Αποστολέας Θέμα: Μ ενα παραπονο ,μ ενα παραπονο πικρο....περι πωλητων...  (Αναγνώστηκε 50071 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ

και ισχυει και το αντιστροφο...αν δοκιμασω να πουλησω φθηνα μπορει να ανεβουν οι πωλησεις μου...ας δοκιμασουν για ενα χρονο δεν θα παθουν τιποτα.....σιγουρα θα ανεβουν οι πωλησεις...

το εχω ξαναγραψει παντως...εχω εναν γνωστο μου που εχει μαγαζι με φεντερ στην νεα σμυρνη...του το εχω πει οτι ψωνιζω απο θωμα και παραδεχτηκε οτι δεν μπορει να κανει τιποτα γιατι η ιδια η φεντερ του δινει να πουλησει αυτες τις τιμες για ελλαδα και οχι αυτος απ το κεφαλι του...και να θελει να το κατεβασει δεν του το επιτρεπει η εταιρια

Σϊγουρα θα ανέβουν οι πωλήσεις αλλά είναι τόσο μεγάλη η αγορά που η άνοδος των πωλήσεων να καλύπτουν τη ζημιά από τις χαμηλότερες τιμές? Αν είχες επιχείρηση θα πειραματιζόσουν για ένα 30-40% των κερδών σου? Σε τελική ανάλυση προτιμώ να κατηγορήσω τους διανομείς/αντιπρόσωπους πχ Bonstudio και Στόλλα παρά πχ τον Καγμάκη τον οποιο βλέπω 15 χρόνια μέσα στο μαγαζί του και ξέρω ότι δεν έχει γίνει δα και εκατομμυριούχος...

Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
εχετε δίκιο ρε παιδες, με οτι λέτε για τα καταστήματα στην Ελλάδα...

Εμενα ο Καγμάκης που θέλω να πάρω μια Highway1 Strat, μου την αφήνει 860, δηλαδή 100 εωρς περίπου ακριβότερα από το Θωμά....

Τι να κάνω και γω ο δύστυχος όμως, που δεν έχω τα μετρητά και θέλω να την πάρω με δόσεις? Θα φάω αναγκαστικά το αγγούρι του Καγμάκη, γιατί o Θωμας δεν κάνει δόση....

Εκτός αμα ξερετε κανένα μουσικο κατάστημα στο νετ που να κάνει δόσεις, οπότε την πέρνω σήμερα το απόγευμα κιόλας!!!!
 :-\
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
εννοειται πως ξερω και εχει τρελλη ποικιλια!!!

http://www.musik-schmidt.de/

ειναι under contruction για λιγο αλλα εχει πολυ πραμα και πολλες φωτο σε καθε αντικειμενο...πολυ καλο οχι μονο για να αγοραζεις αλλα και να χαζευεις....
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/06, 15:51 από treloagori »

Αποσυνδεδεμένος telekris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
ρε παιδιά μη λέμε ό,τι να'ναι, δεν είναι δυνατόν ο thomman που τροφοδοτεί όλον τον κόσμο να μην έχει χαμηλότερες τιμές από κάθε κατάστημα στην ευρώπη! επίσης δεν είναι δυνατόν να απαξιώνουμε τους έλληνες καταστηματάρχες και υπαλλήλους, υπάρχουν όντως πολλά σούργελα αλλά εγώ έχω 3 μαγαζιά όπου έχω αναπτύξει αληθινή φιλία με τους εργαζόμενους/καταστηματάρχες, την οποία κέρδισαν με τη σωστή εξυπηρέτηση, με το να ακούν το εκάστοτε πρόβλημα ή ζητούμενό μου και να με βοηθούν πάρα πολύ, και πιστέψτε με έχω μάθει πολλά σε αυτά τα μαγαζιά! αλλά πρέπει κι εμείς ως πελάτες να είμαστε ευγενικοί, να έχουμε διάθεση να ακούσουμε (στην τελική ο Καγμάκης -μιας και αναφέρθηκε- φτιάχνει Strato π.χ., από πριν γεννηθώ, να μην τον ακούσω????) και πάντα να παζαρεύουμε!
λίγη καλή θέληση, 2 πρωινά Σαββάτου στα μαγαζιά και θα βρείτε αυτό που σας ταιριάζει! και τέλος, δεν είναι δυνατόν να αγοράζεις κιθάρα από net! όταν κάθε κιθάρα (ίδιο μα ολόιδιο μοντέλο να είναι) έχει διαφορετικό βάρος, διαφορετικό μανίκι, διαφορετική συμπεριφορά που εξαρτάται από το πόσο έχει κάτσει μέσα στην αποθήκη μέχρι οτιδήποτε μπορεί να σκεφτείς, πώς να πάρεις κιθάρα αν δεν την ακουμπήσεις πρώτα?
gibson les paul custom "black beauty"
gibson les paul studio (vintage white, p-94)
epiphone dot 335
vox ac-15 alnico blue speaker

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
"πώς να πάρεις κιθάρα αν δεν την ακουμπήσεις πρώτα?"
αυτό είναι σχετικό πιστεύω και αν το σκεφτείς από την άλλη όψη, κατά ένα μέρος ίσως είναι κι αυταπάτη
α) στην ελληνικη αγορά δεν υπάρχουν όλα τα μοντέλα, που σημαίνει ότι πολλές φορές δεν θα ακουμπήσεις καθόλου την κιθάρα που θέλεις ;)
β) όπως ήδη αναφέρθηκε, επίσης ακόμη και να υπάρχει η κιθάρα που θες, πολλές φορές δε σε αφήνουν να την ακουμπήσεις :-[
γ) αν αυτό που θες υπάρχει στην ελληνική αγορά γιατί να μην το δοκιμάσεις και να το αγοράσεις από έξω, έτσι τα χεις και τα δύο ;)
δ) απτην άλλη μπορεί να πιστεύεις πχ ότι καμιά lp δεν είναι ίδια με μια άλλη lp κι ότι αν δεν την ακουμπήσεις πως θα την αγοράσεις(?)
τότε βέβαια, πως ξέρεις συγκρίνοντας μόνο τις δύο πχ που έχει το ελληνικό κατάστημα, ποια είναι η καλή (όχι καλύτερη)?
η σύγκριση μεταξύ λίγων δειγμάτων ισοδυναμεί τότε με κανένα, αφού δε βγαίνει κάποιο ουσιαστικό γενικό συμπέρασμα
ουσιαστικά όπως και στο α, σπρώχνεσαι να αγοράσεις ότι έχουν επιλέξει οι καταστηματάρχες - όπως γίνεται και στο χώρο των η/υ btw

(δε λέω πως είναι κακό ή ότι τα χουν κανονίσει έτσι οι καταστηματάρχες κακοπροαίρετα προς θεού, δεν έχω αυταπάτες, ξέρω ότι δε γίνεται να φέρει 50 lp, απλά αναλύω την παρούσα κατάσταση όπως και να χει και για όποιο λόγο και να ναι έτσι, δλδ τι επιλογές έχουμε)

edit: (και μιας και μάλλον δεν έχουμε ξανασυναντηθεί, εννοείται ότι ποτέ δε γράφω κακοπροαίρετα κι ότι ό,τι λέω είναι προς συζήτηση ;))
« Τελευταία τροποποίηση: 31/10/06, 09:18 από oneofthem »

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
αν προκειμένου να σου φερθούν σωστά πρέπει ΠΡΩΤΑ να έχεις μακροχρόνια σχέση μαζί τους... κάπου μπάζει η υπόθεση...

αν για να πάρεις στοιχειωδώς καλή τιμή πρέπει να παζαρέψεις (κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου να κάνω και συνεπώς δεν κάνω), τότε και πάλι υπάρχει θέμα...

Αποσυνδεδεμένος telekris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
δε λέω σε καμία περίπτωση ότι πρέπει πρώτα να τους ξέρεις για να φερθούν καλά, ο καλός ο πωλητής από την πρώτη επαφή φαίνεται. και δε λέω, αν βρείτε κάτι 300 euros φτηνότερα, προφανώς και να το πάρετε, αλλά αν είναι να δώσετε 1200 στο net και 1250 εδώ, ε, αμαρτία είναι ρε παιδιά! από κει και πέρα, μάλλον εγώ είμαι κολλημένος και θέλω να δω την κιθάρα από κοντά και να πάθω πλάκα, θέλω να την πιάσω και να χάσω το φως μου, δεν μπορώ έτσι απρόσωπα, θέλω να την αγαπήσω πρώτα!
πάντως υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν τη στήριξή μας και δεν είναι τόσο δύσκολο να τους βρούμε, εκεί θέλω να καταλήξω, και λίγο παζάρι καλό κάνει, εδώ στη λαϊκη πας και παζαρεύεις! :)
φίλε oneofthem, έχω την καλή πίστη ότι κανείς δεν είναι κακοπροαίρετος, χάρηκα για τη γνωριμία!
gibson les paul custom "black beauty"
gibson les paul studio (vintage white, p-94)
epiphone dot 335
vox ac-15 alnico blue speaker

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
δε λέω σε καμία περίπτωση ότι πρέπει πρώτα να τους ξέρεις για να φερθούν καλά, ο καλός ο πωλητής από την πρώτη επαφή φαίνεται. και δε λέω, αν βρείτε κάτι 300 euros φτηνότερα, προφανώς και να το πάρετε, αλλά αν είναι να δώσετε 1200 στο net και 1250 εδώ, ε, αμαρτία είναι ρε παιδιά! από κει και πέρα, μάλλον εγώ είμαι κολλημένος και θέλω να δω την κιθάρα από κοντά και να πάθω πλάκα, θέλω να την πιάσω και να χάσω το φως μου, δεν μπορώ έτσι απρόσωπα, θέλω να την αγαπήσω πρώτα!
πάντως υπάρχουν άνθρωποι που αξίζουν τη στήριξή μας και δεν είναι τόσο δύσκολο να τους βρούμε, εκεί θέλω να καταλήξω, και λίγο παζάρι καλό κάνει, εδώ στη λαϊκη πας και παζαρεύεις! :)
φίλε oneofthem, έχω την καλή πίστη ότι κανείς δεν είναι κακοπροαίρετος, χάρηκα για τη γνωριμία!

Συμφωνούμε απόλυτα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος panos@@

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
priceless

συμφωνώ, ψηφίζω υπέρ των e-shop, είτε ελληνικών είτε ξένων, μη φοβάστε εκσυγχρονιστείτε
εξάλλου έξω είναι αρκετά συνηθισμένος τρόπος αγορών και για τους ξένους αλλά και τους έλληνες φοιτητές

Καλά τα e-shop, αλλά μη χάσουμε και την επαφή μας με τους ανθρώπους, επειδή έτυχε να πέσουμε σε κάποιον μυστήριο, ε; Υπάρχουν μαγαζιά που έχουν πωλητές που ενδιαφερονται και δε συμπεριφέρονται άσχημα. Κι εγώ έχω πέσει σε στραβόξυλα, αλλά δεν ήρθε και το τέλος των καταστημάτων στην Ελλάδα. Και στη τελική, όπου δε σε εξυπηρετούν όπως θες, δεν ξαναπάς. Τόσο απλό... Λέτε εσείς για τους πωλητές, αλλά φαντάζομαι οτι δε ξέρετε τι τραβάνε και τι ακούνε αυτοί καθε μέρα. Λίγη καλή διάθεση και απο τους δυο, χρειάζεται. Άσε που δε θα αγόραζα ποτέ κιθάρα χωρίς να τη πιάσω στα χέρια μου!!! Και δε νομίζω οτι υπάρχει κιθαρίστας που να διαφωνεί μ' αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gdevelek

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Λέτε εσείς για τους πωλητές, αλλά φαντάζομαι οτι δε ξέρετε τι τραβάνε και τι ακούνε αυτοί καθε μέρα.

αυτά που ακούν κάθε μέρα είναι, ως επί το πλείστον, οι ίδιες και οι ίδιες ερωτήσεις από άτομα 16-20 ετών που δεν ξέρουν τα βασικά, και αυτό τους τη σπάει (τι ξύλα υπάρχουν, τι μαγνήτες, τι είναι το τρέμολο και τέτοια)

αλλά αυτά έχει το επάγγελμα, πρέπει να επενδύσεις και λίγο χρόνο να εξηγήσεις τα βασικά, να κάνεις τον πελάτη να σε εμπιστευτεί, κι αυτό θα το εξαργυρώσεις όταν ο πελάτης επιλέξει εσένα για την αγορά του, δεν θα το κάνουν όλοι αυτό βέβαια, αλλά ένας στους τρείς να το κάνει, κερδισμένος θα βγεις

δεν μπορείς να περιμένεις να μπει ο πελάτης, να ρωτήσει πόσο κάνει η Χ κιθάρα, να την αγοράσει και να φύγει

και τις ερωτήσεις του θα κάνει, και να δοκιμάσει 2-3 κιθάρες θα θελήσει... δεν είναι ούτε παράλογο ούτε τόσο ενοχλητικό πια...

Αποσυνδεδεμένος oneofthem

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
panos@@
εγώ συγκεκριμένα τη συμπεριφορά των πωλητών απλά την σχολιάζω, αλλά δεν τη συνδέω τόσο πολύ με τις αγορές μου
e-shop ψηφίζω λόγω τιμών, όχι λόγω πωλητών και δεν αλλάζει η γνώμη μου μετά από όσα έμαθα τελευταία
συμφωνούμε απόλυτα ότι διάθεση χρειάζεται κι απτους δυο, σαφώς πολλοί ζητάνε κουφά πράγματα ή πάνε για να testάρουν τον πωλητή και επομένως και τα νεύρα του...

απτη μια καταλαβαίνω τους πωλητές, πιστεύω ότι είναι και θέμα στυλ και έλλειψης εκπαίδευσης/υπευθυνότητας, κι ότι πολλοί ακόμα και μεταξύ μας απτο forum, και γιατί όχι και γω να συμπεριφερόμουν αδιάφορα σε πελάτη κάποια στιγμή (αν κι εδώ μιλούσαμε για λίγο πιο ακραία παραδείγματα, όχι πχ ότι δε χαμογελάει όταν τον ρωτάμε κάτι...)

απτην άλλη και στο Λονδίνο οι υπάλληλοι αντιμετωπίζουν - θα λεγα λιιίγο περισσότερους - πελάτες κάθε μέρα, αλλά np
αλλά μη ξεχνάμε ότι αυτά που τραβάνε και ακούνε κάθε μέρα όπως λες, δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους, πληρώνονται, είναι η δουλειά τους και στο κάτω κάτω δεν σκάβουν, ψυχολογικό είναι πιστεύω και θέμα συνειδητοποίησης

και δε σου μιλάει κανένας περίεργος που δε θες να τον βλέπεις ;D, είμαι πολύ χαλαρός τύπος κατά γενική ομολογία ;D

αλλά επαναλαμβάνω, το θέμα είναι θέμα τιμών, τα από πάνω μόνο για κουβέντα τα γραψα
λόγω δουλειάς έχω μια εμπειρία με ανθρώπους πια και δύσκολα με ενοχλεί κάποιος, ή τουλάχιστον πολύ δύσκολα να το δείξω
προσωπικά τώρα που ξέρω και πέντε πράγματα, το να ενδιαφερθεί μεν, αλλά να με χρεώσει οικόπεδο, δε με συγκινεί :'(

δε μιλάμε για μικρές διαφορές των 50 euros, ούτε μόνο για κιθάρες, και συμφωνώ με όσα έγραψε ο telekris φυσικά
τώρα για το αν υπάρχει κιθαρίστας που να διαφωνεί με το τελευταίο, να πω τουλάχιστον όλοι όσοι έχουν παραγγείλει από e-shop, δλδ πολλοί - υποθέτω ότι μιλάς για την ακριβώς ίδια κιθάρα κι όχι για μοντέλο έτσι, άσε που δε θα την έχουν εδώ
κατά τάλλα εγώ ναι θα παιρνα κιθάρα που δεν είχα πιάσει αν είχα δοκιμάσει το ίδιο μοντέλο, αλλά δε διαφωνώ στο αν πρέπει να δοκιμάσει κάποιος την κιθάρα που θα πάρει ή όχι - αν θέλει να τη δοκιμάσει τότε είναι απόλυτα αποδεκτό δε μπορώ να αντεπιχειρηματολογήσω σε αυτό είναι επιλογή του καθενός

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Ενα πραγμα εχω να τονισω. TRELOAGORI φαινεσαι αγανακτισμενος..... Σωστα αυτα που λες στην αρχη αλλα αν και δεν κολλανε εδω, ειναι αξιοσημειωτα οπωςδηποτε.
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος telekris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
ρε παιδιά, όσοι από μας έχουν αράξει 3 ώρες ένα Σάββατο πρωί σε ένα κιθαράδικο θα ξέρουν ότι μιλάμε πολλές φορές για πωλητές με τις καλύτερες προθέσεις και για πελάτες που απλά είναι αγενέστατοι και δεν έχουν καμία διάθεση να ακούσουν αλλά έρχονται με μια συγκεκριμένη νοοτροπία και έτοιμοι για "τσαμπουκά" με τους πωλητές (που δεν είναι και δικό τους το μαγαζί συνήθως). πολλές φορές οι πωλητές ακούνε τα χειρότερα, όχι τι είναι το τρέμολο από έναν αμαθή αλλά ας πράγματα του τύπου "οι fender ενισχυτές έχουν καλύτερα βρώμικα από τους boogie" επειδή έτσι τους είπε κάποιος και δε θέλουν να ακούσουν και να κρίνουν μόνοι τους και επιμένουν άνευ λόγου, αφού τελικά ούτε fender ούτε boogie παίρνουν από το μαγαζί, ούτε δοκιμάζουν. ε, συγγνώμη εγώ θα τους διαολόστελνα (και γι'αυτό δεν είμαι πωλητής  ;D)
gibson les paul custom "black beauty"
gibson les paul studio (vintage white, p-94)
epiphone dot 335
vox ac-15 alnico blue speaker

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Οπως και να το κανουμε, ο Νακας ειναι η καλυτερη επιχειρηση στην Ελλαδα,((((κατα την γνωμη μου))))
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
ρε παιδιά, όσοι από μας έχουν αράξει 3 ώρες ένα Σάββατο πρωί σε ένα κιθαράδικο θα ξέρουν ότι μιλάμε πολλές φορές για πωλητές με τις καλύτερες προθέσεις και για πελάτες που απλά είναι αγενέστατοι και δεν έχουν καμία διάθεση να ακούσουν αλλά έρχονται με μια συγκεκριμένη νοοτροπία και έτοιμοι για "τσαμπουκά" με τους πωλητές (που δεν είναι και δικό τους το μαγαζί συνήθως). πολλές φορές οι πωλητές ακούνε τα χειρότερα, όχι τι είναι το τρέμολο από έναν αμαθή αλλά ας πράγματα του τύπου "οι fender ενισχυτές έχουν καλύτερα βρώμικα από τους boogie" επειδή έτσι τους είπε κάποιος και δε θέλουν να ακούσουν και να κρίνουν μόνοι τους και επιμένουν άνευ λόγου, αφού τελικά ούτε fender ούτε boogie παίρνουν από το μαγαζί, ούτε δοκιμάζουν. ε, συγγνώμη εγώ θα τους διαολόστελνα (και γι'αυτό δεν είμαι πωλητής  ;D)

Εν μέρη τους δικαιολογώ, γιατί αν εξαιρέσεις αυτό το φόρουμ, δεν υπάρχουν και πολλά άλλα μέσα πληροφόρισης για κιθάρα και ενισχυτές στην κιθάρα. Αν βάλεις και το κόμπλεξ ηλεκτρική κιθάρα - μαλλιάδες - αλήτες στην εξίσωση καταλαβαίνεις γιατί η περισσότεροι είμαστε στην αμάθεια και βασιλεύει το ράδιο αρβύλα. Ίσως και γω, αν από τους 30 πελάτες κάθε μέρα οι 15 ήταν πιτσιρικάδες που μου ζητάγανε ήχο μετάλικα και σλάς να γινόμουν απαξιωτικός και στριμένος. Και ο επαγγελματισμός έχει όρια.

Προσωπικά γυρίζω τα κιθαράδικα 10 χρόνια τώρα. Και έχουν τύχει από τους ίδιους πωλητές εντελώς διαφορετικές συμπεριφορές. Θυμάμαι άνθρωπο που μου την είπε στεγνά όταν ήμουν 16 που τώρα που πήγα με πιο πηγμένο μυαλό και ζητούσα στάνταρ πράγματα κάθισε σαν να γνωριζόμασταν χρόνια να μιλήσουμε για το τί χρειάζομαι και τί μπορώ να πάρω με τα λεφτά μου... Δεν είναι όλα ρόδινα αλλά σίγουρα όχι και όλα μαύρα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος dimeb@g

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • guitar junkie
    • Προφίλ
εγω ψωνιζω απο ελλαδα και οτι εχω παρει το εχω παρει πιο φτηνα απο θωμα.αυτο γιατι εσεις πολυ απλα δεν χτιζεται μια σχεση με ενα μαγαζι και δεν σας κανουν καλες τιμες!!!!!!!!!!καθιστε και ψαξτε την αγορα ρε!!! ξυπνατε !!!και παλι δεν νομιζω για 50Ε διαφορα να αξιζει να παρεις μια κιθαρα απο θωμα !!!και εξαλου βοηθατε και την οικονομια της χωρας   σας !!

Αποσυνδεδεμένος treloagori

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
και 15 χρονων να ειναι ο αλλος και να θελει ηχo  metallica και αμαθης να ειναι πρεπει να του εξηγησεις με ηρεμια  και στην πραξη μεσω μιας επιδειξης πως ειναι τα πραγματα και θα τον κερδισεις για μια ζωη...αν δεν ξερει πρεπει να τον ανδρωσεις κιθαριστικα...

εγω θυμαμαι καθε μερα μετα το σχολειο ημουν στον ζοζεφ στον πειραια ...θυμαμαι οτι αν και ειχαν τα περιεργα τους καποιοι πωλητες,ηταν ενα παλληκαρι γυρω στα 35-40 τοτε που μου εξηγουσε με τις ωρες την ιστορια της γκιμπσον και καθοταν με τις ωρες και μου εβαζε την μια κιθαρα μετα την αλλη να μου δειξει τις διαφορες τους γιατι τοτε δεν ξερω γιατι αλλα δεν ακουγα διαφορα σε epiphone και gibson...και το παλληκαρι εβαζε και εβγαζε βυσματα για ενα 15αρικο στρουμπουλο σαν εμενα χωρις να εχει κερδος με ενα ζευγαρι χορδες που επαιρνα το 6μηνο...τον θυμαμαι με τις καλυτερες αναμνησεις και εμαθα παρα πολλα μυστικα στο να ξερεις να διαλεγεις κιθαρα τα οποια εχουν αναφερθει το φορουμ ουκ ολιγες φορες...

να ναι καλα το παιδι...μετα απο 2 χρονια αγορασα το πρωτο μου λεσπολι στουντιο σ αυτον,πραγμα που δεν θα το εκανα αλλα το πιο πιθανο ηταν τοτε να παρω καποια μουρικη και μεταλιαρα κιθαρα να χτυπιεμαι(πραγμα που εκανα μεχρι τοτε)

αυτο που θυμαμαι παντως ειναι οτι κι εγω στα 15 εψαχνα ηχο metallica οπως και ολοι οι φιλοι μου...λογικο ειναι ρε παιδια...ολοι περναμε απ την ποζερια...και καποια πραγματα απο τοτε μας μενουν κι ολας,η ποζερια και το κολλημα δεν φευγει ποτε..

αν καποιος ειναι κολλημενος με φεντερ,οτι κιθαρα και να του δωσεις θα σου πει οτι μονο οι φεντερ ειναι κιθαρες..το ιδιο και για γκιμπσος κλπ...

τοσοι και τοσοι καλλιτεχνες παιζουν με αλλα αντι αλλων κιθαρες που δεν εχουν καμια σχεση με το στυλ που παιζουν πολυ απλα γιατι τις γουσταρουν και εχουν κολλημα με το σχημα τους η ακομα και συναισθηματικο δεσιμο...δεν διαλεγουμε παντα οτι ακουγεται καλυτερα στο αυτι μας...

το σωστο θα ηταν αν εχουμε πχ 3χιλιαρικα να δοκιμασουμε και esp,gibson,fender,dean,jackson,brian moore,prs...αλλα οι πιο πολλοι εχουμε χοντρο κολλημα με την μαρκα και το σχημα οποτε...


Αποσυνδεδεμένος j.free

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ROCK ALL DAY- PARTY ALL NIGHT
    • Προφίλ
Παράθεση
μια φορα ακουσα την fender malmsteen σε ενα βιντεακι απ τον ιδιο να παιζει σε εναν πλεχι χωρις να παρεμβαλλεται τιποτα και σε πληροφορω νομιζες οτι δεν επαιζε αυτος αλλα κανενας ερασιτεχνης που προσπαθει να παιξει γρηγορα αλλα δεν μπορει....τα κακα του τα χαλια ο ηχος...

Μήπως εννοείς το βιντεάκι malmsteen parody? γιατί εκεί ο τυπάς δεν είναι ο malmsteen κ απλά τον κοροιδεύει...

TIME'S SHORT YOUR LIFE'S YOUR OWN
AND IN THE END WE ARE JUST....DUST N' BONES

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Πάντως παίχτες εγώ αγόρασα μια Ibanez από Τρίμη και ο πωλητής ήταν πολύ εξυπηρετικός. Μου την σέταρε, μου έλυσε όλες τις απορίες, με άφησε να την δοκιμάσω (απλά πράγματα δηλαδή) και στην τελική μου έδωσε να καταλάβω ότι αν συμβεί κάτι στην κιθάρα μου θα του την πάω και θα την προσέξει όχι για κανά άλλον λόγο απλά επειδή θέλει να χτίσει σχέση πωλητή-αγοραστή. Παραθέτω αυτή την άποψη γιατί πιστεύω ότι €100 φθηνότερα στο θωμά δεν συγκρίνονται με τα προηγούμενα που παρέθεσα και μάλιστα αν υπάρχει το προϊόν στο κατάστημα ετοιμοπαράδοτο ακόμα καλύτερα ;).  Όσον αφορά τους αγενείς πωλητές, απλά δεν ξαναπάμε στο κατάστημα τους. Θυμάμαι πριν κανά χρόνο ένας νεαρός είχε κάνει χρυσό έναν πωλητή για να παίξει με μια gibson και στο τέλος βριστήκανε άσχημα γιατί δεν τον άφηνε. Είχε πλάκα, δεν μπορώ να πώ  :D αλλά δεν άξιζε τον κόπο. Αν έχετε πάει σε κάποιο κατάστημα και δεν σας έχουν αφήσει να τις δοκιμάσετε κανά 2 φορές μην ξαναπάτε και τρίτη ελπίζωντας ότι θα έχει ξυπνήσει όμορφα, μπας και λάβουν το μήνυμα. Αναγνωρίζω βέβαια ότι τα παιδιά από την επαρχία δεν έχουν την πολυτέλεια τέτοιων επιλογών αλλά όλοι οι άλλοι? 

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1227
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Πάντως παίχτες εγώ αγόρασα μια Ibanez από Τρίμη και ο πωλητής ήταν πολύ εξυπηρετικός. Μου την σέταρε, μου έλυσε όλες τις απορίες, με άφησε να την δοκιμάσω (απλά πράγματα δηλαδή) και στην τελική μου έδωσε να καταλάβω ότι αν συμβεί κάτι στην κιθάρα μου θα του την πάω και θα την προσέξει όχι για κανά άλλον λόγο απλά επειδή θέλει να χτίσει σχέση πωλητή-αγοραστή. Παραθέτω αυτή την άποψη γιατί πιστεύω ότι €100 φθηνότερα στο θωμά δεν συγκρίνονται με τα προηγούμενα που παρέθεσα και μάλιστα αν υπάρχει το προϊόν στο κατάστημα ετοιμοπαράδοτο ακόμα καλύτερα ;).  Όσον αφορά τους αγενείς πωλητές, απλά δεν ξαναπάμε στο κατάστημα τους. Θυμάμαι πριν κανά χρόνο ένας νεαρός είχε κάνει χρυσό έναν πωλητή για να παίξει με μια gibson και στο τέλος βριστήκανε άσχημα γιατί δεν τον άφηνε. Είχε πλάκα, δεν μπορώ να πώ  :D αλλά δεν άξιζε τον κόπο. Αν έχετε πάει σε κάποιο κατάστημα και δεν σας έχουν αφήσει να τις δοκιμάσετε κανά 2 φορές μην ξαναπάτε και τρίτη ελπίζωντας ότι θα έχει ξυπνήσει όμορφα, μπας και λάβουν το μήνυμα. Αναγνωρίζω βέβαια ότι τα παιδιά από την επαρχία δεν έχουν την πολυτέλεια τέτοιων επιλογών αλλά όλοι οι άλλοι? 
ρε συ..στην πατρα μας αφηνουν να δοκιμαζουμε..
θυμαμαι ομως πριν καμμια 4αρα χρονια που ειχα παει αθηνα εκδρομη με το σχολειο τοτε,και ειχα δει σε ενα μαγαζι κοντα στο συνταγμα,την epiphone les paul του zakk,μπαινω την κοιταω,τους λεω,μου την δινετε να την δοκιμασω?και μου κανουν ΟΧΙ...εκει επαθα το πρωτο σοκ,μεχρι να μαθω οτι στην Πατρα ειμαστε τυχεροι...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άσε, και γω πήγα να δοκιμάσω την epiphone les paul του zakk πριν κάτι μέρες σε μαγαζί στην Αθήνα (δε λέω οδό γιατί θα καταλάβετε)...
Τι να πω, τέτοια αγένεια πρώτη φορά...

1ον) Μπαίνουμε στο μαγαζί, ο πωλητής να μιλάει 10 ώρες στο τηλ και να μας έχει γραμμένους, κι εμείς να κοιτάζουμε σαν καθυστερημένα τις κιθάρες μία-μία μην έχοντας κάτι άλλο να κάνουμε :P! Τέσπα, ο άνθρωπος μπορεί να είχε δουλειές!..
2ον) Ώστε ναι, έρχεται η στιγμή να κλείσει το τηλέφωνο!! :D ;D Έρχεται και μας ρωτά τι θέλουμε! Του λέω, θέλω να δοκιμάσω την τάδε κιθάρα...
...Και να αρχίζει τώρα να μας μιλά περί Γερμανών πωλητών, να λέει πως πάμε στο μαγαζί του για να δοκιμάσουμε κιθάρες και να παραγγείλουμε από ίντερνετ (εν τω μεταξύ, πρώτη φορά πήγαινα στο μαγαζί του :P), και άλλα τέτοια!
3ον) Και τελικά, κάθομαι να δοκιμάσω την κιθάρα (ενώ ο πωλητής συνέχιζε να μας μιλά σε έντονο ύφος)! Έπαιξα-δεν έπαιξα 2 λεπτά (στο βρώμικο κανάλι ούτε μισό λεπτό), έρχεται και βγάζει το καρφί απ τον ενισχυτή! Χωρίς να έχει κόσμο το μαγαζί για να εξυπηρετήσει! :o 
Τρωμερή εξυπηρέτηση...
4ον) Οι τιμές... Δε θα μιλήσω καν! Απαγορευτικές!! >:(

Αναρωτιέμαι αν τέτοιου είδους μαγαζιά έχουν πελάτες... :-\
 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Άσε, και γω πήγα να δοκιμάσω την epiphone les paul του zakk πριν κάτι μέρες σε μαγαζί στην Αθήνα (δε λέω οδό γιατί θα καταλάβετε)...
Τι να πω, τέτοια αγένεια πρώτη φορά...

1ον) Μπαίνουμε στο μαγαζί, ο πωλητής να μιλάει 10 ώρες στο τηλ και να μας έχει γραμμένους, κι εμείς να κοιτάζουμε σαν καθυστερημένα τις κιθάρες μία-μία μην έχοντας κάτι άλλο να κάνουμε :P! Τέσπα, ο άνθρωπος μπορεί να είχε δουλειές!..
2ον) Ώστε ναι, έρχεται η στιγμή να κλείσει το τηλέφωνο!! :D ;D Έρχεται και μας ρωτά τι θέλουμε! Του λέω, θέλω να δοκιμάσω την τάδε κιθάρα...
...Και να αρχίζει τώρα να μας μιλά περί Γερμανών πωλητών, να λέει πως πάμε στο μαγαζί του για να δοκιμάσουμε κιθάρες και να παραγγείλουμε από ίντερνετ (εν τω μεταξύ, πρώτη φορά πήγαινα στο μαγαζί του :P), και άλλα τέτοια!
3ον) Και τελικά, κάθομαι να δοκιμάσω την κιθάρα (ενώ ο πωλητής συνέχιζε να μας μιλά σε έντονο ύφος)! Έπαιξα-δεν έπαιξα 2 λεπτά (στο βρώμικο κανάλι ούτε μισό λεπτό), έρχεται και βγάζει το καρφί απ τον ενισχυτή! Χωρίς να έχει κόσμο το μαγαζί για να εξυπηρετήσει! :o 
Τρωμερή εξυπηρέτηση...
4ον) Οι τιμές... Δε θα μιλήσω καν! Απαγορευτικές!! >:(

Αναρωτιέμαι αν τέτοιου είδους μαγαζιά έχουν πελάτες... :-\
 

Σας έλεγε τέτοια πράγματα ο πωλητής; Άρχισε το κύρηγμα με την Γερμανία; Αν πετύχεις κάποιον πάλι να σου λέει τα ίδια πες του ότι αν εσύ ήθελες να αγοράσεις ένα ψυγείο για το σπίτι σου και έβλεπες το ίδιο μοντέλο σε 2 μαγαζία με διαφορά €200, ποιο θα προτιμούσες; Η έρευνα αγοράς είναι σχεδόν ιερό πράγμα, μην το ξεχνάμε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μια αναφορα στο ΙΝΚΑ, θα εκανε πολλους πωλητες να κανουν γονοκλυσιες!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2535
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άσε, και γω πήγα να δοκιμάσω την epiphone les paul του zakk πριν κάτι μέρες σε μαγαζί στην Αθήνα (δε λέω οδό γιατί θα καταλάβετε)...
Τι να πω, τέτοια αγένεια πρώτη φορά...

1ον) Μπαίνουμε στο μαγαζί, ο πωλητής να μιλάει 10 ώρες στο τηλ και να μας έχει γραμμένους, κι εμείς να κοιτάζουμε σαν καθυστερημένα τις κιθάρες μία-μία μην έχοντας κάτι άλλο να κάνουμε :P! Τέσπα, ο άνθρωπος μπορεί να είχε δουλειές!..
2ον) Ώστε ναι, έρχεται η στιγμή να κλείσει το τηλέφωνο!! :D ;D Έρχεται και μας ρωτά τι θέλουμε! Του λέω, θέλω να δοκιμάσω την τάδε κιθάρα...
...Και να αρχίζει τώρα να μας μιλά περί Γερμανών πωλητών, να λέει πως πάμε στο μαγαζί του για να δοκιμάσουμε κιθάρες και να παραγγείλουμε από ίντερνετ (εν τω μεταξύ, πρώτη φορά πήγαινα στο μαγαζί του :P), και άλλα τέτοια!
3ον) Και τελικά, κάθομαι να δοκιμάσω την κιθάρα (ενώ ο πωλητής συνέχιζε να μας μιλά σε έντονο ύφος)! Έπαιξα-δεν έπαιξα 2 λεπτά (στο βρώμικο κανάλι ούτε μισό λεπτό), έρχεται και βγάζει το καρφί απ τον ενισχυτή! Χωρίς να έχει κόσμο το μαγαζί για να εξυπηρετήσει! :o 
Τρωμερή εξυπηρέτηση...
4ον) Οι τιμές... Δε θα μιλήσω καν! Απαγορευτικές!! >:(

Αναρωτιέμαι αν τέτοιου είδους μαγαζιά έχουν πελάτες... :-\
 

Σας έλεγε τέτοια πράγματα ο πωλητής; Άρχισε το κύρηγμα με την Γερμανία; Αν πετύχεις κάποιον πάλι να σου λέει τα ίδια πες του ότι αν εσύ ήθελες να αγοράσεις ένα ψυγείο για το σπίτι σου και έβλεπες το ίδιο μοντέλο σε 2 μαγαζία με διαφορά €200, ποιο θα προτιμούσες; Η έρευνα αγοράς είναι σχεδόν ιερό πράγμα, μην το ξεχνάμε.

Φίλε Faser, παρόλο που η συμπεριφορά του ήταν  α π α ρ ά δ ε κ τ η, δεν του είπα τπτ..
Κι αυτό γιατί εν μέρει έχουν δίκιο.. Είναι διαφορετικό πράγμα να συγκρίνεις τις τιμές 2 καταστημάτων και διαφορετικό να δοκιμάζεις στο ένα και να αγοράζεις απ το άλλο...

Όπως και να χει, δεν ξαναπατάω στο μαγαζί του γιατί το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν όλοι οι μουσικοί οίκοι!! Κι όμως, σε πολλούς απ αυτούς, οι πωλητές είναι πολύ ευγενικοί και κάνουν τρομερή εξυπηρέτηση στους πελάτες τους!! Και πιστεύω πως αυτά τα καταστήματα θα συνεχίσουν να έχουν πελάτες, ό,τι κι αν γίνει!! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/03, 03:24
από Pontifikas
10 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/05, 18:40
από Anastasia_Th
0 Απαντήσεις
1619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/05, 01:48
από Vern
16 Απαντήσεις
17988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:49
από XPONHS_PYLOS
7 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 21:39
από misFlora
17 Απαντήσεις
4825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/09, 15:24
από gkou
0 Απαντήσεις
1459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 04:23
από Ααρών Μνησιβιάδης
12 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 11:22
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 17:05
από elena351
1 Απαντήσεις
1826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/16, 16:32
από ΠΟΙΟΣ