priceless
sorry που κολλάω στο άσχετο αλλά με εκφράζει απόλυτα
πες πως σου είπαν φίλοι σου να μην ασχολείσαι σιγά το θέμα - λογικό ακούγεται
αλλά ακόμη κι αν ελαχιστοποιήσεις τις προσδοκίες σου για συνεννόηση, ακόμη και τότε ορισμένοι καταφέρνουν να σε τσιτώσουν

εξιστορώ ένα από τα πολλά, αλλά που με εξόργισε λίγο ο τρόπος αντίδρασης:
έπαιρνα για χρόνια αρκετά συχνά, ακριβώς τις ίδιες ακριβές χορδές από το ίδιο κατάστημα
επειδή κρατάω και τα κουτάκια τους, πρέπει να είχα πάρει πάνω από 50 πακέτα άνετα, ήξερα πόσο έκαναν σε δρχ και euro
μέχρι που μια στιγμή μου είπαν απευθείας ότι "δεν ξέρεις τι σου γίνεται" γιατί αυτές τις χορδές δεν τις έχουν φέρει ποτέ μα ποτέ
καμιά φορά βλέπεις πιο ηλικιωμένους να αντιδρούν στους πωλητές, ενώ άλλες φορές δυστυχώς φτάνεις κι εσύ σαυτό το σημείο

συμφωνώ, ψηφίζω υπέρ των e-shop, είτε ελληνικών είτε ξένων, μη φοβάστε εκσυγχρονιστείτε
εξάλλου έξω είναι αρκετά συνηθισμένος τρόπος αγορών και για τους ξένους αλλά και τους έλληνες φοιτητές

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συμφωνω στη γενικη ιδεα με οσα λες στο ποστ σου περι ελληνικων μαγαζιων και κυριως οσον αφορα τα ατομα που τα στελεχωνουν (αν και με καποιους απο τους οποιους αναφερεις δεν ειχα ποτε προβλημα.....ενω υπαρχουν και καποιο που ειναι πολυ καλοι επαγγελματιες.....)

Για να μην τα ριχνουμε ομως και παντα ολα στους αλλους θα πρεπει να μαθουμε να συμπεριφερομαστε και εμεις σωστα ως καταναλωτες και να ειμαστε υποψιασμενοι και ενημερωμενοι ωστε να "προστατευουμε" τον εαυτο μας απο αναλογες περιπτωσεις..........

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
συμφωνω στη γενικη ιδεα με οσα λες στο ποστ σου περι ελληνικων μαγαζιων και κυριως οσον αφορα τα ατομα που τα στελεχωνουν (αν και με καποιους απο τους οποιους αναφερεις δεν ειχα ποτε προβλημα.....ενω υπαρχουν και καποιο που ειναι πολυ καλοι επαγγελματιες.....)

Για να μην τα ριχνουμε ομως και παντα ολα στους αλλους θα πρεπει να μαθουμε να συμπεριφερομαστε και εμεις σωστα ως καταναλωτες και να ειμαστε υποψιασμενοι και ενημερωμενοι ωστε να "προστατευουμε" τον εαυτο μας απο αναλογες περιπτωσεις..........


δεν εχουμε την δυνατοτητα να προστατευθουμε γιατι ειναι μετρημενα στα δαχτυλα τα μαγαζια με κιθαρες στην ελλαδα!!!πραγματικα στα δαχτυλα!!!γι αυτο και βαρανε..σου  λενε που θα παει εδω θαρθει,ενας δρομος ειναι μονο με κιθαρες....

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
συμφωνω σε ολα φιλαρακη εκτος απο τον τριμη ειναι απο τους λιγους που ξηγιουνται πολυ καλα...α και μην ξεχναμε να κραζουμε και τον διαμαντοπουλο το τμημα με τα στουντιο βασικα ειναι για τρελο κραξιμο ,το τμημα με τα ντραμς σχετικα καλο ειναι και οι κιθαρες ετσι κ ετσι...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος jacob333

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Άντρας
  • i used to live in a house full of mirrors ..
    • Προφίλ
re paidia ola ok me t eshopping alla den xreiazetai na thn tsekareis prota tin kithara (na deis to maniki ton hxo ktl)..?? ???
ηρεμος ειναι ο βυθος της θαλασσας μου: ποιος θα μαντευε οτι κρυβει μεσα του αστεια τερατα? - νιτσε

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
re paidia ola ok me t eshopping alla den xreiazetai na thn tsekareis prota tin kithara (na deis to maniki ton hxo ktl)..?? ???

Ναι αμε. Πας, τη δοκιμαζεις και αν σ'αρεσει την περνεις απ'εξω.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
re paidia ola ok me t eshopping alla den xreiazetai na thn tsekareis prota tin kithara (na deis to maniki ton hxo ktl)..?? ???

Ναι αμε. Πας, τη δοκιμαζεις και αν σ'αρεσει την περνεις απ'εξω.

Ναι αλλά δεν υπάρχουν όλες οι κιθάρες διαθέσιμες στα ελληνικά μαγαζιά, ειδικά οι Gibson  ;)

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Ναι αλλά δεν υπάρχουν όλες οι κιθάρες διαθέσιμες στα ελληνικά μαγαζιά, ειδικά οι Gibson  ;)

Ε τοτε, η την περνεις απ'εξω και κανεις τον σταυρο σου η καθολου.  :(

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
εννοειται οτι θα κανεις το σταυρο σου να σου βγει...αυτο ισχυει και στα πετάλακια...γι αυτο και βλεπεις οτι στην ελλαδα πουλιουνται καποιεσ συγκεκριμενες εταιριεσ κιθαρων πολυ...στο εξωτερικο δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα...εδω περα επειδη αυτα εχουμε αυτα αγοραζουμε...

γι αυτο μερικοι εχουν θεοποιησει τους marshall,τις φεντερ γκιμπσον κλπ...γιατι δεν ειχαν την δυνατοτητα σ αυτην την χωρα ν ακουσουν και να δοκιμασουν πολλα και διαφορετικα οργανα....

το ποσο στενομυαλοι ειμαστε και ποσα δεν ξερουμε ακομα φαινεται και απο τις συζητησεις που κανουμε...γι αυτο εμεις οι μεγαλυτεροι πρεπει να μαθουμε στα παιδια του φορουμ να μην ειναι ποζερια με φεντερ ,γκιμπσον και τζακσον αλλα να ακουνε πρωτα,να νιωθουν το χερι τους και μετα να διαλεγουν....

και κατι τελευταιο για τους  μικροτερους που βλεπω απ τα ποστ να εχουν βρει την λυση σε ολα τα θεματα μαγνητη....EMG

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!!!

1. ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΝΤΑ
2.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΣΚΟΥΠΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ!!!
    ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ (LESPAUL STANDARD,CUSTOM,PRS....) ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ!!!!

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΠΟΤΕ!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
συμφωνω man με αυτα που λες αλλα αραξε λιγο με τους emg...εννοειται δεν ειναι οι καλυτεροι μαγνητες αλλα σκοτωνουν...και οπως λες τους βαζεις σε σκουπα (που πανω κατω οι περισσοτεροι σκουπες εχουμε) και φτιαχνεις ηχο ...εμενα μαρεσουν παρα πολλοι,αλλοι δεν θελουν ουτε να τους βλεπουν γουστα ειναι αυτα αλλα για ολες τις φτηνες ibanez,jackson,esp,epiphone ktl πιστευω ειναι λουκουμι...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
οι EMG γ**άνε και σε ακριβές κιθάρες...υπάρχουν παραδείγματα μουσικών που τους χρησιμοποιούν...
Απλά είναι θέμα προτίμησης...και εγώ EMG είχα και μετά δοκίμασα haussel και τους άλλαξα αμέσως

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κι εγω θα ελεγα πως ειναι πολυ καλοι μαγνητες για καθε ειδους κιθαρα

Τωρα τελευταια ομως εχει παραγινει το πραμα...

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Ναι, καλοι μπορει να ειναι οι EMG αλλα αυτο που θελει να πει το treloagori ειναι οτι δεν ταιριαζουν παντα σε ολες τις κιθαρες.  πχ. Σε fender δεν κολλανε οι Emg. Ειναι τετοιο το υφος των fender που δεν ταιριαζουν. Βεβαια σε ολα τα υποκειμενικα θεματα οπως ο ηχος μιας κιθαρας υπαρχουν και εξαιρεσεις στον γενικο κανονα/αποψη.

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
χανεται ο χαρακτηρας μιας καλης κιθαρας...αυτο λεω γιατι  ολοι πανω κατω οι emg βγαζουν τον ιδιο πλαστικο ηχο...

ειναι σαν να βαζεις σε ferrari  αυτοκολλητο που να λεει turbo....

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι συμφωνω μαζι σας παιδια, οι EMG ειναι καλοι μαγνητες αλλα δεν ταιριαζουν σε ορισμενες κιθαρες οπως ειπε πολυ σωστα ο φιλος Stoner.

Αυτο που επρεπε να διατυπωσω καλυτερα ειναι πως ορισμενοι εχοντας την την τρελα μονο και μονο με τους συγκεκριμενους μαγνητες πανε και τους πετανε σε οποιαδηποτε κιθαρα χωρις να λογαριαζουν το υφος της, την αξια της οπως ειναι χωρις αυτους, το χαρακτηρα της κιθαρας και το τι ειναι φτιαγμενη να παιζει αυτη η κιθαρα. Φυσικα υπαρχουν και αλλες περιπτωσεις στις οποιες η κιθαρα απογειωνεται με EMG εχει πολυ πιο καλο ηχο και συμπεριφορα απ οτι ειχε πριν...

Αυτο ηθελα να πω λεγοντας πως εχει παραγινει...

Χωρις φυσικα να θελω να πω σε αυτους που εχουν τετοιους μαγνητες στις κιθαρα τους πως θελουν αλλαγη η οτι ειναι κακοι εφοσον το κρινουν οι ιδιοι :) :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Σε Fender δεν πανε EMG? Για πειτε το στον Gilmour αυτο να μας πει την γνωμη του...
Παιδια, τα παντα στην μουσικη ειναι υποκειμενικα... Κατι που για καποιον ειναι λαθος η ακουγεται ασχημα, για καποιον αλλον ειναι ο "ακουστικος" παραδεισος. Μην αρχιζετε αφορισμους του τυπου "δεν ειναι καλοι οι EMG" η "ειναι οι καλυτεροι μαγνητες", γιατι απλα δεν ισχυει ουτε το ενα ουτε το αλλο... Ουτε καταστρεφεις την Les Paul αν της βαλεις EMG ουτε την PRS, ουτε κανεις "μηχανημα" την "σκουπα"...
Απλα, αλλο ηχο θα παρεις με τον ταδε μαγνητη σε συνεργασια με την ταδε κιθαρα και αλλο ηχο με τον αλλο μαγνητη κ.ο.κ
Με το να κανετε δηλωσεις τετοιου "απολυτου" υφους, περι καταστροφης Les Paul (ας μην αρχισω με το ποσο υπερτιμημενες ειναι...) με την χρηση EMG, μονο το ποσο εχετε ψαχτει με το θεμα δεν δειχνει... Αυτο που εχω καταλαβει, ειναι οτι οσο ψαχνεσαι, τοσο πιο λιγο απολυτος γινεσαι σε οσα πιστευεις για τον ηχο κτλ. Αφηστε λοιπον αυτες τις αποψεις και χρησιμοποιειτε μονο τα αυτια σας και οχι προτασεις-δηλωσεις "κλασσικες" που καποιος πεταξε κατα καιρους (ακομα και πασιγνωστος μουσικος να ναι). Ακομα κι αν οτι λετε το λετε απο προσωπικη πειρα, πχ στην προκειμενη περιπτωση οτι οι EMG καταστρεφουν τοv ηχο μιας Les Paul, μην ξεχνατε οτι αυτο μπορει να ισχυει ΜΟΝΟ για σας! Αν δε με πιστευετε ρωτηστε οσους παιζουν με Les Paul και EMG και εχουν πολυ καλο ηχο... Με λιγα λογια. ΟΛΑ μα ΟΛΑ στο θεμα ηχου, ειναι υποκειμενικα.
Και οσον αφορα την κατασταση που επικρατει στα Ελληνικα μαγαζια, δυστυχως ετσι ειναι. ηταν και θα ειναι... Και αυτο συμβαινει γιατι επειδη δεν υπαρχει τοσο εντονος ανταγωνισμος, και κατα δευτερον, γιατι δουλευουν σε αυτα (η ειναι ιδιοκτητες αυτων) ανθρωποι κλασσικοι Ελληνες μουσικοι (εγω μαμαω ολους, ειμαι ο θεος, τα ξερω ολα, εχω αποψη και μονο αυτη υπαρχει κτλ).
Τεσπα, peace...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Νομίζω δεν έχω συμφωνήσει περισσότερο απ' ότι τα παραπάνω περί "απόλυτου", δογματισμού, καταστροφολογίας (μακριά από ...) κτλ.
Δοκιμάστε όσο μπορείτε και μάθετε να εμπιστεύεστε τα αυτιά σας. Αν αυτά σας λένε "οκ", τότε είναι και οκ!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/06, 21:39 από Gant »
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Πάντως εδώ στον βορρά δεν είναι τόσο χάλια όπως τα περιγράφετε...
Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...
Ακόμα κ στον Νάκα φανταστείτε σου βγάζουν την κιθάρα, σε αφήνουν ΗΣΥΧΟ, παίζεις όση ώρα θες κ διαλέγεις με την ησυχία σου...
Ψωνίζετε από Θεσ/κη λοιπόν...
ΖΗΤΩ η αποκέντρωση!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απο δώ το πάτε,από κει το φέρνετε,πάλι στους EMG καταλήγετε...ατιμούλικα  ;D :P 8)
Για  να λέμε όμως την αλήθεια,ο Gilmour δεν χρησιμοποιούσε EMG επειδή ήταν κάτι το ιδιαίτερο,απλώς το όλο light show των Pink Floyd του δημιουργούσε βαβούρα,και προσπαθούσε να την αποφύγει.
Στο Live 8 πάντως δεν χρησιμοποιούσε EMG.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Πάντως εδώ στον βορρά δεν είναι τόσο χάλια όπως τα περιγράφετε...
Μάλλον το αντίθετο θα έλεγα...
Ακόμα κ στον Νάκα φανταστείτε σου βγάζουν την κιθάρα, σε αφήνουν ΗΣΥΧΟ, παίζεις όση ώρα θες κ διαλέγεις με την ησυχία σου...
Ψωνίζετε από Θεσ/κη λοιπόν...
ΖΗΤΩ η αποκέντρωση!

πράγματι στον Νάκκα είναι πολύ καλοί εδώ στη Θεσσαλονίκη.

Έχει όμως και εδώ κάτι καταστήματα... άστα να πάνε... Τό χει ο Έλληνας αυτό να έχει κακούς τρόπους και να διωχνει τους πελάτες..

Γιαυτό και πράγματι 1000 φορές καλύτερα να ψωνίζω από τομαν που μου συμπεριφέρονται με ευγένια και σεβασμό.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/03, 03:24
από Pontifikas
10 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/05, 18:40
από Anastasia_Th
0 Απαντήσεις
1619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/05, 01:48
από Vern
16 Απαντήσεις
17987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:49
από XPONHS_PYLOS
7 Απαντήσεις
3322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 21:39
από misFlora
17 Απαντήσεις
4825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 15:24
από gkou
0 Απαντήσεις
1459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 04:23
από Ααρών Μνησιβιάδης
12 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 11:22
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 17:05
από elena351
1 Απαντήσεις
1826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/16, 16:32
από ΠΟΙΟΣ