Αποστολέας Θέμα: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.  (Αναγνώστηκε 33067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
με λιγα λογια τα φτηνα οργανα για να πουληθουν ευκολα θα πρεπει η τιμη τους να 20-50% κατω απ του thomman.
οποτε καλο ειναι να το σκεφτομαστε λιγο πριν κανουμε την επιλογη μας.

   2be
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/07, 10:57 από 2be »

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #1 στις: 11/04/07, 19:11 »
σκεφτόμουν να ανοίξω το ίδιο θέμα...

εγώ πιστεύω για :
              ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μεταχειρισμένα: 10-20% κατω
         μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση: 25-35% κάτω
                     Μεταχειρισμένα γ***σέ τα: 40-60% κατω


με βάση τις τιμές thomann or equivalent φυσικά! επειδή ο κυρ τάσος μου πούλησε την squier affinity strat μου 600€ δεν σημαίνει οτι πρεπει να την δώσω 400...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/04/07, 20:32 από D@ve Murray »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος andy I

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #2 στις: 11/04/07, 19:21 »
Και αν ειναι οργανα που δεν παραγωνται πια?
προσωπικα δεν μου αρεσει που σε καποιους λενε ποσο να το πουλησουν
Ημουν ibanezakias ...αλλα μου περασε...
εγινα epiphonakias..
ΓΙΑΤΡΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ???

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #3 στις: 11/04/07, 20:18 »
Παιδια αυτα που λετε (οπως ολα γενικα) ειναι σχετικα...
Τι παει να πει τι τιμη εχει ο Thomann και καθε αλλο μαγαζι...
Ειδικα οσον αφορα μουσικα οργανα αυτο δεν παιζει μεγαλη σημασια για πολλους λογους...
Για παραδειγμα, εγω πουλαω μια Jackson Soloist custom '88 1400€
Καινουρια μια "αντιστοιχη" εχει γυρω στα 2000€
Αυτο ομως δεν λεει πολλα, μιας και πχ η δικια μου ειναι απο την καλη εποχη της Jackson και οχι απο τα μετεπειτα μοντελα η και τα σημερινα που ειναι μετα fender εποχης... (για μενα τουλαχιστον οι παλιοτερες jackson ειναι καλυτερες).
Για να μην πω τι εξτρα πραγματα μπορει ο καθενας να εχει επενδυσει πανω σε κατι που πουλαει (πχ αλλοι μαγνητες,τρεμολο, λαμπες σε ενισχυτες κτλ).
Επισης μια κιθαρα που μπορει καποιος να την αγορασει μεταχειρισμενη απο δω, μπορει να παει να την δει, να την δοκιμασει και να την ελεγξει οσο θελει πριν να αποφασισει να την αγορασει η οχι (το ιδιο ισχυει και για ενισχυτες,πεταλια και γενικα).
Απο το internet δεν μπορει... Στην καλυτερη περιπτωση να μπορεσει μετα να τρεχει για να κανει αλλαγες, αν το καταστημα τις δεχεται και με ποιες προϋποθεσεις κτλ...
Οποτε, ολα ειναι σχετικα.
Βλεπετε εσεις πχ τιμη κιθαρας καινουριας απο thomann 600€ και ο αλλος την δινει μεταχειρισμενη 550€...
Ωραια... μαζι με τα μεταφορικα πχ σας ερχεται μολις 80-100€ ακριβοτερα η καινουρια...
Ομορφα μεχρι εδω...
Τι σας αποκλειει ομως η μεταχειρισμενη κιθαρα να ειναι επισης σε αψογη κατασταση, να μπορειτε να πατε να την δειτε απο κοντα και να την δοκιμασετε (ακομα και πανω στα δικα σας μηχανηματα) και με καποιες πιθανοτητες να πετυχετε εστω και ελαχιστα καλυτερα τιμη αν την παζαρεψετε με τον πωλητη; Χωρια τα πιθανα εξτρα που μπορει να δινει καποιος μαζι με την κιθαρα κτλ... Για να μην μιλησω πως γενικα μια κιθαρα που ειναι μεν μεταχειρισμενη αλλα σε αψογη κατασταση, εμενα προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ απο μια καινουρια "αστρωτη" εντελως κιθαρα... Μια καλομεταχειρισμενη κιθαρα  αφενος εχει στρωσει λιγο (ταστα, τρεμολο κτλ) και αφετερου εχουν βγει ηδη στην "φορα" καποιες αδυναμιες της (πχ χαλαρα κλειδια, προβληματικοι διακοπτες και pots κτλ) τις οποιες λογικα ειτε τις εχει φτιαξει ο προηγουμενος ιδιοκτητης, η δεν τις εχει φτιαξει και μπορειτε να παζαρεψετε με βαση αυτες τις αδυναμιες, την τιμη της κιθαρας...
Ενω αν την παραγγειλετε απο εξω και εχει καποιο προβλημα η κιθαρα πρεπει να μπειτε οσο να ναι σε μια διαδικασια αλλαγης, χασιμο χρονου και πιθανος ακομα και εξτρα χρηματος για μεταφορικα, αναλογα με την πολιτικη καθε καταστηματος κτλ...
Και στην τελικη ρε παιδια, τα μουσικα οργανα δεν ειναι πραγματα με ημερομηνια ληξης σαν τα... φαρμακα... δεν ειναι απαραιτητο κατι παλιο να ειναι λιγοτερο καλο σε οποιονδηποτε τομεα απο το αντιστοιχο καινουριο, συνηθως μαλλον το αντιθετο συμβαινει...
Τεσπα, για να μην πολυλογω, το θεμα ειναι απλουστατο οσον αφορα τιμες μεταχειρισμενων.
Κανενας δεν νομιζω οτι προσπαθει να κοροϊδεψει κανεναν.
Καθε ενας εχει μια αξια στο μυαλο του για καθε τι που αποφασιζει να πουλησει και την εχει σχηματισει με βαση πολλους παραγοντες.
Απο το ποσο το πηρε αυτος, ποτε το πηρε, ποσο εχει τωρα (και Ελλαδα και Ευρωπη), τι ζητηση εχει τωρα, αν εχει συλλεκτικη αξια, ακομα και ποσο "δεμενος" ειναι με αυτο...
Απο κει και περα το ιδιο κατασταλαγμενος πρεπει να ειναι και καθε υποψηφιος αγοραστης.
Δηλαδη να ξερει τι θελει, ποσο κανει καινουριο αυτο που θελει, τι διαφορες εχει το καινουριο απο το αντιστοιχο μεταχειρισμενο, αν αυτο που θελει πιστευει οτι με τον καιρο θα χασει η θα ανεβασει την αξια του, και κυριως ποσο αποφασισμενος ειναι να το αγορασει και ποσα περιπου χρηματα δυναται να δαπανησει για αυτο. Ετσι φτιαχνει και αυτος μια τιμη αγορας που πιστευει οτι αξιζει για αυτο που ψαχνει.
Οταν λοιπον και ο αγοραστης και ο πωλητης ειναι "κοντα" σε αυτα που προσφερουν, τοτε μπορουν να αρχισουν τα παζαρια (και ποτέ δημοσιως)
και εκει και περα, ειτε τα βρισκουν ειτε δεν τα βρισκουν...
Απλα πραγματα.
Τωρα το να καθονται ολοι και να σχολιαζουν τιμες μεταχειρισμενων, ειναι ΑΣΚΟΠΟ... Καταρχην αν οποιοσδηποτε που σχολιαζει μια τιμη, οντως ενδιαφερεται για κατι που πουλιεται, μπορει να απευθυνθει στον πωλητη με pm και να του πει οτι εχει να του πει, να του κανει αντιπροσφορα, να του πει με επιχειρηματα , γιατι πιστευει οτι ειναι πολλα αυτα που ζηταει (και δεν ειναι επιχειρημα το "εγω τοσα εχω και τοσο θελω να την παρω").
Ουτε δικηγορος πρεπει/χρειαζεται να γινει/να το παιξει του καθε υποψηφιου αγοραστη ουτε του πωλητη... Και φυσικα οσοι ουτε καν ενδιαφερονται για να αγορασουν κατι που καποιος πουλαει, καλο θα ειναι να μην ασχολουνται καν με την συγκεκριμενη αγγελια...
Αυτα πιστευω εγω.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #4 στις: 11/04/07, 20:25 »
Συμφωνω απολυτα με τον φιλτατο Great Cornholio (Johnie Darko)...
Εχω παιξει με μπασο ιδια μαρκα ιδιο μοντελο, μικρη διαφορα στην χρονολογια κατασκευης, το ενα ηταν japan to allo India, και ηταν μερα με την νυχτα... το Τζαπαν ειχε μεταχειρισμενο πιο πολυ απο το Ιντια καινουργιο, και πραγματικα αξιζε ταλευτα του...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #5 στις: 11/04/07, 20:33 »

Παιδιά αυτά τα post περί τιμολόγησης των μεταχειρισμένων με στεναχωρούν και έχουν αρχίσει μάλιστα και να με εξαγριώνουν (τουλάχιστον τόσο όσο τα post γραμμένα σε κορακίστικα!  ;D)

Σιγά ρε μη βάλουμε και διατίμηση στα μεταχειρισμένα για να μην θίγεται η καταναλωτική σας συνείδηση!!  >:(

Τι σαχλαμάρες είναι αυτά τα -10, -20 και -200%???

Πρώτα απ'όλα προσβάλετε τους συνφορουμίτες σας, θεωρώντας τους ζώα που δεν θα εξετάσουν την τιμή πριν αγοράσουν... τι λέτε ωρέ??? Μόνο εσείς έχετε Internet ή ξέρετε τις τιμές στην αγορά??  >:(

Επομένως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και μάλιστα θα προτείνω και κάτι: πιστή εφαρμογή των κανόνων στις αγγελίες, που απαγορεύουν οποιοδήποτε άσχετο σχόλιο.

Προτείνω οποιοδήποτε σχόλιο σχετικά με τιμές, κλπ, να διαγράφεται αμέσως, σε περίπτωση δε που επαναλαμβάνεται από το ίδιο πρόσωπο η παράβαση, να λαμβάνονται και περαιτέρω μέτρα, κατά την κρίση των mods.

Όποιος επιθυμεί κρίσεις ή σχόλια σχετικά με τις τιμές, είναι ελεύθερος να το κάνει μέσω pm, χωρίς να σπάει τα @@ σε εμάς τους υπόλοιπους.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Pamas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #6 στις: 11/04/07, 21:46 »
Συμφωνα ΑΠΟΛΥΤΑ !! 8)

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #7 στις: 11/04/07, 22:23 »
o The common cunning linguist καλύπτει 100% την άποψη μου επί του θέματος...thanx
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Poseras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • Creation, Peace of Mind and FREEDOM
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #8 στις: 12/04/07, 00:46 »
παιδια θα τα λεγα και εγω αυτα αλλα με καλυψαν οι αλλοι....οποτε για να μην λεμε τα ιδια συμφωνω απολυτα με Great Cornholio (Johnie Darko) και The common cunning linguist....και με τους αλλους που συμφωνησαν με αυτους τους δυο ;D ;D
Be careful what you wish for, cause it may come true

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #9 στις: 12/04/07, 01:19 »

Παιδιά αυτά τα post περί τιμολόγησης των μεταχειρισμένων με στεναχωρούν και έχουν αρχίσει μάλιστα και να με εξαγριώνουν (τουλάχιστον τόσο όσο τα post γραμμένα σε κορακίστικα!  ;D)

Σιγά ρε μη βάλουμε και διατίμηση στα μεταχειρισμένα για να μην θίγεται η καταναλωτική σας συνείδηση!!  >:(

Τι σαχλαμάρες είναι αυτά τα -10, -20 και -200%???

Πρώτα απ'όλα προσβάλετε τους συνφορουμίτες σας, θεωρώντας τους ζώα που δεν θα εξετάσουν την τιμή πριν αγοράσουν... τι λέτε ωρέ??? Μόνο εσείς έχετε Internet ή ξέρετε τις τιμές στην αγορά??  >:(

Επομένως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και μάλιστα θα προτείνω και κάτι: πιστή εφαρμογή των κανόνων στις αγγελίες, που απαγορεύουν οποιοδήποτε άσχετο σχόλιο.

Προτείνω οποιοδήποτε σχόλιο σχετικά με τιμές, κλπ, να διαγράφεται αμέσως, σε περίπτωση δε που επαναλαμβάνεται από το ίδιο πρόσωπο η παράβαση, να λαμβάνονται και περαιτέρω μέτρα, κατά την κρίση των mods.

Όποιος επιθυμεί κρίσεις ή σχόλια σχετικά με τις τιμές, είναι ελεύθερος να το κάνει μέσω pm, χωρίς να σπάει τα @@ σε εμάς τους υπόλοιπους.


Οσον αφορα το τελευταιο, εχουμε ενα πολυ ωραιο συστημα στο www.myphone.gr (δεν κανω διαφημηση σε καμια περιπτωση, απλα πιστευω οτι ειναι χρησιμο να το αναφερω). Καθε καινουρια αγγελια κλειδωνεται αυτοματα μετα την δημοσιευση της, οποτε τα σχολια απο αλλα ατομα θελουμε δεν θελουμε δεν μπαινουν. Επισης ο καθε χρηστης μπορει να κοντρολαρρει την αγγελια του, κλεινωντας την.

Γιατι να μην το εφαρμοσουμε αυτο και εδω?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #10 στις: 12/04/07, 08:25 »
Καθε καινουρια αγγελια κλειδωνεται αυτοματα μετα την δημοσιευση της, οποτε τα σχολια απο αλλα ατομα θελουμε δεν θελουμε δεν μπαινουν.


Τα σχόλια αρκετές φορές είναι χρήσιμα, για πληροφορίες, διευκρινήσεις, κλπ. Ναι, οι κανόνες στον πίνακα των αγγελιών πρέπει να εφαρμόζονται. Πιθανόν όμως κάποιο μήνυμα που παραβαίνει τους κανόνες, να έχει ξεφύγει της προσοχής των συντονιστών. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείτε να τους βοηθήσετε στο έργο τους πατώντας το "Αναφορά στον συντονιστή" και αναφέροντας τους λόγους για την αναφορά.

Επίσης, εκκρεμεί η έναρξη της κανονικής λειτουργίας του νέου χώρου των αγγελιών. Για να δούμε τι θα δούμε...

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #11 στις: 12/04/07, 12:07 »
Τα σχόλια αρκετές φορές είναι χρήσιμα, για πληροφορίες, διευκρινήσεις, κλπ. Ναι, οι κανόνες στον πίνακα των αγγελιών πρέπει να εφαρμόζονται. Πιθανόν όμως κάποιο μήνυμα που παραβαίνει τους κανόνες, να έχει ξεφύγει της προσοχής των συντονιστών. Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείτε να τους βοηθήσετε στο έργο τους πατώντας το "Αναφορά στον συντονιστή" και αναφέροντας τους λόγους για την αναφορά.

Επίσης, εκκρεμεί η έναρξη της κανονικής λειτουργίας του νέου χώρου των αγγελιών. Για να δούμε τι θα δούμε...


Σε καθε περιπτωση φυσικα μπορει ο πωλητης να τροποποιησει το μυνημα του σε περιπτωση που ξεχασε κατι.

Απο την αλλη για περαιτερω διευκρινησεις, υπαρχουν και τα pm.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #12 στις: 12/04/07, 14:06 »


Ρε παιδιά να πω και κάτι άλλο, και sorry που γίνομαι επιθετικός ώρες ώρες... αλλά δεν υπάρχει λόγος αν είμαστε τόσο καχύποπτοι απέναντι στους συνφορουμίτες μας. Δημιουργείται κακό κλίμα έτσι!

Μπορεί όντως κάποιος να έχει μαύρα μεσάνυχτα και να προσπαθεί να πουλήσει κάτι υπερβολικά ακριβά... δεν είναι ανάγκη να το κάνει από πονηριά. Στείλτε του ένα ευγενικό pm αν θέλετε... αλλά σε καλούπια αυτά δεν μπαίνουν! Απλά δεν θα πουλήσει, οπότε ή θα χαμηλώσει τις τιμές, ή θα κάνει άλλες προσφορές, κλπ.

Έχω πουλήσει και αγοράσει αρκετά πράγματα στις Αγγελίες, και νομίζω δεν υπάρχει κανένα παράπονο από τους φίλους που συνεργάστηκα. Αυτό είναι το παν, μια παρέα είμαστε.

Ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι για το "ύφος" παραπάνω.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #13 στις: 13/04/07, 18:42 »
t.c.c.l., κατανοητό αυτό που λες, και νομίζω οτι έχει αναφερθεί ξανά σε παρόμοια συζήτηση.

Πιστεύω οτι σχεδόν όλοι που πουλάνε υπερβολικά ακριβά το κάνουν λόγω άγνοιας (των τρεχουσών τιμών) ή αφέλειας ("αγόρασα πολύ ακριβά πριν 10 χρόνια, γιατί να το δώσω σχεδόν τσάμπα τώρα;") ή ...υπομονής (αντί να πουλήσουν αμέσως κοψοχρονιά, προτιμούν να ξεκινήσουν από ψηλή τιμή και να περιμένουν μήπως κάποτε ενδιαφερθεί κανείς και να κάνουν παζάρια ή να μειώσουν την τιμή σε κανα μήνα και να ξαναπροσπαθήσουν).

Οπότε, μια ευγενική παρατήρηση σε ΠΜ ίσως φέρει κάποιο αποτέλεσμα μείωσης της τιμής. Αλλά δεν μπορούμε να απαιτούμε από τον πωλητή να μειώσει την τιμή επειδή έτσι κρίνουμε. Η κρίση είναι του πωλητή. Οι αγοραστές κρίνουν για τον εαυτό τους, αν θα αγοράσουν ή όχι. (μετά από την έρευνα αγοράς που καλό θα ήταν να έχουν κάνει)

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #14 στις: 14/04/07, 11:13 »
δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τις απαντήσεις στο post μου και δεν είμαι σίγουρος ότι καταλάβατε πιο είναι το θέμα που προσπαθώ να αναλύσω.
μια σημαντική λέξη που χρησιμοποίησα είναι "φτηνά".που σημαίνει ότι εκεί κυρίως υπάρχει πρόβλημα.τα ακριβά όργανα αντίθετα περνούν αξια, με την πάροδο του χρόνου.και τα ποσοστά που αναφέρω είναι αυτά που έχω δει στην πράξη να εφαρμόζονται  προκειμενου να "φύγει"κάτι.
όσο για το δεύτερο σκέλος έχει συμβουλευτικό χαραχτήρα για υποψηφιους αγοραστές καινούργιων ειδών ώστε να επιλέξουν καλύτερα όργανα που θα τους ευχαριστήσουν και δεν θα χρειαστεί να πουλήσουν χάνοντας σημαντικά χρήματα που πλήρωσαν.
ελπίζω να συμφωνούμε.

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #15 στις: 16/04/07, 15:33 »
παιδια θα τα λεγα και εγω αυτα αλλα με καλυψαν οι αλλοι....οποτε για να μην λεμε τα ιδια συμφωνω απολυτα με Great Cornholio (Johnie Darko) και The common cunning linguist....και με τους αλλους που συμφωνησαν με αυτους τους δυο ;D ;D
Ετσι... Ας σταματησουν επιτελους τα ασχετα σχολια στις αγγελιες... Και αυτο που με ενοχλει ειναι πως και ενας απο τους mods συμβαλει σε αυτη την απαραδεκτη εισβολη των κλασικων (πια) σχολιων: "τοσο εχει στο thomann"

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #16 στις: 16/04/07, 18:37 »
Ετσι... Ας σταματησουν επιτελους τα ασχετα σχολια στις αγγελιες... Και αυτο που με ενοχλει ειναι πως και ενας απο τους mods συμβαλει σε αυτη την απαραδεκτη εισβολη των κλασικων (πια) σχολιων: "τοσο εχει στο thomann"

Επειδή αυτό πάει σε μένα απλά τσούζει το πληκτρολόγιο, να σου πω ότι έχω προσωπικά σταματήσει να το κάνω αυτό εκτός από κραυγαλέες περιπτώσεις. Από κει και ύστερα, κοιτάξτε να είστε σωστοί όλοι και μετά να κρίνετε τους υπόλοιπους  ;)

Αποσυνδεδεμένος Marios Demigod

  • Ο μαύρος πειρατής
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Άντρας
  • ΗΡΑ ξερω γω...
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #17 στις: 16/04/07, 19:32 »
Ετσι... Ας σταματησουν επιτελους τα ασχετα σχολια στις αγγελιες... Και αυτο που με ενοχλει ειναι πως και ενας απο τους mods συμβαλει σε αυτη την απαραδεκτη εισβολη των κλασικων (πια) σχολιων: "τοσο εχει στο thomann"
Επειδή αυτό πάει σε μένα απλά τσούζει το πληκτρολόγιο, να σου πω ότι έχω προσωπικά σταματήσει να το κάνω αυτό εκτός από κραυγαλέες περιπτώσεις. Από κει και ύστερα, κοιτάξτε να είστε σωστοί όλοι και μετά να κρίνετε τους υπόλοιπους  ;)
Βλεπω, καταλαβες που πηγαινε  ;) (κατι λεει αυτο). Δεν τσουζει το πληκτρολογιο, απλως εχω δει πως καταληγουν οι αντιπαραθεσεις με τους mods (βλεπε ccl) και γενικα, (επειδη δεν εχω κατι προσωπικο με εσενα) δεν ηθελα να στην πω ψυχρα. Προτιμησα να πεταξω την σποντα για να καταλαβεις μονος σου το παραπονο μου χωρις να γινει θεμα. (ουτε δημοσιως, ουτε μεταξυ μας και γι'αυτο δεν εστειλα πμ)
*ακομα και σημερα σχολιασες για ακομα μια φορα αγγελια. Φυσικα και δεν σου λεω τι να κανεις, απλα διαφωνω με την τακτικη σου.
Ηρεμα και πολιτισμενα   ;)

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #18 στις: 16/04/07, 20:38 »
Stoner μπορούσες κάλλιστα να μου στείλεις πμ αλλά όπως πολλοί εδώ μέσα προτίμησες να το κάνεις στα ανοικτά. Τι γίνεται όταν διαφωνείς με τους Mods? Σου κόβουν τα πόδια? Σε μαστιγώνουν?  Σου απαντάω πάλι γιατί μάλλον έγραψα κινέζικα και δεν το κατάλαβες.

Το σχόλιο μου αναφερόταν στο ότι η αγγελία ξαναμπήκε και αντί να ανανεωθεί σύμφωνα με τους κανόνες, ο κύριος προτίμησε να την ξαναβάλει! Δεν σχολίασα πουθενά ότι το μπάσο έκανε 239 καινούριο και το έδινε 250. Εγώ σχολίασα γιατί ενώ το είχε 200 στην παλιά αγγελία, μετά το έκανε 250!

Δεν έχω πρόβλημα να διαφωνείτε μαζί μου ή με άλλους mods αλλά να έχετε και ένα όριο όχι απλά να φωνάζετε.

Επίσης συμφωνώ με τον ccl. Να ξέρετε ότι τις περισσότερες φορές στέλνουμε πμ στους πωλητές είτε για να διορθώσουν κάποια πράγματα είτε για να προσθέσουν κλπ.

Οταν λοιπόν Stoner και άλλοι που τα βάλατε μαζί μου λάβετε πμ από κάτι έξυπνους που λένε εν ολίγοις: "Μάγκα εγώ ψάχνω θύμα να πουλήσω αυτό που πουλάω και συ μην ανακατεύεσαι", τότε σόρι κιόλας!!! (τα πμ δεν είναι τόσο ευγενικά όσο το έγραψα).

Αντί λοιπόν να τα βάζετε με μας, προσπαθήστε λίγο να διορθώσετε κάποιοι εδώ μέσα την νοοτροπία σας και να βοηθήσουμε όλοι αυτό το σάιτ να διατηρεί κάποιο καλό επίπεδο.


Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #19 στις: 16/04/07, 21:09 »

Κάτι ακόμα για το savoir vivre στις Αγγελίες (δηλ. λίγη ακόμη γκρίνια  ;D).

Βάζεις ωραία και καλά μια αγγελία (για μια κιθάρα ας πούμε) και η πρώτη ερώτηση που σου κάνουν είναι, "γιατί την πουλάς?" 

 ::) ::) ::)

Εχμ.... ναι... για να δούμε... πιθανές απαντήσεις:

1) "Δεν θέλω"
2) "Δεν μπορώ"
3) "Δεν θυμάμαι"
4) "Σαρανταδύο"
5) "Μια διπλή πίττα με τζατζίκι"

 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Λες και είμαστε μωρά παιδιά δηλαδή... την καλύτερη απάντηση την έδωσε ο trelogaori σε μια αντίστοιχη ερώτηση "γιατί έτσι θέλω".  :)


Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #20 στις: 16/04/07, 21:36 »

Κάτι ακόμα για το savoir vivre στις Αγγελίες (δηλ. λίγη ακόμη γκρίνια  ;D).

Βάζεις ωραία και καλά μια αγγελία (για μια κιθάρα ας πούμε) και η πρώτη ερώτηση που σου κάνουν είναι, "γιατί την πουλάς?" 

 ::) ::) ::)

Εχμ.... ναι... για να δούμε... πιθανές απαντήσεις:

1) "Δεν θέλω"
2) "Δεν μπορώ"
3) "Δεν θυμάμαι"
4) "Σαρανταδύο"
5) "Μια διπλή πίττα με τζατζίκι"

 




6) "Για ευρώ"
7) "επειδή..."
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #21 στις: 16/04/07, 22:18 »
Μα από πού και ως πού να πρέπει να δώσει ο πωλητής αναφορά στον καθένα μας γιατί πουλάει μια κιθάρα κλπ? Ο treloagori σωστά απάντησε συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Ετσι γουστάρω και την δίνω!

PS: Και μετά όταν σβήνω τέτοια σχόλια μου τη λέτε κιόλας  ;D

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #22 στις: 16/04/07, 22:35 »
PS: Και μετά όταν σβήνω τέτοια σχόλια μου τη λέτε κιόλας  ;D

Σβήνε! Σβήνε! Θάνατος!  >:( >:( 8) :P ;D ;D ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #23 στις: 16/04/07, 22:43 »

4) "Σαρανταδύο"



Ε οχι και το νοημα της ζωης για μια αγγελια.. 8) ;D :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: τα μεταχειρισμενα και οιι τιμες τους.
« Απάντηση #24 στις: 16/04/07, 23:05 »
Μα από πού και ως πού να πρέπει να δώσει ο πωλητής αναφορά στον καθένα μας γιατί πουλάει μια κιθάρα κλπ? Ο treloagori σωστά απάντησε συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Ετσι γουστάρω και την δίνω!

Ρε παιδιά, μην τρελαινόμαστε. Καλά και άγια όσα αναφέρθηκαν για τους σχολιασμούς στις αγγελίες, αλλά δεν είναι ανάγκη να φτάσουμε στο άντίθετο άκρο. Η ερώτηση γιατί κάποιος πουλάει μια κιθάρα ή ότιδήποτε άλλο είναι απόλυτα θεμιτή. Δεν είναι ζήτημα να "δώσει αναφορά" ο πωλητής, απλά είναι μια λογική απορία, ειδικά όταν πρόκειται για κάποιο αντικείμενο σχετικά καινούργιο και σε καλή κατάσταση. Δεν είναι λογικό και αναμενόμενο π.χ. να ρωτήσω κάποιον στο ebay γιατί πουλάει μια Αμερικάνικη Stratocaster που αγόρασε πριν 1-2 χρόνια; Ούτε την αγγελία "χαλάω" ζητώντας μια τέτοια διευκρίνιση, ούτε αντιπαράθεση αρχίζω. Το θέμα είναι αν σε ένα forum όπως αυτό η ερώτηση ή όποια άλλα σχόλια πρέπει να γίνονται δημοσίως ή με προσωπικό μήνυμα. Όπως και να έχει, ας μην επιτείνουμε την ένταση για μικροπράγματα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
20179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/03, 21:48
από kabamaru-x-
36 Απαντήσεις
43788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 11:20
από freemind
1 Απαντήσεις
5462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/05, 14:03
από Jericho
2 Απαντήσεις
3072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/08, 10:49
από Solstafir
8 Απαντήσεις
24366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 00:19
από analogio
4 Απαντήσεις
3415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/12, 11:53
από zuccheros
11 Απαντήσεις
5550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/12, 17:39
από hot_sauce (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
6525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/12, 17:38
από hot_sauce (φλουτσ)
19 Απαντήσεις
9731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 22:15
από Lo.Lee.Ta
22 Απαντήσεις
7988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/16, 12:36
από Archangel