Αποστολέας Θέμα: Αγορά από Αμερική  (Αναγνώστηκε 16913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jbman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Αγορά από Αμερική
« στις: 11/04/07, 14:05 »
Γεια σας παιδια,
  Λοιπον θα ηθελα να ρωτησω πως μπορεις να φερεις απο Αμερικη κιθαρα,πεταλακια ενισχυτες χωρις τελωνεια?Γενικα τι πληρωνεις τι γλυτωνεις?
Αν εχει καποιος σχετικη εμπειρια! ;) :) ;)
Οχι να παραγγειλεις απο Αμερικη,να πας να την παρεις ο ιδιος απο Αμερικη!!

 ευχαριστω!!1 :) ;D :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #1 στις: 11/04/07, 19:59 »
Και πως θα κουβαλησεις ενισχυτη? Ασε που ειναι 110βολτ!
Μπαινωντας στο ελλαδισταν θα σου ζητηθει να τα δηλωσεις, και θα πληρωσεις αναλογα με το πως θα σε κοψουν και σε ποιον θα πεσεις... συνηθως ειναι 30% πανω απο την τιμη αγορας που εχεις δηλωσει...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jbman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #2 στις: 11/04/07, 20:25 »
δλδ καθε φορα που ερχομαι απο Αμερικη θα πρεπει να δηλωνω τι εχω παρει?
Και αν π.χ την ειχα την κιθαρα ή μου την εδωσε ενας φιλος μου ή οτιδηποτε εχει συμβει θα πρεπει να το πληρωνω για την ελλαδα?
Μπορω να αλλαξω το τιμολογιο,ο πωλητης του καταστηματος να μου την βαλει πιο φτηνα ή κατι αλλο?
δλδ με λιγα λογια δεν συμφερει!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #3 στις: 11/04/07, 20:29 »
Ναι!
Αυτο με το τιμολογιο μπορεις να το κανεις.
Υπαρχουν κολπα αλλα δεν πιανουν παντα, αλλοι εχουν πληρωσει 100 ευρω για μια γκιμπσον των 2000, και αλλοι 600... αλλοι πιθανως τιποτα...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος mpamps

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #4 στις: 11/04/07, 20:31 »
Πριν 1,5 χρόνο περίπου(μπορεί και 2) ένας φίλος μου πήγε Αμερική και του είπα να ψάξει ένα πετάλι που ήθελα(Sansamp GT2). Το έφερε χωρίς πρόβλημα και μάλιστα γλίτωσα τουλάχιστον 100 Ευρώ απ' όσο θα το έπαιρνα εδώ. Ένα πεταλάκι όμως είναι εύκολο να το περάσεις, ενώ κιθάρα-ενισχυτής είναι πρόβλημα όπως και να το κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #5 στις: 11/04/07, 20:47 »
Για μικρο αντικειμενα (πεταλια, πεταλιερες σχετικα μικρες, ακομα και ρακς προενισχυτες κτλ) μπορεις ανετα να τα βαλεις μεσα σε ενα σακ βουαγιαζ μικρο που θα εχεις μαζι σου και πανω στο αεροπλανο (οχι στις μεγαλες βαλιτσες) και να προσπαθησεις να περασεις απο την πυλη που ειναι για οσους δεν εχουν τπτ να δηλωσουν. Το 90% δεν τους ελεγχουν και αν σε ελεγξουν μπορεις να πεις οτι επειδη εισαι κιθαριστας κτλ το χες παρει απο Ελλαδα και το πηγες Αμερικη και απλα ξαναγυρισες με αυτο. Μπορει να το δεχτουν, μπορει και οχι. Αν οχι, πληρωνεις δασμους.
Ειναι ενα α ρισκο...
Απο κεικαι περα, μια καλη τεχνικη, εφοσον εχεις αποφασισει πριν να φυγεις απο δω τι θελεις να αγορασεις, ειναι να παρεις μαζι σου κατι αντιστοιχο. Πχ θες να αγορασεις μια κιθαρα ακριβη.
Παιρνεις απο δω μια κιθαρα της πλακας μαζι με την σκληρη η μαλακη θηκη της και την δηλωνεις αν σου ζητηθει καθως θα φευγεις απο δω σαν μια ηλεκτρικη κιθαρα. (συνηθως αν δεν ζητησεις εσυ να καταγραφουν λοιπα στοιχεια της για πχ πολιτικη αποζημιωσης σε περιπτωση που κατι παθει η χαθει, απλα λες οτι μαζι παιρνς και μια ηλεκτρικη κιθαρα).
Οταν πας Αμερικη αγοραζεις αυτη που θες και την αλλη την αφηνεις εκει (σε συγγενη σου η σε κανα μαγαζι με μεταχειρισμενα οσο οσο).
Στην επιστροφη εχει ηδη καταχωρηθει απο οταν εφυγες οτι ειχες μαζι σου μια ηλεκτρικη κιθαρα και ετσι δεν μπαινουν καν στην διαδικασια να σε ψαξουν, απλα βλεπουν οτι οντως εφερες πισω μια κιθαρα και οχι πχ ναρκωτικα).
Φυσικα σε καθε περιπτωση, παντα κατι μπορει να παει στραβα και σιγουρα τιποτα απο αυτα δεν ειναι νομιμο.
Απλα παιρνεις τα ρισκα σου και προχωρας. Διαφορετικα ακολουθεις την νομιμη οδο και περνας απο τελωνεια και δασμους, πραγμα το οποιο και προτεινω... Οτι κι αν αποφασισεις καλες αγορες και καλη τυχη...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jbman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #6 στις: 12/04/07, 04:15 »
το θεμα ειναι αν περασω απο τελωνειο δεν εχει καμμια διαφορα!Ιδια τιμη με ελλαδα ή ευρωπη θα ειναι!!
Αν κρατησουν ομως σειριακο αριθμο κιθαρας παλι δεν γινετε(στην περιπτωση που παιρνω μαζι μου μια κιθαρα απο ελλαδα!!

  δλδ και στην περιπτωση που χασω αυτη που παιρνω μαζι μου ή την δινω ή την πουλαω παλι θα πληρωσω??Ελεεινο ειναι αυτο!
Κοιτα αν δηλωσω τιμη 100ευρω π.χ για κιθαρα 2000$ θα πληρωσω ενα 20% π.χ!Το θεμα ειναι να μην εχουν τιποτα λιστες σειριακους και δεν συμμαζευεται!
Και στην περιπτωση που πηγα Αμερικη να φερω την κιθαρα μου μονο αυτο, γτ την ξεχασα για χιλιους δυο λογους θα πρΕπει να πληρωνω?Ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ!!ΑΛΛΑ Ειναι οντως ρισκο!!
 Αυτο με το σακ βουαγιαζ καλο φαινετε αν δεν το ελεγξουν και αυτο για κανα πεταλακι να φερω!!

Αν παραγγειλω απο καταστημα καμμια ταχυδρομικη που να μην ελεγχεται απο τελωνεια και ολα αυτα?
 ευχαριστω!!!! ;) ;) ;) :)

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #7 στις: 12/04/07, 05:29 »
εγω παντως πηγαινοέρχομαι με την κιθαρα στην πλατη
και δεν μου εχουν πει τιποτα ποτε!
πιο πιθανο ειναι να σου ανοιξουν τις βαλιτσες παρα την κιθαρα(θηκη)
εκτος τωρα αν την φερεις με το κουτι στο χερι και σφραγισμενη τοτε θα πουν σιγουρα κατι!
αλλα αλλιως δεν μιλανε σιγα μην κοιτανε καθε φορα ολους αυτους που εχουν κιθαρα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #8 στις: 12/04/07, 08:05 »
Οτι ειναι να φερεις, θα το φερεις σαν προσωπικο αντικειμενο. Για να γινεις πιο πειστικος, ξεπακεταρεις τα αντικειμενα, τα πασπατευεις λιγο, πετας τα κουτια, και τα πακεταρεις ξανα με τον δικο σου τροπο.

Επισης, μπορουν να σου ζητησουν το ΦΠΑ 19%, αφου προκειται για χωρα εκτος ΕΕ.

Δεν εχουν ολες οι κιθαρες σειριακο αριθμο. Η δικη μου που ειναι της πλακας, δεν εχει. Και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν εχουν σειριακους αριθμους κιθαρων στο τελωνειο. Εχουν πινακες με τιτλους αντικειμενων και σχετικη φορολογια, κλπ., το δασμολόγιο δηλ. 

Αν εισαι πολυ μαγκας, διαλυεις τη κιθαρα σε κομματια και τη φερνεις ως "ανταλλακτικα", αφου δεν θα θεωρειται πια "κιθαρα".

Αυτα τα λιγα απο μενα.

Αποσυνδεδεμένος jbman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #9 στις: 12/04/07, 11:27 »
Εχω βαλει βαλει στο ματι την Jackson RR5 ivory finish!Δεν θα την εχω στο πακετο!!Στην θηκη της κανονικα!!Αυτοι εκει δεν κρατανε οτι οταν πηγαινες Αμερικη δεν κρατουσες κιθαρα ενω τωρα κρατας?Το'χετε κανει αυτο ποτε?

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #10 στις: 15/04/07, 17:37 »

Αν παραγγειλω απο καταστημα καμμια ταχυδρομικη που να μην ελεγχεται απο τελωνεια και ολα αυτα?
 ευχαριστω!!!! ;) ;) ;) :)

και παλι περναει απο το τελωνειο....
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #11 στις: 18/04/07, 20:59 »
Οι αγορές από Αμερική είναι άκρως ελκυστικές και ειδικά λόγω της διαφοράς του νομίσματος.
Με το τελωνείο όμως δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.Κάνουν ότι τους καβ--σει στην κυριολεξία.
Εχω ένα θείο που ζει μόνιμα εκεί και πριν 2 μήνες μας έστειλε δώρα αξιάς 500$ περίπου.Στο τελωνείο
μας ζήτησαν να πληρώσουμε 352€ ??? :P :'( . Μόλις πριν μια εβδομάδα παρέλαβα ένα δίσκο πλατώ για το αυτοκίνητο μου αξίας 400$ και δεν πλήρωσα μια ;D .Τις προάλλες έκανα το λάθος να ζητήσω απλή αποστολή με USPS πάλι κάποια
αντ/κα και τα είχαν και τα έβλεπαν 2 μήνες αντί να τα εκτελωνίσουν!Και σε άλλες περιπτώσεις στο παρελθόν μου έχουν συμβεί παρόμοια περιστατικά που είτε πλήρωσα και καλά μάλιστα, είτε καθόλου.Μιλάμε για το απόλυτο μπάχαλο.

Αν εισαι πολυ μαγκας, διαλυεις τη κιθαρα σε κομματια και τη φερνεις ως "ανταλλακτικα", αφου δεν θα θεωρειται πια "κιθαρα".
Σωστόςςς
Και ειδικά αν πείσεις τον πωλητή να γράψει στο τιμολόγιο returning parts for warranty ή κάτι παρόμοιο.Η περίπτωση
του συμπλέκτη που έγραψα παραπάνω..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορα απο Αμερικη
« Απάντηση #12 στις: 18/04/07, 21:16 »
Καλα, με τα ταχυδρομια ειναι ακομα χειροτερα, ενας γνωστος ειχε στειλει απο ΗΠΑ εναν μεσα/μπουγκι ελλαδα σε ενα παιδι, νομιζς μετα απο 9 μηνες (η παραπανω?) και εκει που ηταν σιγουροι οτι ειχε χαθει μετα απο πολλα τηλ στις μεταφορικες κτλ, εψαχναν να βρουν πως θα τα κανονισουν, και πανω που συμφωνησαν μια μερα σκαει ο ενισχυτης στην πορτα του παιδιου Ελλαδα!  :o
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τελωνείο
« Απάντηση #13 στις: 21/04/07, 14:31 »
καταρχάς μην μου στείλει κανένας mod ότι υπάρχει το θέμα αυτό -> http://forum.kithara.gr/index.php?topic=47635.0
δεν λέει αυτό που θέλω!

Λοιπόν πρόκειται να παραγγείλω ένα πεταλάκι από Αμερική το οποίο κοστίζει περίπου 70Ε και άντε να ζυγίζει 1κιλό
ξέρει κάποιος αν θα περάσει από τελωνείο και αν ναι πόσα χρήματα θα πληρώσω?
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τελωνείο
« Απάντηση #14 στις: 21/04/07, 14:56 »
Ενδεχομένως δεν θα πληρώσεις τίποτα.Οταν είχα κάνει μια παραγγελία η οποία είχε περάσει τελικά απο τελωνείο,
μια εκτελωνίστρια μου είχε πει ότι υπάρχει ένα χρηματικό όριο κάτω από το οποίο σαν ιδιώτης δεν πληρώνεις καθόλου.
Αν θυμάμαι καλά ήταν τα 100€ αλλά όχι σίγουρα.Ζήτησε αν μπορεί αυτός που στο στέλνει να γράψει χαμηλότερη τιμή.
Και μην κανείς το λάθος να ζητήσεις απλή αποστολή...Το λιγότερο USPS Priority Mail.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τελωνείο
« Απάντηση #15 στις: 21/04/07, 15:11 »
Επίσης καλό θα ήταν να εξακριβώσεις αν οι φόροι εκτελωνισμού που πιθανόν πρέπει να πληρώσεις υπολογίζονται με βάση μόνο την αξία του προϊόντος ή και τα έξοδα αποστολής, γιατί νομίζω ότι εδώ στην Αγγλία κάτι τέτοιο ισχύει...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τελωνείο
« Απάντηση #16 στις: 21/04/07, 16:14 »
Κατω απο 22€ δεν πληρωνεις τιποτα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D......Γενικα το αν θα πληρωσεις τελωνειο εξαρταται απο το ποσο τυχερος η ατυχος εισαι......συνολικα υπολογισε ενα 24% επι της συνολικης αξιας της παραγγελιας σου (περιλαμβανομενων των μεταφορικων.......). Γενικα να ξερεις οτι με air mail parcel post εχουν ερθει πραγματα χωρις καθολου τελωνειο και σε αλλες περιπτωσεις τα σταματησαν στο τελωνειο και μεχρι να τα εκτελωνισουν περασαν 6 (!!!!!!!!!!!!ναι καλα ακουσες εξι) μηνες.......με EMS  ερχονται παντα μεσα σε μια εβδομαδα και μεχρι στιγμης δεν εχω πληρωσει ποτε τελωνειο (αυτο δε σημαινει ομως οτι δεν θα πληρωσεις....ειναι θεμα τυχης)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: τελωνείο
« Απάντηση #17 στις: 22/04/07, 02:14 »
Οταν λες EMS..... για διευκρινισε!  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από Αμερική
« Απάντηση #18 στις: 22/04/07, 12:04 »
http://www.usps.com/global/globalexpressmail.htm


ειναι πιο ακριβο αλλα ειναι εγγυηση οτι το δεμα σου θα φτασει με ασφαλεια και εγκυρα, θα ειναι ασφαλισμενο και η παραδοση του γινεται σπιτι σου απο τις ταχυμεταφορες των ελτα..........σου ξαναλεω οτι αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα περασεις και τελωνειο

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από Αμερική
« Απάντηση #19 στις: 22/04/07, 14:25 »
http://www.usps.com/global/globalexpressmail.htm


ειναι πιο ακριβο αλλα ειναι εγγυηση οτι το δεμα σου θα φτασει με ασφαλεια και εγκυρα, θα ειναι ασφαλισμενο και η παραδοση του γινεται σπιτι σου απο τις ταχυμεταφορες των ελτα..........σου ξαναλεω οτι αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα περασεις και τελωνειο


Όπως τα λέει ο σύντροφος, αλλά έχω μερικά μάλλον άσχημα νέα.

Από τις 14 Μαίου αλλάζει το καθεστώς EMS για την Ελλάδα στα Αμερικανικά Ταχυδρομεία. Πιθανώς να αλλάξει μόνο ο κούριερ ή οι τιμές. Μπορεί να σταματήσουν να στέλνουν μεγάλα δέματα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν θα ισχύει ότι σήμερα, οπότε όσοι πάτε να αγοράσετε κάτι σύντομα διευκρινήστε το.  :-\
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από Αμερική
« Απάντηση #20 στις: 22/04/07, 17:37 »
και οχι μονο το καθεστως των ems αλλα και διαφορων αλλων υπηρεσιων της usps.................φανταζομαι θα υπαρχουν και αναπροσαρμογες στα τιμολογια.....η πιθανες αλλες δυσαρεστες εκπληξεις που ισως κανουν την αγορα απο Αμερικη λιγοτερο συμφερουσα.......(ακομα και με τη τρεχουσα ισοτιμια €/$ )

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά από Αμερική
« Απάντηση #21 στις: 23/04/07, 21:58 »
http://www.usps.com/global/globalexpressmail.htm


ειναι πιο ακριβο αλλα ειναι εγγυηση οτι το δεμα σου θα φτασει με ασφαλεια και εγκυρα, θα ειναι ασφαλισμενο και η παραδοση του γινεται σπιτι σου απο τις ταχυμεταφορες των ελτα..........σου ξαναλεω οτι αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα περασεις και τελωνειο


Το Γκλομπαλ Εξπρες το ξερω, απλα νομισα οτι το ΕΜς ειναι κατι αλλο  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από Αμερική
« Απάντηση #22 στις: 25/04/07, 01:15 »
λοιπόν το feedback μου στο ebay είναι μέχρι στιγμής στο 13 και όλο είναι από αγορές...και τις 13 αυτές αγορές τις έχω κάνει από USA, και σε όλες χρησιμοποίησα USPS-Global Express Mail(EMS).

Το πρώτο που ρωτάω τους πωλητές είναι
1)αν είναι οκ να το στείλουν ως δώρο,
2)την τιμή κάτω από 50ευρώ(ότι και αν έχω πάρει!!!) και
3)να μην συμπεριλάβουν κανένα invoice ούτε κανένα άλλο έγγραφο που να υποδεικνύει την αξία του προιόντος(ούτε τα manual δεν παραλαμβάνω)... ;D


Αν είναι οκ όλα αυτά, προχωράω σε αγορά...μέχρι στιγμής δεν έχω πληρώσει τπτ!! και έχω φέρει σχετικά ακριβά πράγματα...μόνο EMS όμως!!! τίποτα άλλο!!!

μη μασάτε...δεν ασχολούνται...και καλά κάνουν...και για μας και γι'αυτούς!!!

ebay rulez!!! 8)

edit: και όσον αφορά την ασφάλεια και το αν θα σου έρθει κάτι σπασμένο, συμβαίνει μία στα 10.000 δέματα...αξίζει και με το παραπάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/04/07, 01:17 από JaYmZ »

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Αγορά από Αμερική
« Απάντηση #23 στις: 19/06/07, 15:26 »
Έτσι, οπωσδήποτε η τιμή κάτω απο 50€ και δηλωμένο ως δώρο.

Εγώ προσωπικά μια φορά έλαβα κιθάρα που είχε δηλωθεί για 300$ και πλήρωσα 83€...εντάξει δεν με χάλασε ιδιαίτερα...αν σκεφτείς ότι γλίτωσα γύρω στα 1000€ στην τιμή.
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
26494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 17:36
από SWEET*STRINGS
65 Απαντήσεις
45717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 10:15
από rodort1
26 Απαντήσεις
19339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 14:50
από adr1anos
12 Απαντήσεις
5997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 12:49
από Alex_Under
16 Απαντήσεις
6919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 16:39
από HARIS KAR
14 Απαντήσεις
13839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 17:17
από metalmike
12 Απαντήσεις
6411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/12, 15:06
από Kosthrash
4 Απαντήσεις
4401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/16, 15:44
από Yiannis Papadopoulos
18 Απαντήσεις
26763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/18, 15:27
από Καθόδιος (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
11459 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/18, 18:02
από Απόλλων