Αποστολέας Θέμα: αγορά από musicstreet ή imuso?  (Αναγνώστηκε 12550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stedre

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
αγορά από musicstreet ή imuso?
« στις: 06/02/07, 15:58 »
 Καλησπέρα σε όλους, μιας και είναι το πρώτο μου post.!

Έχω καταλήξει σε μια ηλεκτροακουστική (Ovation CC-024), την οποία βρήκα έως και 200-230 euro φθηνότερα στα:
http://www.imuso.co.uk/
http://www.musicstreet.co.uk/
από το κατάστημα που τη δοκίμασα!!!

Γνωρίζει κάποιος αν είναι αξιόπιστα και με καλή εξυπηρέτηση?
 
         Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #1 στις: 06/02/07, 16:13 »
Βασικά δεν κατάφερα να βρω πόσο είναι τα έξοδα μεταφοράς. Πάντως όντως είναι πιο φτηνή η κιθάρα περίπου 60 ευρώ από Thomann.

Αποσυνδεδεμένος stedre

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #2 στις: 06/02/07, 16:20 »
   Στον Thomann δεν είναι ακριβώς ίδιο μοντέλο, έχει διαφορετικό προενισχυτή και κάποιες μικρές διαφορές
Ευχαριστώ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #3 στις: 06/02/07, 19:14 »
Λοιπον καλησπερα κι απο μενα και καλως ηρθες...οπως φαινεται το musicstreet δε στελνει προιοντα εκτος Αγγλιας....τσεκαρε εδω...

http://www.musicstreet.co.uk/shipping.php?osCsid=261f854e1db9158f063617a67e06d30f

Παράθεση
Home » Shipping & Returns


    * Shipping Costs
    * Free Shipping
    * Delivery Time
    * Customs or Import Taxes
    * Returns

Our UK Mainland (exc. Highlands) Shipping Costs

Orders less than £10.00    
£1.50
Orders between £10.00 and £24.98    
£2.50
Orders between £24.99 and £49.98    
£4.00
Orders between £49.99 and £99.98    
£5.50
Orders between £99.99 and £149.99    
£7.50
Orders over £150.00    
FREE!

Please note that we do not ship or process any orders outside of the United Kingdom.

All musicstreet prices are inclusive of VAT
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/07, 19:16 από mace »
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #4 στις: 06/02/07, 19:56 »
Το musicstreet όντως δεν στέλνει εκτός Αγγλίας. Το imuso στέλνει και εκτός Αγγλίας, αλλά δυστυχώς η Ελλάδα δεν συμπεριλαμβάνεται στις χώρες αποστολής. Στην Ελλάδα στέλνει το M B Music και το Playrecord, και τα δύο όμως έχουν την συγκεκριμένη κιθάρα αρκετά πιο ακριβά από τα άλλα δύο καταστήματα που παρέθεσες. Αν ψάξεις λίγο σίγουρα θα βρεις και άλλα μαγαζιά.

Πάντως θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και άλλες κιθάρες του ίδιου τύπου οι οποίες μπορεί να σού στοιχίσουν λιγότερο από την Ovation χωρίς να υπολείπονται σε ποιότητα, όπως η Crafter FSG 250 ή η Washburn TM07. Eπίσης θα σού πρότεινα και αυτή την κιθάρα από το ebay, την οποία έχω κι εγώ και σε διαβεβαιώ ότι είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Πρόσεξε γιατί αυτή η κιθάρα διατίθεται σε διάφορα μοντέλα και χρώματα, αλλά δεν έχουν όλα συμπαγές καπάκι όπως αυτή που σού παραθέτω.

EDIT: Βρήκα μια καλή λύση από το Playback αν θέλεις οπωσδήποτε την Ovation - 342 Eυρώ και τα μεταφορικά δωρεάν!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/07, 21:16 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος stedre

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #5 στις: 06/02/07, 22:43 »
  Την έχω βρει κι εγώ αυτή την προσφορά, αλλά είναι σαν αυτή στον Thomman, έχει διαφορετικό προενισχυτή και δεν
 που δεν ξέρω πόση διαφορά μπορεί να έχουν. Βέβαια ο ακουστικός ήχος ενδιαφέρει περισσότερο και δεν πιστεύω να υπάρχει σημαντική διαφορα.
Η διαφορά στα λεφτά όμως με κάνει να το σκέφτομαι σοβαρά.
  Δεν ξέρω, εσείς θα τολμούσατε μια τέτοια αγορά?

Ο προενισχυτής σ' αυτήν  που εχω δοκιμάσει είναι αυτος
http://www.ovationguitars.com/index.cfm?fa=electronics

ενώ σ' αυτή στον thomann ΄η στο playback είναι αυτός
http://www.ovationguitars.com/index.cfm?fa=electronics3

  Η Ovation με έχει ενθουσιάσει σε σχέση με ότι άλλο είδα και δε σκέφτομαι να δω κάτι άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/07, 23:12 από stedre »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #6 στις: 07/02/07, 00:26 »
O OP20 είναι ο καινούργιος προενισχυτής που έχουν οι Ovation. Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να στείλεις ένα email στον Thomann και στο Playback για να σού πουν αν έχουν τις κιθάρες με τους καινούργιους προενισχυτές. Μπορεί απλά να έχουν τις παλιές προδιαγραφές στην περιγραφή του προϊόντος. Αν κοιτάξεις π.χ. τις φωτογραφίες στη σχετική σελίδα του Playback, θα δεις ότι η κιθάρα απεικονίζεται με τον καινούργιο προενισχυτή.

Όσο για το πόσο σε έχει ενθουσιάσει η Ovation, ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις κάποιο από τα ακριβά μοντέλα της για να δεις τη διαφορά με τις φτηνές Celebrity. Ή τουλάχιστον δοκίμασε κάποια κιθάρα με συμπαγές καπάκι. Νομίζω ότι έχει σημαντική διαφορά, ειδικά όταν μιλάμε για bowlback κιθάρες οι οποίες δεν φημίζονται για τον ακουστικό τους ήχο και συνήθως αποδίδουν καλύτερα στον ενισχυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/07, 00:53 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος stedre

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #7 στις: 07/02/07, 01:00 »
  Όντως στη φωτογραφία είναι ο op20, οπότε θα τους στείλω e-mail.
Τώρα ο προυπολογισμός μου (μέχρι 500 euro), δε μου επιτρέπει παρά ίσως να τολμήσω να σκεφτώ κάποια από τις ακριβότερες celebrity του playback που ξεφεύγουν λίγο στην τιμή...
(αν τις βρω να τις δοκιμάσω βέβαια)

 Πάντως ο ακουστικός ήχος της cc-024 είναι αυτό που σκεφτόμουν (παίζω με δάχτυλα, σχεδόν αποκλειστικά blues και δε μ'αρέσουν οι πολύ bright κιθάρες  -  γούστα είναι αυτά!)

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #8 στις: 07/02/07, 01:30 »
Όντως στη φωτογραφία είναι ο op20, οπότε θα τους στείλω e-mail.
Τώρα ο προυπολογισμός μου (μέχρι 500 euro), δε μου επιτρέπει παρά ίσως να τολμήσω να σκεφτώ κάποια από τις ακριβότερες celebrity του playback που ξεφεύγουν λίγο στην τιμή...
(αν τις βρω να τις δοκιμάσω βέβαια)

 Πάντως ο ακουστικός ήχος της cc-024 είναι αυτό που σκεφτόμουν (παίζω με δάχτυλα, σχεδόν αποκλειστικά blues και δε μ'αρέσουν οι πολύ bright κιθάρες - γούστα είναι αυτά!)

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τη βοήθεια σας!!

Δεν εννοούσα να δοκιμάσεις τις ακριβές Ovation με σκοπό την αγορά. Απλά για να δεις τη διαφορά με τα φτηνότερα μοντέλα όπως οι Celebrity. Είχα την ευκαιρία να παίξω κάποια στιγμή με την Τangent που έχει ένας φίλος μου (η τιμή της είναι αρκετά προσιτή καθώς δεν είναι από τα πολύ ακριβά μοντέλα) και φυσικά δεν έχει καμιά σχέση με Celebrity. Βέβαια αφού εσένα ο ήχος της σε ικανοποιεί, τα υπόλοιπα περιττεύουν. Πάντως δεν χάνεις τίποτα να το ψάξεις λίγο περισσότερο πριν αγοράσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #9 στις: 07/02/07, 03:24 »
Το musicstreet όντως δεν στέλνει εκτός Αγγλίας. Το imuso στέλνει και εκτός Αγγλίας, αλλά δυστυχώς η Ελλάδα δεν συμπεριλαμβάνεται στις χώρες αποστολής. Στην Ελλάδα στέλνει το M B Music και το Playrecord, και τα δύο όμως έχουν την συγκεκριμένη κιθάρα αρκετά πιο ακριβά από τα άλλα δύο καταστήματα που παρέθεσες. Αν ψάξεις λίγο σίγουρα θα βρεις και άλλα μαγαζιά.

Πάντως θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και άλλες κιθάρες του ίδιου τύπου οι οποίες μπορεί να σού στοιχίσουν λιγότερο από την Ovation χωρίς να υπολείπονται σε ποιότητα, όπως η Crafter FSG 250 ή η Washburn TM07. Eπίσης θα σού πρότεινα και αυτή την κιθάρα από το ebay, την οποία έχω κι εγώ και σε διαβεβαιώ ότι είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Πρόσεξε γιατί αυτή η κιθάρα διατίθεται σε διάφορα μοντέλα και χρώματα, αλλά δεν έχουν όλα συμπαγές καπάκι όπως αυτή που σού παραθέτω.

EDIT: Βρήκα μια καλή λύση από το Playback αν θέλεις οπωσδήποτε την Ovation - 342 Eυρώ και τα μεταφορικά δωρεάν!


Η κιθαρα που διχνεις στο Ε-ΒΑΥ ειναι ιδια με αυτες που εχει ο Θομαν καπου 99euro, την οποια ειχα παραγκειλει για καποιο φιλο και μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε καθολου...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #10 στις: 07/02/07, 09:22 »
Η κιθαρα που διχνεις στο Ε-ΒΑΥ ειναι ιδια με αυτες που εχει ο Θομαν καπου 99euro, την οποια ειχα παραγκειλει για καποιο φιλο και μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε καθολου...


Φαντάζομαι ότι μιλάς για τη Harley Benton HBO500BLK. Δεν ξέρω τι λέει αυτή η κιθάρα, πάντως η Keiper, εκτός του ότι αισθητικά είναι πιο προσεγμένη, έχει και το συμπαγές καπάκι, το οποίο στα δικά μου τουλάχιστον αυτιά έχει κάποια διαφορά. Επίσης έχει προενισχυτή με 4 band equalizer (αν και αυτό δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σοβαρό πλεονέκτημα). Τέλος πάντων, όπως είδες λέω ότι είναι αρκετά καλή για τα λεφτά της, ειδικά από τη στιγμή που εγώ την αγόρασα σε δημοπρασία και πλήρωσα λιγότερα από το "Buy it now" price που βλέπεις στο ebay. Οι μόνες εναλλακτικες λύσεις που είχα βρει εκείνη την εποχή σε παρόμοια τιμή ήταν η Harley Benton και μία Applause, η οποία δεν με ενθουσίασε καθόλου όταν τη δοκίμασα. Κατέληξα στην Keiper χωρίς φυσικά να την έχω δοκιμάσει, βασιζόμενος στην τιμή, τις κριτικές που διάβασα και το συμπαγές καπάκι, και ειλικρινά δεν το έχω μετανιώσει. Πάντως θα με ενδιέφερε να ακούσω τις εντυπώσεις σου από τη Harley Benton... :)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #11 στις: 07/02/07, 16:16 »
Ναι, αυτη ηταν η Harley Benton, me μονη διαφορα στο χρωμα (ηταν μπλε)
Με το που αλλαξαμε χορδες (αυτες που ειχε πανω ουτε για να απλωσεις καλτσες δεν εκαναν) βελτιωθηκε αρκετα, αλλα και παλι, πολυ αδυναμος ηχος (ισως να οφειλεται και στο πολυ λεπτο πισω bowl), ο λαιμος θα μπορουσε να ειχε τοποθετηθει σε καλυτερη γωνια ως προς το σωμα, γενικοτερα, αν και με την πρωτη εντυποσιαζε για τα λευτα της, τελικα ειχε αρκετα ψευτικο και "φθηνο" ηχο, και παρ'οτι στην αρχη φαινοταν ευκολοπαιχτη και ξεκουραστη, τελικα αυτο ισχυε μονο για καποιες περιοχες του μπρατσου. Δεν παυει να ειναι βεβαια καλη επιλογη για μονο 100 ευρω, αλλα αξισει 100% πιστευω να δωσεις κατι παραπανω να παρεις κατι καλυτερο, που θα κρατησει και για ποιο πολυ.
Να σημειοσω οτι ολες οι παρατηρισεις μου βασιζονται στο ακουστικο μερος, δεν την δοκιμασα σε ενισχυτη.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά από musicstreet ή imuso?
« Απάντηση #12 στις: 07/02/07, 19:47 »
Ναι, αυτη ηταν η Harley Benton, me μονη διαφορα στο χρωμα (ηταν μπλε)
Με το που αλλαξαμε χορδες (αυτες που ειχε πανω ουτε για να απλωσεις καλτσες δεν εκαναν) βελτιωθηκε αρκετα, αλλα και παλι, πολυ αδυναμος ηχος (ισως να οφειλεται και στο πολυ λεπτο πισω bowl), ο λαιμος θα μπορουσε να ειχε τοποθετηθει σε καλυτερη γωνια ως προς το σωμα, γενικοτερα, αν και με την πρωτη εντυποσιαζε για τα λευτα της, τελικα ειχε αρκετα ψευτικο και "φθηνο" ηχο, και παρ'οτι στην αρχη φαινοταν ευκολοπαιχτη και ξεκουραστη, τελικα αυτο ισχυε μονο για καποιες περιοχες του μπρατσου. Δεν παυει να ειναι βεβαια καλη επιλογη για μονο 100 ευρω, αλλα αξισει 100% πιστευω να δωσεις κατι παραπανω να παρεις κατι καλυτερο, που θα κρατησει και για ποιο πολυ.

Και στη δική μου άλλαξα χορδές αμέσως μόλις την παρέλαβα, αν και αυτές που φορούσε δεν ήταν εντελώς για πέταμα. Ο ήχος δεν θα έλεγα ότι είναι αδύναμος, εκτός αν τον συγκρίνω με τη dreadnought που έχω και ως προς την οποία φυσικά υστερεί. Γενικά αυτές οι κιθάρες (όλες που δοκίμασα ήταν shallow bowl) μού φαίνονται πολύ πριμαριστές αλλά και πάλι αυτό είναι σε σύγκριση με τον ακουστικό ήχο που έχω συνηθίσει. Πάντως το συμπαγές καπάκι κάνει τον ήχο πιο γλυκό, καθαρό και διαυγή. Και απ' όσο έψαξα, δεν το βρήκα αυτό σε άλλη κιθάρα ούτε στα διπλά λεφτά.

Παράθεση
Να σημειοσω οτι ολες οι παρατηρισεις μου βασιζονται στο ακουστικο μερος, δεν την δοκιμασα σε ενισχυτη. :)

H δική μου τουλάχιστον εκεί ξεχωρίζει. Την βάζω σε έναν ενισχυτή Κustom με Celestion ηχείο με ένα Behringer ADI21 (τίποτα εξαιρετικό δηλαδή) και ο ήχος της είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικός για μια κιθάρα που κόστισε περίπου 110 Ευρώ. Και δεν διαφωνώ ότι ίσως αξίζει να δώσεις τα διπλά ή και παραπάνω για να πάρεις κάτι καλύτερο. Aπλά εξαρτάται από το σκοπό της κιθάρας και από το budget. Για μένα που τη θέλω μόνο για το σπίτι είναι υπεραρκετή.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/02/07, 00:02 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Αγορά ακουστικής

Ξεκίνησε από Lord-George Τα καλύτερα...

23 Απαντήσεις
14197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 08:51
από mleo
20 Απαντήσεις
11694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
22 Απαντήσεις
10465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
118 Απαντήσεις
65385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/08, 20:49
από Fretwork
17 Απαντήσεις
9142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/05, 13:59
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
4204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/05, 17:00
από kiseichukan
33 Απαντήσεις
23361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/08, 23:26
από Fteo
117 Απαντήσεις
96783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 07:58
από studio54
2 Απαντήσεις
3853 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/07, 22:32
από Evangelos 123
225 Απαντήσεις
91468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/08, 21:51
από Fanoukos