Αποστολέας Θέμα: Μ ενα παραπονο ,μ ενα παραπονο πικρο....περι πωλητων...  (Αναγνώστηκε 50070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καλα οντως τους χρειαζεται για την βαβουρα ο Gilmour, αλλα εχει και ενα καρρο προενισχυτες πανω της EMG μαζι με τους μαγνητες για να φτιαχνει τον ηχο του...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
εγω πιστευω οτι ειναι κ θεμα συμπεριφορας του καθενος...προσωπικα σχεδον οπου εχω παει με εχουν αφησει να δοκιμασω κιθαρες...ο καθενας μας επισης πρεπει να καταλαβει οτι οι πωλητες αυτοι ακουνε καθημερινα απιστευτα πραγματα απο διαφορους αδαεις η απλα ξερολες...παντως πραγματικα σε μερικα μαγαζια οι τυποι δν ξερουν απλα τι τους γινεται...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και κατι τελευταιο για τους  μικροτερους που βλεπω απ τα ποστ να εχουν βρει την λυση σε ολα τα θεματα μαγνητη....EMG

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!!!

1. ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΝΤΑ
2.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΣΚΟΥΠΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ!!!
    ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ (LESPAUL STANDARD,CUSTOM,PRS....) ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ!!!!

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΠΟΤΕ!!!!!!!

Ναι ε? ;D Άντε πες το αυτό στον Zakk Wylde να δούμε τι άποψη έχει για τους EMG αλλά και για τον ήχο του! 8)

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και κατι τελευταιο για τους  μικροτερους που βλεπω απ τα ποστ να εχουν βρει την λυση σε ολα τα θεματα μαγνητη....EMG

ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ !!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΥΠΟ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ!!!

1. ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΛΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΑΝΤΑ
2.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΣΚΟΥΠΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ!!!
    ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΑΚΡΙΒΟ ΚΑΛΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ (LESPAUL STANDARD,CUSTOM,PRS....) ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙΣ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ!!!!

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΠΟΤΕ!!!!!!!

Ναι ε? ;D Άντε πες το αυτό στον Zakk Wylde να δούμε τι άποψη έχει για τους EMG αλλά και για τον ήχο του! 8)

παιδια εγω το μονο που θα πω ειναι πως το θεμα ειναι καθαρα προσωπικο

κανενας δεν σου απαγορευει να βαλεις οποιουσδηποτε μαγνητες πανω σε οποιαδηποτε κιθαρα και να δημιουργησεις τον δικο σου ηχο. Ο Zakk Wylde συμφωνα και με τη μουσικη που παιζει πεταξε 2 EMG πανω στην custom και για μενα την εκανε κατι παραπανω απο μεταλ κιθαρα!!

το θεμα ειναι ομως φιλε μου πως δεν βλεπεις καθε μερα les paul με EMG οπως και strato με EMG!!

το θεμα λοιπον οπως ειπα ειναι καθαρα προσωπικο για τον καθενα και το τι γουσταρει ο καθενας!! 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ

Παράθεση

Ναι ε? ;D Άντε πες το αυτό στον Zakk Wylde να δούμε τι άποψη έχει για τους EMG αλλά και για τον ήχο του! 8)
Παράθεση


ο ζακ και με σκουπα να επαιζε με τον εξοπλισμο που του διαθετουν θα εβγαζε τρελο ηχο...

απο και και περα η συγκεκριμενη κιθαρα εχει φτιαχτει με συγκεκριμενο προσανατολισμο...γι αυτο και φοραει αυτους που φοραει...

δεν μιλαμε για κιθαρες που απ την μανα τους τους φορανε...εκει ταιριαζουν σιγουρα,θα το εχει ψαξει η εταιρια...

μιλαμε να παρεις μια gold top και να της βαλεις emg...ειναι σαν να μην την πηρες ποτε...το οργανο δεν θα εχει χαρακτηρα...

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χαχα goldtop με EMG??

που τα βρισκεις ωρες ωρες ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Παράθεση
ο ζακ και με σκουπα να επαιζε με τον εξοπλισμο που του διαθετουν θα εβγαζε τρελο ηχο...

α γεια σου!ο εξοπλισμος μετραει και οχι η κιθαρα για τον ηχο το λεω χρονια τωρα...

lol ο καθενας με την τρελα του
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

stavros75

  • Επισκέπτης
Συμφωνώ με το treloagori. Δε φτάνει που είναι ακριβά τα ελληνικά καταστήματα. Βαριούντε να σε εξυπηρετήσουν κιόλας  >:(
Γιαυτο ρίξτε μαύρο, και αγοράστε από τα ξένα ηλεκτρονικά καταστήματα. Και χρησιμοποιήστε τα ελληνικά μόνο για να δοκιμάζετε κιθάρες

Αποσυνδεδεμένος tasman_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
 Παιδιά ας μην απαξιώνουμε όλη την ελληνική αγορά ...
  Συμφωνώ με τους περισσότερους στο ότι η κατάσταση στα περισσότερα από τα μουσικά μας καταστήματα
είναι απαράδεκτη και ...ναι, πράγματι σε πολλά μαγαζιά δεν μπορείς ούτε καν να δοκιμάσεις αυτό που θες να πάρεις.
( στο εξωτερικό ας πούμε, δεν πιστεύουν ότι στη χώρα μου δεν μπορώ ν' άκούσω τα cd πριν τα αγοράσω - πόσο μάλλον τα όργανα...)
    Ωστόσο, δεν μπορώ να μην δηλώσω την ικανοποίησή μου σαν επαγγελματίας μουσικός όταν έχω εξυπηρετηθεί σωστά
 και πιστέψτε με, αυτό, έχει γίνει σε αρκετά καταστήματα .Μάλιστα, στα περισσότερα από αυτά μου έχουν προτείνει να δανειστώ
αυτό που μ'ενδιαφέρει και να το δοκιμάσω με την ησυχία μου.Αλλά ας τ'αφήσουμε αυτό αφού  έχει να κάνει με τη σχέση εμπιστοσύνης
που δημιουργεί κανείς με το κατάστημα  με το πέρασμα του χρόνου.
   Μια απλή εξυπηρέτηση (δοκιμή οργάνου, επαγγελματική γνώμη και γνώση του αντικειμένου ) σίγουρα μπορεί να βρει κανείς σε αρκετά
σημεία ( της Αθήνας τουλάχιστον ).Λίγο ψάξιμο θέλει και τίποτα άλλο ...
Το διαδίκτυο μας έχει δώσει τρομερές επιλογές αλλά και ένα μεγάλο διαπραγματευτικό ατού, π.χ., πας στο "BON" και του λες -
"μεγάλε θέλω το Eventide eclipse και το έχω βρει στο net 1400 ευρώ αλλά εσύ το έχεις 2600 . (αλήθεια είναι ! ) . Θα ήθελα  να το πάρω από σένα
γιατί βιάζομαι και γατί  θα έχω και 20% πίσω από την εφορία. Πόσο τ'αφήνεις ; " Έτσι απλά ... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/10/06, 22:24 από tasman_ »

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
καγμακης η deluxe Που πηρα 1700 σε συγκεκριμενο χρωμα και μονο που δεν με σκοτωσε οταν του το πα...
musicstore                          1127 σε οτι χρωμα υπαρχει και παραδοση σε 6 εργασιμες

stavros75

  • Επισκέπτης
δηλαδή για μια στιγμή ρε tasman_
τι να μην απαξιωνουμε? την ηδη απαξιωμενη ελληνικη αγορα?
γιατι θα πρεπει καποιος που θελει να αγορασει κιθαρα, να πρεπει να γυρισει ολη την Αθηνα για να βρει ενα καταστημα που να του το επιτρεπουν? Δεν ειναι υποχρεωση του μαγαζιου να εξυπηρετει οσο καλυτερα τον πελατη? Δεν εχουμε δικαιωμα εμεις να εκφραζουμε παραπονα? Καποτε δε θα πρεπει να διορθωθει αυτη η κατασταση? Στο εξωτερικο γιατι πας σε μαγαζι και σου συμπεριφερονται αψογα? Κι εδω στην Ελλαδα σου συμπεριφερονται με σταση αδιαφοριας, ενω σε κλεβουν κι απο πανω?
Δεν γινεται μια κιθαρα να πουλιεται στη Γερμανια 1000 ευρώ και εδω στη ψαροκωστενα να πουλιεται με καπελο 500 ευρω. Δεν γινεται να πηγαινεις σε μαγαζι σοβαρο, και ο υπαλληλος να σε γραφει στα %$% του, η να σου λεει δε γινεται να τη δοκιμασεις τη κιθαρα, πηγαινε στα κεντρικα. Ειναι κοροιδια φιλε tasman_.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/06, 00:59 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος tasman_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
 Έχεις δίκιο Black Sheep και πίστεψέ με, έχω βιώσει σε μεγάλο βαθμό αυτά που λες .
Άσε που 8 στις 10 αγορές μου είναι πράγματι απ'το net. Απλώς, ξέρω (γιατί το βιώνω επίσης) πως υπάρχουν επαγγελματίες στο χώρο
 που γουστάρουν τη δουλειά τους και σε σέβονται -  και γι αυτούς μίλησα ...
Τώρα, αν όντως είχα κάποιο συμφέρον θα έγραφα ονόματα και θα σας έλεγα "πηγαίνετε εκεί κι εκεί". Όπως θα πρόσεξες (;) κάτι τέτοιο
δεν έκανα ούτε πρόκειται να κάνω .Άλλωστε, ένας απλός βιολιστής είμαι κι ευτυχώς ο Αλκίνοος δεν πουλάει κιθάρες για να τον διαφημίσω ...
  Φαίνεται πως μια καλή κουβέντα ενοχλεί , τέλος πάντων ...peace...

stavros75

  • Επισκέπτης
Κι εγω δεν εχω αγορασει ποτε απο το νετ  ;D

Εντάξει φιλε τασμαν υπαρχουν επαγγελματιες που ειναι σωστοι... αλλα δυστυχως ειναι η εξαιρεση του κανονα. Ο κανονας ειναι αυτος που περιεγραψα σε προηγουμενες δημοσιευσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/06, 02:14 από Black Sheep »

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Παράθεση
ο ζακ και με σκουπα να επαιζε με τον εξοπλισμο που του διαθετουν θα εβγαζε τρελο ηχο...

α γεια σου!ο εξοπλισμος μετραει και οχι η κιθαρα για τον ηχο το λεω χρονια τωρα...

Καλά ό καθένας ότι θέλει λέει. Φίλε και τον καλύτερο εξοπλισμό να έχεις αν βάλεις δύο διαφορετικές κιθάρες θα ακουστούν διαφορετικά...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Εγώ όμως θα ρωτήσω το άλλο: Αν βάλεις δυο κιθάρες με ίδιους μαγνήτες κ ίδιο εξοπλισμό, θα ακουστούν διαφορετικά;
Κουφή λίγο η ερώτηση αλλά τεσπα...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Παράθεση
ο ζακ και με σκουπα να επαιζε με τον εξοπλισμο που του διαθετουν θα εβγαζε τρελο ηχο...

α γεια σου!ο εξοπλισμος μετραει και οχι η κιθαρα για τον ηχο το λεω χρονια τωρα...

Καλά ό καθένας ότι θέλει λέει. Φίλε και τον καλύτερο εξοπλισμό να έχεις αν βάλεις δύο διαφορετικές κιθάρες θα ακουστούν διαφορετικά...




πλακα κανεις???επιμενω πως με μια κιθαρα της πλακας τω100-200 ευρο αν εχεις τον εξοπλισμο και μαλιστα τον στουντιο εξοπλισμο οποιου γνωστου κιθαριστα θες βγαζεις παπαδες...

μια φορα ακουσα την fender malmsteen σε ενα βιντεακι απ τον ιδιο να παιζει σε εναν πλεχι χωρις να παρεμβαλλεται τιποτα και σε πληροφορω νομιζες οτι δεν επαιζε αυτος αλλα κανενας ερασιτεχνης που προσπαθει να παιξει γρηγορα αλλα δεν μπορει....τα κακα του τα χαλια ο ηχος...

επιμενω!!ο στουντιο εξοπλισμος και σκουπα να εχεις στην μετατρεπει σε απολυτο εργαλειο

και λεω για στουντιο γιατι αυτο ακουμε στο cd

αν πατε σε συναυλια θα δειτε οτι ειναι φανερο οτι ο λαιβ ηχος ειναι τραγικος σε σχεση με στουντιο..

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Από τη μία φταίνε οι πωλητές και οι μαγαζάτορες. Από την άλλη φταίμε και μεις που τους μιλάμε λές και είναι οι δίκαιοι κριτές λες και θα μας ξαναδούν.

Πας και του λές, θελω να δοκιμάσω αυτό το όργανο για να το αγοράσω. Αμα δε σε αφήνει φεύγεις.

Αν σε αφήσει το δοκιμάζεις, του λές τη γνώμη σου και ζητάς τιμή. Αν σου πεί πολλά, του λες τη βρίσκω τόσο, μοιραζόμαστε τη διαφορά? (εγώ αυτό κάνω). Δεν χρειάζεται ούτε πιστόλι να του τραβήξεις, ούτε να τον προσκυνήσεις. Αμα σου πει όχι λές "γεια χαρά" και την κάνεις για τον επόμενο.

Η πάς στον Καγμάκη και του λές ο Ντορεμίς μου τη δίνει τόσο. κλπ.

Δεν είναι αυτοκίνητο που λέει 1500 ευρώ το δερμάτινο σαλόνι και 600 ευρώ τα φώτα και δεν μπορεί να κάνει τίποτα ο πωλητής.

ΠΑΖΑΡΕΨΤΕ!
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

stavros75

  • Επισκέπτης
Ναι αλλη ορεξη δεν εχω απο το να παζαρευω με καταστηματα στην Αθηνα. Λες και θα μου κανουν καμια σοβαρη εκπτωση. Και δεν την αγοραζω κατευθειαν απο Θωμα, να τελειωνει το θεμα?

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Παράθεση
ο ζακ και με σκουπα να επαιζε με τον εξοπλισμο που του διαθετουν θα εβγαζε τρελο ηχο...

α γεια σου!ο εξοπλισμος μετραει και οχι η κιθαρα για τον ηχο το λεω χρονια τωρα...

Καλά ό καθένας ότι θέλει λέει. Φίλε και τον καλύτερο εξοπλισμό να έχεις αν βάλεις δύο διαφορετικές κιθάρες θα ακουστούν διαφορετικά...




πλακα κανεις???επιμενω πως με μια κιθαρα της πλακας τω100-200 ευρο αν εχεις τον εξοπλισμο και μαλιστα τον στουντιο εξοπλισμο οποιου γνωστου κιθαριστα θες βγαζεις παπαδες...

μια φορα ακουσα την fender malmsteen σε ενα βιντεακι απ τον ιδιο να παιζει σε εναν πλεχι χωρις να παρεμβαλλεται τιποτα και σε πληροφορω νομιζες οτι δεν επαιζε αυτος αλλα κανενας ερασιτεχνης που προσπαθει να παιξει γρηγορα αλλα δεν μπορει....τα κακα του τα χαλια ο ηχος...

επιμενω!!ο στουντιο εξοπλισμος και σκουπα να εχεις στην μετατρεπει σε απολυτο εργαλειο

και λεω για στουντιο γιατι αυτο ακουμε στο cd

αν πατε σε συναυλια θα δειτε οτι ειναι φανερο οτι ο λαιβ ηχος ειναι τραγικος σε σχεση με στουντιο..


Καλά τώρα και εσύ ότι θες λες... Η κιθάρα είναι ένα μέρος του ήχου. Αν η κιθάρα είναι μάπα μπορείς να βελτιώσεις πολύ τον ήχο της με καλό εξοπλισμό αλλά δε θα την κάνεις να ακουστεί όπως μία σαφώς ανώτερη κιθάρα.

Επίσης δε καταλαβαίνω τι είδους σύγκριση είναι αυτή. Τι σχέση έχει το live με το studio. Άλλους σκοπούς εξυπηρετεί ο ένας ήχος και άλλους ο άλλος.

Ο ήχος του Tony Iommi στο Ροκγουειβ μου έχει μείνει ώς εξαιρετικότατος και ακουγόταν καλύτερα από τους περισσότερους ήχους που ακούω από στουντιακές ηχογραφήσεις.

Βρίσκω συνεπώς τη σύγκριση τελείως άτοπη.


Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Ναι αλλη ορεξη δεν εχω απο το να παζαρευω με καταστηματα στην Αθηνα. Λες και θα μου κανουν καμια σοβαρη εκπτωση. Και δεν την αγοραζω κατευθειαν απο Θωμα, να τελειωνει το θεμα?

α γεια σου...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Ναι αλλη ορεξη δεν εχω απο το να παζαρευω με καταστηματα στην Αθηνα. Λες και θα μου κανουν καμια σοβαρη εκπτωση. Και δεν την αγοραζω κατευθειαν απο Θωμα, να τελειωνει το θεμα?

Ξέρεις, στην πώληση συμμετέχει και ο αγοραστής. Δεν σου δένουν τα μάτια να σου πουλήσουν.

Σαφώς και μπορείς να αγοράσεις από το internet. Εγώ όμως δεν θέλω να αγοράζω από το ίντερνετ όργανα και προφανώς κανένας δεν χαλιέται να μπορεί να πάρει ένα όργανο στο σπίτι του την ίδια μέρα. Προσωπικά ακόμα και αν είναι να πληρώσω 100 ευρώ παραπάνω. Το θέμα έχει να κάνει με τα παράπωνα απο τους πωλητές, όχι τι ωραίες είναι οι αγορές από το ίντερνετ. Σε τελική ανάλυση, οι τιμές ακολουθούν προσφορά/ζητηση...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Σε τελική ανάλυση, οι τιμές ακολουθούν προσφορά/ζητηση...

Και τι εννοεις δηλαδη? Ειναι υψηλες οι τιμες επειδη δεν υπαρχει ζητηση? Ας τις χαμηλωσουν στα ευρωπαικα επιπεδα και να δεις τι θα γινει. Ολα αυτα που λεμε για νετ θα τα εγκαταλειψουμε. Αν ομως πρωτα κι αυτοι εγκαταλειψουν την παλια νοοτροπια.

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
"Σε τελική ανάλυση, οι τιμές ακολουθούν προσφορά/ζητηση..."
"Και τι εννοεις δηλαδη? Ειναι υψηλες οι τιμες επειδη δεν υπαρχει ζητηση?"

Gabriel6th, αν αυτό που είπες το εννοείς όπως το ερμήνευσε ο Stoner, τότε λυπάμαι για το επίπεδο των καταστηματαρχών, γιατί προφανώς ο νόμος προσφοράς και ζήτησης λειτουργεί ακριβώς ανάποδα και μόνο αυτοί στους οποίους αφορά το θέμα αυτό θα μπορούσαν να το ερμηνεύσουν έτσι!
(προφανώς δεν αφορά σε εσένα το σχόλιό μου έτσι, εκτός αν είσαι καταστηματάρχης και ερμηνεύεις έτσι στους πελάτες σου το γνωστό νόμο)

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Σε τελική ανάλυση, οι τιμές ακολουθούν προσφορά/ζητηση...

Και τι εννοεις δηλαδη? Ειναι υψηλες οι τιμες επειδη δεν υπαρχει ζητηση? Ας τις χαμηλωσουν στα ευρωπαικα επιπεδα και να δεις τι θα γινει. Ολα αυτα που λεμε για νετ θα τα εγκαταλειψουμε. Αν ομως πρωτα κι αυτοι εγκαταλειψουν την παλια νοοτροπια.

Δεν φταίνε πάντα αυτοί.

Ο Τόμαν πολλά είδη τα πουλάει λιανική 10% ακριβότερα από ότι μπορεί να τα αγοράζουν Έλληνες έμποροι εδώ. Οπότε με 10% κέρδος δε μπορείς να συντηρήσεις κατάστημα. Θα μπαίνεις μέσα (ενοίκιο, υπάλληλοι κλπ). Ο Τομαν λόγω μεγάλης κατανάλωσης παίρνει καλύτερες τιμές από τους Έλληνες. Οπότε το να χαμηλώσουν οι τιμές σε ευρωπαϊκά επίπεδα δεν είναι εφικτό. Μην νομίζετε οτι ο Τομαν και το Musicstore δεν βγάζουν κέρδος όσο οι περισσότεροι έμποροι στην Ελλάδα. Βγάζουν. Απλά έχουν καλύτερες τιμές και συνθήκες αγοράς.


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
...και δεν εχουν βιτρινα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/03, 03:24
από Pontifikas
10 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/05, 18:40
από Anastasia_Th
0 Απαντήσεις
1619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/05, 01:48
από Vern
16 Απαντήσεις
17988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:49
από XPONHS_PYLOS
7 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 21:39
από misFlora
17 Απαντήσεις
4825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 15:24
από gkou
0 Απαντήσεις
1459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 04:23
από Ααρών Μνησιβιάδης
12 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 11:22
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 17:05
από elena351
1 Απαντήσεις
1826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/16, 16:32
από ΠΟΙΟΣ